رابوکالا

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  
رابوکالا / کالای دیجیتال / پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی

پرینتر های سه بعدی بیش از 30 سال هست که در حال پیشرفت هستند و تقریبا هر روز به تکنولوژیشان افزوده میشود پس جای تعجب ندارد که در اخبار تکنولوژی سال های اخیر پرینتر 3 بعدی در بالای جدول قرار بگیرد. شاید دسته بندی 30 سال پیشرفت در زمینه پرینتر ادامه مطلب

پرینتر سه بعدی

پرینتر های سه بعدی بیش از 30 سال هست که در حال پیشرفت هستند و تقریبا هر روز به تکنولوژیشان افزوده میشود پس جای تعجب ندارد که در اخبار تکنولوژی سال های اخیر پرینتر 3 بعدی در بالای جدول قرار بگیرد. شاید دسته بندی 30 سال پیشرفت در زمینه پرینتر 3 بعدی کار آسانی نباشد ولی  ما تصمیم گرفتیم که این کار را انجام دهیم تا شما بتوانید برای کاربرد های مختلف شغلتان و حتی زندگیتان پرینتر درست را انتخاب کنید.

پیش از خرید پرینتر سه‌بعدی بدانید که قصد ساخت چه چیزی را با آن دارید

این روزها تنوع پرینترهای سه‌بعدی بسیار زیاد است. این تنوع تنها مختص به برند این دستگاه‌ها نیست، بلکه پرینترهای سه‌بعدی ازنظر مواد مورد استفاده  و نوع کاربری (صنعتی، خانگی و آموزشی) هم بسیار متنوع هستند. به‌عنوان نمونه امروزه می‌توان پرینترهای سه‌بعدی فلز، پلاستیک، غذا و سرامیک را از بازار تهیه کرد. بدیهی است که محدوده‌ی قیمت هرکدام از این پرینترها بسیار متنوع است. پس پیش از آنکه اقدام به خرید پرینتر سه‌بعدی کنید،  مطمئن شوید که از ماده‌ی مورداستفاده، نوع کاربری پرینتر و همچنین محدوده‌ی قیمت آن به‌خوبی مطلع هستید.

با ریزتکنولوژی‌های پرینترهای سه‌بعدی آشنا شوید

دستگاه‌هایی که به نام پرینتر سه‌بعدی شناخته می‌شوند دقیقاً از یک‌روند و مکانیزم مشترک استفاده نمی‌کنند. تنها دلیلی که باعث می‌شود به یک دستگاه، پرینتر سه‌بعدی اطلاق شود روش کلی ساخت آن است. به‌طورکلی به دستگاهی که با قرار دادن لایه به لایه‌ی مواد بر روی دیگر و طبق روندی که کامپیوتر به آن دیکته می‌کند قطعات را می‌سازد، پرینتر سه‌بعدی گفته می‌شود.

به‌عنوان نمونه زیرتکنولوژی FDM یکی از زیرتکنولوژی‌های تکنولوژی پرینتر سه‌بعدی است که از انواعی از ترموپلاستیک‌ها به‌عنوان ماده‌ی اولیه استفاده می‌کند. پرینتر سه‌بعدی DLP هم یکی دیگر از زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی است که از رزین‌های خاصی برای ساخت قطعات استفاده می‌کند. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید حتماً پیشنهاد می‌دهم که سری به وب‌سایت تخصصی ۳BOWDI.COM  بزنید و مقالات آموزشی مرتبط با انواع زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی را در آنجا مطالعه بفرمایید.

نکات ایمنی را در نظر بگیرید

به‌طورکلی پرینترهای سه‌بعدی، خصوصاً انواع دسکتاپ آن، خطری برای اپراتور و افراد دیگری که در اطراف پرینتر حضور دارند ایجاد نمی‌کنند. ولی اگر قصد دارید که برای کودکتان یک پرینتر سه‌بعدی بخرید (تعجب نکنید! پرینتر سه‌بعدی در دنیا به یکی از اسباب‌بازی‌های پرطرفدار برای رشد خلاقیت نوجوانان تبدیل‌شده!) و یا از دستگاه‌ خود درجایی که کودکان رفت‌وآمد دارند استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود که نکات ایمنی را از فروشنده محصول جویا شوید و رعایت کنید.

کیفیت ساخت

هدف نهایی یک چاپگر سه‌بعدی درنهایت، ساخت یک مدل فیزیکی با بهترین کیفیت و سریع‌ترین زمان است. ولی کیفیت پرینت سه‌بعدی چیست؟ کیفیت پرینتر سه‌بعدی را می‌توان متناسب باهدف از ساخت آن قطعه تعریف کرد. به‌عنوان نمونه اگر قصد داشته باشید تا قاب یک برد الکتریکی را با پرینتر سه‌بعدی بسازید، احتمالاً پارامتر اصلی کیفیت برای شما مقاومت مکانیکی آن قاب در برابر ضربه و فشار است. از طرف دیگر اگر بخواهید یک مجسمه بسازید، پارامتر اصلی کیفیت پرینت سه‌بعدی از دید شما کیفیت سطح و ظاهر آن مجسمه است.

فارغ از اینکه پارامتر اصلی کیفیت پرینتر سه‌بعدی برای شما چیست، تنها راه تشخیص کامل کیفیت یک پرینتر سه‌بعدی، خصوصاً برای آماتورها، ساخت یک یا چند نمونه‌ی موردنظر با همان مدل از پرینتر سه‌بعدی است. این روش بی‌بروبرگشت راه‌حل نهایی شما برای بررسی کیفیت یک چاپگر سه‌بعدی خواهد بود. اگر دیدید که فروشنده‌ای به دلایل غیر مرتبط از این کار سر باز می‌زند، به کیفیت آن پرینتر شک کنید. این نکته برای افرادی که قصد خرید پرینتر سه‌بعدی از برندهای کمتر شناخته‌شده را دارند از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

تفاوت دو مفهوم رزولوشن و دقت را در پرینترهای سه‌بعدی بدانید

متأسفانه بسیاری از فروشندگان، تفاوت رزولوشن و دقت یک چاپگر سه‌بعدی را برای مشتری‌هایشان تبیین نمی‌کنند (البته اگر خودشان از این تفاوت آگاه باشند!). رزولوشن یک پرینتر سه‌بعدی به ضخامت لایه‌هایی که آن پرینتر می‌تواند قطعه موردنظر را بسازد گفته می‌شود. حال‌آنکه دقت یک پرینتر سه‌بعدی همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، به بسیاری از عوامل همچون کیفیت ساخت دستگاه، شرایط محیط ساخت و کیفیت مواد مصرفی وابسته است که تنها با آزمایش‌های دقیق و علمی می‌توان برای آن مشخصه‌ی عددی قائل شد.

طرز کار پرینتر سه بعدی چگونه است؟

در این سر فصل سعی شده تا اطلاعات جامع و کاملی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا هر چه بیشتر بتوانیم شما را با توانایی ها و امکانات طرز کار پرینتر سه بعدی آشنا کنیم.با توجه به پیشرفت هر روزه این صنعت و کاربردی شدن آن در تمام صنایع امیدواریم مطالب زیر بتواند راه گشایی برای فعالیت و حرفه شما عزیزان باشد.

پرینتر سه بعدی امروزه در کشورهای پیشرفته و صنعتی جایگاه مخصوص و غیر قابل اجتنابی را به خود اختصاص داده اند.

کاهش هزینه،کوتاه تر شدن زمان تولید،ساختن قطعات فوق پیچیده،آسان شدن مرحله تولید،تولید با مواد مختلف،در اختیار داشتن فرآیند طراحی و ساخت و رفع اشکالات با پرینت های متعدد و رسیدن به ایده آل ترین خروجی و … از جمله امکاناتی هستند که پرینتر سه بعدی در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

پرینتر سه بعدی با توجه به فرآیند تولید خود و مواد مصرفی به انواع مختلفی تقسیم میشوند که در ادامه به معرفی پرکاربرد ترین انواع آن می پردازیم.

طرز کار پرینتر سه بعدی

تکنولوژی FDM

fused deposition modeling

تمام پرینتر های سه بعدی از یک فناوری مشابه برای ساخت محصول استفاده نمی کنند. راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. تفاوت عمده این فناوری ها در روش ساخت لایه هایی است که به منظور ایجاد محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش از موادی با قابلیت ذوب شدن برای تولید لایه ها استفاده می شود.

طرز کار پرینتر سه بعدی بدین گونه است که دارای سه محور آزاد حرکت می باشند در محور طول و عرض و ارتفاع در حرکت هستند.همان طور که در شکل زیر قابل مشاهده است پرینتر های سه بعدی ابتدا مواد مصرفی را ذوب کرده و سپس از طریق نازل خود به صورت رشته های ذوب شده در کنار هم قرار میگیرند و به هم متصل میشوند و شکل و طرح مورد نظر را از پایه ساخته و مرحله به مرحله در محور z یا همان ارتفاع دستگاه بالا می آید تا پرینت به پایان رسد.

دقت حرکت موتورها و توانایی قرار دادن نازل در محل مورد نظر پارامتری هست که دقت دستگاه های پرینتر سه بعدی را تعیین میکند که پرینترهای ارزشمند که قابلیت تولید قطعات دقیق را دارند از استپ موتورهای دقیق تر استفاده می کنند که یکی از عوامل ایجاد طیف وسیع قیمت در پرینتر ها است.

همان طور که توضیح داده شد عوامل مختلفی در تولید قطعه توسط پرینتر سه بعدی نقش دارند که یکی دیگر از مهمترین آنها خروجی خود نازل می باشد که در پرینترهای موجود در بازار اکثرا از نازل با خروجی با قطر ۰٫۴ میلیمتر استفاده می کنند که در پرینتر های دقیق تر از نازل های دقیق تر با خروجی ۰٫۳ و ۰٫۲ میلیمتر نیز استفاده می شود.که پرینتر zmorph که این مجموعه پس از برسی های زیاد متناسب با نیاز های امروزه صنعت و تولید ایران دانسته قابلیت پشتیبانی از نازل ۰٫۲ را داشته که توانایی تولید قطعات با دقت و سطح بسیار بالا را ایجاد کرده است.

تکنولوژی SLA

طرز کار پرینتر سه بعدی

ر این فناوری (SLA) نیز از یک مایع (رزین) برای تولید یک بخش جامد استفاده می شود. در این فناوری از اشعه ماورای بنفش مایع و لیزر فرابنفش برای ساخت لایه های جسم استفاده می شود.در این تکنولوژی باریکه ای از نور لیزر UV به رزین به وسیله آینه تابیده می شود تا حجم شکل بگیرد.
پرینتر formlabs نامى آشنا در صنعت پرینترهاى سه بعدى مى باشد که در رده پرینترهاى سه بعدى SLA جایگاه ویژه اى در آمریکا و اروپا به خود اختصاص داده.این پرینتر رزینى در سال ٢٠١۵ پر فروش ترین پرینتر رزینى جهان بوده و توانسته نیازهاى کاربران خاص خود را بر طرف کند.
زمینه گسترده فعالیت این پرینتر سه بعدى در حوضه هاى صنعت،الکترونیک،نمونه سازى دقیق،پزشکى،دندانسازى،معمارى و ماکت سازى،طلا سازى باعث شده تا این ابر پرینتر بتواند قطعاتى با دقت و ظرافت باور نکردنى تولید کند.

مواد مصرفى این پرینتر سه بعدى که به شکل هاى مختلف رزین میباشد که داراى خواص و قابلیت هاى منحصر به فرد بوده که در ریخته گرى مستقیم،قطعات با مقاومت بالا،قطعات شفاف و … کاربرد دارد.
طرز کار این پرینتر که از لیزر براى ساخت قطعات استفاده میکند بدینگونه مى باشد که لیزر از طریق حرکت دقیق آیینه ها به مخزن رزین دستگاه تابانده شده و محصول نهایى ساخته مى شود.
این دستگاه ارزشمند که حاصل تکنولوژى روز کشور آمریکا مى باشد هم اینک از طریق شرکت بعد سوم در اختیار مصرف کننده هاى ایرانى قرار گرفته و این شرکت در زمینه فروش دستگاه،تامین قطعات و رزین هاى این دستگاه فعالیت مى کند.هم اینک امکان ارائه خدمات پرینت در زمینه هاى صنعتى،پزشکى و دندانسازى،طلا سازى با امکان قالب گیرى مستیم از مواد (Castable) در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

چرا پرینتر سه بعدى؟
تا به حال این سئوال را پرسیدید که آینده پرینتر ٣بعدى چیست؟یا این صنعت تا کجا پیشرفت خواهد کرد و چه مقدار در زندگى ما تاثیر خواهد گذاشت؟جواب این سئوالات احتیاج به مقدارى آینده نگرى دارد و مى بایست با دست آوردهاى پرینتر سه بعدى بیشر آشنا شد.در این مبحث شما را با کارایى و محصولات پرینتر٣بعدى بیشتر آشنا کرده و دید کلى از آینده این محصول در اختیار شما علاقه مندان قرار میدهد.

تکنولوژی SLS

طرز کار پرینتر سه بعدی SLS

چرا پرینتر سه بعدى؟
تا به حال این سئوال را پرسیدید که آینده پرینتر ٣بعدى چیست؟یا این صنعت تا کجا پیشرفت خواهد کرد و چه مقدار در زندگى ما تاثیر خواهد گذاشت؟جواب این سئوالات احتیاج به مقدارى آینده نگرى دارد و مى بایست با دست آوردهاى پرینتر سه بعدى بیشر آشنا شد.در این مبحث شما را با کارایى و محصولات پرینتر٣بعدى بیشتر آشنا کرده و دید کلى از آینده این محصول در اختیار شما علاقه مندان قرار میدهد.

طرز کار پرینتر سه بعدی SLS

طرز کار این پرینتر تولید افزایشی مى باشد به این صورت است که پرینتر سه بعدى از یک نوع منبع تغذیه بالا مانند یک لیزر استفاده کرده و مخلوطی از ذرات ریز مواد اولیه مانند فلز، سرامیک و یا پودر شیشه را به توده ای جامد سه بعدی تبدیل می کند. در این روش معمولا از پودر مواد استفاده میشود.در این روش مواد به وسیله نور لیزر که از قبل معین شده در نرم افزار، مواد پودر مانند را با استفاده از مدل سه بعدی نمونه (به عنوان مثال یک فایل سه بعدی طراحی شده به وسیله solidwork و یا اسکن سه بعدی) بر روی سطح تولید می کند.روش قرار گیرى لایه ها در این تکنولوژی به این صورت است که نخست لایه ایی از مواد اولیه بر روی سطح قرار داده و پس از جامد شدن و خشک شدن به وسیله لیزر، لایه هاى بعدی مواد اولیه را بر روی لایه قبل قرار می دهیم و این روند تا تمام شدن قطعه مورد نظر ادامه خواهد داشت.
جنس مواد اولیه و کاربرد SLS
این روش در مقایسه با دیگر روشهای پرینت سه بعدی یا تولید و نمونه سازى سریع می تواند مواد اولیه مختلفی را برای کاربردهای گوناگون پشتیبانی کند. موادی از جنس پلیمرها مانند فلزات می توانند به عنوان مواد اولیه چاپ به وسیله این این تکنولوژی به کار می رود که نمونه ساخته شده به وسیله این آلیاژ از استحکام بالایی برخوردار بوده و در بعضی موارد می توان این قطعات را به عنوان قطعه نهایی و قابل مصرف به کار برد.
در کل می توان گفت که تکنولوژی SLS با توجه به امتیازات بالایی که در ساخت اجسام با هندسه های پیچیده دارد، به عنوان یکی از پر کاربردترین روشهای ساخت نمونه اولیه در صنایع مختلف و همچنین به منظور تولید برخی قطعات مصرفى کاربرد دارد. همچنین امروزه این تکنولوژی در بخش و صنایع به خصوص صنایع ماشین سازى و هواپیما سازى به سرعت رو به رشد است.
شاید تنها دلیلى که باعث میشود این چاپگر سه بعدى کمتر مورد استفاده کارگاه هاى کوچک تر شود قیمت بالاى دستگاه ها و مواد اولیه مى باشد ولى توجه به امر که برخى از قطعات طراحى شده و مورد نیاز در صنعت تنها راه تولیدشان به خاطر شکل طرح، فقط پرینتر سه بعدى مى باشد استفاده از این دستگاه و نیاز به آن را در صنعت توجیه میکند.


جدیدترین مطالب آموزشی

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی
اگر شما از جمله افرادی هستید که مدتی است فکرتان درگیر خرید پرینتر سه بعدی است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. تعداد زیادی از پرینترهای سه بعدی امروزه در بازار موجودند که به نوبه خود نیازهای مختلفی را برآورده می سازند. مهمتر از همه، مواردی فنی وجود دارد که به نگاه دقیق تر شما نیاز دارد. برای کمک به شما جهت تصمیم گیری بر اینکه کدام پرینتر را انتخاب نمایید، ما یک لیست از 10 مورد که شما نیاز به دانستن آن قبل از خرید یک پرینتر سه بعدی را دارید، فراهم کرده ایم پس با نیکانو همراه باشید.

اگر شما از جمله افرادی هستید که مدتی است فکرتان درگیر خرید پرینتر سه بعدی است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. تعداد زیادی از پرینترهای سه بعدی امروزه در بازار موجودند که به نوبه خود نیازهای مختلفی را برآورده می سازند. مهمتر از همه، مواردی فنی وجود دارد که به نگاه دقیق تر شما نیاز دارد. برای کمک به شما جهت تصمیم گیری بر اینکه کدام پرینتر را انتخاب نمایید، ما یک لیست از 10 مورد که شما نیاز به دانستن آن قبل از خرید یک پرینتر سه بعدی را دارید، فراهم کرده ایم پس با نیکانو همراه باشید. ...

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب
ابزارهای تصمیم گیری و راهنماهای جامع می توانند به شما در انتخاب پرینتر سه بعدی مناسب برای کاربرد موردنظرتان کمک زیادی کنند. پرینت سه بعدی و یا ساخت افزودنی یک عبارت کلی است که چندین پروسه متفاوت را پوشش می دهند. هر پروسه پرینت سه بعدی قابلیت ها و محدودیت های خاصی دارد که هرکدام را نسبت به بقیه برای کاربردهای خاصی مناسب می کند. در این متن ما ابزارهایی در قالب گراف و جدول برای انتخاب پرینتر سه بعدی و تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب به شما ارایه می کنیم.

ابزارهای تصمیم گیری و راهنماهای جامع می توانند به شما در انتخاب پرینتر سه بعدی مناسب برای کاربرد موردنظرتان کمک زیادی کنند. پرینت سه بعدی و یا ساخت افزودنی یک عبارت کلی است که چندین پروسه متفاوت را پوشش می دهند. هر پروسه پرینت سه بعدی قابلیت ها و محدودیت های خاصی دارد که هرکدام را نسبت به بقیه برای کاربردهای خاصی مناسب می کند. در این متن ما ابزارهایی در قالب گراف و جدول برای انتخاب پرینتر سه بعدی و تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب به شما ارایه می کنیم. ...

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی
حدود یک دهه پیش، پرینترهای سه بعدی ابعاد بزرگی داشتند و ماشین های بزرگی به حساب می آمدند که فقط برای استفاده شرکت های بزرگ و کارخانه ها بود. پرینتر سه بعدی برای عموم ناشناخته بود و فقط اجتماعات کوچکی که مشغول ساخت این دستگاه یا استفاده از آن بودند نسبت به این تکنولوژی شناخت داشتند. اما در حال حاضر اینگونه نیست و ما باید از RepRap متشکر باشیم، که با ایجاد یک جریان قوی متن باز و Open-source در صنعت پرینت سه بعدی این تکنولوژی بینظیر و کاربردی را از نظر اقتصادی به صرفه کرد و در اختیار طراحان، مهندسان، علاقه مندان به تکنولوژی، مدارس و حتی مشتریان و متقاضیان خرید پرینتر سه بعدی قرار داد.

حدود یک دهه پیش، پرینترهای سه بعدی ابعاد بزرگی داشتند و ماشین های بزرگی به حساب می آمدند که فقط برای استفاده شرکت های بزرگ و کارخانه ها بود. پرینتر سه بعدی برای عموم ناشناخته بود و فقط اجتماعات کوچکی که مشغول ساخت این دستگاه یا استفاده از آن بودند نسبت به این تکنولوژی شناخت داشتند. اما در حال حاضر اینگونه نیست و ما باید از RepRap متشکر باشیم، که با ایجاد یک جریان قوی متن باز و Open-source در صنعت پرینت سه بعدی این تکنولوژی بینظیر و کاربردی را از نظر اقتصادی به صرفه کرد و در اختیار طراحان، مهندسان، علاقه مندان به تکنولوژی، مدارس و حتی مشتریان و متقاضیان خرید پرینتر سه بعدی قرار داد. ...

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

باگ عکاسی آیفون ۱۳ در iOS بعدی رفع خواهد شد

باگ عکاسی آیفون ۱۳ در iOS بعدی رفع خواهد شد

...

باگ عکاسی آیفون ۱۳ در iOS بعدی رفع خواهد شد

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

...

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

عینک‌های 3 بعدی فیسبوک در راه است

عینک‌های 3 بعدی فیسبوک در راه است

...

عینک‌های 3 بعدی فیسبوک در راه است

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

یک اینفلوئنسر اینستاگرامی هلندی حالا اولین نفری است که عشق خود را به صورت اینترنتی به عنوان یک توکن غیر قابل معاوضه (NFT / non-fungible token) فروخته است. ...

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

مایکروسافت نسل بعدی ویندوز را ۲۴ ژوئن رونمایی می‌کند

مایکروسافت نسل بعدی ویندوز را ۲۴ ژوئن رونمایی می‌کند

...

مایکروسافت نسل بعدی ویندوز را ۲۴ ژوئن رونمایی می‌کند

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

دانشمندان اتحادیه‌ی اروپا، برنامه‌ی جدیدی را شروع کرده‌اند که طی آن شبیه‌سازی دیجیتال کل زمین انجام می‌شود تا الگو‌های آب و هوایی آینده مدلسازی شوند و بتوانیم برای رخداد‌های بالقوه خطرناک آینده آماده شویم. ...

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

گوشی بعدی موتورولا همراه با قلم لمسی عرضه می‌شود

گوشی بعدی موتورولا همراه با قلم لمسی عرضه می‌شود

بر اساس جدیدترین اطلاعات منتشر شده در دنیای فناوری مشخص شد که جدیدترین گوشی موتورولا با قلم طراحی خواهد داشت. ...

گوشی بعدی موتورولا همراه با قلم لمسی عرضه می‌شود
موتورولا گوشی‌های بعدی خود را از طریق هوا شارژ می‌کند
امضای دیجیتال چیست؟ روش های تولید امضای دیجیتال
آیفون بعدی بدون بریدگی روی نمایشگر عرضه می شود
ارز دیجیتال در خانه‌ای روی آب
دفتر یاداشت دیجیتال با امکان نگارش نامحدود در صفحه نمایش 13 اینچی
با مشهورترین ارز‌های دیجیتال جهان آشنا شوید
قلم سه بعدی جديد اختراع شد
آیفون ۲۰۲۰ با دوربین ۳ بعدی عرضه می شود
5 فناوری جدید دیجیتال (فلش مموری ضد آب و...)
چه خبر از نسل بعدی اپل واچ؟
چگونه دنیای دیجیتال خود را پاکسازی کنیم؟
چرا تصاویردردوربین های دیجیتال متفاوت است؟
گوی سه بعدی رنگی در فتوشاپ ( آموزش تصویری)
تصاویری از کوچک‌ترین پرینتر چندکاره جهان ساخت اچ پی
انواع پرینتر و راهنمای خرید پرینتر
اتصال پرینتر HP به شبکه بی سیم
نحوه نصب پرینتر شبکه
همه چیز درباره پرینتر سه بعدی

کالایی با عنوان یافت نشد لطفاُ کلمه را مختصر کنید
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی