رابوکالا

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  
رابوکالا / کالای دیجیتال / لوازم جانبی پرینتر

لوازم جانبی پرینتر

در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی در مورد کارتریج و اجزای داخلی آن را برای شما بیان کنیم.به‌هیچ‌وجه این لیست کاملی از تمام اجزای آن نیست چون قطعات ریزی مانندِ دنده و بوش هم در آن قرار دارد که ما در اینجا در موردش بحث نکردیم و بیشتر به ادامه مطلب

لوازم جانبی پرینتر

در این مطلب سعی کردیم مطالب مفیدی در مورد کارتریج و اجزای داخلی آن را برای شما بیان کنیم.به‌هیچ‌وجه این لیست کاملی از تمام اجزای آن نیست چون قطعات ریزی مانندِ دنده و بوش هم در آن قرار دارد که ما در اینجا در موردش بحث نکردیم و بیشتر به اجزای مهم‌تر از آن پرداختیم .برای تهیه این قطعات شما می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ما مراجعه کنید و از بهترین کیفیت این قطعات بهره‌مند شوید.

اجزا یک کارتریج در یک نگاه :

1.تونر

تونر که ماده اصلی موجود در کارتریج‌ها برای شارژ است . و این ماده به‌صورت پودر خاص و دارای غلظت زیاد می‌باشد. ترکیبات اصلی آن شامل : پلی‌استر، رزین، پودر کربن، اکسید آهن و پلیمرهای خاص می‌باشد که پودر کربن بیشترترین ماده‌ی تشکیل‌دهنده آن است. تونر در کارتریج‌های پرینتر لیزری  سیاه‌وسفید و رنگی به کار می‌رود که در کارتریج‌های رنگی شما می‌توانید از چهار رنگ اصلی استفاده کنید که شامل : ارغوانی، زرد، سرخابی و مشکی می‌باشد.کیفیت تونر خیلی در چاپ های که می‌گیرید مهم است و اگر مرغوب نباشید ممکن است حتی به پرینتر شما هم آسیب برساند. و این پودر هرچقدر ریز تر باشد کیفیت آن بهتر است

2.درام

درام در کارتریج یکی از بااهمیت‌ترین اجزا آن به شمار می‌آید. و این قطعه به درست عمل کردن پرینترها هم کمک می‌کند.

درام پرینتر لیزری یک استوانه فلزی باروکش سلنیوم یا سایر مواد حساس به نور است. در داخل پرینتر، یک مکانیسم شارژ الکتریسه ساکن را، در درام قرار می‌دهد. پس‌ازآن، پرتوی لیزر سطح درام را اسکن می‌کند و قسمت‌های استاتیک به‌استثنای مکان‌های که متن قرار دارد را جدا می‌کند.اگرچه شما نمی‌توانید هیچ تصویری را روی درام مشاهده کنید، اما این به‌عنوان الگو وجود دارد. الکتریسیته ساکن باعث می‌شود پودر تونر به درام چسبیده شود.چاپگر تکه‌ای از کاغذ را در مقابل درام می‌چرخاند، و کاغذ تونر را دریافت می‌کند و صفحه‌ای را با متن تولید می‌کند.

3.مگنت

مگنت استوانه مغناطیسی است و به‌عنوان یکی دیگر از اجزای مهم کارتریج و پرینتر شناخته می‌شود.شما از اسم این قطعه می‌توانید متوجه به شوید که این قطعه دارای آهنربا است و کار اصلی آن باردار کردن و جذب پودرهای تونر می‌باشد. وقتی‌که تونر توسط مگنت جذب می‌شوند به درام انتقال پیدا می‌کنند تا مراحل چاپ انجام شود و در صورت مشاهده نقطه‌های سیاه و یا کمرنگ بودن چاپ می‌توان به خرابی مگنت اشاره کرد.

4.بلید

بلید قطعه دیگر از کارتریج است که از یک نوع لاستیک ساخته‌شده است که هیچ بار الکتریکی ندارد و به‌صورت خنثی است. وظیفه بلید در آخر کار چاپ مشخص می‌شود که تونر اضافه را از سطح درام پاک می‌کند و این کار را به دلیل انجام می‌دهد تا دفعه بعدی که می‌خواهد عمل چاپ صورت بگیرید تونر های اضافی روی سطح کاغذ نریزد و باعث خرابی در چاپ نشود . در داخل کارتریج مخزنی قرار داده‌شده است برای همین کار که تونر های اضافی به آنجا منتقل می‌شود و باید در صورت پر شدن این مخزن کارتریج بازشده و تونر های اضافی تخلیه شود.

5.دکتربلید

دکتر بلید که در بعضی از کارتریج‌ها به آن تیغه پاک‌کننده هم می‌گویند به‌نوعی دستیار بلید بوده با این تفاوت که دکتر بلید کارش تمیز کردن تونر از سطح مگنت می‌باشد. و وقتی‌که مگنت شروع به چرخیدن می‌کند دکتر بلید با اصطکاکی که در جهت مخالف آن ایجاد می‌کند باعث تجدید شارژ تونر بر سطح مگنت می‌شود. و اگر این قطعه صدمه ببیند باعث خراب شدن کیفیت چاپ می‌شود.

6.فوم رول

فوم رول یکی دیگر از قطعات کارتریج‌های پرینتر لیزری است و چون کار ها وظایفی که انجام می‌دهد مربوط به درام می‌شود دقیقاً به درام چسبیده و در هر کارتریج اندازه آن متفاوت می‌باشد. جنس این قطعه از نمد و پلاستیک تشکیل‌شده است و مسؤولیتی که در کارتریج به عهده دارد این است که ضایعات باقی‌مانده بر روی درام را بعد از چاپ روی کاغذ تمیز کرده این قطعه در کارتریج کمترین خرابی را دارد ولی نیاز به مراقبت دارد و اگر به هر جای آن ضربه‌ای وارد شود دقیقاً همان‌جا از درام را نمی‌تواند تمیز کند و باعث لک افتادن پی‌درپی در هر بار چاپ می‌شود.

7.چیپست

چیپست که در بعضی از کارتریج‌ها وجود دارد یک نوع تراشه است که باقیمانده تونر در کارتریج و تعداد برگ پرینت شده را نشان می‌دهد بعد از اتمام شمارنده، کارتریج ارور خواهد داد و به خاطر همین باید در هر بار شارژ مجدد اگر کارتریج شما دارای چیپست آن قطعه باید عوض شود.   

آشنایی با قطعات اصلی و مصرفی و اصطلاحات دستگاه های جت پرینتر

آشنایی با قطعات و اصطلاحات هر دستگاهی باعث ایجاد زبانی مشترک میان ارائه دهندگان خدمات جت پرینتر و کاربران این دستگاه ها در کارخانه ها و صنایع مختلف می شود و کمک می کند تا کار سرویس و نگهداری این دستگاه ها هنگام برخورد با هر مشکلی به مراتب آسان تر انجام شود زیرا در این صورت کاربر نهایی می تواند به سادگی اقدام به عیب یابی و اعلام آن به شرکت ارائه دهنده خدمات و سرویس و تعمیر دستگاه جت پرینتر کند. در ادامه ی این مطلب به معرفی اجزا اصلی و مهم دستگاه های جت پرینتر و اصطلاحات مربوط به آن می پردازیم.

هد جت پرینتر چیست؟

هد دستگاه جت پرینتر قسمتی از دستگاه جت پرینتر است که از آن جوهر بر روی محصول پاشیده می شود. انواع مختلف هد با کارکردهای مختلف در بازار وجود دارد. انواع هدهای زار XAAR و هد HP برای نمونه، برای پرینت بر روی دستگاه های جت پرینتر قرار می گیرند.  در تصویر  بعدی مجموعه جعبه هد دستگاه جت پرینتر را مشاهده می کنید.

فتوسل چیست؟

دستگاه برای شناسایی محصول و چاپ بر روی آن نیاز به یک فتوسل (سنسور نوری) دارد. دقت شود که فتوسل در راه عبور محصول قبل از هد قرار بگیرد. مکانیزم شناسایی و چاپ در دستگاه های جت پرینتر ثابت به این صورت است که پس از هر بار عبور محصول از روبروی فتوسل و ارسال پیام به دستگاه, دستگاه فرمان چاپ را اجرا می کند. لذا در صورت عدم وجود فاصله بین محصولات فتوسل دائماً در حالت روشن بوده و دستور چاپ جاری نمی شود. این بدان معناست که برای هر بار چاپ فتوسل می بایست یکبار خاموش و روشن شود. جهت حصول این مهم محصولات می بایست با یک فاصله حداقلی از یکدیگر از مقابل چاپگر عبور کنند.

جوهر

از انواع جوهرهای مختلف برای چاپ با دستگاه های جت پرینتر استفاده می شود. بنابراین دقت شود که جوهر مناسبی را برای چاپ استفاده نمایید. موارد موثر برای انتخاب جوهر شرایط جوّی منطقه, رنگ محصول مورد چاپ, جنس محصول مورد چاپ و سرعت چاپ و دپو می باشند. برای آشنایی با انواع جوهر جت پرینتر به صفحه حلال و جوهر جت پرینتر مراجعه کنید.

حلال (اسپری)

از حلال برای تمیز کردن هد دستگاه جت پریتنر استفاده می شود. با توجه به اینکه حلال ها به صورت اسپری بر روی هد دستگاه پاشیده می شوند به حلال های دستگاه جت پرینتر اسپری نیز گفته می شود.

بسیار دقت کنید که اگر شما حتی جلوی قاب هد پرینتر را با آب یا هرگونه مایعی به غیر از حلال مخصوصی که شرکت فرازنگار بعنوان نماینده فروش این دستگاه در اختیار شما می گذارد اسپری کنید، باعث خرابی قطعی هد پرینتر می شوید.این یک مورد احتمالی نیست و قطعاً شما را دچار دردسر خواهد کرد. حتی برای پیش برد اهداف خودتان، از حلال مخصوصی که در اختیار شما گذاشته شده است استفاده کنید.

فیلترهای دستگاه های جت پرینتر

در بسیاری از دستگاه های جت پرینتر با توجه به نوع دستگاه از یک تا چند فیلتر استفاده می شود. لازم است از شرکت ارائه دهنده خدمات جت پرینتر به صورت دقیق بازه ی تغییر فیلتر دستگاه های جت پرینتر پرسیده شود. همچنین ممکن است دستگاه خود موعد تعویض فیلتر را به کاربر اعلام کند. در صورت عدم تغییر به موقع فیلتر کیفیت چاپ پایین خواهد آمد و ممکن است به بعضی قطعات دستگاه نیز فشار آورده شود.

پرچ کردن

به عمل فشردن کیسه جوهر درون کارتریج جهت بیرون آمدن جوهر از نازل های هد جهت آماده سازی دستگاه برای شروع چاپ گفته میشود . در دستگاه های جت پرینتر معمولا پس از هر بار روشن و خاموش کردن دستگاه عمل پرج کردن به صورت دستی یا اتوماتیک لازم است انجام شود.

درج تاریخ

دستگاه های جت پرینتر بر روی محصول تاریخ تولید و انقضای آن را درج می کنند. در بسیاری از مواقع تنها تاریخ تولید بر روی محصول درج می شود و مدت زمان استفاده از محصول بر روی بسته محصول با یک عبارت مانند «تاریخ مصرف تا یک سال پس از تاریخ تولید» درج می شود.

تنظیمات حالت و فرم نوشتاری تاریخ بر رو محصول معمولا میتوانید به صورت روز/ماه/سال و یا فرم روز-ماه-سال و یا(-و/)و یا ماه/روز/سال و با روز/ماه و…. انجام می شود.

درج ساعت

ممکن است لازم باشد ساعت تولید محصول نیز برو روی آن درج شود. این کار معمولا با فرمت ساعت:دقیقه و یا ساعت یا دقیقه  بر روی محصولات انجام شود.

آشنایی با قسمت های مختلف پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

نمای جلو و چپ

شکل ۱: نمای جلوی پرینتر تک کاره ی اچ پی سری p1100

پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

 1. سینی خروجی
 2. سینی تاشو ادامه سینی خروجی
 3. سینی ورودی
 4. نگهدارنده و تعیین سایز کاغذ
 5. کلید روشن و خاموش
 6. زبانه چپ درب کارتریج
 7. دکمه ها و چراغ های کنترل

نمای پشت

پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

 1. پورت یو اس بی
 2. سوکت کابل برق
 3. قفل Kensington

شماره سریال و محل تولید محصول

در این قسمت برچسبی وجود دارد که شامل اطلاعاتی از قبیل شماره سریال و محل تولید می باشد.

شکل ۳: مکان قرار گرفتن برچسب محل تولید محصول و شماره سریال

پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

نمای پنل کنترل

پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

شکل ۴: نمای پنل کنترل پرینتر تک کاره لیزری اچ پی سری p1100

 1. چراغ خطر (attention): مشکل هایی از قبیل باز بودن درب کارتریج و خطاهای دیگر را نشان می دهد.
 2. چراغ آماده (ready): وقتی دستگاه آماده ی پرینت باشد این چراغ روشن می شود، وقتی این چراغ چشمک زن باشد، یعنی دستگاه درحال پردازش داده (مثلاً در حال اجرای دستور پرینت) است.

شکل ۵ : نمای کنترل پنل پرینتر تک کاره اچ پی سری p1100w

پرینتر اچ پی سری p1100 و p1100w

 1. دکمه بی‌سیم (wireless): برای تشخیص شبکه های بی سیم این دکمه را فشار می‌دهید.
 2. چراغ بی‌سیم: وقتی دستگاه درحال جستجوی شبکه است چراغ بی سیم به حالت چشمک زن در می آید و زمانی که دستگاه به شبکه متصل می شود چراغ بی سیم به صورت ثابت روشن است.
 3. چراغ خطر (attention): نشان می دهد که درب کارتریج باز است یا مشکل های دیگری وجود دارد.
 4. چراغ آماده (ready): وقتی دستگاه آماده ی پرینت باشد این چراغ روشن می شود، و زمانی که این چراغ چشمک زن باشد یعنی دستگاه درحال پردازش داده (مثلاً در حال اجرای دستور پرینت ) است.
 5. دکمه لغو (cancel): برای لغو پرینت دکمه لغو را فشار دهید. با فشار دادن این دکمه به مدت ۵ ثانیه پرینتر یک برگه تنظیمات ( configuration ) پرینت می‌کند.

جدیدترین مطالب آموزشی

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟
تونر را شاید بعضی ها به نام جوهر خشک نیز بشناسند. اما تونر به زبان ساده، در واقع یک پودر پلاستیکی است که هنگام چاپ در پرینترها و دستگاه کپی، روی کاغذ ذوب می شود. در مورد تونر در مقاله تونر چیست؟ قبلاً توضیح داده ایم. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی انتخاب تونرهای موجود در بازار و نحوه خرید آنها، مختصر توضیحی بدهیم. شاید مدل دستگاه شما و انواع کارتریج و تونرهای بازار شما را سردرگم کرده باشد.

تونر را شاید بعضی ها به نام جوهر خشک نیز بشناسند. اما تونر به زبان ساده، در واقع یک پودر پلاستیکی است که هنگام چاپ در پرینترها و دستگاه کپی، روی کاغذ ذوب می شود. در مورد تونر در مقاله تونر چیست؟ قبلاً توضیح داده ایم. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی انتخاب تونرهای موجود در بازار و نحوه خرید آنها، مختصر توضیحی بدهیم. شاید مدل دستگاه شما و انواع کارتریج و تونرهای بازار شما را سردرگم کرده باشد. ...

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید
می‌خواهید تونر کارتریج مناسبی برای پرینترتان بخرید، ولی نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ یا کدام مدل برای چاپگر شما مناسب است؟ نگران نباشید! در این مطلب از درجه برایتان از نکات مهم پیش از خرید تونر کارتریج می‌گوییم. «تونر کارتریج»، (Toner cartridge)، یا همان «کارتریج لیزری»، که به نام «لیزر تونر»، هم شناخته میشود، یکی از اجزای مصرفی در پرینترهای لیزری است. درواقع این کارتریج‌ها از یک پودر تونر، کربن، ترکیبی از ذرات پلاستیک خشک، رنگ سیاه و هر نوع ماده‌ای که قابلیت رنگ‌آمیزی داشته باشد تشکیل شده است. از تونرها برای ایجاد تصویر روی کاغذ با کمک پرینتر استفاده می‌شود.

می‌خواهید تونر کارتریج مناسبی برای پرینترتان بخرید، ولی نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ یا کدام مدل برای چاپگر شما مناسب است؟ نگران نباشید! در این مطلب از درجه برایتان از نکات مهم پیش از خرید تونر کارتریج می‌گوییم. «تونر کارتریج»، (Toner cartridge)، یا همان «کارتریج لیزری»، که به نام «لیزر تونر»، هم شناخته میشود، یکی از اجزای مصرفی در پرینترهای لیزری است. درواقع این کارتریج‌ها از یک پودر تونر، کربن، ترکیبی از ذرات پلاستیک خشک، رنگ سیاه و هر نوع ماده‌ای که قابلیت رنگ‌آمیزی داشته باشد تشکیل شده است. از تونرها برای ایجاد تصویر روی کاغذ با کمک پرینتر استفاده می‌شود. ...

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

انواع پرینتر

انواع پرینتر
خرید پرینتر می‌تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد و اکثر افراد همیشه در انتخاب پرینتر معمولا با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. ما در ادامه این مقاله تلاش کردیم تا راهنمایی در مورد خرید این وسیله پرکاربرد و مفید بیان کنیم. تنها راه برای داشتن نسخه‌های کاغذی مقاله‌ها، عکس‌ها و محتوای صفحات استفاده از چاپگر است. امروزه پرینترها در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از استفاده‌های خانگی گرفته تا استفاده‌های صنعتی. اگر قصد خرید پرینتر را دارید و یا اینکه می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

خرید پرینتر می‌تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد و اکثر افراد همیشه در انتخاب پرینتر معمولا با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. ما در ادامه این مقاله تلاش کردیم تا راهنمایی در مورد خرید این وسیله پرکاربرد و مفید بیان کنیم. تنها راه برای داشتن نسخه‌های کاغذی مقاله‌ها، عکس‌ها و محتوای صفحات استفاده از چاپگر است. امروزه پرینترها در مکان‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از استفاده‌های خانگی گرفته تا استفاده‌های صنعتی. اگر قصد خرید پرینتر را دارید و یا اینکه می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، در ادامه مقاله همراه ما باشید. ...

انواع پرینتر

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

...

دیوار چین در برابر کسب‌وکارهای دیجیتال

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

یک اینفلوئنسر اینستاگرامی هلندی حالا اولین نفری است که عشق خود را به صورت اینترنتی به عنوان یک توکن غیر قابل معاوضه (NFT / non-fungible token) فروخته است. ...

برای اولین‌بار در دنیا؛ فروش عشق دیجیتال!

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

...

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

دانشمندان اتحادیه‌ی اروپا، برنامه‌ی جدیدی را شروع کرده‌اند که طی آن شبیه‌سازی دیجیتال کل زمین انجام می‌شود تا الگو‌های آب و هوایی آینده مدلسازی شوند و بتوانیم برای رخداد‌های بالقوه خطرناک آینده آماده شویم. ...

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

امضای دیجیتال چیست؟ روش های تولید امضای دیجیتال

امضای دیجیتال چیست؟ روش های تولید امضای دیجیتال

در دنیایی که اینترنت روز به روز توسعه می یابد، نیاز به تکنولوژی های جدید در این بین نیز بیشتر میشود که مهم ترین آنها امنیت کاربر است. امروز میخواهیم درباره امضای دیجیتال صحبت کنیم. بدانیم چه انواعی دارد، چگونه کار میکند و هزاران مطلب دیگر که در این خصوص نیاز است بدانید. ...

امضای دیجیتال چیست؟ روش های تولید امضای دیجیتال

ارز دیجیتال در خانه‌ای روی آب

ارز دیجیتال در خانه‌ای روی آب

درحالی‌که بسیاری از سایت‌های خرید و فروش ارز‌های دیجیتال دارای نماد اعتماد الکترونیکی و درگاه پرداخت معتبر هستند، مسئولان بانک مرکزی و شورای‌عالی فضای مجازی این معاملات را غیرقانونی می‌دانند. ...

ارز دیجیتال در خانه‌ای روی آب

دفتر یاداشت دیجیتال با امکان نگارش نامحدود در صفحه نمایش 13 اینچی

دفتر یاداشت دیجیتال با امکان نگارش نامحدود در صفحه نمایش 13 اینچی

...

دفتر یاداشت دیجیتال با امکان نگارش نامحدود در صفحه نمایش 13 اینچی
با مشهورترین ارز‌های دیجیتال جهان آشنا شوید
5 فناوری جدید دیجیتال (فلش مموری ضد آب و...)
اولین لوازم خانگی هوشمند ال‌جی با سرویس چت خانگی
چگونه دنیای دیجیتال خود را پاکسازی کنیم؟
چرا تصاویردردوربین های دیجیتال متفاوت است؟
تصاویری از کوچک‌ترین پرینتر چندکاره جهان ساخت اچ پی
انواع پرینتر و راهنمای خرید پرینتر
اتصال پرینتر HP به شبکه بی سیم
نحوه نصب پرینتر شبکه
همه چیز درباره پرینتر سه بعدی

کالایی با عنوان یافت نشد لطفاُ کلمه را مختصر کنید
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی