رابوکالا

رابوکالا- گیمینگ تولز- خانه چین- لیدی مد
  
رابوکالا / لوازم آرایشی، بهداشتی و سلامتی / بهداشت بدن

بهداشت بدن

زمانی که به دستشویی های عمومی می روید، از دست خشک کن های برقی استفاده می کنید یا دستمال کاغذی؟ آیا تصور می کنید صابون های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ زمانی که یک تکه میوه یا هر ماده ی غذایی به زمین می افتد، عکس العمل تان چگونه است؟ ادامه مطلب

بهداشت بدن

زمانی که به دستشویی های عمومی می روید، از دست خشک کن های برقی استفاده می کنید یا دستمال کاغذی؟ آیا تصور می کنید صابون های آنتی باکتریال بهداشتی تر هستند؟ زمانی که یک تکه میوه یا هر ماده ی غذایی به زمین می افتد، عکس العمل تان چگونه است؟ آیا آن را برداشته و فوت می کنید و در دهانتان می گذارید؟ همین الان بگویید مسواک تان کجای منزل قرار دارد؟ چقدر به تمیزی سینک ظرفشویی اعتقاد دارید؟ این ها و چند سوال دیگر بخشی از سوالات بهداشتی هستند که قصد داریم در این مطلب پاسخ دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

دست خشک کن برقی یا دستمال کاغذی؟
امروزه در توالت های عمومی معمولا یا دست خشک کن های برقی تعبیه شده است و یا دستمال کاغذی، تا افراد دست های خود را خشک کنند. اما زمانی که صحبت از بهداشت فردی است باید گفت که کارایی این دو وسیله در یک سطح نیست.
دست خشک کن های برقی 60 درصد زمان بیشتری در مقایسه با دستمال کاغذی می گیرند تا دست ها را کاملا خشک کنند. به همین دلیل اکثر مردم حوصله کافی به خرج نمی دهند و قبل از خشک شدن کامل دست ها مکان را ترک می کنند. باید بدانید که دست مرطوب یک فضای مطلوب برای باکتری هاست. در نتیجه توصیه می شود برای خشک کردن کامل دست ها از دستمال کاغذی استفاده کنید.

صابون های آنتی باکتریال: مفید یا مضر؟
چند سالی هست که صابون های آنتی باکتریال محبوبیت زیادی پیدا کرده اند، به خاطر اینکه برخی تصور می کنند این نوع صابون ها در مقایسه با انواع معمولی آن، باکتری های بیشتری را نابود می کنند. اما نتایج پژوهش های اخیر نشان می دهند که این نوع صابون ها هیچ برتری نسبت صابون های معمولی ندارند و بنا به دلایلی از انواع معمولی خود پرآسیب تر هستند. به خاطر اینکه حاوی ترکیبی به نام «تری کلوزان» است که باعث اختلالات هورمونی می شوند.

قانون 5 ثانیه غلط است
باوری وجود دارد که اگر در طی پنج ثانیه یک ماده غذایی از روی زمین برداشته شود، امکان آلودگی آن وجود ندارد، اما این باور غلط است. واقعیت این است که به محض افتادن ماده ی غذایی روی زمین، 99 درصد باکتری ها روی آن جمع می شوند.

سینک ظرفشویی تمیز نیست
خیلی از مردم جرات نمی کنند که از شیر دستشویی آب بخورند. اما همه ی ما ظرف هایمان را در سینک و با خیال راحت می شوییم، غافل از اینکه این بخش از آشپرخانه کثیف تر از دستشویی می تواند باشد. توجه داشته باشید که سینک ظرفشویی کثیف می تواند صدهزار برابر دستشویی، میکروب داشته باشد. برای همین حتما سینک ظرفشویی را بعد از شستن ظروف و هر کار دیگری، با اسکاچ و مایع ظرفشویی کاملا بشویید، طوری که از تمیزی برق بزند.

ناف نقطه ای فراموش شده
محققان معتقدند که ناف یکی از قسمت های فراموش شده در حین شستشوی بدن است.
نتایج بررسی هایی که روی شصت نفر انجام شده است نشان می دهد که حداقل 2300 باکتری در ناف وجود دارد که 1500 نوع آن قبل از انجام این پژوهش شناخته نشده بود.
در نتیجه این بار که حمام رفتید، حتما این قسمت از بدنتان را نیز بشویید.

مسواک زدن: مهم است اما فراموش شده
همه ی مردم می دانند که برای پیشگیری از پوسیدگی دندان باید مسواک بزنند، اما معمولا خستگی و تنبلی مانع از این می شود که افراد به طور مرتب مسواک بزنند.
البته این موضوع مربوط به ما نمی شود. اولین مسواک در قرن 15 میلادی ابداع و ساخته شد، در حالیکه عادت مسواک زدن تا جنگ جهانی دوم بین مردم نهادینه نشده بود. برای مراقبت از دندان ها حتما باید با حوصله و دقت مسواک بزنید. در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن باشید.شستشوی روزانه ی موها چندان خوب نیست

همه ی ما از ترس اینکه مبادا موهایمان چرب شود و کثیف به نظر برسد، هر روز دوش می گیریم و موهایمان را می شوییم. اما باید بدانید شستشوی روزانه ی موها باعث افزایش سبوم (چربی طبیعی) کف سر شده و باعث می شود که غدد سباسه، چربی بیشتری تولید کنند. در واقع یک دور باطل شکل می گیرد. هر چه موها را بیشتر بشویید چرب تر می شوند. متخصصان پوست و مو توصیه می کنند که موها هفته ای دو تا سه مرتبه شسته شوند.

یک دنیای کوچک در بین تار و پود فرش
فرش ها در مقایسه با کف پوش های هایی مانند پارکت، سنگ، سرامیک و غیره، 10 برابر گردوخاک بیشتری به خود می گیرند. این گرد و غبار در فرش هایی که کرک های بلندی دارند، به چشم نمی آید. واقعیت این است که لابه لای این دنیای نقش و نگار، پر است از باقیمانده ها و خورده ریزهای غذا، حشرات مرده، خرده های پوست و غیره.

قرار دادن مسواک در دستشویی: وحشتناک ترین اشتباه بهداشتی
اکثر مردم مسواک هایشان را مقابل آینه ی تعبیه شده در دستشویی قرار می دهند. این محل نزدیک ترین محل موجود به کاسه ی توالت و میکروب های معلق موجود در هوا است. اگر فاصله ی مسواک تان تا این محل مورد نظر کمتر از دو متر باشد، امکان آلوده شدن آن به میکروب ها خیلی زیاد است. پس مسواک تان را بیرون از دستشویی بگذارید.


میکروب های بدن از جمعیت کشور بیشتر است
همه ی ما تلاش می کنیم که بدن مان را از شر میکروب ها در امان بداریم، اما به عقیده ی محققان این یک جنگ از پیش باخته است، چون بدن انسان پذیرای حداقل 1000 نوع باکتری و میکروب های گوناگون است. اگر می خواهید آمار دقیق تری از میکروب های موجود در بدن داشته باشید باید بگوییم که چیزی حدود چهار برابر جمعیت کشور است.

ویژگی‌های یک مسواک خوب

مسواک کردن دندان‌ها باید حداقل 2 بار در روز انجام شود. مسواک کردن باعث از بین رفتن باکتری‌ها و آلودگی‌ها از روی دندان‌ها می‌شود؛ همچنین در درخشش آن‌ها هم بسیار موثر است. یک مسواک خوب باید دارای ویژگی‌هایی مانند اندازه، شکل، دسته و شانه‌های مناسب باشد.

شما برای رعایت بهداشت فردی، نیازمند یک مسواک خوش‌دست و در عین حال باکیفیت هستید، زیرا مسواک نه تنها در سلامت دهان و دندان، بلکه بر سلامت کل بدن تاثیرگذار است. با توجه به تحقیقات مختلف، بیماری های دهان و لثه می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت و یا زوال عقل شود. در زیر به هریک از ویژگی‌های یک مسواک خوب پرداخته شده است.

اندازه مسواک

اندازه مسواک باید متناسب با اندازه دهان شما باشد. معمولا، سر یک مسواک معمولی نیم اینچ پهنا و 1 اینچ بلندی دارد. اندازه‌های بزرگ‌تر از این مقادیر، سبب به مشکل خوردن در هنگام تمیز کردن دندان‌های عقبی می‌شود.

دسته مسواک

نوع دسته مسواک کاملا بستگی به شما دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند دسته مسواکشان محکم باشد طوری که در دست سر نخورد. در حالی‌که، برخی دیگر مسواک‌هایی با گردن منعطف را ترجیح می‌دهند.

برس مسواک

یک مسواک خوب باید برس نرم یا متوسط داشته باشد. برخی از مردم به غلط فکر می‌کنند که برای رعایت بهداشت فردی، برس سفت بهتر است زیرا می‌تواند آلودگی‌ها را از روی سطح دندان پاک نماید. لطفا توجه داشته باشید که برس سخت می‌تواند بافت لثه را زخم کند. از آنجا که به راحتی خم نمی‌شوند، بنابراین در فاصله بین دندان‌ها نمی‌تواند نفوذ کرده و سطح بین آن‌ها را تمیز سازد.

هر چند وقت یکبار باید مسواک خود را تعویض کنم؟

به منظور رعایت بهداشت فردی، باید زمانی اقدام به تعویض مسواک خود نمایید که برس‌های مسواک شما فرسوده شده باشند. به طور کلی، توصیه می‌شود که بعد از 3 یا 4 ماه استفاده از یک مسواک، آن را عوض کنید زیرا برس فرسوده نمی‌تواند پلاک‌ها را از روی دندان‌ها پاک کند و در نتیجه دندان‌هایتان به خوبی تمیز نخواهند شد.

ویژگی‌های یک مسواک خوب برای بچه‌ها

مسواک زدن برای بچه‌ها از کسل کننده‌ترین کارهاست. بنابراین این وظیفه شماست که این عمل را برای آنان جذاب و دلنشین سازید. شما می‌توانید با خرید مسواک‌های رنگی، الکترونیکی یا مسواک‌هایی به شکل یکی از شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودکان، آنان را به مسواک زدن علاقه‌مند سازید.

برخی توصیه‌ها برای علاقه‌مند کردن کودکان به مسواک زدن:

راه‌کارهای معمول برای نگاه‌داری مسواک به منظور رعایت بهداشت فردی

روش صحیح مسواک زدن

برای رعایت بهداشت فردی، باید عمل مسواک زدن را به درستی انجام دهید. دفعات مسواک کردن در طول روز به اندازه روش درست آن مهم نیست.

روش‌های صحیح مسواک زدن:

همواره به یاد داشته باشید که رعایت بهداشت فردی و بهداشت دهان و دندان، به معنای سلامت عمومی بدن است. یک مسواک خوب از مهم‌ترین فاکتورها در بهداشت دهان و دندان است. زمانی که قصد خرید یک مسواک را دارید، باید تمامی 4 مورد ذکر شده در بالا یعنی دسته، شکل، سر و فرم برس آن را در نظر بگیرید.

دیگر فاکتور مهم در بهداشت فردی، ژیلت

حتما به خوبی از این مهم آگاه هستید که انواع مختلفی از ژیلت برای افراد مختلف و کاربردهای مختلف وجود دارد.

ژیلت‌ها از فاکتورهای مهم در بهداشت فردی به شمار می‌آیند. در ادامه قصد داریم همه نکاتی که باید در هنگام خرید ژیلت از آن آگاه باشید، بیان سازیم.

نکات مهم هنگام انتخاب ژیلت

با اینکه ممکن است که برخی از افراد این تصور را داشته باشند که همه ژیلت‌ها یکسان هستند، اما در واقع این تصور کاملا غلط است. ژیلت‌ها انواع مختلفی دارند: ژیلت‌های یکبار مصرف، ژیلت‌های الکتریکی، ژیلت‌هایی با تیغ‌های صاف و بی‌خطر، ژیلت‌های کارتریج و غیره. هر کدام از ژیلت‌ها، ویژگی‌ها، خصوصیات و طراحی مخصوص خود دارند.

توصیه می‌کنیم قبل از رفتن به فروشگاه محلی و خرید یک بسته ژیلت ارزان یکبار مصرف، کمی تفکر کنید. ژیلت‌های ارزان معمولا بیشتر از آنکه دوست پوست شما باشند، برای آن مضرند. به شما این اطمینان را می‌دهیم که با این ژیلت‌ها، هیچ‌گاه یک شیو بی‌نقص را تجربه نخواهید کرد. پر واضح است که رعایت بهداشت فردی نیز با این ژیلت‌ها چندان ممکن نیست.

اگر شما نیز به فروشگاهی رفته و درصدد انتخاب یک ژیلت مناسب بودید، این مقاله می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. در ادامه فاکتورهای مختلف ژیلت با کیفیت بالا برای تجربه یک اصلاح بی‌نقص، آورده شده است.

ویژگی‌های یک ژیلت خوب


جدیدترین مطالب آموزشی

همه چیز در مورد موبرها

همه چیز در مورد موبرها
تمیزی بدن از نظر پاک سازی موهای زائد یکی از مهمترین دغدغه های زیبایی هر زنی است که علاوه بر رعایت بهداشت فردی مسئله ای است که دین اسلام نیز به آن سفارش اکید داشته است. انتخاب بهترین روش از بین بردن موهای زائد همیشه یک معضل بزرگ است. برخی راحت‌‌ترین شیوه یعنی تراشیدن را انتخاب می‌كنند ولی برای برخی این روش عوارض‌ ناخوشایندی مثل خارش، زبر درآمدن مو و... در پی دارد و به همین دلیل از موم استفاده می‌كنند اما برخی خانم‌ها تحمل درد این كار را هم ندارند.

تمیزی بدن از نظر پاک سازی موهای زائد یکی از مهمترین دغدغه های زیبایی هر زنی است که علاوه بر رعایت بهداشت فردی مسئله ای است که دین اسلام نیز به آن سفارش اکید داشته است. انتخاب بهترین روش از بین بردن موهای زائد همیشه یک معضل بزرگ است. برخی راحت‌‌ترین شیوه یعنی تراشیدن را انتخاب می‌كنند ولی برای برخی این روش عوارض‌ ناخوشایندی مثل خارش، زبر درآمدن مو و... در پی دارد و به همین دلیل از موم استفاده می‌كنند اما برخی خانم‌ها تحمل درد این كار را هم ندارند. ...

همه چیز در مورد موبرها

راهنمای خرید کرم موبر

راهنمای خرید کرم موبر
در طول تاریخ یکی از خواسته‌ها و آرزوهای همیشگی خانم‌ها و بعضی از آقایان که دارای رشد موی زیاد در نواحی مختلف بدن مانند زیربغل، نواحی تناسلی و دست‌ها و پاها هستند، حذف موهای زائد بوده است. از بین بردن موهای زائد بستگی به نوع مو دارد. روش­های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد اما متأسفانه گاهی اوقات زدودن این موها، درد و ناراحتی به همراه دارد. مثلا یکی از جاهای حساسی که دارای رویش مو است، کشاله ران می­باشد که از بین بردن موهای آن اصولا یکی از دغدغه­های خانم­هاست. زیرا در این بخش و نواحی دیگر با پوست حساس، استفاده از وکس و یا تیغ آن­قدرها ساده نیست. همه ما خواهان داشتن بدنی زیبا هستیم و به دنبال روش­های آسان و سریع می­گردیم. از طرفی رفع موهای زائد مسئله­ای نیست که نادیده گرفته شود و همواره وجود داشته و امروزه پررنگ­تر شده و خانم­ها و آقایان اهمیت بیشتری برای آن قائلند و وجود موهای

در طول تاریخ یکی از خواسته‌ها و آرزوهای همیشگی خانم‌ها و بعضی از آقایان که دارای رشد موی زیاد در نواحی مختلف بدن مانند زیربغل، نواحی تناسلی و دست‌ها و پاها هستند، حذف موهای زائد بوده است. از بین بردن موهای زائد بستگی به نوع مو دارد. روش­های متفاوتی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد اما متأسفانه گاهی اوقات زدودن این موها، درد و ناراحتی به همراه دارد. مثلا یکی از جاهای حساسی که دارای رویش مو است، کشاله ران می­باشد که از بین بردن موهای آن اصولا یکی از دغدغه­های خانم­هاست. زیرا در این بخش و نواحی دیگر با پوست حساس، استفاده از وکس و یا تیغ آن­قدرها ساده نیست. همه ما خواهان داشتن بدنی زیبا هستیم و به دنبال روش­های آسان و سریع می­گردیم. از طرفی رفع موهای زائد مسئله­ای نیست که نادیده گرفته شود و همواره وجود داشته و امروزه پررنگ­تر شده و خانم­ها و آقایان اهمیت بیشتری برای آن قائلند و وجود موهای ...

راهنمای خرید کرم موبر

دستبند هوشمند هواوی بند ۶؛ همراه سلامتی شما در دوران کرونا

دستبند هوشمند هواوی بند ۶؛ همراه سلامتی شما در دوران کرونا

...

دستبند هوشمند هواوی بند ۶؛ همراه سلامتی شما در دوران کرونا

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

...

خرید لوازم جانبی کامپیوتر، زیر قیمت بازار ایران

۶ چالش سلامتی در سفر به مریخ

۶ چالش سلامتی در سفر به مریخ

طبق برنامه و اهداف ناسا، تا سال ۲۰۳۰ انسان‌هایی به مریخ فرستاده خواهند شد. بسیاری از کارشناسان نگران چالش‌های سلامتی چنین سفری هستند. ...

۶ چالش سلامتی در سفر به مریخ

اندازه گیری سلامتی با هدفون

اندازه گیری سلامتی با هدفون

...

اندازه گیری سلامتی با هدفون

اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت از طریق واتس‌اپ درباره کرونا

اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت از طریق واتس‌اپ درباره کرونا

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ اخبار، دستورالعمل‌ها و نکات مربوط به بیماری کووید-19 را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. ...

اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت از طریق واتس‌اپ درباره کرونا

اولین لوازم خانگی هوشمند ال‌جی با سرویس چت خانگی

اولین لوازم خانگی هوشمند ال‌جی با سرویس چت خانگی

...

اولین لوازم خانگی هوشمند ال‌جی با سرویس چت خانگی
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی