مقالات رابوکالا

فروشگاه

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری و پیدا کردن دوربین مناسب یکی از مهمترین دغدغه های اشخاصی است که قصد شروع فیلمبرداری را دارند. اگرچه اطلاعات فنی زیادی درباره دوربین های فیلمبرداری در دسترس است، اما گاهی این سلیقه شخصی شماست که سبب انتخاب یک مدل دوربین می شود و نه ویژگی ها و قابلیت های آن، از این رو اگر ابهاماتی درباره انواع دوربین های فیلمبرداری و انتخاب آنها برای خرید را دارید، به بهترین مکان ممکن قدم گذاشته اید. در این مقاله از آکادمی پیکسان یک راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری به روز شده در سال 2020 را به شما عزیزان ارائه میدهیم، مقاله راهنمایی که پاسخگوی تمامی سوالات شماست.

 

تلفن هاي همراه هوشمند ، امروزه در هر کجا يافت مي شوند و افراد در تمام مقاطع سني از آنها استفاده مي کنند.

. اين تلفن های همراه قابليت زيادي دارند که يک از آنها فيلمبرداري است. وجود اين قابليت سبب شده است تا کمتر کسي به سوي خريد دوربين هاي فيلمبرداري برود و تنها عده معدودي با توجه به کاربرد ها و مزيت هاي خاص اين دستگاه ها ، اقدام به خريد آنها مي کنند. يکي از اين مزيت ها ، ضبط تصاوير با کيفيت بالاست ، کيفيتي که شايد نتوان با موبايل به آن دست يافت.دوربين هاي فيلمبرداري داراي انواع مختلف ، با قابليت ها و امکانات متنوع هستند . مشخصه ها و ويژگي هاي مختلف اين دستگاه ها، گستره وسيعي از قيمت را به وجود آورده است. برخي از اين ويژگي ها عبارتند از سنسور هاي دوربين ، رزلوشن، زوم، ديافراگم ، صفحه نمايش ، حافظه  و ساير قابليت ها.

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری

1- سنسور هاي دوربين :

بخش اصلي هر دوربين فيلمبرداري، سنسور دوربين آن است . دوربين هاي فيلمبرداري داراي دو نوع سنسور هستند.

 سنسور هاي CCD : اين نوع سنسور ها از نوع دیگر گرانتر هستند و بيشتر توسط حرفه اي ها مورد استفاده قرار مي گيرند. اين سنسورها مصرف انرژی بالاتري نيز دارند و به دليل قيمت بالا تر ، در دوربين هاي کمتري استفاده مي شوند.

سنسور هاي  COMS: نوع ديگر سنسور هاي دوربين، سنسور هاي  COMSهستند که به دليل کيفيت پايين تر نسبت به نوع اول ، براي فيلمبرداري مبتدي مناسب اند و قيمت کمتري دارند ، سنسور های COMS نسبت به سنسور هاي CCD متداول ترند.

2- رزلوشن:

کيفيت تصوير برداري از مهمترين مواردي است که سبب تمايز دوربين ها از يکديگر مي شوند . از جمله کيفيت هاي رايج ميتوان به  HD، FULLHD و K4 اشاره کرد . رزلوشن فيلم برداري اچ دي 1280*720 پيکسل ، رزلوشن تصوير برداري فول اچ دي 1080*1920 و رزلوشن تصوير برداري فور کي 2160 *  3840 پیکسل است.

3- زوم:

زوم کردن روي تصوير به معني بزرگنمايي بخشي از تصوير است. اين بزرگنمايي به صورت هاي مختلفي از جمله 1:10 و X10 نمايش داده مي شود . در دو مثال گفته شده منظور اين است که تصوير به اندازه 10 برابر بزرگنمایی می شود . زوم دوربين ها به دو دسته زوم اپتيکال و زوم ديجيتال تقسيم مي شوند. در زوم ديجيتال ، قسمتي که روي آن زوم مي شود ، بزرگنمايي مي شود و ساير قسمت ها حذف مي گردند . در زوم ديجيتال کيفيت تصوير پايين مي آيد و در واقع ، تنها برش دادن بخشی از تصوير است. در زوم اپتيکال با تغيير فاصله لنز هاي دوربين ، روي قسمت مورد نظر زوم مي شود. در اين نوع زوم برخلاف زوم ديجيتال ، هيچ کاهش کيفيتي رخ نمي دهد و تصاوير کاملا شفاف و واضح هستند.

4- ديافراگم:

اندازه ديافراگم بیان کننده ميزان نوري است که به گيرنده نوري دوربين مي رسد. به عبارت ديگر هر چه ديافراگم بازتر باشد ميزان نور بيشتري به بخش گيرنده نوري مي رسد. هر چه ميزان ديافراگم بازتر باشد ، عدد کمتري خواهد داشت . به عنوان مثال ديافراگم 1 ، دو برابر ديافراگم 2 نور به داخل وارد مي کند. البته در نظر داشته باشيد هر چه عدد ديافراگم بیشتر باشد ، کيفيت عمق تصوير کاهش پيدا مي کند .

5- صفحه نمايش:

در هر يک از دوربين هاي فيلم برداري ، يک صفحه نمايش به منظور مشاهده فيلم هاي ضبط شده قرار داده شده است . اين نمايشگر ها معمولا کوچک وبا ابعادي بين 2.5 تا 3.5 اينچ هستند و کیفیت های متفاوتی دارند.

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری

6- حافظه:

دیسک هايي با نام MiniDVD»» در گذشته متداول ترين نوع حافظه هاي دوربين هاي فيلمبرداري بودند. در بعضي از دوربين هاي امروزي ، ديسک سخت (هارد ديسک) هايي قرار داده شده است تا فيلم هاي ضبط شده در آنها ذخيره شوند. حجم اين هارد ديسک ها معمولا 30 ، 40، 60 گیگابایت است. برخي دوربين ها نيز ، براي ضبط فيلم نياز به کارت حافظه دارند. در نوع ديگر علاوه بر کارت حافظه ، امکان ضبط فيلم بر روي فلش مموري نيز وجود دارد.

7- ساير قابليت ها:

صفحه نمايش تاشو : اکثر دوربين هاي فيلمبرداري ، داراي LCD هاي تاشو هستند. اين قابليت با توجه به آسيب پذير بودن LCD بسيار ضروري به نظر مي رسد.

لرزش گير: زماني که با دوربين در حال فيلمبرداري هستيد ، لرزش هاي احتمالي ممکن است مانع از ضبط يک فيلم حرفه اي شوند . برخي از دوربين ها ، قابليتي دارند که اين لرزش را خنثي مي کند و تصويري ثابت براي شما ضبط مي کنند.

فوکوس اتوماتيک : فوکوس اتوماتيک قابليتي است که در اکثر دوربين ها به منظور شفاف کردن و ممانعت از مات شدن تصوير به کار مي رود .

پروژکتور : در برخي از دوربين هاي فيلمبرداري ، يک پروژکتور همراه تعبيه شده است که شما مي توانيد به وسيله آن ، فيلم هاي ضبط شده را روي پرده به نمايش بگذاريد.

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری

قابليت ضد آب بودن : برخي از دوربين هاي فيلمبرداري تا عمق مشخصي در زير آب ، در برابر نفوذ آب مقاوم اند. اين نوع دوربين در رنج قيمت بالاتري نسبت به دوربين هايي قرار دارند که فاقد اين قابليت هستند.

امکان ضبط فيلم سه بعدي و صداي فراگیر دالبي: برخي از دوربين ها ، امکان ضبط فيلم سه بعدي و صداي دالبي با کیفیت مطلوبی را دارند.

مشخصه های فیزیکی :

بدنه دوربین که شامل جنس ، اندازه ، شکل ، وزن می باشد باید بر اساس اصول علم ارگونومی ساخته شود تا دست شما هنگام فیلمبرداری خسته نشده و بتوانید مدت زمان بیشتری را بدون لرزش و احساس آزردگی فیلمبرداری کنید. علاوه بر موارد بالا برخی دوربین های فیلمبرداری ، قابلیت کار در دماهای خاص را نیز دارند. این ویژگی برای کوهنوردان یا کسانی که در مناطق خیلی سرد به دوربین خود نیاز دارند مناسب است. یا مثلا برخی دوربین های فیلمبرداری تا عمق مشخصی ، ضد آب هستند. واضح است که این دوربین ها برای کسانی که می خواهند در عمق های کم به همراه دوربینشان غواصی کنند مناسب است یا حتی در مناطقی که خطر خیس شدن دوربین وجود دارد مناسب می آید. قابلیت فیزیکی دیگری که می توان از آن نام برد ضد گرد و غبار بودن دوربین است. این خصوصیت نیز برای کسانی که خطر خراب شدن دوربینشان را در اثر نفوذ غبار و غیره می دهند مناسب است .حتی ضد ضربه بودن و چند مورد دیگر از جمله خصوصیات فیزیکی دوربین های فیلمبرداری و بطور کلی دوربین های دیجیتال هستند. پس قبل از خرید میزان استفاده و سطح توقع خود از دوربین را مشخص کنید زیرا این اولین قدم برای خرید یک دوربین فیلمبرداری خوب است.

مشخصه های سخت افزاری :

همانطور که می دانید دوربین فیلمبرداری از قطعات سخت افزاری حساس و زیادی ساخته شده است. اگر بخواهیم به مهمترین آنها اشاره کنیم از سنسور که در واقع قلب هر دوربین دیجیتال است شروع می کنیم. بطور کلی در دوربین فیلمبرداری دیجیتال نیز همانند دوربین عکاسی دو نوع سنسور وجود دارد : CCD و CMOS که در مطلبی مجزا به توضیح و تشریح هریک پرداخته ایم.

برای یادآوری ، اینطور می توان گفت که سنسور های CCD حرفه ای تر و گران تر هستند و اغلب در دوربین های گران تر دیده می شوند زیرا مصرف انرژی بالاتری نیز دارند. در عوض سنسورهای CMOS اقتصادی تر بوده و مصرف پائین تری دارند پس در دوربین های فیلمبرداری بیشتری بکار برده می شوند.

قسمت بعدی ، لنز دوربین است. لنز نیز یکی دیگر از قسمتهای مهم و تأثیرگذار در کیفیت دوربین فیلمبرداری است. لنز اکثر دوربین های فیلمبرداری را نمی توان مانند دوربین عکاسی DSLR جابجا کرد. پس هنگام خرید به کمپانی سازنده و لنزی که در دوربین خود استفاده کرده است دقت کنید. افزون بر کیفیت ، موارد دیگری از جمله فاصله کانونی، لرزشگیر اپتیکال، زوم اپتیکال دقت کنید.

منظره یاب یا همان چشمی ، یکی دیگر از قسمتهای مهم دوربین عکاسی است که البته در دوربین های فیلمبرداری ، صفحه ال سی دی نقش موثرتری را بعنوان چشمی ایفا می کند. در بین دوربین هایی که صفحه ال سی دارند ، دوربین هایی که صفحه LCD آنها می چرخد و امکان دید را در همه جهات فراهم می کند مناسب تر هستند. کیفیت صفحه LCD یکی دیگر از مواردی است که بهتر است به آن توجه کافی کنید.

راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری

حافظه بخش آخری است که در قسمت سخت افزار به آن اشاره می کنیم. در دوربین های فیلمبرداری قدیمی از فیلم استفاده می شده است. کمی بعد تر از mini DVD استفاده شد. پس از آن دیسک های BlueRay از راه رسیدند و امروزه شاید ترجیح اکثر مردم بر این باشد که نوع حافظه دار دوربین فیلمبرداری را انتخاب کنند. این حافظه ها که معمولا با استفاده از مموری کارت ها قابل ارتقاء و استفاده هستند امکان ضبط تصاویر را بسیار راحت و بی دردسر برای شما فراهم می کنند. حتی برای انتقال آنها به کامپیوتر نیز ، وقت و هزینه ای تلف نمی شود. پس طبیعی است که دوربین های حافظه دار از محبوبیت بیشتری برخوردار باشند.

مشخصه های نرم افزاری :

نقش پردازشگر تصویر در دوربین های فیلمبرداری برای شارپ کردن تصاویر و اصلاح نویز ها ، پیوستگی فریم ها و ساخت فریم های با کیفیت تر بسیار مهم و اساسی است. امکان ویرایش تصویر و اضافه کردن افکت های فیلمبرداری و فرمت های خروجی فیلمها از دیگر مزیت های نرم افزاری دوربین های فیلمبرداری است. در این بین از توانایی دوربین در لرزشگیری دیجیتال هم نباید غافل شد چرا که می تواند بعنوان مکمل در کنار لرزشگیر اپتیکال قرار بگیرد.

دوربین فیلمبرداری هرچه باشد باید توانایی ارائه کیفیت در فیلم خروجی ، فریم بر ثانیه بالا ، صدای ضبط شده ی خوب را داشته باشد زیرا تمامی قسمتهای دوربین دست در دست یکدیگر می دهند تا این مطلوبات را فراهم کنند.

انواع دوربین فیلمبرداری

دوربین های عمومی

این دوربین ها معمولا باریک و سبک بوده و به راحتی قابل حمل هستند. این دوربین ها بزرگنمایی نوری خوبی به شما ارائه می دهند و سرعت سریع شاتر باعث کاهش تیرگی در سکانس های اکشن می شود. برخی از این دوربین ها قابلیت Wi-Fi داخلی را به منظور اشتراک گذاری اطلاعات ارائه می دهند.

فواید:

 • سریع تر و متنوع تر از تلفن های همراه هستند
 • معمولا سبک بوده و حمل آن آسان است
 • Wi-Fi داخلی که در بعضی از مدل ها موجود است، به اشتراک گذاشتن عکس ها و فیلم ها را آسان می کند

توصیه شده برای:

 • رویدادهای اجتماعی و خانوادگی و فیلم های روزمره
 • مناسب برای مبتدیان و عکاسان تفریحی
 • مناسب برای فیلمبرداری از سفر به دلیل سبک بودن

دوربین های ضد آب

اگر به دوربینی احتیاج دارید تا بتوانید در یک سفر دریایی یا در یک پروسه غواصی از آن استفاده کنید، دوربین های ضد آب بهترین گزینه هستند. این دوربین ها با داشتن بدنه بیرونی محکم و ضد آب که می تواند رطوبت را از بین ببرد، تقریبا در هر شرایط آب و هوایی و محیطی  ایمن هستند.  اگر به دوربینی احتیاج دارید که بتواند در برابر افت فشارها یا گرمازدگی  و یا در برابر ضربه مقاومت کند، یک دوربین ضد آب این قابلیت ها را به شما ارائه می دهد. اگرچه استحکام و دوام این دوربین ها باعث افزایش اندک در اندازه و وزن آن می شود، اما به دلیل آسودگی خاطری که از حیث استحکام در شرایط مختلف برای شما فراهم می آورد، ارزشش را دارد.

فواید:

 • یه دلیل استحکام بالا تقریبا در هر محیطی از دوربین های ضد آب می توان استفاده کرد
 • اغلب شامل GPS داخلی، عمق متر و قطب نما می باشد
 • طرز استفاده آسان و عملکرد ساده

توصیه شده برای:

 • مناسب برای ماجراجویان و فیلمبرداران مستند
 • مناسب برای فیلمبرداری زیر آب

دوربین های ضد آب

دوربین های فیلمبرداری در نور کم

بدون ورود نور طبیعی به لنز، تصاویری که هنگام طلوع یا غروب در داخل خانه یا خارج از آن می گیرید، می توانند تاریک و سیاه به نظر برسند. این در شرایطی است که برای دریافت نور بیشتر به یک دوربین فیلمبرداری در نور کم با حسگر تصویر بزرگتر (یا حساسیت ISO بالا) نیاز دارید. اندازه پیکسل بزرگتر این دوربین ها می تواند نور بیشتری را جذب کند و دیافراگم بزرگتر آن، می تواند گرفتن فیلم با کیفیت بالا را در محیطی کم نور و  بدون فلاش میسر سازد.

فواید:

 • به شما این امکان را می دهد تا بدون فلاش در داخل خانه یا محیط کم نور عکس بگیرید
 • به دلیل اندازه پیکسل بزرگتر، نور طبیعی بیشتری را در فیلم ضبط می کند
 • دیافراگم بزرگتر آن باعث می شود که دوربین در نور کم حساس تر باشد

توصیه شده برای:

 • مناسب برای فیلمبرداری در خانه
 • فیلمبرداری در هنگام طلوع یا غروب هنگام و یا روزهای ابری

دوربین های با زوم اپتیکال

اگر می خواهید هنگام فیلمبرداری، روی مواردی خاص بزرگنمایی کنید یا سوژه ای را در دوردست هدف قراردهید، یک دوربین با زوم اپتیکال، انعطاف پذیری مورد نیاز برای فیلم های شما را  در هر فاصله ای ارائه می دهد. دوربین های با زوم اپتیکال حداقل 10 برابرقدرت بزرگنمایی دارند و برخی از مدل ها دارای بزرگنمایی نوری 20 برابر یا بیشتر هستند. دوربین های با زوم اپتیکال، معمولا شامل منظره یاب الکترونیکی (EVF) برای فیلمبرداری راحت تر در فضای بیرون و جایی که نور خورشید می تواند دید صفحه LCD را مبهم کند، می باشند.

فواید:

 • به شما این امکان را می دهد تا روی سوژه های دورتر زوم نمایید بدون اینکه به آنها نزدیک شوید
 • اغلب شامل منظره یاب الکترونیکی برای فیلمبرداری در فضای باز می باشند
 • دارای واکنش سریع برای فیلم های اکشن

توصیه شده برای:

 • فیلمبرداری از رویدادها ومسابقات ورزشی
 • فیلمبرداری حیات وحش و مستندسازی

دوربین های بدون آینه

دوربین های فیلمبرداری بدون آینه به طور معمول از دوربین ها DSLR، کوچکتر و سبک تر هستند زیرا از منظره یاب نوری استفاده نمی کنند. این دوربین های فیلمبرداری دارای  فوکوس اتوماتیک و ویژگی های گسترده و منحصر به فرد پرشماری برای فیلمبرداری می باشند.

فواید:

 • کیفیت تصویر بالا
 • امکان فیلمبرداری در هر شرایط و هر مکانی

توصیه شده برای:

 • مناسب فیلمبرداری از کودکان و یا حیوانات خانگی
 • مناسب برای سفرها و فیلم های گردشگری

دوربین های DSLR

مهمترین نکته درمورد دوربین های DSLR، تطبیق پذیری آن است. یک دوربین DSLR برای شخصی که می خواهد کنترل دستی کاملی روی دوربین داشته باشد، بهترین گزینه است. انعطاف پذیری این دوربین ها بسیار بالاست، به این معنی که می توان در شرایط مختلف از آنها استفاده کرد. با استفاده از یک دوربین DSLR، می توانید از لنزها و فلاش های مختلفی استفاده کنید. همچنین دیافراگم گسترده این دوربین ها با دوربین های دیگر قابل قیاس نیست و شما را قادر به تنظیم عمق میدان می سازد.

فواید:

 • امکان تغییر لنزها برای هر نوع فیلمبرداری
 • کیفیت بالای تصویر

توصیه شده برای:

 • مناسب برای فیلمبرداری از حیوانات وحشی
 • مناسب برای رویدادهای ورزشی

فیلمبرداری ورزشی

حال که انواع دوربین های فیلمبرداری و فواید و موارد استفاده هریک از آنها را شناختید، می توانید از این راهنمای خرید دوربین فیلمبرداری استفاده و دوربین مورد نیاز خود را با توجه به سبک کاری خود برای خرید انتخاب کنید.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

ویژگی های یک دوربین فیلمبرداری فوق العاده


ویژگی های یک دوربین فیلمبرداری فوق العاده   

در حال حاضر با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و صنعت،انتخاب دوربین های مناسب برای فیلم و فیلمبرداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین ویژگی های ویدئویی در هنگام انتخاب یک دوربین جدید یک عنصر مهم برای بسیاری از عکاسان است.قبل از هر چیز، هنگام تصمیم‌گیری برای خرید یک دوربین فیلمبرداری باید مشخص کنیم که از دوربین چه انتظاری داریم؛ آیا دنبال بهترین دوربین فیلمبرداری حرفه‌ای هستیم یا بهترین دوربین عکاسی که فیلمبرداری هم می‌کند؟ ادامه مطلب

ویژگی های یک دوربین فیلمبرداری فوق العاده

 

   محصولات مشابه