مقالات رابوکالا
فروشگاه

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

1) اندازه مناسب عرض صندلی : صندلی بیش از حد باریک، احتمال آسیب به پوست را افزایش داده و یا حتی ممکن است باعث جراحت پوست گردد. از طرفی صندلی بیش از حد بزرگ، باعث چرخش پاهای کاربر شده و بر لگن شخص فشار وارد میکند.

 

انتخاب ویلچر مناسب

 

2) اندازه مناسب عمق صندلی : عمق صندلی باید بگونه ای باشد که پاها بصورت کشیده شده و رو به جلو باشد و یا به عبارت دیگر برای افراد با قد کوتاه و یا قد بلند، پاها بصورت کشیده و جاپایی دقیقاً زیر پاها قرار گرفته باشد.

 

 

3) اندازه مناسب پشتی صندلی : پشتی صندلی با اندازه مناسب باید بطوری باشد که تمام کمر را پوشش داده تا از فشار بیش از حد به ستون فقرات جلوگیری کند.

 

 

4) میزان ارتفاع نشیمنگاه از سطح زمین : میزان ارتفاع صحیح نشیمنگاه از زمین باید نه آنقدر زیاد باشد که کاربر هنگام پیاده از شدن از ویلچر با مشکل مواجه شود و نه آنقدر کم باشد که پاها بر روی زمین کشیده شده و زانوها براحتی خم شوند. بصورت تقریبی برای کودکان ارتفاع مناسب 44.5 سانت و برای افراد بزرگسال این میزان بین 49.5 تا 52 سانت و برای افراد باقد بلند 54.6 سانت میباشد.

5) انتخاب نوع مناسب زیر دستی : اولین نوع زیر دستی ها ، زیر دستی ثابت بوده که قابل جداشدن نیست. نوع دیگر زیر دستی متحرک بوده که به سوارشدن یا پیاده شدن آسان کاربر ، کمک شایانی میکند. زیردستی دیگر از نوع میز تحریر بوده که برای مطالعه نمودن با ویلچر روی میز بسیار مناسب بوده و همچنین برای غذاخوردن کاربر روی میز قابل استفاده هست.

6) انتخاب نوع مناسب زیر پایی : زیرپایی ویلچر بر دو گونه هست نوع اول بصورت ثابت و غیر قابل جداشدن میباشد و نوع دوم بصورت متحرک و جداشدنی هست . در مواردی که کاربر از بالابر استفاده میکند باید حتماً از ویلچر با جاپایی متحرک استفاده کند تا انتقال از شخص از روی ویلچر به مکان مورد نظر بدرستی صورت پذیرد. البته در فروشگاه کالا طب ویلچر پایه برانکاردی نیز موجود هست.

7) انتخاب ویلچر بر اساس وزن کاربر : بصورت کلی ویلچر استاندارد تا حدود 120 کیلوگرم تحمل وزن داشته ولی ویلچرهای سنگین وزن از 120 تا 160 کیلوگرم تحمل وزن دارند . در صورتی که ویلچری برای تحمل وزن تا 220 کیلوگرم میخواهید میتوانید ویلچر فوق سنگین را انتخاب کنید تا نظرتان تامین شود.

8) انتخاب پشتی ساده یا برانکاردی ؟ معمولاً پشتی اکثر ویلچرها بصورت ثابت و غیر قابل حرکت میباشد. اما زمانیکه بنابر توصیه پزشکان مبنی بر استراحت شخص جهت وارد شدن کمترین فشار به کمر و ستون فقرات استفاده از ویلچر ضرورت داشته باشد، انتخاب ویلچر برانکاردی بصورت موکد پیشنهاد میشود. البته این ویلچر برای افراد مبتلا به زخم بستر نیز توصیه میشود.

 

مهم ترین نکته برای انتخاب و خرید بهترین ویلچر

انتخاب بهترین صندلی چرخ دار بسیار مهم است چون می تواند به میزان قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد. صندلی چرخ دار می تواند به شما کمک کند بر وضعیت سلامتی و یا معلولیت خود که مانع راه رفتن شما شده است ، غلبه کنید و در نتیجه می توانید به اطراف و بدون هیچ محدودیتی حرکت کنید.

امروزه ، گستره متنوعی از صندلی های چرخ دار در دسترس هستند و بسته به نیاز ها و الزام هایتان ، می توانید انتخاب هایی داشته باشید اما اگر در تلاش برای انتخاب یک ویلچر هستید ، ما در این بخش از نمناک برای شما 21 نکته ارائه داده ایم که کمک می کنند بهترین صندلی چرخ دار را انتخاب کنید.

راهنمای انتخاب صندلی چرخ دار و راز خرید ویلچر خوب

1. سن :

اولین چیزی که باید قبل از خرید ویلچر در نظر گرفته شود ، سن است و این سن است که ویژگی هایی که شما باید در ویلچر به دنبالش باشید را مشخص می کند.

2. نوع بدن :

قبل از انتخاب بهترین صندلی چرخ دار ، نوع بدن کاربر را در نظر بگیرید زیرا نیاز ویلچر برای شخصی که لاغر است با شخصی که اضافه وزن دارد متفاوت خواهد بود.

3. جنسیت :

اگرچه هیچ استاندارد خاصی وجود ندارد که صندلی های چرخدار را برای مردان و زنان متمایز کند اما دانستن این که چه کسی می خواهد از ویلچر استفاده کند به تصمیم گیری در مورد این نوع که کدام ویلچر مناسب تر خواهد بود کمک خواهد کرد.

ویلچر مناسب

ویلچر متناسب با جنسیت 

4. دلیل استفاده :

دلیل اینکه فرد نیاز به استفاده از ویلچر دارد یک عامل مهم دیگر است چون یک دلیل می تواند این باشد که فرد بسیار ضعیف است و در نتیجه به کمک صندلی چرخ دار نیاز دارد اما می تواند بلند شود و در صورتی که لازم است راه برود و با این حال، ممکن است که فرد پاهایش فلج شده داشته باشد و در نتیجه او باید در تمام مواقع از ویلچر استفاده کند.

5. فعالیت ها :

امروزه انواع ویلچر ها در بازار موجود هستند و از انواع دستی گرفته تا خودکار متغیر می باشند . حال اگر کاربر ویلچر به سادگی نیاز به جابه جایی از یک مکان به مکان دیگر را داشته باشد ، انواع چرخ دستی بهترین گزینه برایش هستند و با این حال ، اگر کاربر استقامت کافی برای به جلو راندن خود را نداشته باشد اما خواستار مستقل بودن باشد ، پس انواع ویلچر خودکار برای او بهترین گزینه خواهند بود.

6. محل استفاده :

یک عامل دیگر که باید قبل از انتخاب بهترین صندلی چرخ دار در نظر گرفته شود ، مکان استفاده است. اگر ویلچر فقط در خانه مورد استفاده قرار گیرد ، ویژگی های زیادی مثل مناسب بودن برای همه نواحی مورد نیاز نیست اما بسیاری از مردم آرزو دارند دنیا را کشف کنند و همچنین کارهایی مثل اردو زدن انجام دهند. در چنین مواردی، یک صندلی چرخ دار همه جایی بهتر خواهد بود.

7. ترجیح کاربر :

درست مانند هر چیز دیگری، انتخاب صندلی چرخدار نیز یک تصمیم شخصی برای کاربر است و به انتخاب و سلایق او بستگی دارد.

8. وابستگی :

کاربر ویلچر ممکن است کسی باشد که ترجیح می دهد به تنهایی بیرون برود و وابستگی کمی به اطرافیانش خواهد داشت . برای چنین فردی ، یک ویلچر که به کمک کمتری از طرف شخص دیگری نیاز دارد، گزینه بهتری نسبت به مدل های دستی خواهد بود اما برای افراد مسن که مایل به استفاده از صندلی چرخ دار فقط در خانه هستند ، انواع دستی بهترین انتخاب خواهند بود .

9. راحتی صندلی :

ویلچر ها با طبقه بندی صندلی های مختلفی در بازار موجود هستند . یک اندازه ای را انتخاب کنید که برای کاربر مناسب باشد و همچنین ساختار صندلی محکمی داشته باشد یا کمری محافظ ستون فقرات برای حفظ حالت درست کمر داشته باشد.

10. جا پایی:

اغلب ویلچر ها دارای قابلیت تنظیم جا پاییی هستند و بنابراین، ویلچری را انتخاب کنید که نیازهای کاربر را برآورده می کند.

11. دسته :

برای آسایش بیشتر ، صندلی های چرخ دار با دسته های نرمی ساخته می شوند و بنابراین، یکی را انتخاب کنید که راحتی بیشتری را ارائه می دهد.

دسته ویلچر

دسته ی خوب برای ویلچر

12. پشت گردنی :

اغلب کاربران صندلی چرخدار ممکن است نیاز به پشتیبانی اضافی پشت گردنی داشته باشند و اگر اینطور است ، صندلی چرخداری انتخاب کنید که همراه با پشت گردنی کاملی باشد.

13. ضد آب :

بعضی از ویلچر ها که امروزه موجود هستند با لوازم جانبی خاصی برای حفاظت از کاربر در برابر باران و همچنین گرم کن پا همراه هستند.

14. جا دار بودن :

اگر ویلچر را برای کسی انتخاب می کنید که دوست دارد بیرون برود ، کاوش کند و حتی کمی خرید کند ، می توانید مدلی را انتخاب کنید که امکانات اضافی برای جای دادن وسایل را داشته باشد . با این حال، در اغلب موارد قابلیت ذخیره سازی محدود بوده و می تواند مقادیر کمتری از اشیا را جا به جا کند .

15. رمپ قابل حمل :

رمپ ها برای استفاده از ویلچر ها ضروری هستند، چون در صورتی که کاربر مجبور باشد تغییرات کوچکی در سطح یا پله به خانه اعمال کند ، به او کمک خواهند کرد و بنابراین اطمینان را حاصل کنید تا صندلی چرخ داری که انتخاب می کنید دارای یک رمپ قابل حمل باشد .

رمپ

رمپ  قابل حمل برای ویلچر

16. آسایش :

آسایش بسیار مهم است و بنابراین قبل از انتخاب یک صندلی چرخدار بر پایه ویژگی های فوق العاده یا تخفیف شگفت انگیز که ممکن است نظرها را جلب خودش کند ، اطمینان حاصل کنید که برای کاربر راحت باشد و اگر اینطور نیست، خریدن آن می تواند تبدیل به یک سرمایه گذاری بد شود .

17. وزن ویلچر :

ویلچر سبک تر یک ویلچر راحت تر برای بلند کردن است و بهتر حرکت می کند و بنابراین بلند کردن و جابه جایی ویلچر سنگین تر هم سخت تر است.

18. تاشو :

بسته به میزان جابه جایی و حرکت مورد نیاز فرد ، باید بررسی کنید که ویلچری که شما انتخاب می کنید تاشو است یا خیر . یک ویلچر قابل تاشو از حمل و نقل بهتری در مقایسه با ویلچرهای غیر قابل برخوردار است .

19. لاستیک ها :

ویلچرها بر اساس لاستیک هایشان ، وزن متفاوتی خواهند داشت و لاستیک های پر شده از هوا در مقایسه با لاستیک های پر شده از فوم و یا لاستیک های جامد سبک تر هستند .

20. بودجه :

بودجه شما همچنین نقش مهمی را قبل از انتخاب صندلی چرخدار مناسب بازی ایفا کرد .بنابراین، بودجه خود را پیش بگیرید و فروشگاهی را بررسی کنید که بهترین گزینه ها را در طیف گسترده ای ارائه می دهد و همچنین چیزی که نیازهای کاربرتان را برآورده می کند را دارا می باشد .

21. خدمات پس از فروش :

خدمات پس از فروش توسط شرکت ها یا مغازه ها نکته ای است که شما باید قبل از خرید آن را چک کنید و بررسی کنید که چه فروشگاهی دارای خدمات پس از فروش است .

بنابراین قبل از این که برای انتخاب بهترین صندلی چرخ اقدام کنید ، این نکات را بررسی کنید و سپس تصمیم عاقلانه ای بگیرید. 

نکات مهم در خرید ویلچر

از مهم ترین معیار های خرید و انتخاب ویلچر ، نوع چرخ ها می باشد . دو نوع تایر برای این وسیله وجود دارد.

چرخ هایی انتخاب کنید که سبک تر باشد

چرخهایی دارای اسپوک های کربنی- فیبری وزن سبک تری دارند . پس در انتخاب ویلچر به سبک بودن آن توجه کنید . یک ویلچر سبک ، قیمت بالاتری دارد.

تایرهای نازک با ضخامت کم

چنانچه در این بخش از سلامت نمناک گفته ایم در ویلچر های خانگی و بیمارستانی از تایر های نازک و با ضخامت کم استفاده می کنند زیرا در صورت دستی بودن ویلچر جا به جا کردن آن راحت تر است . این ویلچرها زرق و برق کمتری دارند.

لاستیک ویلچر

 تایر مناسب برای ویلچر

تایرهای ضخیم تر و کوچکتر

برخی ویلچرها که برای استفاده خارج از منزل طراحی شده اند ، برای اینکه سبب جلوگیری از بروز حادثه شوند ، تایر های ضخیم تر و کوچکتری دارند تا اصطکاک و سطح تماس با زمین افزایش یابد.

تایرهای بادی

تایرهای بادی نقش ضربه گیر دارند و دارای موارد استفاده متنوعی هستند . از عیوب تایرهای بادی این است که در صورت پنچری ، تعویض تیوب و پنچر گیری آن ها دشوار است.

این نوع ویلچرها به دلیل قدرت بالا و سرعت بالا برای افرادی که مناطق دارای سربالایی یا سرازیری زندگی می کنند، مناسب است.این ویلچرها وزن کم دارند و به راحتی می توان آنها را بلند کرد. محافظت و نگهداری از این نوع ویلچر برقی که با موتور و باتری کار می کند، بسیار مهم است.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

ویلچر وسیله ی نقلیه و در واقع جزء حیاتی و جدا نشدنی افراد کم توان، معلولین، آسیب دیدگان ضایعات نخاعی، افراد مبتلا به اختلالات حرکتی، سالمندان و بیماران میباشد. به دلایل مختلفی افراد ممکنه در طی حیات به این ابزار کمکی موقت....

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

ویلچر می تواند از ابزارهای جا به جایی اساسی و اضطراری محسوب شود، این مسئله در مورد کاربران ویلچر موقتی و بلندمدت صدق می کند. برای بسیاری از کاربران ویلچر، ویلچر آنها اولویت اول آنها به شمار می آید، مانند عضوی از بدن که با ....

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

آشنایی با انواع ویلچر

راهنمای خرید ویلچر برای سالمندان وبیماران

نکات مهم در انتخاب ویلچر مناسب

   محصولات مشابه