مقالات رابوکالا
فروشگاه

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

ویلچر می تواند از ابزارهای جا به جایی اساسی و اضطراری محسوب شود، این مسئله در مورد کاربران ویلچر موقتی و بلندمدت صدق می کند. برای بسیاری از کاربران ویلچر، ویلچر آنها اولویت اول آنها به شمار می آید، مانند عضوی از بدن که با تکیه بر آن می توانند به یک زندگی مستقل ادامه دهند. اگر به صورت سطحی نگاه کنیم، ویلچر از یک صندلی و چهار چرخ تشکیل شده است، و در مدل های متنوع با مزیت های مختلف و محدودیت های محسوس طراحی شده است. 
در این میان، ویلچرهای آلومینیومی کاربرد و فواید فراوانی دارند، چراکه وزن آنها کمتر است، کار با آنها راحت تر بوده و جا به جایی این نوع ویلچر آسان تر و کنترل شده تر صورت می گیرد. مزیت های ویلچرهای آلومینیومی در ادامه مطلب شرح داده شده است. امروزه ویلچرها از جنس های مختلف ملنند تیتانیوم، کامپوزیت ها و آهن و ترکیب فلزات دیگر ساخته می شوند تا با اهداف مختلف سلامت و رفع نیاز کاربر تناسب پیدا کنند.

در این مقاله علمی بیشتر و بهتر با ویلچرهای آلومینیومی آشنا خواهید شد. 

ویلچر آلومینیومی چه نوع ویلچری است؟

ویلچرهای آلومینیومی از یک نشیمنگاه، تکیه گاه های پا، تکیه گاه های دست، و ۴ چرخ تشکیل شده است. در بیشتر مدل ها دو دستگیره در عقب ویلچر برای هل دادن آن تعبیه شده است. بعضی از مدل ها حتی دارای کمربند نیز هستند تا راحتی و ایمنی بعضی کاربران خاص را بیش از بیش تضمین کنند. با اینکه تنوعات زیادی در نوع نشیمنگاه، تکیه گاه دست و پا و دستگیره های پشتی یک ویلچر آلومینیومی وجود دارد، اما تفاوت اصلی نوع نیروی محرکه است؛ ویلچرهای آلومینیومی برقی، با موتورها و یا قطعه های الکترونیکی کار می کنند، در حالی که در ویلچرهای دستی آلومینیومی، کاربر باید با استفاده از نیروی دستها چرخها را به حرکت در بیاورد. بنابراین آلومینیوم گزینه ای است که با استفاده از آن می توان در طراحی یک ویلچر دستی یا برقی استفاده کرد. هر نوع ویلچر با وجود دستگیره های تعبیه شده در عقب قابلیت حرکت توسط یک فرد دیگر را دارد.

تنوعات موجود در ویلچرهای آلومینیومی:

•    نشیمنگاه یا صندلی :

در حین خرید یک ویلچر آلومینیومی ، باید این اطمینان را حلصل کنیم که پهنا، عمق و ارتفاع نشیمنگاه و صندلی ویلچر با فرم بدنی کاربر تناسب داشته باشد. با مطالعه توضیحات مربوط به هر مدل ، از ویژگی های مربوط به اندازه آگاهی پیدا کنید. دو نکته کلیدی که در حین انتخاب یک ویلچر آلومینیومی باید در نظر گرفته شود، زاویه نشیمنگاه و نرمی آن است:
   زاویه صندلی ویلچر می تواند قابل تغییر باشد، طوری که صندلی براحتی می تواند به حالت ایستاده وارد شود تا کاربر بتواند به مکان های بلندتر دسترسی پیدا کند، یا می تواند به صورت ثابت کج شوند، طوری که صندلی به طرف عقب مایل می شود تا فشار از روی کمر برداشته شود.
   اجزای ضربه گیر و نرم کننده نشیمنگاه یک صندلی ویلچر می تواند به صورت اختصاصی طوری طراحی شده باشند که فشارهای اضافی را از نقاطی از بدن که در استفاده بلند مدت از ویلچر تحت فشار است، بر می دارد. اجزای نرم کننده برای کمک کردن به افزایش تعادل، راحتی، حفظ فرم و ضربه گیری استفاده می شود. این اجزا می توانند ژل، هوا یا فوم باشند که هر کدام دارای مزیت های خاص خود هستند. برای انتخاب جنس نشیمنگاه می توانید با دکتر متخصص خود مشورت کنید.

•    تکیه گاه های پا :

ویلچرهای آلومینیومی می توانند چندین تنوع در طراحی تکیه گاه های مربوط به پا داشته باشند، بعضی از آنها این قابلیت را دارند که به کنار بچرخند تا کاربر راحت تر از ویلچر پیاده شود. همچنین، جایگاه هایی برای پل وجود دارند که می توانند بالا بیایند، پایین بروند و در جهات مختلف برای حمایت بیشتر و بهتر از پا حرکت کنند. بعضی از جایگاه های پا قابلیت تنظیم ارتفاع دارند که برای تقسیم خوب وزن کاربر ضرورت دارند.

•    تکیه گاه های دست :

اصولا ۶ نوع جایگاه و پشتیبان برای ویلچرهای آلومینیومی طراحی می شود:

1.    تکیه گاه ثابت یا قابل جا به جایی که از ویلچر جدا نمی شوند.
2.    تکیه گاه هایی که قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و برای کاربران خاص ویلچر طراحی شده اند.
3.    تکیه گاهی که می تواند از ویلچر جدا شود و دوباره بر روی فریم گذاشته شود.
4.    اجزایی که مانند مفصل قابلیت چرخش به سمت عقب را دارند.
5.    بعضی از تکیه گاه های بخصوص که برای افراد داری معلولیت خاص طراحی شده است.
6.    جایگاه هایی که بیشتر قلاب شکل یا تسمه مانند هستند که از دستان در حین استفاده از ویلچر حمایت خوبی ایجاد می کنند.
در ویلچر های برقی یا الکترونیکی، کنترل کننده دستگاه معمولا بر جایگاه دست غالب کاربر قرار گرفته است. همچنین می توانید از کیف ها یا قالب های اضافه تر استفاده کنید تا راحتی و نرمی بیشتر ایجاد کنید.

•    چرخ ها :

 اصولا، ویلچرهای آلومینیومی می توانند به دو صورت طراحی شوند. ۲ چرخ بزرگ در عقب در کنار ۲ چرخ کوچک در جلو، و یا ۲ چرخ کوچک در جلو در کنار ۲ چرخ کوچک در عقب. در ویلچرهای دستی که نیروی محرکه آن توسط کاربر ویلچر تامین می شود، چرخ بزرگ عقبی دارای دستگیره ای دایره شکل به نام " ریم " است، با اعمال نیرو بر این ریم ویلچر حرکت می کند. بعضی ویلچرها دارای چرخ های ضد لغزندگی یا زمین خوردن هستند که از به هم خوردن تعادل ویلچر پیشگیری می کند.

انواع ویلچرهای آلومینیومی

امروزه چندین نوع ویلچر آلومینیومی در بازار لوازم سلامت دیده می شود. مدل های متنوع در قسمت زیر آورده شده است:
    ویلچرهای تاشو – این نوع ویلچرها براحتی تاشده و بدون نیاز به جدا کردن چرخ ها جا به جا می شوند. با اینکه یادگیری طرز تا شدن آنها کمی زمان بر است، اما مسافرت کردن یا این نوع ویلچر راحت تر صورت می گیرد. بعضی از مدل ها حتی با اندازه کیف های مسافرت و چمدان تناسب دارند.
•    ویلچرهای استلندارد غیرتاشو – استحکام و دوام ویلچرهای استاندارد برای کاربران باتجربه تر و برای جاده های و مسیرهای سفت و خشن مناسب است. ویلچرهای استاندارد تا شو نیستند، ولی دارای تنظیماتی در قسمت نشیمنگاه هستند که می توانند بدن را در مرکز گرانش قرار داده و راحتی و رفاه کاربر را افزایش دهند. ویلچرهای استاندارد در مقایسه با مدل های تاشو حرکت روان تر، مستحکم تر و قوی تری را به نمایش می گذارند. 
    ویلچرهایی که توسط کاربر کنترل می شوند – این نوع دسته بندی ترکیبی از مدل های دارای ریم و مدل های برقی دارای کنترل است. این ویلچرها می توانند استقلال بیشتری را برای کاربر بوجود آورند، اما تنها برای کاربرانی مناسب هستند که قدرت اجزای بالاتنه بدن آنها هنوز حفظ شده است و معلولیت خاصی در بالاتنه ندارند.
    ویلچرهای مسافرتی – مانند ویلچرهای برقی نیستند، یک شخص دوم باید حضور داشته باشد تا دستگیره های عقبی ویلچر را بگیرد و باعث حرکت آن شود. 

•    ویلچرهای ورزشی :

ویلچرهایی هستند که برای انجام بازی طراحی شده اند. تمامی ویلچرهای ورزشی توسط کاربران حرکت داده می شوند. چرخ ها و طراحی بدنه آنها متفاوت است، نشیمنگاه بالاتر نصب شده است و ضربه گیرها و نرم کننده هایی که تنها برای ورزش اختصاص یافته است.

مزیت های ویلچرهای آلومینیومی

فواید زیادی در خرید یک ویلچر آلومینیومی وجود دارد. بسیاری از ویلچرهای موجود در بازار لوازم سلامت با بهترین کیفیت آلومینیوم و سبک ترین وزن ممکن ساخته می شوند. هر چه ویلچر سبک تر باشد، جا به جایی آن راحت تر صورت می گیرد و برای استفاده در خارج و داخل خانه کاربردی تر است. همچنین نیروی کمتری برای حرکت دادن این نوع ویلچر لازم است؛ چه توسط کاربر و چه توسط یک فرد دیگر این نیرو اعمال شود!
ویلچرهای آلومینیومی محکم و بادوام هستند، براحتی زنگ نمی زنند، و می توانند چندین یال متوالی در خدمت کاربر ویلچر باشند. از طرفی برای شخصی سازی آنها می توانید این نوع ویلچر را رنگ کنید، چراکه آلومینیوم براحتی رنگ را به خود می گیرد. بعضی از تولیدکنندگان در تلاش هستند تا سبک ترین ویلچر ممکن را با استفاده از آلومینیوم بسازند، البته استحکام و دوام نیز مسئله مهمی است.

ویلچر آلومینیومی سبک و تاشو

ویلچر آلومینیومی تاشو در انواع مختلف در دو مدل دستی و برقی تولید می گردد. این ویلچر ها علاوه بر وزن کم به دلیل ساختار آلومینیومی، از قابلیت تاشوندگی خوبی برخوردار بوده و ساختاری جمع وجور و مناسب دارند.

ویلچر آلومینیومی مسافرتی jts - 20 (2)-min

ویلچر سبک

ویلچرهای قدیمی به دلیل نوع طراحی خاص خودشان، ساختاری فولادی و سنگین دارند.
استفاده از این ویلچرها به نیروی بسیار زیادی نیاز داد و حمل و نقل آن ها بسیار مشکل است.
امروزه ویلچرهای سبک به دلیل قابلیت حمل و نقل آسان از طرفداران بیشتری برخوردار هستند و در اوج آنها ویلچر مسافرتی مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
طراحی جدید و استفاده از آلیاژهای سبک در ساختار بدنه، از عوامل تولید ویلچرهای سبک است.
ویلچرهای سبک عمدتا از آلومینیوم ساخته می شوند که علاوه بر سبکی، ظاهری شیک و مدرن را به ویلچر می بخشد.

از جمله ویژگی های بارز ویلچر آلومینیومی عبارتند از:

ویلچر آلومینیومی سبک مسافرتی مدل 908 (1) - Pres

ویلچر آلومینیومی سبک مدل 908 (2) - Press

نتیجه گیری در مورد ویلچر آلومینیومی

آنها سبک هستند، دوام و روان بودن حرکت آنها زیاد است. زنگ نمی زنند. آلومینیوم دارای ویژگی های خاصی است که در سایر فلزات دیده نمی شود؛ استحکام بالا با وجود وزن کم یا انعطاف پذیری در طراحی های متنوع. در کل، ویلچرهای آلومینیومی در سایزها و مدل های متنوع عرضه می شوند، در نتیجه با انتخاب صحیح می توانید از آزادی عمل، استقلال و راحتی در زندگی لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مارکتستان تماس بگیرید. 

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

ویلچر وسیله ی نقلیه و در واقع جزء حیاتی و جدا نشدنی افراد کم توان، معلولین، آسیب دیدگان ضایعات نخاعی، افراد مبتلا به اختلالات حرکتی، سالمندان و بیماران میباشد. به دلایل مختلفی افراد ممکنه در طی حیات به این ابزار کمکی موقت....

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

2) اندازه مناسب عمق صندلی : عمق صندلی باید بگونه ای باشد که پاها بصورت کشیده شده و رو به جلو باشد و یا به عبارت دیگر برای افراد با قد کوتاه و یا قد بلند، پاها بصورت کشیده و جاپایی دقیقاً زیر پاها قرار گرفته باشد.....

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

آشنایی با انواع ویلچر

راهنمای خرید ویلچر برای سالمندان وبیماران

نکات مهم در انتخاب ویلچر مناسب

   محصولات مشابه