مقالات رابوکالا
فروشگاه

آشنایی با انواع ویلچر

آشنایی با انواع ویلچر

 

آشنایی با انواع ویلچر

آشنایی با انواع ویلچر

ویلچر یا صندلی چرخدار، جهت افرادی که توانایی حرکتی ندارند، بسیار مناسب بوده و بسته به نوع استفاده، از تنوع کاربردی بسیار بالایی برخوردار هست.جهت آشنایی با انواع ویلچر، قصد داریم در این مقاله، شما را با انواع مختلف ویلچرها آشنا سازیم. در حالت عمومی، ویلچرها در دو نوع ویلچر برقی و ویلچر غیر برقی دسته بندی میشوند.ویلچرهای غیربرقی همان ویلچرهای مکانیکی هستند که به انواع مختلفی تقسیم میشوند.از انواع ویلچرهای مکانیکی میتوان به ویلچر ساده،ویلچر ارتوپدی،ویلچر سی پی،ویلچر برانکاردی،ویلچر حمامی،ویلچر اسپرت،ویلچر ام آر آی ، ویلچر اطفال اشاره کرد.که در ذیل،معرفی آنها آمده است:

ویلچر ساده : این ویلچر دارای حداقل امکانات بوده و میتواند نیاز بسیاری از افراد را برطرف کند

ویلچر ارتوپدی : این ویلچر ، علاوه بر قابلیتهای ویلچر ساده ،امکان جداسازی زیردستی و جاپایی را دارد.

ویلچر سی پی : این ویلچر جهت بیماران فلج مغزی یا بیماران سی پی استفاده میشود. ویلچر CP از نگهدارنده سر و نگهدارنده گردن و نیز نگهدارنده پهلو و همچنین نگهدارنده ران و جداکننده پاها برخوردار هست.

ویلچر اسپرت : جهت استفاده ورزشکاران در مسابقات ورزشی ، از این ویلچر استفاده میشود و نیز این قابلیت را دارد تا لوازم مورد نیاز شخص، به آن اضافه شود

ویلچر برانکاردی : این ویلچر بصورت ارتوپدی بوده و به اضافه قابلیت برانکارد شدن را دارد و از پشت سری طبی هم برخورداره. از نامهای دیگر ویلچر برانکاردی میتوان به ویلچر برانکاردی استیل,ویلچر برانکارد شو,ویلچر تخت شو,ویلچر برانکاردی لگن دار, اشاره کرد.

ویلچر کالسکه ای : این ویلچر بجهت مسافرت طراحی شده و بسیار سبک هست.این ویلچر از دو نقطه، کاملاً تاشده و بصورت کم حجم درآمده و داخل کوله ای که همراه ویلچر هست،قرار میگیرد.به بیان بهتر، اگر مسافرتی را پیش رو دارید ،بهترین

ویلچر حمام دستشویی: جنساین ویلچر از نوع استیل ضد زنگ بوده و مورد بسیار مناسبی جهت این مورد هست.ابعاد این ویلچرها به گونه ای طراحی شده اندکه به راحتی از چهار چوبهای استاندارد و متداول استفاده شده برای حمام و دستشویی، عبور میکنند.

ویلچر ام آر آی : از این ویلچر هم در اتاق عمل MRI  و هم در استخر و نیز رادیولوژی استفاده میشود.

ویلچر پلی اتیلن : از این ویلچر هم در اتاق عمل MRI  و هم استخر و نیز مراکز آب درمانی استفاده میشود.

ویلچر اطفال : برای استفاده کودکان از ویلچر طراحی شده و معمولاً رنگبندی جذابی دارند.

و اما توضیح مربوط به ویلچر برقی در زیر آمده است:

ویلچر برقی : این ویلچر بکمک باتریهای شارژی ، میتواند افراد را براحتی جابجا کند. در ویلچر برقی یک جوی استیک در زیر دستی قرار گرفته تا شخص سوار بر ویلچر را به جلو هدایت کند.

انواع ویلچر و کاربردهای آنها

همگی با نام ویلچر آشنایی دارید. ویلچر وسیله‌ای است که برای افراد و بیمارانی که به علت سالمندی، بیماری نخاعی و یا ضعف شدید جسمانی قادر به حرکت نیستند کاربردی و مورد استفاده می شود. ویلچر انواع مختلفی دارد که می توان آن ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

ویلچر ساده ؛ رایج ترین نوع ویلچر

ویلچرهای ساده، جزو اولین و ساده ترین انواع ویلچر بوده و معمولاً وزن کمتری نسبت به ویلچرهای برقی دارند. ویلچرهای ساده برخلاف ویلچرهای برقی، امکانات بخصوصی ندارند و از جریان برق برای حرکت دادن آن ها استفاده نمی شود.

در این نوع ویلچرها، کاربر می بایست به کمک چرخ های بزرگ عقب ویلچر، خود را جابجا کند. ویلچرهای ساده، عمدتاً برای افرادی کاربرد دارند که خودشان توانایی حرکت دادن ویلچر را داشته ولی به دلیل مشکل پیش آمده، نمی توانند بر روی پای خود حرکت کنند.

ترمز، دستگیره ثابت و زیرپایی تاشو، ازجمله مهم ترین قابلیت های این نوع ویلچرهاست. همچنین این نوع ویلچرها، جای کمتری اشغال نموده و حمل و نقل راحت تری دارند.

ویلچر ارتوپدی

دومین نوع ویلچرها ارتوپدی هستند. این نوع ویلچر در واقع تمامی قابلیت های ویلچرهای ساده را دارد. البته در آن قابلیت زیردستی و جاپایی هم تعبیه شده است. به عنوان مثال، این قابلیت می تواند برای افرادی که توان حرکت به داخل اتومبیل را ندارند، مفید باشد. قیمت ویلچر های ارتوپدی در مقایسه با ویلچرهای ساده، اندکی بالاتر است.

ویلچر اسپرت برای ورزشکاران

یکی دیگر از انواع ویلچر مختص ورزشکاران طراحی می شود. توانایی و تمایل به ورزش کردن در افراد کم توان، همانند هر فرد دیگری در جامعه وجود دارد. ورزشکاران در مسابقات ورزشی، از ویلچرهای اسپرت استفاده می کنند. ویلچرهای ورزشی بسیار سبک بوده و در عین حال قابلیت چرخش و حرکت سریع را داشته و کاملاً استوار و محکم در جای خود، تعادل کاربر را حفظ می کنند.

ویلچر سی پی برای بیماران فلج مغزی

بیماران فلج مغزی و یا بیماران سی پی هم می توانند از ویلچرهای CP استفاده کنند. این نوع ویلچر دارای نگهدارنده سر، نگهدارنده گردن، نگهدارنده ران، نگهدارنده پهلو و همچنین جدا کننده پا است. در این صورت بیمار به راحتی می تواند از دستگاه ویلچر استفاده کند. اطرافیان هم دچار مشکل نمی شود.

ویلچر برقی

یکی دیگر از انواع ویلچرهای پرکاربرد از نوع الکترونیکی هستند. این نوع ویلچر با باتری یا برق کار می کند.. باتری این دسته از ویلچرها با نیروی برق شارژ شده و نیروی لازم برای حرکت دستگاه را فراهم می کنند. موتور این نوع ویلچرها به گونه ای طراحی شده است که کاربر بتواند سرعت آن را تنظیم و کنترل کند.

همچنین کاربر می تواند با استفاه از اهرم کنترل گری، سرعت و جهت حرکت را تنظیم و یا دستگاه را متوقف کند. این نوع از ویلچرها نسبت به سایر ویلچرها تکنولوژی پیچیده تری دارند. به همین دلیل وزن بیشتری دارد. از سوی دیگر قیمت آنها نیز بالاتر از ویلچرهای قبلی است.

ویلچر پله رو

ویلچرهای پله رو به ویلچرهای بالابر نیز معروف هستند. تکنولوژی پیشرفته افزایش ارتفاع، قابلیتی است که به برخی از ویلچرهای برقی اضافه شده و به کاربر کمک می کنند تا به اجسامی که در ارتفاع بالا قرار دارند، دسترسی داشته باشند. این نوع ویلچرها را می توان بر لبه مخصوص کنار برخی پله های مجهز سوار کرده و فرد را بین طبقات جابجا کرد.

ویلچر حمام و توالت

یکی دیگر از انواع ویلچر مخصوص حمام و یا توالت است. این نوع ویلچر دارای محلی برای قرارگیری لگن و یا توالت فرنگی است. به طوری که می توان لگن ویلچر را به راحتی از آن جدا کرد. ویلچر حمام و توالت برای آن دسته از کاربرانی مناسب است که قادر به حمام و توالت رفتن نیستند. بنابراین حمام کردن کاربر را آسان کرده و به خوبی بر روی توالت فرنگی فیت

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

ویلچر وسیله ی نقلیه و در واقع جزء حیاتی و جدا نشدنی افراد کم توان، معلولین، آسیب دیدگان ضایعات نخاعی، افراد مبتلا به اختلالات حرکتی، سالمندان و بیماران میباشد. به دلایل مختلفی افراد ممکنه در طی حیات به این ابزار کمکی موقت....

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

2) اندازه مناسب عمق صندلی : عمق صندلی باید بگونه ای باشد که پاها بصورت کشیده شده و رو به جلو باشد و یا به عبارت دیگر برای افراد با قد کوتاه و یا قد بلند، پاها بصورت کشیده و جاپایی دقیقاً زیر پاها قرار گرفته باشد.....

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

راهنمای خرید ویلچر برای سالمندان وبیماران

نکات مهم در انتخاب ویلچر مناسب

   محصولات مشابه