مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید ویلچر برای سالمندان وبیماران

خرید ویلچر یک امر روزمره و حتی عادی نیست، بنابراین انتظار نمی رود افراد اطلاعاتی در مورد آن داشته باشند. هر چند خرید یک ویلچر سخت باشد با در نظر گرفتن چند نکته می‌توانید از پس این کار بر بیایید. همچنین شما می‌توانید با خرید اینترنتی تجربه‌ای دلچسب را برای خود رقم بزنید و علاوه بر سهولت خرید در این روش از مزیت‌های این شیوه همچون دسترسی راحت به مجموعه‌ای کامل از محصولات با برندها و گارانتی های معتبر بهره ببرید. حال با پرسیدن چند سوال و سعی در پاسخ گویی به آنها می‌توان انتخابی خوب داشت.

 چه مدت زمان از این ویلچر استفاده خواهم کرد؟

مدت زمان استفاده یکی از ابتدایی ترین چیزهایی است که باید تعیین شود. اینکه شما یک ماه از ویلچر استفاده می‌کنید یا دو سال مسلما تاثیر بسیار زیادی در هزینه‌ای که برای ویلچر می‌پردازید خواهد داشت. شاید وقتی ویلچر را صرفا برای یک یا دو ماه بخواهید به این فکر نمی‌کنید که هنگام خرابی چرخ ویلچر کجا می توانید آن را تعمیر کنید و یا اینکه روی جنس چرخ ها سخت گیری زیادی نخواهید داشت.

تمام این مسائل شاید در یک کلمه به نام قیمت ویلچر خلاصه شود. به عبارت دیگر تعیین مدت زمان استفاده از ویلچر رابطه مستقیم با هزینه دارد و هزینه هم که مشخصا یکی از مهمترین فاکتورهاست.

از این ویلچر در داخل و یا در خارج منزل استفاده می کنم؟

ویلچر ها بسته به اینکه درون خانه یا بیرون از آن مورد استفاده قرار می‌گیرند در لاستیگ چرخ ها بعضا کمک فنر ها و استحکام تفاوت دارند.

ویلچری که خارج از خانه استفاده می‌شود باید استحکام بیشتری داشته باشد تا در ناهمواری ها و آسیب ها مقاومت کند و همچنین آج های لاستیک های ویلچر های بیرون از خانه درشت تر است

به ویلچر سبک، استاندارد و یا ویلچر برقی نیازمند هستم ؟

ویلچر های برقی معمولا به افرادی توصیه می‌شود که مسافت های طولانی را در دفترکار یا در خیابان طی می کنند. همچنین ویلچر های سبک که دارای استحکام کمتر هستند برای کسانی است که تمایل چندانی برای فشار زیاد برای حرکت ویلچر ندارند.

برای اینکه کمی به خرید ویلچر مناسب شما نزدیک شویم می توانیم سوال های جدیدی مطرح کنیم.

سطح ضایعه یا آسیب چگونه است؟ دامنه حرکت و قوای جسمانی فرد آسیب دیده به چه صورت است؟

وزن ویلچر رابطه بسیار زیادی به سطح ضایعه دارد. هرچه ضایعه بحرانی تر باشد به خاطر عدم توانایی فرد آسیب دیده در به حرکت در آوردن چرخ ها، نیاز به ویلچر برقی و یا ویلچر سبک بیشتر حس می شود. که فرد به راحتی تواند آن را به حرکت در آورد.

جثه فرد آسیب دیده چقدر است؟

مسلما جثه  فرد آسیب دیده تاثیر مستقیم بر وزن ویلچر و قدرت مانور چرخ ها دارد. اگر جثه فرد کوچک است مشخصا خریدن یک ویلچر سنگین به هیچ عنوان نمی‌تواند مناسب باشد.

مواقع استفاده از ویلچر(برنامه روزانه فرد) چگونه است؟ چند ساعت در روز روی صندلی است؟

اینکه آیا فرد مجبور به حرکت زیاد در محیط کاریا تحصیل است و اینکه وضعیت ناهمواری آن محیط ها به چه صورت است؟ هر کدام از این نکات را باید مد نظر داشته باشید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

به طور مثال اگر فرد نیاز به حرکت چندان زیادی در محیط کار یا تحصیل ندارد نیاز ندارید که هزینه زیادی برای چرخ های با جنس بهتر بکنید.

نوع چرخ ها

در آخر نوبت به فاکتور مهمی به نام نوع و جنس چرخ می رسد. نوع چرخ ها از مهم ترین و پایه ای ترین معیار های خرید و انتخاب ویلچر محسوب می‌شوند. چرخهایی که دارای اسپوک های کربنی- فیبری هستند وزن کمتری دارند و انتخاب عاقلانه تری به شمار  می‌آیند. اما هر چه وزن یک ویلچر سبک تر باشد قیمت آن بالاتر می رود.

انتخاب نوع تایر چرخ ها از موارد مهم و قابل ملاحظه دیگر است. ابتدا باید بدانید که برای این وسیله متحرک دو نوع تایر وجود دارد. به عنوان یک قانون اصلی، ویلچر های خانگی و بیمارستانی دارای زرق و برق کمتری اند و از تایر های نازک و با ضخامت کم استفاده می‌کنند (چراکه اگر ویلچر دستی باشد،‌جا به جا کردن آن راحت تر است.)

ویلچرهایی که برای استفاده خارج از منزل طراحی شده اند دارای تایر های ضخیم تر و کوچکتری اند تا اصطکاک و سطح تماس با زمین افزایش یابد و از بروز حادثه پیشگیری شود. تایر های بادی نیز دارای موارد استفاده متنوعی اند و راحتی بیشتری را به همراه می آورند و نقش ضربه گیر را ایفا می‌کنند.

تنها عیب تایر های بادی این است که اگر دچار پنچری شدند، تعویض تیوب و پنچر گیری آن ها دشوار می‌شود. کسانی که در مناطق یا خیابان های دارای سربالایی یا سرازیری زندگی می کنند، این نوع ویلچر را خریداری می کنند، و این یک دلیل بیشتر ندارد؛ قدرت بالا و سرعت آن ها ! از آنجایی که این نوع ویلچر برقی با موتور و باتری کار می کند، محافظت و نگهداری از آنها امری بسیار مهم است. تنها مزیت ویلچر های دستی وزن کم و بلند کردن راحت تر آن ها است.

انواع مختلف بهترین ویلچر برای سالمندان

همانطور که همه ما می‌دانیم، نیازهای افراد سالمند مشابه و مانند یکدیگر نیست و آن‌ها با هم تفاوت‌های بسیاری دارند. برخی از افراد ممکن است بخواهند برای کاربرد همیشگی خود به دنبال بهترین ویلچر بگردند و برخی دیگر احتمالا برای مصرف کوتاه‌ مدتی نیاز به آن دارند تا فقط برای زمان کمی بتوانند مشکل حرکت خود را برطرف کنند.

ویلچر (صندلی چرخ‌دار) برقی

ویلچر برقی مناسب سالمندانی است که تحرک آن‌ها محدود به بالاتنه‌ جسم آن‌ها است و نمی‌توانند با پا راه بروند و دچار مشکلات عدم استقلال هستند. این صندلی‌های چرخ‌دار برقی مناسب برای گشت زدن در شهر و داخل خانه‌اند. اغلب این ویلچرها خیلی سنگین‌اند و برای جابه‌جایی آن‌ها به ون نیاز است. البته امروزه نمونه‌های تاشوی آن هم وجود دارد که می‌توان آن را با خود به همه‌جا برد و از حجم آن کاست.

صندلی‌های چرخ‌دار دستی

انواع مختلفی از ویلچرهای دستی در بازار وجود دارد. صندلی‌ چرخ‌دار دستی محبوب‌ترین و پرکاربردترین نوع صندلی چرخ‌دار است که در بازار یافت می‌شود. این صندلی‌های چرخ‌دار، یا از پشت سر باید توسط کسی هول داده شوند و یا اینکه خود شخص کاربر باید آن را به وسیله دستگیره روی چرخ آن را به حرکت در‌آورد. این نوع از صندلی چرخ‌دار می‌تواند برای افرادی که تحت نظارت پرستار و یا افراد نزدیک خانواده خود هستند مناسب باشد و همینطور کاربرانی که خودشان دارای قدرت استقلال کافی هستند.

ویلچرهای دستی انواع مختلفی دارند و برای انتخاب بهترین صندلی چرخ‌دار دانستن اینکه کدام یک از آن‌ها نیاز شما را برآورده می‌کند، بسیار ضروری و مهم است. حتما قبل از خرید، از نوع نیازی که به آن صندلی چرخ‌دار دارید اطمینان حاصل کنید و پس از آن، نسبت به خرید اقدام کنید.

صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین

اگر شما یا یکی از عزیزانتان که دچار مشکل حرکتی شده است و به ویلچر نیاز دارد، سنگین وزن هستید، صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین می‌توانند بهترین گزینه برای این گروه از افراد باشند. این صندلی‌های چرخ‌دار برای سالمندانی که قدبلندتر و یا عریض‌تر هستند، طراحی شده است. از آنجایی که این صندلی‌ها طراحی شدند تا افراد سنگین را حمل کنند، طبیعتاً خودشان نیز به قدر کافی باید سنگین باشند. به همین دلیل در برخی مواقع حمل و نقل این صندلی‌های چرخ‌دار بسیار سخت و مشکل است و فرد را با دشواری خاصی روبرو می‌کند. بسیاری از این صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین، قابل تنظیم‌اند.

صندلی‌های چرخ‌دار  سبک وزن

ویلچرهای سبک وزن نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل تا شدن و حمل‌ و نقل آسان‌تر باشند. این صندلی‌ها به راحتی تا می‌شوند و در خودرو، خانه و هر جای دیگری که قصد استفاده از آن را دارید به راحتی جا می‌شوند و از صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین و برقی بسیار سبک‌ترند.

صندلی‌های چرخ‌دار بسیار سبک

ویلچرهای بسیار سبک وزن دارای سنگینی به میزان ۵/۴ کیلوگرم هستند. این صندلی‌های چرخ‌دار به اندازه بقیه صندلی‌هایی که در بالا معرفی کردیم سنگین نیست. این صندلی‌ها فقط تحمل افراد سالمند عادی را دارد. اغلب برای مسافرت رفتن و افرادی که دارای قوای نسبتا بهتری نسبت به بقیه افراد هستند و پرستار دارند، این نوع از ویلچر می‌تواند بهترین صندلی چرخ‌دار مناسب برای شما باشد. این ویلچرها به راحتی تا می‌شوند و قابل حمل برای همه نقاط هستند.

اکنون که از انواع ویلچرهای موجود در بازار اطلاعات کافی کسب کرده‌اید، نوبت آن رسیده تا شما را با نکاتی آشنا کنیم که قبل از خرید بهترین صندلی چرخ‌دار باید به آن‌ها دقت کنید. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

قبل از خرید بهترین ویلچر برای سالمندان به این نکات دقت کنید

از آن‌جایی که هر نوع صندلی چرخ‌داری که انتخاب می‌کنید، انواع متفاوتی از اندازه‌ها، قیمت‌ها و ویژگی‌های متفاوت دیگر را در بر دارد، لذا لازم است نکات مهمی را قبل از خرید در نظر داشته باشید. در ادامه می‌خواهم ویژگی‌های رایجی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید را برای شما بگویم.

زمانی که می‌خواهید برای خرید ویلچر برای سالمندان اقدام کنید، باید هم وزن کاربر و هم وزن صندلی که قصد خرید آن را دارید را در نظر داشته باشید. اگر قصد دارید برای خودتان خرید کنید و سنگین‌وزن هستید، یا اگر قصد خرید ویلچر برای یکی از نزدیکان خود را دارید که وزن بالایی دارد، باید به سراغ صندلی‌های چرخ‌دار وظیفه سنگین بروید و نوع مقاوم آن را که برای افراد سنگین‌وزن طراحی شده، خریداری کنید.

علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که چه کسی قرار است آن صندلی چرخ‌دار را بلند کند و با خودش جابجا کند. اگر شما هم سالمندی هستید که قصد دارید برای همسر خود صندلی چرخ‌دار تهیه کنید، پیشنهاد من به شما این است که از ویلچرهای خیلی سبک خریداری کنید، زیرا می‌توانید آن‌ها را به راحتی تا کنید و با خود به همه‌جا ببرید بدون اینکه کوچکترین فشاری متحمل خودتان بشود.

انواع مختلف صندلی‌های چرخ‌دار در عرض و پهنای مختلف عرضه بازار شده‌اند. هر چه عرض و پهنای یک صندلی بیشتر باشد، راحتی که برای شما فراهم می‌کند، بیشتر خواهد بود. البته باید به خاطر داشته باشید که قبل از خرید بهترین ویلچر مورد نظر خود، باید عرض در ورودی خانه خود را اندازه بگیرید و پس از آن صندلی عریض‌تر را برای خود خرید کنید.

موارد زیادی در میزان راحتی یک صندلی چرخ‌دار مناسب سالمندان دخیل هستند. یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، جای دست و پای سالمند روی صندلی‌ چرخ‌دار است. بهتر است برای خرید ویلچر مناسب سالمندان به این نکته هم توجه کنید که لایه بالشتی آن چقدر راحت است و هم‌چنین در نظر داشته باشید که آیا ویلچری که انتخاب کردید، مناسب قد شما یا سالمند عزیز شما است یا خیر.

ممکن است شما جزو سالمندانی باشید که ترجیح می‌دهد از صندلی‌های چرخ‌دار برقی مناسب سالمندان برای خود استفاده کند، زیرا توانایی حرکتی شما محدود است و کسی را در اطراف خود برای مراقبت از خودتان ندارید که برای حرکت کردن به کمک شما بیاید. برای بقیه افراد ممکن است ویلچرهای برقی مناسب سالمندان، بسیار گران باشد، یا خیلی پیچیده به نظر بیاید. اگر شما جز موارد اول نیستید، شاید بهتر باشد از ویلچرهای دستی برای خود استفاده کنید، زیرا این نوع ویلچر برای شما مناسب‌تر از نوع برقی آن است.

این امکان وجود دارد که برخی از صندلی‌های چرخ‌دار برقی و وظیفه سنگین سالمندان، فقط با ون حمل و نقل شوند. با توجه به شرایط جسمی برخی از سالمندان، احتمالاً برای برخی از افراد این یک مشکل به حساب نیاید. اما برخی دیگر از خانواده‌ها و افراد ممکن است با این موضوع مشکل داشته باشند و صندلی‌های چرخ‌داری که به راحتی تا بشوند و بتوان به راحتی آن‌ها را حمل کرد برای آن‌ها مناسب باشد که بتوانند راحت آن را به همه‌جا بروند.

صندلی های چرخدار موجود در بازار در قیمت‌های متنوعی موجودند. اما بهترین ویلچر مناسب شما، آن است که خودتان با توجه به نیاز خود انتخابش می‌کنید. همیشه می‌توان تعادلی بین کیفیت خوب و قیمت مناسب در هر موردی پیدا کرد. قبل از اینکه اقدام به خرید کنید، در مورد اینکه دقیقا چه نوعی از ویلچر را می‌خواهید تصمیم بگیرید.

کدام یک از این موارد بهترین ویلچر برای سالمندان است؟

وقتی صحبت از تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین ویلچر برای سالمندان می‌شود، عوامل زیادی در این تصمیم‌گیری دخیل هستند. در نظر داشته باشید که باید ویژگی‌های کاربر و صندلی را همزمان با هم در ذهن خود داشته باشید. باید در زمینه موارد مصرف صندلی نیز واقع بین باشید. اگر قرار است فقط در مناسبت‌های خاصی از آن استفاده شود، بهتر است از ویژگی‌های زیادی صرف نظر کنید. اما اگر قرار بر این است که زمان زیادی را روی صندلی چرخ‌دار بگذرانید، پس باید عواملی مانند میزان راحتی و دیگر قابلیت‌های آن را در نظر بگیرید.

جمع‌بندی

افراد زمان زیادی را صرف جستجو در مورد انتخاب بهترین صندلی چرخدار مناسب افراد سالمند می‌کنند. ما در این مقاله سعی کردیم راهنمایی کاملی در مورد موارد و ویژگی‌های مهمی که قبل از انتخاب و خرید بهترین ویلچر باید آن را در نظر بگیرید، برای شما توضیح دهیم و همینطور انواع مختلف صندلی‌های چرخ‌دار مناسب سالمندان را به شما معرفی کرده‌ایم. حال شما باید در مورد انتخاب و خرید بهترین ویلچر مناسب خودتان با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

ویلچر وسیله ی نقلیه و در واقع جزء حیاتی و جدا نشدنی افراد کم توان، معلولین، آسیب دیدگان ضایعات نخاعی، افراد مبتلا به اختلالات حرکتی، سالمندان و بیماران میباشد. به دلایل مختلفی افراد ممکنه در طی حیات به این ابزار کمکی موقت....

راهنمای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

2) اندازه مناسب عمق صندلی : عمق صندلی باید بگونه ای باشد که پاها بصورت کشیده شده و رو به جلو باشد و یا به عبارت دیگر برای افراد با قد کوتاه و یا قد بلند، پاها بصورت کشیده و جاپایی دقیقاً زیر پاها قرار گرفته باشد.....

هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب

همه چیز درباره ویلچر آلومینیومی

آشنایی با انواع ویلچر

نکات مهم در انتخاب ویلچر مناسب

   محصولات مشابه