مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید دوربین عکاسی

اگر به اطرافتان توجه کنید خواهید دید که دوربین ها همه جا هستند، یکی بر روی لپتابتان، دوتا بر روی گوشی هوشمندتان و یک جفت بر روی تبلتتان که ممکن است زیاد به استفاده از آن ها نپردازید. امروزه ما در حال گرفتن عکس از راه های گوناگون و بیشتری هستیم و آن ها را از روش ها و در مکان های بیشتری (فضای مجازی) از گذشته، به اشتراک می گذاریم. در حال حاضر اکثر ما با کمترین اطلاعات اقدام به گرفتن عکس می کنیم، فقط دوربین را روشن کرده و عکس می گیریم و امیدواریم که عکسی در خور فضای مجازی (اینستاگرام، فیسبوک و …) بگیریم. اما اگر شما می خواهید از دوربین آیفونتان فراتر رفته و یک دوربین عکاسی کانن (canon) و … بخرید در ابتدای کار باید نکاتی را برای خرید دوربین عکاسی یا فیلمبرداری (کانن، نیکون و …) مورد توجه قرار دهید.

امروزه دوربین‌های دیجیتال به دو دسته‌ی اصلی دوربین‌های بدون آینه و دوربین‌های DSLR تقسیم می‌شوند.

دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون‌آینه دو نوع از دوربین‌هایی هستند که می‌توانند قابلیت‌های حرفه‌ای و امکان تعویض لنز را در اختیارتان قرار دهند. دوربین‌های حرفه‌ای یا DSLR از تکنولوژی تک لنز انعکاسی یا Single Lens Reflex برای هدایت کردن پرتوهایی که از دریچه‌ی دیافراگم وارد می‌شود، به منظره‌یاب که در واقع دریچه‌ای برای دیدن پیش‌نمایش عکس است، بهره می‌گیرند.

زمانی که شاتر را فشار می‌دهید، آینه‌ای که برای بازتاب کردن پرتوها و هدایت آن به سمت منظره‌یاب در مسیر قرار گرفته، بسیار سریع کنار می‌رود و پرتوها به حسگر حساس به نور برخورد می‌کند و سیگنال الکتریکی ضعیفی ایجاد می‌شود. به این ترتیب با پردازش سیگنال، عکس‌ها ثبت می‌شوند.

در دوربین بدون آینه، همان‌طور که از نامش متوجه شده‌اید آینه‌ای برای انعکاس پرتوها در کار نیست. پرتوها همیشه به حسگر برخورد می‌کنند. زمانی که عکس می‌گیرید، پرتوها در شرایط همان لحظه روی حسگر تابیده شده و ثبت می‌شود. بنابراین منظره‌یاب آپتیکال وجود ندارد! اگر منظره‌یابی در کار باشد، صرفاً الکترونیکی است و به عبارت دیگر تصویری که حسگر همواره در حال ثبت کردن آن است را در یک نمایشگر کوچک مشاهده می‌کنید که از نوع LCD‌ و LED است.

حذف شدن آینه موجب می‌شود که ابعاد کلی بدنه‌ی دوربین Mirrorless کوچک‌تر از دوربین‌های DSLR باشد. وزن نیز کمتر می‌شود. با توجه به کاهش ابعاد بدنه‌ی دوربین یا Body، کمپانی‌های معروفی مثل Canon و Nikon مشغول طراحی و ساخت لنزهای جدید برای این مدل‌ها شده‌اند و در حال حاضر لنزهای متنوعی نیز در بازار موجود است.

انواع دوربین های عکاسی

انواع بسیار زیادی از دوربین های عکاسی شامل دوربین های کوچک (ببین و بگیر) تا انواع دوربین های DSLR  وجود دارند. اجازه بدهید به هر کدام نگاهی انداخته و بفهمیم که چه چیزی هر کدام از آنها را منحصر به فرد می سازد.

دوربین های حرفه ای یا DSLR

زمانی که شما به یک دوربین عکاسی گران، زیبا و بزرگ فکر می کنید، احتمالاً دارید به یک دوربین DSLR (دیجیتال تک لنزی انعکاسی) می اندیشید. این نوع دوربین ها از دو بخش عمده تشکیل شده اند: بدنه و لنز دوربین.

لنز دوربین قابلیت خارج شدن و تعویض را دارد (مشهور به قابل تعویض است). اما شما برای عکس گرفتن به هر دو بخش یعنی بدنه و لنز نیاز دارید. ویژگی DSLR ها آینه ای است که به شما اجازه می دهد در زمان خلق تصویرتان، از داخل لنز دوربین تصویر موردنظر را ببینید. این مطلب به شما این امکان را می دهد که ایده بسیار درستی از تصویر نهایی خود و اینکه عکس به چه صورت خواهد شد، داشته باشید.

حالا وقتی که دکمه شاتر را می فشارید، دوربین منظره را به صورت یک تصویر دیجیتال روی یک سنسور ثبت می نماید. در DSLR ها، این سنسورها بسیار عریض هستند (معمولاً به اندازه فیلم ۳۵ میلیمتری یا کمی کوچکتر از آن). مزیت سنسور عریض در این است که عملکرد نویزهای ایجاد شده ناشی از نور کم و محوی پس زمینه (بوکه) را بهتر می سازد.

اما زمانی که به مبحث کیفیت عکس می رسیم، بخش حائز اهمیت ماجرا لنز دوربین می باشد (مشهور به شیشه است). ببینید، لنز بخشی است که نور را از منظره شما جمع آوری می کند. هرچه کیفیت لنز دوربین شما بهتر باشد، در نتیجه کیفیت عکس نهایی نیز بهتر خواهد بود.

و خبر خوب اینجاست که: با دوربین های DSLR، انواع گوناگونی از لنزهای با کیفیت بالا در بازار هستند که می توانید برای ایجاد خلاقیت در عکاسی از آنها بهره ببرید. در ادامه بیشتر درباره لنزهای عکاسی صحبت خواهیم کرد!

اگر شما علاقمند هستید که عکاسی را به عنوان یک سرگرمی جدی یا به صورت حرفه ای دنبال نمایید، پس دوربین های عکاسی DSLR چیزی هستند که به دنبالش هستید.

دوربین های بدون آینه (میکرو چهار سوم)

در سال های اخیر، دوربین های بدون آینه به شدت عمومیت پیدا کرده اند. آنها شباهت های بسیاری با دوربین های حرفه ای دارند، اما دارای بدنه ای کوچکتر و فاقد آینه هستند.

(یک زیرمجموعه از دسته بندی بدون آینه ها، دوربین های میکرو چهار سوم هستند که این عنوان به اندازه سنسور آنها اشاره دارد.)

همانند دوربین های عکاسی حرفه ای، دوربین های عکاسی بدون آینه هم به صورت لنزهای قابل تعویض ارائه می گردند. در مجموع، کیفیت و امکان انتخاب لنز برای بدنه دوربین های بدون آینه با دوربین های DSLR یکسان نبوده، اما به طور قطع از این نظر بهبود خواهند یافت. در حال حاضر دوربین های بدون آینه ای که اندازه تمام فریم آنها افزایش یافته است، در اندازه مشابه دوربین DSLR های سطح حرفه ای یافت می گردد که این دسته از دوربین های عکاسی را حتی پرطرفدارتر نیز می نماید.

با همه چیزهایی که گفته شد، اکثر دوربین های بدون آینه دارای نکات منفی در مقایسه با دوربین DSLR ها هستند. با اینکه، هم اکنون تعداد کمی از مدل ها به صورت سنسورهای تمام فریم عرضه شده است. اکثریت دوربین های بدون آینه دارای سنسورهای کوچکتر از دوربین های عکاسی حرفه ای یا DSLR ها بوده، و بدین معناست که در زمینه ثبت عمق میدان یا عکاسی در شرایط با نور کم به خوبی آنها نخواهند بود.

اما دوربین های عکاسی بدون آینه مزایای خاص خود را نیز دارند. مهمترین آنها این است که دوربین های عکاسی بدون آینه بسیار بسیار کوچکتر و سبکتر از دوربین های DSLR هستند. این نوع دوربین برای هر کسی اعم از افرادی که برای سرگرمی عکاسی می کنند تا آماتورهای سطح بالاتر انتخاب خوبی است.

با اینکه دوربین های بدون آینه هنوز با دوربین عکاسی حرفه ای DSLR یکسان نیستند، اما آنها به سرعت در حال پیشرفت هستند. اندازه سنسورها در حال افزایش بوده و کیفیت لنز نیز بهبود می یابد. برای کسانی که عکاسی برای آنها سرگرمی جدی بوده (و برای کارهای شخصی حرفه ای)، این نوع دوربین یک جایگزین جذاب برای دوربین های حرفه ای حجیم تر هستند.

دوربین کامپکت (ببین و بگیر)

دوربین های عکاسی کامپکت، خانگی یا ببین و بگیر، کوچکترین دوربین های ارائه شده برای عکاسی هستند. بزرگترین مزیت دوربین های عکاسی کامپکت اندازه آنها می باشد. به دلیل اینکه ابعاد آنها بسیار کوچک است و امکان حمل و نقل آسانی دارند، ممکن است شما را نسبت به گرفتن عکس های بیشتر در مقایسه با یک دوربین حرفه ای یا  DSLR یا بدون آینه بزرگتر، بیشتر ترغیب نماید.

این نوع دوربین های عکاسی دارای لنزهای متصل دائمی هستند (غیرقابل تعویض) که به طور کلی دامنه وسیعی را تحت پوشش خود قرار می دهند. لنز به سمت عقب و داخل دوربین عکاسی بر می گردد تا اندازه کوچک و مناسب خود را حفظ نماید.

اما این نوع دوربین های عکاسی دارای معایب خاص خود نیز هستند.

معمولاً آنها دارای کوچکترین سنسورها هستند، به این معنی که کیفیت تصویر آنها به خوبی تصاویری که با دوربین سطح بالاتر گرفته می شود نخواهد بود. قسمتهایی از این نوع دوربین عکاسی در سال های اخیر کاملاً بهبود یافته، پس برای پیدا کردن یک دوربین کامپکت و خانگی با کیفیت خوب تصاویر، مشکل زیادی وجود ندارد.

به علاوه، برخی از مدل های این نوع دوربین های عکاسی فاقد کنترل های دستی برای تنظیمات کلید هستند (مانند سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو). در این دوربین ها سرعت فوکوس اتوماتیک معمولاً کمتر بوده و تاخیر زمانی میان فشردن دکمه شاتر و زمان ثبت عکس توسط دوربین بیشتر است.

پس به چه دلیل یک دوربین کامپکت یا خانگی بخریم؟ همانطور که اشاره کردیم، این نوع دوربین برای حمل نسبت به دوربین های بزرگتر راحت تر بوده، و بدان معنیست که شما ممکن است تمایل بیشتری به استفاده از دوربین خود داشته باشید.

البته موضوع قیمت نیز مطرح است. دوربین های کامپکت، معمولاً قیمت کمتری از دوربین های سطح بالاتر از خود دارند.

اگر در جستجوی موارد متعدد کنترل خلاقانه یا فانتزی نیستید، شاید دوربین عکاسی کامپکت نقطه مناسبی برای آغاز به کار شما باشد. اما اگر نگاه شما به مقوله عکاسی جدی است، انتظار می رود به سرعت از دوربین های عکاسی کامپکت گذر نمایید.

اگر در مورد عکاسی جدی هستید، دوربین کامپکت را بسیار محدود کننده خواهید یافت. اما اگر همه آنچه که در جستجویش هستید، یک دوربین عکاسی سبک و قابل حمل است، بدون اینکه امکانات خاص یا کنترل های دستی داشته باشد، این نوع دوربین می تواند کار شما را راه بیاندازد.

دوربین های موبایل

امروزه دوربین های تلفن همراه، پرکاربردترین دوربین های عکاسی هستند. مزیت های آنها قابل ملاحظه است: دوربینی که می توانید در جیب خود حمل نمایید، امکان باورنکردنی برای عکاسی درهر زمان و مکان، با حداقل زحمت را به شما می دهد. بسیاری از عکاسان مهارت های خود را با دوربین های موبایل به نمایش می گذارند، عکس های گوناگونی می گیرند و با این کار تمرین بیشتری انجام داده و مهارت های خود را بهبود می بخشند. بعضی حتی بر این باورند که دوربین های موبایل آنها باعث شده تا دوباره عاشق عکاسی شوند. چیزی که نمی شود از آن چشم پوشی کرد!

سپس امکان اشتراک گذاری عکس ها به میان می آید. دوربین موبایل اشتراک گذاری عکس را به موضوعی مهم تبدیل کرده است. امروزه گرفتن یک عکس و سپس (تقریباً بلافاصله) آن عکس را توسط اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام، در برابر چشمان هزاران نفر قرار دادن، از همیشه آسان تر شده است.

اما اغلب معایب دوربین های موبایل مغفول مانده است.

یکی از این موارد این است که، کیفیت عکس تلفن همراه پایین تر از همه انواع دوربین است. به دلیل اینکه دوربین های موبایل هر ساله با سنسورهای بهتر و بزرگتری عرضه می شوند، دوربین های کامپکت را به چالش کشیده اند، اما هنوز هم دوربین های عکاسی بدون آینه و DSLR ها، در زمینه کیفیت عکس بسیار جلوتر از اینها هستند. آنها دارای سنسورهای بزرگتر، لنزها و فوکوس اتوماتیک بهتر، کنترل بالاتر، زمان پاسخ بهتر و … هستند.

اما بزرگترین عیب یک دوربین موبایل این است که، لنز آن ثابت است. شما بدون کاهش کیفیت عکس نمی توانید بزرگنمایی انجام دهید، بنابراین تنها با یک گزینه فاصله کانونی سر و کار دارید. ممکن است این مطلب را به عنوان یک چالش خلاقانه در نظر بگیرید اما واضح است که این موضوع یک محدودیت هم می باشد.

اگر عکاسی برای شما جدی است، شما به چیزی بیش از یک دوربین موبایل نیاز دارید. این نوع دوربین ها برای ثبت خاطرات روزمره، تمرین مهارت های عکاسی و گرفتن عکس هایی در اینجا و آنجا مناسب هستند. اما نمی توانید کنترلی خلاقانه که از یک دوربین عکاسی بزرگتر کسب می گردد را انتظار داشته باشید.

دوربین های موبایل ثبت تصاویر از زندگی روزمره و اشتراک گذاری آن را بسیار آسان می سازد. اما سنسورهای کوچکتر آنها و فاصه کانونی ثابت به این معناست که این نوع دوربین ها به زودی نمی توانند با دوربین های بدون آینه یا DSLR جایگزین گردند.

دوربین های اکشن کمرا ( ورزشی )

این نوع دوربین عکاسی کوچک و قابل نصب، برای عکاسی ماجراجویی، ورزشی و همچنین برای عکاسانی که به دنبال قابلیت نصب دوربین، برای ایجاد نمایی منحصر به فرد در عکسهایشان هستند به کار می رود. برندهای گوپرو  Gopro و سونی محبوبترین دوربین های اکشن را به بازار ارائه می دهند اما برند چینی Yi 4K این نوع دوربین ها را با کیفیت عالی و قیمتی نزدیک به نصف به بازار عرضه می دارد! دوربین های عکاسی اکشن در درجه اول، برای ثبت ویدئو به کار می رفته اند، اما به شما اجازه ثبت تصویر و همچنین تصاویر با فاصله زمانی (تایم لپس) را نیز می دهند.

با این حال، دوربین های عکاسی اکشن مسیری طولانی را از زمانی که برای نخستین بار به بازار معرفی شدند پیموده اند، در نتیجه ما بر این باور نیستیم که آنها یک زیرمجموعه حقیقی از دوربین عکاسی به مفهوم واقعی کلمه باشند. تنظیمات دوربین عکاسی بسیار محدود بوده و توانایی شما برای تنظیم همین موارد نیز بسیار کم می باشد. بجز اینکه شما به صورت مشخص برای گرفتن عکس ها و ویدئوهای اکشن، به این نوع دوربین نگاه کنید، بیشتر به آنها به عنوان یک تجهیزات سرگرمی می توان فکر کرد، تا یک دستگاه پیشرو در زمینه عکاسی.

مقاله‌ای دیگر بخوانید:

بهترین لنز و دوربین مناسب عکاسی معماری

دوربین های اکشن به شما اجازه گرفتن تصاویر و ویدئو در جاهایی که دوربین های عکاسی حرفه ای DSLR نمی توانند بروند (مانند قرار گرفتن در جلوی دوچرخه) را می دهند. در زمینه کیفیت و کنترل بسیار محدود هستند که این موضوع آنها را به دوربین هایی برای مقاصد سرگرمی تبدیل می نماید تا آنکه به عنوان دوربینی اساسی مطرح شوند.

قبل از اقدام به خرید دوربین عکاسی، از خود بپرسید چه مدل عکاسی‌ای می‌خواهید با دوربین خود انجام بدهید؟ 

این موضوع مهم است که بر اساس کاری که می‌خواهید انجام دهید باید دوربین مربوط به آن را انتخاب کنید. عکاسی تبلیغاتی، عکاسی در آتلیه، عکاسی خبری، یا...؟ بیشتر عکس‌هایتان را در کجا می‌گیرید؟ در مکان سر بسته، یا در محیط بیرون، در چه مرحله‌ای از عکاسی قرار دارید، و از همه مهم‌تر: چه قدر پول دارید؟ 

چه فاکتورهایی در انتخاب یک دوربین دیجیتال اهمیت دارد؟

در جدول مشخصات دوربین‌های دیجیتال فاکتورهای بسیار متعدد عنوان می‌شود که اگر سررشته‌ای در کار با دوربین‌های عکاسی نداشته باشید احتمالا بسیاری از آن‌ها برایتان غریب باشند. انواع اصطلاحات تخصصی و اعداد و ارقام و حروف اختصاری در میان مشخصات دوربین‌ها ذکر می‌شوند. تمام این اعداد و حروف دیوانه‌وار به چه معنی هستند؟ کدام یک اهمیت بیشتری دارند و کم و زیاد بودن کدام یک بهتر بودن یک دوربین را نشان می‌دهد؟

به طور کلی می‌توان این مشخصات را به دو دسته کلی تقسیم کرد: دسته اول مشخصاتی که نقش تعیین کننده در انتخاب شما دارند و دسته دوم مشخصاتی که نباید براساس آن‌ها تصمیم‌گیری کنید و تنها در صورت برخورداری دوربین انتخابی شما از این ویژگی‌ها می‌توانید از استفاده از آن‌ها لذت ببرید. این تقسیم بندی اجازه می‌دهد که انتخابی هوشمندانه داشته باشید و وجود یا عدم وجود یک قابلیت شما را از عملکرد اصلی دوربین غافل نکند.

مشاوره خرید دوربین عکاسی, راهنمایی خرید دوربین عکاسی دیجیتال

رزولوشن :

اگر به طراحی جعبه و پوسترهای مربوط به معرفی دوربین‌های عکاسی توجه کنید، بعد از نام برند و مدل دوربین، مهم‌ترین عبارتی که به چشم می‌خورد، رزولوشن سنسور خواهد بود. پس می‌توان نتیجه گرفت که از منظر تجاری، مگاپیکسل سنسور نقشی اساسی در فروش دوربین عکاسی دارد. بر اساس آمار، بالاترین حد ایزو (ISO) پس از رزولوشن، برای کاربران دوربین‌های عکاسی اهمیت دارد، و پس از آن توانایی‌های مربوط به رزولوشن و سرعت فیلم‌برداری قرار دارد.

نمی‌توان بالا بودن رزولوشن و تأثیر آن بر کیفیت عکس را کاملا نادیده گرفت؛ اما این تأثیر در مقایسه با دیگر عوامل دخیل بر این موضوع، چندان مهم نیست و اگر شما به دنبال عکسی شفاف و اصطلاحا شارپ هستید، به‌هیچ‌وجه نباید رزولوشن سنسور را عاملی تعیین‌کننده در خرید دوربین قرار دهید. 

فوکوس :

یکی از ویژگی‌های تأثیرگذار بر کیفیت دوربین‌ها، سیستم فوکوس آن‌ها است. یک دوربین عکاسی با توانایی فوکوس سریع و دقیق، شما را در ثبت هرچه باکیفیت‌تر لحظات مدنظرتان کمک خواهد کرد. فوکوس خودکار از طریق تاباندن نور یا اشعه به سوژه و بازتاب آن به دوربین فاصله‌ی بین سوژه و دوربین را محاسبه می‌کند.

وقتی دوربین میزان فاصله را تشخیص داد، بر اساس همین اطلاعات لنز را برای انجام فوکوس تنظیم می‌کند. نکته‌ی مثبت در مورد فوکوس خودکار اکتیو این است که این سیستم می‌تواند در شرایط نور بسیار ضعیف نیز عمل کند؛ کاری که معمولا فوکوس خودکار پسیو از عهده‌ی آن برنمی‌آید. نکته‌ی منفی این سیستم محدودیت کارایی آن به سوژه‌های ثابت است. به‌علاوه، سوژه نمی‌تواند بیش از ۵ تا ۷ متر از شما فاصله داشته باشد؛ در غیر این صورت نور یا اشعه به سوژه نرسیده و بازتاب به دوربین انجام نخواهد شد و در نتیجه عملکرد سیستم مختل می‌شود.

هنگام انتخاب یک دوربین باید کیفیت سیستم فوکوس اتوماتیک آن را به طور جدی مورد بررسی قرار دهید. هنگامی که شما سوژه‌ای را مشخص کردید، باید بتوانید به سرعت و با دقت روی آن فوکوس کنید. برای فعال کردن سیستم فوکوس اتوماتیک، کافیست دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید و روی چیزی در کادر تمرکز کنید.

مشاوره خرید دوربین عکاسی, راهنمایی خرید دوربین عکاسی دیجیتال

سنسور :

اندازه سنسور فاکتور بسیار مهمی است. سنسور جایی است که تصویر روی آن شکل می‌گیرد، بنابراین بهتر است، شانس خود را برای نتایج بهتر بالا ببرید. 

در گذشته دوربین‌های کامپکت از سنسورهای کوچک بهره می‌بردند و اگر به سراغ دوربین‌های با قابلیت تعویض لنز مانند دوربین‌های DSLR می‌رفتید سنسوری بزرگ در اختیارتان قرار می‌گرفت. سایز سنسور تأثیر مستقیم بر روی کیفیت عکس داشت و سنسورهای بزرگ‌تر به معنی کیفیت بهتر نیز بودند.

هنوز هم سایز سنسور از اهمیت بالایی برخوردار است. سنسورها معمولاً گران‌ترین قسمت هر دوربینی هستند و دوربین‌های با سنسور بزرگ‌تر قیمت بالاتری هم دارند.

سایز سنسور بر روی نوع لنزی که باید بخرید تأثیر مستقیم دارد. دوربین‌های کامپکت دارای لنز یکپارچه هستند، بنابراین چندان نیازی نیست نگران نوع لنز باشید، ولی در دوربین‌های با لنز قابل‌تعویض، هر لنز یک تصویر دایره‌ای را تشکیل می‌دهد که باید بتواند ابعاد سنسور را پوشش دهد.

چه در دوربین‌های کامپکت و چه بر روی لنزهای قابل‌تعویض عددی که حک می‌شود نشان‌گر فاصله‌ی کانونی واقعی است. این عدد در صورتی صحیح است که سنسور یا فیلم از نوع 35 میلی‌متری یا فول‌فریم باشند. ولی لنزها برای کار با سنسورهای مختلفی طراحی می‌شوند و فاصله‌ی کانونی مؤثر آن‌ها بر روی سنسورهای مختلف متفاوت است. به همین دلیل سازندگان عددی به نام فاکتور برش یا Crop Factor را ارائه می‌کنند.

لنز :

لنز دوربین موضوع مهم بعدیست که باید مورد توجه قرار بگیرد. لنز استوانه‌ای حاوی مجموعه‌ای از عدسیها است که نور را از خود عبور داده و به درون دوربین هدایت می‌کند و باعث می‌شود که تصویر به صورت واضح بر روی فیلم عکاسی یا گیرنده تصویر منعکس شود. کیفیت عکس، بیش‌تر به لنز بستگی دارد تا دوربین. لنز دوربین‌های کامپکت قابل تعویض نیستند، همچنین لنز برخی دوربین‌های ارزان‌قیمت را نیز نمی‌توان جدا کرد، اما لنز دوربین‌های تک‌لنزی بازتابی (SLR) و بعضی دوربین‌های تک لنزی غیر بازتابی (سری کانتاکس) و دو لنزی غیر بازتابی (سری مامیا) قابل تعویض‌اند.

طراحی بدنه :

فاکتور مهم بعدی که در هنگام خرید یک دوربین اهمیت دارد این است که در دستان شما چگونه احساس می‌شود. اگر شما با دوربین خود احساس راحتی نکنید نمی‌توانید عکس‌های درخشانی با آن بگیرید. چینش دکمه‌ها باید به گونه‌ای باشد که شما قادر باشید به راحتی به تمام دکمه‌ها دسترسی داشته باشید. همچنین هنگام نزدیک کردن دوربین به چشم خود باید با دوربین احساس راحتی بکنید.

قبل از خرید دوربین به این سوالات پاسخ دهید

کیفیت در نور کم اهمیت دارد؟

اگر به دنبال دوربینی هستید که توانایی بالایی در ثبت تصاویر مناسب در نور کم داشته باشد، باید به ایزوی بالا اهمیت دهید. با بالا بردن ایزو می توانید در نور کمتر تصاویر بهتری را ثبت کنید. البته به یاد داشته باشید که ایزوی بالاتر، نویز و دانه دانه شدن تصویر بیشتر را به همراه دارد. این مورد در بسیاری از دوربین های جدیدتر تا حدودی بهبود یافته است.

راهنمای خرید دوربین

علاوه بر این دوربین هایی که حسگر بزرگتر و لرزشگیر تصویر دارند به طور کلی امکان تصویر برداری بهتر در نور کم را ارائه می دهند.

کیفیت تصویر اهمیت دارد؟

اگر این مورد برایتان بسیار مهم است، باید به ابعاد حسگر دوربین اهمیت دهید. به عنوان یک قانون کلی، حسگر هر چه بزرگتر باشد بهتر است اما مشکل این جا است که حسگر بزرگتر، ابعاد بدنه و قیمت دوربین را هم بالاتر می برد.

کیفیت فیلم برداری و کنترل روی ویدیوها تا چه حد مهم است؟

اگر گاه به گاه فیلم برداری می کنید، نیاز به دوربینی دارید که فوکوس خودکار مناسبی داشته باشد. اگر می خواهید کمی حرفه ای تر کار کنید، باید به دنبال دوربینی با فیلم برداری با کیفیت 4K باشید. در عین حال بهتر  است به این منظور دوربینتان از امکاناتی از جمله کدک های ویدیویی all-intra، کنترل لمسی، و نرخ فریم بالا پشتیبانی کند.

به چه مقدار زوم نیاز دارید؟

لنزهای با قابلیت زوم بالا معمولاً یکی از ایده آل ترین ها برای تصویر برداری در سفر هستند؛ اما نه آن قدر که دست و پا گیر شوند. درصورتی که دوربینی با سیستم فوکوس خودکار سریع داشته باشید، این لنزها می توانند در ثبت رویدادهای ورزشی هم به کارتان بیایند.

راهنمای خرید دوربین

در کل می توان لنزها را بر اساس فاصله کانونی به این ترتیب دسته بندی کرد:

زاویه دید فوق عریض که فاصله کانونی کمتر از 18 میلی متری دارد. این لنز می توانند محدوده عریضی از آن چه در مقابلتان قرار دارد را به نمایش بگذارد. با این حال باید در نظر داشته باشید که میزان اعوجاج هم بیشتر از لنزهای با دید نرمال است.

زاویه دید عریض با فاصله های کانونی 18 تا 30 میلی متری گزینه مناسبی برای تصاویر گروهی، منظره و عکاسی از خیابان است.
زاویه دید نرمال با فاصله کانونی 30 تا 70 میلی متری که برای تصویر برداری پرتره انتخاب مناسبی است. این لنزها معمولاً اعوجاج کمی دارند.

تله فوتو با فاصله کانونی 70 تا 300 میلی متری که برای تصاویر پرتره انتخاب خوبی است.

سوپر تله فوتو که فاصله کانونی بیش از 300 میلی متری دارد و و برای تصاویر ورزشی و مواردی از جمله حیات وحش که نیاز به کمین کردن دارد به کار می آید.

سرعت تا چه اندازه مهم است؟

دورانی که نگران تأخیر شاتر بودیم دیگر تقریباً به سر آمده. حالا اما باید به سیستم فوکوس خودکار سریع و البته دقیق اهمیت دهید؛ به اندازه ای دقیق و سریع که جواب کارهایتان را بدهد. اگر دوربینی برای عکاسی ورزشی می خواهید باید به دنبال مدل هایی با فوکوس خودکار سریع و قابلیت ثبت سریع عکس های متعدد بگردید.

راهنمای خرید دوربین

در عین حال به یاد داشته باشید که با تنظیم سرعت شاتر بالاتر (با فرض ضریب دیافراگم ثابت) مجبور می شوید ایزو را هم بالا ببرید، به همین دلیل برای عکاسی ورزشی نیاز به دوربینی دارید که با ایزو های 800 تا 6400 هم تصاویر خوب و با نور مناسب و البته نویز پایین ثبت کند.

می خواهید از حیات وحش عکس برداری کنید؟

اگر جوابتان مثبت است دوربین های مقاوم در برابر آب و گرد و غبار را انتخاب کنید. برخی از دوربین ها حتی تا دمای 10 درجه سانتیگراد زیر صفر هم به خوبی کار می کنند. برخی دیگر می توانند بدون نیاز به قاب های جداگانه در آب دوام بیاورند.

راهنمای خرید دوربین

اگر تا ساعت ها یا روزها امکان شارژ کردن باتری را ندارید، DSLR با دوام باتری بالاتر می توانند انتخاب بهتری باشد. البته خرید باتری های بیشتر در کنار بدون آینه ها هم می تواند مشکل شارژدهی پایین را حل کند.

منظره یاب تا چه اندازه مهم است؟

وقتی نور خورشید در نمایشگر LCD می تابد و نمی توانید محتویات آن را مشاهده کنید، منظره یاب می تواند به کارتان بیاید. علاوه بر این هنگامی که از منظره یاب استفاده می کنید کنترل راحت تری روی ثابت نگه داشتن دوربین دارید.

امکان ارتباط با شبکه بیسیم مهم است؟

بیشتر دوربین ها امکان ارتباط از طریق شبکه وای فای یا بلوتوث را دارند تا تصاویر خود را به گوشی ها ارسال یا مستقیماً در شبکه های اجتماعی آپلود کنید. با این حال پیاده سازی این قابلیت در دوربین های شرکت های مختلف، متفاوت است. شاید این قابلیت چندان هم حیاتی نباشد اما در صورت نیاز، پیش از خرید، مجهز بودن دوربین مورد نظرتان به این قابلیت ها را بررسی کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

دوربین‌های حرفه ای با قابلیت عکسبرداری از مناظر طبیعی دارای توانایی‌های خاصی هستند و نیاز‌های خاصی را هم پوشش می دهند. یک دوربین با دورنمای طبیعی خوب می‌بایست وضوح ( رزولوشن ) بسیار بالا و برد دینامیکی زیادی را ارائه د....

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

راهنمای خرید دوربین عکاسی

راهنمای خرید دوربین عکاسی

راهنمای خرید دوربین عکاسی,دوربین عکاسی یکی از لوازمی است که داشتن یک مورد از آنها در هر خانواده برای ثبت لحظه‌ها ضروری است. البته با در نظر گرفتن این مورد که امروزه گوشی‌های موبایل و قابلیت تصویر برداری آنها، استفاده از....

راهنمای خرید دوربین عکاسی

   محصولات مشابه