مقالات رابوکالا

فروشگاه

آیا استفاده از تشک برقی در بارداری ایمن است؟

تشک برقی یکی از بهترین راهکارهای صرفه جویی در هزینه های برق برای گرم نگه داشتن خودتان در شب های سرد زمستان است. یکی از سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این است که آیا گرما و یا امواج الکترومغناطیسی ناشی از تشک برقی برای سلامتی جنین مضر است یا خیر.

خطری که درمورد افزایش دمای بدن در دوران بارداری وجود دارد مربوط به این امر است که افزایش دمای مرکزی بدن مادر باردار به بالاتر از 39 درجه می تواند در مراحل ابتدایی رشد سبب آسیب به ستون فقرات جنین و حتی سقط جنین شود.

تشک های برقی معولا تا این درجه دمای بدن مادر را افزایش نمی دهند، بعلاوه تشک های برقی مدرن دارای سیستم کنترل دما هستند که با فراهم کردن امکان تنظیم دما، ایمنی بیشتری را برای بانوان باردار فراهم می کنند.

یک تحقیق در این زمینه نشان داد که ریسک سقط جنین در بانوانی که از تشک برقی با دمای زیاد در هفت هفته اول بارداری استفاده کرده بودند، بیشتر است.

هرچند شدت امواج الکترومغناطیسی موجود در اطراف این تشک ها ناچیز است، اما پزشکان جهت رعایت تمامی موارد احتمالی به بانوان باردار توصیه می کنند که در هفت هفته اول و در صورت امکان در سه ماهه اول بارداری از این تشک ها استفاده نکنند.

آیا استفاده از پتوی برقی در بارداری ایمن است؟

استفاده از پتو های برقی یکی از بهترین راه های صرفه جویی اقتصادی است که در شبهای سرد به شما گرما می بخشد. اما این سوال ایجاد می شود که آیا استفاده از این پتوها در دوران بارداری بی خطر است. وقتی جنینی در بدن شما رشد می کند، مسلماً تامین ایمنی و سلامت او واجب تر از آسایش و گرمایی است که پتوی برقی به شما می دهد.

اکثرا این نگرانی وجود دارد که پتوی برقی با افزایش دمای بدن می تواند منجر به سقط جنین گردد و دیگر اینکه این نوع پتوها امواج الکترومغناطیسی تولید می کنند که خود موجب نواقص مادرزادی یا سقط جنین خواهد شد.

اگر باردار هستید و قصد دارید از پتوی برقی استفاده کنید، بهتر است قبل از هر تصمیم گیری، نکاتی را در نظر داشته باشید.

آیا استفاده از پتوی برقی در بارداری ایمن است؟

آیا استفاده از پتوی برقی در بارداری خطرناک است؟

هرچند شدت امواج الکترومغناطیسی موجود در اطراف این تشک ها ناچیز است، اما پزشکان جهت رعایت تمامی موارد احتمالی به بانوان باردار توصیه می کنندکه در هفت هفته اول و در صورت امکان در سه ماهه اول بارداری از این تشک ها استفاده نکنند.

پژوهش اخیر حاکی از آن است احتمال افزایش دمای بدن با استفاده از پتوی برقی بسیار غیر محتمل بوده و به طور کلی، سقط جنین یا آسیب به عصب ستون فقرات در اثر افزایش دمای بدن تنها زمانی رخ می دهد که درجه حرارت داخلی بدن به طور قابل توجهی بالا رفته و به بیشتر از 39 درجه سانتیگراد برسد. البته افزایش دما تا این اندازه با استفاده از پتوی برقی امکان پذیر نیست.

استفاده از پتوهای برقی دارای سیستم کنترل دما، در دوران بارداری ایمنی بیشتری دارد زیرا به این ترتیب احتمال وقوع آتش سوزی یا سوختن بدن در خواب از بین خواهد رفت.

آیا با استفاده از پتوهای برقی در خطر میدان الکترومغناطیسی قرار داریم؟

اگرچه میدان الکترومغناطیسی ناشی از پتوهای برقی، خطر یا آسیبی در دوران بارداری به همراه ندارد، اما در مراحل مختلف بارداری مزایا و مضراتی دارد که باید مد نظر قرار گیرند:

  • در بررسی انجام شده بر روی هزاران خانم باردار که از پتوی برقی استفاده می کردند، مشخص شد تاثیر میدان مغناطیسی بر روی افراد مختلف، متفاوت بوده و عوامل دیگر نظیر شرایط آب و هوایی، عادت مصرف الکل، سوء مصرف مواد و استعمال دخانیات نقش مهم تری بر عهده دارند.
  • با وجود اینکه نتایج به طور قطعی و کامل مضر بودن پتوی برقی را تائید نکرد اما نشان داد که خطر سقط جنین به ویژه در هفت هفته اول بارداری در مادرانی که از پتوهای برقی با دمای بالا استفاده می کنند، به مراتب بیشتر است.
  • همین طور، احتمال تولد نوزادی با کمبود وزن در مادران بارداری که طی سه ماهه آخر بارداری به مدت طولانی و با درجه بالا از پتوی برقی استفاده کند، بیشتر است.
  • از سوی دیگر، مادران بارداری که در دوران بارداری از پتو الکتریکی با تنظیمات (درجه حرارت) کم استفاده می کنند، با مشکلات ناشی از میدان الکترومغناطیسی مواجه نخواهند شد زیرا مقدار الکتریسته مصرفی برای تنظیم دما به اندازه ای نیست که بتواند ایجاد مشکل کند.

هشدارها و توصیه های ایمنی برای استفاده از پتوی برقی در بارداری

به منظور پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی برای بدن یا آسیب به جنین، اگر در دوران بارداری از پتوی برقی استفاده می کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • پزشکان معتقدند که مادران باردار به خصوص در هفت هفته اول بارداری که در آن احتمال سقط جنین به دلیل وجود میدان الکترومغناطیسی بیشتر است، نباید از پتوی برقی استفاده کنند.
  • کارشناسان به جای استفاده از پتوی الکتریکی، برای گرم نگه داشتن بدن، استفاده از لحاف خیلی ضخیم یا بطری آب گرم را توصیه می کنند.
  • پس از هفت هفته اول، خطر سقط جنین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و استفاده از یک پتوی برقی با تنظیمات (دمای) پایین، مشکلی ندارد.
  • به همین ترتیب، پتوی برقی در ماه آخر بارداری می تواند منجر به کاهش آب بدن و شوک الکتریکی گردد، لذا بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد.

علائم و مشکلات بارداری در هر مادری متفاوت است. از این رو باید قبل از استفاده از پتوهای برقی در دوران بارداری با پزشک مشورت کنیم. یک متخصص با توجه به وضعیت سلامتی مادر، رشد جنین، شرایط آب و هوایی و غیره در خصوص استفاده از پتوهای الکتریکی تصمیم گیری خواهد کرد.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

چگونه بهترین تشک برقی را انتخاب کنیم؟


چگونه بهترین تشک برقی را انتخاب کنیم؟   

تشک برقی ، تشک یا تشکچه ای است ، که در درون آن المنت های برقی برای تولید گرما  قرارداده شده است و از آن برای گرم نمودن مدوام و یکنواخت  نقطه ای بدن استفاده  میشود ، استفاده  از تشک های برقی در برگیرنده خواص کیسه آب داغ میباشد  ولی  مزایای آن بسیار فراتر از کیسه آبگرم است به طورکلی محصولات گرمایی و حرارتی در میتوان در ۵ دسته  تقسیم بندی کرد: ادامه مطلب

چگونه بهترین تشک برقی را انتخاب کنیم؟

  

خرید تشک بادی


خرید تشک بادی   

چه کسی تشک های بادی را اختراع کرده است؟ شما دوست دارید زمانتان را بر روی چیزهای که علاقه مندید خرج کنید، بعد از یک روز کاری سخت و خسته کننده برمی گردید و روی آن استراحت می کنید. آیا تا به حال به این موضوع دقت کردید که چه کسی تشک بادی را اختراع کرده است؟ ادامه مطلب

خرید تشک بادی

جامع‌ترین راهنمای خرید تشک و نکات طلایی یک انتخاب خوب

راهنمای انتخاب و استفاده از تشک مواج زخم بستر

خرید تشک برقی مناسب

 

   محصولات مشابه