مقالات رابوکالا

فروشگاه

چرا باید در انتخاب کفی کفش مناسب بیشتر دقت کنیم؟

تا حالا شده کفشی تهیه کنید که بسیار زیبا باشد اما زمانیکه آن را به پا می کنید احساس نا خوشایندی در آن داشته باشید؟ تا حالا شده که پس از یک پیاده روی هر چند کوچک احساس درد در ناحیه ی پا، مچ پا ، ساق ، زانو و یا ناحیه لگن را تجربه کنید و ندانید که منشا آن کجاست؟ یکی از دلایلی که این درد ها را برای شما ایجاد می کند نبود کفی مناسب برای کفش های شماست، کفی که استاندارد ساخته شده باشد و بتواند ساختار اصلی پای شما را حفظ کند. قطعا یکی از راه های درمان چنین درد هایی که در اثر پوشیدن کفش های نامناسب ایجاد می شود استفاده از کفی های استاندارد است. انواع کفی کفش بر اساس نوع ساخت به کفی ارتوپدی، محافظ قوس پا (Arch Support) و … دسته بندی می شود و تمامی آنها در بازار موجود هستند، در این باره مراکزی نیز وجود دارند که بر اساس کف پا شما کفی مناسب را برایتان خواهند ساخت.
انتخاب کفی کفش شما باید بر اساس مشکلات پاهایتان باشد، مثلا صافی کف پا ، خار پاشنه ، بانیون ، پای افراد دیابتی ، درد در ناحیه ی قوس پا ، درد های تاندون آشیل ، درد در ناحیه متاتارسال ، متاتارسالژیا و… همگی مشکلاتی هستند که به واسطه آنها کفی که تهیه می کنید متفاوت از یکدیگر می باشند.

دلایلی که شما را مجاب می کند تا از کفی کفش طبی استفاده کنید:

۱٫ شما زمان زیادی را برای ایستادن صرف می کنید که استفاده از یک کفی مناسب می تواند از درد های ایجاد شده بعدی در شما بکاهد.
۲٫ جلوگیری از ایجاد تاول
۳٫ جذب عرق پا
۴٫ درد های روزانه پا
۵٫ جلوگیری از ایجاد کف پای صاف و یا کف پای گود در کودکان
۶٫ بیماران دیابتی ، آرتروز و افرادی که پای حساس دارند باید برای بهبود در وضعیت گردش خون از کفی مناسب خود استفاده کنند.
۷٫ خار پاشنه، درد های ساق پا، درد پاشنه، شکستگی های ناشی از ضربه، نوروپاتی، سوپینیشن و پرونیشن بیش از حد، متاتارسالژیا
۸٫ افراد ورزشکار برای جلوگیری از ضربه های وارده به پا نیاز به کفی دارند

انواع کفی کفش

انواع کفی کفش به چند دسته محافظ قوس پا یا همان کفی های ارتوپدی، کفی های ژله ای، کفی های ورزشی و کفی فومی قوس اسفنجی تقسیم بندی می شوند.

کفی ارتوپدی

جزء پر طرفدارترین کفی های کفش بوده و به آنها کفی محافظ قوس کف پا (Arch Support) گویند، این نوع از کفی سخت و محکم بوده و به توازن توزیع وزن بدن بر روی پاها کمک می کند. ضربه های وارد به پا ناشی از دویدن و راه رفتن توسط این کفی ها قابل کنترل هستند.

کفی فومی قوس اسفنجی

مناسب کسانی که مشکلات کمتری در پای خود دارند، نسبت به کفی های ارتوپدی نرم تر هستند و در آنها برای پوشش دادن قوس پا از پد فومی استفاده شده است.

کفی فومی

صرفا جهت راحتی پا طراحی شده اند و تاثیر بسیار کمتری نسبت به کفی های ارتوپدی بر روی سلامت پا دارند. اگر مشکل خاصی در پایتان احساس نمی کنید اما در طول روز برای مدت زیادی راه می روید و یا سر پا می ایستید بهتر است حتما از کفی های فومی استفاده کنید تا در آینده با مشکلات پا روبه رو نشوید.

کفی ورزشی

از نظر طراحی بسیار تکنیکی تر از کفی های دیگر هستند، این نوع از کفی با توجه به نوع نیاز ورزشکاران طراحی های متفاوتی را شامل می شود.

کفی های ژله ای

این کفی ها به داشتن جذب کننده ضربه معروف هستند و به همین دلیل برای کسانی که خار پاشنه دارند نیز مناسب است .

از آنجاییکه در هنگام پوشیدن کفش های پاشنه بلند امکان استفاده از کفی های طبی در بسیاری از موارد وجود ندارد، لذا توصیه می کنیم از پوشیدن این نوع از کفش ها خودداری کنید و اگر اصرار به پوشیدن آنها دارید پاشنه هایی بسیار کوتاه را انتخاب کنید که امکان استفاده از کفی مناسب در داخل آنها امکان پذیر باشد. از این رو کفی های ژله ای برای استفاده در این مدل از کفش ها بهتر بوده و راحتی بیشتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

انواع کفی و کفش طبی برای درمان مشکلات پا

انواع کفی و کفش طبی برای درمان مشکلات پا

کفی‌های طبی از پلاستیک، چرم، فلز، یا مواد مصنوعی دیگر ساخته می‌شوند که در کفش قرار داده می‌شوند. آنها تعادل طبیعی کف پا را تأمین کرده و مانند یک بالش از وارد آمدن ضربه زیاد به پاها جلوگیری می‌کنند. طیف وسیعی از این کفی‌ها وجود دارد که برای مشکلات مختلف پا طراحی شده‌اند. پزشکان همیشه با مفید بودن و برخی از انواع کفی‌های طبی موافق نیستند.

کفی‌های طبی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که درد را در افرادی که ساق پا، مچ پا یا کف پای آنها درد می‌کند کاهش دهد. افرادی که مکانیسم پای آنها ضعیف است می‌توانند در هر سنی از این کفش‌ها و کفی‌های طبی استفاده کنند زیرا به گونه طراحی شده‌اند که از ساختار و مکانیسم پاها، مچ پا و ساق پا حمایت کنند.

 

متخصصان ما در کلینیک دکتر فرخانی برای تشخیص و درمان همه انواع پاها آموزش دیده‌اند. پزشکان کفی و کفش‌های طبی را با رویکردی محافظه‌کارانه برای رفع بسیاری از مشکلات پا یا کنترل پس از انجام برخی از عمل‌های جراحی توصیه می‌کنند. استفاده از این کفی‌ها و کفش‌های طبی به عنوان یک درمان عملی به میزان زیادی موفقیت‌آمیز بوده است. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

 کاربردهای کفی و کفش طبی


کفی‌های طبی برای بهبود چندین بیماری طراحی شده‌اند که برخی از آنها عبارتند از:

 • دررفتگی و نیمه دررفتگی زانو یا ران
 • حرکات اسپاستیک
 • اصلاح یا محدود کردن یا پیشگیری از بدشکلی‌ها
 • پرونیشن کم (صاف بودن قوس، چرخش پا به سمت خارج به دلیل ضعف‌های عضلانی)
 • پرونیشن زیاد (قوس زیاد کف پا، چرخش پا به سمت بیرون به دلیل افزایش حجم عضلات)
 • ناسازگاری چرخشی و تاب‌دار بودن (متغیر بودن حرکات پا)
 • افتادگی پا (افتادگی جلوی پا به دلیل ضعف)
 • اورشن (چرخش پنجه پا به سمت بیرون)
 • اینورشن (چرخش پنجه پا به سمت داخل)

انواع کفی طبی


انواع کفی طبی

کفی‌های طبی، سایزها و اشکال و جنس‌های مختلفی دارند و به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که برای تغییر عملکرد پاها طراحی شده‌اند، برای حفظ حالت طبیعی پا طراحی شده باشند و آنهایی که ترکیبی بوده و برای کنترل عملکردی و حفاظت از پا طراحی شده‌اند.

کفی‌های طبی سخت

کفی‌های طبی سخت برای کنترل عملکرد پاها طراحی شده‌اند و غالباً از مواد سختی مانند پلاستیک یا فیبرهای کربنی ساخته می‌شوند و برای راه رفتن یا قرار دادن در کفش‌ها ساخته می‌شوند. این کفی‌های طبی پس از قالب‌گیری گچی توسط متخصص پا یا استفاده از روش‌های تصویری دیگر ساخته می‌شوند. کفی‌های طبی سخت حرکات را در دو مفصل اصلی پا که مستقیماً زیر مچ پا قرار دارند کنترل کرده و کشیدگی عضلات و دردهای ساق پا، باسن و قسمت پایین کمر را از بین برده یا کاهش می‌دهند.

 کفی‌های طبی نرم

کفی‌های طبی نرم معمولاً ضربه را جذب کرده، تعادل را بهبود بخشیده و فشار را از روی نقاط پا برمی‌دارند. معمولاً این کفی‌ها از مواد نرم ساخته می‌شوند. کفی‌های طبی نرم برای کف پا، از پاشنه تا پس از سینه پا تا انگشتان پا مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کفی‌ها هم پس از قالب‌گیری با گچ توسط متخصص پا یا با استفاده از روش‌های دیگر تصویری ساخته می‌شوند. کفی‌های طبی معمولاً برای افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به آرتروز و افرادی که پاهای آنها دچار بدشکلی است به کار برده می‌شوند.

کفی‌های طبی نیمه سخت

کفی‌های نیمه سخت تعادل پا را برای راه رفتن یا ورزش کردن تأمین می‌کنند. در برخی موارد، در ورزش‌های مختلف از انواع مختلفی از کفی‌های نیمه سخت استفاده می‌شود. کفی‌های طبی معمولی از لایه‌های مواد نرم که با مواد سخت‌تر تقویت شده‌اند ساخته می‌شوند.

ممکن است این کفی‌ها برای درمان صافی کف پای کودکان یا برای کودکانی که پای آنها پنجه کبوتری است یا کودکانی که پنجه پای آنها به سمت بیرون چرخیده است مورد استفاده قرار گیرند. ورزشکاران غالباً از این کفی‌ها برای کاهش درد پا در هنگام تمرین یا مسابقات استفاده می‌کنند.

در حالی که کفی‌های بدون نیاز به نسخه پزشک به کاهش علائم خفیف کمک می‌کنند، این کفی‌ها به طور طبیعی نمی‌توانند طیف گسترده‌ای از علائم را که می‌توان با کفی‌های طبی تجویزی درمان نمود اصلاح کنند زیرا این کفی‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوانند برای پا با سایزهای مختلف قابل استفاده باشند.

 ویژگی‌های کفش طبی


 ویژگی‌های کفش طبی

برخی ویژگی‌های خاص یا ویژگی‌های طراحی کفش‌های طبی که آنها را از کفش‌های معمولی متمایز می‌کند عبارتند از:

 • کفی متحرک: این امر برای بسیاری از افراد که می‌خواهند کفی‌های کفش خود را ارتقا دهند و از کفی‌های مخصوص افراد دیابتی یا کفی‌های سفارشی استفاده کنند ضروری است.
 • عرض بیشتر و گزینه‌های تغییر سایز بیشتر
 • رویه سازگار با مشکلات کف پا مانند انگشت چکشی یا پینه‌های پا
 • به راحتی می‌توان آنها را پوشید؛ غالباً افرادی که در پاهای خود مشکل دارند دچار اختلالات حرکتی، انعطاف‌پذیری و حتی مشکلات در دست نیز هستند، برای مثال می‌توان به فردی که به آرتروز مبتلا شده است اشاره کرد. بیشتر کفش‌های طبی به همین منظور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بتوان آنها را به راحتی پوشید.
 • رویه بدون درز که باعث ایجاد سایش روی پا نشوند.
 • پاشنه محکم برای حفاظت از پشت پا
 • کف نرم و محکم و باعث جذب ضربات به میانه کف پا می‌شود.

انواع کفش طبی


برخی انواع کفش‌های طبی عبارتند از:

 • کفش‌های قوس‌دار: در صورتی که کف پای بیمار صاف باشد یا قوس آن بسیار کم باشد احتمال ایجاد ناراحتی در مچ پا و ساق پای وی بیشتر می‌شود. کفش‌های قوس‌دار باعث می‌شود که ثبات مورد نیاز برای پیاده‌روی تأمین شده و فرد راحت‌تر باشد.
 • کفش‌های پهن: اگر کفش‌ها همیشه به انگشتان پای بیمار فشار وارد می‌کند می‌تواند باعث ایجاد پینه پا و تاول شده که باعث ناراحتی زیاد فرد می‌شود.
 • زبانه ضربه‌گیر: پد اضافه‌تر در زبانه کفش به میزان زیادی از فشار بر روی پا می‌کاهد. اگر پای بیمار به دلیل فشار کفش دچار پینه شده است می‌تواند از کفش‌های با پد اضافه در زبانه استفاده کند.
 • کفش‌های با پاشنه قوی: اگر بیمار مکرراً زمین می‌خورد، کفش‌هایی که پاشنه قوی دارند می‌توانند به وی در داشتن تعادل بیشتر در هنگام راه رفتن کمک کنند. این کفش‌های سفارشی ممکن است به بهبود وضعیت بدنی بیمار نیز کمک کنند.

 ارزیابی پا برای انتخاب کفش و کفی طبی


اگر بیمار به تویی اضافه نیاز دارد می‌تواند از کفش‌ها یا کفی‌های طبی بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کند. اگر وی دچار درد یا ناراحتی شدید در پاهای خود است می‌تواند به یک متخصص پا مراجعه کند. وی سلامت عمومی فرد را بررسی کرده و عوامل دیگر را نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. امروزه متخصصین پا برای ارزیابی بیومکانیکال اندام‌های تحتانی بدن آموزش می‌بینند.

متخصص پا، پای بیمار و چگونگی راه رفتن او را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. وی به دقت به مشکلات و نگرانی‌های بیمار گوش فرا داده و حرکات و عملکرد اندام تحتانی او را مورد بررسی قرار می‌دهد. برخی نیز با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، عملکرد پای بیمار را در هنگام راه رفتن و دویدن بررسی می‌کنند.

اطلاعات جمع آوری شده در خلال معاینات به متخصص پا در تعیین نوع کفی یا کفش طبی مناسب کمک می‌کند. در صورت نیاز به استفاده از کفی‌های طبی، متخصص پا تصاویر سه بعدی از هر پا می‌گیرد. این تصاویر و اقدامات دیگر انجام شده توسط متخصص پا برای ساخت یک کفش مناسب و منحصربفرد برای بیمار به کار برده می‌شود تا وی بتواند حرکات پای خود را بهبود بخشیده و راحت‌تر حرکت کند. ممکن است متخصص پا روش‌های درمانی دیگری را نیز برای بهبود عملکرد و راحتی پای بیمار به وی توصیه یا پیشنهاد کند.

 نکته‌هایی برای انتخاب کفش و کفی طبی


انتخاب کفش یا کفی طبی از میان طیف وسیعی از این ابزارها که در بازار وجود دارند ممکن است دشوار باشد. در این بخش به نکات مورد توجه متخصصین پا برای کمک به پیدا کردن کفی یا کفش طبی مناسب با نیازهای بیمار اشاره می‌کنیم:

 • به سلامت خود توجه کنید. اگر بیمار به دیابت یا اختلالات گردش جریان خون مبتلا باشد، کفی‌های بدون نیاز به نسخه پزشک نمی‌توانند نیازهای وی را رفع کنند. ابتلا به دیابت و اختلالات گردش جریان خون احتمال ایجاد زخم و عفونت در پاها را افزایش می‌دهد. پزشک به بیمار در انتخاب یک راه حل که باعث ایجاد بیماری‌ها و مشکلات بیشتر برای وی نشود کمک می‌کند.
 • کفش متناسب با فعالیت‌های خود را انتخاب کرده و مدت زمان استفاده از این کفش‌ها را نیز در نظر داشته باشید.
 • با کفش‌های خود راه بروید تا از راحت بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
 • پاشنه کفش‌ها باید راحت باشند.
 • طول و عرض کفش باید متناسب با پای بیمار باشد.
 • کفش‌های خود را همراه داشته باشید. برای انتخاب مؤثر کفی طبی مناسب باید کفش‌های شما همراهتان باشد؛ بنابراین کفش‌های کتانی، کفش‌های مجلسی یا کفش‌های کار و کفش‌های دیگری که از آنها استفاده می‌کنید را با خود بیاورید. کفی‌هایی انتخاب کنید که مناسب کفش‌های شما باشد.
 • آنها را امتحان کنید. کفی‌ها را داخل کفش‌های خود قرار دهید و آنها را امتحان کنید. کمی با آنها راه بروید. به این فکر نکنید که احساس فشار موجود روی پا پس از مدتی پوشیدن کفش‌ها از بین می‌رود.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

نکاتی مهم درباره مراقبت از پاها


نکاتی مهم درباره مراقبت از پاها   

مراقبت از پاهایتان برای سلامتی کل بدن تان مهم است. برای اینکه تعیین کنید چگونه می خواهید از پاهایتان مراقبت کنید می بایستی آنطور که شایسته است درباره علم بهداشت و مراقبت از پا بدانید. که چگونه مناسب ترین کفش را انتخاب و چه وقت مراقبت های پزشکی را برای پاهایتان انجام دهید ادامه مطلب

نکاتی مهم درباره مراقبت از پاها

  

نکات لازم برای انتخاب کفش طبی مناسب


نکات لازم برای انتخاب کفش طبی مناسب   

پا قلب دوم شماست و برای مراقبت  از آن باید دقت بالایی داشته باشد. خرید کفش طبی یکی از این مراقبت هاست که باید نکات مهمی را درباره آن بدانید همان طور که به نوع پوشش و رنگ‌ بندی لباس‌هایمان توجه داریم، لازم است به کفش که محافظت از قلب دوم بدن را به عهده دارد اهمیت بدهیم، هرچند صرفا زیبایی و رنگ‌ بندی مناسب برای انتخاب کفش کافی نیست. ویژگی های یک کفش طبی مناسب و خوب چیست؟ ادامه مطلب

نکات لازم برای انتخاب کفش طبی مناسب

اهمیت انتخاب کفش و کفی طبی مناسب در بیماران دیابتی

15 ویژگی کفش طبی استاندارد

ضرورت استفاده از کفش طبی برای کودکان چیست؟

کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا

 

   محصولات مشابه