مقالات رابوکالا
فروشگاه

معیارهای انتخاب مناسبترین ترازو برای آشپزخانه

اگر آشپزی را جدی می‌ گیرید یا عاشق درست کردن نان و شیرینی هستید، به احتمال زیاد می‌ دانید که رعایت مقدار دقیق مواد اولیه چقدر اهمیت دارد. تفاوت یک غذای متوسط و یک غذای عالی می‌ تواند از دقیق بودن مقدار و نسبت مواد اولیه ناشی شود. به همین دلیل است که وجود یک ترازو در آشپزخانه سطح آشپزی را در خانه بالاتر می‌ برد.

۱- ترازوی دیجیتال یا آنالوگ؟

اولین تصمیمی که پیش از خرید ترازو باید بگیرید این است که از چه نوعی باشد. دو نوع ترازو آشپزخانه وجود دارد؛ دیجیتال و آنالوگ. ترازوهای آنالوگ یا مکانیکی یک فنر داخلی دارند که با استفاده از یک عقربه چرخان وزن را روی صفحه مدرج به نمایش می‌ گذارد. این ترازوها معمولاً ظرف یا سینی بزرگ‌تری دارند و گزینه مناسب‌ تری برای اندازه گیری مقادیر زیاد و سنگین هستند. دقت آن‌ها هرچند کاملاً قابل قبول است اما به اندازه مدل‌ های دیجیتال دقیق نیستند.

ترازوهای دیجیتال یا الکترونیکی با استفاده از باطری کار می‌کنند و وزن را روی یک صفحه نمایش دیجیتال نمایش می¬دهند. برخی از مدل‌های دیجیتال امکانات بیشتر و ویژه‌ای هم دارند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها قابلیت ذخیره اطلاعات دارند. امروزه بیشتر از ترازوهای دیجیتال در آشپزخانه‌ ها استفاده می‌شود.

اکثر ترازوها در حد استفاده برای اندازه‌ گیری وزن مواد اولیه غذاها دقت کافی دارند و استفاده از آن‌ ها ساده است. اگر دنبال ترازویی هستید که کاملاً ساده و بدون تنظیمات خاصی باشد و نیاز به تعویض باطری نداشته باشد، سراغ ترازوهای آنالوگ بروید. اما اگر ترازویی می‌ خواهید که خواندن مقادیر اندازه‌ گیری شده توسط آن ساده باشد و دقت بالاتری هم داشته باشد ترازوهای دیجیتال ناسا الکتریک انتخاب بهتری است.

۲- قابلیت اندازه‌گیری

در واقع به واحدی از وزن اشاره دارد که ترازو می‌تواند آن را اندازه بگیرد. به عنوان مثال برخی از ترازوها وزن را به گرم اندازه می‌ گیرند و برخی از ترازوهای دیجیتال این قابلیت را دارند که وزن را به گرم و اونس نشان بدهند که تمامی مدل‌ های ترازوی ناسا الکتریک امکان تبدیل واحد اندازه‌ گیری را دارند. دقت داشته باشید که ترازوهای مکانیکی معمولاً تنها قابلیت اندازه گیری به گرم یا کیلوگرم را دارند. 

۳- حساسیت و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌گیری

برای اینکه ببینید که ترازویی با چه میزان ظرفیت و حساسیت لازم دارید، باید در نظر داشته باشید که بیشتر وزن چه نوع و چه حجم از مواد غذایی را اندازه‌ گیری می‌ کنید. برخی ترازوها حساسیت بالایی دارند و برای اندازه‌ گیری مواد غذایی سبک نظیر ادویه‌ جات و مغزها مناسبند و حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌ گیری در آن‌ ها حدود ۵۰۰ گرم است.

برخی مدل‌ ها هم هستند که تا ۱۰ کیلوگرم ظرفیت قابل‌اندازه‌ گیری دارند و برای اندازه‌ گیری غذاهای حجیم‌ تر و سنگین‌ تر نظیر گوشت مناسبند. پس قبل از خرید ترازو به کاری که می‌ خواهید با آن انجام دهید دقت داشته باشید و حتماً به مقداری که توسط شرکت سازنده به عنوان حداکثر ظرفیت قابل اندازه‌ گیری اعلام شده است، توجه کنید. حداکثر جرمی که ترازوهای ناسا الکتریک می توانند اندازه بگیرند 5000 گرم می باشد.

۴- دقت اندازه‌ گیری ترازو آشپزخانه

دقت اندازه‌ گیری یا همان خطای اندازه‌ گیری عبارت است از اختلاف احتمالی میان مقدار واقعی وزن چیزی که اندازه می‌گیرید با مقدار وزنی که ترازو نشان می‌دهد. ترازوهای مختلف دقت اندازه‌گیری متفاوتی دارند. خطای اندازه‌گیری در برخی از مدل‌ها چند دهم گرم است و مدل‌هایی هم وجود دارند که تا ۵۰ گرم و بیشتر خطا دارند. اگر دقت در اندازه‌ گیری برای‌ تان اهمیت دارد هنگام خرید ترازو به مقداری که تحت عنوان دقت اندازه‌ گیری اعلام می‌ شود. دقت اندازه گیری در ترازوهای ناسا الکتریک، یک گرم می باشد.

۵- سطح و ظرف نگهدارنده

اندازه سطح و گنجایش ظرف ترازوهای مختلف متفاوت است. معمولاً بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که در آن سطح قرارگیری موادی که می‌ خواهید وزن کنید، نسبتاً بزرگ باشد تا فضای کافی برای اندازه‌‌ گیری انواع مختلف غذاها را داشته باشید.

معیارهای انتخاب مناسبترین ترازو برای آشپزخانه

 

۶- امکانات ویژه ترازو آشپزخانه دیجیتال

ترازوهای دیجیتال امکانات متنوعی در اختیار شما قرار می‌ دهند که بسته به هدفتان از استفاده از تزارو، ممکن است به کارتان بیاید. یکی از این امکانات تغییر قابلیت اندازه‌ گیری از یک واحد به واحد دیگر است که پیش‌ تر گفتیم. یک مزیت دیگر برخی از مدل‌ ها این است که قابلیت صفر کردن دارند و به راحتی‌ می‌ توانید موادی که می‌ خواهید به هم اضافه کنید را روی هم وزن کنید.

ترازوی ناسا الکتریک مدل NS-1151 امکانات ویژه ای نظیر دماسنج و تایمر و اندازه‌ گیری به صورت گرم و انس را دارد. همچنین دارای صفحه نمایش LED می باشد.

مدل¬های NS-1153 و NS-1152 قابلیت اندازه‌ گیری مایعات را هم دارند و دارای ظرف مدرج می باشند. مدل NS-1153 این قابلیت را دارد که مایعات را به صورت فنجان هم اندازه‌ گیری کند.

همچنین تمامی ترازوهای ناسا الکتریک دارای عملکرد TARE می¬باشند. این عملکرد جهت اندازه گیری پشت سر هم مواد غذایی بدون برداشتن آن‌ ها در ترازوهای ناسا الکتریک تعبیه شده است

۷- خوانایی عدد اندازه‌گیری شده

ترازوهای مختلف صفحات نمایش متفاوتی برای نشان دادن عدد اندازه‌ گیری شده دارند. در ترازوهای مکانیکی این عدد روی صفحات مدرج نشان داده می‌ شود. اگر می‌ خواهید یک ترازو از نوع آنالوگ بخرید دقت کنید که درجه‌ بندی صورت گرفته روی صفحه نمایش آن خوانا و مرتب باشد. اگر هم می‌ خواهید یک مدل دیجیتال بخرید دقت کنید که صفحه نمایش آن به اندازه کافی بزرگ باشد و سایز اعداد به گونه‌ ای باشد که به‌ راحتی خوانده شوند.

خوانایی عدد اندازه‌گیری شده ترازو

۸- طراحی و حجم ترازو

با توجه به اینکه این روزها وسایل کاربردی بسیاری در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌ گیرند،‌ آشپزخانه‌ ها معمولاً با محدودیت فضا مواجه‌ اند. پس بهتر است ترازویی که انتخاب می‌ کنید به اصطلاح جمع وجور باشد تا فضای کمتری اشغال کند. از سوی دیگر از آنجایی که ترازو معمولاً باید دم دست باشد و اغلب روی میز یا کابینت‌ ها قرار می‌ گیرد بهتر است مدلی را انتخاب کنید که طراحی ظاهری شیکی داشته باشد و به زیبایی آشپزخانه شما اضافه کند.

 طراحی و حجم ترازو

مطالب آموزشی مرتبط:

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

وقتی در مورد وزن و تناسب اندام صحبت می‌کنیم، اولین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد اندازه‌گیری است. اندازه‌گیری این‌ که چه‌قدر چاق یا لاغر شده‌ایم، به چه میزان باید به وزنمان اضافه کرده و یا از آن کم کنیم، همه موضوعاتی هست....

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

اگر می‌خواهید مراقب تناسب اندام‌تان باشید، باید حتما یک ترازوی مناسب در خانه داشته باشید. خوشبختانه ترازوهای دیجیتال نسبت به چند سال گذشته با قیمت مناسب‌تری در بازار به فروش می‌رسند و افراد بیشتری از عهده خرید آن برمی....

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)

انواع بهترین ترازوی دیجیتال و عقربه‌ای وزن کشی سال 2020 کدام اند؟

مبنای انتخاب ترازوی دیجیتال چیست

راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه ، بهترین نکات همراه با جدول قیمت!

مقایسه ۵ ترازوی آشپزخانه موجود در بازار ایران

   محصولات مشابه