مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

خرید دستگاه تست قند خون با کیفیت می تواند تضمین کننده نتایج دقیق تست قند خون باشد. بنابراین در هنگام خرید دستگاه گلوکومتر بهتر است به چند نکته توجه داشته باشید:

خرید دستگاه گلوکومتر

برای خرید عاقلانه این دستگاه بهتر است در ابتدا به نیاز خود دقت کنید، این که مبتلا به کدام نوع از دیابت و در چه شرایطی هستید. آیا نیاز مداوم به استفاده از این دستگاه دارید. در اکثر موارد خود پزشک مربوطه می تواند در انتخاب بهترین مارک دستگاه قند خون به شما کمک نماید. برخی از انواع این دستگاه ها از پیچیدگی چندانی مانند اضافه نمودن قطره آنزیمی برخوردار نیستند و برای کسانی که در طول روز نیاز به چندین بار استفاده از آن را دارند مناسب تر می باشند. 

انواع دستگاه گلوکومتر

این دستگاه ها به سه نوع کلی دسته بندی می شوند که شما براساس میزان استفاده و بودجه مورد نظر برای خرید آن می توانید محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید. 

دستگاه نواری.

این نوع از دستگاه قند خون دارای نوارهای آزمایش می باشد که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد. البته بسته به تعداد نوارهای آزمایش و شرایط استفاده تفاوت های اندکی با یکدیگر دارند. 

دستگاه بدون نوار.

برخلاف دستگاه با نوار های آزمایش این نمونه ها فاقد آن می باشند و برای کودکان مبتلا به دیابت که اغلب از خون گیری واهمه دارند می تواند گزینه مناسبی محسوب گردد. 

دستگاه مچی.

این دستگاه ها همانند ساعت به مچ دست فرد بیمار بسته می شوند. از مزایای این دستگاه این است که قادر است در صورت کاهش و یا افزایش قند خون هشدارهای لازمه را به فرد بدهد. 

دقت دستگاه

اگر دقت نتیجه مورد آزمایش برای شما حائز اهمیت است پس بهتر است در هنگام خرید دستگاه تست قند خون، دستگاه هایی را انتخاب کنید که دارای سیستم کنترل کننده حجم خونی دریافتی برای آزمایش می باشند. شاید به نظر این موضوع کم اهمیت جلوه دهد ولی بهتر است بدانید که در صورتی که خون مورد سنجش کمتر از میزان مورد نظر برای نشان دادن قند خون باشد در این دستگاه به صورت خطا نشان داده می شود و در دستگاه های فاقد آن ممکن است نتایج کاذب و پایینی از گلوکز خون را گزارش دهند. 

امکانات جانبی

اکثریت انواع دستگاه های گلوکومتر دارای حافظه برای ثبت اطلاعات پیشین می باشند. از طرفی برخی قابلیت خوانش عددی را دارا هستند که برای افراد کم بینا که قادر به مشاهده عددی نمی باشند بهترین گزینه است. برخی از بیماران مبتلا به دیابت مستعد ابتلا به شرایطی مانند کتواسیدوز می باشند بنابراین دستگاهی که قابلیت نشان دادن کتون خون می باشد باید خریداری گردد. 

نوار آزمایش

در هر جعبه دستگاه‌های گلوکومتر که از بازار خریداری می‌کنید چندین نوار اندازه‌گیری قند خون وجود دارد که شما قطره خونتان را به روی آن می‌چکانید و درون دستگاه می‌گذارید. سطح این نوارها به مواد شیمیایی آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان می‌دهند. دربرخی دستگاه‌ها لازم است قبل از این‌که نوار اندازه‌گیری قند خون را درون دستگاه بگذارید یک کد را وارد کنید. این کد روی بسته حاوی نوارها درج شده است. پس از وارد کردن کد، دستگاه تنظیم شده و میزان قند خون را نشان می‌دهد. کد دستگاه برای کالیبراسیون به کار می‌رود و نشان‌دهنده دقت بیشتر دستگاه است.آنچه که در این رابطه اهمیت دارد آن است که اولا از نوارهای دارای تاییدیه وزارت بهداشت (هولوگرام) استفاده کنید و ثانیا بهنگام تهیه نوارهای تست قند خون از اعتبار تاریخ مصرف آنها اطمینان پیدا نمایید. البته برخی دستگاه‌ها قابلیت تشخیص نوارهای تاریخ مصرف گذشته را دارند ولی به هرحال توجه به تاریخ مصرف نوارها ضروری است.

میزان خون لازم

میزان قطره خونی که برای اندازه‌گیری قند خون باید به دستگاه بدهید، متفاوت است. این میزان از ۳/۰ میکرو‌لیتر تا ۲ میکرو‌لیتر متفاوت است. انواع قدیمی‌تر دستگاه گلوکومتر نیاز به مقدار خون بیشتری دارند. تقریبا یک تا ۲ میکرولیتر خون برای هر بار اندازه‌گیری قند خون، مقدار مناسب و قابل قبولی است. در این خصوص بهتر است از دستگاه‌هایی استفاده کنید که بصورت خودکار، امکان تنظیم حجم خون مورد نیاز را دارا هستند.

سرعت اندازه‌گیری

دستگاه‌های مختلف موجود در بازار در طول زمان‌های متفاوتی قند خون شما را اندازه‌گیری کرده و نشان می‌دهند. این زمان از ۵ ثانیه تا ۶۰ ثانیه متفاوت است. طبیعتا هرچه سرعت اندازه‌گیری بیشتر باشد، میزان آرامش روحی شما و نیز سرعت واکنشی که باید به نتایج داشته باشید، بیشتر خواهد بود.

گارانتی

به هر حال این‌گونه دستگاه‌ها نیز همچون سایر ابزارآلات ساخت بشر، دچار نقص فنی می‌شوند. توجه به نام شرکت واردکننده و تلفن‌های تماس آن جهت ردیابی خدمات پس از فروش، پاسخگویی به سوالات احتمالی و نیز تامین لوازم جانبی و یکبار مصرف دستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در این خصوص درج شماره کد بیمه مسوولیت دستگاه نیز نباید فراموش شود. در واقع با استفاده از خدمات بیمه مسوولیت، هم جبران خسارات احتمالی مقدور است و هم اطمینان خاطر و آرامش شما در خصوص کیفیت کارکرد دستگاه حاصل می‌شود.

اصالت دستگاه

مهم‌ترین مشخصه در این رابطه توجه به هولوگرام وزارت بهداشت است. هولوگرام و شماره مجوز وزارت بهداشت به عنوان اولین پیش شرط جهت اطمینان از اصالت دستگاه و بهترین چاره‌جویی برای در امان بودن از دستگاه‌های تقلبی است. نصب هولوگرام بر روی دستگاه در واقع برچسب اطمینانی برای شما محسوب می‌شود که دستگاه از لحاظ ایمنی مورد تایید وزارت بهداشت است و از مجاری قانونی وارد کشور شده است. متاسفانه در کشور ما، تعداد زیادی کمپانی چینی، تایوانی و کره‌ای اقدام به عرضه محصولات کم‌کیفیت با پیشنهادهای قیمتی ارزان نموده‌اند که فروشندگان نیز به علت سود بالاتر ممکن است آنها را پیشنهاد کنند، اما باید توجه داشت که توصیه پزشکان و متخصصین دستگاه‌های مطرح اروپایی می‌باشد که از طریق مجاری رسمی و تحت نظارت وزارت بهداشت وارد کشور شده‌اند.

 دارا بودن حافظه و امکان گرفتن میانگین

یکی از موضوعاتی که پزشک شما به منظور تنظیم برنامه درمان به آن نیاز دارد، میانگین دوره‌ای میزان قند خون شما است. به همین جهت عموم دستگاه‌ها دارای حافظه برای ضبط مقادیر قند خون هستند.داشتن امکان محاسبه میانگین هفتگی،دوهفته‌ای و ماهانه قند خون،امکان این محاسبه را برای شما آسان‌تر و دقیق‌تر می‌کند. خصوصا برای افراد مسن که حوصله کمتری برای ضبط این اعداد و محاسبات ریاضی دارند، توجه به این خصوصیت ضروری است.

هزینه دستگاه گلوکومتر

معیارهای مختلفی تعیین کننده قیمت این دستگاه می باشد. مسلما قابلیت و امکانات جانبی بیشتر بر قیمت آن افزوده خواهد کرد. از طرفی تعداد نوارهای مورد آزمایش در قیمت آن تاثیر گذار خواهند بود. براساس تعداد نوار مورد استفاده خرید تان را انجام دهید، البته در این بین تاریخ انقضاء آن ها را فراموش نکنید. در نهایت سعی کنید در هنگام خرید به تمامی این ملاک ها توجه نموده و از مکان های معتبر خرید خود را انجام دهید. 

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

امروزه با پیشرفت علم، به خون کمتری برای تست قند خون نیاز است و بر خلاف گذشته دیگر نیاز به خون زیاد برای تست قند خون ندارید. اگر از اینکه از نوک انگشتتان خون گرفته شود خوشتان نمی آید، دستگاه های جدید علاوه بر انگشتان امکان خ....

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

با گذر زمان و بالا رفتن سن ، هر آدمی نیاز دارد که از میزان قند خون و فشار خون خود آگاه باشد . مخصوصا کسانی که مبتلا به دیابت هستند باید زود به زود از میزان قندخون خود آگاه باشند. نگهداشتن میزان قندخون نزدیک محدوده نرمال ، احت....

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

دستگاه قند خون

بهترین مارک دستگاه تست قند خون

آموزش اندازه گیری قند خون در خانه و راهنمای خرید دستگاه قند خون

انتخاب دستگاه تست قندخون مقایسه راهنما ایرانی خارجی- بهترین و دقیق ترین دستگاه های تست قند خون کدامند؟

معرفی و خرید دقیق ترین مدل های دستگاه تست قند خون + قیمت روز

   محصولات مشابه