مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

شست و شوي ظروف هميشه كاري پر دردسر و سخت در كارهاي خانه محسوب مي شود، اما چندين سال است كه با وجود ماشين ظرفشويي اين كار ديگر نه سخت به حساب مي آيد و نه خستگي براي تان باقي مي گذارد ؛ به همین منظور در این مطلب قصد داریم تا شما را با جزئيات اين وسيله پر کاربرد و بهترین ماشین ظرفشویی بیشتر آشنا کنیم.اگر شما هم می خواهید از این تکنولوژی استفاده کنید، بهتر است قبل از خرید حتما این راهنما را مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری از ماشین ظرفشویی به دست بیاورید و بهترین یار آشپزخانه تان را انتخاب کنید.

طریقه شستشو در ماشین ظرفشویی

این دستگاه خودکار ظرف هایی که ما در آن می چینیم را با استفاده از پودر شوینده شسته و سپس آبکشی می کند. هنگامیکه ما برنامه لازم را به دستگاه میدهیم و دکمه روشن را می زنیم ماشین ظرفشویی خود به طور اتوماتیک شروع به کار می کند. در ابتدا پر آب می شود. سپس با کمک فواره و آب پاشی هایی با سرعت و فشار زیاد ظروف را می شوید و آب کثیف را تخلیه می کند. پس از آبکشی، با توجه به تنظیمات ما در شروع کار، هوای داخل ماشین ظرفشویی گرم می شود تا ظروف خشک شوند.

انواع ماشین ظرفشویی

این وسیله نیز انواع و اقسام مختلفی دارد؛ البته به‌طور کلی ما با سه نوع ماشین ظرفشویی مواجه هستیم؛ ماشین ظرفشویی توکار، ماشین ظرفشویی رومیزی و ماشین ظرفشویی ایستاده. با هم هر یک از این موارد را مرور می‌کنیم.

انواع ماشین ظرفشویی

اگر تصمیم گرفتید این وسیله کاربردی را تهیه کنید باید بدانید مانند هر وسیله برقی دیگر، این وسیله نیز انواع و اقسام مختلفی دارد؛ البته به‌طور کلی ما با سه نوع ماشین ظرفشویی مواجه هستیم؛ ماشین ظرفشویی توکار، ماشین ظرفشویی رومیزی و ماشین ظرفشویی ایستاده. برای شروع با هم هر یک از این موارد را مرور می‌کنیم.

ماشین ظرفشویی توکار

بخش عمده‌ای از کسانی که ماشین‌های ظرفشویی توکار را انتخاب می‌کنند دنبال ایجاد تغییر در آشپزخانه و عقب نماندن از قافله داشتن آشپزخانه‌ای بسیار مدرن هستند. این مدل‌ها فضای بسیار کمتری را نسبت به مدل‌های مبله اشغال می‌کنند. به طور معمول ماشین ظرفشویی توکار را زیر سینک ظرفشویی، بین کابینت‌ها و زیر صفحه کابینت نصب می‌کنند.

راهنمای كامل خرید ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی رومیزی

این مدل روی کابینت و نزدیک سینک ظرفشویی در آشپزخانه قرار داده می‌شود و به‌راحتی امکان جابه‌جایی دارد. این مدل بیشتر مناسب یک خانواده کوچک است که زیاد اهل مهمانی دادن هم نیستند. مزیت این نوع ماشین ظرفشویی این است که سریع پر می‌شود و قیمتش هم از انواع ایستاده، ارزان‌تر است.

راهنمای كامل خرید ماشین ظرفشویی


ماشین ظرفشویی ایستاده

این مدل پرطرفدارترین انواع ماشین ظرفشویی در بازار است و بیشتر مناسب خانواده‌های پررفت‌وآمد یا آن دسته افرادی است که ترجیح می‌دهند ظرف‌های نشسته خود را از صبح تا شب داخل ماشین بگذارند و فقط یک‌بار در طول روز از آن استفاده کنند. هنگام خرید این ماشین‌ها، بهتر است انواعی را انتخاب کنید که قابلیت شست‌وشوی نصف ظرفیت را دارند. این بدان معناست که با پر کردن نصف ظرفیت ماشین، ظرف‌ها با مصرف آب و شوینده کمتری شسته خواهند شد.

راهنمای كامل خرید ماشین ظرفشویی 

 

راهنمای انتخاب سایز ماشین ظرفشویی

امروزه برندهای معروفی از ماشین ظرف شویی در بازار وجود دارند اما   ماشین ظرفشویی بوش در بین خانواده ها از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. با پیشرفت تکنولوژی مشخصه های زیادی به این لوازم خانگی محبوب اضافه شده است که باید برای خرید ماشین ظرفشویی مورد نیاز خود در ابتدا به سایز آن توجه کنید.

مخصوص خانواده های کوچک 6 تا 8 نفره

ماشین های ظرفشویی 6 تا 8 نفره، به نام ماشین های رومیزی در بازار موجود هستند. این ماشین ها بیشتر به درد کسانی می خورد که زیاد اهل مهمانی دادن نیستند و یک خانواده کوچک 3 یا 4 نفره دارند. خوبی این ماشین های ظرفشویی کوچک این است که خیلی سریع پر می شوند و قیمتشان هم از انواع ایستاده، ارزان تر است. معمولا 72 تا 108 پارچه ظرف در ماشین های 6 تا 8 نفره، جای می گیرند. برخی ماشین های 8 نفره، 8 به علاوه 1 هستند و کمی بیشتر از انواع 8 نفره، ظرفیت دارند. هنگام خرید این ماشین ها، حواستان باشد که سیستم شستشوی آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید قدرت شستن ظرف های خیلی چرب و خشک را هم دارند.

معمول ترین نوع در بازار ماشین 12 نفره

ماشین های 12 نفره، پرطرفدارترین انواع ظرفشویی در بازار هستند. معمولا حدود 144 پارچه ظرف داخل این ماشین ها جا می شود. ظرفشویی های 12 نفره، بیشتر به درد خانواده های پررفت وآمد یا آنهایی که ترجیح می دهند ظرف های نشسته خود را از صبح تا شب داخل ماشین بگذارند و فقط یک بار در طول روز آن را استفاده کنند، می خورد. برخی از انواع ماشین های 12 نفره هم، 12 به علاوه 1 هستند و گنجایش ظرف بیشتری دارند. هنگام خرید این ماشین ها، آنهایی را انتخاب کنید که قابلیت تنظیم ارتفاع سبد و گزینه ای برای زمان شروع به کار دارند و دارای قدرت نیم شور هم هستند. یعنی با پر کردن نصف ظرفیت ماشین هم می توانند ظرف ها را با مصرف آب و شوینده کمتری بشویند.

حساس تر و کم مصرف تر ماشین های 14 نفره

ماشین های ظرفشویی 14 نفره، پرحجم ترین و بزرگ ترین انواع ماشین های موجود در بازار هستند که ظرفیت شستشوی حدود 160 تکه ظرف را دارند. این ماشین ها بیشتر به درد خانواده های پرجمعیت، شلوغ و پررفت وآمد می خورد. البته بیشتر این ماشین ها سیستم های شستشوی مختلف برای شستن ظرف های خیلی چرب، ظرف های کمتر از ظرفیت ماشین و ظرف های نه چندان کثیف را دارند. می توانید در صورت تمایل، انواعی که قابلیت تشخیص خودکار میزان کثیفی ظرف را دارند، بخرید. این ماشین ها نسبت به انواع عادی، آب و شوینده کمتری مصرف می کنند.

ویژگی های بعضی از برندهای ماشین ظرفشویی:

قبلا هم توصیه کرده ایم برای وسایلی که قرار است یک عمر برای ما کار کنند حتما از برندهای شناخته شده استفاده کنید، باید بگوییم در خرید ماشین ظرفشویی مناسب هم برند حرف اول و آخر را می زند. اگر شما از برند ایرانی یا خارجی خرید کنید که خیلی روی بورس نیست و به قول معروف جواب پس نداده است، چطور می توانید خرید با اطمینانی داشته باشید. برای خرید ظرفشویی حتما یک برند مطمئن را در نظر بگیرید که سال هاست به تکنولوژی ساخت ظرفشویی دست پیدا کرده و بهترین های این وسیله را ساخته است.

فیلتر غذا

بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی آسیاب مخصوصی دارند. این قطعه خرده‌های غذا را آسیاب می‌کند و همراه آب بیرون می‌ریزد. اما در مدل‌هایی که از این امکان بی‌بهره‌اند باید ظروف را قبل از قرار دادن در دستگاه با دستمال مرطوبی پاک کرد.

آب را فیلتر می کند؟

مشکل ماندن لکه های آب روی ظروف مشکلی است که اغلب خانم های خانه دار از آن گلایه دارند. دلیل این مسئله آب های فیلتر نشده ای است که در خانه ها وجود دارد و کمی کیفیت شست و شوی ظرف ها را پایین می آورد. برای این که با این مشکل رو به رو نشوید زمانی که قصد خرید ظرفشویی دارید حتما از مسئله مطمئن شوید که محصول مورد نظرتان سیستم فیلترینگ آب دارد. این کار نه تنها لکه ها را از بین می برد بلکه باعث می شود چربی ها زودتر از روی ظروف پاک شوند و در نتیجه مواد شوینده کمتری مصرف شود. حتما به این نکته دقت کنید.

مصرف آب

ماشین‌های ظرفشویی ارزان قیمت معمولا آب بسیاری مصرف می کنند. البته اگر ماشین کاملا پر باشد، مقدار آب مصرفی آن از مقدار آبی که با شستن دستی ظرف مصرف می‌شود تفاوت چندانی ندارد. کمترین مقدار مصرف آب را می‌توانیم در دمای ۶۵ درجه ببینیم. برای اطمینان یافتن از مقدار کم مصرف آب، مدل‌های مختلف آنها را با دقت بررسی و با یکدیگر مقایسه کنید. در حال حاضر از بین انواع برندهای تولید کننده ماشین ظرفشویی، برند بوش کمترین میزان مصرف آب را داراست و میزان مصرف آب اغلب مدل‌های بوش کمتر از ۹ لیتر و در برخی از مدل‌ها تنها ۶ لیتر است. لذا خواهشمند است با توجه به بحران کم آبی در کشور در هنگام خرید ماشین ظرفشویی حتما به میزان آب مصرفی دستگاه دقت کرده و این مقوله را در تصمیم‌گیری نهایی لحاظ کنید.

مخزن پلاستیک یا استیل؟

مخزن ماشین‌های ظرفشویی ارزان از جنس پلاستیک و مدل‌های گران‌تر، فولاد ضد زنگ (اصطلاحا استیل) است. جنس استیل دچار زنگ زدگی، رسوب و لک نمی‌شود. اینگونه مخزن‌ها را با مواد شوینده دارای سفید کننده نباید شست.

قابلیت تنظیم ارتفاع سبد

قفسه‌های قابل تنظیم و متحرک همچنین وجود فضاهای دندانه‌دار ، کار با ماشین ظرفشویی را ساده‌تر ودلپذیرتر می‌کند. در مدل‌های جدید قابلیت تنظیم ارتفاع برای ظروف یا لیوان‌های کوچک و بزرگ وجود دارد. همچنین بالاترین قفسه مختص چیدن قاشق و چنگال است که شیاربندی هم شده است؛ ضمنا در برخی از مدل‌ها قابلیت خارج کردن قفسه از ماشین برای افزایش فضای داخلی هم هست؛ حتی در موارد خاص می‌توان کل طبقه را خارج کرد.

قابلمه ها را می شوید؟

یکی از قابلیت های برخی از ظرفشویی ها این است که آن ها می توانند حتی قابلمه های شما را هم بشویند. کاری که خیلی از خانم ها تمایلی به انجام دادن آن ندارند. اگر شما هم جزو همان دسته از خانم ها هستید حتما از این قابلیت مطمئن شوید و بعد خریدتان را نهایی کنید.

ضد عفونی می کند؟

بعضی از ماشین ظرفشویی ها تکنولوژی ضد عفونی کردن را ندارند و مصرف کنندگان مجبور هستند برای هر بار شست و شوی ظروف، مقداری ضد عفونی کننده داخل آن بریزند. اما ماشین ظرف شویی های جدید خودشان به این تکنولوژی مجهزه شده اند و کافیست شما زمان خرید به این قابلیت توجه کنید و بعد از آن در ظروف ضد عفونی شده غذا میل کنید.

آب گرمکن

تقریبا همه ماشین‌های ظرفشویی به آب گرم متصل می‌شوند.این آب گرم معمولا بین ۴۸ تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد قابل تنظیم است. ماشین‌های ارزان قیمت از همین دمای آب استفاده می‌کنند در حالیکه ماشین‌های گران قیمت دارای سیستم گرم کننده هستند. برای شستن چربی و پاک شدن مواد شوینده، دمای آب باید ۶۰ درجه باشد. از طرفی داغ بودن آب نیاز به خیس کردن و آب کشی مکرر را از بین می‌برد و باعث صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. مدل‌های جدیدتر، ظروف را با آب داغ می‌شویند و با آب سرد آبکشی می‌کنند. به این ترتیب در مصرف برق نیز صرفه‌جویی می‌شود.

سوراخ‌های آبفشان

بازوهای شوینده‌ای که درون ماشین ظرفشویی تعبیه شده‌اند سوراخ‌هایی دارند که آب با فشار از آنها خارج می‌شود. سوراخ‌های ریزتر کار شستشو را بهتر انجام می‌دهند.

خشک‌کن

ماشین‌های ظرفشویی که خشک کن دارند، برق زیادی مصرف می‌کنند. اما در مدل‌هایی که مخزنشان استیل است، چون این جنس حرارت را نگه می‌دارد، خشک شدن عادی ظروف با سرعت بیشتری همراه است.

بخار را کنترل می کند؟

بعضی از ماشین های ظرفشویی به سیستم از بین برنده بخار زیاد مجهز نیستند و همین مسئله باعث می شود زمانی که شما قصد دارید بعد از شست و شوی کامل در ظرفشویی تان را باز کنید بخار زیادی به سمت تان نشانه برود و دست تان را بسوزاند. یا این که بخار تبدیل به قطره های آب شود و روی ظرف های شسته شده شما ایجاد لکه کند. زمانی که قصد خرید دارید حتما از فروشنده بپرسید که ظرفشویی مورد نظر شما به این تکنولوژی مجهز است یا نه.

براق کننده دارد؟

یکی از جذاب ترین تکنولوژی هایی که سازندگان ماشین های ظرفشویی بوش به این کالا اضافه کرده اند و حسابی هم مورد استقبال مردم قرار گرفته است، استفاده از سیستم براق کننده در ماشین ظرفشویی است. این سیستم به این شکل کار می کند، زمانی که ظروف شسته می شوند یک مایع براق کننده روی ظروف تمیز ریخته می شود تا تمیزی آن ها با براق شدن بیشتر به چشم بیاید. این مسئله باعث می شود ظروف شما سر میز شام و نهار حسابی بدرخشند و حس خوبی را منتقل کنند.

ویژگی های ماشین ظرفشویی

مخزن های استیل: در مقایسه با ماشین ظرفشویی هایی که مخزن پلاستیکی دارند، یکی از ویژگی های ظرفشویی های جدید و البته گران قیمت، استیل بودن مخازن آن هاست. در این نوع مخازن لک و رسوب ایجاد نشده و زنگ زدگی نیز صورت نمی گیرد.

قابلیت تنظیم ارتفاع طبقات: با استفاده از بازوهای متحرک سبدها، می توان ارتفاع طبقات ماشین ظرفشویی را به دلخواه تغییر داده و در مواقع لازم با بیشتر کردن این ارتفاع، انواع قابلمه ها، ظروف پیرکس، لیوان ها و حتی پارچ ها را به راحتی داخل ماشین قرار داد.

سبدهای مخصوص شستشوی قاشق و چنگال: انواع قاشق، چنگال، کارد و موارد مشابه آن ها را می توان در این محفظه مجزا قرار داده و به راحتی شستشو و سپس خارج نمود.

بازوهای شوینده حاوی سوراخ های ریز: امروزه ماشین ظرفشویی هایی حتی با بیش از سه بازوی شوینده نیز وجود دارند. این بازوها حاوی سوراخ های بسیار زیادی بوده که آب با فشار از آن ها خارج شده و تمامی ظروف داخل دستگاه را به خوبی آبکشی می نماید.  البته در برخی ماشین ظرفشویی های جدید میتوان جهت ریزش آب بازوها به سمت سبد بالا یا پایین را تنظیم نموده و قدرت اسپری آب را نیز به سه حالت اسپری ضعیف، متوسط و قوی تغییر داد.

قابلیت تنظیم فضای داخلی طبقات: در اکثر ماشین ظرفشویی ها، بسته به نوع ظروفی که باید شستشو شوند، می توان فضای داخل طبقات را تغییر داد. به این نحو که به عنوان مثال از قسمت ایستاده ای که به صورت رده رده در طبقه وجود دارد برای جایگذاری بشقاب ها استفاده کرده و یا در صورتی که تعداد بشقاب های کثیف زیاد نیست، این قسمت را به حالت افقی درآورده و برای جایگذاری قابلمه ها و سایر ظروف از آن استفاده نمود.

فیلتر ضایعات: فیلتر ضایعات ماشین ظرفشویی کلیه مانده های غذا بر روی ظروف را جذب کرده و از آسیب دیدن قطعات و گرفتن منافذ خروج آب در ظرفشویی جلوگیری می نماید.

فیلتر میکروسکوپی: فیلتر میکروسکوپی در ماشین ظرفشویی باعث می شود حتی ذرات کوچک پس مانده غذا نیز جذب شده و راه های خروجی آب همچنان باز بماند.

تنوع برنامه های شست و شو: به نسبت حجم ظروف و میزان کثیفی آن ها، برنامه های متنوعی جهت شستشو با مدت زمان های متفاوت و درجه های آب مختلف در ماشین ظرفشویی در نظر گرفته شده است. هرچه درجه آب بالاتر باشد مدت زمان شستشو نیز بیشتر شده و در نتیجه این برنامه ها برای شستشوی ظرف های کثیف تر و چرب تر یا ظرف هایی که به سبب ماندن طولانی مدت در دستگاه، لکه های آن ها مقاوم تر شده است، مناسب ترند.

برنامه نصف ظرفیت: گاه صبر کردن برای پر شدن کامل ماشین ظرفشویی به ویژه زمانی که ظرف های کثیف خود را برای استفاده مجدد احتیاج دارید، بسیار دشوار است. در این شرایط یا باید ظرف های کثیف داخل ماشین را خارج کرده و خود به شستشوی آن ها پرداخته و یا ماشین را نیمه پر روشن کنید که از نظر مصرف انرژی اصلاٌ مقرون به صرفه نیست. برنامه نصف ظرفیت برای رهایی از همین مشکل در نظر گرفته شده است. این برنامه شما را قادر می سازد شستشو را تنها به طبقه بالا یا پایین دستگاه محدود کرده و اینگونه هم در اسرع وقت به ظروف تمیز خود دسترسی پیدا کرده و هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کرده باشید.

شستشو با تأخیر: این برنامه یکی از مفیدترین قابلیت های ماشین ظرفشویی بوده که کمک می کند با یک تنظیم کوچک، حتی در مواقعی که منزل نبوده یا در خواب و استراحت به سر می برید، ماشینتان شروع به کار کرده، مراحل شستشوی ظروف را انجام داده و خود به خود قطع شود. این ویژگی خصوصاٌ برای تنظیم انجام برنامه شست و شو پس از نیمه شب که جزء ساعات کم باری محسوب شده و میزان مصرف برق را به شکل قابل ملاحظه ای کاهش میدهد، بسیار سودمند است.

میوه شوی: برخی از ماشین ظرفشویی ها علاوه بر شستشوی ظروف، قابلیت شستشوی میوه ها و سبزی ها را نیز دارند. البته آنچه مهم است وجود مکان متمایزی برای شستشوی آن ها نیست. در حقیقت همان سبدهایی که برای قرار دادن ظروف استفاده می شوند برای شستشوی میوه ها و سبزیجات نیز به کار برده می شوند. مسئله مهم قابلیت دستگاه در استفاده از آب سرد است. در واقع باید دید آیا دستگاه امکان شستشوی میوه ها و سبزیجات با آب سرد را دارد یا خیر. به علاوه، دستگاه ظرفشویی باید از قابلیت استفاده از مواد ضدعفونی کننده نیز برخوردار باشد.

محفظه مجزای ماده شوینده، نمک و براق کننده داخل ماشین: مواد شوینده ماشین ظرفشویی به سه شکل پودر، قرص و ژل وجود دارند که در محفظه مخصوص شوینده قرار می گیرند. برای از بین بردن سختی آب و جلوگیری از برجای ماندن لکه های آب بر روی ظروف نیز از نمک های مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده می شود. براق کننده نیز در مرحله پایانی شستشو برای سفیدی و براق شدن ظروف مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه چنانچه هرکدام از این مواد تمام شوند، چراغ های مربوط به هرکدام از آن ها بر روی صفحه نمایش روشن شده و برای پر کردن مجدد مخازن آن ها به شما هشدار می دهند.

شستشوی مقدماتی: در صورتیکه ظروف، خیلی کثیف بوده یا مدت زمان زیادی در ماشین ظرفشویی مانده و لکه ها بر روی آن ها ثابت شده باشند، می توانید از این برنامه شستشو برای خیس خوردن آن ها استفاده کنید. این شستشو تنها با آب و بدون استفاده از مواد شوینده انجام می گیرد.

سیستم آب کشی اضافه: پس از شستشو و آب کشی کامل ظروف، فعال بودن سیستم آب کشی اضافه سبب می شود در صورتیکه همچنان لک یا مواد شوینده بر روی ظروف باقی مانده باشند، کاملاٌ برطرف شوند.

سنسور تشخیص میزان کثیفی ظروف: از ویژگی های جدید در ماشین ظرفشویی ها بوده که با عبور دادن نور از میان آب و اندازه گیری شفافیت آن، میزان کثیفی ظروف در چرخه شستشو را کنترل نموده و با تنظیم میزان آب مصرفی، علاوه به دستیابی به حداکثر تمیزی، به صرفه جویی در مصرف انرژی نیز کمک می کند.

شستشو با آب بسیار داغ: این قابلیت نه تنها برای شستشوی ظروف خیلی کثیف مناسب است، بلکه سبب ضدعفونی شدن ظروف نیز می شود.

لامپ UV: این لامپ که در برخی ماشین ظرفشویی های جدید گنجانده شده و دکمه مربوط به آن نیز در صفحه نمایش دستگاه مشاهده می شود، با استفاده از اشعه فرابنفش به از بین رفتن کلیه میکروب ها و باکتری ها کمک کرده و منجر به ضدعفونی شدن کامل ظروف می گردد.

خشک کن: این قابلیت با استفاده از یک المنت برای گرم کردن هوای داخل ظرفشویی و یک فن توکار برای پراکنده کردن این هوای گرم، ظروف را خشک و قابل استفاده فوری به ما تحویل می دهد. در ماشین ظرفشویی هایی که جنس مخزن آن ها استیل است، چون حرارت را در خود نگه میدارند، عمل خشک شدن زودتر انجام می گیرد. البته اگر نیاز فوری به ظروف خشک نداشته و می خواهید در مصرف برق نیز صرفه جویی کنید، می توانید از این قابلیت استفاده نکرده و تنها با باز گذاشتن درب ماشین، پس از مدتی ظروف خشک خود را جمع آوری کنید.

آسیاب کن: اگر از جمله افرادی هستید که پاک کردن مواد غذایی به جای مانده بر روی ظروف قبل از قرار دادن آن ها در ماشین برایتان دشوار است، آسیاب های مخصوص با خرد کردن مواد به جای مانده و بیرون ریختن آن ها به همراه جریان آب، شما را از انجام این کار رها می کنند.

شستشو با بخار: این سیستم با قابلیت پاک کردن تمامی انواع لکه ها، نیاز به پاک کردن مواد غذایی باقی مانده بر روی ظروف قبل از شستشو، استفاده از برنامه شستشوی اولیه و همچنین آبکشی اضافی را برطرف نموده و  علاوه بر بالاترین حد تمیزی ظروف، سبب صرفه جویی در مصرف آب نیز می گردد. بسته به نوع ظروفی که باید شستشو شوند، این قابلیت به سه صورت بخار ملایم (به عنوان مثال برای شستشوی ظروف نازک و شکننده)، بخار قوی (به عنوان مثال برای قابلمه ها) و شستشوی دوگانه ملایم و قوی با امکان تنظیم جداگانه برای طبقات، وجود دارد. 

تکنولوژی دایرکت درایو: در ماشین ظرفشویی هایی که به این تکنولوژی مجهزاند، موتور از اجزای کمتری تشکیل شده و فاقد تسمه است. این ویژگی سبب می شود به دلیل عدم اصطکاک بین قطعات، نه تنها سر و صدای کمتری ایجاد شود بلکه انرژی کمتری نیز به هدر رود. به علاوه وجود قطعات کمتر، خرابی کمتر و در نتیجه طول عمر بیشتر ماشین ظرفشویی را امکان پذیر می سازد.

سیستم عیب یاب هوشمند: یکی از جدیدترین و در عین حال جالب ترین سیستم های ظرفشویی های جدید است که توسط شرکت ال جی معرفی شده است. اگر هنگام کار ماشین هرگونه نقصی در انجام آن ایجاد شود، افراد می توانند با مرکز خدمات مشتریان شرکت تماس گرفته و پس از وصل شدن، دکمه مربوط به عیب یابی هوشمند دستگاه خود را فشار داده و گوشی تلفن خود را نزدیک آن قرار دهند. با فشار این دکمه، ماشین ظرفشویی زنگ خاصی را پخش می کند. هر زنگ مربوط به مشکل خاصی از دستگاه بوده که کارشناسان مرکز با گوش دادن به آن، مشکل را تشخیص می دهند. چنانچه این مشکل از طریق تلفن قابل برطرف شدن باشد، افراد راهنمایی های لازم را دریافت کرده و در غیر این صورت می توانند منتظر بمانند تا یکی از تعمیرکاران مرکز – که البته کاملاٌ در جریان مشکل قرار گرفته و لوازم لازم جهت تعمیرات را با خود به همراه دارد – از راه رسیده و به رفع سریع مشکل اقدام نماید. بنابراین این قابلیت نه تنها آسایش خاطر بیشتری را برای مشتریان به همراه دارد، بلکه از اتلاف وقت و رفت و آمدهای غیر ضروری جهت تشخیص و رفع نواقص احتمالی ماشین ظرفشویی نیز می کاهد.

قفل کودک: اگر در منزل فرزند خردسال داشته و پیوسته نگران تماس وی با وسایل برقی و خطرات بالقوه آن ها هستید، دقت کنید ماشین ظرفشویی شما حتماٌ از این ویژگی برخوردار باشد.

سیستم خشک کن میعانی (condensation drying): با استفاده از این سیستم، ظروف به طور طبیعی و بدون استفاده از المنت برای تولید گرما خشک می شوند که این امر صرفه جویی زیادی را در مصرف انرژی به همراه می آورد. در این سیستم، از آب داغ برای مرحله آخر آبکشی ظروف استفاده می شود که هوای داخل دستگاه را گرم می کند. این هوای گرم در برخورد با دیواره های استیل سرد محفظه تبدیل به مایع شده و این مایع از روی ظروف به بیرون چکیده و خشک می شود. 

سیستم aqua stop: با استفاده از این سیستم، چنانچه ماشین ظرفشویی دچار نشتی آب باشد، عملکرد آن بلافاصله متوقف می شود. تشخیص نشتی آب با استفاده از سنسورهایی صورت می گیرد که در کف دستگاه تعبیه شده است.

صفحه نمایش لوجیترونیک: صفحه نمایش لوجیترونیک کار گذاشته شده در ماشین ظرفشویی‌های موتور DC بدون ذغال، دارای حافظه دینامیک بوده و آخرین عمل انجام شده از آخرین برنامه مورد استفاده قرار گرفته را در اولین نوبتی که دستگاه را روشن می‌کنید به شما یادآوری می‌کند.

شستشوی ترکیبی: شستشوی ترکیبی، برنامه‌ای است برای ماشین‌ ظرفشویی های‌ لاجیترونیک که فشار آب را دو برابر می‌کند. با این برنامه، ماشین ظرفشویی‌ فشار آب را برای ظروف چینی و ظریف سبد بالا ملایم کرده و برای ظروف خیلی کثیف مانند قابلمه را برای سبد پایینی افزایش (60 درصد) می‌دهد.

ماشین ظرفشویی‌ :Smart Touchماشین ظرفشویی‌ Smart Touch ابتکاری است که به موجب آن شما برای شستن ظروف فقط یک دکمه را فشار می‌دهید. دیگر لازم نیست که در مورد انتخاب برنامه فکر کنید چرا که عملکرد Smart Touch همه چیز را برای آن مهیا می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید فقط فشار یک دکمه است.
عملکرد Smart Touch با استفاده از 11 حسگر متفاوت، بهترین برنامه شستشوی ممکن را اعمال می‌کند. حسگر میزان کثیفی ظروف را ارزیابی می‌کند و از میان برنامه های شستشو مناسب‌ترین را انتخاب می‌کند. حس‌گر ظرفیت، میزان ظروف قرار گرفته را ارزیابی کرده و میزان آب ورودی را با مصرف متوسط 10 لیتر بهینه می‌کند. حس‌گر سختی آب، میزان سختی آب را برای اصلاح مجدد خودکار تعیین می‌کند Smart Touch با میزان نویز 42 دسیبل و پانل دکمه باریک زیبا، آرامش و زیبایی را به آشپزخانه‌تان می‌آورد.

خشک کن cool dry: در ماشین ظرفشویی هایی که به این سیستم مجهز هستند، برای خشک کردن ظروف از المنت حرارتی استفاده نمی شود، بلکه رطوبت باقی مانده بر روی ظروف تنها به وسیله یک فن که در دستگاه تعبیه شده است، زدوده می شود. این سیستم در مقایسه با المنت های حرارتی، باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی می شود.

برنامه PF: در صورت نوسان جریان برق و یا قطع آن، این برنامه امکان ادامه فرایند  شستشوی ماشین ظرفشویی را از همان جایی که فرایند متوقف شده به وجود می آورد.

Heat exchanger: این عملکرد انرژی حرارتی ایجاد شده در دوره اصلی شستشو را ذخیره کرده تا از آن برای گرم کردن آب آبکشی استفاده شود و به این ترتیب میزان قابل ملاحظه ای انرژی ذخیره خواهد شد. در ضمن با گرم شدن آب ورودی به دستگاه، ظروف گرم و تازه شسته شده در معرض آبی با درجه حرارت پایین قرار نمی گیرند و در نتیجه احتمال ترک خوردن یا شکسته شدن ظروف به علت تغییر دمای ناگهانی از بین خواهد رفت.

حسگر آب (aqua sensor): این سیستم میزان کثیفی آب مرحله اول آبکشی را سنجیده و مشخص می کند که آیا برای استفاده در دوره اصلی شستشو قابل استفاده می باشد یا نه. اگر آب فقط دارای میزان کمی از املاح و کثیفی باشد دوباره مورد استفاده قرار خواهد گرفت. نکته کلیدی این است که در هر بار شستشو تا سقف 20% آب معادل 4 لیتر توسط این سیستم صرفه جویی خواهد شد.

تکنولوژی intensive zone برای شستشوی ظروف بزرگ: سبد پایین ماشین ظرفشویی می تواند کاملاٌ تبدیل به محلی برای شستشوی ظروف بسیار بزرگ و قابلمه های بسیار کثیف شود. عملکرد با فشار زیاد و دمای بالای آب انجام می شود در حالیکه لیوان ها و یا قاشق چنگال ها به صورت ملایم تر در سبد بالایی شسته می شوند.

میوه ها را می شوید؟

ضد عفونی کردن میوه و شست و شوی درست آن روی سلامت شما تاثیر شگرفی دارد. جالب است بدانید تعدادی از ظرفشویی ها مجهز به سیستمی هستند که مخصوص شست و شوی میوه است. این سیستم روی کلید های ماشین ظرفشویی وجود دارد و کافیست با فشار دادن آن میوه های تان را با خیال راحت بشویید و از ضد عفونی شدن آن اطمینان حاصل کنید.

نكات مهم در خريد ماشين ظرفشويي

بهترین ماشین ظرفشویی بوش

اولین ماشین ظرفشویی از دسته بهترین ظرفشویی های موجود در بازار، ظرفشویی بوش مدل SMS68TW02B است. شرکت بوش سازنده بهترین و با کیفیت ترین ماشین ظرفشویی ها بوده و هست. اگر ماشین ظرفشویی بوش میخرید، خیالتان راحت است که به این زودی ها نیاز به تعمیرات پیدا نمیکند. از مهم ترین ویزگی های ظرفشویی الجی عبارت است از:

بهترین ماشین ظرفشویی ال جی

یکی دیگر از بهترین ماشین ظرفشویی های موجود در بازار در سال 2020 ماشین ظرفشویی الجی مدل XD88NS است. این برند کره ای که سالهاست در تولید لوازم خانگی با کیفیت پیشتاز است، این بار با ظرفوشویی جدید خود بار دیگر در تولیدات لوازم خانگی انقلاب کرده است. از جمله مهم ترین ویژگی های بهترین ماشین ظرفشویی برند الجی عبارتند از:

بهترین ماشین ظرفشویی سامسونگ

اما بریم سراغ ظرفویی برند بعدی یعنی سامسونگ. متاسفانه شرکت سامسونگ بر خلاف کیفیت بالای ماشین های لباسشویی خود، ظرفشویی های چندان با کیفیتی تولید نمیکند. کاربران بسیاری نظرات مخالف خود را نسبت به ظرفشویی سامسونگ اعلام کرده اند. ماشین ظرفشویی سامسونگ مدل DW80J7550US  یک شستشوی بی صدا با از بین بردن لکه های سرسخت به گفه سازندگان این دستگاه است.

از جمله امکانات ظرفشویی سامسونگ عبارتند از:

بهترین ماشین ظرفشویی مارک ویرپول

ماشین ظرفشویی ویرپول دیگر نیازی به تعریف ندارد. این دستگاه فوق العاده از هر نظر، توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرده است. این در صورتی است که ویژگی های منحصر به فرد ماشین ظرفشویی ویرپول باعث شده است تا خریداران بدون در نظر گرفتن قیمت بالا، اقدام به خرید آن نمایند. یکی از بهترین مدل های ظرفشویی ویرپول، مدل XD88NS است. در زیر مهم ترین ویژگی های این محصول را بررسی خواهیم کرد.

بهترین ماشین ظرفشویی برند مایتگ

یکی دیگر از ماشین ظرفشویی های باکیفیت موجود در بازار، ماشین ظرفشویی مایتگ مدل MDB4949SDM است. از جمله ویژگی های این محصول عبارتند از:

بهترین ماشین ظرفشویی هیتاچی

ماشین ظرفشویی هیتاچی، مدل DW-14F1MES از معدود مدل های ظرفشویی هیتاچی موجود در ایران است. اما باید بگوییم که این ظرفشویی بر خلاف قیمت بالا توجه خخریداران را به خود جلب نکرده است. بسیاری از کاربران اعتقاد دارند که این دستگاه خیلی زودتر از موعد خراب میشود. اما ویژگی هایی که شرکت هیتاچی برای این محصول در نظر گرفته است عبارتند از:

بهترین ماشین ظرفشویی اسنوا

نوبتی هم که باشد، نوبت بررسی برند های ایرانی است. اسنوا پیشتاز در تولیدات لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی در ایران است. این شرکت با بهره گیری از جدید ترین تکنولوژی های روز اقدام به تولید و ساخت یک ماشین ظرفشویی با کیفیت کرده است. از جمله ویژگی های ظرفشویی اسنوا عبارتند از:

بهترین ماشین ظرفشویی پاکشوما

یکی دیگر از باکیفیت ترین ظرفشویی های ایرانی ظرفشویی پاکشوما مدل MDF 14302 میباشد. این محصول علارغم آنکه 100% تولید ایران است، اما کیفیت بالای ان بسیاری از خریداران را مجاب کرده تا به جای کلاهای خارجی، محصولی ایرانی خریداری کنند. از جمله ویژگی های ظرفشویی های شرکت پاکشوما عبارتند از:

مطالب آموزشی مرتبط:

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

ماشین ظرفشویی از آن دست لوازم خانگی است که شاید تا چند سال پیش خیلی ضرورت خریدش را حس نمی‌کردیم. اما در سال‌های اخیر استفاده از آن بسیار متداول‌تر شده است. ازآنجاکه این دستگاه قیمت نسبتا بالایی دارد، دقت در انتخاب و خرید ....

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

هر آنچه در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی باید بدانید

هر آنچه در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی باید بدانید

 فکر نمی‌کنم در این کره‌ی خاکی کسی ظرف شستن را دوست داشته باشد! خوشبختانه یک دستگاه هست که این مشکل را حل کرده آن هم ماشین ظرفشویی است. شاید تصور کنید نیازی به نگهداری ماشین ظرفشویی ندارید و این دستیار محبوب باید بی‌وقفه ....

هر آنچه در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی باید بدانید

آموزش طرز کار و نگهداری صحیح از ماشین ظرفشویی: تمیز کردن تا جرم گیری

جرم گیری ماشین ظرفشویی، 10 راهکار آسان!

راهنمای ماشین ظرفشویی ال جی

عیب یابی ماشین ظرفشویی ال جی و راهنمای نگهداری از آن

۷ اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی و راه حل آن ها

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

نکات مهم قبل انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی

   محصولات مشابه