مقالات رابوکالا

فروشگاه

راهنمای خرید یخچال فریزر

خرید یخچال یکی ازمهم‌ترین و گران‌ترین لوازم موجود در منزل است و باید طوری بهترین یخچال را انتخاب کنید که بیش از 10 سال عمر مفید داشته باشد. همچنین باید برای خرید یخچال خوب وقت بگذارید و در مورد انتخاب بهترین مارک یخچال فریزر تحقیق کنید.

انواع یخچال و فریزر

یخچال و فریزر ها علاوه بر پیشرفت تکنولوژی بر حسب نوع مصرف داراری دسته بندی هایی هستند که در متن زیر انواع یخچال و فریزر ها را بررسی میکنیم :

یخچال فریزر بالا

این نوع یخچال‌ها از قدیمی‌ترین نوع یخچال‌ها و دارای هزینه کمتری برای خرید و همچنین دارای مدل‌های متنوع با قیمت‌های متفاوتی برای خرید هستند در این نوع یخچال‌ها فریزر در بالا و یخچال در پایین قرار دارند . فریزر دارای طبقه‌ بندی بوده و برای ایمنی بیشتر و دسترسی راحتتر به مواد خوراکی از کشو استفاده نشده است . محفظه یخچال مناسب و معمولا بزرگتر از فریزر است اما در بعضی از مدل‌ها هم اندازه هستند .

یخچال فریزر پایین

در این یخچال‌ها فریزر در قست پایین و دارای چند کشو میباشد و یخچال در قسمت بالا قرار دارد . برای استفاده از فریزر شما باید خم شوید و یخچال کاملا در دسترس شما قرار دارد . پس اگر مصرف بیشتری از فریز دارید و ممکن است خم شدن برای شما مشکل باشد این یخچال‌ها برای شما مناسب نیستند .

یخچال فریزر‌های دو‌قلو

یخچال فریزر دو قلو از دو قسمت مجزا با دو موتور مجزا تشکیل شده است که یکی یخچال و دیگری فریزر است. این دو یخچال کاملا به صورت مجزا هستند ولی برای استفاده می‌توان دو یخچال را در کنار هم قرار داد، که یک مجموعه هماهنگ و یک‌دست از یخچال و فریزر داشته باشیم. فریزر در این مدل به صورت کشوهای تعبیه شده است  که برای فریز کردن مواد غذایی مشکلی پیش نیاید. مزایایی که یخچال فریزر دوقلو نسبت به سایر یخچال‎ها دارد این است که می‌توان قسمت فریزر را در حیاط خلوت قرار داد تا فضای کمتری از آشپزخانه را اشغال کند.

یخچال ساید بای ساید

این نوع یخچال فریزر امروزه جزو مدل‌های پر طرفدار در کل دنیا است . سایز این یخچال‌ها متفاوت و با مقیاس مختلفی اندازه‌گیری می‌شوند و به صورت عمودی به دو بخش جداگانه تقسیم می‌گردند . یخچال و فریزر هرکدام دارای طبقه‌بندی و کشو برای نگهداری مواد خوراکی هستند .

امروزه شرکت‌های سازنده این یخچال‌ها هر روزه تکونولوژی جدیدتری را ارائه می دهند و از نظر مصرف برق نیز جزو کم مصرف‌ها هستند . ساید بای سایدها معمولا دارای محفظه آب سرد و یخ روی درب فریزر خود هستند که همین امر در زیبایی آن نقش زیادی را آفریده و با توجه به نیاز خانواده می‌توانید سایزهای متفاوت این یخچال و فریزر را انتخاب کنید .

یخچال‌های درب فرانسوی

اگر از نظر هزینه و قیمت و همچنین فضا محدودیتی ندارید این یخچال‌ها می‌توانند گزینه خوبی برای خرید شما باشند . این یخچال‌ها سه یا چهار بخش هستند . دو درب بالا برای یخچال و کشو و محفظه برای فریزر و مناسب برای خانواده های پر جمعیت و آشپزخانه‌های بزرگ می‌باشند. این یخچال‌ها فضای داخلی بیشتری نسبت به دیگر یخچال‌ها دارند و ترکیبی از یخچال فریزر در پایین و ساید بای ساید هستند .

یخچال‌های کوچک

اگر فضای کمی برای یخچال دارید می‌توانید از یخچال‌های کوچک  که با نام‌های مختلفی مثل «کامپکت»، «مینی» یا «هتلی» هم شناخته شده‌اند ، استفاده کنید ، این یخچال‌ها مناسب برای خوابگاه‌های دانشجویی و دفاتر اداری کوچک و اتاق هتل‌ها یا حتی به صورت یخچال کمکی در منزل هستند و دارای فضایی کم و طبقه بندی‌های کوچک و دارای محفظه کوچکی برای فریز کردن مواد خوراکی هستند ، که البته برای طولانی مدت مناسب نبوده و دمای آن نزدیک به صفر درجه می‌رسد.

امروزه با توجه به اینکه این سبک یخچال‌ها زیاد مورد توجه کاربران خانگی قرار نمیگیرند شرکت‌های سازنده تحقیقات و توسعه‌ایی برای کاهش مصرف انرژی برای آنها و بهینه سازی آن نمی‌کنند پس مصرف انرژی این یخچال‌ها نسبت به سایر موارد بالا بوده و دارای تکنولوژی خاصی نیستند .

یخچال فریزر درب فرانسوی

البته این تنها یخچال فریزرهای ساید بای ساید نیستند که در طراحی خود دست‌خوش نوآوری‌هایی شده‌اند چراکه مدل‌های ارتقایافته‌ای هم تولید و روانه بازار شده‌اند که نوآوری و خلاقیت در طراحی آن‌ها موج می‌زند و علاوه‌بر این امکانات و آپشن‌های بیشتری را به خریداران ارائه می‌دهند. یکی دیگر از این یخچال فریزرهای نوآورانه، یخچال فریزر درب فرانسوی است.

طراحی یخچال فریزرهای درب فرانسوی به گونه‌ای است که برخلاف یخچال فریزرهای ساید بای ساید که یخچال و فیزر به صورت عمودی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، بخش یخچال و فریزر به بالا و پایین تفکیک شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزیت‌هایی که این نوع از یخچال فریزرها نسبت به یخچال فریزر‌های ساید بای ساید دارند، عریض بودن آن‌ها است. از این‌رو هیچ محدودیتی برای قرار دادن ظرف‌های عریض و یا کیک‌های تولد بزرگ در یخچال فریزر‌های درب فرانسوی وجود ندارد.

بخش یخچال در بالا و بخش فریزر در پایین تعبیه شده است که برای سهولت استفاده از بخش فریزر، درب آن به صورت کشویی طراحی شده است.

بنابراین این یخچال فریزر تمامی ویژگی‌های یخچال فریزر‌های دوقلو و ساید بای ساید را با بهبودهای فراوان درون خود جای است به گونه‌ای که هم خانواده‌های پرجمعیت می‌توانند از آن استفاده کنند هم اینکه امکان قرار دادن تمامی ظروف عریض و کیک‌های بزرگ نیز در این نوع یخچال فریزر وجود دارد. از همه مهم‌تر درب بخش فریزر آن به صورت کشویی طراحی شده که نهایت راحتی را برای مصرف‌کننده به دنبال دارد.

یخچال فریزر چهار درب

یخچال فریزرهای چهار درب مشابه یخچال فریزرهای درب فرانسوی طراحی شده‌اند به گونه‌ای که مانند آن‌ها دارای دو بخش بالا و پایین هستند که بخش بالا شامل یخچال با دو درب است. تنها تفاوتی که یخچال فریزر چهار درب با درب فرانسوی دارد این است که در بخش پایین یعنی فریزر نیز دارای دو درب است درصورتی که در مدل درب فرانسوی بخش فریزر دارای یک درب کشویی بود.

البته یخچال فریزر چهار درب نسبت به یخچال فریزر درب فرانسوی دارای مزیت‌هایی نیز است. در مدل درب فرانسوی در بخش فریزر به دلیل طراحی یک درب کشویی که البته ایده جالبی است تعداد کشوها محدود شده بود اما در مدل چهار درب با کشوهایی بیشتری روبه‌رو هستیم. هرچند که طراحی یخچال فریزر درب فرانسوی به نظر زیباتر می‌آید اما انتخاب یخچال فریزر چهار درب به دلیل فضای بیشتری که در بخش فریزر در اختیار شما قرار می‌دهد، کاربردی‌تر است.

ویژگی‌های یخچال فریزر خوب

یخ‌ساز و آب سردکن

وجود آب‌ سرد کن و یخ‌ ساز در درب یخچال باعث صرفه‌جویی در انرژی و جلوگیری از اتلاف سرما می‌شود؛ چرا که مجبور نیستید مدام درب یخچال را برای نوشیدن آب سرد باز و بسته کنید.

 • برخی از آب‌سردکن‌ها و یخ‌سازهای یخچال‌ها نیاز به اتصال به شیر آب دارند؛ بنابراین باید هزینه جداگانه‌ای صرف لوله‌کشی مجزا برای یخچال کنید.
 • برخی از یخچال‌ها به جای لوله کشی در قسمت داخلی یخچال دارای مخزنی هستند، که مخزن به صورت دستی پر از آب می شود و دیگر نیازی به لوله کشی آب نیست ولی معایبی که این مخزن دارد این است که فضای زیادی را اشغال می‌کند.
 • بعضی از یخچال‌ها سیستم تصفیه آب دارند و برای جلوگیری از بد طعم شدن آب نیاز دارد که هر چند وقت یکبار فیلتری که برای تصفیه آب است تعویض گردد.

کشو جامیوه‌ای و سبزیجات

هر یخچالی باید یک کشو مخصوص نگهداری از میو و سبزیجات داشته باشد به طوری که بتوان تعداد زیادی کیسه پلاستیکی حاوی میوه و سبزیجات را در آن نگه داشت. کشو جا میوه‌ای میوه و سبزیجات را نسبت به فضاهای دیگر یخچال تازه‌تر نگه می‌دارد به طوری که گفته می‌شود جامیوه‌ای باید حداقل دارای عرض 45 سانتی‌متر باشد.

کنترل‌‌های دما

هنگام خرید یخچال فریزر باید دقت کنید به دنبال یخچالی با دو کنترل دما باشید به گونه‌ای که یک کنترل دما در قسمت یخچال و کنترل دمای دیگر در قسمت فریز یخچال باشد. برخی از یخچال‌ها دارای یک کنترل دما برای هر دو قسمت یخچال و فریزر هستند و با این وجود قادر نخواهید بود تا دمای یخچال و فریزر را بدون تاثیر دیگری تنظیم کنید.

برخی از یخچال‌های موجود در بازار دارای حافظه 24 ساعته هستند و طی شبانه روز بررسی می‌کند که در کدام ساعت از شبانه روز درب یخچال برای مدت طولانی باز نگه داشته می‌شود، در این مواقع با کنترلی که دارد شروع به خنک سازی می‌کند. برخی دیگر از یخچال‌ها زمانی که درب آن را زیاد باز نگه می‌دارید و یا درست نمی‌بندید با بوق هشدار شما را مطلع می‌سازند.

برچسب انرژی و گارانتی

امروزه کم مصرف بودن وسایل برقی یکی از عوامل تعیین‌ کننده برای خرید لوازم برقی محسوب می‌شود. یخچال‌های امروزی نسبت به 10 سال گذشته بسیار بهینه‌تر عمل می‌کنند، و مصرف انرژی کمتری دارند. یخچال‌هایی که دارای برچسب Energy Star باشند، ۲۰ درصد کمتر از سایر یخچال‌ها برق مصرف می‌کنند که این موضوع باعث پایین آمدن مبلغ قبض برق شما خواهد شد.

یک یخچال فریزر معمولا به تنهایی ۱۵ درصد مصرف برق خانه را تشکیل می‌دهد. بنابراین، لازم است هنگام خرید توجه ویژه‌ای به برچسب‌های انرژی دستگاه داشته باشید. علاوه بر برچسب جهانی انرژی استار، برچسب انرژی که توسط نهادهای داخلی به محصولات مصرف‌کننده‌ی انرژی تعلق می‌گیرد و گارانتی یا ضمانت کالا که توسط شرکت ارائه‌کننده‌ی محصول ارائه می‌شود، هردو از این جهت حائز اهمیت هستند که به‌نوعی کیفیت محصول را نشان می‌دهند. هرچه رتبه‌ی برچسب انرژی محصول بالاتر باشد، راندمان دستگاه بالاتر و هدر رفت انرژی و سرمایه کمتر است.

طبقات یخچال

طبقات یخچال باید به‌ سادگی قابل جابه‌جا کردن باشند. داشتن طبقات چند قسمتی یا بخش‌بندی شده می‌تواند برای قرار دادن ظروف مختلف غذا و نوشیدنی مناسب باشد. جنس طبقات ممکن است پلاستیک یا شیشه نشکن باشد. برخی از طبقات دارای لبه‌های بلند هستند، برای مثال اگر دست شما به بطری شیر بخورد و شیر بریزد، طبقات لبه‌دار مانع از ریختن شیر در قسمت‌های دیگر یخچال می‌شود.

قفل کودک

یخچالی که انتخاب می‌کنید مطمئن باشید قفل کودک داشته باشد که استفاده از یخچال برای کودکان نیز راحت‌تر باشد.

 • مخازن یخ و آب با تنظیمات ایمنی کودکان
 • محفظه قفل‌دار نگهداری دارو
 • کنترل‌های دما با قفل کودک

سروصدا

باید یخچالی را انتخاب کنید سر و صدای کمی داشته باشد. یخچال‎ها معمولا یک صدای بسیار خفیفی دارند. با این‌ حال، یخچال صداهای مختلف و عجیب غریبی را به دلیل کار کمپرسور، یخ‌زدایی اتوماتیک، عملکرد فن‌های الکتریکی و حتی منقبض و منبسط شدن بدنه به دلیل تغییر دما ایجاد نمایند که این یک مسئله طبیعی است، ولی از یک حدی نباید سر و صدای زیادی تولید کند که موجب اذیت و آزار گردد.

نکات فنی مهم در خرید یخچال و فریزر

 • امکانات و کارایی: از آنجایی که یخچال و فریزر نیز عضوی از دنیای تکنولوژی هستند، سازندگان این محصولات دیگر تنها به فکر عرضه امکانات عادی و بدیهیات قابل انتظار از یخچال فریزر، مانند سطح خنک کنندگی نیستند، بلکه می‌خواهند این محصولات را با پیشرفته‌ترین کارایی، وارد بازار نمایند؛ بنابراین لازم است پیش از خرید یخچال و فریزر، امکانات مورد نیاز را بررسی نماییم.
 • ظرفیت و ابعاد: ظرفیت و ابعاد از جمله موارد مهمی است که در از اولویت‌های راهنمای خرید یخچال فریزر محسوب می‌شود. هر یک از یخچال و فریزرهای موجود، دارای ابعاد و گنجایش محتلفی هستند و طول و عرض و پهنا و عمق متفاوتی دارند. نتیجتا لازم است برای گزینش یخچال و فریزر به اندازه و گنجایش آن برای پذیرفتن مقدار قابل توجهی از مواد غذایی توجه کرده و به اقتضای نیاز خود این یخچال و فریزر را انتخاب کنیم.
 • میزان مصرف انرژی: میزان مصرف انرژی هر یک از لوازم برقی موجود در خانه به ویژه یخچال و فریزر سهم قابل توجهی در میزان مبلغ و هزینه‌های برقی که ماهیانه باید بپردازیم، دارد. برای خرید یخچال و فریزر، توجه و تعمق در برچسب انرژی موجود روی بدنه یخچال ضروری است. این برچسب میزان مصرف انرژی دستگاه را در بازه زمانی سالانه مشخص می‌کند و می‌تواند معیار مناسبی برای انتخاب نوع یخچال و فریزر باشد.
  چه بسا یخچال و فریزری را به خاطر قیمت کم و فریب دهنده‌اش خریداری کرده‌ایم، اما این دستگاه امکانات لازم برای صرفه جویی در میزان برق مصرفی و جلوگیری از اتلاف بیهوده انرژی را نداشته و ما را ماهیانه با هزینه‌های زیادی برای پرداخت پول برق مواجه می‌کند؛ بنابراین توجه به میزان انرژی مصرفی یخچال و فریزر هم جزو نکات بسیار مهم به شمار می‌رود.
 • قیمت: مولفه قیمت، یکی از موارد مهمی است که در راهنمای خرید یخچال فریزر اهمیت بالایی دارد. واضح است برای خرید یک یخچال و فریزر با دوام و با کیفیت، ناگزیر به پرداخت هزینه‌های متناسب با کارایی آن هستیم، اما اگر بودجه ما برای خرید یخچال و فریزر اندک است، می‌توانیم با کاستن از سطح توقعات خود و دقت و تامل و تحقیق درباره برندهای مختلف و بررسی در امکانات و کارایی آن‌ها، یخچال و فریزری درخور نیاز و بودجه خود تهیه نماییم.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟


یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟   

وقتی صحبت از یخچال و فریزر امروزه است ، گزینه ها فراتر از گرفتن یک لیوان آب یخ بدون نیاز به باز کردن درب هستند. با استفاده از پنل های سفارشی ، می توانید داخلی را بسازید که دقیقاً با کابینت های آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد . و چهار درب را فراموش کنید – برخی مدل های جدید دارای پنج یا بیشتر هستند. حتی می توانید یک کشو یخچال را بیرون بیاورید و آن را پر از سدیم یخ زده پیدا کنید. راهنمای یخچال و فریزر یخچال و فریزر ما به شما کمک می کند تا یک نوع مناسب را برای خانواده خود انتخاب کنید ، فضای مجازی را در مقابل فضای ذخیره سازی قابل استفاده تغییر دهید ، و به شما کمک می کند تا آرام ترین مدل ها را پیدا کنید – بنابراین شما و بقال فروشی های خود می توانید از بین ببرید. ادامه مطلب

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

  

نکاتی که هنگام خرید یک یخچال فریزر خوب باید بدانید


نکاتی که هنگام خرید یک یخچال فریزر خوب باید بدانید   

نمایشگر و آلارم قرار گرفتن نمایشگر دیجیتالی روی بدنه نه تنها جلوه بهتری به یخچال فریزر می دهد بلکه با یک نگاه به آن می توانید هر نوع اشکالی در سیستم خنک کنندگی یا موتور را تشخیص دهید. نمایشگرهای LED نسبت به نمایشگرهای LCD تفاوت چندانی در ظاهر ندارند اما قیمتشان بالاتر است.                                  ادامه مطلب

نکاتی که هنگام خرید یک یخچال فریزر خوب باید بدانید

بهترین یخچال ایرانی - معرفی برترین برندها

یخچال چی بخریم ؟راهنمای خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید خوب

۸ مدل یخچال فریزر دوقلو محبوب در بازار ایران کدامند؟

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

 

   محصولات مشابه