مقالات رابوکالا
فروشگاه

نکاتی که برای خرید سشوار باید بدانید

سشوار وسیله ای برای خشک کردن و حالت دادن به مو است که از 2 بخش عمده یعنی یک موتور دمنده و یک المنت تولید حرارت درست شده است. سشوار انواع مختلفی مانند مدل حرفه ای، نیمه حرفه ای، خانگی و مسافرتی دارند که بسته به میزان کارکردشان با هم متفاوت هستند. این وسیله به دو نوع معمولی و چرخشی هم تقسیم می شود.

سشوار وسیله ای برای خشک کردن و حالت دادن به مو است که از 2 بخش عمده یعنی یک موتور دمنده و یک المنت تولید حرارت درست شده است. سشوار انواع مختلفی مانند مدل حرفه ای، نیمه حرفه ای، خانگی و مسافرتی دارند که بسته به میزان کارکردشان با هم متفاوت هستند. این وسیله به دو نوع معمولی و چرخشی هم تقسیم می شود.

استفاده از سشوار در سرمای هوا و بعد از استحمام برای جلوگیری از سرما خوردن ضرورت دارد پس باید در خرید آن دقت کنیم و سشواری را انتخاب نمایید که به دارای کیفیت بال و عملکرد خوبی باشد .در ادامه این بخش از نکات مربوط به کار و زندگی نمناک مهمترین معیار های انتخاب سشوار را می خوانیم.

نکات مهم در خرید سشوار

موتور:

سشوارهای حرفه ای برای آرایشگاه ها موتور AC و سشوار های خانگی موتورشان از نوع DC است . پس هنگام خرید حواستان به نوع موتور سشوار باشد.

قدرت :

برای کارکرد مفید یک سشوار باید به قدرت موتور آن توجه نمود . اگر سشوار برای مصارف خانگی می خواهید ، روی موتوری با قدرت 1800 یا 2000 وات به بالاتر حساب کنید ، توجه داشته باشید در سشوارهای چرخشی این عدد از 700 آغاز می شود زیرا نیازی به پرتاب باد نیست.

تنظیم حرارت:

برای تعیین حرارت مود نیاز یک سشوار خوب باید دکمه تنظیم حرارت داشته باشد .

حرارت سشوار

خرید سشوار دارای دکمه تنظیم حرارت

ویژگی های مهم برای انتخاب و خرید سشوار

تنظیم سرعت:

در مدل های خوب سشوار ، سرعت پرتاب باد را می توان تنظیم کرد . مقع استفاده از سشوار این آپشن به کارتان می آید پس به آن توجه کنید.

نوع المنت:

وجود المنت های سرامیکی در سشوار های جدید سبب کمتر داغ شدن این وسیله و افزایش طول عمر و کارکرد آن می شود.

باد سرد:

برای تثبیت مو می توانید از باد سرد سشوار استفاده کنید ، پس سشوارهایی تهیه کنید که مجهز به این دکمه هستند .

باد سشوار

دقت به دکمه باد سرد در خرید سشوار

چیزهای که قبل از خرید سشوار باید بدانید

تولید یون:

مدل های به روز سشوار توانایی تولید یون دارند. این قابلیت در سشوار سبب جلوگیری از به هم چسبیدگی و وز شدن مو هنگام خشک کردن می شود و چربی داخل تار مو را حفظ می کند.

امکانات جانبی:

هنگام انتخاب سشوار در نظر داشته باشید که این وسیله حتما یک دیسپانسر داشته باشد، سری های مختلف دیسپانسر یا همان متمرکز کننده با توجه به نوع نیازشما می توانند به درد بخور باشند.

از دیگر وسایل و تجهیزاتی که سشواربرحسب سلیقه و نیازتان لازم است داشته باشد سری برس مانند ماساژ موست که تجربه لذت بخشی را به همراه دارد. از نکات مثبت دیگر که هنگام خرید سشوار باید به آن دقت کنیم دکمه توربو، حلقه آویز و طول بیشتر سیم برق دستگاه است.

برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین وسیله برای خشک کردن و حالت دادن به موها باید به این ویژگی‌ها توجه کنید:

قدرت و توان:

هر چقدر قدرت دستگاه بیشتر باشد، سریع‌تر موهایتان را خشک خواهد کرد. اگر موهایتان نازک یا عادی است، سشواری با قدرت ۱۵۰۰ وات برایتان کافی خواهد بود. اما برای موهای ضخیم‌تر و زبرتر هم می‌توانید از گزینه‌های قوی‌تر بهره ببرید. به طور کلی توان سشوارها از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ وات است و اگر توان دستگاه بالا باشد، سریع‌تر موهای‌تان را خشک خواهید کرد و البته حالت خواهید داد.

نوع موتور:

نوع موتور در مدل های خانگی و حرفه ای نیز با هم متفاوت است. بیشتر مدل های حرفه ای باید موتور سنگین یا AC و مدل های خانگی باید موتور سبک یا DC داشته باشند. این مورد هم در انتخاب سشوار با کارایی مناسب اهمیت فراوان دارد. موتورهای DC دارای قدرت پرتاب باد متوسط و موتورهای  AC دارای قدرت پرتاب بالا هستند که حدود دو برابر قدرت موتور های AC است. از طرف دیگر موتورهای AC دارای طول عمری بسیار بیشتر از موتورهای DC هستند. به همین دلیل خرید یک سشوار حرفه ای برای مصرف خانگی، چندان هم غیر منطقی نیست.

دکمه باد سرد:

شاید شما هم وسیله‌های مختلفی در منزل دارید که علاوه بر کاربرد اصلی خود، گزینه‌های جانبی مختلفی دارند. اما از هیچ‌یک از آن امکانات اضافه استفاده نمی‌کنید. دکمه باد سرد هم برای بیشتر افراد همین‌طور است. یعنی کمتر کسی پیدا می‌شود که از این دکمه کاربردی در عمل استفاده کند. دکمه باد سرد سشوار به شما کمک می‌کند تا حالت موهای‌تان را بعد از خشک کردن و مدل دادن حفظ کنید و موهای‌تان خراب و اصطلاحا وِزوِزی نشود.

قطعات متمرکزکننده هوا:

بعضی از مدل ها دارای قدرت و توان بالایی هستند. به طوری‌که با روشن کردن آنها، صحنه‌ وقوع طوفان کاترینا برای‌تان شبیه‌سازی می‌شود. اگر می‌خواهید موهایتان در هنگام خشک کردن و مدل دادن، مدام اسیر دست باد نشود، بهتر است به سراغ خرید سشوارهایی بروید که مجهز به قطعات متمرکزکننده هوا هستند و جهت باد را به طور مستقیم، کنترل و هدایت می‌کنند.

تنظیم دما:

شاید در ابتدا برایتان زیاد مهم نباشد که سشوارتان دکمه های مربوط به تنظیم حرارت، تنظیم سرعت و ایجاد باد سرد را داشته باشد، ولی بهتر است بدانید که وجود این دکمه ها بسیار هم مهم است. پس در مدل های قیمت پایین این مورد را حتما چک کنید. تنظیم حرارت باعث سلامت بیشتر مو، تنظیم سرعت باعث افزایش حالت پذیری و باد سرد باعث کمک به تنظیم نهایی و تثبیت موها می شود.

وزن سشوار:

نکاتی که برای خرید سشوار باید بدانید

شاید صحبت کردن از وزن وسیله به نظر چندان ضروری نیاید اما این مورد بسیار مهم است. استفاده از سشواری سنگین، کار کردن با آن را دشوار می‌کند. فرض کنید که می‌خواهید موهای‌تان را برای شرکت در یک مهمانی یا مراسمی، آرایش کنید یا عجله دارید و باید سریع‌تر همه قسمت‌های موی سر را قبل از بیرون رفتن از خانه خشک کنید. اگر با سشواری سنگین روبرو باشید که در دست نگه داشتن آن دشوار است، اعصابتان حسابی خرد خواهد شد و کارتان هم طول خواهد کشید. وزن یک سشوار از ۴۵۰ گرم نباید تجاوز کند. در غیر این‌ صورت، کنترل و استفاده از آن سخت می‌شود.

درجات حرارتی مختلف:

اگر برای منزل سشوار خریداری می‌کنید و چند نفر قرار است از دستگاه استفاده کنند، بهتر است به سراغ گزینه‌ای بروید که درجات حرارتی متفاوتی دارد. درجه حرارت کُند برای موهای نازک مناسب است و درجات متوسط و تند به ترتیب برای موهای متوسط، زبر و پُر مناسبند. فقط جنس و نوع مو نیست که انتخاب درجه حرارت را مهم می‌کند. گاهی‌اوقات نیاز به حرارت تندتر و گاهی نیاز به حرارت کندتر برای خشک کردن و حالت دادن به مو وجود دارد. پس بهتر است، دستگاهی بخرید که به شما حق انتخاب می‌دهد.

به یونی بودن توجه کنید:

وقتی صحبت از سرعت به میان می‌آید، سشوارهای یونی بهترین راه هستند؛ آن‌ها می‌توانند سرعت فرآیند خشک کردن را تا ۷۰ درصد افزایش داده، موها را نرم‌تر کرده و کمتر آن‌ها را بسوزانند. علت آنجاست که یون‌های شارژ شده منفی هنگام سشوار زدن، آب را از سطح موهای شما تبخیر می‌کنند تا نیازی به داغی بیش از حد درجه سشوار نباشد. به خاطر استفاده از حرارت کمتر، از آسیب ناخواسته به موهای خود هم جلوگیری می‌کنید.

طول سیم:

نکاتی که برای خرید سشوار باید بدانید

باید حواستان به طول سیم هم باشد. گاهی‌اوقات پریزها در ارتفاع پایینی قرار دارند و اگر قرار باشد، جلوی آینه بایستید و موهای‌تان را خشک کرده یا به آنها مدل بدهید، دچار مشکل می‌شوید. به طور کلی اگر سیم وسیله کوتاه باشد، در استفاده از آن دچار محدودیت می‌شوید. از قدیم گفته‌اند در محدودیت‌هاست که آدم ستاره می‌شود، اما این موضوع برای سشوار صادق نیست و اگر سیم کوتاه محدودتان کند، احتمالا چیزی جز اعصاب‌خردی و ناراحتی برای‌تان باقی نخواهد ماند. دقت کنید که طول سیم از ۱.۵ تا ۲متر باشد. بیشتر یا کمتر بودن اندازه طول سیم چندان جالب نخواهد بود.

تنظیمات گرما و فَن:

سشوارهای استاندارد معمولا تنظیمات گرما و فَن جداگانه دارند. یعنی دو کلید جداگانه برای کنترل هر یک از این بخش‌ها در دستگاه تعبیه شده است. مثلا می‌توانید سرعت فَن را روی درجه کم تنظیم کنید درحالی‌که حرارت و گرمای سشوار را روی درجه بالا تنظیم کرده‌اید. در سشوارهای مسافرتی و ارزان‌تر، این دو گزینه از هم تفکیک نشده‌اند و برای کنترل میزان باد و گرما فقط یک کلید وجود دارد.

سر پخش‌کننده:

خرید سشوار

اگر موهایی فِر و مجعد داشته باشید، خرید سشواری با یک قطعه موسوم به دفوزِر یا پخش‌کننده به شما کمک می‌کند تا حرارت در حین خشک کردن مو به همه قسمت‌های آن سرایت کند. پخش شدن جریان هوای گرم و سرد به بخش‌های مختلف موی فِر مانع از وِز شدن آن می‌شود. اگر این قطعه، بلند باشد، نه تنها موفرفری‌ها بلکه افراد دیگر هم می‌توانند از آن برای حجم دادن به مو استفاده کنند. چون حرارت سشوار را به ریشه موها می‌رساند و باعث حجیم‌تر شدن مو می‌شود. دفوزر که به آن دیسپانسر هم می‌گویند، موهای صاف‌تان را در چند دقیقه، فرفری و جذاب می‌کند.

قیمت سشوار:

طیف قیمتی این دستگاه بسیار متنوع است. شما می‌توانید با مبلغ حدودا ۴۰هزار تومان صاحب یک عدد سشوار جمع‌ و جور مسافرتی شوید. البته فقط درباره قیمت‌ها صحبت می‌کنیم و به هیچ‌عنوان کیفیت چنین سشواری را تأیید یا رد نمی‌کنیم. این طیف گسترده تا حدود ۲ میلیون تومان هم ادامه پیدا می‌کند. دیگر همه چیز به انتخاب شما بستگی دارد. باید ببینید که از یک سشوار چه می‌خواهید و البته تعداد اسکناس‌های کیف و جیبتان هم در این انتخاب بی‌تاثیر نیست.

طراحی بهینه و استفاده راحت:

طراحی یا به عبارتی شکل و شمایل سشوار هم مهم است. باید به راحتی بتوانید به وسیله کار کنید. مثلا دسته سشوار به راحتی در دست جای بگیرد. یا مثلا قلابی در سشوار وجود داشته باشد که بتوان آن را به یک گیره وصل کرد. مثلا در آرایشگاه‌ها این ویژگی بسیار مهم است و برای اینکه حین کار، آرایشگر بتواند به راحتی کار کند، باید بخشی در سشوار وجود داشته باشد که بتوان آن را به یک قلاب، پایه یا چیزی شبیه آن آویزان کرد.

انواع سشوار بر اساس نوع عملکرد:

سشوار استاندارد DC:

بطور کلی موتورهای سشوارهای استاندارد DC سبک وزن هستند و برای مصارف روزانه عملکرد خوبی دارند.

سشوار AC مخصوص آرایشگاه:

سشوارهایی با موتور AC می توانند گزینه مناسبی برای سالن ها باشند. سشوارهای AC در سالن های آرایشی استفاده می شوند و جریان هوای قدرتمندی دارند که به سرعت موها را خشک می کنند. در حالت کلی سنگینتر از سشوارهای DC هستند و دلیل آن موتور بسیار قدرتمند و بزرگ این سشوارها می باشد و همچنین طول عمر بالایی دارند.

سشوار دیفیوزر دار:

برای افزایش فر طبیعی مو، سشوار را با دیفیوزر استفاده کنید. دیفیوزر متصل به سشوار باعث افزایش پخش جریان هوا، آرام خشک شدن فر موها به جای دمیدن هوا به آنها، و وسیله ای  ایده آل برای مراقبت از مو است.

سشوار مسافرتی:

خیلی بیشتر از سایر مدل ها قابل حمل هستند، سشوارهای مسافرتی سبک وزن هستند و دارای دسته های تاشو برای حمل راحت هستند.

سشوار کلاهکی:

خشک کن های کلاهکی برای حالت دادن به موها بسیار مناسب هستند،  ولی مدلی از آنها را انتخاب کنید که حمل آسانی داشته و ثابت باشد.

اصطلاحات مخصوص در رابطه با سشوار:

این راهنما بعضی از ویژگی هایی را که باید در حین خرید سشوار جدید مدنظر داشته باشید را ارایه می کند.

سشوار سرامیکی: 

 باعث توزیع متعادل حرارت می شوند.

گرما و سرعت: هر چه سشوار تنظیمات گرما و سرعت بیشتری داشته باشد، شما کنترل و تسلط بیشتری بر جریان هوایی که سشوار تولید میکند خواهید داشت به این ترتیب می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که متناسب با نیازهای شما باشد. برای خشک کردن اولیه موها ممکن است گرمترین درجه و سریعترین جریان هوا، را انتخاب کنید، اما با خشک شدن موها ممکن است بخواهید که گرمای تولید شده را کاهش دهید. برای حالت دادن به موها، شما بطور کلی نیاز به حرارت مناسب با سرعت جریان هوای کمتری دارید.

سشوار یونی:

سیستم یونی این سشوارها جریانی از یون های متعادل را پخش می کند که باعث از بین رفتن حالت وز و باردار موها میشود و باعث تقویت مو می شود که موهایی لطیف و براق را به شما هدیه می کند.

با موهای خیلی خیس سشوار نکشید:

قبل از این که حتی سشوار کردن را آغاز کنید، تا آنجا که امکان دارد اجازه دهید موها با جریان معمولی هوا خشک شوند و یا آن‌ها را به محض بیرون آمدن از حمام در حوله بپیچید. حوله، میزان قابل توجهی از رطوبت را جذب می‌کند و وقتی آن را از روی موها بر می‌دارید، هنگام سشوار کردن کار کمتری برای انجام خواهید داشت و همچنین آسیب کمتری به موهایتان خواهد رسید. البته موهای خود را محکم در حوله نپیچید، چرا که همین کار باعث ایجاد شکستگی در موها می‌شود. هنگامی که کار با سشوار را آغاز می‌کنید، در ابتدا تا حد ممکن، موها را به کمک انگشتان خود شانه زنید تا خشک شوند و سپس موها را به برس چرخشی بسپارید. تا قبل از این که موها ۸۰ تا ۹۰ درصد خشک نشده‌اند، برس نباید حتی موهای شما را لمس کند!

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید سشوار، ویژگی یک سشوار خوب

راهنمای خرید سشوار، ویژگی یک سشوار خوب

خرید سشوار به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین وسایل در هر خانه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد. اینکه شما بتوانید با توجه به میزان مصرف و همین‌طور سطح استفاده خود از سشوار محصول خوبی را انتخاب کنید، مسئله‌ای است که نیازمند کسب اطلا....

راهنمای خرید سشوار، ویژگی یک سشوار خوب

راهنمای خرید سشوار

راهنمای خرید سشوار

در نگاه بسیاری از افراد خرید یک سشوار گران قیمت ملاکی است برای خوب بودن آن سشوار که شاید بتوان گفت دلیل بدی برای انتخاب و خرید این وسیله نیست.....

راهنمای خرید سشوار

 انواع سشوار و ویژگیهای سشوار خوب کدامند؟

راهنمای خرید سشوار و معرفی بهترین مارک سشوار حرفه ای 2020

بهترین سشوار 2019 کدامند؟

   محصولات مشابه