مقالات رابوکالا
فروشگاه

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

با توجه به اینکه طبقه‎ بندی‎ های مختلفی برای پرینتر ها وجود دارد و انواع مختلفی از تکنیک‎ های چاپ هستند که می‎ توانید آنها را انتخاب کنید، برگزیدن یک پرینتر مناسب می‎ تواند فرآیندی چالش برانگیز باشد.

پرینترها تقریبا در همه اشکال و اندازه‎ها موجود هستند، از انواع جمع و جور و مسافرتی گرفته تا انواع پرکار. در حالیکه بعضی از آنها برای استفاده عکاسان طراحی شده‎اند، دسته ‎ای دیگر برای هندل کردن سریع حجم زیادی از عملیات مختلف، در محیطهای کاری شلوغ مناسب هستند.

هنگامی‎ که در نهایت انتخاب مدل مناسب پرینتر یا پرینتر چندکاره به میان می‎آید، انتخاب کاربر بر مبنای ترکیبی از عوامل مختلف از قبیل حجم پیش بینی شده برای چاپ، نوع اسناد چاپی و بودجه مورد نظر، انجام خواهد گرفت.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

  1. انتخاب یک پرینتر چندکاره مناسب با نیازهای شما

در وهله اول ویژگی‎ های مهم را جستجو نموده و آنچه را که می‎ خواهید پرینترتان انجام دهد تعیین کنید. برای پرینت گاه به گاه اسنادی مانند نامه‎ها، کپی صفحات وب و غیره، پرینتر جوهر افشان یا لیزری گزینه ‎ای مقرون به صرفه خواهد بود.

اما اگر حجم چاپ شما بیش از 70 تا 80 صفحه در روز باشد و احتیاج به چاپ رنگی نداشته باشید، یک پرینتر لیزری سریع، انتخاب مناسبی خواهد بود. برای یک محیط SOHO، یعنی محیط ‎های کاری کوچک یا خانگی، نیاز به ترکیبی از اسکنر، پرینتر، کپی و دستگاه فکس مانند پرینتر لیزری چندکاره خواهید داشت.

  1. آیا باید یک پرینتر تک کاره تهیه کنم یا یک چندکاره ؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که آیا می‎ خواهید فقط پرینت بگیرید یا کارهای بیشتری هم انجام خواهید داد. دستگاه‎ های چندکاره یا MFP قابلیت های فتوکپی، اسکن، پرینت، و در برخی مدلها توانایی فکس را در یک دستگاه واحد، ترکیب می‎کنند. از این رو برای استفاده در محل کار و شرکت‎های کوچک مناسب هستند.

بعضی از MFP ها ویژگی ‎های اضافی مانند وب، Wi-Fi، و قابلیت‎ های چاپ متحرک (که همگی کار چاپ را راحتتر خواهند کرد) را ارائه می ‎دهند. همچنین می ‎توانید در برخی از مدل ها از فیدر خودکار اسناد (ADF) برای اسکن، کپی کردن، کپی دو طرفه استفاده نموده و به این ترتیب در مصرف کاغذ و پول خود صرفه جویی کنید.

این ویژگی ها هم در پرینترهای لیزری برای چاپ سریعتر و هم در انواع جوهر افشان برای چاپ عکسها در دسترس هستند.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

  1. چگونگی خواندن مشخصات پرینتر

مهمترین جنبه در هنگام خرید هر پرینتر جدید، درک مشخصات آن است. حتما وضوح چاپ، هزینه عملیاتی، سرعت، کیفیت چاپ عکس، کارت حافظه داخلی / قلم درایو / اسلات USB، فعال بودن شبکه / Wi-Fi، سهولت استفاده و ضمانتنامه، را بررسی کنید.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

  1. پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

پرینتر لیزری می‎تواند ترکیبی از ویژگیهایی همچون سرعت چاپ بالا، خروجی با کیفیت و هزینه کم به ازای هر صفحه را ارائه دهد. پرینترهای لیزری همانند دستگاه‎های کپی، از یک درام برای جذب تونر با بار الکتریکی استفاده نموده و آن را به کاغذ منتقل می‎کنند.

به این ترتیب که تصویر با استفاده از یک غلتک گرم روی کاغذ چاپ می‎شود. بسیاری از پرینترهای لیزری ارزانتر و تک رنگ هستند (سیاه و سفید) و برای چاپ متن و گرافیکهای ساده مناسب خواهند بود.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

پرینترهای جوهر افشان بخش عمده ‎ای از بازار پرینتر را در دست دارند، زیرا آنها توانایی چاپ هر چیزی را دارند: مقالات، نمودارهای دایره‎ای یا عکس های براق و غیره. اما متن چاپ شده توسط یک پرینتر جوهر افشان همیشه به زیبایی و ظرافت خروجی یک پرینتر لیزری به نظر نمی‎ رسد.

همچنین پرینترهای جوهرافشان معمولا کندتر هستند و در برخی موارد هزینه بیشتری برای ادامه کار دربر خواهند داشت.

پرینترهای جوهر افشان معمولا به دلیل انعطاف پذیری بالاتر، بهترین گزینه برای کاربران خانگی هستند. زمانی که به پرینت صفحات متعدد مربوط به گزارشهای مدرسه می ‎اندیشید، داشتن یک پرینتر جوهرافشان خیالتان را آسوده خواهد کرد.

اما اگر نیاز به پرینت حجم بالاتری دارید و سرعت چاپ برایتان مهم است، خرید یک پرینتر لیزری ارزش آن را دارد. کارتریج‎ های تونر گران هستند، اما تعداد صفحات بیشتری را نسبت به کارتریجهای جوهر افشان تولید می‎کنند.

  1. چاپ موبایل یا چاپ متحرک چقدر مهم است؟ آیا واقعا باید هنگام خرید آن را در نظر بگیریم؟

با استفاده از مفهوم تحرک، حتی متمرکزترین پرینترهای SME در حال حاضر طوری طراحی می ‎شوند که تقاضا برای چاپ متحرک را نیز پوشش دهند. به دنبال برنامه هایی باشید که برای چاپ مستقیم می‎توانند با Android، iOS و سایر دستگاه های تلفن همراه کار ‎کنند.

یا به دنبال راهی برای چاپ از طریق ایمیل باشید (مانند HP ePrint یا Google Cloud Print) و یا یک تکنولوژی شخص ثالث مانند AirPrint اپل. همچنین ممکن است پرینتر هایی از برندهای HP، Canon، Brother و غیره را مشاهده کنید که مجهز به تکنولوژی ارتباطات نزدیک یا NFC هستند. از طریق NFC، می‎توانید یک دستگاه تلفن همراه را با یک پرینتر مچ نموده و سپس از یک اپلیکیشن برای ارسال پرینت (با استفاده از Wi-Fi محلی) استفاده کنید.

  1. آیا برای پرینترهای اداری وجود یک صفحه لمسی ضروری است؟

مدیریت پرینتر از روی دسکتاپ در واقع کاری دشوار و ناراحت کننده است. شما باید به نرم افزار تولید شده توسط سازنده تکیه کنید و یا کنترل پنل کامپیوترتان را زیر و رو کرده و سعی کنید متوجه شوید که چه تنظیماتی را باید تغییر دهید تا پرینترتان به همان روال و اندازه‎ای که می‎خواهید کار کند.

پرینترهای مجهز به صفحه لمسی، عمدتا این مانع را حذف نموده و به شما این امکان را می‎دهند که پرینتر خود را به کمک خودش مدیریت کنید. این امر به این معنی است که می ‎توانید تنها با فشار یک دکمه حالت چاپ دو طرفه را تنظیم کنید، تنظیمات مربوط به شبکه را تغییر دهید و وضعیت کارتریج های پرینترتان را بررسی نمایید.

همچنین می ‎توانید به طور مستقیم و با صرفه جویی در وقت، از طریق صفحه لمسی به اپلیکیشن ‎ها دسترسی داشته باشید و به طور مستقیم فایلهای اسکن شده را به ایمیل و فضای ابری ارسال کنید.

سناریوی دیگر می‎ تواند زمانی باشد که می‎ خواهید برخی از عکس ها را از دوربین دیجیتال یا گوشی‎های هوشمند خود چاپ کنید اما نمی‎خواهید زحمت روشن کردن کامپیوتر را به خود بدهید و دستگاه خود را از طریق USB به آن وصل نموده و عکسها را برای چاپ به کامپیوتر خود آپلود کنید. پروسه پر دردسری است! در چنین شرایطی است که ممکن است عاشق صفحه نمایش پرینترتان شوید.

پرینترهای صفحه لمسی یا تاچ ‎اسکرین شما را قادر می‎سازند که عکسها و فایلهای خود را مستقیما از درایو USB آپلود نمایید. به سادگی دستگاهی را که فایلتان در آن وجود دارد متصل کنید، فایل مورد نظر برای چاپ را انتخاب نموده و با استفاده از صفحه لمسی، آن را چاپ کنید.

حتی بعضی از پرینترهای لمسی اجازه می‎دهند که عکس‎های خود را بر روی پرینتر ویرایش کنید. در چنین حالتی مطمئنا گزینه‏های ویرایشی را که در نرم افزارهای ویرایش عکس مانند فتوشاپ وجود دارد دریافت نخواهید کرد، اما قادر به برش و تغییر اندازه عکسها خواهید بود.

  1. سینی های چندگانه چیست؟ آیا واقعا مورد نیاز هستند؟

نیازهای چاپ اداری در طول روز ممکن است متفاوت باشد و سینی چندتایی برای صرفه جویی در زمان عالی است. چرا که به کاربران اجازه می‎دهد تا از کاغذهایی با اندازه‎ها و انواع مختلف استفاده کنند بدون اینکه لازم باشد موجودی کاغذ داخل سینی را مدام جابجا نمایند.

همچنین می‎توانید برای پرینتری با چند سینی، طراحی دلخواه خود را ایجاد کنید و هر سینی پرینتر را نوع خاصی از کاغذ اختصاص دهید و به این وسیله کار خود را راحت تر نمایید. بنابراین اگر نیاز است صفحاتی با سایزهای متفاوت پرینت بگیرید، حتما پرینتری را با چند سینی مختلف در نظر بگیرید.

اگر مطلب ” 7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره ” برای شما مفید واقع بود، لطفاً نظرات و تجربه خود را در بخش نظرات بنویسید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید پرینتر

راهنمای خرید پرینتر

با وجود ویژگیهای زیادی که در انتخاب پرینتر وجود دارد، پیدا کردن بهترین پرینتر که درست مورد نیاز ما باشد مشکل است. تقریبا با هر ترکیبی از ویژگی‌ها، پرینتری در بازار موجود است. در اینجا می خواهیم با بررسی چند نکته بهترین پر....

راهنمای خرید پرینتر

راهنمای انتخاب پرینتر

راهنمای انتخاب پرینتر

پرینترها از ابتدا تاکنون تغییر زیادی نکرده اند اما دنیای تکنولوژی در اطراف آن ها مسلما تغییرات زیادی داشته است. مردم به دفعات کمتری نسبت به گذشته پرینت می گیرند و اطلاعاتی که را که در گذشته پرینت می کردند اکنون در گوشی های....

راهنمای انتخاب پرینتر

راهنمای انتخاب پرینتر hp

   محصولات مشابه