مقالات رابوکالا
فروشگاه

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

تونر را شاید بعضی ها به نام جوهر خشک نیز بشناسند. اما تونر به زبان ساده، در واقع یک پودر پلاستیکی است که هنگام چاپ در پرینترها و دستگاه کپی، روی کاغذ ذوب می شود. در مورد تونر در مقاله تونر چیست؟ قبلاً توضیح داده ایم. در این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی انتخاب تونرهای موجود در بازار و نحوه خرید آنها، مختصر توضیحی بدهیم. شاید مدل دستگاه شما و انواع کارتریج و تونرهای بازار شما را سردرگم کرده باشد.

چگونه تونر مناسب برای کارتریج خود انتخاب کنیم؟

تونر باید با مدل دستگاه شما سازگار باشد

مدل و برند دستگاه شما چیست؟ پرینتر، دستگاه کپی یا چند کاره. راحت ترین روش برای تشخیص تونر مناسب برای دستگاه خود، دیدن پارت نامبر (Manufactor Part Number)، روی کارتریج دستگاه شما است. برای مثال اگر دستگاه شما مدل HP 1005 است، با نگاه کردن به کارتریج یا جست و جوی اینترنت، پی می بریم که مدل کارتریج آن 35A است که کد فنی آن نیز CB435A می باشد. این مراحل را طی کنید تا کد کارتریج خود را بدست آورید و تونر مناسب آنرا از فروشنده، درخواست کنید.

تونر مناسب کدام است؟

البته که بهترین کیفیت، از آن تولید کننده اصلی مانند HP، Canon و … است اما در نظر داشته باشیم که آنها فقط تونر مورد نظر را داخل کارتریج اصلی روانه بازار می کنند و تونر بصورت جداگانه بفروش نمی رسد. اگر هم بفروش برسد، قیمت آن مقرون به صرفه نیست. در ضمن کارتریج شما می تواند تا چند مرتبه شارژ شود که هزینه کمتری در پی دارد.

تونرهایی که در بازار می باشند و در حد کیفیت اصلی هستند، توسط آوند پرینتر عرضه می شوند. برند های تونر موجود در آوند:

 (AVD)

Corona

Elfotec

Integral

Katun

Kiyo

Perfect

Raven

SNA

تونرهای نام برده از کشورهای آلمان، هند، چین، ژاپن و… وارد شده اند که خدمت مشتریان عزیز عرضه می شوند.

بهترین گزینه را انتخاب کنید

تعداد چاپ کاغذ، بر اساس ظرفیت مخزن کارتریج و کیفیت مواد به کار رفته در تونر، تعیین می شود. کیفیت و تعداد چاپ کاغذ برای شما مهم است پس در انتخاب تونر مناسب دقت کنید. همیشه قیمت پایین تر، گزینه مناسبی نیست.

همه رنگ ها را بخرید!

بسته به مدل دستگاه شما، یا رنگی هستند و یا سیاه و سفید. دستگاه های رنگی از چهار رنگ اصلی آبی (Cyan)، قرمز (Magenta)، زرد (Yellow) و مشکی (Black) استفاده می کنند. هنگام خرید باید برای هر چهار رنگ کارتریج آن، پودر تونر سفارش دهید. دستگاه سیاه و سفید هم که فقط از یک کارتریج با تونر مشکی، استفاده می کند.

CMYK

درست شارژ کنید!

اگر واقعاً شارژ کارتریج خود را بلد هستید، اینکار را انجام دهید. در غیر این صورت کیفیت چاپ بد را، به گردن تونر نیاندازید!. شارژ کارتریج فقط پر کردن پودر تونر نیست! یک کارتریج شامل قطعات دیگری از جمله درام، مگنت، کاغذ کش، پرس و سایر قطعات دیگر است که در عمل چاپ موثر هستند. اگر از سالم بودن قطعات مطمئن نیستید، پس کار را به کاردان بسپارید و شارژ را با شارژ کار!

toner-charge

دو نکته را نظر داشته باشید.

  1. قبل از نصب کارتریج شارژ شده، حتماً آنرا تکان دهید.
  2. اگر کیفیت چاپ خوب نیست، کاغذ خود را تغییر دهید. از کاغذ با کیفیت تر استفاده کنید.

نکاتی برای نگهداری از کارتریج تونر HP 204A

بسیاری از کاربران اداری مایل به انتخاب پرینترهای لیزری هستند. چرا که پرینترهای لیزری کیفیت چاپ بالا و کارایی و عملکرد مناسبی در چاپ متون اداری دارند. ضمن اینکه مواد چاپی ایده‎آلی برای استفاده از آنها مهیا است. با این حال، اگر پرینتر لیزری برای مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار نگیرد، کارتریج تونر داخل پرینتر مستعد فرسودگی است. یعنی ممکن است باعث شود روی سطح کارتریج جریان ضعیفی از برق باقی بماند. این وضعیت باعث می‎شود پس زمینه‎ای بسیار تاریک در کاغذ چاپ شود و بیشتر بر روی خروجی پرینترهای لیزری تاثیر می‎گذارد. با توجه به این امر، برای جلوگیری از فرسودگی تونر و بهبود خروجی پرینترهای لیزری چه می‎توان کرد؟

نگهداری از کارتریج تونر HP 204A

از طرف دیگر در حین استفاده عملی، احتمالا متوجه شده ‎اید که سطح کارتریج تونر به راحتی خراشیده می ‎شود. این موضوع طول عمر موثر کارتریج را کاهش می‎دهد. کارتریج آسیب پذیر است. اگر به درستی با آن کار نکنیم صدمه دیده و کیفیت چاپ را کاهش می دهد. حال می ‎خواهیم در مورد تونر 204A به عنوان یک مثال واقعی صحبت نموده و نشان دهیم که برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی چه باید کرد.

  1. برای حفظ عملکرد بالای کارتریج، درام حساس به نور را به طور مرتب مورد تعمیر و نگهداری قرار دهید.

درام داخل یونیت درام قرار دارد. پرینتر لیزری برای انجام عملیات پرینت ابتدا تونر را روی این درام قرار می‎دهد. اهمیت درام برای پرینتر لیزری و کارتریج تونر کاملا واضح است. روش‎های نگهداری از آن، شامل تمیز کردن سازه‎های داخلی کارتریج 204A و خالی کردن به موقع پودر ضایعاتی است. مهمتر از همه، نگهداری روزانه از کارتریج، می‎تواند آن را از آسیب ذرات کوچک تونر محافظت کند. بنابراین اگر امید به استفاده کامل از تونر 204A خود دارید و می‎خواهید از فرسودگی ناشی از استفاده نادرست اجتناب کنید، با نگهداری ساده روزانه شروع کنید.

نگهداری از کارتریج تونر HP 204A

  1. در انتخاب کاغذ های چاپی مناسب برای استفاده در پرینتر دقت کنید.

فکر نکنید که استفاده از هرگونه کاغذ و مواد چاپی برای مصارف پرینتر بدون مشکل است. بهتر است بدانید که مواد کاغذی نامناسب می‎توانند مشکلات زیادی ایجاد کنند. کیفیت پایین مواد کاغذی از یک طرف عملکرد پرینتر را پایین می‎آورد و از طرف دیگر روی تونر سازگار 204A تاثیر گذاشته و فرسودگی کارتریج تونر را افزایش می ‎دهد. حتی ممکن است به طور مستقیم و ناگهانی باعث کاهش عمر کارتریج شود. اما از چه نوع کاغذهایی باید برای کارتریج و پرینتر خود استفاده کنید؟

می‎ توانید برای انتخاب درست، به مشخصات کاغذ مندرج در برچسب روی محصولات و یا راهنمای کاربر محصول مراجعه کنید. معمولا اطلاعات کافی در مورد مشخصات کاغذ را در آنجا پیدا خواهید کرد. اگر متوجه شدید که از کاغذ نادرستی استفاده می ‎کنید، کار را متوقف نموده و از یک نوع مناسب استفاده نمایید. ممکن است اثرات استفاده از کاغذ نامناسب در کوتاه مدت مشخص نباشد. اما در استفاده طولانی مدت، بر روی رنگ خروجی و کیفیت چاپ تاثیر می‎گذارد.

  1. انجام صحیح عملیات نصب و تمیز کردن

هنگامی که قصد دارید کارتریج تونر 204A را روی پرینتر خود نصب یا جایگزین کنید، نکات محافظتی را رعایت کنید. برای این کار ابتدا بایستی بدنه بیرونی پرینتر لیزری را به آرامی باز کنید. سپس با دقت کارتریج را از پرینتر لیزری بیرون بیاورید. در طول فرآیند نصب، می‎توانید از یک تکه پارچه نرم تمیز برای پوشاندن سطح تونر استفاده کنید. به این ترتیب از آسیب دیدن آن در حین تعویض جلوگیری می‎شود.

وقتی کارتریج یا پرینتر لیزری را تمیز می‎ کنید، می‎ توانید از یک پیچ‎گوشتی کوچک برای ضربه زدن به آن استفاده کنید. با انجام این کار، تونر باقی مانده به راحتی از کارتریج بیرون می‎ریزد و در عین حال از پخش شدن تونر در هوا و روی همه چیز جلوگیری می‎شود. این روشهای عملی و ساده می‎تواند به شما برای جلوگیری از فرسودگی ناشی از کار کردن تونر کمک نموده و کارآیی کارتریج پرینتر را افزایش دهد.

نگهداری از کارتریج تونر HP 204A

به کارگیری برخی از روش‎های ساده و عملی و البته کارشناسانه، می‎تواند به طور موثر از نقص چاپ ناشی از فرسودگی تونر جلوگیری کند. برای استفاده کامل از کارتریجهای تونر خود، در اولین زمان ممکن این اقدامات کارآمد را انجام دهید.

مطالب آموزشی مرتبط:

انواع پرینتر

انواع پرینتر

خرید پرینتر می‌تواند یک موضوع چالش برانگیز باشد و اکثر افراد همیشه در انتخاب پرینتر معمولا با سوالات زیادی مواجه می‌شوند. ما در ادامه این مقاله تلاش کردیم تا راهنمایی در مورد خرید این وسیله پرکاربرد و مفید بیان کنیم. تن....

انواع پرینتر

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

می‌خواهید تونر کارتریج مناسبی برای پرینترتان بخرید، ولی نمی‌دانید کدام را انتخاب کنید؟ یا کدام مدل برای چاپگر شما مناسب است؟ نگران نباشید! در این مطلب از درجه برایتان از نکات مهم پیش از خرید تونر کارتریج می‌گوییم. «تون....

قبل از خرید تونر کارتریج حتما این نکات را بخوانید

   محصولات مشابه