مقالات رابوکالا
فروشگاه

افزودنی فتوشاپ چیست ( پلاگین ها و اکستنشن ها )

پلاگین ها و اکستنشن ها در نرم افزار فتوشاپ افزودنی هایی هستند که توسط کمپانی ادوبی یا سایر تولید کنندگان نرم افزار در جهان تولید و ارائه می‌شوند، این افزودنی ها برای انجام کاری و یا سرعت بخشیدن به فعالیتی در فتوشاپ ساخته می شوند . معمولا توسعه دهندگان این افزودنی ها برای انجام فعالیت های زمان بر و پیشرفته که یا انجام آن برای کاربران عادی سخت است و یا کاربران حرفه ای هم وقت زیادی برای انجام آن صرف کنند اقدام به تولید این افزودنی ها می‌نمایند.

به عنوان مثال روتوش صورت یا همان فرایند Retouching، پروسه ای است که در فتوشاپ زمان و تخصص بالایی برای اجرایی شدن نیاز دارد، اما شرکت های مختلف باتوجه به تجربه خود در زمینه روتوش تصاویر و استفاده از تکنیک های نرم افزاری به بهینه ترین ابزار ها برای ساخت یک افزودنی به فتوشاپ رسیده اند که بسیاری از کارهای که نیاز به دانش تخصصی بالا دارند را با زدن چند کلیک یا استفاده از یک ابزار جدید انجام میدهد .

یا به عنوان مثال ایجاد خطوط راهنما در فتوشاپ برای افرادی که اقدام به طراحی کارت ویزیت یا سربرگ و … در فتوشاپ می‌کنند فرایند زمان بری طلقی می‌شود ، که با وجود پلاگین ساده ای  این کار در کمتر از چند ثانیه صورت می‌گیرد.

آموزش نصب اکستنشن در فتوشاپ :

تفاوت اکستنشن ها و پلاگین ها را میتوان به روش نصب آن ها مربوط دانست ، عموما پلاگین های فتوشاپ دارای محیط نصب اختصاصی هستند که مانند یک نرم افزار در سیستم اجرا و نصب میشوند اما اکستنشن ها برای نصب  رویه متفاوتی دارند که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم.

برای نصب اکستنشن ها در فتوشاپ سه راه وجود دارد.

روش اول: استفاده از نرم افزار Adobe Extension Manager CC

اگر از نرم افزار های سری cc ادوبی استفاده می کنید این گزینه مناسب و بی دردسری برای شما خواهد بود  ، کافی است نرم افزار را دانلود و نصب کنید سپس بر روی دکمه install کلیک کنید و مسیر اکستنشن مربوطه را در سیستم مشخص کنید و فایل .zxp مربوط به افزونه را باز کنید تا نصب اکستنشن آغاز شود. البته این روش ممکن است بر روی سیستم هایی که فتوشاپ کرک شده نصب کرده اند قابل اجرا نباشد به همین دلیل برای سیستم هایی که نسخه کرک شده استفاده میکنند نرم افزار بعدی توصیه میشود.

افزودنی فتوشاپ

دانلود Adobe Extension Manager

برای نصب فایل زیر را دانلود و از حالت فشرده خارج کنید سپس بر روی Setup کلیک کنید تا برنامه به سادگی نصب شود .

البته این نرم افزار برای نسخه های CS6 و CS5 هم وجود دارد که می‌توانید با استفاده از تحریم شکن و مراجعه به سایت این نرم افزار از انتهای آن صفحه اقدام به دانلود آن نسخه نمایید.

روش دوم : استفاده از نرم افزار ZXPInstaller

نرم افزار ZXPInstaller به طور عمومی برای نصب پکیج های با فرمت ZXP کاربرد دارد ، حجم فایل آن کمتر از نرم افزار اکستنشن منیجر هست و سازگاری بهتری با اکستنشن های گوناگون و قابل نصب در نرم افزار های ادوبی دارد . این نرم افزار برای نصب در سیستم هایی با محصولات کرک شده کاملا توصیه میشود.

اکستنشن فتوشاپ

روش کار با این نرم افزار بسیار ساده است کافی است بعد از اجرای برنامه فایل ZXP خود را به مرکز آن بکشید و رها کنید یا در مرکز پنجره برنامه کلیک کنید و به مسیر فایل اکستنشن بروید و فایل ZXP  آن را انتخاب کنید تا نصب شود. پس از اتمام نصب به شما پیغام داده میشود که نرم افزار های ادوبی خود را یک بار ببندید و مجددا باز کنید تا تغیرات اعمال شده را مشاهده نمایید.

دانلود AdZXPInstaller

برای نصب در ویندوز فایل زیر را دانلود کرده و پس از آن بر روی فایل دانلود شده دابل کلیک کرده تا نصب شود . به همین سادگی .

 روش سوم: روش دستی و بدون نرم افزار

برای نصب اکستنشن بدون نرم افزار کافی است که ابتدا فایل اکستنش خود را که فرمت ZXP  دارد کپی نموده و با توجه به نسخه نرم افزار خود به یکی از مسیر های زیر بده و در آنجا Past نمایید. اگر نرم افزار شما باز بود آن را ببندید و مجددا باز نمایید

نکته: مسیر های زیر فقط برای نرم افزار فتوشاپ می‌باشد و برای سایر نرم افزار های ادوبی نیز به همین صورت است.

WINDOWS 32-BIT PATH CC2017+:
C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe\CEP\extensions\
WINDOWS 64-BIT PATH CC2017+:
C:\Program Files\Common Files\Adobe\CEP\extensions\
WINDOWS PATH CC2015 +CC2016:
%userprofile%\AppData\Roaming\Adobe\CEP\extensions\
APPLE PATH:
~/Library/Application Support/Adobe/CEP/extensions/

منظور از %userprofile% نام پروفایل شما در ویندوز می‌باشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش

فتوشاپ نرم افزاری است که غریب به اتفاق مردم از آن استفاده می‌کنند. این نرم افزار همراه با ویژگی‌های پیچیده و قابلیت‌های گسترده‌ای که دارد همواره یکی از مورد استفاده‌ترین برنامه‌ها نزد عکاسان حرفه‌ای دنیا است. بنابر‌....

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش

   محصولات مشابه