مقالات رابوکالا
فروشگاه

طراحی و دکوراسیون داخلی، نکاتی که باید بدانید

طراحی و دکوراسیون داخلی چیست؟ چرا باید به طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارمان اهمیت بدهیم؟ و چه نکاتی وجود دارند که برای این منظور باید بدانیم؟ امروزه بحث طراحی و دکوراسیون داخلی به یکی از بحث‌های بسیار پرطرفدار و داغ تبدیل شده است. چرا که نه تنها مورد توجه افراد اهل دل، که مورد توجه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار نیز می‌باشد. تا حالا به احساس خود نسبت به یک فضای جدید بعد از ورود به آن فکر کرده‌اید؟ چه چیزهایی در آن فضا شما را مجذوب می‌کند؟ بین دو رستوران با سرویس‌دهی یکسان کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ طراحی و دکوراسیون داخلی اماکن مختلف چه تاثیری بر شما می‌گذارند؟ در ادامه گروه معماری بام به نکات جالبی درباره طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می‌کنند که بهتر است بدانید. پس اگر فکر می‌کنید که این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد تا انتها با ما همراه باشید.


گروه معماری بام

در طراحی و دکوراسیون داخلی کمی خلاق باشید!

داشتن خلاقیت همیشه یکی از مهمترین نکات در طراحی و دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید. منظور از خلاقیت چیست؟ خیلی ساده ساده است. یعنی همان راه‌های کلیشه‌ای را نروید. یعنی ایده‌پردازی کنید، ایده‌های خود را کارشناسی کنید و آن‌ها را پرورش دهید و در نهایت اجرا کنید.

چرا خلاقیت در طراحی و دکوراسیون داخلی مهم است؟ چون طراحی خلاقانه به شما کمک می‌کند از محدودیت‌هایتان عبور کنید. مثلا کنج کابینت‌های آشپزخانه را در نظر بگیرید، فضایی که تا همین سال‌های قبل همیشه بدون استفاده بود اما امروزه با استفاده از انواع روش‌های خلاقانه در طراحی کابینت مثل کشو‌های سه‌گوش به بهترین نحو استفاده می‌شود.


گروه معماری بام

 

خلاقیت در طراحی نه‌تنها کارایی را بیشتر می‌کند، بلکه در خلق زیبایی بصری و جلب توجه مخاطبان نیز بسیار تاثیرگذار باشد. مثلا طراحی و دکوراسیون داخلی مطب زیبایی در تصویر بالا که توسط گروه معماری بام اجرا شده است را  نگاه کنید. استفاده خلاقانه از فرم‌ها، شکل‌های هندسی و عناصر طراحی در کنار اِلِمان‌های دکوراتیو در این تصویر، این موضوع را به خوبی نشان می‌دهند.


گروه معماری بام

ترکیب‌بندی را در طراحی و دکوراسیون داخلی رعایت کنید

دومین نکته‌ای که گروه معماری بام به آن تاکید دارند کمپوزیسیون (Composition) می‌باشد. کمپوزیسیون یا همان ترکیب‌بندی در طراحی و دکوراسیون داخلی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. حالا منظور از ترکیب‌بندی چیست؟ ترکیب‌بندی را می‌توان کنار هم چیدن اِلِمان‌ها در کنار هم در یک فضا تعریف نمود به گونه‌ای که تناسب در کل فضا حفظ شود.


گروه معماری بام

ترکیب‌بندی از موارد بسیار جزئی تا موارد کلی را در بر می‌گیرد. ترکیب‌بندی جزئی مثل نحوه‌ی چیدمان و قرار گرفتن مبلمان در کنار یکدیگر در اطراف فرش و یا ترکیب‌بندی کلی‌تر مثل قرار گرفتن مبلمان نسبت به میز غذاخوری، تلویزیون یا شومینه از جمله نمونه‌های ترکیب‌بندی در طراحی و دکوراسیون داخلی هستند که رعایت نمودن آن‌ها تاثیر بسیار زیادی در کیفیت بصری فضا خواهد گذاشت. اگر اصول ترکیب‌بندی در دکوراسیون داخلی یک فضا به درستی رعایت شود، هرگز با قرار گرفتن در آن فضا احساس نامتعادل بودن و عدم توازن در دکوراسیون نخواهید داشت.


گروه معماری بام

حتی چگونگی قرار گرفتن تابلوها و دیوارکوب‌ها در کنار یکدیگر نیاز باید از اصول ترکیب‌بندی پیروی کنند تا جلوه‌ی بصری بیشتری داشته باشند. توجه به ترکیب‌بندی باعث می‌شود که مخاطبان از نظر بصری ارتباط بهتر و موثرتری با طراحی و دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر بگیرند و تمایل داشته باشند تا اوقات بیشتری را در آن فضا سپری کنند. حالا تصور کنید که این مسئله در یک فروشگاه و مرکز خرید یا در طراحی و دکوراسیون داخلی غرفه‌ نمایشگاهی تا چه اندازه می‌تواند مهم باشد؟

توجه داشته باشید که رعایت نمودن اصول ترکیب‌بندی نیازمند سواد بصری‌‌ست و توصیه می‌شود که اگر در این زمینه دانش و تجربه کافی ندارید از متخصصین و طراحان مجرب کمک بگیرید.


گروه معماری بام

حفظ هارمونی در طراحی و دکوراسیون داخلی خیلی مهم است

منظور از هارمونی در واقع نوعی پیوستگی ظاهری و معنایی میان عناصر طراحی و الِمان‌های به کار رفته در طراحی و دکوراسیون داخلی می‌باشد. پیروی از یک سبک مشخص در طراحی بخش‌های مختلف فضا، داشتن تم رنگی مشخص و استفاده از متریال‌های واحد در فضاهای داخلی از جمله شاخص‌های حفظ هارمونی در طراحی و دکوراسیون داخلی به حساب می‌آیند. انتخاب‌های هوشمندانه برای ایجاد هارمونی در طراحی داخلی نیازمند داشتن دید کلی و تجسم قوی می‌باشد. مثلا باید بتوانید هال و پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب‌ها را به عنوان یک مجموعه‌ی کلی در نظر بگیرید و تک تک زیرمجموعه‌ها را با توجه به مجموعه‌ی کلی طراحی نمایید. دیدن تصاویر نمونه‌های اجرا شده از طراحی و دکوراسیون داخلی که در آن‌ها این مسئله به خوبی رعایت شده باشد کمک می‌کند تا درک بهتری از هارمونی پیدا کنید. برای این منظور می‌توانید به پروفایل گروه معماری بام در چیدانه بروید و نمونه‌کارهای این گروه خلاق را ببینید. همچنین می‌توانید از طریق سایت رسمی گروه معماری بام هم به پروژه‌ها و نمونه‌کارهای اجرا شده توسط این گروه دسترسی داشته باشید.


گروه معماری بام

 

با تاکید روی برخی عناصر، زیبایی بصری خلق کنید

تاکید در طراحی و دکوراسیون داخلی از آن کارهای جذابی‌ست که کارتان را حرفه‌ای‌تر و گیراتر می‌نماید. اما باید توجه داشته باشید که اصول تاکید در طراحی را هوشمندانه و دقیق به کار ببرید. هدف از تاکید در دکوراسیون و طراحی داخلی این است که ویوهای مد نظرتان را برجسته کرده و توجه مخاطبان را به آن‌ها جلب نمایید.


گروه معماری بام

تاکید در دکوراسیون داخلی را می‌توانید با استفاده از عناصر طراحی و اِلِمان‌های موجود در فضا، ترکیبات رنگی، استفاده از بافت‌های خاص، طراحی پارامتریک و جانمایی‌های خلاقانه‌ی اشیا انجام دهید. بهتر است که در هر فضایی بیش از یک یا نهایتا دو نقطه‌ی تاکید وجود نداشته باشد. این مسئله در طراحی و دکوراسیون داخلی تجاری که با جذب مشتری ارتباط مستقیم دارد اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

 


گروه معماری بام

رنگ ها را در طراحی و دکوراسیون داخلی دست کم نگیرید

توجه به انتخاب رنگ مناسب در طراحی داخلی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. تاثیر متفاوت رنگ‌ها بر روی احساس آدم‌ها، طراحان را وادار می‌کند تا به این مسئله توجه ویژه داشته باشند. انتخاب رنگ دیوارها، انتخاب رنگ مبلمان، انتخاب رنگ کاغذ دیواری، انتخاب رنگ پرده‌ها و انتخاب رنگ سایر تزئینات به کار رفته در فضا هرکدام تاثیر تعیین‌کننده‌ای در حس و حال فضا دارند و بسیار مهم است که نه تنها هارمونی در انتخاب رنگ‌ها حفظ شود، بلکه رنگ‌ها متناسب با ماهیت فضا و با توجه به اصول زیبایی‌شناسی و روانشناسی رنگ‌ها انتخاب گردند. به عنوان مثال مانند تصویر بالا استفاده از رنگ‌های ملایم و آرامش‌بخش سبز و آبی در کنار رنگ سفید که رنگی خنثی می‌باشند برای طراحی و دکوراسیون داخلی بیمارستان انتخاب خوبی‌ست.

کلام آخر: طراحی و دکوراسیون داخلی یک امر تخصصی است که بایدها و نبایدهای خودش را دارد. دانستن اصول طراحی و نکات دکوراسیون به شما کمک می‌کند که در نهایت دفتر کار یا منزلی با دیزاین حرفه‌ای‌تر و جذاب‌تر داشته باشید. هر چقدر که تجربه و دانش‌تان بیشتر باشد، از نتیجه کارتان راضی‌تر خواهید بود. با همه‌ی این اوصاف پیشنهاد ما به شما این است که کارتان را به دست کاردان بسپارید. به گفته‌ی گروه معماری بام "هدف اصلی این گروه، طراحی به‌روز و خلاقانه در عرصه معماری و طراحی داخلی است. ارائه خدمات کارآمد در خصوص طراحی معماری و طراحی داخلی و مشاوره و تامین کالا و همچنین اجرای آن در سطوح مختلف از جمله مراکز صنعتی، مراکز اداری، مطب پزشکان و ساختمان های مسکونی و... از زمینه‌های فعالیت این مجموعه است". شما نیز می‌توانید صفر تا صد کار خود را به این گروه خلاق بسپارید و از نتیجه کارتان شگفت‌زده شوید.

مطالب آموزشی مرتبط:

چگونه ترشی مخلوط خانگی درست کنیم

چگونه ترشی مخلوط خانگی درست کنیم

ترشی یکی از مخلفات خوشمزه و دلخواه برای انواع غذاهای ما ایرانیان است، که انواع مختلفی دارد و قومیتهای مختلف بنا به ذائقه و موادی که در دسترسشان بوده و اصولا برای نگهداری از مواد غذایی و استفاده از آنها در غیر فصل رویش اقدا....

چگونه ترشی مخلوط خانگی درست کنیم

   محصولات مشابه