مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید دستگاه بخور، تفاوت بخور گرم و سرد مهمه!

دستگاه بخور یا رطوبت ساز از زمان های قدیمی و به شکل های گوناگون مورد استفاده قرار می گرفته است. این دستگاه که هم برای مصارف خانگی و هم در موارد مصرف صنعتی کاربرد دارد، در مدل ها و طرح های گوناگونی ارائه می شود. اما در هنگام خرید یک دستگاه بخور، به غیر از قیمت و برند، سوالاتی در مورد سرد یا گرم بودن آن نیز مطرح شده و لازم است که حتما اطلاعاتی دراین زمینه بدانیم. به همین منظور تصمیم گرفتم در این مطلب راهنمای کامل خرید دستگاه بخور را برای شما توضیح دهم.

راهنمای خرید دستگاه بخور

به طور کلی دستگاه بخور برای افزایش رطوبت موجود در هوا به کار می رود. این کار که برای مرطوب کردن هوای خشک به کار می رود، می تواند کمک خوبی برای سلامتی باشد. جلوگیری ازخشکی گلو و مخاط بینی، لطافت و شادابی پوست و همچنین کاهش بروز سرماخوردگی، آلرژی، آسم و بیماری ‌های تنفسی مواردی هستند که برای فواید این دستگاه ها نام برده می شوند. بهتر است قبل از انتخاب آشنایی کامل با بخورهای سرد و گرم داشته باشید تا بتوانید آن چه که مورد نیازتان است را تهیه نمایید:

دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد را می توان به نوعی نسل جدید دستگاه بخور گرم دانست. این مدل به سه گروه رطوبت ‌ساز پروانه‌ ای، رطوبت ساز اولتراسونیک و رطوبت‌ ساز تبخیری تقسیم می‌‌شود که هر یک مزایای خاصی نسبت به دیگری دارد.

رطوبت ساز اولتراسونیک شامل یک دیسک سرامیکی پیزوالکتریک بوده که به دلیل وجود میدان الکتریکی نوسان داشته و همین نوسان نیز موجب ایجاد موج در آب موجود در دستگاه بخور می شود. عدم وجود فیلتر در این دستگاه ها باعث کاهش هزینه های آن شده و نسبت به مدل تبخیری و پروانه ای، رطوبت بیش تری را وارد فضا می کنند.  

دستگاه بخور پروانه ای توسط یک دیسک پروانه قرار گرفته بر روی مخزن آب کار می کند. حرکت پروانه باعث وزش باد درون مخزن آب و در نتیجه ایجاد بخار آب می شود. شاید بتوان گفت این مدل نسب به دو مدل دیگر کاربرد کم تری دارند.

دستگاه بخور تبخیری به وسیله یک فیلتر فیتیله ای آب را به سمت یک فن هدایت کرده که فن باعث تبخیر و هدایت آب به بیرون می شود. همین فیلترهای به کار رفته در بخور تبخیری باعث جلوگیری از پراکندگی ذرات گرد و غبار و باکتری ها می شود. باید دقت داشته باشید که این فیلترها نیاز به تعویض شدن دارند. 

مطلب پیشنهادی : بهترین مکان برای وسایل برقی کوچک در آشپزخانه

راهنمای خرید دستگاه بخور

دستگاه بخور سرد

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

از مزایا و معایب دستگاه بخور سرد می توان به عدم ایجاد خطر سوختگی (به خصوص برای خردسالان)، صدای کم تر نسبت به بخور گرم و مصرف انرژی برق کمتر اشاره داشت.  البته آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌‌ ها و باکتری‌‌ هاست و بنابراین باید به طور مرتب تمیز شوند. از معایب دیگر آن ها این است که به دلیل پراکنده شدن مواد معدنی آب در هوا باید مخزن آنها با آب مقطر پر شود.

مطلب پیشنهادی :سیستم های تهویه مطبوع: هوای دلپذیر را مهمان خانه کنیم!

خرید دستگاه بخور

دستگاه بخور گرم و سرد

دستگاه بخور گرم

دستگاه های بخور گرم که معمولا برای هوای سرد توصیه می شوند، از یک المنت حرارتی برای گرم شدن و سپس تبدیل به بخار آب استفاده می کنند. این دستگاه در تسکین گرفتگی بینی، عفونت های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه های خشک مورد استفاده قرار گرفته و به همین دلیل برای فصول سرد مناسب هستند. 

مزایا و معایب دستگاه بخور گرم

برخلاف بخور سرد، در این مدل احتمال رشد باکتری و قارچ کمتر بوده و به گرم شدن خانه در فصول سرد نیز کمک می کند. معمولا در این دستگاه ها امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده وجود دارد اما دارای مصرف برق بالا هستند . احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن نیز وجود دارد. 

مطلب پیشنهادی : گرمایش از کف: گرم کردن کف با کفپوش های گرمایشی

خرید دستگاه بخور

تعیین میزان رطوبت

دانستن میزان رطوبت مورد نیاز برای یک فضا از نکات مهم دیگری است که باید حتما به آن توجه داشت. اگر رطوبت بیش از انداز در هوا تولید شود قطره های آب بر روی جداره داخلی پنجره ها تشکیل شده و یک محیط مرطوب برای رشد باکتری ها و قارچ ها را به وجود می آورند. معمولا ظرفیت هر دستگاه بر روی آن نوشته شده است. 

مطلب پیشنهادی : معرفی انواع سیستم های گرمایشی برای فصل سرما

خرید دستگاه بخور مدل فانتزی

برند دستگاه بخور

انواع دستگاه بخور سرد و گرم از مدل های فانتزی و کوچک گرفته تا مدل‌‌ های بزرگ و رومیزی با قیمت‌ های متنوع در بازار وجود دارند. برندهای بیورر، فلر، های تک، متیو یا متئو، آلپکس و ... از جمله نمونه های موجود در بازار ایران هستند. 

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید و استفاده از دستگاه‌های بخور

راهنمای خرید و استفاده از دستگاه‌های بخور

مجله زندگی ایده آل - شقایق جعفری : در فصل زمستان با خشك و سرد شدن هوا میكروب‌ها و ذرات معلق شرایط محیطی را برای ابتلا به حساسیت و سرماخوردگی‌ها فراهم می‌كنند. یكی از راه‌هایی كه می‌تواند عوامل بیماری‌زا را از محیط زندگی....

راهنمای خرید و استفاده از دستگاه‌های بخور

   محصولات مشابه