مقالات رابوکالا
فروشگاه

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

وقتی در مورد وزن و تناسب اندام صحبت می‌کنیم، اولین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد اندازه‌گیری است. اندازه‌گیری این‌ که چه‌قدر چاق یا لاغر شده‌ایم، به چه میزان باید به وزنمان اضافه کرده و یا از آن کم کنیم، همه موضوعاتی هستند که پشت سرهم در ذهنمان مرور می‌شوند. با استفاده از ترازو نه تنها می‌توان وزن را اندازه‌گیری کرد بلکه در مدل‌های پیشرفته‌ی آن می‌توان میزان آب بدن، چربی و تراکم استخوان را نیز بدست آورد.

اندازه گیری روزانه وزن، یکی از عادت های روزانه بسیاری از افراد و ازجمله خانم ها است. اندازه گیری وزن می تواند در جاهای مختلف ازجمله خیابان، منزل و یا باشگاه توسط ترازوهای دیجیتالی انجام شود. ماهیت اصلی ترازوهای دیجیتال همانند ترازوهای مکانیکی است، اندازه گیری وزن توسط ترازوهای دیجیتالی آسان تر و دقیق تر است. بعد از خرید ترازو دیجیتال می بایست با نکات مهم در استفاده از آن آشنا شوید. در ادامه قصد داریم مهم ترین نکاتی که می بایست در هنگام استفاده از ترازو درنظر بگیرید را معرفی کنیم.

 1. اگر می خواهید اختلاف وزن خود در روزهای مختلف را به طور دقیق محاسبه کنید، می بایست آن را روزانه برای ساعات مشخص و ثابت ثبت نمایید. همچنین برای آن که وزن شما به درستی نشان داده شود، ابتدای صبح با معده خالی، بهترین زمان برا وزن کردن می باشد.
 2. قرار گرفتن ترازو بر روی فرش، موکت و یا پارکت چوبی باعث خواهد شد تا وزن شما به درستی اندازه گیری نشود. توصیه می کنیم برای دستیابی به وزن دقیق تر، ترازو را بر روی سطح تراز و محکم مانند سرامیک و یا موزاییک قرار دهید.

خرید ترازو دیجیتال

 1. زمانی که ترازو را جابجا می کنید، می بایست آن را مجدد تنظیم (کالیبره) کنید. اگر ترازو را بعد از آن که جابجا کردید، کالیبره نکنید، در این صورت احتمال نوسان در وزن شما وجود خواهد داشت. برای کالیبره کردن ترازو، ابتدا آن را بر روی سطح سخت و محکم قرار دهید. با یک پا بر روی ترازو فشار وارد کنید تا عدد روی نمایشگر ظاهر شود. حال پای خود را از روی ترازو بردارید و منتظر باشید تا نمایشگر ترازو خاموش شود. حال فرآیند کالیبراسیون ترازو دیجیتالی تمام شده و می توانید با ایستادن بر روی تراز دیجیتالی ازجمله ترازو دیجیتال بیورر ، وزن خود را اندازه گیری کنید.
 2. سعی کنید هنگامی که بر روی ترازو وزن کشی قرار گرفته اید، جابجا نشده و یا تکان نخورید. حالتِ ثابت خود را باید تا زمانی که وزن نشان داده شده روی نمایشگر ثابت نشده است، حفظ کنید. توصیه می کنیم برای مشاهده وزن دقیق تر، بعد از آن که بر روی ترازو قرار گرفتید، تا ۳ بشمارید و در این مدت تکان نخورید.
 3. با هر لباسی که در روز اول، خود را وزن می کنید، با همان لباس همچنان اندازه گیری و مقایسه وزن خود را ادامه دهید. استفاده از پوشش های مختلف باعث خواهد شد تا متوجه میزان دقیق کاهش وزن خود نشوید.
 4. از آنجایی که استرس و اضطراب ناشی از وزن کردن ممکن است مانع از تنظیم یک برنامه غذایی منظم و اجرای آن شود، از این رو توصیه می کنیم، تعداد دفعاتی که وزن خود را اندازه می گیرید، محدود باشد.
 5. خانم ها باید توجه داشته باشند که چند روز قبل از قاعدگی و همچنین چند روز بعد از این دوران، به دلیل تجمع مایعات در بدن، وزن فرد اندکی بیشتر از مقدار واقعی نشان داده می شود. پس بهتر است در این چند روز، وزن خود را اندازه نگیرید.
 6. از آنجایی که دقت اندازه گیری ترازوهای مختلف می تواند با هم متفاوت باشد، لذا توصیه می کنیم با هر ترازویی که در روز اول، اندازه گیری وزن خود را آغاز می کنید، با همان ترازو وزن کشی ، خودتان را در طول دوره موردنظر وزن کنید.

ترازو وزن کشی

 1. هر چند روز یکبار، تمام سطوح ترازوی دیجیتالی خود را تمیز کنید تا از ورود گرد و غبار و جرم به قطعات داخلی دستگاه جلوگیری کرده و بتوانید طول عمر ترازو دیجیتالی خود را بیشتر کنید.
 2. اکثر ترازوهای دیجیتال، در برابر آب و رطوبت مقاوم نیستند. اگر آب و یا هر مایع دیگری بر روی ترازو ریخته شد، بلافاصله با دستمال مخصوص، رطوبت را از روی آن تمیز کنید تا به قطعات داخلی ترازو نفوذ نکرده و باعث خرابی آن نشود.
 3. یکی از اشتباهاتی که برخی افراد مرتکب می شوند، قرار دادن وسایل بسیار سنگین بر روی کفه ترازو دیجیتالی به مدت طولانی است. قرار گرفتن وسیله سنگین برای ساعت های متوالی ممکن است دستگاه را به کلی از کار بیاندازد و مجبور به خرید ترازو دیجیتال جدید شوید.

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

ترازوهای دیجیتالی در انواع مختلف ارائه شده و به همین دلیل نیز قیمت خرید آن‌ها از یکدیگر متفاوت است. بنابراین بسیار مهم است که برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی، هنگام خرید ترازوی دیجیتال ابتدا نیازهای خود را در نظر گرفته و با توجه به نکاتی که در زیر آمده‌اند یک مدل مناسب را انتخاب کنید.

انواع ترازو دیجیتال

خرید ترازو دیجیتال آشپزخانه

ترازوهای دیجیتال در اندازه‌ها و انواع مختلفی ساخته و عرضه می‌شوند، اما به طور کلی می‌توان آن‌ها را به چهار نوع فروشگاهی، آشپزخانه، خانگی و زرگری تقسیم کرد.

ظرفیت ترازو و تلرانس

خرید ترازو دیجیتال فروشگاهی

همانطور که احتمالا در قسمت قبلی متوجه شدید، ظرفیت و دقت ترازو یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب و خرید ترازوی دیجیتال است. ظرفیت ترازو به حداکثر وزنی گفته می‌شود که یک ترازو می‌تواند به شکل درست و بدون آسیب دیدن آن را اندازه گیری کند. هر ترازو دیجیتال ظرفیت خاصی را شامل شده که با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت است. به عنوان مثال ترازوهای آشپزخانه ظرفیتی بین 2 تا 15 کیلوگرم دارند و این درحالی است که ترازوهای دیجیتال فروشگاهی به دلیل متفاوت بودن وزن اقلام موجود در فروشگاه‌ها، از ظرفیت 10 تا 150 کیلوگرمی و یا حتی بیشتر برخوردار هستند.

دقت هر ترازو اما به میزان تلرانس و یا همان درصد خطا آن بستگی دارد. درصد خطا هر ترازو به مقدار وزنی گفته می‌شود که ترازو آن را به شکل رند شده نشان می‌دهد. به عنوان مثال، تلرانس 500 گرمی در یک ترازو به این معنا نیست که این ترازو 500 گرم از وزن را اشتباه نشان می‌دهد، بلکه به این معناست که اگر یک شی 2.3 کیلوگرمی را بر روی آن بگذارید، ترازو آن را به نزدیک‌ترین عدد با دقت 500 گرمی رند کرده و مقدار 2.5 کیلوگرم را نشان می‌دهد. این درحالی است که یک ترازو با دقت 100 گرم می‌تواند وزن همین شی را 2.3 کیلوگرم نشان دهد.

 امکانات و قابلیت های اضافی

خرید ترازو دیجیتال وزن کشی

بسیاری از ترازوها علاوه بر نشان دادن وزن، قابلیت‌ها و امکانات اضافی و پیشرفته‌تری را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، یک ترازو دیجیتال فروشگاهی باید بتواند با وارد کردن قیمت یا کد کالا، قیمت کل را محاسبه کند. برخی ترازوهای دیجیتال آشپزخانه قادرند با وارد کردن نام کالا، کالری‌های آن را محاسبه کنند و مدل‌هایی از ترازوهای وزن کشی نیز وجود دارند که علاوه بر اندازه گیری وزن، محاسبه BMI، درصد آب یا چربی و گزینه‌های اینچنینی را ارائه می‌کنند.

طراحی

خرید ترازو دیجیتال مارک خوب

معمولا در ساخت اکثر ترازوهای وزن کشی از یک طراحی مربعی، مستطیلی یا دایره‌ای ساده بهره گرفته می‌شود، اما خرید ترازوی دیجیتال آشپزخانه یا فروشگاهی در شکل‌های مختلفی امکان پذیر است. بنابراین توصیه می‌شود که با توجه به فضایی که برای ترازو خود در نظر گرفته‌اید، یک مدل مناسب را انتخاب کنید.

مصرف انرژی

اغلب ترازوهای فروشگاهی با اتصال به برق کار می‌کنند، اما انواع دیگر معمولا به باتری به عنوان منبع اصلی تغذیه تکیه می‌کنند. بنابراین، بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که مصرف آن تا حد ممکن کم بوده؛ زیرا هیچ کسی دوست ندارد که هر روز وقت خود را صرف عوض کردن باتری ترازو کند. قابلیت‌هایی مثل صفر شدن خودکار یا خاموش شدن خودکار از تاثیرگذار‌ترین عوامل در کاهش مصرف انرژی ترازو هستند.

خرید ترازو دیجیتالی

 

قیمت

خرید ترازو دیجیتال در قیمت‌های متفاوتی (از 100 هزار تومان تا چند میلیون تومان) امکان پذیر است، اما این نکته بسیار مهم است که نیاز خود را در هنگام خرید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر فقط می‌خواهید از ترازو خود برای وزن کشی استفاده کنید، دلیلی ندارد که یک ترازو دیجیتال مجهز به محاسبه‌گر BMI خریداری کنید.

4 نکته مهم قبل از خرید ترازو دیجیتال

1- انواع ویژگی های ترازو دیجیتالی که قصد خرید آن را دارید :
- سایز ارقام دیجیتالی : هر چقدر سایز اعداد بزرگتر باشد خواندن آن آسانتر می باشد.
- قدسنج : ترازوهایی که در کنار اندازه گیری وزن قابلیت اندازه گیری قد را هم دارند.
- دارای نمایشگر جدا شونده : قابلیت جدا شدن صفحه نمایش برای قرار دادن روی میز یا روی دیوار
- اندازه گیری نوزاد : برای اندازه گیری وزن نوزادان به کار می رود.
- قابلیت اتصال به کامپیوتر : بعضی از ترازوها دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر می باشد تا بعد از انتقال اطلاعات
به نرم افزارهای تعریف شده توسط آن مورد آنالیز قرار گیرد

- حافظه : عملکرد حافظه شامل نمایش اختلاف وزن در مقایسه با وزن اندازه گیری شده قبل برای چند کاربر مختلف
- روشن شدن و خاموشی خودکار : این ترازوها با لمس پا روشن می شوند و همین که کار با ترازو به پایان برسد خودش بصورت خودکار خاموش می شود
- نشانگر بار بیش از ظرفیت ترازو : در این ترازوها اگر وزن انسان بیش از تحمل وزن ترازو باشد شما را با نشان دادن یک پیغام مطلع می سازد
- تحمل وزن و دقت ترازو : دقت ترازو حداقل اختلاف وزنی می باشد که توسط ترازو نمایش داده می شود و تحمل وزن ، حداکثر وزنی می باشد نمایش داده می شود.
- جنس بدنه و طرح و رنگ : خیلی از ترازوهای دیجیتال از جنس شیشه نشکن و پلاستیکی و آلومینیومی  می باشند و هر کدوم دارای طرح و رنگ متفاوتی می باشند .
- اندازه صفحه نمایش : هر چقدر سایز صفحه نمایش بزرگتر باشد خواندن اعداد و اطلاعات صفحه نمایش راحت تر می باشد .
- قابلیت اتصال : بین گوشی های هوشمند و ترازو از طریق تکنولوژی بلوتوث هوشمند
- دارای قابلیت تعیین BMI : BMI شاخص توده بدنی برای مشخص نمودن نسبت قد به وزن می باشد . بعضی از ترازوها دارای قابلیت تعیین BMI می باشد .
- قابلیت پشتیانی زبان : آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی
- نوع استفاده – خانگی یا تجاری : بسیاری از ترازو ها مناسب برای استفاده در منزل می باشند و بسیاری دیگر
برای استفاده در درمانگاه ها و بیمارستان ها و ..... مناسب می باشند.

- قابلیت تشخیص صدا
- قابلیت تبدیل واحد وزن به Kg/lb/st
- نوع منبع تغذیه : باطری - خورشیدی – برقی

 2- امکانات ترازو دیجیتال : قابلیت اندازه گیری شاخص‌های سلامتی  از قبیل : اندازه گیری چربی بدن-  توده عضلانی-  توده استخوانی - درصد آب بدن - کالری مورد نیاز بدن - دمای بدن - اندازه گیری فشار خون
3- قیمت ترازو دیجیتال : مهم ترین بحث برای خرید هر نوع کالایی بحث قیمت آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است .قیمت ها برای خرید ترازو دیجیتال متغیر می باشند و اختلاف قیمت ها بخاطر برند، امکانات و کیفیت آن می باشد . البته قيمت هميشه تعيين كننده نيست، پيشنهاد مي كنيم علاوه بر در نظر گرفتن قيمت هاي مختلف، پارامتر هاي زیر را نیز در نظر گرفته و بر روي مشخصات ترازویی كه مناسب شماست تمركز نماييد. با ديدن همه مدل هاي ترازو دیجیتال در آتي اسپرت، می توانید گزينه مناسب تر با توجه به بودجه مورد نظر خود را بيابيد .
4- برند و گارانتی و کشور سازنده : برخي از افراد حساسيت خاصي روي كشور سازنده دستگاهي كه خريداري مي كنند دارند. اكثر ترازو های موجود در بازار ايران ساخت كشورهاي آلمان ، اسپانیا ،ژاپن، سوییس، کانادا و چين مي باشند. اين پارامتر تاثير بسزايي در قیمت ترازو خواهد داشت كه هميشه باعث افزايش كيفيت نيست. نكته اي كه بيشتر حايز اهميت است، داشتن گارانتي و خدمات پس از فروش ترازو ایست كه خريداري مي نماييد.

مطالب آموزشی مرتبط:

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

اگر می‌خواهید مراقب تناسب اندام‌تان باشید، باید حتما یک ترازوی مناسب در خانه داشته باشید. خوشبختانه ترازوهای دیجیتال نسبت به چند سال گذشته با قیمت مناسب‌تری در بازار به فروش می‌رسند و افراد بیشتری از عهده خرید آن برمی....

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)

ترازو این وسیله­ پرکاربرد، از دیرباز تا امروز عضو جدایی ناپذیر زندگی بشر بوده است. از زمانی که داد و ستد در نسل بشر آغاز شده است، استفاده از ترازو جزئی از آن بوده است و بشر هر روز با این وسیله سر و کار داشته است. ماهیت اصلی ت....

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)

معیارهای انتخاب مناسبترین ترازو برای آشپزخانه

انواع بهترین ترازوی دیجیتال و عقربه‌ای وزن کشی سال 2020 کدام اند؟

مبنای انتخاب ترازوی دیجیتال چیست

راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه ، بهترین نکات همراه با جدول قیمت!

مقایسه ۵ ترازوی آشپزخانه موجود در بازار ایران

   محصولات مشابه