مقالات رابوکالا

فروشگاه

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

وقتی در مورد وزن و تناسب اندام صحبت می‌کنیم، اولین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد اندازه‌گیری است. اندازه‌گیری این‌ که چه‌قدر چاق یا لاغر شده‌ایم، به چه میزان باید به وزنمان اضافه کرده و یا از آن کم کنیم، همه موضوعاتی هستند که پشت سرهم در ذهنمان مرور می‌شوند. با استفاده از ترازو نه تنها می‌توان وزن را اندازه‌گیری کرد بلکه در مدل‌های پیشرفته‌ی آن می‌توان میزان آب بدن، چربی و تراکم استخوان را نیز بدست آورد.

نکاتی که باید هنگام خرید ترازوی دیجیتال به آنها دقت کنید

  • انواع ترازو دیجیتال
  • ظرفیت ترازو و تلرانس
  • امکانات و قابلیت های اضافی
  • طراحی
  • مصرف انرژی
  • قیمت

ترازوهای دیجیتالی در انواع مختلف ارائه شده و به همین دلیل نیز قیمت خرید آن‌ها از یکدیگر متفاوت است. بنابراین بسیار مهم است که برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی، هنگام خرید ترازوی دیجیتال ابتدا نیازهای خود را در نظر گرفته و با توجه به نکاتی که در زیر آمده‌اند یک مدل مناسب را انتخاب کنید.

انواع ترازو دیجیتال

خرید ترازو دیجیتال آشپزخانه

ترازوهای دیجیتال در اندازه‌ها و انواع مختلفی ساخته و عرضه می‌شوند، اما به طور کلی می‌توان آن‌ها را به چهار نوع فروشگاهی، آشپزخانه، خانگی و زرگری تقسیم کرد.

  • ترازوهای فروشگاهی: این نوع از ترازوها که حتما آن‌ها را در پیشخوان فروشگاه‌های مختلف دیده‌اید، یکی از پرکاربرد‌ترین نوع از انواع ترازوهای دیجیتال به حساب می‌آیند. ترازوهای فروشگاهی معمولا ظرفیت حداکثری 10 تا 150 کیلوگرم داشته و به ویژه در مدل‌های کوچکتر از دقت بالایی برخوردار هستند.
  • ترازوهای دیجیتال آشپزخانه: ترازوهای دیجیتال آشپزخانه برای وزن کردن مواد غذایی در آشپزخانه به کار می‌روند. این نوع از ترازوها معمولا ظرفیت مفید کم‌تر از 10 کیلوگرم دارند، اما دقت آن‌ها بسیار بالا است.
  • ترازوهای دیجیتال خانگی: ترازوهای دیجیتالی خانگی که به آن‌ها ترازوی وزن کشی نیز گفته می‌شود، معمولا ظرفیت حداکثری 100 تا 170 کیلوگرمی داشته و نسبتا دقیق هستند. خرید ترازوی دیجیتال وزن کشی معمولا توسط مجموعه‌های ورزشی و مراکز پزشکی و درمانی به منظور کنترل وزن مراجعه کنندگان و همچنین هر کسی که تمایل داشته باشد وزن خود را به صورت روزانه در خانه کنترل کند انجام می‌شود.
  • ترازو دیجیتال زرگری: همانطور که از نامشان پیداست، ترازوهای دیجیتال زرگری برای اندازه گیری طلا و سایر چیزهای با ارزش مثل سنگ‌های قیمتی یا زعفران مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع ترازوها اندازه‌ای کوچک داشته، حداکثر ظرفیت آن‌ها حدود 300 گرم است و از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند.

ظرفیت ترازو و تلرانس

خرید ترازو دیجیتال فروشگاهی

همانطور که احتمالا در قسمت قبلی متوجه شدید، ظرفیت و دقت ترازو یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب و خرید ترازوی دیجیتال است. ظرفیت ترازو به حداکثر وزنی گفته می‌شود که یک ترازو می‌تواند به شکل درست و بدون آسیب دیدن آن را اندازه گیری کند. هر ترازو دیجیتال ظرفیت خاصی را شامل شده که با توجه به نوع کاربرد آن متفاوت است. به عنوان مثال ترازوهای آشپزخانه ظرفیتی بین 2 تا 15 کیلوگرم دارند و این درحالی است که ترازوهای دیجیتال فروشگاهی به دلیل متفاوت بودن وزن اقلام موجود در فروشگاه‌ها، از ظرفیت 10 تا 150 کیلوگرمی و یا حتی بیشتر برخوردار هستند.

دقت هر ترازو اما به میزان تلرانس و یا همان درصد خطا آن بستگی دارد. درصد خطا هر ترازو به مقدار وزنی گفته می‌شود که ترازو آن را به شکل رند شده نشان می‌دهد. به عنوان مثال، تلرانس 500 گرمی در یک ترازو به این معنا نیست که این ترازو 500 گرم از وزن را اشتباه نشان می‌دهد، بلکه به این معناست که اگر یک شی 2.3 کیلوگرمی را بر روی آن بگذارید، ترازو آن را به نزدیک‌ترین عدد با دقت 500 گرمی رند کرده و مقدار 2.5 کیلوگرم را نشان می‌دهد. این درحالی است که یک ترازو با دقت 100 گرم می‌تواند وزن همین شی را 2.3 کیلوگرم نشان دهد.

 امکانات و قابلیت های اضافی

خرید ترازو دیجیتال وزن کشی

بسیاری از ترازوها علاوه بر نشان دادن وزن، قابلیت‌ها و امکانات اضافی و پیشرفته‌تری را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، یک ترازو دیجیتال فروشگاهی باید بتواند با وارد کردن قیمت یا کد کالا، قیمت کل را محاسبه کند. برخی ترازوهای دیجیتال آشپزخانه قادرند با وارد کردن نام کالا، کالری‌های آن را محاسبه کنند و مدل‌هایی از ترازوهای وزن کشی نیز وجود دارند که علاوه بر اندازه گیری وزن، محاسبه BMI، درصد آب یا چربی و گزینه‌های اینچنینی را ارائه می‌کنند.

طراحی

خرید ترازو دیجیتال مارک خوب

معمولا در ساخت اکثر ترازوهای وزن کشی از یک طراحی مربعی، مستطیلی یا دایره‌ای ساده بهره گرفته می‌شود، اما خرید ترازوی دیجیتال آشپزخانه یا فروشگاهی در شکل‌های مختلفی امکان پذیر است. بنابراین توصیه می‌شود که با توجه به فضایی که برای ترازو خود در نظر گرفته‌اید، یک مدل مناسب را انتخاب کنید.

مصرف انرژی

اغلب ترازوهای فروشگاهی با اتصال به برق کار می‌کنند، اما انواع دیگر معمولا به باتری به عنوان منبع اصلی تغذیه تکیه می‌کنند. بنابراین، بهتر است ترازویی را انتخاب کنید که مصرف آن تا حد ممکن کم بوده؛ زیرا هیچ کسی دوست ندارد که هر روز وقت خود را صرف عوض کردن باتری ترازو کند. قابلیت‌هایی مثل صفر شدن خودکار یا خاموش شدن خودکار از تاثیرگذار‌ترین عوامل در کاهش مصرف انرژی ترازو هستند.

خرید ترازو دیجیتالی

 

قیمت

خرید ترازو دیجیتال در قیمت‌های متفاوتی (از 100 هزار تومان تا چند میلیون تومان) امکان پذیر است، اما این نکته بسیار مهم است که نیاز خود را در هنگام خرید در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر فقط می‌خواهید از ترازو خود برای وزن کشی استفاده کنید، دلیلی ندارد که یک ترازو دیجیتال مجهز به محاسبه‌گر BMI خریداری کنید.

4 نکته مهم قبل از خرید ترازو دیجیتال

1- انواع ویژگی های ترازو دیجیتالی که قصد خرید آن را دارید :
- سایز ارقام دیجیتالی : هر چقدر سایز اعداد بزرگتر باشد خواندن آن آسانتر می باشد.
- قدسنج : ترازوهایی که در کنار اندازه گیری وزن قابلیت اندازه گیری قد را هم دارند.
- دارای نمایشگر جدا شونده : قابلیت جدا شدن صفحه نمایش برای قرار دادن روی میز یا روی دیوار
- اندازه گیری نوزاد : برای اندازه گیری وزن نوزادان به کار می رود.
- قابلیت اتصال به کامپیوتر : بعضی از ترازوها دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر می باشد تا بعد از انتقال اطلاعات
به نرم افزارهای تعریف شده توسط آن مورد آنالیز قرار گیرد

- حافظه : عملکرد حافظه شامل نمایش اختلاف وزن در مقایسه با وزن اندازه گیری شده قبل برای چند کاربر مختلف
- روشن شدن و خاموشی خودکار : این ترازوها با لمس پا روشن می شوند و همین که کار با ترازو به پایان برسد خودش بصورت خودکار خاموش می شود
- نشانگر بار بیش از ظرفیت ترازو : در این ترازوها اگر وزن انسان بیش از تحمل وزن ترازو باشد شما را با نشان دادن یک پیغام مطلع می سازد
- تحمل وزن و دقت ترازو : دقت ترازو حداقل اختلاف وزنی می باشد که توسط ترازو نمایش داده می شود و تحمل وزن ، حداکثر وزنی می باشد نمایش داده می شود.
- جنس بدنه و طرح و رنگ : خیلی از ترازوهای دیجیتال از جنس شیشه نشکن و پلاستیکی و آلومینیومی  می باشند و هر کدوم دارای طرح و رنگ متفاوتی می باشند .
- اندازه صفحه نمایش : هر چقدر سایز صفحه نمایش بزرگتر باشد خواندن اعداد و اطلاعات صفحه نمایش راحت تر می باشد .
- قابلیت اتصال : بین گوشی های هوشمند و ترازو از طریق تکنولوژی بلوتوث هوشمند
- دارای قابلیت تعیین BMI : BMI شاخص توده بدنی برای مشخص نمودن نسبت قد به وزن می باشد . بعضی از ترازوها دارای قابلیت تعیین BMI می باشد .
- قابلیت پشتیانی زبان : آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی
- نوع استفاده – خانگی یا تجاری : بسیاری از ترازو ها مناسب برای استفاده در منزل می باشند و بسیاری دیگر
برای استفاده در درمانگاه ها و بیمارستان ها و ..... مناسب می باشند.

- قابلیت تشخیص صدا
- قابلیت تبدیل واحد وزن به Kg/lb/st
- نوع منبع تغذیه : باطری - خورشیدی – برقی

 2- امکانات ترازو دیجیتال : قابلیت اندازه گیری شاخص‌های سلامتی  از قبیل : اندازه گیری چربی بدن-  توده عضلانی-  توده استخوانی - درصد آب بدن - کالری مورد نیاز بدن - دمای بدن - اندازه گیری فشار خون
3- قیمت ترازو دیجیتال : مهم ترین بحث برای خرید هر نوع کالایی بحث قیمت آن می باشد که بسیار حائز اهمیت است .قیمت ها برای خرید ترازو دیجیتال متغیر می باشند و اختلاف قیمت ها بخاطر برند، امکانات و کیفیت آن می باشد . البته قيمت هميشه تعيين كننده نيست، پيشنهاد مي كنيم علاوه بر در نظر گرفتن قيمت هاي مختلف، پارامتر هاي زیر را نیز در نظر گرفته و بر روي مشخصات ترازویی كه مناسب شماست تمركز نماييد. با ديدن همه مدل هاي ترازو دیجیتال در آتي اسپرت، می توانید گزينه مناسب تر با توجه به بودجه مورد نظر خود را بيابيد .
4- برند و گارانتی و کشور سازنده : برخي از افراد حساسيت خاصي روي كشور سازنده دستگاهي كه خريداري مي كنند دارند. اكثر ترازو های موجود در بازار ايران ساخت كشورهاي آلمان ، اسپانیا ،ژاپن، سوییس، کانادا و چين مي باشند. اين پارامتر تاثير بسزايي در قیمت ترازو خواهد داشت كه هميشه باعث افزايش كيفيت نيست. نكته اي كه بيشتر حايز اهميت است، داشتن گارانتي و خدمات پس از فروش ترازو ایست كه خريداري مي نماييد.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید


ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید   

اگر می‌خواهید مراقب تناسب اندام‌تان باشید، باید حتما یک ترازوی مناسب در خانه داشته باشید. خوشبختانه ترازوهای دیجیتال نسبت به چند سال گذشته با قیمت مناسب‌تری در بازار به فروش می‌رسند و افراد بیشتری از عهده خرید آن برمی‌‌آیند. اما هنگام خرید ترازوی دیجیتال به چه نکاتی باید توجه کرد؟ این مقاله پاسخ‌تان را می‌دهد. پس با «درجه» همراه باشید. ادامه مطلب

ترازوی دیجیتال نخرید اگر این راهنما را نخوانده‌اید

  

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)


راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)   

ترازو این وسیله­ پرکاربرد، از دیرباز تا امروز عضو جدایی ناپذیر زندگی بشر بوده است. از زمانی که داد و ستد در نسل بشر آغاز شده است، استفاده از ترازو جزئی از آن بوده است و بشر هر روز با این وسیله سر و کار داشته است. ماهیت اصلی ترازوهای دیجیتال  همان ماهیت ترازو­های قدیمی است. وزن کردن. فقط دقیق­ تر شده است و البته راحت­ تر. ترازو دیجیتال، ترازویی با قطعات الکترونیکی است که از کلی مدار و برد و قطعات دیجیتالی تشکیل شده است و کار اصلی آن وزن کردن است. ادامه مطلب

راهنمای خرید ترازو دیجیتال (نکات مهم قبل از خرید)

معیارهای انتخاب مناسبترین ترازو برای آشپزخانه

انواع بهترین ترازوی دیجیتال و عقربه‌ای وزن کشی سال 2020 کدام اند؟

مبنای انتخاب ترازوی دیجیتال چیست

راهنمای خرید ترازوی آشپزخانه ، بهترین نکات همراه با جدول قیمت!

مقایسه ۵ ترازوی آشپزخانه موجود در بازار ایران

 

   محصولات مشابه