مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

امروزه با پیشرفت علم، به خون کمتری برای تست قند خون نیاز است و بر خلاف گذشته دیگر نیاز به خون زیاد برای تست قند خون ندارید. اگر از اینکه از نوک انگشتتان خون گرفته شود خوشتان نمی آید، دستگاه های جدید علاوه بر انگشتان امکان خون گرفتن از ساعد یا بازو را هم فراهم کرده اند و این قابلیت کمک زیادی به افرادی که باید دائم خون بدهند می کند. علاوه بر این لازم است تا به صورت مداوک آمار روزانه میزان قند خون خود را داشته باشید که در گذشته نیاز بود به صورت یادداشت برداری این کار را انجام دهید. اما امروزه وجود حافظه در دستگاه تست قند باعث شده که از بابت فراموش نشدن اطلاعات روزانه میزان قند خون نگرانی نداشته باشید و حتی به مقایسه آنها با هم نیز بپردازید. سرعت دستگاه گلوکومتر بین 5 الی 60 ثانیه می باشد و طبعا هر چه دستگاه سریع تر نتایج ناشی از آزمایش خونتان را نشان دهد، بهتر است. دستگاه‌های گرفتن قند خون به چند دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

انواع دستگاه قند خون:

دستگاه قند خون خانگی نواری: در هر خانه ای که فردی مبتلا به دیابت است می بایست دستگاه قند خون خانگی برای کنترل میزان گلوکز موجود در خون وجود داشته باشد.

دستگاه قند خون مچی: دستگاه قند خون مچی با بسته شدن به مچ دست مانند ساعت و بدون سوزش و بدون خونگیری میزان قند خون را اندازه می گیرد و در صورت کاهش یا افزایش قند خون هشدار می دهد تا فرد را متوجه کند.

دستگاه قند خون بدون نوار: برای کودکانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و تحمل درد ناشی از خونگیری را ندارند، دستگاه تست قند بدون نوار بهترین روش برای حفظ سلامتی کودکانمان است. گلوکومتر بدون نوار از طریق سنسور، قند خون شما را حتی تا هشت ساعت قبل نیز نشان می دهد. از مزایای دیگر دستگاه های تست قند بدون نوار این است که ضد آب اند و حتی در استخر و حمام هم کاربری دارند. 

انواع دستگاه تست قند خون

دستگاه قند خون خانگی: در هر خانه ای که فردی مبتلا به دیابت است می بایست دستگاه قند خون خانگی برای کنترل میزان گلوکز موجود در خون وجود داشته باشد. طرز کار گلوکومتر به این صورت است که یک قطره از خونتان را روی نوار دستگاه قند خون می چکانید و نوار را داخل دستگاه می گذارید و به این صورت با سنجش میزان قند موجود در خونتان آرامش خاطر بیشتری پیدا می کنید.

دستگاه قند خون مچی: دستگاه قند خون مچی با بسته شدن به مچ دست مانند ساعت و بدون سوزش و بدون خونگیری میزان قند خون را اندازه می گیرد و در صورت کاهش یا افزایش قند خون هشدار می دهد تا فرد را متوجه کند.

دستگاه قند خون بدون نوار: برای کودکانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و تحمل درد ناشی از خونگیری را ندارند، دستگاه تست قند بدون نوار بهترین روش برای حفظ سلامتی کودکانمان است. گلوکومتر بدون نوار از طریق سنسور، قند خون شما را حتی تا هشت ساعت قبل نیز نشان می دهد. از مزایای دیگر دستگاه های تست قند بدون نوار این است که ضد آب اند و حتی در استخر و حمام هم کاربری دارند.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه تست قند خون

قابلیت کنترل حجم خون: در بازار ایران شما می توانید با دستگاه های مختلفی برای تست قند خون بدنتان مواجه شوید که با هر مقدار خوندهی به آن، دستگاه یک عدد کاملا غیر قابل اعتبار را به شما نشان می دهد و در حقیقت سبب سردرگمی شما خواهد شد! نوعی از این محصول پزشکی مناسب است که از قابلیت تشخیص میزان حجم خون رسانی (BVC) به دستگاه برخوردار باشد و در صورت عدم داشتن میزان مناسبی از خون، به جای نشان دادن یک عدد تقلبی، اخطار Error رو برای شما نمایان سازد.

میزان خون مورد نیاز برای عملکرد دستگاه: دستگاه های تست قند خون امروزی از میزان خون به مراتب کمتری نسب به مدل های قدیمی خود برای تشخیص میزان قند در خون شما برخوردار هستند که همین امر سبب درد و خونریزی کمتری برای شما به هنگام انجام تست قند خون خواهد شد.

دقت اندازه اگیری: یکی از مهم‏ترین ویژگی‏ها در خرید دستگاه تست قندخون که باید به آن توجه کرد، دقت اندازه‎گیری آن در نتایج اعلامی است. نتیجه اندازه ‏گیری بسیار حیاتی و تعیین کننده است و بایستی صحیح و دقیق باشد و کمترین میزان خطا را به همراه داشته باشد. چرا که پزشک شما با مشاهده این نتایج در روند درمانی شما قرار می‏گیرد.

سرعت فرآیند کالا: با اینکه معمولا تمامی دستگاه های تست قند خونِ موجود در بازار از بازه زمانی ۵ تا ۶۰ ثانیه ای برای نمایش نتیجه نهایی آزمایش برخوردار می باشند، اما مجددا خاطر نشان می کنیم که شما به سراغ خرید دستگاهی بروید که در مدت زمان کمتری قادر به انجام و نمایش نتیجه آزمایش شما باشد.

امکان نمونه گیری از سایر نقاط: دوستان عزیز توجه داشته باشید، برای برخی از دستگاه های تست قند خون این امکان فراهم شده است تا بتوان از آن ها در نقاطی غیر از نوک انگشت های دست همچون بازو و ساعد نیز استفاده کرد. البته این نکته برای عموم مردم خیلی حائز اهمیت نیست و ارزش این ویژگی را تنها افرادی می دانند که مبتلا به بیماری دیابت هستند و بایستی روزی ۳ الی ۴ بار حداقل سطح قند خون خود را بررسی نمایند.

صفحه نمایشگر دستگاه: سعی کنید حتی المقدور به سراغ خرید کالایی بروید که از نمایشگر بزرگی برای نشان دادن اطلاعات مربوط به صحت و سلامتی تان برخوردار باشد تا اینطوری بتوانید با دقت و وضوح بالاتری، اعداد به نمایش درآمده بر روی مانیتور دستگاه را مشاهده نمایید. البته از قلم باز نماند که معمولا هر چه امکانات جانبی این قبیل کالاهای پزشکی بیشتر باشد، بر روی صفحه نمایشگر آن اعداد گوناگون و بیشتری نیز به نمایش در خواهد آمد.

برخورداری از حافظه: یکی دیگر از موارد مهمی که پیشنهاد می کنیم فارغ از قیمت دستگاه تست قند خون، حتما در خرید این کالای پزشکی به آن توجه نمایید، برخورداری دستگاه مورد مظر شما از حافظه جهت ذخیره سازی نتایج بدست آمده از انجام این نوع آزمایش و همچنین گرفتن میانگین از این نتایج در بازه های زمانی مناسب می باشد.

قیمت دستگاه تست قند خون: همیشه یادتان باشد در خصوص کالاهای پزشکی به هیچ عنوان نباید خساست به خرج دهید؛ چرا که عمر و توانایی یک دستگاه پزشکی ارتباط کاملا مستقیمی با سلامت شما و دیگر عزیزانتان خواهد داشت! همچنین فراموش نکنید که فروش دستگاه های تست قند خون ارزان قیمت و یا حتی رایگان تنها یک شیوه تبلیغاتی کثیف است که قطعا شما به هنگام تهیه کردن سوزن و یا نوار مربوط به آن دستگاه، متوجه دروغ بزرگی که از سوی فرد فروشنده به شما تحویل داده شده است، خواهید شد.

 آیا میزان کتون خون را می‌تواند اندازه بگیرد:

دستگاه تست قند خون - دستگاه دو منظوره برای اندازه‌گیری قند و کتون خون

اگر از آن دسته بیمارانی هستید که باید علاوه‌بر قند خون‌تان سطح کتون خون (چربی مصرف‌نشده در خون) را هم اندازه بگیرید، حتما گلوکومتری را بخرید که این قابلیت را داشته باشد؛ به‌ویژه برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و یا بیماران دیابتی که در آنها احتمال بروز کتواسیدوز بالاست، این عملکرد دستگاه نقش حیاتی خواهد داشت. در تصویر بالا نمونه‌ای از دستگاه دومنظوره برای اندازه‌گیری سطح قند خون و نیز میزان کتون خون را می‌بینید.

از مکان‌های معتبر بخرید: گلوکومتر و نوارهای تست را می‌توانید از داروخانه‌ها، فروشگاه‌های کالای پزشکی و به‌شکل آنلاین از سایت‌های معتبر تهیه کنید. به‌هیچ‌عنوان دستگاه گلوکومتر و ملزومات آن را دست‌دوم نخرید. البته داروخانه گزینه ایمن‌تری برای خرید سوزن نمونه‌گیری و نوار تست است، زیرا این محصولات تاریخ انقضا دارند و معمولا داروخانه‌ها به این موارد اهمیت بیشتری می‌دهند. اگر می‌خواهید به تعداد زیادی نوار تست خریداری کنید، حتما به تاریخ انقضای آنها دقت کنید، زیرا ممکن است با توجه به تعدادی که در روز قرار است استفاده کنید، بیش‌ازحد بخرید و تا زمان مصرف آخرین نوار تست، از تاریخ‌شان بگذرد.

بهترین مارک دستگاه تست قند خون باید شامل چه ویژگی‌هایی باشد؟

حافظه – داشتن حافظه به شما کمک می کند تا نتایج حاصل شده در هر بار اندازه گیری قند خون را ثبت و ذخیره کنید. این برای داشتن نظارت دقیق در طول یک دوره مشخض می تواند ضروری باشد. ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما دستگاهی را با این ویژگی خریداری کنید.

زمان برای نمایش نتایج – دستگاه های مختلف در مقدار زمان نمایش نتایج با یکدیگر متفاوت هستند. هر چه زمان نشان دادن نتایج کوتاه تر باشد، این امکان وجود دارد که بتوانید چندین بار در روز مقدار گلوکز خونتان را اندازه گیری کنید.

اندازه – دستگاه های تست قند خون در اندازه های گوناگونی طراحی شده اند. اگر شما عاشق سفر کردن هستید، می توانید نوع کوچکی از آن را خریداری کنید که به راحتی قابل حمل باشد، وگرنه برای خانه می توانید هر ابعادی را انتخاب کنید.

دقت – مقدار دقت دستگاه های تست قند خون مهمترین ویژگی آنها است. به طور کلی بهترین برندها با کیفیت ساخت بالا می توانند نتایجی دقیق را نشان دهند، با این تفاوت که همه این نوع از دستگاه ها دارای خطا در حدود ۱۰ ± هستند. اما برای بررسی بیشتر می توانید با اندازه گیری خود را با نتایج آزمایشگاهی مقایسه کنید. (آزمایش خون نتایج دقیق تری را نسبت به دستگاه تست قند خون نشان می دهد)

آسانی در استفاده – به طور کلی این مورد به نحوه استفاده از دستگاه، دکمه ها، کنترل ها و صفحه نمایش با وضوح تصویر بالا اشاره دارد. اگر شما دچار اختلالات بینایی هستید، می توانید از دستگاهی که دارای ویژگی “سخن گو” است استفاده کنید.

بدون نیاز به کدگذاری – هر یک از نوارهای اندازه گیری دارای کد مشخصی هستند که آن را برای نمایش نتایج باید وارد دستگاه کرد. بسیاری از دستگاه های تست قند خون دارای کدگذاری دستی هستند، به این معنا که شما قبل از قراردادن نوار در داخل دستگاه، باید مقدار کد نوار را به صورت دستی وارد کنید تا دستگاه تنظیم شده و میزان قند خون را نمایش دهد.

بهترین و جدیدترین دستگاه می تواند دارای ویژگی خودکار کدگذاری باشد. این مورد فرصت کمتری را برای خطا ایجاد می کند. به ویژه برای سامندان که نمی توانند به صورت دستی کد را وارد کنند، بسیار مناسب است.

جایگزینی محل تست – برخی از دستگاه های به شما این امکان را می دهند که به غیر از نمونه گیری از نوک انگشتان دست بتوان از پا و شکم نیز نمونه خون گرفت. این مورد به شرایط گوناگونی بستگی دارد که بهتر است قبل استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

میانگین عملکردی – برخی از دستگاه می توانند دوره های ۷، ۱۴ و ۳۰ روزه میانگین مقادیر ثبت شده را محاسبه کرده و مقدایر آن نشان دهند. این باعث می شود روند قند خون خود را پیگیری کنید.

انتقال اطلاعات – برخی از دستگاه های تست قند خون دارای ویژگی انتقال اطلاعات از طریق درگاه USB به کامپیوتر برای بررسی های بیشتر است.

مقادیر قند خون مطلوب برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر می‌باشد:

- قند خون ناشتا: ۷۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۳/۹ تا ۷/۲ میلی‌مول بر لیتر)

- قند خون پس از وعده غذایی: کمتر از ۱۸۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۱۰ میلی‌مول بر لیتر)

- قند خون ۲ ساعت پس از صرف غذا: کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۷/۸ میلی‌مول بر لیتر)

قند خون ۲ ساعت بعد از صرف غذا در فرد عادی باید کمتر از ۱۲۰ میلی‌گرم در دسی لیتر (۶/۶ میلی‌مول بر لیتر) باشد، ولی هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که این قند خون به کمتر از ۱۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر برسد. (۷/۸ میلی‌مول بر لیتر)

کدام استاندارد برای دستگاه تست قند خون مناسب است؟

بهترین استاندارد یا ISO برای دستگاه تست قند، ISO 15197 است. اگر دستگاه تست قند دارای ISO 15197:2015 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۱۵) و یا ISO 15197:2013 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۱۳) باشد یعنی دستگاه از نظر دقت مورد تائید است و احتمال خطا با این دستگاه بسیار کم است؛ در هنگام خرید دستگاه توجه کنید که حتماً دستگاه یکی از این دو ISO را داشته باشد. لارم به ذکر است دستگاه‌های که دارای ISO 15197:2003 (یعنی ISO 15197 مربوط به سال ۲۰۰۳) هستند دقت کمتری دارند

قند خون با چه روشی توسط دستگاه اندازه‌گیری می‌شود؟

در دستگاه‌های تست قند خون از روش فتومتری و یا روش الکتروشیمیایی برای اندازه‌گیری قند خون، استفاده می‌شود.

روش فتومتری (نور سنجی): در این روش بر روی نوار تست میزان مشخصی آنزیم وجود دارد، زمانی که قطره خون بر روی نوار قرار می‌گیرد با آنزیم واکنش نشان داده و ماده رنگی تولید می‌کند. نوری که از طریق منبع داخل دستگاه تولید می‌شود با طول‌موج مشخص به نوار تست قند خون می‌رسد و ماده رنگی تولیدشده نور را جذب می‌کند. مقدار ماده رنگی تولیدشده با مقدار گلوکز نمونه متناسب است. اگر میزان گلوکز در خون بیشتر باشد، رنگ بیشتری تولید می‌شود، نوار نور بیشتری را جذب می‌کند و درنتیجه نور کمتری را منعکس می‌کند که نشانگر قند خون بالا است. نکته بسیار مهم در استفاده از دستگاه‌های فتومتری این است که دستگاه باید کاملاً تمیز باشد در غیر این صورت، نتایج حاصل از دستگاه می‌تواند همراه با خطا باشد.

روش الکتروشیمیایی: در این روش بر روی نوار تست میزان مشخصی آنزیم وجود دارد، زمانی که قطره خون بر روی نوار قرار می‌گیرد با آنزیم واکنش نشان داده و الکترون تولید می‌کند. تعداد الکترون‌ها با مقدار گلوکز نمونه متناسب است. آنزیم استفاده ‌شده در نوارها یا آنزیم گلوکزاکسیداز (GOD) و یا آنزیم گلوکز دهیدروژناز (GDH-PQQ) است.

آنزیم گلوکز دهیدروژناز (GDH-PQQ): آنزیم GDH-PQQ می‌تواند علاوه بر گلوکز خون (قند خون) با سایر قندها مانند مالتوز، گزیلوز، گالاکتوز واکنش دهد. این قندها در برخی ترکیبات داروئی و خوراکی وجود دارند بنابراین واکنش آنزیم GDH-PQ با این قندها می‌تواند سبب بالاتر نشان دادن قند خون به شکل کاذب و در نتیجه تصمیم‌گیری‌های نادرست شود. از سال ۲۰۰۸، استفاده از نوارهای تست قند خون با آنزیم GDH-PQQ در برخی بیماران و همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دنیا، از طرف اداره غذا و داروی امریکا (FDA) به دلیل گزارش ۱۳ مورد مرگ در دنیا ممنوع شده است.

آنزیم گلوکزاکسیداز (GOD): این آنزیم فقط با قند خون یا همان گلوکز واکنش نشان می‌دهد و توصیه می‌شود از دستگاه و نوار تست قندهای که با این آنزیم کار می‌کنند، استفاده شود.

مطالب آموزشی مرتبط:

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

با گذر زمان و بالا رفتن سن ، هر آدمی نیاز دارد که از میزان قند خون و فشار خون خود آگاه باشد . مخصوصا کسانی که مبتلا به دیابت هستند باید زود به زود از میزان قندخون خود آگاه باشند. نگهداشتن میزان قندخون نزدیک محدوده نرمال ، احت....

قبل از خرید دستگاه تست قند خون به این 12 نکته توجه نمایید

دستگاه قند خون

دستگاه قند خون

‌چنانچه شما مبتلا به دیابت هستید، باید از میزان قند خون خود آگاه باشید. تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ قند خون نزدیک به محدوده نرمال، احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی، عوارض چشمی، کلیوی، عصبی و مشکلات سیستم گردش خون و حتی مر....

دستگاه قند خون

راهنمای خرید دستگاه تست قند خون

بهترین مارک دستگاه تست قند خون

آموزش اندازه گیری قند خون در خانه و راهنمای خرید دستگاه قند خون

انتخاب دستگاه تست قندخون مقایسه راهنما ایرانی خارجی- بهترین و دقیق ترین دستگاه های تست قند خون کدامند؟

معرفی و خرید دقیق ترین مدل های دستگاه تست قند خون + قیمت روز

   محصولات مشابه