مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید تبسنج و دماسنج

بدن ما در برابر بیماری‌ها و ویروس‌ها از خود عکس العمل نشان می‌دهد. یکی از عکس العمل‌های معمول، تب است. در حالت طبیعی، میزان حرارت بدن 37 درجه می‌باشد. در صورت وجود بیماری یا عفونتی خاص در بدن، درجه حرارت بدن تغییر می‌یابد. تب بالای 40 درجه نشان می‎دهد که آنزیم‌های ضروری بدن وظیفه خود را درست انجام نمی‌دهند و دچار مشکل شده‌اند. دستگاه تب سنج، دستگاهی است که میزان تب را نشان می‌دهد. تب سنج از ابزارهای خیلی مهم، مخصوصا برای کسانی است که کودک دارند، چون کودکان در مقابله با بیماری‌ها نسبت به بزرگسالان ضعیف‌تر هستند و مقاومت کمتری نشان می‌دهند. پس اگر کودکی در منزل دارید، نسبت به خرید تب سنج اقدام نمایید. اگر در منزل تب سنج دیجیتالی داشته باشید می‌توانید به آسانی درجه تب خود و اعضای خانواده را اندازه گیری کنید و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع دماسنج‌ها:

نوع دماسنجی که برای بررسی میزان تب در بدن کودکان خود مورد استفاده قرار مي‌دهند، خاص نیست. در واقع، شما مي‌توانيد از هر نوع دماسنجی برای اندازه‌گیری درجه حرارت بدن کودکان خود استفاده كنيد. در ادامه این مقاله، لیستی از انواع دماسنج‌های موجود در بازار را برای شما عنوان می‌کنیم، تا انتخاب و روش یادگیری کارکرد آن برای بررسی درجه حرارت بدن نوزادتان را براي شما آسان کند! انواع دماسنج‌هاي رايج عبارتند از:

1- دماسنج‌های جیوه‌ای:

در زمان‌های گذشته، تنها دماسنجی که در دسترس عموم مردم قرار داشت، دماسنج جیوه‌ای بود. اما امروزه دماسنج‌های جیوه محبوبیت خود را از دست داده‌اند، چون به راحتی مي‌شكستند و جیوه موجود در آن‌ها آسیب جدی به بدن نوزادان بيمار وارد مي‌كرد. پس، یادتان باشد كه به کار بردن دماسنج‌های جیوه‌ای برای اندازه‌گیری درجه حرارت بدن نوزادان، اصلا ایده خوبی نیست.

2- دماسنج‌های دیجیتالی:

توجه داشته باشید كه بررسی کردن درجه حرارت بدن نوزادان با دماسنج ديجيتالي بسیار آسان بوده و روز به روز هم محبوبیت استفاده از اين وسيله در بین عموم مردم به طور فزاینده بالا می‌رود. جالب است بدانيد كه در این نوع دماسنج‌ها، دمای بدن کودکان با استفاده از سنسورهای حرارتي - الکترونیکی اندازه‌گیری می‌شود. همچنين، يادتان باشد كه شما به عنوان يك مادر جوان و بی‌تجربه می‌توانید اين وسيله را در رکتوم، دهان و یا زیر بغل نوزاد خود قرار داده و برای اندازه گیری درجه حرارت بدن او استفاده کنید.

حتما شما هم این سوال را از خودتان پرسیده اید  چرا نوزاد من تب می کند؟ پس این مطلب را بخوانید

3- تب ‌سنج دیجیتالی گوش:

این وسیله شگفت‌انگیز و پیشرفته که با استفاده از اشعه مادون قرمز کار خود را انجام می‌دهد، برای اندازه‌گیری دمای بدن نوزادان در داخل کانال گوش آن‌ها قرار داده می‌شود.

4- دماسنج دیجیتالی پستانکی:

این نوع دماسنج قطعا برای همه مادران و پزشکان شناخته شده است. شما باید اجازه دهید تا کودکتان از اين دماسنج به جای پستانک استفاده کند، تا دمای بدن او را ثبت نماييد!

5- دماسنج شریان تمپورال:

این نوع دماسنج نیز مانند دماسنج‌های دیجیتالی از یک اسکنر مادون قرمز برای بررسی دمای شریان تمپورال بر روي پیشانی نوزادان قرار گرفته و دماي بدن آن‌ها را اندازه‌گيري مي‌كند. به همين دليل، شما به عنوان يك مادر جوان و بي‌تجربه می‌توانید از این نوع دماسنج به راحتي استفاده كنيد. در واقع، مي‌توان ادعا كرد كه این نوع دماسنج دیجیتالي بهترین گزینه برای کسانی است که نوزاد کوچکي دارند.

انواع تب سنج و روش استفاده از آن ها را بدانید

تب سنج های ستونی یا پروب

این تب سنج ها به راحتی در دسترس می باشند و رایج ترین نوع تب سنج است . آن ها به سرعت دمای موجود در غذا، مایعات و جامدات را می خوانند . این تب سنج ها اغلب با درجه بندی همراه هستند و به همین دلیل استفاده از آنها راحت است.

همچنین می توان در تست نمونه های بهداشتی، اجناس و لابراتوار ها از آن ها استفاده کرد. انواع مختلفی از این تب سنج در دسترس می باشد .

یکی از انواع آن ها تب سنج پروب ثابت است که معمولاً با یک قلم همراه است و ارزان تر و ساده تر می باشد و دیگری تب سنج بی سیم است که اغلب پیچیده تر از نوع قبلی است و یک کابل حداقل یک متری دارد . ویژگی های آن متنوع می باشد . آلارم ها و طراحی تاشوی این تب سنج ، جزء ویژگی های اضافی آن است . همچنین برای کارهای تخصصی مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید تب سنج پروب، حمل و نقل راحت است . سایزهای مختلف این تب سنج از جنس فلز است و دقت بالا دارد و طیف اندازه گیری های آن مختلف است.

پروب تب سنج

تب سنج فروسرخ

تب سنج های فروسرخ یکی دیگر از انواع تب سنج ها می باشند که اندازه گیری مستقیم ندارند . این ویژگی آنها باعث شده است که بهترین ابزار برای اندازه گیری سطوح پایین و یا بالا محسوب شود . همچنین برای سیستم های لیزری مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختار این تب سنج معمولاً بسیار پیچیده است و به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که در مورد آن، اطلاعات کسب کنید زیرا در کارهای اتوماتیک، سیستم های تهویه هوا بسیار مورد استفاده است . پروسه های کارخانه ای که معمولا در دمای بالا انجام می شود نیز از این نوع تب سنج استفاده می کنند.

فواید این تب سنج این است که مجبور نیستید آن را با محیط مورد نظر برای اندازه گیری دما تماس دهید . دقت این تب سنج نیز بسیار بالا است و طیف وسیعی را اندازه گیری می کند.

تب سنج های نوع K

این تب سنج ها یکی از انواع خاص تب سنج می باشند ، دمای بسیار بالا را اندازه گیری می کنند و در آزمایشگاه ها و صنعت مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع از تب سنج ها معمولاً دقت بسیار بالایی دارند.

همچنین می توانند در محیط های مختلف استفاده شوند . این تب سنج ها معمولاً از فلز ساخته شده اند و دارای چند میله خاص هستند که هر میله برای یک هدف به کار رفته است.

فواید این تب سنج ، اندازه گیری طیف دمای بالا، دقت بالا ، سرعت پاسخ بالا و میله های قابل تعویض می باشد که معمولاً برای هر محیطی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین انواع سنسورهای دوگانه نیز در این تب سنج وجود دارد که می توان دقت دما های تشخیصی در آن ها را با یکدیگر مقایسه کرد.

دماسنج های دیتا لوگر

این دماسنج ها طیف های مختلفی را نشان می دهند و زمانی که فعال می شوند ، دما را در محیط اندازه گیری کرده و آن را در حافظه ثبت می کنند و همچنین می توانند دیتا تولید کنند و آن را روی گراف نشان دهند.

بیشتر این دماسنج ها می توانند روی کامپیوتر ، لپ تاپ و یا تبلت قرار بگیرند . طراحی آن ها اجازه می دهد که سطح دمای بالا را در محیط های مختلف با دمای پایدار ثبت کنند . دیتالوگرها معمولاً در انبارها ، ماشین های حمل و نقل و لابراتوارها مورد استفاده قرار می گیرند.

فواید دیتالاگر ثبت دما حتی در نامه ها یا گزارش های کاغذی ،دارای آلارم قابل تنظیم ، انتخاب سرعت لوگ شدن، زمان شروع و حالت لوگین بالا، آنالیز اطلاعات نرم افزاری و نمایش آن و طیف اندازه گیری مختلف همراه با دقت بالا می باشد.

دماسنج دیتالاگر

برچسب های دماسنج

برچسب های دماسنج نشان دهنده دما را نمی توان نوعی از دماسنج معرفی کرد اما این لوازم می توانند برای اندازه گیری دما کاربردی محسوب شوند . این برچسب ها به صورت فویلی هستند که برای فرآیندهای مختلفی که نیاز به اندازه گیری زمان دارند ، مثل استرلیزه کردن مناسب می باشند و همچنین می توانند دما را به طور دقیق نشان دهند.

انواع مختلفی از آن ها در بازار وجود دارد که کاملاً ارزان قیمت می باشد و ثبت دمای پایدار را با دقت بالا انجام می دهد . بخش های مختلف این برچسب ها حساس هستند . رایج ترین مدل های آن نیز برگشت ناپذیر هستند ، یعنی فقط یک بار می توان از آن استفاده کرد.

فواید این برچسب ها این است که طیف زمان را هم به سانتیگراد و هم فارنهایت نشان می دهند . روی این برچسب ها روغنی است و در مقابل آب مقاوم می باشد . تغییر رنگ در آن برگشت ناپذیر است . بعد از استفاده می توانید آن را به راحتی دور بیندازید.

تب سنج با سنسور دوگانه

این تب سنج ها در محیط داخل و خارج از خانه مورد استفاده قرار می گیرند و می تواند اطلاعات مختلفی را نشان دهد . آن ها دو عدد میله دارند . این میله ها شکل های متنوعی دارند. رایج ترین آن ها یک میله داخلی است که خودش مجهز به یک میله خارجی می باشد که با سیم به یکدیگر وصل شده اند.

میله خارجی را می توان در فاصله طولانی با یونیت قرار داد. بعضی از میله های خارجی بدون سیم هستند . صفحه نمایش آن ها می تواند همزمان دماهای مختلف را نشان دهد. رایج ترین کاربرد آن ها در فیزیک می باشد.

این تب سنج ها در اتاق های انباری و کلاس درس مورد استفاده قرار می گیرند . قیمت آن ها نیز ارزان است و جایگزین خوبی برای دستگاه های آنالوگ می باشد اما اگر قرار است که استفاده های تخصصی از آن داشته باشید ، بهتر است که از یک دماسنج دیگر استفاده کنید.

فواید این دستگاه این است که می تواند در مکان های مختلف ، همزمان دماهای متفاوت را اندازه گیری کند و همچنین تغییرات دما را به خوبی نشان می دهد . هر سنسور قادر به نمایش دمای مورد نظر می باشد. می توان آن را به راحتی روی دیوار و یا میز نصب کرد. طیف اندازه گیری آن نیز متنوع است و دقت بالایی دارد.

تب سنج های آنالوگ

تب سنج های آنالوگ اغلب جزء ارزان ترین و رایج ترین انواع تب سنج ها هستند . آن ها برای استفاده در داخل خانه و کارهای غیر تخصصی مناسب می باشند که نیاز به دقت بسیار بالایی ندارد . معمولاً این نوع از تب سنج ها حاوی مایع هستند و اجزای فلزی دارند . صفحه نمایش آن ها نیز مقیاس بندی شده می باشد.

فواید این تب سنج ها این است که به سادگی قابل خواندن هستند ، دما را همزمان به صورت فارنهایت و سانتیگراد نشان می دهند ، به راحتی روی دیوار نصب می شوند، نگهداری سختی ندارند و دقت اندازه گیری آن ها نیز بالا است.

تب سنج های آنالوگ

تب سنج های دیجیتالی

تب سنج های دیجیتالی دقیق ترین نتایج دمایی را به ما نشان می دهند که در شکل ها و سایزهای مختلفی در دسترس هستند و می توان آن ها را در مکان های مختلفی مثل خواربار فروشی، داروخانه و غیره استفاده کرد. همچنین باید یاد بگیرید که چگونه اعداد روی آن را بخوانید.

در انتهای این تب سنج ها یک سنسور قرار دارد که به بدنه وصل شده و می تواند دمای بدن را نشان دهد. تب سنج دیجیتالی ، تب سنج دو قسمتی می باشند. از این تب سنج می توان از طریق سه راه استفاده کرد :داخل دهان ، داخل مقعد و زیر بازو . البته باید مراقب باشید که از یک تب سنج هم برای دهان و هم برای مقعد استفاده نکنید.

خرید تب سنج دیجیتالی

خرید تب سنج دیجیتالی

 

انواع تب سنج دیجیتالی

تب سنج دیجیتالی دارای انواع مختلفی است از جمله: دهانی، زیربغلی، مقعدی، گوش و پیشانی. نوع پیشرفته تر این دستگاه ها هم وجود دارد که بدون تماس با بدن درجه حرارت را نشان می دهند و از طریق مادون قرمز کار می کنند. لازم به ذکر است به وسیله تب سنج دیجیتال می توانید دمای محیط، آب حمام و دمای مواد غذایی را اندازه گیری کنید.

مزایای استفاده از تب سنج دیجیتالی

دستگاه های تب سنج دیجیتال سرعت عملکرد بسیار پایین آن است که در بسیاری از مدل های آن کم تر از 30 ثانیه  و در بعضی حدود 1 ثانیه است. در تب سنج های آنالوگ حدود 3 دقیقه طول می کشد تا جیوه از حالت جامد به مایع تبدیل شده و بالا رفتن مایع از شیشه میزان درجه حرارت بدن را نشان دهد. اما تب سنج های دیجیتال مشکل کندی تب سنج های آنالوگ را نداشته و در زمان کوتاهی میزان حرارت بدن را نشان می دهند.

از دیگر مزایای تب سنج های دیجیتال این است که استفاده از آن بسیار ساده و راحت بوده و میزان دقت بالایی نیز دارد و در اغلب موارد بسیار قابل اطمینان است.

همچنین دستگاه دارای تکنولوژی نور پس زمینه است که استفاده از آن در تاریکی را میسر می کند.

روش استفاده تب سنج دیجیتالی

 روش استفاده تب سنج دیجیتالی

 نحوه کار تب سنج دیجیتالی غیر تماسی  

تب سنج دیجیتالی لیزری:

روش اندازه گیری غیر تماسی (لیزری) بیشتر بر اساس مقدار تابش فروسرخ که جسم هدف از خود به محیط ساطع می کند استفاده می شود این دماسنج ها به پیرو متر یا ترمومتر تفنگی یا لیزی مشهور هستند، دلیل استفاده از واژه لیزری استفاده از باریکه نور لیزر برای مشخص شدن هدف می باشد،دما با مقیاس درجه سانتیگراد اندازه گیری می گردد و در برخی کشورها که مقیاس دیگر نظیر فارنهایت نیز بسیار معمول می باشد و همچنین در معادلات فیزیکی معمولا از مقیاس کلوین استفاده می گردد

.دما سنج دیجیتالی مادون قرمز مناسب اجسام:

دماسنج مادون قرمز وسیله ای است که تابش مادون قرمز – نوعی تابش الکترومغناطیسی را در زیر طیف مرئی نور – که توسط یک شیء ساطع می شود ، اندازه گیری می کند. دماسنج مادون قرمز از اشعه حرارتی که اجسام از خود ساطع می کنند درجه حرارت را نشان می دهد. این بدان معنی است که آن ها می توانند درجه حرارت را از فاصله دور اعلام کنند. برخی آن ها را “اسلحه درجه حرارت” می نامند زیرا بیشتر دماسنج های مادون قرمز دستی هستند و شبیه اسلحه های مینیاتوری هستند.

تب سنج دیجیتالی مناسب بدن انسان:

تب سنج لیزری در واقع نوعی ترمومتر مادون قرمز است، می دانیم که جنب و جوش مولکول های هوای گرم و جسم گرم بیشتر از سایر اجسام است ،این مولکول ها نوعی انرژی مادون قرمز تولید می کنند که توسط ترمومتر لیزری جذب شده و به سیگنال الکتریکی تبدیل می شوند، ترموتر لیزری با اندازه گیری انرژی تمام اجسام و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی دما را روی صفحه نمایش نشان می دهد.

انرژی مادون قرمز طول موج بیشتری نسبت به نورهای مرئی دارد و باعث شده که جز طیف موج های الکترومغناطیسی همچون امواج ماکرویوو ، امواج رادیوی، امواج فرابنفش و اشعه ایکس باشد، اساسی ترین طراحی دماسنج مادون قرمز شامل یک لنز برای تمرکز اشعه حرارتی مادون قرمز بر روی یک آشکارساز است که انرژی تابشی را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کند، این پیکربندی بدون نیاز به تماس با جسم، اندازه گیری دما را از راه دور تسهیل می کند، این دستگاه برای اندازه گیری دما در شرایطی که ترموکوپل ها یا دیگر سنسورهای نوع پروب استفاده نمی شوند، کاربرد دارد.

طرز کار اشعه مادون قرمز در تب سنج به چه شکل می باشد؟

اساس کار دماسنج های مادون قرمز بدین صورت است که هر ماده ای با دمای بالاتر از صفر مطلق، مولکول هایی را در خود جابجا می کند.

هرچه دما بیشتر باشد، مولکول ها سریع تر حرکت می کنند، این مولکول ها هنگام حرکت، تابش اشعه مادون قرمز ساطع می کنند و هرچه داغ تر شوند از تابش بیشتری از جمله نور مرئی ساطع می شوند به همین دلیل است که یک فلز گرم شده، یک درخشش قرمز یا سفید ساطع می کند، دماسنج های مادون قرمز این اشعه را تشخیص داده و اندازه گیری می کنند.

نور مادون قرمز می تواند مانند نور مرئی متمرکز، منعکس شده یا جذب شود،دماسنج های مادون قرمز از لنزهایی برای متمرکز کردن نور مادون قرمز از یک جسم بر روی آشکارساز (دتکتور) معروف به ترموپایل استفاده می کنند، عملکرد ترموپیل جذب اشعه مادون قرمز و تبدیل آن به گرما است.

ترموپیل گرم تر می شود و انرژی مادون قرمز بیشتری را جذب می کند، گرمای اضافی به الکتریسیته تبدیل می شود ، که به یک آشکارساز منتقل می شود که دمای جسم را تعیین می کند.

دماسنج های مادون قرمز برای بررسی دمای بدن (بویژه کودکان)، آب، غذا (سوپ) و نوشیدنی ها بسیار عالی هستند،حتی در یک میدان جنگ، میتواند تعیین کند که آیا کسی واقعاً مرده است یا اینکه فقط وانمود می کند همچنین برای تعیین درجه حرارت فرد از طریق گوش آن ها استفاده می شود.

به طور کلی می توان گفت همه موارد ذکر شده زیرشاخه دماسنج یا ترمومترهای پزشکی می باشند، زیرا پزشکی یکی از حوزه هایی است که تعیین درجه حرارت بیمار یکی از مهم ترین موارد برای تشخیص مشکل و برخورد با آن است.

نکات ایمنی برای استفاده از تب سنج دیجیتال

دستگاه را در معرض شوک الکتریکی قرار ندهید.

از دستگاه در شرایط دمایی مرطوب بالاتر از 85% استفاده نکنید.

دستگاه را دور از آب و گرما و اشعه مستقیم آفتاب قرار دهید.

از دستگاه در نواحی الکترومغناطیسی همانند گوشی های تلفن همراه و بی سیم استفاده نکنید.

اگر پیشانی در حین اندازه گیری دما با تار مو و یا هرگونه مانعی پوشش داده شده باشد،اندازه گیری دقیق نخواهد بود.

فاصله ی اندازه گیری دستگاه از بدن(پیشانی) را رعایت کنید.

حتما دفترچه راهنمای آن را مطالعه نمایید.

1 دقیقه بین دو اندازه گیری پیاپی صبر و تامل کنید.

تب سنج الکتریکی گوش

این تب سنج دمای داخل گوش را از طریق خواندن گرمای داخل اندازه گیری می کند . همچنین بهترین وسیله برای داخل گوش محسوب می شود . برای کودکانی که کم کم در حال رشد می باشند ، بسیار راحت استفاده می شود . نوزادان سه ماهه یا کوچکتر نیز می توانند از فواید این تب سنج استفاده کنند. اگر مواد داخل گوش نوزاد بیش از حد زیاد باشد، نتایج دقیق نخواهد بود.

دوربین های تصویربرداری دمایی

نمی توان این نوع از دوربین ها را به طور قطع یک تب سنج معرفی کرد اما بعضی از کاربردهای آن اندازه گیری دما می باشد . این دوربین ها می توانند گرما و سرما را در محیط های مختلف شناسایی کنند و همچنین مشکلات پنهانی را تشخیص دهند.

این دوربین های دمایی کاربردهای متنوعی دارند و به راحتی رطوبت و نشتی را پیدا می کنند . همچنین میزان از دست رفتن انرژی و مشکلات الکتریکی را به خوبی تشخیص می دهند.

فواید این نوع از دوربین ها این است که به راحتی می توانند عکس ها را برای لپ تاپ یا کامپیوتر دانلود کنند، اطلاعات آن ها به خوبی گزارش شود، توانایی پیدا کردن مشکل در آنها بالا است و صفحه نمایش آنها متغیر می باشد. بعضی از مدل های آن ها می تواند دمای بازتابی را به خوبی نشان دهد . دقت این دستگاه ها نیز نسبتاً بالا می باشد.

دوربین تصویربرداری دمایی

تب سنج پیشانی

تب سنج های پیشانی همچنین برای اندازه گیری دما استفاده می شوند اما به اندازه تب سنج های دیجیتالی قابل اعتماد نیستند . این تب سنج ها را روی پیشانی قرار می دهند و می توانند دمای سر را اندازه گیری کنند.

تب سنج جیوه ای و شیشه ای

تب سنج جیوه ای دارای یک لوله شیشه ای می باشد که داخل آن جیوه قرار گرفته است . این لوله را زیر زبان قرار می دهند . دمای بدن باعث می شود که جیوه داخل لوله بالا برود. چایی که جیوه از بالا رفتن متوقف می شود ، دقیقاً دمای بدن می باشد . تب سنج های جیوه ای بسیار رایج هستند.

تب سنج های دیجیتالی کم تر در دسترس می باشند زیرا به راحتی شکسته می شوند و خطر جیوه و شیشه شکسته آن ها بالا است . به همین دلیل اگر تب سنج جیوه ای دارید ، آن را در مکانی امن قرار دهید و اجازه ندهید که کودکان از آن استفاده کنند.

ویژگی هایی که باید قبل از خرید تب سنج، آنها را بررسی کنید:

زمان پاسخ : نمایشگر یک ترمومتر دیجیتالی ممکن است بسته به مدل، از ۱۰ ثانیه تا بیش از ۸۰ ثانیه طول بکشد. خواندن ترمومتر مادون قرمز فقط ۱ تا ۳ ثانیه طول می کشد، اما ممکن است دقیق تر از یک تب سنج دیجیتال ارزان قیمت نباشد.

صفحه نمایشگر LCD : یک صفحه نمایش که اعداد را بزرگ نمایش می دهد و در روز و شب قابل استفاده است، انتخابی مناسب است.

آلارم: برخی از مدل ها دارای یک آلارم (صدای بوق) هستند که در زمانی که دما بیش از ۹۹.۵ درجه فارنهایت باشه، به صدا در می آید. مدل های دیگر برای نشان دادن مقدار دما از نمودار های رنگی (سبز، زرد و قرمز) بر روی نمایشگر خود استفاده می کنند.

ایمنی: بعضی از مدل ها دارای جنس و پوشش های محافظتی برای عدم ایجاد آلرژی در کودکان است. در پایان زمان استفاده، دستگاه از دسترسی کودکان دور نگه دارید.

حافظه و خاموشی خودکار: برخی از مدل ها دارای حافظه داخلی هستند که می توان از طریق آن مقدار دما را در طی زمان های مشخص ذخیره و در صورت لزوم بررسی کرد. همچنین برخی دیگر از مدل ها دارای خاموشی خودکار در زمان عدم استفاده هستند.

نکات ایمنی مهم

حمام کردن در وان آب گرم می تواند دمای بدن را تا یک ساعت بالا ببرد، بنابراین دمای فرزندتان را بلافاصله پس از استحمام اندازه گیری نکنید. اگر نوزادی زیر 4 ماه دارید یا فرزندی در هر سنی که به نظر بیمار می رسد، منتظر نمانید که دمای او را بگیرد. با پزشک خود تماس بگیرید یا فوراً او را نزد پزشک ببرید.

اگر یک دماسنج چند منظوره دارید، آن را فقط برای یک ناحیه (روده، دهان یا زیر بازو) تعیین کنید تا از انتشار باکتری ها خودداری کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

10 نمونه از بهترین تب سنج های موجود در بازار

10 نمونه از بهترین تب سنج های موجود در بازار

همانطور که می دانید یکی از مهمترین علائم بیماری های عفونی، تب است. پزشکان برای اندازه گیری شدت تب از دستگاهی به نام تب سنج استفاده می کنند. بنابراین طبق این تعاریف، تب سنج یک ابزار پزشکی بسیار کاربردی است که برای اندازه ....

10 نمونه از بهترین تب سنج های موجود در بازار

چطور از انواع تب‌سنج استفاده کنیم؟

چطور از انواع تب‌سنج استفاده کنیم؟

مجله‌ی آموزش ایلیاد - تب نشان‌دهنده افزایش درجه حرارت بدن است. تب‌های خفیف اغلب مفید هستند، زیرا آنها نمایانگر این هستند که بدن سعی در دفاع از خود در برابر عفونت‌ها دارد. بسیاری از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا در یک مح....

چطور از انواع تب‌سنج استفاده کنیم؟

5 نوع دماسنج برای اندازه گیری تب نوزادان

در انتخاب دماسنج لیزری مناسب به چه نکاتی توجه کنیم ؟

انواع دماسنج غذا چیست و چگونه باید از آن‌ها استفاده کنیم؟

   محصولات مشابه