مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای انتخاب عطر

عطر شما بخش غیرمشهود اما بسیار تأثیرگذار بر استایل و البته تا حدودی شخصیت شماست که تأثیر زیادی روی دیدگاه و نظر اطرافیان نسبت به شما دارد. اغراق نیست اگر بگوییم یک عطر خوشبو به‌اندازه‌ی یک‌دست لباس شیک تأثیرگذار است و نه‌تنها اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد بلکه شما را در نگاه اطرافیان فردی قوی، تأثیرگذار، جذاب و محبوب جلوه می‌دهد. با این‌همه به‌نظر می‌رسد بیش از هشتاد درصد آقایان در انتخاب عطر و ادکلن مناسب تبحر چندانی ندارند و از آن‌جایی که نوع پوست خود را نمی‌شناسند و گاهی هم در انتخاب عطر، روحیات و علایق‌شان را فراموش می‌کنند عطر اشتباه را انتخاب می‌کنند. در این نوشتار ما به شما می‌گوییم که چطور با توجه به نوع پوست، علایق و روحیات خود و حتی اطرافیان‌تان یک عطر مردانه مناسب بخرید. با ما باشید تا راهنمای خرید عطر مردانه را بخوانید.

«عطر» یا «پرفیوم» ترکیبی پیچیده از اسانس‌ها، تثبیت کننده‌ها، حلال‌ها و ترکیبات معطر است که یا از منابع طبیعی استخراج می‌شوند یا به‌صورت شیمیایی و مصنوعی تولید می‌شوند. با اینکه از زمان تمدن‌های نخستین از برخی مواد خوشبوی طبیعی به‌عنوان عطر استفاده می‌شده است، اما عطرسازی به‌صورتی که هم‌اکنون مرسوم است از اواخر قرن نوزدهم میلادی آغاز شد. بد نیست بدانید «عطر» نسبت به «ادکلن» دوام بیشتری دارد و حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد ترکیب آن را عصاره‌های روغنی تشکیل می‌دهد. با این‌همه در حال حاضر اکثر آقایان ترجیح می‌دهند از ادکلن استفاده کنند که هم حاوی مقدار کمتری عصاره‌های روغنی است و در نتیجه رایحه ملایم‌تری دارد و هم از نظر قیمت نسبت به عطرها مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند. اما علاوه بر عطر و ادکلن که بیشتر شناخته شده هستند خوشبوکننده‌های مردانه انواع دیگری هم دارند که در ادامه معرفی می‌کنیم.

آیا شما کسی هستید که قبل از بیرون رفتن از درب، عطر استفاده می کنید؟ شاید عطری که انتخاب می کنید، امضا شما باشد. یا شاید دوست داشته باشید، عطرها و اسپری های مختلف  بدن  را آزمایش کنید. استفاده از یک عطر تا زمانی که چند نکته را دنبال کنید، می تواند یک تجربه دلپذیر باشد.

تفاوت بین ترکیبات مختلف عطر چیست؟

اگر انواع مختلف خوشبوکننده ها را نمی شناسید در ادامه یک راهنمایی سریع در این زمینه ارائه خواهد شد.

ادکلن: ادکلن سه تا پنج درصد روغن عطر که با ترکیبی از آب و الکل مخلوط شده می باشد.

به طور معمول با کمک روغن مرکبات، سبک تر و با طراوت تر می شود.

ادوتویلت: ادوتویلت در مقایسه با ادکلن حاوی درصد کمی بالاتر از روغن عطر است و به جای آب با الکل مخلوط می شود و به همین دلیل معطر تر است.

ادوپرفیوم: بدلیل دارا بودن درصد بیشتری از روغن عطر (معمولا 15 تا 18 درصد) که با الکل ترکیب شده است.

ادوپرفیوم از ادکلن و ادوتویلت سنگین تر است اما رایحه ای سبک تر از عطر دارد.

عطر یا پرفیوم: با 15 تا 30 درصد روغن عطر مخلوط شده با الکل، در بین انواع ترکیب های عطر حاوی بیشترین درصد روغن است.

به همین دلیل غلیظ ترین و قدرتمندترین رایحه را دارد.

عطر اغلب در کوچکترین بطری ها که بیشترین برچسب قیمت را دارند قرار دارد.

3  نکته طلایی که در زمان انتخاب عطر مناسب باید درنظر داشته باشید:

1- معطر نباشید:

سعی کنید قبل از خرید یک عطر جدید از هیچگونه ماده معطری مثل عطر و ادکلن، لوسیون های خوشبوکننده، مواد آرایشی و انواع صابونها و شامپوهای معطر استفاده نکرده باشید.

در نتیجه شما می توانید بدون حواس پرتی، رایحه عطر مدنظر را بر روی پوست خود استشمام کنید.

2- فصل را در نظر بگیرید:

همانطور که تابستان بوی چمن تازه و گریپ فروت و زمستان عطر دارچین وگل همیشه سبز می دهد.

عطر شما با توجه به فصل ممکن است متفاوت باشد.

رایحه در ماههای گرم ماندگاری بیشتر از ماه های سردتر دارد زیرا پوست معمولاً آبرسانی شده و رطوبت این عطر را حفظ می کند.

بنابراین بهتر است در ماه های گرم عطرهای با رایحه سبک تر و در طول زمستان از رایحه های سنگین تر استفاده کنید.

3- نت ها را بشناسید: 

هر عطری ترکیب نتهای رایحه متفاوت است . به عنوان مثال یک عطر ممکن است در ابتدا بوی مرکبات بدهد و پس از مدتی رایحه یک ادویه تند به مشام برسد.

برای انتخاب عطر مناسب خود، عطر و بویی را که بیشتر با آنها ارتباط برقرار کرده اید، شناسایی کنید.

آیا رایحه یک دسته گل رز را می پسندید؟ یا رایحه میوه ای انار؟ یا عطر شیرین وانیل؟

مشخص کردن یک دسته به شما كمك می كند تا دامنه انتخاب های خود را محدودتر كنید و گزینه هایی را انتخاب كنید كه بیشتر متناسب با شما باشد.

7  گام برای انتخاب بهترین عطر

1- در هر بار فقط 6 رایحه را امتحان کنید.
درخصوص عطرها زیاده روی نکنید. خودتان را محدود به امتحان حداکثر 6 رایحه در هر بار کنید. این عمل به شما اجازه می دهد تا بوی هر عطر را کاملا متوجه شوید و برحس بویاییتان بیش از حد فشار نمی آورد. به دلیل اینکه شما انتخاب های خود را محدود کردید، مجبور نخواهید بود شامه خود را برای عطرهایی که مناسب شما نیست هدر کنید.

2- ابتدا ازشیشه عطر استشمام کنید.
هنگامی که درحال امتحان عطر هستید، ابتدا از شیشه بو کنید. این نشانه ای به شما خواهد داد که آیا به آن عطر علاقه دارید یا خیر. اگر شما در نهایت اصلا علاقه ای به بوی آن نداشتید،از اینکه بر روی خود اسپری نکرده اید خوشحال خواهید شد. عمیق استشمام نکنید، زیرا ممکن است شامه شما را حتی سریعتر ضعیف کند.

3- عطر را بر کاغذ تست عطر یا بلاتر اسپری کنید.
اگر عطر در شیشه را استشمام کردید و به رایحه ی آن علاقه داشتید، مقدار کمی از عطر را بر روی کاغذ بلاتر اسپری کنید. اجازه دهید رایحه جذب کاغذ بلاتر شود، حدود 10ثانیه، سپس استشمام کنید. اگر همچنان رایحه مورد علاقه شماست، کاغذ را چسب زده و آن را در کیف پول یا کیف خود قراردهید. با این روش شما می توانید آن را بعدا استشمام کنید و بخاطر بیاورید که کدام عطر است.

4- عطر مورد علاقه را بر روی  پوست بدنتان اسپری کنید. اگر شما واقعا علاقه دارید و فکر می کنید این همان عطر مورد نظر شماست، مقدار اندکی از آن را بر روی مچ دست و بخش انتهای آرنج اسپری کنید. ده ثانیه فرصت دهید تا الکل ازبین رود، سپس با ملایمت عطر را استشمام کنید. رایحه عطر به محض تماس با پوست بدنتان اندکی تغییر می کند،بنابراین مهم است که عطرهای عالی را بر پوستتان امتحان کنید که به خوبی کاغذهای بلاتر است.
فقط 1 عطر را بر روی هردست استفاده کنید ، درغیر این صورت رایحه ها با هم مخلوط میشوند.

5- بینی خود را دوباره باطراوت کنید.
بین هر استشمام، حس بویایی خود را به وسیله بوی چیزهای خنثی مانند پوست و پیراهن خود دوباره باطراوت کنید. بنابراین بوی آخرین عطر دوام  و مداخله ای با عطر بعدی که میخواهید استشمام کنید نخواهد داشت.

6- نمونه ها را درخواست کنید.
اگر عطری را که بسیار دلپسند شما است را امتحان کردید، بلاتر یا تستر عطر را نگه دارید و به علاوه اگر امکان داشته باشد نمونه های عطر را درخواست کنید. به فروشنده بگویید که درحال فکر کردن برای خرید عطر هستید اما بعدا میخواهید تصمیم بگیرید. بیشتر عطرها دارای نمونه هایی هستند که اگر مشتری بسیار علاقه مند باشد به صورت رایگان به آنها عرضه میشود.

7- عطرها را درکنار هم امتحان کنید.
بعد از دیدن عطر فروشی هایی که برنامه ریزی کرده بودید و چندین حق انتخاب داشتید، تمامی نمونه ها و کاغذ تستر را جمع کنید. همان رویه ای را که برای امتحان عطر در مغازه استفاده میکردید را بکار بگیرید و انتخاب های خود را بقدری محدود کنید تا در نهایت تصمیم خود را بگیرید.

خرید یک مجموعه نمونه را درنظر بگیرید.
اگر شما نمی توانید تنها 1 عطر را انتخاب کنید از عطرفروشی ها یک نمونه بخرید. مجموعه نمونه ها حاوی نمونه و یا عطرهای اندازه گیری شده مسافرتی (قابل حمل) هستند که شامل چندین عطر میباشد. شما میتوانید هر عطر را در بازه زمانی یک هفته امتحان کنید و در نهایت یک شیشه مناسب از عطری که بیش از همه علاقه دارید، بخرید. برخی از مجموعه ها به همراه گواهی برای شیشه های به اندازه کامل عرضه میشوند.

مطالب آموزشی مرتبط:

فوت و فن انتخاب خوشبوترین عطر و ادکلن + 6 ترفند

فوت و فن انتخاب خوشبوترین عطر و ادکلن + 6 ترفند

بسیار اتفاق افتاده است که عطر و یا ادکلنی را با قیمت بالا خریداری کرده اید اما متوجه شده اید که از بو و طعم آن راضی نیستید راه چاره را در ادامه بخوانید.در انتخاب عطر مانند هر انتخاب دیگری فوت و فن هایی هست که با دانستن و دنب....

فوت و فن انتخاب خوشبوترین عطر و ادکلن + 6 ترفند

چگونه عطر مناسب انتخاب کنيم؟

چگونه عطر مناسب انتخاب کنيم؟

انتخاب عطر يکي از مشکل ترین انتخاب هاست. هنگام خرید، ديدن و بوییدن تعداد زيادي عطر، واقعا گمراه کننده است. به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران به نقل از پارسینه، شايد شما هم با اين مشکل مواجه شده باشيد. گاهي اوقات پيش م....

چگونه عطر مناسب انتخاب کنيم؟

راهنمای انتخاب عطر براساس ویژگی شخصیتی افراد

نکاتی برای انتخاب و خرید عطر مناسب

در هنگام خرید عطر این نکات را رعایت کنید

راهنمای انتخاب عطر بر اساس ویژگی شخصیتی خانم‌ها

   محصولات مشابه