مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای انتخاب تجهیزات مورد نیاز آکواریوم

بسیاری از افراد علاقه مند به داشتن آکواریوم در منزل خود هستند . دانشمندان معتقدند که ماهی ها در مقایسه با سایر حیوانات خانگی که در فضایی محدودی نگه داری می ‎شوند ، امید به زندگی بیشتری دارند زیرا دشمنی تهدید کننده زندگی آن ها نبوده و مواد غذایی مورد نیاز آن ها همیشه تامین می‎ شود . با این حال گاهی اوقات ممکن است تجهیزات خراب شده ، پوشش آکواریوم خراب شود و ماهی ها به بیرون بپرند . در این قسمت از رابوکالا به ارائه نکاتی در زمینه نگهداری های و مراقبت های لازم از آکواریوم در منزل خواهیم پرداخت . 

زمانی که در مورد محل قرارگیری آکواریوم خود تصمیم گرفته اید، باید آکواریومی انتخاب کنید که در فضای انتخابی جا شود. خوشبختانه، آکواریوم در طرح ها و اندازه های مختلف وجود دارد که می تواند نیاز شما را تامین کند. زمانی که در حال خرید آکواریوم جدید خود هستید، توجه کنید شامل چه تجهیزاتی (فیلتر، روشنایی و سایر) می شود. خرید آکواریوم به صورت بسته یا کیت می تواند موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شما شود. چون تجهیزات به گونه ای انتخاب شده اند که مناسب آکواریوم باشند.

در فضاهای کوچکتر می توان از کیت های آکواریومی کوچک (Mini) و بسیار کوچک (Nano) برای شروع استفاده کرد. در فضاهای بزرگتر می توان از آکواریوم هایی با ابعاد دلخواه و نیز آکواریوم های ویترینی (Showsize Display Aquarium) استفاده کرد. البته افرادی که تمایل دارند می توانند خود آکواریوم دلخواه خود را طراحی کنند و بدین ترتیب در هزینه ها صرفه جویی کنند. ساخت آکواریوم بسیار ساده می باشد.

زمان خرید آکواریوم، پایه آن را هم در نظر بگیرید. اگر آکواریوم دارای پایه نبود می توانید از پایه و کابینت های موجود در بازار استفاده کرده و یا خود به ساخت آن اقدام کنید.

تجهیزات مورد نیاز آکواریوم

درپوش آکواریوم

همانطور که از نام آن پیداست، به وسیله ای گفته می شود که بر روی آکواریوم قرار می گیرد. درپوشها می توانند بسیار ساده و از یک قطعه شیشه ساخته شوند و یا اینکه دو تکه بوده و از وسط با چسب مخصوصی چسبانده شوند، به طوری که همانند یک لولا عمل نمایند. همچنین می توان آنهارا بسیار زیبا و لوکس ساخت. .

فواید درپوش آکواریوم:

جلوگیری از تبخیر بیش از حد آب آکواریوم
تحت کنترل در آوردن بهتر دمای آب
جلوگیری از بیرون پریدن ماهیها
جلوگیری از متصاعد شدن بوی نامطبوع در فضای اتاق (بسته)

 پمپ هوا

موجودات آبزی مانند سایر موجودات زنده برای ادامه حیات، نیاز به اکسیژن دارند. با این تفاوت که آنها اکسیژن مورد نیاز خود را از آب توسط آبششهایشان جذب می کنند.

پمپ هوا علاوه بر تولید اکسیژن، با مخلوط کردن لایه های مختلف آب سبب یکنواخت شدن درجه حرارت نیز می گردد. همین طور با تولید اکسیژن، تجزیه فضولات ماهی ها به صورت هوازی صورت می گیرد. از حیث زیبایی نیز ، حباب های ریز هوا که از کف مخزن به بالا می آیند منظره ای بدیع و چشم نواز به وجود می آورند ..

فیلتر

هر آکواریومی در صورت نداشتن پمپ هوا و فیلتر به صورت آب راکدی در می آید که سریعا در معرض فساد قرار می گیرد و رفته رفته بوی بسیار بدی فضای محیط را فرا می گیرد. برای رفع این مشکل، بکارگیری تنها پمپ هوا کافی نیست. با افزایش مقدار فضولات و پس مانده ها ی غذایی و تجزیه آنها بر میزان گازهای مضر و بدبو افزوده می شود. اینجاست که نقش تعیین کننده فیلترها نمایان تر می گردد. فیلترها با جذب فضولات و همچنین پس مانده های ریز و درشت غذایی در تمیز کردن و شفاف نمودن هر چه بیشتر آب کمک شایانی می کنند.

فیلتر کف شنی

فیلتر داخلی

فیلتر بیرونی
 

 سنگ هوا (اکسیژن)

سنگهای هوا در اندازه ها و اشکال مختلف بسته به اندازه و نوع کاربرد آکواریوم به کار می روند. این سنگها در اقسام رینگی، زاویه ای، نیم دایره، دایره، بی شکل، و یا حتی طولی به درازای نیم متر هم دیده می شوند.

دماسنج و بخاری

نوعی از دماسنجها به صورت برچسبی هستند که بر روی قسمت بیرونی شیشه آکواریوم چسبانده می شوند. در این دماسنجها از کریستال مایع استفاده شده است. صفحه به رنگ روشن در آمده، دمای آب را نشان می دهد.

انواع دیگر دماسنجها، دماسنج های شیشه ای اند که به صورت شناور و یا ثابت در داخل مخزن قرار می گیرند. در این نوع دماسنجها، از جیوه برای نمایش دادن درجه حرارت استفاده می شود. دماسنج های شیشه ای به صورت شناور و یا ثابت وجود دارند.در بخاریهای اتوماتیک و یا ترموستات دار، با تنظیم آن برروی درجه دلخواه ، هرگاه درجه آب از درجه تنظیم شده بیشتر یا کمتر شود، بخاری به صورت اتوماتیک از کار افتاده و یا مجددا شروع به کار می کند .

وسایل روشنایی

نور یکی از مهمترین عوامل تعادل بیولوژیک است. این اهمیت در آکواریومها نیز به چشم می خورد. گیاهان آبزی داخل آکواریوم و همچنین ماهیها برای رشد و نمو مناسب، نیازمند جذب نور هستند. به علاوه ، فقدان نور سبب کدورت آب و ایجاد رسوبی قهوه ای رنگ بر روی شیشه ها، برگها و ساقه های گیاهان و همینطور سایر وسایل تزئینی داخل آکواریوم می شود که زمینه ای مناسب برای رشد باکتریهای بیماری زا خواهد بود.

سوالی که اینجا پیش می آید در مورد جنس نور است. بهترین نور، نور خورشید است. زیرا دارای انواع اشعه ماوراء بنفش به میزان مطلوب است. اشعه ماوراء بنفش برای زندگی گیاهان و ماهیها دارای اهمیت زیادی است.در صورت عدم وجود آن، می توان از نورهای مصنوعی بهره جست. در میان نورهای مصنوعی نیز لامپهای با نور سفید و لامپهای فلورسنت از بهترین ها محسوب می شوند.

ماسه

ماسه یکی از موارد قابل دسترس برای استفاده در آکواریوم و همچنین جهت آماده سازی فیلترها که مطابق نوع مخزن متفاوتند، می باشد. به طور مفصل آن برای تزئین کف آکواریوم، پوشش روی فیلتر شنی و همچنین کاشت گیاهان آبزی، مورد استفاده قرار می گیرد .

 

انواع آکواریوم های گیاهی

با توجه به پیشرفت های موجود در سالهای اخیر در زمینه راه اندازی آکواریوم های گیاهی همه روزه اطلاعات متنوع در این زمینه در منابع موجود ارائه میشود و بسیاری از این اطلاعات به اندازه کافی قابل اطمینان نیستند، بنابراین امکان معرفی آنها به صورت قانونی امکانپذیر نمیباشد. در ابتدا توجه شما را به این نکته جلب می نماییم که آکواریوم مجموعه ای متشکل از لوازم ومتعلقات (مانند شیشه، فیلتر و سایر لوازم) و جانداران آبزی شامل گیاهان، ماهیها و سایر موجودات (انواع میگو و حلزون) میباشد و مهمترین نکته ایجاد یک تعادل پایدار در این فضای شیشه ای میباشد.آکواریوم های گیاهی را میتوان در تقسیم بندی های جداگانه ای چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نوع طراحی داخلی آن بررسی نمود. در ابتدا و در تقسیم بندی اول، آکواریوم های گیاهی را از نظر تجهیزات و امکانات، به دو دسته تقسیم میکنند:

1: آکواریومهای گیاهی با امکانات کم

2: آکواریوم های گیاهی با امکانات حرفه ای

همان گونه که از نام آنها پیداست تفاوت بین این دو دسته آکواریوم گیاهی به امکانات و به تبع آن، نوع گیاهانی که میتوان در آن پرورش داد، باز میگردد. در آکواریوم های گیاهی با امکانات بالا از سیستم دی اکسید کربن پیوسته (Continues)، نور شدید، بستر و کودهای مایع با دوز بالا و جداگانه استفاده میشود که امکان نگهداری از گیاهان متنوع تری را برای علاقمندان ایجاد خواهد کرد. آکواریوم های گیاهی با امکانات کم فاقد سیستم دی اکسید کربن پیوسته و نورهای شدید هستند و اصولا نورهایی با سطح متوسط و بستر در انها استفاده میشود و از کربن مایع و کودهای مولتی برای رفع نیازهای گیاهان اکواریومی استفاده میشود که هزینه کمتری نیز دارد. از مزایای آکواریم های گیاهی حرفه ای با امکانات بالا میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. امکان استفاده از گیاهان متنوع تر.
  2. سرعت رشد مناسب، طراوت و شادابی بیشتر گیاهان.
  3. زیبایی بیشتر.

به هر حال میتوان از محاسن آکواریوم های گیاهی با امکانات کم نیز به موارد زیر اشاره نمود:

  1. امکان کنترل بیشتر.
  2. کمبود مشکلاتی مانند رشد جلبکها.
  3. هزینه راه اندازی کم.

اما تقسیم بندی دیگری برای آکواریوم های گیاهی وجود دارد که اساس آن طراح داخلی و سبک چینش تزئینات داخل آکواریوم (hardscape) است. لوازم دکوری مناسب در آکواریوم های گیاهی ریشه و کُنده های طبیعی و زیبای درختان استوایی میباشند که در بازار آکواریوم موجود میباشد و با بستن برخی گیاهان به این کنده ها، جلوه زیبایی به آکواریوم شما خواهند داد. این کنده ها به لحاظ شیمیایی تاثیر مثبت بسزایی در آکواریوم شما خواهند داشت. هنر طراحی فضای آکواریوم شامل چیدمان گیاهان و همچنین صخره ها، سنگها و چوبها (که به مجموعه آنها، فضای سخت یا هارداسکِیپ میگویند) به شیوه ای زیبا و چشم نواز در یک فضای شیشه ای است که میتوان آن را هنر طراحی باغبانی زیر آب نامید. طراحی آکواریوم شامل سبکهای مجزایی میباشد مانند سبک هلندی که شبیه به باغهای رنگا رنگ هلندی میباشد ، سبک ژاپنی که نگاهی ساده و مینیاتوری را به بیننده القاء میکند، سبک جنگلی که ترکیبی از سبک ژاپنی و هلندی میباشد و در ان از گیاهان انبوه و چوب و سنگ استفاده میشود، سبک تایوانی که در تلاش برای ایجاد عمق و سطوح بیشتر در اکواریوم و استفاده از اجزایی مانند مجسمه ها برای رساندن مفهموی خاص و سبک طبیعی که پر طرفدارترین سبک در سالهای اخیر بوده و با الهام از طبیعت و ترکیب سایر سبکها در ان تلاش برای خلق مناظر طبیعی مانند کوه ها، دره ها  میشود و در تمام این سبکها از ماهیها و بی مهرگان نیز استفاده  میشود..

هرچند هدف اولیه از طراحی اکواریوم ایجاد منظره ای هنرمندانه در زیر آب میباشد، جنبه های تکنیکی نگهداری از گیاهان اکواریومی نیز باید مورد توجه قرار گیرد. فاکتورهای متعددی در یک آکواریوم وجود دارند که برای داشتن یک اکواریوم موفق نیاز به ایجاد تعادل بین آنها لازم است. این فاکتورها شامل فیلتراسیون، نگهداری میزان دی اکسید کربن در حجم مناسب برای انجام فتوسنتز در زیر آب، بستر و کودها، نور و کنترل جلبک مییباشند.

مواردی که قبل از خرید آکواریوم باید به آن‌ها توجه کنید

کم پیش نیامده که صاحبان آکواریوم‌ها در اولین آکواریوم خود دچار تجربه ناخوشایندی شده و سریعا نااُمید شده باشند. توجه به نکته‌های زیر و برنامه ریزی برای آینده، به افرادی که قصد خرید آکواریوم را دارند کمک می کند که از مشکلات زیادی دوری کنند. در نظر داشته باشید که حتی برای کسی که سال‌ها در زمینه آکواریوم تجربه دارند، آینده نگری ایده خوبی است.

دو مورد از مهم‌ترین و پایه‌ای ترین مشکلاتی که هنگام ایجاد یک آکواریوم جدید با آن ها روبرو خواهید شد هزینه و اندازه است.

در هر دو مورد، در اکثر اوقات نیازها دست کم گرفته شده و مشکلاتی را در آینده ایجاد خواهند کرد.

هزینه

کسانی که تمایل به خرید آکواریوم دارند در اکثر اوقات قیمت جذاب و بسیار پایینی را می بینند (برای مثال در سایت دیوار) و فکر می‌کنند با پولی بسیار ناچیز می توانند آکواریومی جذاب داشته باشند. فکر نکنید که با صرف کمتر از 200 هزار تومان می توانید وارد این حوضه شوید. اگر بخواهید واقع بینانه به این موضوع نگاه کنید برای شروع و تجهیزات مناسب حداقل به 600-800 هزار تومان نیاز دارید. اگر این هزینه برای شما زیاد است بهتر است که کمی صبر داشته باشید و پس انداز کنید تا بودجه شما با تجهیزات مورد نیاز تطابق پیدا کند. یک راه مناسب برای شروع ایجاد یک لیست است.

ایجاد لیست

هزینه ها، شامل آکواریوم و پایه آن، سقف و نور، گرم کننده، فیلتر، شن، تزیینات، تصفیه آب، تور و تجهیزات تمیز کننده است. به موارد بالا ماهی و غذای آن ها را نیز اضافه کنید. از موارد مورد نیاز لیستی تهیه و به فروشگاه مورد نظر مراجعه کنید و حدود قیمت هرکدام را به دست آورید.

قبل از تصمیم نهایی، قیمت همه وسایل مورد نیاز را با یکدیگر جمع کنید. مطمئن باشید که از دیدن قیمت نهایی شگفت زده خواهید شد.

اگر بودجه شما بسیار محدود است، می توانید از دیگران کمک بگیرید. دوستان و خانواده خود را متوجه نیازتان کنید و از آن ها بخواهید در در مراسم های مختلف مانند تولد، فارغ التحصیلی یا هر جشن دیگری به شما مواردی که نیاز دارید را هدیه دهند.

گزینه دیگر استفاده از تجهیزات دست دوم می باشد. در نظر داشته باشید که تانک های دسته دوم ممکن است نشتی داشته باشند یا فیلترها و سیستم های گرمایی به درستی کار نکنند. تست و بررسی همه این موارد قبل از خرید بسیار دشوار می باشد. بنابر این حتما سوالات مشخصی را در مورد دستگاه ها بپرسید و به هیچ وجه بیشتر از 50 درصد قیمت جنس اصلی را پرداخت نکنید. از شیشه تا تزیینات کثیف شده هراسی نداشته باشید چرا که آن ها به راحتی تمیز و قابل استفاده خواهند شد. با این حال خراش ها یا ترک ها قابل چشم پوشی نیستند، بنابر این تجهیزات را تا جای ممکن از نزدیک و با دقت بررسی نمایید.

اندازه

اگر بار اولی است که آکواریوم تهیه می کنید، در هر حالتی از تانک هایی با حجم کمتر از 40 لیتر دوری کنید. در حقیقت مدیریت آکواریوم‌های کوچک بسیار دشوار تر از آکواریوم‌های بزرگ می باشد چرا که کوچکترین تغییرات در شرایط آب می تواند تاثیرات بزرگی را به همراه داشته باشد. همچنین در این اکواریوم‌ها تغییرات دما نیز بسیار سریع است.

لازم به تاکید است ابدا به سمت اکواریوم های آماده و کوچکی که بین 20-10 لیتر هستند، نروید. شاید قیمت و تجهیزات آنان وسوسه کننده باشد اما برای کسی که تجربه ای در این زمینه ندارد گزینه مناسبی نیستند.

اگر حجم آکواریوم شما بیش از 80 لیتر باشد، شانس موفقیت شما بسیار بیشتر خواهد شد.

وزن را در نظر بگیرید

توجه داشته باشید که آکواریومی با حجم آبی بیشتر از 60 لیتر، وزنی بیشتر از 45 کیلوگرم خواهد داشت و باید روی پایه مناسبی قرار بگیرد (میز یا قفسه کامپیوتر شما برای تحمل چنین وزن هایی مناسب نیست!). همچنین آکواریوم را در مکانی قرار دهید که در برابر نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد.
به عنوان یک قانون کلی سعی کنید مکان آکواریوم را طوری تعیین کنید تا تحت تاثیر عوامل خارجی مانند سرما، گرما یا هر عامل دیگری قرار نگیرد.

تعداد ماهی ها

در مورد تعداد و اندازه ماهی‌ها واقع بین باشید. این فاکتور ها اندازه آکواریوم شما را تعیین و در نهایت روی فضای مورد نیاز شما تاثیر خواهند گذاشت. حتی اگر تانک شما اندازه ای بزرگ دارد در ابتدا با ماهیانی که نگهداری ساده و مناسبی دارند شروع کنید. با بالا رفتن تجربه می توانید از ماهیانی که شرایط خاصی را می خواهند نیز نگهداری نمایید.

مطالب آموزشی مرتبط:

ساخت و آماده سازی آکواریوم و معرفی تجهیزات مورد نیاز آن

ساخت و آماده سازی آکواریوم و معرفی تجهیزات مورد نیاز آن

ساخت آکواریوم و هم چنین انتخاب تجهیزات مناسب و ایده آل برای راه اندازی آن ، کار بسیار دشواری می باشد که در ادامه به برسی و آموزش آن می پردازیم.....

ساخت و آماده سازی آکواریوم و معرفی تجهیزات مورد نیاز آن

تجهیزات آکواریوم آب شیرین را دقیق تر بشناسیم ؛ همراه با معرفی محصولات معتبر

تجهیزات آکواریوم آب شیرین را دقیق تر بشناسیم ؛ همراه با معرفی محصولات معتبر

تجهیزات آکواریوم برای داشتن آکواریوم کارآمد ضروری است. اگر به آکواریم علاقه دارید، می توانید یک آکواریم آماده بخرید، یا اینکه خود به ساخت آن بپردازید.....

تجهیزات آکواریوم آب شیرین را دقیق تر بشناسیم ؛ همراه با معرفی محصولات معتبر

نحوه ی راه اندازی آکواریوم آب شور ; با ذکر مراحل و جزئیات

شن و لایوراک در آکواریوم آب شور

همه چیز در مورد سیستم فیلتراسیون آکواریوم آب شور

فهرست وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای شروع آکواریوم آب شور

   محصولات مشابه