مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید بیگودی مناسب

بیشتر خانم‌ها دوست دارند هرچند وقت یکبار تغییراتی در ظاهر خود ایجاد کنند و مدل دادن به موها یکی از مرسوم‌ترین این تغییرات است. بدین ترتیب استفاده از فرکننده و حالت دهنده‌های مو این روزها بازار پر رونقی دارند. با داشتن این فرکننده‌ها می‌توانید به راحتی و در منزل به موهای خود حالت‌های بسیار متنوعی دهید و آرایشگر خود باشید. فرکننده‌ها انواع مختلفی دارند که باید قبل از خرید اطلاعاتی درباره آنها داشته باشید. تلاش کرده‌ایم در مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید، این انتخاب را برای شما راحت‌تر کنیم.

فر کردن مو و مدل مو

علاقه و اشتیاق به فر کردن موها از گذشته‌های خیلی دور در وجود ما ایرانیان بوده است. هزاران سال پیش مردم از میله‌های فلزی نازک برای فر کردن موهایشان استفاده می‌کردند و در همین یک یا دو دهه اخیر بیگودی‌های معمولی و آبی پرطرفدارترین وسیله برای فر کردن موها بودند. اما اکنون دستگاه‌های پیشرفته‌تری به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه با به وجود آمدن انواع فر کننده و حالت‌دهنده مو، تکنولوژی باز هم به کمک ما آمده تا بسیار راحت‌تر و در زمان کوتاه‌تری موهای فر و حالت‌دارِ زیبایی برای خود بسازیم.

وقتی تصمیم میگیرید که بیگودی خریداری نمایید باید به نوع موی خودتان توجه کنید وبعد باتوجه به نوع موی خود و جنس موی خود بهترین و مناسب ترین بیگودی را خریداری کنید در این بخش از مقاله قصد داریم شما عزیزان را در خرید بهترین بیگودی با توجه به جنس موهایتان راهنمایی کنیم.

انتخاب بهترین بیگودی با توجه به نوع موی شما:

کسانی که موی صاف دارند اگر ذاتا دارای موهای صاف و نرمی هستید ، بهترین گزینه برای فر کردن موها استفاده از بیگودی غلطکی می باشد.

کسانی که موهای ضخیم دارند اگر موهای ضخیمی دارید، بهتر است از بیگودی های سایز بزرگ استفاده کنید.

کسنای که موهای نازک دارند برای موهای نازک از بیگودی های کوچک استفاده کنید. بیگودی های بخاری بهترین گزینه برای این نوع موها می باشند.

کسانی که موهای بلند دارند برای موهای بلند نیز از بیگودی های بزرگ استفاده نمایید و مطمئن شوید تمامی موها را دور بیگودی پیچیده اید.

انواع بیگودیها

بیگودیها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. بیگودیهای حرارتی و بیگودیهایی غیرحرارتی. برخی بیگودیها فقط مناسب موهای بلند هستند و برخی دیگر مناسب موهای کوتاه، پس به اندازه موهای خود توجه داشته باشید.

بیگودی های حرارتی

راهنمای خرید بیگودی مناسب

 

بیگودی های حرارتی و بخاری معمولا با قطرهای مختلفی وجود دارند.این بیگودی های دارای پایه ی الکتریکی می باشند که آن ها را گرم کرده و گرما را در آنها ذخیره می نماید. بیگودی های حرارتی بر خلاف بیگودی های بخاری آماده مصرف می باشند. هنگام استفاده از بیگودی های گرمایی ، ابتدا موها را خشک کنید و مطمئن شوید که انتهای هر بخش از مو ها کاملا پیچیده شود.

بیگودی های پلاستیکی

راهنمای خرید بیگودی مناسب

بیگودی های پلاستیکی با موهای خیس مورد استفاده قرار می گیرند.

بیگودی های اسفنجی

بیگودی های اسفنجی روی موهای شما بسیار نرم بوده و برای استفاده با موهای خشک ساخته شده اند. با این بیگودی ها به راحتی می توانید بخوابید .

بیگودی های غلطکی

راهنمای خرید بیگودی مناسب

اگر موهای سنگین، پرپشت و بلندی دارید، این بیگودی ها بهترین انتخاب برای شما می باشند. این بیگودی ها هم برای موهای خشک و هم موهای مرطوب قابل استفاده می باشند. این بیگودی ها به طرز باور نکردنی حجم موها را افزایش می دهند.

بیگودی های مغناطیسی

راهنمای خرید بیگودی مناسب

بیگودی های مغناطیسی با موهای خیس مورد استفاده قرار می گیرند.پس از دوش گرفتن ، موها را با این بیگودی ها بپیچید و اجازه دهید تا خشک شوند.

بیگودی های میله ای قابل انعطاف

راهنمای خرید بیگودی مناسب

این بیگودی ها دارای قابلیت انعطاف بالایی بوده و برای فر کردن موهای بلند به کار می روند. فرهایی که با این بیگودی ها ایجاد می شود بسیار ریز بوده و از بلندی موها به طرز چشمگیری می کاهد.

انتخاب بهترین بیگودی با توجه به نوع موی شما:

موی صاف

اگر ذاتا دارای موهای صاف و نرمی هستید ، بهترین گزینه برای فر کردن موها استفاده از بیگودی غلطکی می باشد.

موهای ضخیم

اگر موهای ضخیمی دارید، بهتر است از بیگودی های سایز بزرگ استفاده کنید.

موهای نازک

برای موهای نازک از بیگودی های کوچک استفاده کنید. بیگودی های بخاری بهترین گزینه برای این نوع موها می باشند.

موهای بلند

برای موهای بلند نیز از بیگودی های بزرگ استفاده نمایید و مطمئن شوید تمامی موها را دور بیگودی پیچیده اید.

چگونه موها بدون حرارت فر می‌شوند؟

خانم‌ها قرن‌ها‌ست که بدون استفاده از گرما و حرارت، موهای خود را فر می‌کنند! بسیاری از این روش‌ها، شامل رفتن به رختخواب با موهایی مرطوب و بیدارشدن با موهایی کاملا فر است! بعضی کارها به فرشدن طبیعی موهایتان کمک می‌کند. بعد از خواندن این مقاله، بهترین روش متناسب با ظاهر خود و همچنین سبک دلخواه‌تان را انتخاب کنید.

بیگودی چسبی (Velcro Rollers)

بیگودی‌های چسبی راهکار مناسبی برای فر کردن موهاست. یکی از مزایای این روش، حفظ موها از آسیب حرارت است، درحالی‌که به موهایتان شکلی جدید و حجم زیادی می‌بخشد. برای داشتن فرهای پر، بیگودی چسبی در اندازه کوچک را انتخاب کنید و برای اینکه موهای حالت‌دار پرپشت داشته باشید، به‌سراغ اندازه‌های بزرگتر بروید.

برای این کار به این ابزار نیاز دارید:

روش استفاده:

 1. موهایتان را با شامپوی حجم‌دهنده بشویید یا به‌راحتی با استفاده از‌ آب‌پاش مو، موهای خود را مرطوب کنید؛
 2. با حوله خیسی و رطوبت اضافی موها را بگیرید؛
 3. اگر موهای پرپشتی دارید، آن را به چند قسمت تقسیم کرده و موها را به سمت بالا رول کنید. اما اگر موهای کم‌پشتی دارید، نیازی به تقسیم‌کردن موها ندارید؛
 4. موها را به‌سمت بالا رول کنید تا به‌آرامی روی پوست سر قرار گیرد. برای ثابت نگه‌داشتن بیگودی‌ها، به سنجاق سر نیاز ندارید. اگر این بیگودی‌ها درست سر جای خود قرار نگیرد، احتمال دارد به این دلیل باشد که بخش زیادی از مو را روی آن رول کرده‌اید و بیش از اندازه ضخیم است؛
 5. چند ساعت صبر کنید تا موها کاملا خشک شوند. در این فاصله می‌توانید آرایش صورت خود را تکمیل کنید یا کارهای خانه را انجام بدهید؛
 6. سپس بیگودی‌ها را بازکرده و موهایتان را با انگشتان شانه کنید. در نهایت روی فرها اسپری بزنید تا ماندگاری آنها بیشتر شود.

حالت فر دادن به موها

حالت فردادن به موها، فر طبیعی موهای شما را بیشتر کرده و بسته به بافت طبیعی موی شما، آن را حالت‌دار یا فر می‌کند. یکی از سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای داشتن موهای فر و حالت‌دار، این روش است.

برای این کار شما به مواد زیر نیاز دارید:

روش استفاده:

 1. موهای خود را با شامپوی حجم‌دهنده مو بشویید و سپس نرم‌کننده استفاده کنید؛
 2. نرم‌کننده را فقط به انتهای موهای خود بزنید تا باعث ریزش آنها نشود. درهمین‌حال، موهای خود را مرتب کنید و پریشانی آن را سامان دهید؛
 3. موهای خود را به‌طور کامل بشویید تا هیچ اثری از شامپو یا نرم‌کننده روی آن باقی نماند؛
 4. آبِ موهای خود را با حوله بگیرید. حوله را روی سر خود نسایید چون باعث شکستی و به‌هم‌ریختگی مو می‌شود. به‌جای‌آن، به‌آرامی موهای خود را با حوله بفشارید تا آب، خارج شده و جذب حوله شود؛
 5. در‌حالی‌که هنوز موهایتان مرطوب است، مقداری موس (یا فوم)، به‌اندازه یک توپ گلف یا مقداری ژل مو به‌اندازه نخود، به سر خود بمالید؛
 6. سپس موهای خود را با این مواد، حالت دهید. موها را به شکلی حالت دهید که گویا می‌خواهید کاغذی را مچاله کنید؛
 7. هیچ محصول حالت‌دهنده‌ای را در نزدیکی ریشه موهای خود استفاده نکنید، چون ممکن است باعث چرب‌شدن موهایتان شود. موهای خود را به طرف بالا حالت دهید و اجازه دهید که خشک شود.

فر کردن موها با سنجاق سر

این روش قدیمی هیچ‌وقت از مد نیفتاده و امروزه نیز راهی فوق‌العاده آسان برای حالت‌دادن مو، بدون حرارت است. برای این کار، باید قبل از رفتن به تختخواب موهای خود را با سنجاق شکل دهید تا صبح، با موهای فر بسیار زیبا از خواب بیدار شوید.

برای این کار به ابزار زیر نیاز دارید:

روش استفاده:

 1. موهای خود را با یک شامپوی حجم‌دهنده مرغوب بشویید و سپس از یک نرم‌کننده استفاده کنید. بهتر است هنگام استفاده از نرم‌کننده، موهای خود را با شانه‌ای که فاصله دندانه‌هایش از هم زیاد است، شانه بزنید. موها را به‌آرامی با حوله خشک کنید؛ حتما با حوله آب موها را بگیرید، نه اینکه با آن موهایتان را بسابید! سپس از ژل مو یا هر محصولی که به حفظ حالت مو کمک می‌کند، استفاده کنید؛
 2. موهای قسمت بالایی سر را جدا کنید و آن را به شکل گره نگه دارید. روی این قسمت بعدا کار خواهید کرد؛
 3. به‌اندازه دوبند انگشت از موهای خود را جدا کرده و با آن یک حلقه ایجاد کنید. آن را با انگشت شست و اشاره نگه دارید. شروع کنید به رول‌کردن حلقه مو به سمت بالا تا زمانی که به ریشه برسید. حتما مو را به سمت بالا و دور از صورت خود رول کنید؛
 4. موی رول شده را به شکل مسطح نسبت به سر خود قرار داده و با یک سنجاق سر آن را به موهای خود وصل کنید تا ثابت بماند. اگر قسمت حلقه شده، بسیار ضخیم باشد، سنجاق سر باعث ایجاد فرورفتگی در موهایتان می‌شود؛
 5. بقیه موهای خود را نیز به این شکل حلقه و رول کنید و با سنجاق سر ثابت نگه دارید؛
 6. زمانی که تا قسمت‌های پایینی سر، این روند را ادامه داده و به‌پایان رساندید، روی موهای قسمت بالایی سر که قبلا جدا کرده بودید، کار کنید. موهای خود را با یک شال نخی بپوشانید تا سنجاق‌ها روی جای خود ثابت بمانند و سپس به رختخواب بروید. شال نخی همچنین باعث جذب رطوبت موهایتان می‌شود؛صبح بیدار شده و حلقه‌های رول شده را باز کنید. وقتی موهایتان کاملا خشک بود، سنجاق‌ها را بردارید. برای خشک‌کردن موها از سشوار استفاده نکنید، چون باعث شکستن موهایتان و باز‌شدن فرها می‌شود. زمانی‌که تمامی سنجاق‌ها را درآوردید، به‌آرامی با انگشتان‌تان موها را شانه بزنید تا آن قسمت‌هایی را که از هم جدا کردید، دوباره کنار هم قرار بگیرد و ظاهری تکه‌تکه نداشته باشد. برای اینکه فر موهایتان ماندگاری بیشتری داشته باشد، می‌توانید از اسپری مو استفاده کنید.

بافتن مو

اگر دنبال موهای حالت‌داری هستید که طبیعی به‌نظر برسد، بافتن موها دقیقا همان کاری است که باید انجام دهید. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تغییر شکل موست.

برای این کار به این وسایل نیاز خواهید داشت:

روش کار:

 1. موهای خود را بشویید و اجازه دهید تا حدود 70 درصد خشک شود؛
 2. موهای خود را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و هریک از آنها را ببافید؛
 3. اگر فقط می‌خواهید پایین موهایتان حالت بگیرد، فقط در دو طرف سر خود موها را ببافید؛
 4. برای داشتن فرهایی که از نزدیکی ریشه موها آغاز می‌شود، در هر دو سمت سر موهایتان را به سبک فرانسوی یا بوکسوری ببافید؛
 5. مطمئن شوید که بافت‌ها سفت باشند، به‌طوری‌که باز نشود. تازمانی‌که موها کاملا خشک نشده باشد، بافت‌ها را باز نکنید. می‌توانید با موهای بافته بخوابید و صبح آنها را باز کنید. با انگشتان خود موها را پس از بازکردن شانه بزنید و در آخر اسپری استفاده کنید.

فر موی بانتو (Bantu Knots)

با این روش فرهای ریز و فنرمانندی خواهید داشت. روش بانتو برای هر نوع مویی مناسب است و موهای فر خاصی به شما هدیه می‌دهد.

برای اجرای این روش، باید این وسایل را داشته باشید:

روش استفاده:

 1. موهای خود را بشویید و نرم‌کننده بزنید؛
 2. زمانی که موهایتان حدود 80 درصد خشک شد، یک یا دو بند انگشت (هرچه این بخش‌ها کوچک‌تر باشد، فرها نیز سفت‌تر و ریز‌تر می‌شود) از موها را جدا کرده و شروع کنید به پیچ‌دادن آنها تا این که شبیه طناب شود؛
 3. این قسمت از موهای پیچ‌داده را دوباره دور خود آن پیچ دهید تا دُم‌خرگوشی شود؛
 4. برای ثابت نگه‌داشتن آن، از گیره مو استفاده کنید؛
 5. این کار را تا زمانی ادامه دهید که موها‌یتان به شکل گره‌های بانتو درآید؛
 6. سپس موها را با استفاده از کلاه دوش بپوشانید و بگذارید شب تا صبح بماند؛
 7. صبح کلاه دوش را درآورده و اجازه دهید موها خشک شود؛
 8. سپس هریک از این قسمت‌های پیچ‌شده را یکی‌یکی باز کنید و با انگشت آنها را مرتب و شانه کنید؛
 9. مانند روش‌های قبل، برای ماندگاری بیشتر فرها، از اسپری استفاده کنید.

روش دستمال کاغذی

استفاده از دستمال کاغذی برای فر کردن مو یکی از بهترین روش‌های جایگزین بیگودی است. این روش، موهای فر پرپشت و زیبا برای‌تان به ارمغان می‌آورد که فر بودن‌شان طبیعی به‌نظر می‌رسد.

هر آنچه برای اجرای این روش نیاز دارید:

روش استفاده:

 1. موهای خود را بشویید و با استفاده از حوله، آب و رطوبت اضافی آن را بگیرید. در صورت تمایل می‌توانید با اسپری‌کردن آب روی موها، آنها را مرطوب کنید؛
 2. یک برگ دستمال کاغذی بردارید و آن را تا بزنید؛
 3. از موهای خود دسته‌های کوچکی جدا کنید و انتهای موها را دور دستمال کاغذی بپیچید؛
 4. سپس این قسمت‌ها را به سمت بالا رول کنید تا به ریشه موها برسید. بعد از این که قسمت‌های جداشده را رول کردید، برای ثابت نگه‌داشتن آن، دستمال کاغذی را به اطراف موهای رول‌شده گره بزنید؛
 5. این روش را روی بقیه موهای خود نیز تکرار کنید؛
 6. شب با همین وضعیت به تختخواب بروید؛
 7. دستمال‌ها را صبح باز کرده و با انگشت موهایتان را مرتب کنید؛
 8. در نهایت برای حفظ حالت موها، از اسپری استفاده کنید.

روش جوراب

استفاده از یک جوراب روش فوق‌العاده‌ای برای حالت‌دار‌کردن موهای بلند است. یکی از مزایای این روش این است که در طول روند فر کردن، موهایتان بسیار زیبا دیده می‌شود.

هر آنچه برای فر کردن مو با این روش نیاز دارید:

روش کار:

 1. موهای خود را با شستن یا استفاده از اسپری آب مرطوب کنید؛
 2. رطوبت یا آب اضافی آن را با حوله گرفته و صبر کنید تا موهایتان حدود 80 درصد خشک شود؛
 3. موهای خود را از قسمت بالایی سر به شکل دم اسبی ببندید؛
 4. قسمت انگشت جوراب را با قیچی بریده و آن را به شکل دونات دربیاورید؛
 5. قسمت انتهایی مو را از داخل سوراخ ایجاد شده در جوراب عبور دهید؛
 6. انتهای موها را دور جوراب بپیچید و آنقدر موها را رول کنید تا به نزدیک ریشه‌ها برسید؛
 7. برای این که این رول‌ها باز نشود، از گیره مو استفاده کنید؛
 8. زمانی که موها کاملا خشک شد، می‌توانید آن را باز کنید. شب هم می‌توانید با این شرایط بخوابید یا این که 5 یا 6 ساعت صبر کنید تا موها کاملا خشک شود؛
 9. در نهایت جوراب و کش سر را باز کرده و با بردن انگشتان در لابه‌لای موها، آنها را مرتب کنید. در‌نهایت اگر دوست داشتید، از اسپری استفاده کنید تا ماندگاری حالت مو بیشتر شود.

روش هدبند

یکی از بهترین روش‌ها برای داشتن موهای حالت‌دار حجیم، روش هدبند است.

برای انجام این روش، به این ابزار نیاز خواهید داشت:

روش استفاده:

 1. زمانی که موهایتان مرطوب است، یک هدبند دور سر خود ببندید؛
 2. موهای خود را به دو نیمه تقسیم کرده و هر یک از نیمه‌ها را دور هدبند بپیچید؛
 3. زمانی که به انتهای مو رسیدید، برای وصل‌کردن آن، از یک سنجاق یا گیره مو استفاده کنید؛
 4. می‌توانید برای سرعت‌بخشیدن به روند خشک‌شدن موهایتان، از سشوار استفاده کنید یا این که شب را با این شرایط بخوابید تا صبح موهایتان کاملا خشک شود؛
 5. زمانی که موها کاملا خشک شد، می‌توانید آن را از دور هدبند باز کنید و هدبند را نیز از سرتان بردارید؛
 6. با انگشتان خود، موها را مرتب کنید. اگر می‌خواهید به موهایتان حجم دهید، در آخر از اسپری نمک دریا استفاده کنید.

روش دم خرگوشی

این روش یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای داشتن موهای فر و حالت‌دار است.

برای این روش به این وسایل نیازد دارید:

روش کار:

 1. موها را با استفاده از یک آب‌پاش مو، مرطوب کنید. همچنین می‌توانید آنها را بشویید و شامپوی حجم‌دهنده مصرف کنید؛
 2. موهای خود را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید؛
 3. موهای هر نیمه را جمع کرده و از بالا، به شکل دم اسبی ببندید سپس هرکدام را آنقدر پیچ دهید تا به شکل طناب شود؛
 4. سپس همان موی پیچ‌داده شده را دوباره دور خودش پیچ دهید تا به انتها برسید؛
 5. برای نگه‌داشتن موها در آن حالت، از کش استفاده کنید؛
 6. پس از اینکه این روند را برای هر دو قسمت مو انجام دادید، به تختخواب بروید؛
 7. در صورت تمایل می‌توانید موهای خود را برای چند ساعت بپوشانید تا اینکه کاملا خشک شوند؛
 8. زمانی‌که موها کاملا خشک شد، آنها را باز کرده و انگشتان‌تان را در لابه‌لای موها بکشید تا مرتب و شانه شوند؛
 9. در آخر با استفاده از اسپری نمک دریایی، ماندگاری فرها را افزایش دهید.

سخن آخر این که شما مجبور نیستید برای داشتن موهای فر و حالت‌دار، با استفاده از حرارت به آنها آسیب وارد کنید. فقط کافی است یکی از روش‌های ذکرشده را امتحان کنید تا 2 الی 3 روز، موهای فر داشته باشید.

مطالب آموزشی مرتبط:

آموزش پیچیدن مو با بیگودی

آموزش پیچیدن مو با بیگودی

درست است که این روزها انواع متفاوتی از دستگاه های الکتریکی برای فر کردن و حالت دادن موها وجود دارد؛ اما استفاده مکرر از هرکدام از این دستگاه ها به موها به شدت آسیب می زند؛ اگر به فکر سلامت موهای خود هستید استفاده از حالت ده....

آموزش پیچیدن مو با بیگودی

   محصولات مشابه