مقالات رابوکالا
فروشگاه

روش های از بین بردن موهای زائد بدن بانوان

موموهای ضخیم زائد برای همه ی خانم ها نوعی کابوس محسوب می شود. گرچه داشتن موهای ریز صورت و دیگر اعضای بدن طبیعی است، اما همه خانم ها به دنبال روش هایی برای اصلاح موی زائد بدن خود هستند و برای این کار، راه های مختلفی مانند ایپلاسیون، لیزر و… را امتحان می کنند. از بین رفتن دائم موهای زائد بدن یکی از خواسته های زنان و برخی از مردان می باشد. زیاد بودن موهای زائد باعث می‌شود فرد مجبور باشد به طور مرتب با روش‌های موقتی اقدام به اصلاح موی زائد بدنش کند. وجود محصولات تجاری متنوع در این زمینه، گویای اهمیت مساله در بین افراد جامعه است.

فواید استفاده از تیغ برای از بین بردن موهای زائد صورت

روشی بدون درد

همه زنان،در صورت خود موهایی دارند که برخی از آنها موی نازک طبیعی است، اما برخی خانم ها علاوه بر موهای نازک به علت مشکلات هورمونی موهای زائد زیادی روی صورت در می آورند.

خط ریش یا موی بالا و زیرلب بر ظاهر خانم ها تاثیر فراوانی می گذراد بنابراین همه خانم ها دوست ندارند در این قسمت های صورتشان مو داشته باشند در نتیجه ناگزیر خواهند شد آنها را از بین ببرند.

استفاده از بند و موم انداختن دردناک است و می تواند باعث قرمزی یا موی زیر پوستی شود. لیزر هم برای هر نوع پوستی قابل استفاده نیست و موجب تجمع رنگدانه های پوستی می شود. پس برخی از خانم ها به تیغ زدن مخفیانه، روی می آورند.

تیغ زدن صورت زنان

لایه برداری پوست

برخی از خانم ها ی که با تیغ صورت خود را اصلاح می کنند معتقدند ، از زمانی که این کار را آغاز کرده اند ، پوست آنان لایه برداری شده و آرایش روی صورتشان بهتر می نشیند . طرفداران اصلاح با تیغ از آن به عنوان انتخابی عالی برای لایه برداری دفاع می کنند، چون پوست مرده روی صورت را از بین می برد.

زیباتر شدن پوست

برخی از خانم ها که از این روش برای از بین بردن موهای زائد صورت استفاده نمودند می گویند که موهای صورت آنها کمتر شده و چین و چروک صورت کاهش یافته بنابراین پوست زیبایی دارند.

معایب اصلاح صورت خانم ها با تیغ

درست است به گفته برخی از خانم ها استفاده از تیغ برای اصلاح سبب لایه برداری پوست شده و چهره را شاداب تر و درخشان تر می کند اما برای بهره مندی از این فواید راه های فراوان دیگری وجود دارد که به پوست، آسیب نمی زند.

بوجود آمدن موهای زیر پوستی

تیغ زدن باعث تحریک پوست، بوجود آمدن موهای زیر پوستی، و عفونت ریشه ی موها می شود.

زخم شدن پوست

شیو کردن پوست صورت اصطکاک زیادی بر روی پوست ایجاد می کند و ممکن است به علت بی احتیاطی سبب ایجاد زخم بر روی پوست شده و شما در پوست احساس سوزش نمایید.

اصلاح صورت زنان با تیغ

چگونگی استفاده از تیغ برای اصلاح صورت خانم ها

1. شما به یک تیغ مخصوص صورت برای از بین بردن موهای صورتتان نیاز دارید . هرگز برای اصلاح صورت از یک تیغ معمولی بدن استفاده نکنید . استفاده از تیغ ریش تراشی مردانه بهتر از تیغ اصلاح بدن زنانه است. از ژیلت هایی که دارای سه یا 4 تیغه دارند، استفاده نکنید.

2. برای از بین بردن کامل موها، من توصیه نمی کنم تیغ زدن را بعد از روش هایی مانند بند انداختن انجام دهید، چون ممکن است که پوست کشیده و تحریک شود. با این همه، روش هایی وجود دارند که این کار را با کمترین تبعات منفی که تیغ زدن صورت برای زنان دارد، انجام دهید.»

3. پیش از اصلاح، صورت خود را تمیز و مرطوب کنید تا موها نرم شده و سطح تمیزی داشته باشند زیرا در صورت وجود آلودگی احتمال جوش زدن بیشتر می شود. پس صورت را با یک پاک کننده ملایم و آب گرم بشویید و سپس با یک حوله پوست رو خشک کنید.

4. قبل از اصلاح صورت از کرم یا ژل اصلاح استفاده کنید تا از پوست در برابر بریدگی و ایجاد زخم جلوگیری شود و اصلاح صورت راحت تر انجام گیرد.

5. زمانی که تیغ را روی صورت می کشید، پوست را به آرامی بکشید و در جهت رویش مو اصلاح کنید تا از بروز موهای زیر پوستی پیشگیری کنید.

6. بعد از تمام شدن کار، پوست را تمیز کرده و مقداری روغن یا کرم مرطوب کننده، روی پوست بزنید. دقت کنید بعد از اصلاح صورت از محصولات بدون الکل و مواد حساسیت زا استفاده نمایید تا پوست آسیب نبیند.

مزایا و معایب تیغ زدن صورت

نکات مهم :

 1. اگر دارای پوست حساسی هستید از این روش برای اصلاح صورت استفاده نکنید.
 2. اگر روی پوست صورتتان، جوش، آکنه یا زخم وجود دارد ، صورت خود را با تیغ اصلاح نکنید زیرا ممکن است جوش ها افزایش یابند.
 3. تیغ زدن روی پوست خشک باعث رویش کمتر مو می شود، اما باید تجهیزات مناسب داشته باشید و پوست خود را به درستی آماده کنید.
 4. قبل از استفاده از تیغ برای اصلاح صورت با مقداری الکل تیغ را ضد عفونی کنید تا ایجاد عفونت باکتریایی کاهش یابد.
 5. از یک تیغ مشترک برای اصلاح صورت و سایر قسمت های بدن استفاده نکنید.
 6. در آخر نیز باید بدانید استفاده از تیغ برای اصلاح صورت ، موهای صورت را زیاد نمی کند.

نکاتی در رابطه با استفاده از اپی لیدی

اپی‌لیدی‌ها دستگاه‌های مکانیکی برقی هستند که گیره‌های سر آن، موها را داخل سر اپی‌لیدی می‌کشند و آنها را از ریشه بیرون می‌آورند که نوعی اپیلاسیون محسوب می‌شود.

برترین ها: یکی از دغدغه‌های خیلی از خانم‌ها از بین بردن مو‌های زائدشان است و برای این کار وسایل مختلفی وجود دارد؛ از انواع کرم‌های موبر گرفته تا ساده‌ترین راه اصلاح که استفاده از تیغ است و البته برای خیلی از افراد ایجاد حساسیت می‌کند.

از بین بردن مو‌های زائد با روش‌های موقتی و دائمی انجام می‌شود. در روش‌های موقت، قسمت زایای ریشه مو از بین نمی‌رود، به همین علت فولیکول آن دوباره به رشد خود ادامه می‌دهد، در حالی که با روش‌های دائمی، قسمت زایای مو از بین می‌رود.

روش‌های موقتی از بین بردن مو‌های زائد انواع گوناگونی دارد و اپیلاسیون یکی از این روش‌هاست. با اپیلاسیون مو‌ها از ریشه بیرون کشیده می‌شوند. اپی‌لیدی‌ها دستگاه‌های مکانیکی برقی هستند که گیره‌های سر آن، مو‌ها را داخل سر اپی‌لیدی می‌کشند و آن‌ها را از ریشه بیرون می‌آورند که نوعی اپیلاسیون محسوب می‌شود.

طبیعتا این روش کمی دردناک هم است، ولی بعد از استفاده مداوم از آن، این درد کمتر هم می‌شود.

در ادامه برخی از معایب و مزایای اپی‌لیدی را برای شما توضیح می‌دهیم.

نکاتی در رابطه با استفاده از اپی لیدی

مزایا

معایب

۱۰ توصیه

برای اینکه اپی‌لیدی‌تان حداکثر کارایی را داشته باشد، بهتر است به توصیه‌های زیر توجه کنید:

۱. دستگاه مناسبی انتخاب کنید: هنگامی که تصمیم به خرید اپی‌لیدی گرفتید، تحقیق کنید کدام مارک کارکرد بهتری دارد. می‌توانید در این زمینه به لینک زیر مراجعه کنید و انواع اپی‌لیدی‌ها را مشاهده کنید و با هم مقایسه کنید و مناسب‌ترین را انتخاب کنید.

نکاتی در رابطه با استفاده از اپی لیدی

۲. دستورالعمل استفاده را بخوانید: بعد از خرید دستگاه، مطمئنا با نگاه کردن به آن می‌توانید روش استفاده‌اش را متوجه شوید، اما سعی کنید حتما دستور استفاده از آن را مطالعه کنید تا با جزییات کارش آشنا شوید. به‌خصوص دستگاه‌هایی که چند تیغه و کارکرد‌های متفاوت دارند.

۳. یک منطقه را امتحان کنید: برای اولین‌بار قسمتی از بدنتان را انتخاب کنید که پوست ضخیم‌تر و کمتر حساسی دارد. زانو‌ها انتخاب خوبی هستند. با شروع کردن از این قسمت کم‌کم به درد عادت می‌کنید و می‌توانید به قسمت‌هایی که پوست نازک‌تری دارند برسید.

۴. آرام انجام دهید: سعی کنید خیلی آرام این کار را انجام دهید و به خاطر اینکه دردتان کمتر شود، سریع دستگاه را روی پوستتان نکشید. سعی کنید اپی‌لیدی را در فاصله مناسب و مایل روی پوستتان نگه‌دارید.

۵. در زمان مناسب استفاده کنید: بهترین زمان استفاده از دستگاه اپی‌لیدی، عصرهاست، زیرا اگر التهاب یا خارش یا جوش بعد از استفاده از دستگاه برایتان ایجاد شود، تا صبح فردا از بین خواهد رفت.

۶. از مرطوب‌کننده استفاده کنید: توصیه می‌شود بعد از استفاده از اپی‌لیدی از یک مرطوب‌کننده ملایم بدون الکل استفاده کنید تا التهاب پوستتان برطرف شود و حساسیت هم ایجاد نشود.

شما می‌توانید انواع محصولات مراقبت بعد از اصلاح را از اینجا بخرید:

نکاتی در رابطه با استفاده از اپی لیدی

۷. صبر کنید: مو‌های روییده را مدتی تحمل و از اصلاح مو‌هایی که کاملا درنیامده‌اند، اجتناب کنید. مو‌هایی که کاملا درنیامده‌اند، به سختی با دستگاه کنده می‌شوند و باعث ایجاد زخم، فرو رفتن مو در پوست و التهاب خواهندشد.

۸. این وسیله، شخصی است: فراموش نکنید اپی‌لیدی وسیله‌ای شخصی است و نباید آن را با هیچ‌کس، حتی نزدیک‌ترین افراد خانواده، شریک شوید و بعد از هر بار استفاده نیز حتما آن را با یک ماده ضدعفونی‌کننده مثل الکل تمیز کنید، چون ممکن است این بار تصمیم بگیرید مو‌های یک قسمت دیگر از بدنتان را بزنید و اگر دستگاه را تمیز نکنید، باعث عفونت و ایجاد زخم در پوستتان می‌شود.

۹.استفاده از اپی‌لیدی بهتر است بعد از استحمام انجام شود: تا هم پوست مرطوب‌تر باشد و هم دهانه روزنه‌های پوست برای خروج مو‌ها آمادگی بهتری داشته‌باشد.

۱۰. همچنین اپی‌لیدی باید استاندارد باشد: یعنی پوست در محل استفاده از آن کاملا کشیده شود. با این شرایط کمترین آسیب به پوست وارد می‌شود و احتمال ایجاد حساسیت، قرمزی و فولیکولیت کاهش می‌یابد.

اپی لیدی باعث تیرگی پوست یا موی زیرپوستی می‌شود؟

در پوست ما سلو‌ل‌های رنگدانه‌ای وجود دارد که باعث ایجاد رنگ پوست می‌شوند و هر التهاب در پوست می‌تواند باعث تحریک این سلول‌های رنگدانه‌ای برای ساخت رنگدانه و تجمع در محل التهاب شود که از آن به‌عنوان افزایش رنگ پس از التهاب (PIH) نام می‌بریم.

در کسانی که پوست‌های تیره (گندمی یا سبزه) دارند احتمال بروز این پدیده افزایش می‌یابد.

اپی‌لیدی خودبه‌خود نمی‌تواند باعث تیره‌تر شدن پوست شود، ولی اگر توصیه‌های گفته شده در بالا رعایت نشود، به‌خصوص در افراد با پوست گندمی و سبزه و در مناطق زیر بغل، کشاله ران و واژینال (تناسلی) که معمولا تیره‌تر از بقیه قسمت‌ها هستند، تحریک ایجاد شده به وسیله اپی‌لیدی با مکانیسم ذکرشده در درازمدت می‌تواند عامل تیره‌تر شدن این قسمت‌ها شود.

در مورد تاثیر اپی‌لیدی در ایجاد مو‌های زیر پوستی هم باید گفت جهت رویش مو در هر فرد مانند دیگر صفات ژنتیکی‌اش تاحدی با دیگران تفاوت دارد. در بعضی افراد، خواب مو‌ها به نحوی است که در ابتدای رویش که از سطح پوست خارج می‌شوند، داخل پوست به صورت افقی یا نزدیک به افقی رشد می‌کنند و کراتین مو باعث واکنش پوست به آن و ایجاد التهاب می‌شود.

توصیه می‌شود چنین افرادی از روش‌هایی برای از بین بردن مو‌های زائد استفاده کنند که مو‌ها از ته کنده نشوند و مقدار کمی از سر مو از سطح پوست بیرون باشد؛ بنابراین استفاده از اپی‌لیدی به دلیل اینکه مو‌ها را از ریشه خارج می‌کند، هنگام رشد مجدد در افراد مستعد می‌تواند باعث رویش مو به صورت زیرپوستی شود، ولی این امر شامل همه افراد استفاده‌کننده از اپی‌لیدی نمی‌شود.

اشتباهات رایج در اصلاح موی زائد با تیغ

ممکن است شما سال ها از تیغ برای اصلاح موی زائد بدنتان استفاده کرده باشید. اما به این معنی نیست که همیشه کار درستی انجام داده اید. سوختگی ها، شکاف‌ها و موهای فرو‌‌‌‌‌‌ رفته در پوست از مشکلات اصلاح موی زائد با تیغ است.

بدون کف زدن اصلاح می کنید

یکی از دلایل برجستگی های قرمز کوچک روی پوست اصلاح کردن بدون کف است. بعد از گذشت چند روز این برجستگی ها از بین می روند. برای جلوگیری از از این برجستگی ها، بریدگی ها، سوزش و … از ژل و کرم های اصلاح که باعث لیز خوردن تیغ روی پوست می شوند استفاده کنید. استفاده از آب در اصلاح با تیغ نیز بهتر از استفاده نکردن از ژل‌ها و کرم های اصلاح است.

از تیغ یکبار مصرف، بیشتر از یک هفته استفاده می‌کنید

اگر هر روز اصلاح می‌کنید، باید تیغ تان را هفته ای یکبار دور بیندازید. تیغه های کند به احتمال زیاد باعث برآمدگی ناشی از تیغ، سوزش و شکاف می‌شوند و تیغه‌های قدیمی‌ می‌‌توانند محل تجمع باکتری شود و عفونت ایجاد کند. اگر نمی خواهید به پوستتان آسیب بزنید از تعداد روزهایی که از یک تیغ استفاده می کنید آگاه باشید.

بر‌خلاف جهت رویش مو تیغ اصلاح را بر روی پوست می‌کشید

این قضیه درست است که این روش ممکن است به شما کمک کند اصلاحی ‌نزدیک تر به سطح پوست داشته باشید اما باعث درد نیز خواهد شد. علاوه بر این، نوک کند موها می‌تواند به جای رشد کردن به سمت بیرون، به سمت داخل پوست رشد کند.  افرادی پوست حساسی دارند در جهت رویش مو اصلاح کنند تا دچار سوختگی تیغ یا موهای فرو رفته نشوند. در هنگام اصلاح از ژل مخصوص اصلاح که التهاب پوست را کاهش می دهد استفاده کنید.

شما با بیشترین سرعت ممکن با تیغ اصلاح می کنید

هنگامی‌ که با سرعت زیاد اصلاح کنید، این احتمال وجود دارد پوستتان را ببرید، پوستتان را تحریک کنید یا برخی جاها را اصلاح نکنید. در عوض، باید برای جلوگیری از هرگونه مشکلات پوستی از حرکات ملایم و نرم استفاده کنید. اگر پوست خود را حتی کمی ببرید احتمالا بیشتر از مقدار مورد انتظار خونریزی خواهد داشت، بنابراین بهترین کار این است که که ناحیه مورد نظر را فشار دهید تا خونریزی بند بیاد.

به طور کلی برای از بین بردن موهای بدن، دو انتخاب خواهید داشت:

 1. روشهای موقت حذف موهای زائد بدن: شامل استفاده از تیغ، کرم‌های موبر، موم، اپلاسیون و … است.
 2. روشهای دائم حذف موهای زائد بدن: شامل لیزر و الکترولیز می‌باشد.

موهای بدن انسان در کل سطح پوست می‌رویند؛ به جز کف پا، کف دست، لب‌ها و بخش‌هایی از ناحیه‌ی شرمگاهی. این موها در دوران کودکی بسیار نازک و کم‌تراکم هستند و بعد از دوران بلوغ واضح‌تر و متراکم‌تر می‌شوند. تغییرات موهای بدن در آقایان چشمگیرتر است. به ویژه در آقایان ایرانی که معمولا بدن‌های پرمویی دارند. بخشی از این پرمویی به خاطر تراکم بالا و بخشی هم به دلیل تیره رنگ بودن و ضخیم بودن موهای بدن است.

در خانم‌ها نیز بعد از سن بلوغ موهای زائد افزایش می‌یابند. برخی خانم‌ها ممکن است به دلایل ژنتیکی یا ارثی پرموتر باشند و موهای ضخیم یا موهای تیره رنگی داشته باشند. گاهی هم علت پرمویی در خانم‌ها یک بیماری است. مثلا سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یکی از مشکلات شایع در بین خانم‌ها است که باعث پرمویی یا هیرسوتیسم می‌شود.

حذف موهای زائد زیر بقل

چه کسانی به حذف موهای زائد نیاز دارند؟

حذف موهای زائد می‌تواند دلایل فرهنگی، زیبایی، بهداشتی، سلامتی یا مذهبی داشته باشد. جالب است بدانید سابقه‌ی حذف موهای زائد به حدود ۱۱ هزار سال پیش و دوران نوسنگی (عصر حجر) باز می‌گردد.

به طور کلی سه شکل رشد مو با نیاز به حذف موهای زائد در ارتباط هستند:

رشد طبیعی موهای زائد:

تقریبا همه انسان‌ها در قسمت‌هایی از بدن موهایی دارند که از نظر زیبایی، فرهنگی، سلامتی و موارد دیگر زائد و اضافی محسوب می‌شوند. موهای اضافی ابرو، موهای دست، پا و ناحیه‌ی بیکینی برای خانم‌ها و ریش روی گونه‌ها، موهای گوش، باسن و پشت برای آقایان از جمله موهای زائدی هستند که ترجیح بیشتر ما حذف کردنشان است.

هایپرتریکوز:

هایپرتریکوز زمانی رخ می‌دهد که رشد موهای زائد در اثر تحریکات هورمونی حالت غیرطبیعی پیدا کند. البته غیرطبیعی را باید با توجه به سن، جنسیت و نژاد بررسی کرد ولی معمولا وجود موهای ضخیم روی صورت، شکم، پشت یا سینه‌ی خانم‌ها شکلی از هایپرتریکوز محسوب می‌شود. علت هایپرتریکوز می‌تواند ارثی، ناشی از مشکلات هورمونی مثل هایپرتیروئیدی یا مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فنی‌توئین باشد.

هیرسوتیسم:

اگر الگوی رشد موهای زائد و موهای بدنِ خانم‌ها شبیه به الگوی رشد موهای مردانه شود، می‌گوییم که فرد هیرسوتیسم یا پرمویی دارد. منظور از الگوی مردانه، رشد مو در صورت به شمایلی شبیه به ریش است. هیرسوتیسم می‌تواند با رشد موهای زائد سینه و ریزش مو با الگوی مردانه نیز مرتبط باشد. بیماری‌هایی مانند تنبلی تخمدان و سندرم کوشینگ یا مصرف داروهایی مثل ماینوکسیدیل، دانازول و تستسترون می‌توانند باعث هیرسوتیسم بشوند.

حذف موهای زائد ابرو

راه‌های حذف موهای زائد

راه‌های حذف موهای زائد را می‌توانیم به دو دسته‌ی کلی تقسیم بکنیم:

اما بیایید همین ابتدای کار نگاهی اجمالی به‌ راه‌های حذف موهای زائد و همچنین اثرات و نتایج آن‌ها داشته باشیم و در قالب یک جدول بسیار مختصر و مفید آن‌ها را مرور کنیم. ۵ مورد ابتدایی در دسته‌ی دپیلاسیون و ۳ مورد انتهایی در دسته‌ی اپیلاسیون قرار می‌گیرند.

روش روش حذف نتایج و اثرات
کندن موها – موچین، بند انداختن و ماشین‌های اپی‌لیدی این روش‌ها مو‌ها را به صورت تکی (موچین) یا گروهی (اپی لیدی و بند انداختن) از درون فولیکول بیرون می‌کشند.
 • رشد دوباره‌ی موها ممکن است تا چند هفته طول بکشد.
 • خونرسانی را تحریک می‌کنند و باعث افزایش رشد موها می‌شوند.
 • می‌توانند جای فولیکول را تغییر داده و جهت رشد مو را عوض کنند.
وکس کردن (انواع داغ، گرم، سرد و موم) تعداد زیادی مو را از درون فولیکول به یکباره بیرون می‌کشد
کرم‌های موبر موها را در بالای پوست به شکل شیمیایی تجزیه می‌کند.
 • دوام این روش ۲ تا ۴ روز است.
 • ممکن است باعث تحریک پوست شود.
 • باعث افزایش رشد مو نمی‌شود.
بلیچینگ بلیچینگ یک روش حقیقی حذف موهای زائد نیست و فقط با کمرنگ کردن موها باعث کمتر دیده شدنشان می‌شود.
 • فقط برای موهای نازک موثر است.
 • معمولا باعث التهاب پوستی می‌شود.
 • اگر با احتیاط انجام نشود، ممکن است رنگ پوست را نیز تغییر بدهد.
 • اثری روی فولیکول نمی‌گذارد.
اصلاح و شیو موها را در بالای سطح پوست می‌برد.
 • بین ۱ تا ۳ روز بعد موها در می‌آیند.
 • انتهای مو را به شکلی تخریب می‌کند که نظر می‌رسد موها ضخیم‌تر شده‌اند و بیشتر به چشم می‌آیند.
 • باعث افزایش رشد مو نمی‌شود.
الکترولیز فولیکول مستقیما به کمک جریان الکتریکی یا ترمولیز آسیب می‌بیند و غیرفعال می‌شود.
 • به طور دائمی باعث حذف موی زائد می‌شود.
 • دوره‌ی درمانی بیشتر از ۱ سال طول می‌کشد.
 • ایمنی کمتر و دردسرهای بیشتری نسبت به لیزر موهای زائد دارد.
 • رنگ پوست و رنگ مو محدودیتی در این روش ایجاد نمی‌کند.
IPL روی پیاز مو و فولیکول تاثیر می‌گذارد و باعث از بین رفتن فولیکول می‌شود.
 • به طور دائمی باعث کاهش حداکثر ۷۵ درصد از موهای زائد در مدت حدود ۸ ماه تا یک سال می‌شود.
 • به لیزرهای خانگی و آرایشگاهی معروف هستند ولی دستگاه‌های IPL لیزر نیستند.
 • بیشتر روی پوست‌های روشن و موهای ضخیم و تیره رنگ جواب می‌دهد.
لیزر موهای زائد روی پیاز و فولیکول مو تاثیر می‌گذارد و باعث از بین رفتن آن می‌شود.
 • به طور دائمی باعث کاهش حدود ۷۵ تا ۹۰ درصد از موهای زائد می‌شود.
 • دوره‌ی درمانی شامل ۴ تا ۶ جلسه با فواصل ۴ تا ۶ هفته است.
 • ایمنی بالایی دارند و نسبت به روش IPL موثرترند.
 • انجام آن با فناوری‌های لیزری جدید تقریبا برای همه ممکن است.
کرم وانیکا یا سورین (افلورنیتین) باعث حذف موهای زائد نمی‌شود ولی می‌تواند رشد موهای زائد را به تاخیر بیندازد و باعث روشن‌تر شدن و ظریف شدن موها شود.

این کرم فقط با نسخه‌ی پزشک قابل دریافت است. سازمان FDA استفاده از این کرم را برای فقط برای موهای صورت مجاز اعلام کرده است.

 

استفاده از کرم به مدت ۴ تا ۸ هفته باعث کاهش قابل توجه رشد موهای زائد می‌شود. حدود ۸ هفته بعد از قطع مصرف دارو، رشد موها به سرعت سابق برمی‌گردد.

راه های از بین بردن موهای زائد بدن

کدام راه برای شما مناسب است؟

برای انتخاب یکی از راه‌های حذف موهای زائد باید دو قدم را طی کنید:

۱) ببینید که علت رشد موهای زائد چیست؟

نکته‌‌ای که حتما باید مدنظر داشته باشید این است که ببینید علت رشد موهای زائد شما چیست. آیا رشد موهای زائد طبیعی است یا به خاطر علت زمینه‌ای دیگری، افزایش یافته است. اگر حالت دوم در مورد شما صادق باشد، بهتر است ابتدا مشکل زمینه‌ای را درمان کنید و سپس به سراغ راه‌های حذف موهای زائد بروید. در جدول زیر تعدادی از دلایل شایع افزایش رشد موهای زائد را مطرح کرده‌ایم:

فرآیند عوامل درمان
تحریک مکانیکی کندن موها با استفاده از موچین، بند انداختن و وکس با افزایش خونرسانی باعث افزایش رشد موهای زائد در آینده می‌شود. کاهش استفاده از روش‌هایی که با کندن موهای زائد همراه هستند.
شرایط طبیعی بدن بلوغ، بارداری، یائسگی و سایر زمان‌هایی که تغییرات هورمونی در بدن اتفاق می‌افتد. شکیبایی تا زمان گذر از دوره‌ی زمانی و استفاده از راه‌های حذف موهای زائد
شرایط غیرطبیعی بدن
 • داروهای هورمونی مانند استروئیدها، داروهای ضدبارداری هورمونی، درمان هورمونی جایگزین (HRT) و درمان‌های ناباروری.
 • مشکلات هورمونی یا متابولیک مانند هایپرتیروئیدی و تنبلی تخمدان
 • جراحی‌هایی مانند پیوند پوست، هیسترکتومی/اوفورکتومی.
 • استرس شدید که باعث عدم تعادل هورمونی شود می‌تواند دلیل رشد بیشتر موها باشد. شرایطی که در آنورکسی یا بی‌اشتهایی عصبی دیده می‌شود.
 • قطع یا تغییر دوز داروها
 • برقراری تعادل هورمونی به کمک دارو یا تغییرات سبک زندگی
 • درمان مشکل زمینه‌ای

بعد از بررسی علت رشد موهای زائد، برای انتخاب یکی از راه‌های حذف موهای زائد با پزشک خود مشورت کنید. به طور مثال در شرایط هیرسوتیسم ناشی از تنبلی تخمدان، توصیه بیشتر پزشکان در ابتدا مدیریت علایم بیماری و سپس اقدام برای یک روش دائمی حذف موهای زائد مثل لیزر یا الکترولیز است.

کرم موبر برای حذف موهای زائد

۲) کدام روش با شرایط شما بیشتر سازگار است

در جدول زیر راه‌های حذف موهای زائد را از نظر چند عامل مهم با هم دیگر مقایسه کرده‌ایم تا درک بهتری نسبت به تفاوت‌ها و شباهت‌های این روش‌ها داشته باشید.

روش محل اثر هزینه‌های در جریان دوره درمان/تکرار ماندگاری درد ایمنی
اصلاح و شیو بریدن ساقه مو متوسط ۱-۳ روز یکبار موقت کم خیلی خوب
کرم موبر متوسط ۲-۴ روز یکبار موقت کم خیلی خوب
وکس و موم جدا کردن مو از ریشه متوسط چند هفته موقت زیاد عالی
بند انداختن متوسط چند هفته موقت زیاد عالی
اپی لیدی اقتصادی چند هفته موقت زیاد عالی
الکترولیز تخریب فولیکول بالا بیشتر از ۱ سال دائمی متوسط متوسط
IPL خانگی اقتصادی ۸ تا ۱۲ ماه دائمی متوسط متوسط
لیزر الکساندریت بالا حدود ۹ ماه دائمی متوسط خیلی خوب

راه‌های دائمی حذف موهای زائد

در این قسمت می‌خواهیم روش‌های دائمی حذف موهای زائد را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم. چون احتمالا با روش‌های موقت حذف موهای زائد به خوبی آشنا هستید و تجربه‌ی استفاده از چند نوعشان هم دارید. ولی بسیاری از مخاطبان عزیز ما احتمالا در مورد راه‌های دائمی اطلاعات کاملی ندارند. در پایان این بخش به خوبی با راه‌های دائمی حذف موهای زائد آشنا می‌شوید.

حذف موهای زائد با الکترولیز

در روش الکترولیز موهای زائد، یک الکترود به اندازه‌ی یک تار مو به دورن فولیکول مو وارد می‌شود. به این الکترود پروب یا نیدل (سوزن) گفته می‌شود. سپس جریان الکتریکی یا امواج RF از طریق پروب به درون فولیکول فرستاده می‌شود تا فولیکول آسیب دیده و غیرفعال شود. به این ترتیب فرآیند رشد مو برای همیشه در آن فولیکول متوقف می‌شود.

از بین بردن موهای زائد صورت با الکترولیز

از بین بردن موهای زائد صورت با الکترولیز

نکات کلیدی در مورد الکترولیز
برتری‌های الکترولیز نسبت به لیزر و IPL
ضعف‌ها نسبت به لیزر و IPL

الکترولیزر بهتر است یا لیزر ؟

الکترولیز در دست پزشک ماهر می‌تواند روش موثری باشد ولی به دلیل درد زیاد، هزینه‌ی بالا، سرعت کم و خطر صدمات دائمی به پوست طرفداران کمی دارد. همچنین این روش در برخی افراد موثر نیست.

الکترولیز تنها راه موثر برای حذف دائم موهای زائدی که رنگ روشن دارند؛ مثل خاکستری، سفید، قرمز یا بور. همچنین کسانی که رنگ پوست بسیار تیره دارند، نمی‌توانند از لیزر و IPL استفاده کنند و تنها راه حذف دائم موهای زائد برایشان الکترولیز است.

به طور کلی امروزه از الکترولیز به عنوان روش جایگزین برای کسانی نمی‌توانند لیزر کنند، استفاده می‌شود و انتخاب اول پزشکان و بیماران نیست.

حذف موهای زائد با لیزرهای خانگی IPL

‌IPL مخفف عبارت «Intense Pulsed Light» یا «نور شدید پالسی» است. IPL یک روش لیزری نیست ولی مثل لیزر از پرتوهای نوری قدرتمند استفاده می‌کند. دستگاه‌های IPL خانگی قابل حمل هستند و اندازه‌ای در حد یک ماشین اصلاح یا سشوارهای سفری دارند. البته دستگاه‌های IPL قدرتمندتری نیز وجود دارند که قابل حمل نیستند و در کلینیک‌ها استفاده می‌شوند.

عملکرد دستگاه IPL مشابه با لیزر است. پرتوهای نوری ساتع شده از دستگاه IPL جذب رنگدانه‌های پوست می‌شوند و با گرم کردن فولیکول به آن آسیب می‌زنند. به این ترتیب باعث حذف دائمی موهای زائد می‌شود.

برتری‌های IPL نسبت به لیزر و الکترولیز

حذف موهای زائد با لیزرهای خانگی

حذف موهای زائد با لیزرهای خانگی

ضعف‌های IPL نسبت به لیزر و الکترولیز

خریداری یک دستگاه IPL خانگی برای کسانی که موهای زائد محدود، ضخیم و تیره و همچنین پوست روشنی دارند، اقتصادی و موثر است. سایر افراد سود بسیار بیشتری از لیزر خواهند برد و بهتر است به سراغ IPL نروند.

لیزرموهای زائد

لیزر به پرتوهای پرانرژی نوری گفته می‌شود که طول موج یکسانی دارند. پرتوهای لیزر می‌توانند بدون آسیب زدن به سطح پوست، به عمق نفوذ کرده و فولیکول‌ها را تخریب کنند. فناوری‌های لیزری رایج شامل لیزر الکساندریت، Nd:Yag و لیزر دایود (دیود) هستند. هرکدام از این لیزرها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. مثلا لیزر Nd:Yag بیشتر برای کسانی استفاده می‌شود که پوست سبزه یا تیره دارند.

برتری‌های لیزر نسبت الکترولیز و IPL

از بین بردن موهای زائد با لیزر الکس

از بین بردن موهای زائد با لیزر الکس

ضعف‌های لیزر نسبت به الکترولیز و IPL

لیزر موهای زائد بهتر است یا الکترولیز ؟

امروزه انتخاب اول پزشکان و بیماران برای حذف دائمی موهای زائد لیزر است. اگر کاندیدای خوبی برای لیزر نباشید یا به هردلیل لیزر روی شما جواب ندهد، می‌توانید به سراغ روش‌های دیگر بروید. در پژوهش‌ها نرخ رضایت متقاضیان از لیزر موهای زائد حدود ۸۶ درصد ذکر شده و آنچه در کلینیک خانه سفید شاهد هستیم، رضایت تقریبا تمام مراجعین ما از خدمات لیزر است.

مطالب آموزشی مرتبط:

بهترین روش ها برای اصلاح موهای زائد بدون تیغ

بهترین روش ها برای اصلاح موهای زائد بدون تیغ

روش های زیادی برای اصلاح موهای زائد بدن وجود دارد که هریک مزایا و معایب زیادی دارند اما یکی از بهترین روش ها برای اصلاح موهای زائد بدون تیغ استفاده از نسخه مادر بزرگ ها میباشد. اگر می خواهید موهای زائد بدنتان را کاهش دهید ب....

بهترین روش ها برای اصلاح موهای زائد بدون تیغ

روش های از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی

روش های از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی

رفع موهای زائد ناحیه تناسلی، از جمله دغدغه بسیاری از خانم ها می باشد. خانم ها ممکن است از روشهای گوناگونی جهت رفع موهای زائد ناحیه تناسلی استفاده کنند که در این مقاله انواع روش ها و توصیه های بعد از رفع موهای زائد را گردآور....

روش های از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی

۷ اشتباه رایج خانم ها در اصلاح موهای زائد بدن

بررسی روش‌های اصلاح کردن | بررسی بهترین روش اصلاح مو‌های زائد

بهترین روش اصلاح موهای زائد بدن برای خانم ها

   محصولات مشابه