مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

حدود یک دهه پیش، پرینترهای سه بعدی ابعاد بزرگی داشتند و ماشین های بزرگی به حساب می آمدند که فقط برای استفاده شرکت های بزرگ و کارخانه ها بود. پرینتر سه بعدی برای عموم ناشناخته بود و فقط اجتماعات کوچکی که مشغول ساخت این دستگاه یا استفاده از آن بودند نسبت به این تکنولوژی شناخت داشتند.

اما در حال حاضر اینگونه نیست و ما باید از RepRap متشکر باشیم، که با ایجاد یک جریان قوی متن باز و Open-source در صنعت پرینت سه بعدی این تکنولوژی بینظیر و کاربردی را از نظر اقتصادی به صرفه کرد و در اختیار طراحان، مهندسان، علاقه مندان به تکنولوژی، مدارس و حتی مشتریان و متقاضیان خرید پرینتر سه بعدی قرار داد.

10 نکته که باید قبل از خرید پرینتر سه بعدی بدانید

10 نکته که باید قبل از خرید پرینتر سه بعدی بدانید

اگر با پرینتر سه بعدی کمی آشنا باشید و کارهای خارق العاده ای که انجام میدهد را دیده باشید حتما به فکر خریدش افتاده اید و یا شاید در آینده به فکرش بیافتید. اما صبر کنید! قبل از خرید هر چیز باید کمی در موردش تحقیق کنید. در این پست صنعت بازار ما این کار را برای شما انجام داده ایم...

تعداد شرکت هایی که پرینت سه بعدی تولید می کنند در طی چند سال به بیش از 500 عدد رسیده است که هر کدام پرینتر هایی با تکنولوژی های مختلف و کاربردهای متفاوت تولید می کنند. پس برای خرید پرینتر سه بعدی حتی در ایران هم گزینه های بسیار زیادی دارید. برای این که درست تصمیم بگیرید 10 ویژگی کلیدی پرینتر سه بعدی را به شما معرفی می کنیم:

  1. انواع پرینتر سه بعدی:

بر اساس این که پرینتر مدل ها را چگونه می سازد تکنولوژی های مختلفی برای پرینتر سه بعدی وجود دارد که در هر یک ماده مورد استفاده، هزینه خرید، دقت، سرعت پرینت و خیلی چیز های دیگر متفاوت خواهد بود. بهتر است که انواع پرینتر سه بعدی را قبل از خرید بشناسید و نوع تکنولوژی مورد نظرتان را بهتر انتخاب کنید. برای این کار فقط باید روی شکل زیر کلیک کنید ما در صنعت بازار تکنولوژی های پرینت سه بعدی را برای شما جمع آوری کرده ایم.

 انواع پرینتر سه بعدی

  1. ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن:

ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن:

از انجایی که کسانی که با پرینتر سه بعدی سروکار دارند عموما افرادی خلاق و اصطلاحا دست به آچارند دوست دارند خودشان پرینتر سه بعدیشان را بسازند. به همین دلیل منابع زیادی برای ساخت پرینتر سه بعدی وجود دارد. وسایل مورد نیاز ساخت پرینتر سه بعدی را هم به راحتی می توانید تهیه کنید(همین صنعت بازار خودمان). که به زودی آموزش ساخت یک پرینتر سه بعدی را هم در صنعت بازار خواهیم داشت.

ساخت پرینتر سه بعدی برای شما هزینه کمتری خواهد داشت ولی باید وقت این کار را هم داشته باشید. البته طبیعی است که پرینتر دست سازتان کیفیت کمتری نسبت به یک نمونه تجاری خواهد داشت.

  1. قیمت

قیمت یکی از مهم ترین فاکتور ها در خریدن پرینتر سه بعدی است. قیمت به کیفیت خروجی محصول بستگی دارد. نمونه های کمی حرفه ای قیمتی در حدود 5 میلیون و نمونه های کاملا حرفه ای قیمتی در حدود 10میلیون خواهند داشت. ولی اگر تازه می خواهید با پرینتر سه بعدی کار کنید و فعلا میخواهید با آن آشنایی پیدا کنید زیاد تند نروید و با یک پرینتر 2-3 میلیونی یا حتی ارزان تر کارتان را شروع کنید.

 ساخت پرینتر سه بعدی یا خرید آن:

البته با رشد بازار پرینتر سه بعدی به مرور قیمت پرینتر های سه بعدی در حال کاهش و کیفیتشان در حال افزایش است.

  1. موادی که برای پرینت استفاده می شود:

دو ماده اصلی که برای پرینت قطعات در پرینتر های سه بعدی استفاده می شود ABSو PLAهستند. این دو ماده هر دو پلاستیک محسوب میشوند ولی تفاوت های قابل توجهی هم دارند . در این پست صنعت بازار ABSو PLA را به صورت کامل برای شما بررسی کرده ایم تا بتوانید ماده درست برای کاربردتان را انتخاب کنید. برای مطالعه رو ی عکس کلیک کنید.

 موادی که برای پرینت استفاده می شود:

  1. ایمنی

موادی که برای پرینت استفاده می شود:

در مورد پرینتر سه بعدی نکاتی برای ایمنی وجود دارد که بهتر است در نظر بگیرید.

مهم ترین چیزی که باید در مورد پرینتر سه بعدی بدانید این است که دارید با پلاستیک مذاب، اکسترودر داغ و در بعضی پرینتر ها با صفحه کار داغ کار می کنید. دمای این قسمت ها تا مقدار زیادی بالا می رود و اگر به آن توجه نکنید ممکن است به شما صدمه زیادی بزند. به خصوص که بعضی پرینتر ها هیچ محفظه ای ندارند و اطراف قطعه باز است.

فضایی که پرینتر سه بعدی در آن کار می کند باید تهویه مناسبی داشته باشد. در هنگام پرینت مواد سمی ای در فضا ازاد می شوند به خصوص وقتی با ABS کار می کنید. البته در این زمینه تحقیقات زیادی انجام نشده است ولی بهتر است که احتیاط های لازم را داشته باشید.

از پرینتر سه بعدی می توان برای تولید بسیاری از وسایل منزل به خصوص وسایل اشپزخانه استفاده کرد. ABSو PLA تقریبا هر دو از نظر استفاده برای وسایلی که با غذا سرو کار دارند خطری ندارند ولی موادی که به آن ها اضافه می شود اینطور نیستند و بهتر است از وسایل پرینت سه بعدی شده برای اشپزخانه استفاده نکنید.

  1. کیفیت

کیفیت

برای این که قطعاتی باکیفیت به وسیله پرینتر سه بعدی تولید کنید باید به دو نکته توجه کنید. 1. رزولوشن پرینتر 2. سرعت پرینتر

رزولوشن پرینتر نشان دهنده این است که پرینتر جزئیات طرح را تا چه حدی می تواند ایجاد کند. این رزولوشن را ضخامت لایه های پرینت تعیین می کند. هر قدر این عدد کوچک تر باشد کیفیت پرینت بیشتر است. در ضمن این ضخات را با میکرون نمایش می دهند.

سرعت پرینتر تعیین می کند که پرینتر یا چه سرعتی می تواند اکسترودر خود را حرکت دهد. هر چه قدر سرعت پرینتر بیشتر باشد مدل را سریع تر می سازد ولی کیفیت پرینت کمتر خواهد شد.

به صورت کلی برای این که کیفیت پرینتر را متوجه بشوید به مدل هایی که با ان پرینت شده نگاه کنید. حتما قبل از خرید پرینتر نمونه مدل هایی که با آن ساخته شده است را در اینترنت بررسی کنید.

  1. بدست اوردن یک مدل سه بعدی

برای این که یک مدل سه بعدی بدست بیاورید سه راه دارید: 1. خودتان آن را طراحی کنید 2. به صورت آماده دانلود کنید 3. مدل سه بعدی یک جسم را به اسکن سه بعدی بدست بیاورید. اگر میخواهید که خودتان قطعه ای را طراحی کنید نرم افزار های زیادی وجود دارد که می توانید با آن ها کار کنید. در صنعت بازار هم می توانید مدل های آماده دلخواهتان را انتخاب و پرینت کنید و اگر هم میخواهید طراحی را خودتان انجام دهید می توانید اموزش تعداد زیادی نرم افزار پرینت سه بعدی را در اینجا پیدا کنید:

 کیفیت

اگر با طراحی در کامپیوتر آشنایی نداشته باشید ممکنه است یادگیری آن تا سطحی که بتوانید به خوبی یک مدل را طراحی کنید زمان بر باشد. در این صورت می توانید از مدل های آماده استفاده کنید.

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

 

  1. فایل STL

فایل STL

STL فرمت  استانداردی است که باید طرح های خود را در قالب آن به پرینتر سه بعدی بدهید. این فرمت توسط نرم افزار های زیادی ایجاد می شود ولی ترجیحا در نرم افزاری طراحی را انجام دهید که توانایی خروجی گرفتن STL را هم داشته باشد.

  1. نرم افزار لایه لایه کردن slicing

برای این که یک فایل STL را پرینت کنید نیاز دارید که آن را به وسیله یک نرم افزار slicing لایه لایه کنید. کاری که این نرم افزار می کند این است که به پرینتر می گوید چطور مدل را پرینت کند و لایه های مختلف پرینت را ایجاد می کند.

  1. از فروم های مختلف استفاده کنید

چیزی که در مورد تکنولوژی های جدید مطرح است این است که تعداد زیادی از افراد در فروم ها وجود دارند که می توانند شما را راهنمایی کنند. حتما از راهنمایی آن ها استفاده کنید.

شما می خواهید چه چیزی را پرینت سه بعدی کنید؟

یکی از اساسی ترین سوالات برای شروع یک تصمیم گیری درست در مرحله خرید پرینتر سه بعدی این است که شما با استفاده از این دستگاه میخواهید چه چیزی را پرینت کنید؟

آیا شما علاقه دارید که اسباب بازی یا لوازم منزلتان را با استفاده از پرینتر سه بعدی تولید کنید؟

یا اینکه به ابزارک ها ترند علاقمندید و میخواهید زودتر از همه آنها را داشته باشید؟

یا شاید در زمینه آموزش فعالیت می کنید و قصد دارید تا در کلاس، کتابخانه یا مرکز آموزشی خودتان یک دستگاه پرینتر سه بعدی نصب کنید؟

ممکن است از علاقه مندان به تکنولوژی و ساختن ابزاهای DIY باشید

یا یک مهندس یا معمار که برای پروژه ها و محصولاتش نیاز به مدل سازی سه بعدی اولیه دارید

یا شاید بخواهید به عنوان یک هنرمند خلاق از پتانسیل پرینترهای سه بعدی استفاده در ساخت و تولید اشیاء منحصر به فرد استفاده کنید

در هر صنعتی یا حرفه ای که باشید، پرینت سه بعدی برای شما راه حلی در نظر گرفته است. فقط باید با کمی دقت آن گزینه را با کمترین اتلاف هزینه پیدا کنید. پس به اولین قدم فکر کنید، چگونه می خواهید بعد از خرید پرینتر سه بعدی از آن استفاده کنید؟

به مثال های زیر توجه کنید، می توانید ببینید که هر بخش از جامعه با توجه به نیازهایش به چه نکاتی توجه می کند.

مثلا مصرف کنندگان و و مراکز آموزشی نیاز به مدل هایی دارند که بتوانند به راحتی با آن کار کنند و رابط کاربری مناسبی داشته باشد، نیاز به تعمیر و نگهداری پیچیده نباشد و کیفیت قطعه پرینت شده تا حد معقولی مناسب باشد. اما کسانی که هدفشان از خرید پرینت سه بعدی سرگرمی یا فعالیت هنری است نیازمند ویژگی های خاصتری هستند، مثلا پرینت سه بعدی چند رنگ، یا توانایی استفاده از چند نوع فیلامنت با ویژگی های متفاوت. این در حالی است که دیزاینرها و افراد متخصص و حرفه ای تر نیاز که کیفیت پرینت فوق العاده برای تولید قطعات با جزئیات بالا دارند. مراکز خدمات پرینت سه بعدی برای تولید سریع در حجم زیاد نیاز به پرینتر سه بعدی ای دارند که بستر پرینت بزرگی داشته باشد تا بتوانند چند قطعه را به صورت همزمان پرینت کنند. در مقابل افراد یا شرکت هایی که می خواهند ویژگی های خاص و عجیب پرینت سه بعدی را به مشتریان و یا دوستانشان نشان بدهند نیاز به یک دستگاه خوش قیافه با طراحی شکیل و همچنین مطمئن از نظر پروسه پرینت دارند تا بتوانند آن را در معرض عموم قرار بدهند.

قصد داریم در این نوشته نگاهی متمرکز داشته باشیم به پرینترهای سه بعدی خانگی که قیمتی زیر ۲۵ میلیون تومان دارند. به شما خواهیم گفت که باید برای خرید پرینتر سه بعدی خانگی به چه نکاتی توجه کنید و معمولا تفاوت پرینترها در چیست و چه ویژگی هایی موجب برتری می شوند.

پرینترهای خانگی در این رنج قیمت می توانند تمام مشتریانی که در بالا نام بردیم را راضی نگه دارند. با این قیمت پرینترهای سه بعدی FDM بهترین گزینه هستند. پرینترهایی که فیلامنت های پلاستیکی را ذوب می کنند و به صورت لایه به لایه روی هم قرار می دهند به این پرینت سه بعدی FDM یا FFF نیز می گویند که مخفف fused filament fabricaton است. جالب است بدانید FDM نام تجاری محصولات شرکت Stratsys است که در حال حاضر بسیار پرکاربرد است.
در کنار FDM شاید بتوان با این قیمت از تکنولوژی دیگری به نام stereolithography که به مخفف SLA می گوییم نیز استفاده کرد. SLA اولین تکنیکی بود که برای پرینت سه بعدی طراحی شد. در این تکنولوژی یک لیزر UV به رزین های مایعی تابیده می شود که نسبت به نور حساس هستند. این عمل باعث می شود تا بخشی از رزین سفت شود و قطعه مورد نظر تولید شود. اما مطمئنا نمی‌توان با قیمت پایین از پرینترهای سه بعدی فلز یا پرینترهای سه بعدی صنعتی استفاده کرد.

ابعاد قطعاتی که پرینت می کنید چقدر است؟

برای خرید پرینتر سه بعدی به ابعاد جعبه ساخت آن توجه کنید. این ابعاد باید متناسب قطعاتی که شما می خواهید تولید کنید باشد.

ابعاد جعبه ساخت بزرگترین طول، عرض و ارتفاعی است به صورت تئوری می تواند یک قطعه در آن قرار بگیرد. پرینترهای سه بعدی معمولا ابعادی برابر با ۱۵ الی ۳۰ سانتی متر مربع را پوشش می دهند. این در حالی است که پرینترهای بسیار کوچکتر نیز وجود دارند و البته پرینترهای چند متری نیز در بازار پیدا می شوند. نکته ای که وجود دارد این است که بیشتر پرینترهای سه بعدی جعبه ساخت مربعی ندارند و یکی از سه محور آنها بزرگتر از دیگران است.

برای پرینت قطعات خود می خواهید از چه متریال هایی استفاده کنید؟

بخش عظیمی از پرینترهای سه بعدی خانگی که با قیمت های مناسب در بازار عرضه می شوند از تکنولوژی FDM بهره می برند و مواد اولیه آنها به صورت فیلامنت های رشته ای از جنس پلاستیک در بازار موجود است. این رشته های پلاستیکی در دمای بالای نازل ذوب می شوند و به صورت لایه به لایه روی هم قرار می گیرند تا مدل نهایی به صورت سه بعدی ساخته شود. دو مورد از پرکاربردترین فیلامنت های موجود در بازار ABS و PLA هستند که به ترتیب مخفف acrylonitrile butadiene styrene و polylactic acid می باشند. این دو نمونه در برخی از ویژگی ها با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال ABS در دمای بالاتری ذوب می شود و نسبت به PLA انعطاف پذیری بیشتری دارد اما در طول پروسه پرینت گازهای گلخانه ای تولید میکند و همچنین برای پرینت این متریال گرم بودن بستر پرینت ضروری است. این در حالی است که PLA بسیار راحت پرینت می شود و ظاهر قطعه نهایی نیز بهتر است اما در صورت خم شدن احتمال شکستگی بیشتر است.

از دیگر متریال های پرینت سه بعدی که تکنولوژی چاپ سه بعدی FDM از آنها استفاده می کند می توان به فیلامنت های ترکیبی استفاده کرد، کامپوزیت پلاستیکی که با چوب، برنز یا مس ترکیب شده اند. فیلامنت های فسفرسنت نیز در شرایط نوری متفاوت ویژگی های جالبی دارند. دسته ترموپلاستیک ها نیز شامل نایلون Tritan polyester، PVA، PETT، PLA و ABS رسانا است. هرکدام از این متریال ها نقاط ذوب و ویژگی های فیزیکی متفاوتی دارند، به همین دلیل هر پرینتر سه بعدی به نحوی طراحی شده که تنها می تواند از یک یا چند عدد از این متریال ها و فیلامنت ها استفاده کند.

پرینتر سه بعدی خانگی ، فیلامنت

پرینتر سه بعدی خانگی ، فیلامنت

فیلامنت ها با دو قطر متفاوت در بازار موجود هستند ۱.۸۵ میلی متر و ۳ میلی متر و بیشتر دستگاه ها برای استفاده از فیلامنت های کوچکتر طراحی شده اند. فیلامنت ها در قرقره هایی معمولا ۱ کیلوگرمی عرضه می شوند. قیمت فلامنت ها معمولا بین ۸۰ الی ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر کیلومتر است. بسیاری از پرینترهای موجود در بازار توانایی استفاده از قرقره های معمولی را دارند اما در صورت خرید پرینتر سه بعدی از بعضی از برندهای تولید کننده متوجه می شود که برای دستگاه خود قرقره های خاصی طراحی کرده اند و شما نیاز به تهیه فیلامنت های خاصی دارید. قبل خرید مواد اولیه مطمئن شوید که قطر فیلامنت مورد نظر برای دستگاه شما مناسب باشد و قرقره توسط دستگاه شما قابل استفاده باشد. البته شما می توانید برای استفاده از قرقره های متفاوت یک نگهدارنده قرقره بخرید یا حتی آن را با استفاده از دستگاه خودتان پرینت کنید و این نگهدارنده به شکلی باشد که تمامی قرقره ها را ساپورت کند.

پرینترهای SLA خروجی های بسیار با کیفت تری دارند. این دستگاه ها از رزین های photosensitive که با استفاده از نور UV سفت می شود ( به اصطلاح cure می شوند ) استفاده می کنند. رزین های مصرفی این نوع از پرینترها در بازار در بطری عرضه می شوند. مواد اولیه پرینتر سه بعدی SLA در رنگ های محدودی عرضه می شوند مثلا شفاف، سفید، طوسی، مشکی یا طلایی و سبز که البته با توجه به شرکت سازنده گاها این رنگ متفاوت هستند. کار کردن با دستگاه های پرینتر سه بعدی SLA و رزین های آنها گاها می تواند کار نسبتا شلخته ای باشد و محیط کار شما چندان تمیز و پاکیزه نماند و دلیل این مسئله بیشتر مراحل پرداخت بعد از پرینت است که قطعه باید در کوره هایی مخصوص cure شود و یا با الکل شسته شود.

چه دقتی مد نظر شماست؟

یک دستگاه پرینتر سه بعدی به صورت پی در پی لایه های باریکی را با توجه به دستورالعمل کد شده برروی هم می سازد تا جایی که محصول مد نظر آماده شود. در پرینترهای سه بعدی دقت یا رزولوشن در واقع همان ضخامت لایه هاست. البته دقت در طول و عرض هم اهمیت بالایی دارد که پرینترها معمولا به خوبی از پس این مسئله بر می آیند. دقت دستگاه پرینتر سه بعدی به میکرون اندازه گیری می شود. یک میکرون برابر است با ۰.۰۰۱ میلی متر. هرچقدر مقدار اندازه گیری شده به میکرون عدد کمتری باشد دستگاه دقت بالاتری دارد و می تواند لایه های باریکتری را تولید کند و در این صورت قطعه از تعداد بیشتری لایه که برروی هم قرار گرفته اند شکل می گیرد و جزئیات را بهتر نمایش می دهد. پس دقت و رزولوشن در پرینترهای سه بعدی تعریفی مشابه در دنیای دیجیتال دارد، شاید عکس شما رزولوشن خوبی داشته باشد اما دلیلی نمی شود که کیفیت بالایی داشته باشد.

تقریبا تمام پرینترهای سه بعدی در حال حاضر می توانند دقتی در حدود ۲۰۰ میکرون دارند که خروجی مناسبی را ارائه می دهد. بخش خوبی از این دستگاه ها نیز می توانند دقتی تا حدود ۱۰۰ میکرون را ارائه کنند که قطعا جزئیات را بهتر نشان می دهد. تعداد کمی از دستگاه هایی که در بازار موجودند دقت های بالاتری را ارائه می دهند مثلا ۲۰ میکرون. البته برای رسیدن به این دقت شما باید تنظیمات دستگاه را تغییر دهید به حالت خاصی ببرید که شاید این کار کمی تخصصی باشد.

اگر شما نیاز دقت های بالاتر دارید پس باید بیشتر از مبلغی که در ابتدا گفتیم هزینه کنید. در واقع با خرید پرینتر سه بعدی های ویژه ای می توانید به دقت زیر ۱۰۰ میکرون دست پیدا کنید. یادتان باشد در واقع شما با افزایش رزولوشن زمان پرینت قطعه را نیز افزایش می دهید. اگر دقت قطعه شما ۲ برابر شود زمان تولید آن نیز ۲ برابر می شود. اما معمولا برای کارها و پروژه های حرفه که نیاز به دقت حرفه ای و بالایی دارند زمان مسئله مشکل سازی نیست.

صنعت پرینت سه بعدی، مشتریان و علاقه مندانش در حال حاضر شاهد دوران کودکی این تکنولوژی اند. اما باید در نظر بگیریم که این صنعت با سرعت بسیار زیادی در حال تحول است و به زودی شاهد خواهیم بود که پرینترهای سه بعدی تمامی قطعاتی که فکرش را می کنید در زمان کم، هزینه مناسب و دقت بسیار بالا تولید می کنند و تمامی ما بی صبرانه مشتاقیم تا آن روز را ببینیم.

پرینترهای سه بعدی چند نازله

پرینترهای سه بعدی چند نازله

آیا نیاز به قطعات چند رنگ دارید؟

قبل از خرید پرینتر سه بعدی برای منزل یا محل کار و کارگاهتان باید به این فکر کنید آیا نیاز به قطعات پرینت شده ی چند رنگی دارید؟

برخی از پرینترهای سه بعدی به چند نازل مجهز شده اند که توانایی پرینت با دو یا تعداد بیشتری رنگ را به آنها می دهد. اغلب این دستگاه ها دارای دو نازل هستند که در هر کدام فیلامنت متفاوتی از نظر رنگ یا جنس قرار می گیرد. قبل از خرید پرینتر سه بعدی دو نازله توجه کنید که این دستگاه ها در صورتی قطعه دو یا چند رنگ تولید می کنند که طراحی مدل سه بعدی این قطعات به صورت رنگی اتفاق افتاده باشد یا دو فایل جدا برای آنها در نظر گرفته شود.

برروی چه سطحی باید پرینت کنید؟

اهمیت بستر یا سطحی که قطعه برروی آن پرینت می شود بسیار بالاست اما بسیاری از کسانی که آشنایی چندانی با پرینترهای سه بعدی ندارند متوجه این مسئله نیستند. بستر پرینت مناسب تجربه بسیاری متفاوتی را به شما ارائه می دهد. یک سطح مناسب باید به صورتی باشد که در زمان پروسه پرینت قطعه به خوبی به آن چسبیده باشد اما پس از پایان پرینت به راحتی بتوان قطعه را از روی آن برداشت.

معمول ترین انتخاب بین صاحبان دستگاه یک سطح شیشه ای گرم شده است که روی آن با چسب کاغذی مخصوصی که معمولا به رنگ آبی است پوشانده شده. این چسب کاغذی معمولا باعث می شود تا قطعه در طول پرینت ثابت بماند و در نهایت نیز به راحتی جدا شود. گرم کردن سطح نیز به این کمک می کند، علاوه بر این باعث می شود تا کوچه های پایین قطعه از بستر پرینت جدا نشوند. مسئله جدا شدن گوشه ها در ABS بسیار رخ می دهد. پس شما قبل از خرید پرینتر سه بعدی شخصیتان باید توجه کنید که اگر از ABS استفاده می کنید برای بستر پرینتر سه بعدی خود گزینه مناسبی را انتخاب کرده باشید.

ممکن است برای بعضی از سطوح شما از چسب استفاده کنید که باعث چسبندگی بیشتر قطعه به بستر پرینت بشود. این کار تا وقتی مناسب است که بتوانید بعد از تمام شدن پروسه پرینت قطعه را بدون فشار آوردن به دستگاه و بستر پرینت جدا کنید. اگر می توانید از مقدار زیادی چسب استفاده کنید می توانید بعد از اتمام پرینت سطح پرینت و قطعه ای که پرینت شده را با هم در آب قرار دهید تا خیس بخورند و راحت جدا بشوند.

بخش کوچکی از پرینترهای سه بعدی موجود از یک صفحه سوراخ سوراخ و متخلخل استفاده می کنند که سوراخ های بسیار ریزی دارد که در حین پروسه پرینت با پلاستیک پر می شود. در این روش قطعه به خوبی روی سطح پرینت ثابت می ماند اما مشکل اینجاست که در پس از پایان پرینت نیز قطعه به راحتی از بستر پرینت جدا نمی شود. یک ضربه ناگهانی یا چیزی شبیه به سوزن برای ضربه زدن به سوراخ های پر شده نیاز است تا بتوانید قطعه را از این نوع بستر پرینت جدا کنید. این کارها برای جداسازی قطعه هم زمان زیادی از شما می گیرد و هم ممکن است که به صفحه متخلخل آسیب وارد کند.

اگر بستر پرینت شما کج باشد ممکن است در پروسه پرینت شما اخلال ایجاد کند و نتوانید قطعاتی که میخواهید را تولید کنید به خصوص اگر قطعه شما ابعاد بزرگی داشته باشد. بسیاری از سازندگان در زمان خرید پرینتر سه بعدی به شما دفترچه راهنمایی می دهند که می توانید از روی آن نحوه ی تراز کردن بستر پرینت را یاد بگیرید. برخی دیگر نیز سیستم هوشمندی را طراحی کرده اند که با جابه جایی نازل و چسباندن آن به نقاط مختلف بستر پرینت کالیبراسیون را به صورت اتوماتیک انجام می دهد. در صورت نداشتن سیستم هوشمند شما باید همین کار را به صورت دستی انجام دهید و فاصله نازل با بستر را در تمام نقاط ثابت نگه دارید.

تنظیم کردن اکسترودر در یک ارتفاع مناسب از بستر پرینت در زمان شروع پروسه مسئله بسیار مهمی است و تاثیر زیادی برروی کیفیت پرینت دارد. به تنظیم کردن این فاصله کالیبراسیون محور Z یا محور ارتفاع می گیوند. این عمل معمولا به صورت دستی اتفاق می افتد. شما می توانند نازل را به بستر پرینت نزدیک کنید تا زمانی که فاصله آنها به اندازه یک ورق کاغذ بشود و کاغذی که بین نازل و بستر وجود دارد نباید به راحتی تکان بخورد و به دلیل فشار نازل باید در مقابل حرکت کمی مقاوت از خود نشان بدهد. البته تعدادی محدودی از پرینترها این عمل را نیز به صورت اتوماتیک انجام می دهند.

پیش از خرید پرینتر سه‌بعدی بدانید که قصد ساخت چه چیزی را با آن دارید

این روزها تنوع پرینترهای سه‌بعدی بسیار زیاد است. این تنوع تنها مختص به برند این دستگاه‌ها نیست، بلکه پرینترهای سه‌بعدی ازنظر مواد مورد استفاده  و نوع کاربری (صنعتی، خانگی و آموزشی) هم بسیار متنوع هستند. به‌عنوان نمونه امروزه می‌توان پرینترهای سه‌بعدی فلز، پلاستیک، غذا و سرامیک را از بازار تهیه کرد. بدیهی است که محدوده‌ی قیمت هرکدام از این پرینترها بسیار متنوع است. پس پیش از آنکه اقدام به خرید پرینتر سه‌بعدی کنید،  مطمئن شوید که از ماده‌ی مورداستفاده، نوع کاربری پرینتر و همچنین محدوده‌ی قیمت آن به‌خوبی مطلع هستید.

با زیرتکنولوژی‌های پرینترهای سه‌بعدی آشنا شوید

دستگاه‌هایی که به نام پرینتر سه‌بعدی شناخته می‌شوند دقیقاً از یک‌روند و مکانیزم مشترک استفاده نمی‌کنند. تنها دلیلی که باعث می‌شود به یک دستگاه، پرینتر سه‌بعدی اطلاق شود روش کلی ساخت آن است. به‌طورکلی به دستگاهی که با قرار دادن لایه به لایه‌ی مواد بر روی دیگر و طبق روندی که کامپیوتر به آن دیکته می‌کند قطعات را می‌سازد، پرینتر سه‌بعدی گفته می‌شود.

به‌عنوان نمونه زیرتکنولوژی FDM یکی از زیرتکنولوژی‌های تکنولوژی پرینتر سه‌بعدی است که از انواعی از ترموپلاستیک‌ها به‌عنوان ماده‌ی اولیه استفاده می‌کند. پرینتر سه‌بعدی DLP هم یکی دیگر از زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی است که از رزین‌های خاصی برای ساخت قطعات استفاده می‌کند. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر دارید حتماً پیشنهاد می‌دهم که سری به وب‌سایت تخصصی ۳BOWDI.COM  بزنید و مقالات آموزشی مرتبط با انواع زیرتکنولوژی‌های پرینت سه‌بعدی را در آنجا مطالعه بفرمایید.

نکات ایمنی را در نظر بگیرید

به‌طورکلی پرینترهای سه‌بعدی، خصوصاً انواع دسکتاپ آن، خطری برای اپراتور و افراد دیگری که در اطراف پرینتر حضور دارند ایجاد نمی‌کنند. ولی اگر قصد دارید که برای کودکتان یک پرینتر سه‌بعدی بخرید (تعجب نکنید! پرینتر سه‌بعدی در دنیا به یکی از اسباب‌بازی‌های پرطرفدار برای رشد خلاقیت نوجوانان تبدیل‌شده!) و یا از دستگاه‌ خود درجایی که کودکان رفت‌وآمد دارند استفاده کنید، پیشنهاد می‌شود که نکات ایمنی را از فروشنده محصول جویا شوید و رعایت کنید.

کیفیت ساخت

هدف نهایی یک چاپگر سه‌بعدی درنهایت، ساخت یک مدل فیزیکی با بهترین کیفیت و سریع‌ترین زمان است. ولی کیفیت پرینت سه‌بعدی چیست؟ کیفیت پرینتر سه‌بعدی را می‌توان متناسب باهدف از ساخت آن قطعه تعریف کرد. به‌عنوان نمونه اگر قصد داشته باشید تا قاب یک برد الکتریکی را با پرینتر سه‌بعدی بسازید، احتمالاً پارامتر اصلی کیفیت برای شما مقاومت مکانیکی آن قاب در برابر ضربه و فشار است. از طرف دیگر اگر بخواهید یک مجسمه بسازید، پارامتر اصلی کیفیت پرینت سه‌بعدی از دید شما کیفیت سطح و ظاهر آن مجسمه است.

فارغ از اینکه پارامتر اصلی کیفیت پرینتر سه‌بعدی برای شما چیست، تنها راه تشخیص کامل کیفیت یک پرینتر سه‌بعدی، خصوصاً برای آماتورها، ساخت یک یا چند نمونه‌ی موردنظر با همان مدل از پرینتر سه‌بعدی است. این روش بی‌بروبرگشت راه‌حل نهایی شما برای بررسی کیفیت یک چاپگر سه‌بعدی خواهد بود. اگر دیدید که فروشنده‌ای به دلایل غیر مرتبط از این کار سر باز می‌زند، به کیفیت آن پرینتر شک کنید. این نکته برای افرادی که قصد خرید پرینتر سه‌بعدی از برندهای کمتر شناخته‌شده را دارند از اهمیت دوچندانی برخوردار است.

تفاوت دو مفهوم رزولوشن و دقت را در پرینترهای سه‌بعدی بدانید

متأسفانه بسیاری از فروشندگان، تفاوت رزولوشن و دقت یک چاپگر سه‌بعدی را برای مشتری‌هایشان تبیین نمی‌کنند (البته اگر خودشان از این تفاوت آگاه باشند!). رزولوشن یک پرینتر سه‌بعدی به ضخامت لایه‌هایی که آن پرینتر می‌تواند قطعه موردنظر را بسازد گفته می‌شود. حال‌آنکه دقت یک پرینتر سه‌بعدی همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، به بسیاری از عوامل همچون کیفیت ساخت دستگاه، شرایط محیط ساخت و کیفیت مواد مصرفی وابسته است که تنها با آزمایش‌های دقیق و علمی می‌توان برای آن مشخصه‌ی عددی قائل شد.

تفاوت دو مفهوم رزولوشن و دقت را در پرینترهای سه‌بعدی بدانید

مشاوره پیش از خرید پرینتر سه‌بعدی و دریافت پشتیبانی پس‌ازآن بسیار مهم است

پرینتر سه‌بعدی در ذات خود یک دستگاه صنعتی است. گول این را نخورید که بعضی از مدل‌های آن بسیار زیبا و حتی دارای کاربری آسان و بی‌دردسر هستند. من در این سال‌ها بسیاری از خریداران پرینتر سه‌بعدی را دیده‌ام که پس از خرید آن تازه به این نتیجه رسیده‌اند که ایده‌ای برای به‌کاربردنش ندارند. مطمئن شوید که از یک فروشنده‌ی خوش‌نام خرید می‌کنید تا پیش از خرید به شما اطمینان بدهد که فلان برند و بهمان مدل، بهترین انتخاب پیش روی شماست.

از نگاه یک شرکت مسئول و معتبر، پس از فروش یک دستگاه صنعتی، داستان پشتیبانی شروع می‌شود. آماتورها نیاز دارند تا پس از خرید پرینتر سه‌بعدی تا مدت‌ها بتوانند به‌راحتی با شرکت فروشنده در ارتباط باشند.

پس پیش از خرید پرینتر سه‌بعدی مطمئن شوید که شرکت فروشنده در ادامه‌ی راه هم همراه شما خواهد بود.

گران‌تر، همیشه بهتر نیست!

شاید در بازار محصولاتی چون کیف و کفش، به این خاطر که کارایی محصول به‌راحتی قابل‌تشخیص است، قیمت تا حد زیادی نشانگر کیفیت محصول هم باشد. ولی در مورد دستگاه‌های صنعتی جدید و به‌خصوص پرینترهای سه‌بعدی این‌گونه نیست. نسبت ارزش خرید به قیمت و حتی کیفیت ساخت به قیمت می‌تواند برای برندهای متفاوت و حتی مدل‌های متفاوت یک برند پرینتر سه‌بعدی کاملاً متفاوت باشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب

ابزارهای تصمیم گیری و راهنماهای جامع می توانند به شما در انتخاب پرینتر سه بعدی مناسب برای کاربرد موردنظرتان کمک زیادی کنند. پرینت سه بعدی و یا ساخت افزودنی یک عبارت کلی است که چندین پروسه متفاوت را پوشش می دهند. هر پروسه ....

انتخاب تکنولوژی پرینت سه بعدی مناسب

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی

اگر شما از جمله افرادی هستید که مدتی است فکرتان درگیر خرید پرینتر سه بعدی است پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید. تعداد زیادی از پرینترهای سه بعدی امروزه در بازار موجودند که به نوبه خود نیازهای مختلفی را برآورده می س....

10 نکته مهم قبل از خرید پرینتر سه بعدی

   محصولات مشابه