مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید پرینتر

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟ آیا من به پرینتر همه کاره نیاز دارم؟ PicBridge چیست؟ آیا من به قابلیت اتصال پرینتر به شبکه نیاز دارم؟ اگر قصد خرید پرینتر خانگی را دارید و نمی دانید چه معیارهای را می بایست مد نظر داشته باشید، خواندن این مقاله را ادامه دهید تا پاسخ تمام این سئوالات را دریافت نموده و با معیارهای درست انتخاب چاپگر برای مصارف خانگی آگاه شوید.

با وجود تنوع زیاد چاپگرهای خانگی و ارزان قیمت از برند های مختلف مانند HP, Lexmark, Canon, Samsung, Epson و غیره، انتخاب صحیح پرینتر کار دشواری است. در حال حاضر با قیمت بسیار ارزان حدود 70 هزار تومان می توان یک چاپگر خانگی خرید اما آیا این پرینتر می تواند نیازهای شما را پوشش دهد؟ هزینه مواد مصرفی آن چقدر است؟ در این راهنمای خرید بصورت خلاصله و سریع معیارهای مهم در خرید چاپگر جمع آوری شده اند که با در نظر گرفتن آنها می توانید پرینتر مورد نظر خود را از برند های متنوع بازار انتخاب کنید.

پرینترها در دو نوع رنگی و تک رنگ یا سیاه و سفید تولید میشوند.

پرینترهای جوهر افشان همگی رنگی هستند ولی پرینترهای لیزری در دو نوع رنگی و تک رنگ تولید میشوند.

هر یک از این نوع پرینترها نیز در انواع تک کاره و چند کاره تولید میشوند.

پرینترهای تک کاره فقط قابلیت چاپ را دارا هستند.

پرینترهای سه کاره علاوه بر قابلیت چاپ از قابلیت کپی و اسکن نیز برخوردار هستند.

پرینترهای چهار کاره علاوه بر سه قابلیت گفته شده از قابلیت ارسال و دریافت فکس نیز برخوردار هستند.

برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟

اکثر پرینترهای جوهرافشان که تولیدکنندگان در بازار به عنوان پرینترعکس(photo printer) عرضه میکنند، از نوع عمومی است و برای چاپ متن، گرافیک و عکس استفاده می‌شود. اما پرینترهای خاص عبارتند از: پرینترهای قابل حمل(portable printers)، پرینترهای مختص عکس و پرینترهای برچسب. نوع دیگر پرینترها، پرینتر سه بعدی است که مورد بحث ما نیست. اگر شما به دنبال یک مدل برای چاپ می‌گردید، باید بگویید که آیا پرینتر را برای چاپ عکس می‌خواهید و یا پرینتری می‌خواهید که خروجی‌های دیگری هم داشته باشد.
پرینترهای چند کاره که تمرکز بیشتری روی چاپ عکس دارند برای استفاده خانگی بهترند و اگر تمرکز آن روی چاپ متن باشد برای کارهای اداری مناسب است. البته بیشتر پرینترهای چند کاره multifunction printers (MFPs) برای استفاده دوگانه در خانه و یا در اداره(خصوصا در دفترخانه) طراحی شده‌اند. باید ببینید کدام کار پرینتر برای شما مهمتر است؟چاپ عکس یا چاپ متن؟ استفاده در خانه یا در اداره؟

رایج ترین  تکنولوژیهای چاپ در جهان، لیزری و جوهرافشان است. بیشتر قابلیت های این دو تکنولوژی یکسان است اما تفاوت هایی هم دارند. تقریبا همه چاپ‌های لیزری(و مدل کلاس لیزر، مانند جوهر جامدها و چاپگرهای مبتنی بر LED) دارای چاپ متن با کیفیت بالاتر از هرنوع چاپ جوهرافشانی هستند و تقریبا همه چاپ عکس‌های جوهرافشان با کیفیت‌تر از اکثریت قریب به اتفاق چاپ لیزری می باشد. حالا از خودتان بپرسید که برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟ و بعد تکنولوژی چاپ پرینتر را انتخاب کنید.

پرینتر لیزری رنگی تک کاره - سایت کالاسود

آیا شما به یک پرینتر تک کاره نیاز دارید یا یک پرینتر چند کاره(MFP)؟

در پرینتر تک کاره فقط امکان چاپ وجود دارد. اما داشتن پرینتری با قابلیت های اضافی، به معنای انتخاب یک MFP (پرینتر چند کاره) است که به عنوان همه چیز یکجا (all-in-one)  یا (AIO) نیز شناخته می شود. توانایی‌های اضافه شده در پرینتر چند کاره عبارتند از: اسکن، کپی، فکس از کامپیوتر، فکس مستقل، و اسکن به ایمیل. در پرینترهای اداری نیز معمولا یک تغذیه اتوماتیک سند (ADF) اضافه می شود که برای اسکن، کپی، و  یا فکس اسناد با صفحات متعدد و در اندازه های مختلف مناسب است. برخی از ADFها می توانند با اسناد دو طرفه کار کنند، صفحات را معکوس کنند، و از طرف دیگر اسکن بگیرند ، و یا از دو سنسور برای اسکن هر دو طرف  صفحه استفاده کنند  به طوری که با یک بار اسکن هر دو طرف اسکن شده باشد.

برخی پرینترهای چند کاره گزینه های دیگری نیز ارائه می کنند. پرینترهای باقابلیت وب (Web-enabled) ، در هر دو مدل خانگی و اداری، می توانند به طور مستقیم از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل و امکان  دسترسی و چاپ محتوای انتخاب شده را بدون نیاز به یک کامپیوتر فراهم کنند. بسیاری از پرینترهای چند کاره با قابلیت Wi-Fi (Wi-Fi-enabled) به شما اجازه می دهد تا از دستگاه موبایل یا تبلت خود اسناد و تصاویر را چاپ کنید. برخی از مدل ها نیز امکان ایمیل اسناد به پرینتر را دارند، که سپس می‌توان آنها را  به نسخه قابل چاپ تبدیل کرد.

راهنمای خرید پرینتر

آیا شما به نسخه قابل چاپ رنگی نیاز دارید؟

برای یک پرینتر خانگی، شما احتمالا نیاز به چاپ رنگی خواهید داشت، اما در یک مدل اداری، اگر فقط به چاپ اسناد نیاز دارید هیچ دلیلی وجود ندارد که پول بیشتری صرف خرید پرینتر رنگی کنید. با این حال باید به خاطر داشته باشید که به کمک پرینتر لیزری رنگی می توانید جزوات،مجلات و تبلیغات با تعداد پایین را با کیفیت بالایی چاپ کنید که در این صورت نیز از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

پرینتر لیزری رنگی چند کاره - سایت کالاسود

چگونگی خواندن مشخصات پرینتر

مهمترین جنبه در هنگام خرید هر پرینتر جدید، درک مشخصات آن است. حتما وضوح چاپ، هزینه عملیاتی، سرعت، کیفیت چاپ عکس، کارت حافظه داخلی / قلم درایو / اسلات USB، فعال بودن شبکه / Wi-Fi، سهولت استفاده و ضمانتنامه، را بررسی کنید.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

پرینتر لیزری می‎تواند ترکیبی از ویژگیهایی همچون سرعت چاپ بالا، خروجی با کیفیت و هزینه کم به ازای هر صفحه را ارائه دهد. پرینترهای لیزری همانند دستگاه‎های کپی، از یک درام برای جذب تونر با بار الکتریکی استفاده نموده و آن را به کاغذ منتقل می‎کنند.

به این ترتیب که تصویر با استفاده از یک غلتک گرم روی کاغذ چاپ می‎شود. بسیاری از پرینترهای لیزری ارزانتر و تک رنگ هستند (سیاه و سفید) و برای چاپ متن و گرافیکهای ساده مناسب خواهند بود.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

پرینترهای جوهر افشان بخش عمده ‎ای از بازار پرینتر را در دست دارند، زیرا آنها توانایی چاپ هر چیزی را دارند: مقالات، نمودارهای دایره‎ای یا عکس های براق و غیره. اما متن چاپ شده توسط یک پرینتر جوهر افشان همیشه به زیبایی و ظرافت خروجی یک پرینتر لیزری به نظر نمی‎ رسد.

همچنین پرینترهای جوهرافشان معمولا کندتر هستند و در برخی موارد هزینه بیشتری برای ادامه کار دربر خواهند داشت.

پرینترهای جوهر افشان معمولا به دلیل انعطاف پذیری بالاتر، بهترین گزینه برای کاربران خانگی هستند. زمانی که به پرینت صفحات متعدد مربوط به گزارشهای مدرسه می ‎اندیشید، داشتن یک پرینتر جوهرافشان خیالتان را آسوده خواهد کرد.

اما اگر نیاز به پرینت حجم بالاتری دارید و سرعت چاپ برایتان مهم است، خرید یک پرینتر لیزری ارزش آن را دارد. کارتریج‎ های تونر گران هستند، اما تعداد صفحات بیشتری را نسبت به کارتریجهای جوهر افشان تولید می‎کنند.

پرینتر جوهرافشان یا لیزری؟

اولین سوالی که برای هر خریدار پرینتر مطرح می شود همین سئوال است. بازار مملو از پرینترهای جوهر افشان شده است. این پرینترها می توانند نمودارهای رنگی و عکس های براق را چاپ کنند اما نمی توانند نوشته ها را به خوبی و خوانایی پرینترهای لیزری چاپ کنند. پرینترهای جوهر افشان بسیار کند تر از پرینترهای لیزری می باشند و هزینه مواد مصرفی آنها نیز بسیار بیشتر از پرینترهای لیزری است.

پرینترهای لیزری بیشتر مناسب مصارف اداری می باشند چون قادر به چاپ صفحات زیاد در زمان کم هستند، هزینه مواد مصرفی آنها پایین است و دوام طولانی تری دارند. پرینترهای لیزری تک رنگ (سایه و سفید) قادرند متون را با کیفیت و دقت بسیار بالا چاپ کنند.

برای مصارف خانگی می توان چاپگر لیزری با قیمت بین 140 تا 250 هزار تومان تهیه کرد. به تازگی قیمت پرینترهای لیزری رنگی نیز کاهش جدی داشته است تا کاربران خانگی نیز بتوانند از این چاپگرها استفاده کنند اما مواد مصرفی پرینترهای رنگی هنوز گران قیمت است و به همین دلیل استفاده از آنها برای مصارف خانگی هنوز پیشنهاد نمی شود.

پس اگر قرار است کتاب پرینت بگیرید یا تکالیف و گزارشات مدرسه یا دانشگاه را چاپ کنید پرینترهای لیزری سیاه و سفید بهترین گزینه برای شما می باشند. اما اگر هر از چندگاهی از پرینتر استفاده می کنید و دوست دارید تصاویر یا چارت های رنگی پرینت کنید بهتر است از چاپگرهای جوهر افشان استفاده کنید.

چاپگر همه کاره یا All-in-One

تولید کنندگان بعضی اوقات به پرینترهای جوهرافشان یا لیزری، اسکنر و فکس اضافه می کنند. این وسیله که All-in-One نامیده می شود قادر است فکس ارسال یا دریافت کند، پرینت بگیرد، تصاویر یا متون را اسکن کند و یا از یک برگه کپی بگیرد. هرچند ممکن است نیازی به برخی از امکانات پرینترهای چندکاره نداشته باشید اما خرید آنها برای کاربران خانگی توجیه پذیر است چون نه تنها قیمت آنها از خرید یک اسکنر و یا فکس جدا پایین تر است بلکه جای بسیار کمتری نیز اشغال می کنند. قیمت چاپگرهای چند کاره نیز بسیار مناسب است تا جایی که می توانید یک پرینتر چندکاره HP را با قیمت حدود 70 دلار تهیه کنید. در مجموع خرید چاپگرهای All-in-One برای استفاده خانگی پیشنهاد می شود.

پرینترهای چاپ عکس

اگر شما بیشتر تمایل دارید تا عکس های خانوادگی خود را چاپ کنید و دوست ندارید تصاویر شخصی خود را به چاپ خانه ها بسپارید و قرار نیست با پرینتر خود گزارش و یا نمودارهای کاری چاپ کنید می توانید یک پرینتر مخصوص چاپ عکس خریداری کنید.

این پرینترها قادر به انجام امور مختلف چاپی نیستند ولی کیفیت چاپ عکس آنها بسیار بالاتر از پرینترهای جوهر افشان معمولی است. توجه داشته باشید که قیمت کاغذ مخصوص چاپ عکس و کارتریج این پرینترها خیلی ارزان نیست و معمولا چاپ هر عکس 13 در 18 سانتی متر با پرینترهای چاپ عکس حدود 1000 تا 1200 تومان هزینه دارد.

هزینه مواد مصرفی

یکی از نکات بسیار مهم که در زمان خرید چاپگر کمتر به آن توجه می شود و معمولا فروشندگان مشتری را از آن آگاه نمی سازند هزینه مواد مصرفی است. قیمت کارتریج برخی از پرینترهای ارزان جوهرافشان با خود پرینتر برابری می کند یعنی پس از چاپ حدود 150 تا 200 برگ، مجبور به پرداخت معادل قیمت پرینتر برای کارتریج جدید خواهید شد.

در واقع تولید کننده های پرینتر های ارزان، قیمت چاپگر را به شدت پایین نگاه می دارند و درآمد خود را از فروش مواد مصرفی تامین می کنند. به عنوان مثال در اکثر پرینترهای جوهرافشان HP، هد پرینتر به همراه کارتریج است و با هر بار عوض کردن کارتریج هد پرینتر نیز تعویض می شود به همین دلیل قیمت کارتریج های HP بسیار گران می باشد ولی در عوض به دلیل تعویض هد چاپگر، کیفیت آن همواره مطلوب است. البته می توان کارتریج های تمام شده را شارژ کرد اما این کار توسط هیچ کدام از تولید کنندگان چاپگر پیشنهاد نمی شود. شارژ جوهر کارتریج باعث صرفه جویی در هزینه ها و افت کیفیت پرینتر می گردد. اما یک یا دو بار شارژ کردن کارتریج (پر کردن کارتریج با جوهر) مشکل خاصی ایجاد نمی کند و امروزه این کار در تمام دنیا رایج شده است.

پیش از خرید چاپگر جوهر افشان از هزینه مواد مصرفی آن مطلع شوید. چاپگرهای Epson و Canon به دلیل قیمت نسبتا پایین مواد مصرفی و کیفیت مناسب چاپ همواره جزء بهترین انتخاب های چاپگرهای جوهر افشان می باشند.

چرخه کار – دوام چاپگر

چرا پرینترهای خانگی ارزان تر از پرینترهای اداری هستند؟ پرینترهای ارزان قیمت قادر به چاپ تعداد صفحات زیاد نیستند و نمی توانند فشار زیاد را دوام بیاورند. چرخه کار تعداد صفحاتی است که پرینتر می تواند در یک ماه چاپ کند بدون اینکه به آن آسیبی برسد. چرخه کار پرینترهای خانگی حدود 750 برگ و پرینترهای اداری 8,000 برگ است. توجه داشته باشید که این میزان حداکثر ممکن است پس همواره می بایست سعی کنید که تعداد صفحات چاپ شده را زیر این عدد حفظ کنید.

قابلیت اتصال به شبکه

آیا قصد دارید پرینتر خود را بین چند کامپیوتر به اشتراک بگذارید؟

اگر قرار است بیش از یک نفر از پرینتر استفاده کنند بهتر است به فکر قابلیت شبکه باشید. بسیاری از پرینترهای جدید پورت Ethernet یا شبکه دارند و به راحتی توسط کابل شبکه به Switch متصل می شوند و به این ترتیب تمام کامپیوترهای شبکه می توانند از پرینتر استفاده کنند. البته پرینترهای بدون پورت شبکه را نیز می توان بین چند کامپیوتر به اشتراک گذاشت اما برای این کار باید پرینتر را به یکی از کامپیوترهای متصل نموده و سپس آن را Share کنید. در این حالت زمانی که کامپیوتری که پرینتر به آن متصل است خاموش باشد، دیگران نمی توانند از چاپگر استفاده کنند.

همچنین برخی از چاپگرهای مدرن مجهز به شبکه Wi-Fi می باشند به این ترتیب می توانید پرینتر را در هر مکانی از خانه قرار داده و به شبکه بی سیم متصل کنید.

اسلات حافظه، بلوتوث و PictBridge

اگر قصد دارید عکس های زیادی را چاپ کنید به فکر چاپگر با اسلات حافظه یا Bluetooth و یا PictBridge باشید. هر سه قابلیت به شما امکان چاپ عکس بصورت مستقیم از طریق دوربین را می دهند و نیازی نیست که تصاویر را ابتدا به کامپیوتر منتقل نموده و سپس آنها را چاپ کنید. از طریق اسلات حافظه می توانید مستقیما کارت حافظه دوربین را به پرینتر متصل نموده و تصاویر را چاپ کنید. اگر دوربین دیجیتال شما از بلوتوث پشتیبانی می کند می توانید آن را مستقیما به پرینتر متصل نموده و تصاویر مورد نظر خود را چاپ کنید.

قابلیت PictBridge نیز شما را قادر می سازد تا دوربین خود را از طریق همان پورت USB مستقیما به پرینتر متصل کنید.

این امکانات ممکن است هیچ وقت به کار شما نیایند و ممکن است همیشه تمایل داشته باشید قبل از چاپ عکس، آن را در صفحه بزرگ مانیتور مشاهده نموده و یا با نرم افزارهای ویرایش عکس تغییراتی در آن اعمال کنید.

مدیریت کاغذ

تقریبا تمام چاپگرها قادر به چاپ برروی کاغذ A4 هستد و معمولا محل نگه داری کاغذ قادر به تغییر به اندازه های کوچکتر مانند A5 است. اما پرینترهای بزرگتر A3 قیمت بالاتری دارند و معمولا برای مصارف خانگی استفاده نمی شوند.

برخی از پرینترهای لیزری نیز قابلیت چاپ بر روی هر دو طرف کاغذ را دارند.

سرعت، رزولوشن و کیفیت رنگ

سعی کنید قبل از خرید چاپگر، کیفیت رنگ های خروجی، سرعت چاپ هر برگ و وضوح چاپ را از نزدیک مشاهده کنید. توجه داشته باشید که اطلاعاتی که تولید کنندگان اعلام می کنند همانند Refresh Rate تلویزیون یا مصرف بنزین ماشین بعضا اشتباه و اغراق آمیز است. پس سعی کنید تنها به اطلاعات اعلام شده تولید کننده، بسنده نکنید و پیش از خرید چاپگر تحقیقات لازم را انجام دهید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب پرینتر

راهنمای انتخاب پرینتر

پرینترها از ابتدا تاکنون تغییر زیادی نکرده اند اما دنیای تکنولوژی در اطراف آن ها مسلما تغییرات زیادی داشته است. مردم به دفعات کمتری نسبت به گذشته پرینت می گیرند و اطلاعاتی که را که در گذشته پرینت می کردند اکنون در گوشی های....

راهنمای انتخاب پرینتر

راهنمای انتخاب پرینتر hp

راهنمای انتخاب پرینتر hp

انتخاب یک پرینتر مناسب برای استفاده در خانه یکی از معضلات و مشکلاتی است که بسیاری از کاربران پرینتر های اچ پی با آن مواجه هستند و به دلیل عدم شناخت کافی با این محصولات درگیر دغدغه های خرید یک پرینتر خوب یا مناسب برای استفا....

راهنمای انتخاب پرینتر hp

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

   محصولات مشابه