مقالات رابوکالا

فروشگاه

راهنمای خرید پرینتر

پرینترها در دو نوع رنگی و تک رنگ یا سیاه و سفید تولید میشوند.

پرینترهای جوهر افشان همگی رنگی هستند ولی پرینترهای لیزری در دو نوع رنگی و تک رنگ تولید میشوند.

هر یک از این نوع پرینترها نیز در انواع تک کاره و چند کاره تولید میشوند.

پرینترهای تک کاره فقط قابلیت چاپ را دارا هستند.

پرینترهای سه کاره علاوه بر قابلیت چاپ از قابلیت کپی و اسکن نیز برخوردار هستند.

پرینترهای چهار کاره علاوه بر سه قابلیت گفته شده از قابلیت ارسال و دریافت فکس نیز برخوردار هستند.

برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟

اکثر پرینترهای جوهرافشان که تولیدکنندگان در بازار به عنوان پرینترعکس(photo printer) عرضه میکنند، از نوع عمومی است و برای چاپ متن، گرافیک و عکس استفاده می‌شود. اما پرینترهای خاص عبارتند از: پرینترهای قابل حمل(portable printers)، پرینترهای مختص عکس و پرینترهای برچسب. نوع دیگر پرینترها، پرینتر سه بعدی است که مورد بحث ما نیست. اگر شما به دنبال یک مدل برای چاپ می‌گردید، باید بگویید که آیا پرینتر را برای چاپ عکس می‌خواهید و یا پرینتری می‌خواهید که خروجی‌های دیگری هم داشته باشد.
پرینترهای چند کاره که تمرکز بیشتری روی چاپ عکس دارند برای استفاده خانگی بهترند و اگر تمرکز آن روی چاپ متن باشد برای کارهای اداری مناسب است. البته بیشتر پرینترهای چند کاره multifunction printers (MFPs) برای استفاده دوگانه در خانه و یا در اداره(خصوصا در دفترخانه) طراحی شده‌اند. باید ببینید کدام کار پرینتر برای شما مهمتر است؟چاپ عکس یا چاپ متن؟ استفاده در خانه یا در اداره؟

رایج ترین  تکنولوژیهای چاپ در جهان، لیزری و جوهرافشان است. بیشتر قابلیت های این دو تکنولوژی یکسان است اما تفاوت هایی هم دارند. تقریبا همه چاپ‌های لیزری(و مدل کلاس لیزر، مانند جوهر جامدها و چاپگرهای مبتنی بر LED) دارای چاپ متن با کیفیت بالاتر از هرنوع چاپ جوهرافشانی هستند و تقریبا همه چاپ عکس‌های جوهرافشان با کیفیت‌تر از اکثریت قریب به اتفاق چاپ لیزری می باشد. حالا از خودتان بپرسید که برای شما چاپ متن مهمتر است یا عکس؟ و بعد تکنولوژی چاپ پرینتر را انتخاب کنید.

پرینتر لیزری رنگی تک کاره - سایت کالاسود

آیا شما به یک پرینتر تک کاره نیاز دارید یا یک پرینتر چند کاره(MFP)؟

در پرینتر تک کاره فقط امکان چاپ وجود دارد. اما داشتن پرینتری با قابلیت های اضافی، به معنای انتخاب یک MFP (پرینتر چند کاره) است که به عنوان همه چیز یکجا (all-in-one)  یا (AIO) نیز شناخته می شود. توانایی‌های اضافه شده در پرینتر چند کاره عبارتند از: اسکن، کپی، فکس از کامپیوتر، فکس مستقل، و اسکن به ایمیل. در پرینترهای اداری نیز معمولا یک تغذیه اتوماتیک سند (ADF) اضافه می شود که برای اسکن، کپی، و  یا فکس اسناد با صفحات متعدد و در اندازه های مختلف مناسب است. برخی از ADFها می توانند با اسناد دو طرفه کار کنند، صفحات را معکوس کنند، و از طرف دیگر اسکن بگیرند ، و یا از دو سنسور برای اسکن هر دو طرف  صفحه استفاده کنند  به طوری که با یک بار اسکن هر دو طرف اسکن شده باشد.

برخی پرینترهای چند کاره گزینه های دیگری نیز ارائه می کنند. پرینترهای باقابلیت وب (Web-enabled) ، در هر دو مدل خانگی و اداری، می توانند به طور مستقیم از طریق Wi-Fi به اینترنت متصل و امکان  دسترسی و چاپ محتوای انتخاب شده را بدون نیاز به یک کامپیوتر فراهم کنند. بسیاری از پرینترهای چند کاره با قابلیت Wi-Fi (Wi-Fi-enabled) به شما اجازه می دهد تا از دستگاه موبایل یا تبلت خود اسناد و تصاویر را چاپ کنید. برخی از مدل ها نیز امکان ایمیل اسناد به پرینتر را دارند، که سپس می‌توان آنها را  به نسخه قابل چاپ تبدیل کرد.

راهنمای خرید پرینتر

آیا شما به نسخه قابل چاپ رنگی نیاز دارید؟

برای یک پرینتر خانگی، شما احتمالا نیاز به چاپ رنگی خواهید داشت، اما در یک مدل اداری، اگر فقط به چاپ اسناد نیاز دارید هیچ دلیلی وجود ندارد که پول بیشتری صرف خرید پرینتر رنگی کنید. با این حال باید به خاطر داشته باشید که به کمک پرینتر لیزری رنگی می توانید جزوات،مجلات و تبلیغات با تعداد پایین را با کیفیت بالایی چاپ کنید که در این صورت نیز از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

پرینتر لیزری رنگی چند کاره - سایت کالاسود

چگونگی خواندن مشخصات پرینتر

مهمترین جنبه در هنگام خرید هر پرینتر جدید، درک مشخصات آن است. حتما وضوح چاپ، هزینه عملیاتی، سرعت، کیفیت چاپ عکس، کارت حافظه داخلی / قلم درایو / اسلات USB، فعال بودن شبکه / Wi-Fi، سهولت استفاده و ضمانتنامه، را بررسی کنید.

  • رزولوشن یا وضوح تصویر – رزولوشن ارتباط مستقیم با کیفیت چاپ متن و گرافیک دارد. اگر قرار است مقادیر فراوانی عکس، بنر ، متنهای با کیفیت و تصاویر گرافیکی چاپ کنید، یک مدل سطح بالا با وضوح بالاتر انتخاب کنید. یکی از چیزهایی که باید در نظر بگیریم این است که کیفیت کاغذ نیز تاثیر گذار خواهد بود.. کاغذ با کیفیت بالا، می‎تواند بیشتر از رزولوشن بالا موثر باشد.
  • سرعت چاپ – این مشخصه تعداد صفحاتی را که پرینتر در هر دقیقه (ppm) می‎تواند چاپ کند محاسبه می ‎کند و به ویژه هنگامی مهم است که شما تعداد زیادی اسناد سیاه و سفید چاپ می‎کنید. اگر روزانه نیاز به چاپ تعداد صفحات کمی دارید، نباید در جستجوی یک پرینتر سریع باشید. از سوی دیگر، اگر نیاز به چاپ حجم زیادی از صفحات داشته باشید، پرینتری با ppm بالا برای اطمینان از پایداری جریان کار، به اندازه کافی مناسب خواهد بود. همچنین، اگر ویژگی‎های اضافی مثل کپی و اسکن با ppm بالا می‎خواهید ، cpm MFP چیزی است که باید به دنبال آن باشید.
  • کیفیت – برای چاپ عکس با کیفیت عالی، پرینترهای همه کاره جوهر افشان که توانایی چاپ عکس با وضوح بالا را دارند، بهترین انتخاب هستند.
  • سهولت استفاده – به دنبال پرینترهایی باشید که راه اندازی آنها ساده بوده و تنها لازم است که به برق متصل شوند.
  • گارانتی – گارانتی تولید کننده را بررسی کنید، هر چه طولانی تر باشد بهتر است.
  •  هزینه های عملیاتی – حتما بررسی کنید که در طولانی مدت چه هزینه ‎هایی باید برای استفاده از پرینتر پرداخت کنید. هزینه تعویض و شارژ کارتریج جوهر افشان یا تونر و تهیه کاغذ را محاسبه کنید. در حقیقت، هزینه کاغذ، تونر و جوهر در یک سال ممکن است بیش از هزینه اولیه پرینتر باشد.
  • پشتیبانی کاغذ – این مورد شامل سایز کاغذهایی که توسط پرینتر ساپورت می‎شود و ظرفیت ورودی / خروجی سینی برای نگهداری کاغذ است. برای ظرفیت ورودی توصیه می‎شود پرینتری را انتخاب کنید که مجبور نیستید آن را بیش از یک بار در هفته پر کنید. اغلب، تمام چاپهای لیزری و جوهر افشان، بر روی کاغذهای استاندارد (A4 و اندازه‎های قانونی دیگر) انجام می‎شوند. اما اگر می ‎خواهید عکسهای بزرگ یا گرافیکهای تبلیغاتی چاپ کنید، یک پرینتر لارج فرمت مناسب خواهد بود. بسیاری از دستگاه ‎ها در حال حاضر مجهز به ADF ها هستند. این ویژگی همان قابلیت تغذیه خودکار و سریع اسناد است که موجب صرفه جویی در وقت می‎شود. بنابراین، گزینه‎ای را انتخاب کنید که بیشتر از همه نیازهای شما را برآورده می‎کند.
  • مواد مصرفی – پرینترهای جوهرافشان، ارزانترین پرینترها هستند، اما هزینه تعویض جوهر آنها بالاتر است. بهتر است یک پرینتر جوهر افشان که مخزن تانک جوهر برای رنگ های مختلف داشته باشد، خریداری کنید تا زمانی که یک جوهر خشک شد، نیازی به تعویض همه چیز نباشد و همچنین نیازی به شارژ زود به زود و حتی تعویض کارتریج نباشد. قیمت کارتریجهای تونر لیزری گرانتر هستند، اما بسیار کمتر از کارتریجهای جوهرافشان نیاز به تعویض دارند‎.
  • قابلیت اتصال – اگر به طور مرتب نیاز به چاپ عکس دارید، به دنبال پرینتری مجهز به کارت حافظه داخلی، قلم درایو و اسلات USB باشید. برای استفاده در محیطهای اداری، به دنبال پرینترهایی با قابلیت اتصال به شبکه و Wi-Fi داخلی و قابلیت های چاپ موبایل باشید که به شما امکان صرفه جویی در زمان را می‎دهد.

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

پرینتر لیزری می‎تواند ترکیبی از ویژگیهایی همچون سرعت چاپ بالا، خروجی با کیفیت و هزینه کم به ازای هر صفحه را ارائه دهد. پرینترهای لیزری همانند دستگاه‎های کپی، از یک درام برای جذب تونر با بار الکتریکی استفاده نموده و آن را به کاغذ منتقل می‎کنند.

به این ترتیب که تصویر با استفاده از یک غلتک گرم روی کاغذ چاپ می‎شود. بسیاری از پرینترهای لیزری ارزانتر و تک رنگ هستند (سیاه و سفید) و برای چاپ متن و گرافیکهای ساده مناسب خواهند بود.

پرینتر لیزری یا جوهرافشان؟

پرینترهای جوهر افشان بخش عمده ‎ای از بازار پرینتر را در دست دارند، زیرا آنها توانایی چاپ هر چیزی را دارند: مقالات، نمودارهای دایره‎ای یا عکس های براق و غیره. اما متن چاپ شده توسط یک پرینتر جوهر افشان همیشه به زیبایی و ظرافت خروجی یک پرینتر لیزری به نظر نمی‎ رسد.

همچنین پرینترهای جوهرافشان معمولا کندتر هستند و در برخی موارد هزینه بیشتری برای ادامه کار دربر خواهند داشت.

پرینترهای جوهر افشان معمولا به دلیل انعطاف پذیری بالاتر، بهترین گزینه برای کاربران خانگی هستند. زمانی که به پرینت صفحات متعدد مربوط به گزارشهای مدرسه می ‎اندیشید، داشتن یک پرینتر جوهرافشان خیالتان را آسوده خواهد کرد.

اما اگر نیاز به پرینت حجم بالاتری دارید و سرعت چاپ برایتان مهم است، خرید یک پرینتر لیزری ارزش آن را دارد. کارتریج‎ های تونر گران هستند، اما تعداد صفحات بیشتری را نسبت به کارتریجهای جوهر افشان تولید می‎کنند.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

راهنمای انتخاب پرینتر


راهنمای انتخاب پرینتر   

پرینترها از ابتدا تاکنون تغییر زیادی نکرده اند اما دنیای تکنولوژی در اطراف آن ها مسلما تغییرات زیادی داشته است. مردم به دفعات کمتری نسبت به گذشته پرینت می گیرند و اطلاعاتی که را که در گذشته پرینت می کردند اکنون در گوشی های هوشمند یا تبلت های خود نگه می دارند و از همین ابزارها هم مانند کامپیوترهای معمولی برای ارسال این اطلاعات استفاده می کنند. پرینترهای امروزی با فراهم کردن امکان پرینت از طریق موبایل و اتصال بی سیم، هر آنچه که در توان داشته اند را ارائه می کنند، و بعضی از مدل ها نیز تکنولوژی های جدیدی مانند NFCا (near-field communication) دارند. ادامه مطلب

راهنمای انتخاب پرینتر

  

راهنمای انتخاب پرینتر hp


راهنمای انتخاب پرینتر hp   

انتخاب یک پرینتر مناسب برای استفاده در خانه یکی از معضلات و مشکلاتی است که بسیاری از کاربران پرینتر های اچ پی با آن مواجه هستند و به دلیل عدم شناخت کافی با این محصولات درگیر دغدغه های خرید یک پرینتر خوب یا مناسب برای استفاده در منزل می شوند اما باید توجه داشت ابتدا می بایست نیاز واقعی خود را از داشتن یک پرینتر مد نظر گرفت تا متناسب با آن از میان مدل های مختلف یک پرینتر hp را به درستی انتخاب کنید ادامه مطلب

راهنمای انتخاب پرینتر hp

7 راهنمایی مفید برای انتخاب یک پرینتر چندکاره

 

   محصولات مشابه