مقالات رابوکالا

فروشگاه

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

دوربین‌های حرفه ای با قابلیت عکسبرداری از مناظر طبیعی دارای توانایی‌های خاصی هستند و نیاز‌های خاصی را هم پوشش می دهند. یک دوربین با دورنمای طبیعی خوب می‌بایست وضوح ( رزولوشن ) بسیار بالا و برد دینامیکی زیادی را ارائه دهد. به لحاظ فیزیکی نیز این دوربین باید در مقابل شرایط آب و هوایی مقاوم بوده و خوش ساخت باشد. ویژگی هایی مانند پایداری بدنه، حساسیت لمسی، ال سی دی متحرک و یک باتری با طول عمر خوب نیز برتری محسوب می‌شوند.

بهترین دوربین‌ها برای عکاسی منظره

بخش اول دوربین‌های دیجیتال

زمانی که بحث از دوربین دیجیتال برای عکاسی منظره است، مؤلفه‌های مختلفی از دوربین مورد اهمیت قرار می‌گیرد که در زمینه‌های دیگر عکاسی کمتر مورد بررسی قرار می‌گیرند. حداکثر سرعت شاتر دوربین و بازشدگی دیافراگم لنز در عکاسی منظره چندان مهم نیست ولی در طرف مقابل ابعاد سنسور و رزولوشن آن برای رسیدن به جزئیات بالا در تصویر دو پارامتر کاملاً اساسی برای این نوع عکاسی است. هم‌چنین معمولاً عکس‌های منظره در ابعاد بزرگی چاپ می‌شوند و باید رزولوشن سنسور دوربین بالا باشد.

بر خلاف عکاسی ورزشی، حیات وحش یا عکاسی خیابانی، در عکاسی منظره تصویر با سرعت شاتر‌های پایین، دیافراگم بسته، حساسیت ایزوهای پایین گرفته می‌شود و استفاده از سه‌پایه هم کاملاً ضروری است. این در حالی است که در ژانر‌های دیگر عکاسی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، اتوفوکوس سریع، دسترسی به حساسیت ایزوهای بالا و عکس‌برداری پی‌در‌پی سریع مهم‌ترین فاکتور‌ها برای یک دوربین به حساب می‌آید. البته این بدین معنا نیست که این فاکتور‌ها به صورت کلی در عکاسی منظره مهم نیستند ولی در مقابل خصوصیاتی که گفته شد از کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به علاوه در عکاسی مثلاً در یک روز عکاسی از جنگل‌های شمال تعداد عکس‌های بسیار کمتری نسبت به یک روز عکاسی ورزشی یا عکاسی خیابانی گرفته می‌شود. بنابراین حجم کارت حافظه و سرعت ذخیره سازی و بافرینگ آن نیز به اندازه ژانر‌های دیگر عکاسی با اهمیت نیستند. در ادامه به مشخصات و قابلیت‌هایی که در هنگام خرید دوربین برای عکاسی منظره باید به آن توجه کرد، اشاره شده است:

سایز سنسور:

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

بدون در نظر گرفتن بحث‌های فنی پیچیده و بررسی تعداد رزولوشن و نسبت سیگنال به نویز، تقریباً به صورت کلی می‌توان گفت که هر چه ابعاد حسگر بزرگ‌تر باشد، دوربین بهتری را در اختیار خواهیم داشت. دوربین‌هایی با ابعاد سنسور بزرگتر، معمولاً از داینامیک رنج بالایی برخوردار هستند، به دلیل بزرگتر بودن پیکسل‌ها نویز کمتری دارند و می‌توان لنز‌های واید تری را به کار گرفت تصاویر با زاویه دید بازتری داشت. از طرف مقابل دوربین‌هایی با سنسور کوچک‌تر مثل دوربین‌های APS-C یا MFT مزیتشان ابعاد جمع‌و‌جورتر و دسترسی به زاویه دیدهای بسته‌تر می‌باشد که در عکاسی منظره چندان مهم نیست.

رزولوشن یا تفکیک‌پذیری:

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

در کنار ابعاد بزرگتر سنسور رزولوشن حسگر نیز مؤلفه‌ای است که هنگام انتخاب دوربین برای عکاسی منظره باید به آن توجه شود. در صورت رسیدن نور کافی به سنسور(که در عکاسی منظره مشکلی به حساب نمی‌آید) هرچه رزولوشن سنسور بیشتر باشد، تصویر با جزئیات دقیق‌تری به ثبت می‌رسد و می‌توان عکس را در ابعاد بزرگ‌تری چاپ کرد. حسگر‌های با رزولوشن بالا معمولاً تفاوت خود را در ایزوهای پایین نشان می‌دهند، در عکاسی منظره نیز حساسیت ایزو عدد‌های پایین تنظیم می‌شود. از آنجایی که برای رسیدن به عمق میدان وسیع، دهانه دیافراگم بین بسته‌ترین عدد دیافراگم‌ها قرار دارد، ناچارا باید سرعت شاتر دوربین را پایید آورد. ولی با توجه به استفاده از سه پایه، این مسئله در عکاسی منظره در مقایسه با دیگر زمینه‌های عکاسی اصلاً مشکل‌ساز نیست.

فیلتر‌های Low pass و Anti-Aliasing

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

در دوربین‌های دیجیتال برای کاهش بروز پدیده Miore یا دندانه‌دندانه شدن و در‌هم‌رفتن رنگ‌ها در قسمت‌هایی از تصویر که جزئیات بالایی دارد، از دو فیلتر Low pass و Anti-Aliasing در دوربین‌های دیجیتال استفاده می‌کنند که در مقابل سنسور قرار می‌گیرد. این فیلتر‌ها معمولاً وضوح و شارپنس تصویر را کمتر می‌کنند. از آن‌جایی که پدیده More و دندانه شدن تصویر به ندرت رخ می‌دهد هنگام انتخاب دوربین باید توجه داشت که بتوان این فیلتر‌ها و دیگر سنسور‌های ثانویه را از مقابل سنسور برداشت. هرچند که خیلی از دوربین‌های DSLR هم دیگر از این فیلتر‌ها استفاده نمی‌کنند.

قابلیت Mirror Up

دوربین‌های SLR در زمان ثبت عکس به دلیل بالا رفتن آینه معمولاً در حد خیلی کمی لرزش دارند. همین لرزش ممکن است که تا حد کمی شارپنس تصویر پایین بیاید. برای رفع این مشکل در عکاسی منظره باید از دوربین‌هایی استفاده کرد که قابلیت قفل کردن آینه یا Mrror Up Lock و لرزشگیر برخوردار باشند. البته بیشتر دوربین‌ها مجهز این قابلیت،  مکانیسم شاتر الکترونیکی و تکنولوژی‌های دیگر هستند تا لرزش دوربین در زمان شات زدن به حداقل برسد. از طرفی دیگر برای حل این مشکل می‌توان از دوربین‌های بدون آینه استفاده کرد. ولی این دوربین‌ها معمولاً به غیر از چند مورد همگی غیر فول‌فریم هستند.

حساسیت ایزو

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

 

معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت

خیلی از عکاسان هنگام خرید دوربین به این مورد توجه می‌کنند که حساسیت ایزوی تا چه عددی قابل افرایش است. ولی در عکاسی منظره به دلیل اینکه در باید به بهترین کیفیت و وضوح در عکس دست یافت و هم‌چنین چون در محیط‌های خارجی و زیر نور روز عکاسی می‌شود، حداقل حساسیت ایزو ویژگی بسیار مهم‌تری است. اغلب دوربین‌هایی که دارای حداقل ایزوی ۱۰۰ و پایین‌تر هستند برای عکاسی منظره مناسب‌ هستند.

کنترل نوردهی و نورسنجی

بهترین دوربین‌ها برای عکاسی خیابانی

Sekonic Litemaster Pro L-478DR Light Meter

در عکاسی منظره یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین دقت در نورسنجی و میزان جبران نوردهی است. هر چند که در این زمینه عکاسی بهترین گزینه، استفاده از یک نورسنج است، چرا که از دقت بسیار بیشتری نسبت به نورسنج داخلی دوربین برخوردار است. مشکل اصلی نورسنج دوربین‌های دیجیتال محاسبه شدت روشنایی بر اساس مقادیر رنگی است و نه روشنایی(لومیننس). با این وجود قابلیت نورسنجی نقطه‌ای، و قابلیت نورسنجی صحنه‌هایی با ارزش نوری (E.V) که در اکثر دوربین‌های دیجیتال امروزی وجود دارد، از قابلیت‌هایی است که به یک عکاس منظره برای نورسنجی دقیق کمک می‌کند.

مشخصات یک لنز مناسب برای عکاسی طبیعت

بسیاری از عکاس ها برای گرفتن عکس از مناظر طبیعی از لنز واید استفاده می کنند چرا که می توانند بخش بیشتری از منظره را درون کادر خود قرار دهند. اختلاف اندک در فاصله کانونی معمولا در فواصل کانونی کم تر خود را نشان می دهد  . تفاوت میدان دید بین فاصله کانونی 20 و 22 میلی متری بیشتر از اختلاف بین 100 تا 102 میلی متر است بنابراین لنز با فاصله کانونی کم تر می تواند در نتیجه اختلاف زیادی به وجود بیاورد .

هر چند که همیشه به استفاده از میدان دید سوپرواید احتیاجی نیست اما اگر امکانات آن را در اختیار داشته باشید همواره گزینه ی مطلوبی به شمار می رود . یعنی برای حداکثر انعطاف به یک لنز زوم احتیاج دارید که بعضی از فاصله های کانونی را پوشش دهد : 10 میلی متر روی یک دوربین کراپ و یا 17 کیلی متر بر روی یک دوربین فول فریم .

این موضوع تاثیر چندانی بر روی عکس برداری از مناظر ندارد مگر اینکه بخواهید از ستاره ها عکس برداری کنید . در اکثر مواقع از گشادگی بین f/8 و f/16 برای به دست آوردن حداکثر عمق میدان استفاده می شود . درست است که گشادگی دیافراگم کم تر باعث می شود تا بتوانید در نور کم و بدون سه پایه عکس برداری کنید اما با توجه به هزینه بالای آن گزینه ی معقولی به شمار نمی رود . البته اگر بودجه خرید یک لنز F/2.8 را دارید می توانید آن را خریداری کنید اما در محاسبات خود به عنوان یک لنز مخصوص عکاسی منظره آن را به شمار نیاورید چرا که در هر صورت برای عکاسی نیاز به یک سه پایه خواهید داشت.

معرفی بهترین لنز ها برای عکاسی طبیعت

اگر از دوربین کراپ استفاده می کنید ، لنز Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS با قیمت 279 دلار می تواند گزینه ی خوبی برای شما به شمار رود . فاصله کانونی این لنز بر روی یک دوربین فول فریم برابر با 16-30 است که باعث می شود با این لنز تقریبا بتوانید از هر منظره ای عکس های فوق العاده زیبایی ثبت نمایید . اگر از دوربین فول فریم استفاده می کنید باید کمی بیشتر برای خرید لنز هزینه کنید و به شما لنز Canon EF 17-40 mm f/4L را توصیه می کنیم که کاربردی ترین لنز برای عکاسی از طبیعت به شمار می رود و قیمت آن نیز حدودا 749 دلار می باشد .

لنز های نیکون نیز مشابه با کانن هستند . به عنوان مثال لنز Nikon AF-P DX NIKKOR 10-20 mm f/4.5-5.6G VR که از لنز های خوب نیکون برای عکاسی از طبیعت است با قیمتی مشابه و در حدود 300  دلار در بازار موجود می باشد . برای دوربین های فول فریم نیکون نیز لنز Nikon AF-S FX NIKKOR 18-35mm f/3.5-4.5G  می تواند محدوده وسیعی را برای عکاسی از طبیعت پوشش دهد

به صورت کلی عکاسی از طبیعت را می توان با هر لنزی انجام داد اما اگر دنبال گزینه ای هستید که بتواند در هر موقعیتی نیاز های شما را پاسخ دهد باید گفت که لنز های زوم واید بهترین گزینه شما خواهند بود.

بهترین لنز برای عکاسی در طبیعت

دوربین‌های پیشنهادی برای عکاسی منظره:

بهترین دوربین برای عکاسی منظره باید چه مشخصاتی داشته باشد؟

بهترین دوربین برای عکاسی منظره لزوما برای تمامی سبک‌های عکاسی مناسب نیست. برخی مشخصات از اهمیت کمتری برخوردار هستند و برخی دیگر خیلی مهم هستند. دوربین‌‎هایی مثل Canon 1DX Mark III، Nikon D6 و یا Sony A9 II از دوربین‌های پرچم‌داری باشند که برای عکاسی ورزشی مناسب هستند اما دوربین‌های خیلی بهتری با قیمت مناسب‌تری وجود دارند که برای افرادی که به عکاسی منظره و طبیعت مشغول هستند مناسب‌تر هستند.

به عبارتی دیگر به عنوان عکاس منظره شما نیازی به یک دوربین با سرعت بالا که اتوفوکوس قوی و نرخ فریم بالایی داشته باشد نیاز نخواهید داشت. در مقابل شما باید تلاش کنید دوربینی تهیه کنید که کیفیت تصویر بالایی داشته باشد و بدنه‌ی آن نیز از کیفیت کافی برخوردار باشد تا بتوانید از دوربین خودتان در شرایط آب و هوایی مختلف استفاده کنید.

بهترین دوربین برای عکاسی منظره

خبر خوب اینکه امروزه اکثر برندهای تولیدکننده دوربین حداقل یک یا دو عدد دوربین مناسب برای عکاسی منظره دارند و به همین خاطر در صورتی که به صورت جدی به عکاسی منظره علاقه‌مند باشید نیازی نیست که برند خودتان را تغییر دهید.

در ادامه ما چندین لیست از دوربین‌های مختلفی که قابلیت‌های موردنیاز عکاس‌های منظره را دارند و توانایی برطرف کردن نیازهای عکاس‌ها را دارند برای شما آماده کرده‌ایم به یاد داشته باشید که در ادامه فقط لیست دوربین‌ها را مشاهده می‌کنید، برای اطلاع دقیق از نقاط قوت و ضعف هر دوربین خاص، نقد و بررسی‌های نوشته شده در مورد آن دوربین را مطالعه کنید.

کیفیت تصویر خوب برای عکاسی منظره

عکس‌های منظره و طبیعت دوربین شما را به اندازه‌ی عکاسی اکشن ورزشی و یا حیات وحش به چالش نمی‌کشند. با این وجود حتی عکاسی از یک طلوع یا غروب دراماتیک هم ممکن است تجهیزات شما را به چالش بکشد. آیا محدوده داینامیک دوربین شما برای عکاسی از تمام صحنه مناسب است یا ممکن است هایلایت‌ها و سایه‌ها تقطیع می‌شوند؟ آیا رنگ‌ها به درستی نمایش داده می‌شوند؟

دوربین‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید محدوده داینامیک فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند بدون هیچگونه مشکلی اکثر صحنه‌ها را با یک کلیک شاتر ثبت کنند. همچنین این دوربین‌ها از لحاظ رنگ و تون‌های کلی نیز فوق‌العاده هستند و می‌توانند تمامی صحنه‎‌های پرطراوت طبیعت را به خوبی به تصویر بکشند.

 • Nikon D850
 • Nikon Z7
 • Sony A7R IV
 • Sony A7R III
 • Fuji X-T4
 • Fuji X-T3
 • Pentax K-1

رزولوشن موردنیاز برای چاپ عکس منظره

عکس‌های منظره معمولا با ابعاد خیلی بزرگی چاپ می‌شوند و به همین خاطر در زمان انتخاب باید به دنبال دوربینی باشید که بیشترین تعداد پیکسل ممکن را داشته باشد. با وجود برای مشاهده عکس‌های خودتان داخل صفحه نمایش کامپیوتر یا موبایل به ۱۲ تا ۲۴ مگاپیکسل بیشتر نیاز ندارید، برای چاپ عکس‌های منظره با ابعاد یک متر یا بزرگتر باید بیشترین رزولوشن ممکن را داشته باشید.

دوربین‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید حداقل ۴۰ تا ۵۰ مگاپیکسل و حتی برخی ۶۰ تا ۱۰۰ مگاپیکسل رزولوشن دارند:

 • Sony A7R IV
 • Sony A7 III
 • Fuji GFX100
 • Fuji GFX 50R
 • Nikon D850
 • Nikon Z7
 • Canon 5Ds/R

بهترین دوربین ضد آب برای عکاسی منظره

یکی از بزرگترین چالش‌هایی که به عنوان عکاس منظره با آن روبرو می‌شوید آب و هوای بد است. برخی اوقات برای اینکه بهترین عکس‌های منظره را داشته باشید باید برف، باران و یا حتی برخی اوقات طوفان شن را هم تحمل کنید. در نظر داشته باشید که برخی اوقات شن و گرد و خاک می‎‌توانند آسیب خیلی بدتری نسبت به باران به دوربین شما وارد کنند.

خرید دوربین برای عکاسی منظره

دوربین‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید بیشترین سطح ضد نفوذ بودن را دارند. البته این بدین معنی نیست که این دوربین‌ها کاملا ضد آب هستند. بلکه پوشش ضد آب آن‌ها می‌تواند از دوربین شما در برابر برخی شرایط سخت آب و هوایی محافظت کند.

(به جز این دوربین‌ها ممکن است دوربین‌های دیگری هم توانایی ضد آب بودن داشته باشند اما به این اندازه قوی نیستند.)

 • Nikon D850
 • Nikon Z7
 • Canon 5D Mark IV
 • Canon 5Ds/R
 • Sony A7R IV
 • Olympus E-M1 Mark III
 • Pentax K-1

قابلیت‌ها و عملکردهای خاص برای عکاسی منظره

بهترین دوربین عکاسی منظره

برخی قابلیت‌های دیگر وجود دارند که می‌توانند به یک عکاس منظره کمک کنند عکس‌های زیبا و با وضوح بالایی بگیرند. برای مثال می‌توان به قابلیت‌هایی مثل جلوگیری از لرزش ناشی از آینه یا سنسور دوربین و یا انتقال پیکسل‌های دوربین (Pixel-Shift) برای افزایش رزولوشن کلی تصویر اشاره کرد. همچنین در صورتی که به عکاسی از طبیعت در لوکیشن‌های دور افتاده علاقه‌مند هستید باید دوربینی انتخاب کنید که شارژ باتری آن برای استفاده طولانی کافی باشد و بتوانید آن‌ها را با استفاده از کابل USB یا پنل خورشیدی شارژ کنید.

این دوربین‌ها از قابلیت انتقال پیکسل پشتیبانی می‌کند و می‌توانید با استفاده از آن‌ها کیفیت تصویر نهایی خود را دوبرابر یا حتی چهار برابر کنید:

 • Olympus E-M1 Mark 3
 • Sony A7R III
 • Sony A7R IV
 • Pentax K-1/K1ii

این دوربین‌ها نیز از شاتر پرده اول الکترونیکی (و همچنین Exposure Dalay یا همان Self-Timer) پشتیبانی می‌‎کنند تا بتوانید عکس‌هایی بدون لرزش بگیرید:

 • Canon 5D Mark IV
 • Sony A7R IV
 • Sony A7R III
 • Nikon Z7
 • Nikon D850
 • Nikon D780
 • Fuji X-T4
 • Fuji X-T3
 • Olympus OMD E-M1 Mark III

دوربین‌های لیست زیر هم از قابلیت Fast Charge از طریق USB و استفاده مستقیم توسط USB پشتیبانی می‌کنند و این امکان را به شما می‌دهند که در طول ماجراجویی‌های طولانی‌تر خودتان از آن‌ها استفاده کنید.

 • Sony A7R III
 • Sony A7R IV
 • Olympus OMD E-M1 Mark III
 • Fuji X-T4
 • Fuji X-T3

  مطالب آموزشی مرتبط

  

راهنمای خرید دوربین عکاسی


راهنمای خرید دوربین عکاسی   

اگر به اطرافتان توجه کنید خواهید دید که دوربین ها همه جا هستند، یکی بر روی لپتابتان، دوتا بر روی گوشی هوشمندتان و یک جفت بر روی تبلتتان که ممکن است زیاد به استفاده از آن ها نپردازید. امروزه ما در حال گرفتن عکس از راه های گوناگون و بیشتری هستیم و آن ها را از روش ها و در مکان های بیشتری (فضای مجازی) از گذشته، به اشتراک می گذاریم. در حال حاضر اکثر ما با کمترین اطلاعات اقدام به گرفتن عکس می کنیم، فقط دوربین را روشن کرده و عکس می گیریم و امیدواریم که عکسی در خور فضای مجازی (اینستاگرام، فیسبوک و …) بگیریم. اما اگر شما می خواهید از دوربین آیفونتان فراتر رفته و یک دوربین عکاسی کانن (canon) و … بخرید در ابتدای کار باید نکاتی را برای خرید دوربین عکاسی یا فیلمبرداری (کانن، نیکون و …) مورد توجه قرار دهید. ادامه مطلب

راهنمای خرید دوربین عکاسی

 

   محصولات مشابه