مقالات رابوکالا
فروشگاه

نحوه استفاده از جارو شارژی

جارو شارژی چند سالی است که در بین خانواده های ایرانی رواج پیدا کرده است. عدم نیاز این دستگاه یه سیم و همچنین سبک و قابل حمل بودن آن از عمده مزایایی است که برای این دستگاه مطرح می شود. همچنین قابلیت شارژ شدن دستگاه، این امکان را می دهد که بتوانید در مکان هایی که به برق دسترسی ندارید از دستگاه استفاده کنید.

در ابتدا لازم می دانیم که با انواع جاروشارژی آشنا شوید. جاروها در یک دسته بندی کلی به انواع دستی و پارویی، تک منظوره و چندمنظوره و هوشمند یا دستی تقسیم بندی می شوند. مدل های دستی در مقایسه با مدل پارویی، کوچک تر بوده و درنتیجه بدنه بسیار سبکی داشته و به راحتی جابجا می شوند. این مدل ها فضای کمتری را اشغال می کنند و از این رو برای تمیز کردن مناطقی که دسترسی دشواری دارند (ازجمله کنج دیوارها و سطوح باریک) بسیار مناسب می باشند. مدل های پارویی برای خاکروبی مناطق بزرگ تر مناسب می باشند. جاروهای پارویی برای مناطق بزرگ تر مناسب می باشند. با جاروهای دومنظوره می توانید به طور همزمان آب و خاک را پاک کنید، این درحالی است که جاروهای تک منظوره برای پاک سازی فقط گرد و خاک و یا فقط آب کاربرد دارند. جاروهای شارژی نیز می توانند با استفاده از سنسورهایی که بر روی خود دارند، تمام خانه را بدون آن که به وسیله ای برخورد داشته باشند، تمیز کنند. لامپ جاروهای هوشمند در صورت وجود آشغال در محیط به رنگ قرمز و در صورت پاک بودن محیط به رنگ سبز در می آید.

قطعات مختلف جارو شارژی بوش

قطعات مختلف جارو شارژی بوش 

قطعات مختلف جارو شارژی بوش

 1. نشانگر حد اکثر سطح مایع
 2. محفظه جمع آوری
 3. محفظه فیلتر
 4. برس سفت
 5. نازل شکاف دار
 6. دکمه خارج کردن محفظه جمع آوری زباله
 7. نازل مایعات با سر لاستیکی
 8. دسته
 9. دکمه روشن و خاموش
 10. نمایشگر شارژ
 11. واحد مکش
 12. برس پاک کننده
 13. فیلتر کرک
 14. نگهدارنده فیلتر
 15. فیلتر فومی
 16. فیلتر خاک
 17. شارژر
 18. دو شاخه شارژر

موارد استفاده از جارو شارژی بوش

این جارو شارژی برای استفاده ی خانگی طراحی شده است. برای استفاده از آن مطابق نحوه استفاده از جارو شارژی بوش که در دستور آمده است عمل کنید. در صورتی که عدم استفاده ی صحیح از دستگاه موجب خرابی آن شود، شرکت تولید کننده ضمانتی را تقبل نمی کند.

این جارو شارژی تنها در زمانی که فیلتر ها و تمام قطعات آن به درستی کنار هم قرار گرفته اند باید مورد استفاده واقع شود.

در چه شرایطی نباید از این جارو شارژی استفاده کرد ؟

این جارو را روی پوست انسان و حیوانات استفاده نکنید. حشرات و عنکبوت را تحت مکش آن قرار ندهید. اشیاء تیز و یا اجسام داغ و سوزاننده نباید مورد مکش جارو شارژی بوش قرار بگیرند. مواد منفجره را با آن جارو نکنید. خاکستر به جا مانده از زغال را نیز با آن جارو نکنید.

نکات ایمنی

نحوه استفاده از جارو شارژی بوش نیازمند رعایت نکات ایمنی است که در این جا به این موارد اشاره خواهیم کرد.

تنها از شارژی مخصوص جارو برای شارژ مجدد آن استفاده کنید. هرگز بدون اتصال فیلتر ها جارو را روشن نکنید زیرا دستگاه آسیب می بیند.

پس از جدا کردن جارو از شارژر دو شاخه را از برق بکشید و نه قبل از آن.

کودکان بالای 8 سال و افرادی که دچار مشکلات عقلی نیستند می توانند از این جارو شارژی استفاده کنند و اجازه ندهید کودکان با آن بازی کنند.

تمیز کردن جارو را هرگز به کودکان نسپارید.

باتری جارو شارژی مهم تری عنصر تشکیل دهنده یک جارو شارژی است. از آنجایی که خانواده ها برای نگهداری صحیح جاروهای شارژی از الگوی مناسبی استفاده نمی کنند، از این رو یک باتری دستگاه جارو شارژی نمی تواند به اندازه عمر مفید خود کارایی داشته باشد. در اکثر موارد دیده می شود که دستگاه به صورت متناوب بر روی پایه شارژر قرار داشته و پایه شارژر نیز به طور متناوب به جریان برق متصل است. همچنین برخی دیگر از بانوان بلافاصله بعد از آن که چند درصد از شارژ باتری کم شد، آن را شارژ می گذارند. در حال شارژ بودن مداوم باتری دستگاه، باعث می شود که از عمر مفید آن کاسته شود.

اگر باتری دستگاه از کیفیت لازم برخوردار نباشد، نمی توان کارایی و کاربرد قابل توجهی از جارو انتظار داشت. حال سوال این است که چگونه متوجه شویم که بعد از چه مدت استفاده از جارو شارژی، شارژ باتری آن تمام می شود؟ در پاسخ باید بگوییم که آمپر مصرفی جارو و میزان آمپر باتری مشخص می کند که جارو شارژی بوش ، جارو شارژی مجیک و یا هر برند دیگری چند دقیقه بعد از شارژ کامل می تواند برایتان کار کند. به عنوان یک راهکار ساده، آمپر باتری را بر آمپر مصرفی جارو شارژی تقسیم کنید تا عددی که بدست می آید، مدت زمانی که جارو می تواند پس از یکبار شارژ کامل برایتان کار کند، را مشخص کند.

نحوه استفاده از جارو شارژی

شرکت های تولیدکننده جارو شارژی معمولاً اندازه ظرفیت باتری را بر اساس اندازه و موتور دستگاه تعیین می کنند. هر چه اندازه دستگاه بزرگتر باشد، موتور استفاده شده در دستگاه نیز قوی تر است. موتور قوی تر نیز، انرژی بیشتری برای به کار افتادن نیاز دارد، بنابراین موتورهای قوی تر، نیازمند باتری قوی تر هستند. ولتاژ باتری جارو شارژی از ۳٫۶ شروع شده و تا ۱۸ ولت ادامه دارد.

باتری جاروهای شارژی عمدتاً از جنس نیکل کادمیوم است. باتری نیکل کادمیوم از انواع باتری های قابل شارژ به حساب می آید که در آن نیکل، اکسید و کادمیوم به صورت فلز به عنوان الکترود استفاده شده است. طول عمر بسیار بالا، مقاومت داخلی بسیار پایین، مقاومت بسیار زیاد در برابر تأثیرات الکتریکی و مکانیکی مخرب و دشارژ بسیار پایین خودبخودی از ویژگی های باتری های نیکل کادمیوم می باشد. شارژ باتری نیکل کادمیوم یک فرآیند گرماگیر است و در زمان شارژ کامل باتری، ممکن است دمای دستگاه به ۴۵ تا ۵۰ درجه نیز برسد. شارژرهای تعدادی از جارو شارژی های موجود در بازار دارای سنسور درجه حرارت بوده و از دمای بالای دستگاه، متوجه شارژ کامل باتری شده و فرآیند شارژ را متوقف می کنند. البته به دو نکته توجه داشته باشید. اگر نمی خواهید که باتری را برای مدت طولانی مورد استفاده قرار دهید، میزان شارژ آن را در حدود ۴۰ درصد نگه دارید. نکته دوم؛ دشارژ حدود ۱۰ درصد این باتری ها در دمای ۲۰ درجه، کاملاً طبیعی است.

نحوه استفاده از جارو شارژی

دیگر نکات ایمنی

دستگاه را در دمای پایین تر از صفر درجه و بالاتر از 40 درجه سلسیوس شارژ نکنید.

اگر شارژر آسیب دیده است از آن برای شارژ مجدد جارو استفاده نکنید و یک شارژر سالم تهیه کنید.

در صورتی که ابهامی در نحوه ی استفاده دارید حتماً از خدمات پس از فروش استفاده کنید.

بدنه ی جارو شارژی و شارژر آن را از تماس با رطوبت و منبع گرما حفظ کنید.

این جارو به گونه ای تولید شده است که پس از پایان عمر مفید قابل بازیافت باشد.

 ویژگی های مهم جاروشارژی

جاروشارژی امکان شارژ شدن و جابجایی راحت دارد و قدرت جمع آوری زباله در آن با توجه به ابعادش مناسب می باشد.

جارو شارژی با توجه به سبک بودن و قابلیت جابجایی آسان برای نظافت های کم حجم مناسب می باشد.برای استفاده از جارو شارژی،ابتدا باید آن را شارژ کرد. باتری جارو شارژی غالبا ۱۲ ولت می باشد و ظرف مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه شارژ می شود. مهم ترین ویژگی که باید به آن توجه کرد، متوسط مدت شارژدهی می باشد که ولتاژ باتری و توان مصرفی دستگاه در آن دخیل هستند.یک عضو مهم در جارو شارژی مخزن آن می باشد که باید قابلیت جداسازی و تخلیه و سرهم کردن آن راحت باشد. بدنه جاروشارژی در برندهای مختلف غالبا از جنس پلاستیک فشرده هستند و آسیب پذیر می باشند. به همین دلیل حین استفاده باید مراقب باشید. فیلتری که از ورود آشغال به داخل موتور جلوگیری می کند باید قابل شستشو باشد تا هر چند وقت یک بار آن را بشویید تا کارآیی دستگاه بهبود یابد. برخی از دستگاه ها قابلیت تنظیم میزان مکندگی را دارند و این کار از طریق یک دکمه روی دستگاه انجام می شود.

جارو شارژی می تواند قدرت مکندگی آب و خاک داشته باشد. جاروهایی که قدرت جذب آب و خاک همزمان با هم را داشته باشند جاروشارژی دو منظوره محسوب می شوند که معمولا برای مصارف خانگی مناسب تر می باشند.جارو های چند منظوره قیمت بالاتری دارند.

جارو شارژی چه کاربردهایی دارد؛ بخریم یا نخریم؟

جارو شارژی

جاروهای شارژی، نیازی به پریز برق ندارند و جان می‌دهند برای تمیز کردن نقاطی که استفاده از جاروی عادی برای آنها دشوار است. مثلا پله‌ها یا داخل خودرو. بی‌نیاز بودن از پریز و سیم برق و سبکیِ آنها هم دلیل دیگری است که باعث می‌شود، وجودشان در منزل بسیار کاربردی و مفید باشد. در فواصل تمیز کردن‌های حسابی و جانانه منزل که همه چیز را بیرون می‌ریزید و زیر و رو را کاملا جارو و نظافت می‌کنید، استفاده از جارو شارژی بسیار کاربردی خواهد بود و به شما این امکان را می‌دهد که همیشه در فضایی تمیز و مرتب زندگی کنید.

بعضی از جاروهای شارژی، آن‌چنان کیفیت و قدرتی دارند که به راحتی می‌توانند به جایگزینی برای جارو برقی عادی‌تان هم بدل شوند. اما یادتان باشد در میان برندها و مدل‌های مختلف جارو شارژی، همه موارد از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و باید در خرید حسابی دقت کنید. اگر ویژگی‌های جارو شارژی را بدانید و درباره این محصول، آگاهی کافی داشته باشید در دام برندها و محصولات بی‌کیفیت نخواهید افتاد.

انواع جارو شارژی را بشناسید

در دسته‌بندی محصولات جارو برقی شارژی، سه نوع کلی وجود دارد:

جارو شارژی

جارو شارژی

جارو شارژی

بیشتر انواع جارو شارژی فاقد کیسه هستند اما در بعضی از نمونه‌ها، کیسه‌های قابل تعویض هم وجود دارد. جاروهای شارژی با ظرفیت بیشتر معمولا کیسه هم دارند. در نتیجهٔ وجود کیسه، می‌توانید دیر به دیر محفظه را تخلیه کنید.

با ویژگی‌های مهم جارو شارژی آشنا شوید

برای اینکه خرید بهتری داشته باشید باید بدانید که ویژگی‌های کلیدی جاروهای شارژی چیست و چه مشخصاتی دارند. در ادامه به مشخصات و ویژگی‌های این جاروها می‌پردازیم:

عملکرد

قدرت جاروهای شارژی براساس واحد «وُلت» معرفی می‌شود. هر چقدر ولتاژ جارو بیشتر باشد، قدرت بیشتری هم دارد و توانایی آن در تمیز کردن افزایش پیدا می‌کند. بعضی از نمونه‌های این مدل از جاروها دارای برس‌های تمیزکننده‌ای هستند که قابلیت چرخش دارند و می‌توانند گوشه و کنارهای اتاق، زیر فرش‌ها و نقاط غیرقابل دسترس را بهتر تمیز کنند. این مدل‌ها دارای ولتاژ بالا هستند و قدرت بیشتری نسبت به مدل‌های دیگر دارند.

ظرفیت

جارو شارژی

ظرفیت جاروهای شارژی براساس لیتر شناخته می‌شود. جاروهای دسته‌‌دار معمولا ظرفیت کمتری نسبت به دو نوع دیگر دارند و برای نظافت مکان‌های کوچک و سطحی استفاده می‌شوند. این یعنی باید زود به زود تخلیه شوند. جاروهای برقی بدون سیم معمولا به جای کیسه‌ای که جاروهای عادی دارند و در آن گرد و غبار و آشغال را جمع‌آوری می‌کنند، همه چیز را در یک محفظه نگه می‌دارند. به طور میانگین، ظرفیت جاروهای شارژی حدود ۰.۶ لیتر است. در حالی‌که ظرفیت جاروهای برقی معمولی حدود ۲ لیتر است.

وزن

جارو شارژی از جاروی معمولی بسیار سبک‌تر است. جاروبرقی‌های سیم‌دار حدود شش کیلو و پانصد گرم وزن دارند اما جاروهای شارژی در حدود سه کیلوگرم هستند.علاوه بر موضوع وزن، تعادل هم از جمله ویژگی‌های مهمی است که باید در خرید جارو شارژی در نظر بگیرید. یادتان باشد که کم بودن وزن جارو شارژی مهم است اما اگر طوری طراحی شده باشند که سبکی بیش از اندازه‌شان موجب بر هم خوردن تعادل وسیله شود در هنگام استفاده از جارو دچار مشکل خواهید شد.

عمر باتری

قبل از خرید جارو شارژی حتما به این موضوع دقت کنید که عمر باتری در حالت‌های مختلف مصرف چقدر است. یعنی شارژ را چقدر در خود نگه می‌دارد. یادتان باشد که باتری‌های لیتیوم-یونی معمولا زودتر شارژ می‌شوند و شارژ را مدت بیشتری نگه می‌دارند. یکی دیگر از مزایای این باتری‌ها، این است که در زمان کامل شدن شارژشان، به طور اتوماتیک خاموش می‌شوند و انرژی بیهوده در زمانی که به پریز برق هستند، تلف نمی‌شود. به این موارد دقت کنید:

لوازم جانبی

جارو شارژی

انواع جارو شارژی معمولا دارای لوازمی جانبی هستند که به تمیز کردن راحت‌تر نقاط مختلف کمک می‌کنند. مثلا برس‌هایی ظریف برای پاک‌سازی گرد و غبار در گوشه و کنارها از جمله لوازم جانبی مفیدی هستند که جاروهای شارژی دارند. از امکانات و لوازم جانبی دیگر جاروهای شارژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

به راحت بودن استفاده از وسیله هم دقت کنید. یعنی طراحی جارو شارژی باید طوری باشد که به سادگی بتوانید آن را در دست بگیرید و برای نظافت بخش‌های مختلف از جارو بهره ببرید. مثلا ببینید که قرار است بیشتر از جارو برای تمیز کردن چه بخش‌هایی از منزل استفاده کنید. بعضی از انواع جارو شارژی را راحت می‌توان به دست گرفت و برای نظافت سقف و گوشه‌هایش، آن را به کار گرفت. به کاربردی که از جارو شارژی انتظار دارید به خوبی دقت کنید که به سراغ گزینه‌ای مناسب بروید.

بعضی از جاروهای شارژی دارای سری در قسمت نوک جارو هستند که امکان تمیز کردن موهای حیوان خانگی را به شما می‌دهند. موهای حیوانات خانگی روی مبل و فرش‌ها جا خوش می‌کند. با وجود جارو شارژی با سری مخصوص، این امکان به شما داده می‌شود تا موهایی را که به زمین و مبل و… چسبیده شده به راحتی جارو کنید.

در آخر

قبل از خرید جارو شارژی به نیازتان و انواع مدل‌های آن دقت کنید تا به گزینه‌ای مناسب برسید که در منزل و انجام نظافت خانه برای‌تان کاربرد داشته باشد. برای خرید این کالا از لحاظ قیمت با طیف وسیعی از برندها رو به رو هستید و از حوالی ۵۰ هزار تومان تا چند میلیون تومان می‌توانید برای خرید این وسیله، هزینه کنید. مدل‌های مختلفی وجود دارند که بنا به بودجه و نیازتان از میان‌ آنها به انتخاب بهتر خواهید رسید. امیدواریم خواندن این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید جارو شارژی

راهنمای خرید جارو شارژی

می دانید که جاروهای شارژی را باید ابتدا شارژ کرد و سپس استفاده کرد . بنابراین عمر باتری در این جاروها بسیار مهم است . بطور متوسط جاروهای شارژی می توانند به مدت 8 ساعت مورد استفاده قرار گیرند . اما از آنجاییکه ظرفیت باتری ها ب....

راهنمای خرید جارو شارژی

   محصولات مشابه