مقالات رابوکالا
فروشگاه

هر آنچه در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی باید بدانید

 فکر نمی‌کنم در این کره‌ی خاکی کسی ظرف شستن را دوست داشته باشد! خوشبختانه یک دستگاه هست که این مشکل را حل کرده آن هم ماشین ظرفشویی است. شاید تصور کنید نیازی به نگهداری ماشین ظرفشویی ندارید و این دستیار محبوب باید بی‌وقفه ظرف‌هایمان را برق بیاندازد. اما باید بگوییم که سخت در اشتباهید. تکه‌های غذا و روغن، جرم ناشی از مایع و قرص ظرفشویی و ... عواملی هستند که می‌توانند باعث آسیب به دستگاه حساس و گران‌قیمت شما شوند. بنابراین لازم است درباره‌ی نکات نگهداری ماشین ظرفشویی و سرویس آن اطلاعات کافی داشته باشید. تا با رعایت این نکات ساده، سلامت ماشین ظرفشویی خود را تضمین کنید. در این مقاله برای یادگیری کامل نکات نگهداری ماشین ظرفشویی با ما همراه باشید.

برای نگهداری ماشین ظرفشویی باید چه کنم؟

ماشین ظرفشویی شما از هر برندی باشد، مواردی دارد که باید برای نگهداری و مراقبت رعایت شود. این نکات شامل نظافت دستگاه، تمیز کردن سبد، واشر، فیلتر، جرم‌گیری، کنترل نمک، سرویس و... می‌شود. که در ادامه نکات هر مبحث را برایتان توضیح می‌دهیم.

1. نظافت سطوح داخلی و بیرونی ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها نظافت دستگاه ضروری است. دقت کنید که نظافت، باید هم شامل درون و هم سطح دستگاه شود.

ماشین ظرفشویی شما نیاز به سرویس دوره‌ای دارد؟از متخصصین حرفه‌ای گلدیران کمک بگیرید.

ماشین ظرفشویی ال جی

3. تمیز کردن فیلتر

فیلتر ماشین ظرفشویی شما داخل دستگاه در کف یا زیر بازوی اسپری کننده قرار دارد. برای عملکرد درست، از تمیز کردن فیلترها غافل نشوید. هر از گاهی فیلترها را چک کرده و تمیز کنید. در صورتی که متوجه آسیب یا سوراخ روی فیلترتان شدید حتما آن را تعویض نمایید. برای چک و تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی می‌توانید از کارشناسان ما در گلدیران ال‌جی کمک بخواهید.

3.لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از کثیفی و رشد باکتری، واشر را به کمک یک پارچه لطیف به خوبی پاک کنید. اگر لاستیک و واشر دچار آسیب و پارگی شد نیاز به تعویض دارد و بی‌توجهی به آن هم آشپزخانه تان را کثیف می‌کند و هم باعث ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیر در آینده می‌شود.

4. جدا کردن باقیمانده غذاها

ممکن است بعضی‌ها به شما توصیه کنند قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی آن‌ها را آبکشی کنید. حقیقت این است که اگر قرار بود چنین زحمتی را به خودمان بدهیم دیگر خرید دستگاه چه لزومی داشت؟ به شما اطمینان می‌دهیم که نیازی به آبکشی نیست. فقط با یک دستمال تکه‌های غذا را جدا کنید تا باعث گیر کردن مواد غذایی و اختلال در دستگاه نشوند.

5. جرم گیری ماشین ظرفشویی

یک روش برای جرم گیری طبیعی ماشین ظرفشویی این است که یک فنجان سرکه سفید را بر روی سبد بالا قرار دهید و اجازه دهید دستگاه بدون ظرف شروع به کار کند. اگر این روش جواب نداد می‌توانید از متخصصان گلدیران کمک بگیرید تا با مواد شیمیایی استاندارد، جرم ماشین ظرفشویی شما را از بین ببرند و سرویس و تعمیر ماشین ظرفشوییتان را انجام دهید.

6.نمک ماشین ظرفشویی

به منظور جلوگیری از رسوب روی ظرف‌ها استفاده از نمک ماشین ظرفشویی ضروری است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم باید بگوییم در دستگاه شما فیلتری به نام رزین وجود دارد که کار آن گرفتن سختی آب برای شستشوی آسان در ماشین ظرفشویی می‌باشد. حالا نمک به عنوان پاک کننده عمل می‌کند و در 5 دقیقه آخر رزین را شستشو داده و برای دور بعدی آماده می‌کند. چراغ نشانگر نمک به صورت علامتی مانند S  یا Rinse دیده می‌شود که در صورت روشن شدن نشانگر باید محفظه نمک را مجددا شارژ نمایید. 

تمییز کردن ماشین ظرفشویی

7.  از بین بردن بوی ماشین ظرفشویی

یک روش عالی و ساده برای زدودن بوی بد از ماشین ظرفشویی استفاده از از  سرکه سفید است، مقدار 200 سی سی سرکه سفید داخل ظرف ریخته و در سبد بالا قرار دهید و اجازه دهید یک چرخه شستشو انجام شود.

8.  رعایت چیدمان در ماشین ظرفشویی

شاید باورتان نشود ولی نحوه چیدمان تاثیر بسیار زیادی در کارایی ماشین ظرفشویی دارد. همیشه ظروف را در فاصله مناسب از هم قرار دهید. و قطعات بزرگ مانند تخته خرد کن و تابه را در بغل‌ها قرار دهید تا مانع چرخش آبپاش نشوند. یک نکته حیاتی دیگر این است که از حجم ظرف، بیش‌تر از ظرفیت دستگاه استفاده نکنید. زیرا این‌کارمانع کارکرد صحیح الگوهای اسپری در بازوهای اسپری کننده می‌شود. و متاسفانه باید بگوییم نتیجه تمیز نشدن این تعداد از ظروف می‌شود. البته تنها دلیل تمیز نشدن ظرف‌ها تعداد بیش از ظرفیتشان در ماشین نیست. دلایل دیگری نیز وجود دارد که در مقاله چرا ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را تمیز نمی‌شوید کاملا راجع به آن‌ها توضیح دادیم. 

نمک ماشین ظرفشویی

نکات کوچک اما مفید برای نگهداری ماشین ظرفشویی

راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی

راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی

وقتی در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی صحبت می کنیم، فقط در مورد شیوه مراقبت از ظرفشویی حرف نمی زنیم، نگهداری از ظرفشویی شامل مواردی است که باعث افزایش کارایی ظرفشویی و همچنین طول عمر آن می شود. اگرچه ماشین ظرفشویی می تواند همه فشار شستشوی ظروف را از روی دوش شما بردارد و به تمیزی آشپزخانه کمک کند، اما برای اینکه بتواند به طور موثر نقش خود را ایفا کند، نیاز به کمک شما نیز دارد. چند وقت یکبار ظرفشویی خود را تمیز می کنید؟ چگونه این کار را انجام می دهید؟ ما را در مقاله راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی همراهی کنید تا با چند نکته برای کمک به راندمان بهتر ظرفشویی آشنا شوید.

راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی

شاید بارها به فکر تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود افتاده اید اما مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید؟ هنگامی که ماشین ظرفشویی به درستی نگهداری شود، دوام بیشتری خواهد داشت. هر چند ماه یکبار تنها 15 دقیقه وقت بگذارید تا نظافت کاملی از آن انجام دهید. ماشین ظرفشویی شما نیز در عوض از شما قدردانی کرده و سالها در آشپزخانه شما خدمت خواهد کرد و خیلی دیر گذرتان به تعمیر ظرفشویی خواهد افتاد.

نکات مهم مراقبت از ماشین ظرفشویی

ماشین های ظرفشویی تا حدودی از یک مدل به مدل دیگر متفاوت هستند، اما همگی اساسا به یک روش کار می کنند. ظروف در قفسه های کشویی مانند و قابل جابجایی گذاشته می شوند. آب از زیر آنها به کمک بازوی اسپری روی ظروف ریخته می شود تا بقایای مواد غذایی را از بین ببرد. (بعضی از ماشین های ظرفشویی دارای بازوی اسپری فوقانی و تحتانی هستند.)

مواد غذایی که از روی ظروف حذف می شوند، در تله ای در قسمت داخلی ظرفشویی جمع می شوند. تله قابل جابجایی است و صابون خشک و ذرات مواد غذایی باید بطور دوره ای از آن خارج و تمیز شود. اطمینان از تمیز بودن تله به تمیز بودن ظروف کمک می کند.

فیلترها را تمیز کنید

در بسیاری از ماشینهای ظرفشویی، یک فیلتر در نزدیکی پایین یا زیر بازوی اسپری تحتانی وجود دارد که باید مرتبا تمیز شود. اگر از این نوع فیلترها دارید، کتابچه راهنمای ماشین را بررسی کنید تا از نحوه تعویض و یا تمیز کردن آن را اطلاع یابید. اگر سوراخ هایی در آن وجود دارد، آن را تعویض کنید تا از پمپ و موتور از ذرات موجود در ظرفشویی محافظت کنید.

بازوی اسپری را تمیز کنید

بازوهای سمپاش با چرخاندن کار می کنند تا اطمینان حاصل شود که آب به همه سطوح ظرف در هر دو قسمت ردیف بالا و پایین ماشین ظرفشویی می رسد. آب با استفاده از سوراخهای کوچک که در فواصل منظم در بازوها قرار دارند، از دستگاه خارج می شود. با گذشت زمان، سوراخ های کوچک در بازوی (های) اسپری ماشین ظرفشویی شما ممکن است با تکه های کاغذ، خلال دندان، شیشه و غیره مسدود شود.

برای اطمینان از تمیزی ظروف، سوراخ های بازوها را به صورت دوره ای تمیز کنید. بازو را در محلول سرکه و آب خیس کنید و از یک لوله پاک کننده معمولی برای تمیز کردن سوراخ ها استفاده کنید.

واشر درب جلو را بررسی کنید

اگر در کف و یا اطراف ماشین ظرفشویی مشکل نشت آب دارید، علت آن می تواند واشر آسیب دیده یا فرسوده اطراف درب ظرفشویی باشد. در بیشتر موارد، واشر را می توان به راحتی تعویض کرد. هر چند وقت یکبار واشر درب را برای پیدا کردن هر گونه ترک و فرسودگی چک کنید.

از شوینده های مخصوص ظرفشویی استفاده کنید

هنگام استفاده از ظرفشویی تنها باید از شوینده های مخصوص استفاده کرد. شوینده های ظرفشویی در سه نوع قرص، پودر و ژل موجود است. که از بین آنها قرص کارایی بیشتری دارد. ولی به دلیل اینکه قیمت بالایی دارد، افراد زیادی ترجیح می دهند از پودر و یا ژل استفاده کنند. از بین این دو نیز پودر بهتر است. زیرا ژل ها سفید کننده کلر دارند که در آب سخت کار نمی کنند.

هرگر از صابون ها و مواد شوینده معمولی ظرف و دست برای ماشین استفاده نکنیدو زیرا آنها حباب و کف زیادی تولید می کنند که باعث نشتی ماشین می شود.

راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی

راهنمای نگهداری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

آنچه برای تمیز کردن ظرفشویی لازم دارید:

دفترچه راهنمای ظرفشویی را مطالعه کنید

قبل از هر کاری دفترچه راهنمای ظرفشویی را مطالعه کنید. در این کتاب دستورالعمل های لازم برای تمیز کردن و همچنین نحوه نگهداری ماشین به طور کامل ذکر شده است. اگر هم نمی دانید که دفترچه را کجا گذاشته اید و یا آن را گم کرده اید، با یک سرچ ساده در گوگل نحوه مراقبت از دستگاه را با توجه به ساخت و مدل ظرفشویی خواهید فهمید.

نازل های اسپری را باز کنید

ابتدا قفسه ها را جدا کنید تا بتوانید به راحتی به بازوی سمپاش برسید. نازل های موجود در بازوی سمپاش را برای هرگونه گرفتگی بررسی کنید. آنها را در صورت لزوم با یک خلال دندان یا تمیز کننده لوله تمیز کنید. وقتی نازل ها تمیز باشند، بهتر اسپری می شوند و ظروف شما تمیزتر خواهند شد.

لوله تخلیه را تمیز کنید

ماشین ظرفشویی را از برق جدا کنید. اگر یک مدل داخلی باشد، پلاگین آن احتمالا زیر سینک است. حتی ممکن است بخواهید قطع کننده مدار را فقط برای اطمینان خاطر خاموش کنید. کتابچه راهنمای دستگاه را بررسی کنید و دستورالعمل ها را دنبال کنید. هرگونه مواد غذایی یا زباله را از زهکشی در قسمت پایین دستگاه جدا کنید.

قفسه ها را بازرسی کنید

قفسه ها را بررسی کنید و هر گونه رنگ پریدگی و یا زنگ زدگی را چک کنید. قفسه ها در چندین رنگ وجود دارد، بنابراین زمانی را اختصاص دهید که رنگی متناسب با قفسه های شما باشد. اگر قفسه ها زنگ زده است، به دنبال خرید قفسه های جایگزین باشید. قفسه ها را تعویض کنید و در صورت استفاده از رنگ لمسی استفاده کنید.

سرکه را از طریق چرخه ماشین ظرفشویی اجرا کنید

با یک فنجان سرکه یک چرخه کامل شستشو اجرا کنید. بسته ای از مخلوط نوشیدنی با طعم لیمو را که شیرین نیست را می توانید به جای سرکه استفاده کنید. کافی است آن را درون محفظه مواد شوینده بریزید و چرخه ماشین ظرفشویی را اجرا کنید. با این کار ذخایر آب سخت، مواد شوینده و لکه های زنگ زدگی از دیواره های ماشین ظرفشویی خارج می شوند.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

شست و شوي ظروف هميشه كاري پر دردسر و سخت در كارهاي خانه محسوب مي شود، اما چندين سال است كه با وجود ماشين ظرفشويي اين كار ديگر نه سخت به حساب مي آيد و نه خستگي براي تان باقي مي گذارد ؛ به همین منظور در این مطلب قصد داریم تا شما....

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

ماشین ظرفشویی از آن دست لوازم خانگی است که شاید تا چند سال پیش خیلی ضرورت خریدش را حس نمی‌کردیم. اما در سال‌های اخیر استفاده از آن بسیار متداول‌تر شده است. ازآنجاکه این دستگاه قیمت نسبتا بالایی دارد، دقت در انتخاب و خرید ....

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

آموزش طرز کار و نگهداری صحیح از ماشین ظرفشویی: تمیز کردن تا جرم گیری

جرم گیری ماشین ظرفشویی، 10 راهکار آسان!

راهنمای ماشین ظرفشویی ال جی

عیب یابی ماشین ظرفشویی ال جی و راهنمای نگهداری از آن

۷ اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی و راه حل آن ها

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

نکات مهم قبل انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی

   محصولات مشابه