مقالات رابوکالا
فروشگاه

جرم گیری ماشین ظرفشویی، 10 راهکار آسان!

خانه داری: ممکن است تمیز کردن ماشین ظرفشویی برای شما کار پر اهمیتی به نظر نرسد اما کارشناسان خانه داری عقیده دارند که هر چهار تا شش هفته باید اقدام تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی نمایید تا مانع از کاهش کارایی دستگاه و مسدود شدن مسیرهای جریان شستشو شوید. این تمیز کردن در واقع شامل از بین بردن ذرات مواد غذایی، تفاله های صابون شستشو و کاهش میزان آهک جمع شده در فضای دستگاه می باشد.

با رابوکالا همراه باشید تا با هم مراحل تمیز کردن ماشین ظرف شویی را بررسی کنیم.

جرم گیری ماشین ظرفشویی، 10 راهکار آسان!

مرحله اول جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

در مرحله نخست  جرم گیری ماشین ظرفشویی حرارت آب را بررسی کنید. بهترین دما برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن فضای داخل ماشین ظرف شویی حدود 49 درجه سانتی گراد است، بهترین روش برای تنظیم دمای آب استفاده از انگشتان است! انگشت خود را در آب فرو ببرید اگر توانستید بیشتر از 2 ثانیه انگشت خود را در آب نگه دارید شما نیاز دارید تا دمای آب را مقدار بیشتری بالا ببرید. پس در مرحله اول جرم گیری ماشین ظرفشویی آب مصرفی خود را روی این دما تنظیم کنید.

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

مرحله دوم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

در مرحله دوم جرم گیری، ماشین ظرفشویی خود را خاموش کنید و فیلتر آن را خارج کنید. در مدل های امروزی ماشین های ظرفشویی به جای فیلتر از استوانه ی جداشونده ای در پایین دستگاه استفاده می شود که هنگام شستشو ظروف مواد غذایی که احیانا روی ظروف باقی مانده اند داخل آن محبوس می شوند و با تخلیه آن به سادگی می توانید مانع از کاهش عملکرد دستگاه و ایجاد بوی نامطبوع د فضای ماشین ظرفشویی خود شوید. کافی است آن را جداکرده تخلیه کنید و با آب و مواد شوینده پاک سازی کنید بهتر است این پاک سازی در پایان هر هفته صورت گیرد تا عملکرد بهتری را در دستگاه خود شاهد باشید، حال دوباره فیلتر را در محلش نصب نمایید.

توجه نمایید که برای پیدا کردن و جدا کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود کافی است به دفترچه راهنمای آن رجوع کنید و اگر به هر دلیلی دفترچه ی خود را در دسترس نداشتید از نمایندگی ها و یا خدمات آنلاین کمک بگیرید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مرحله سوم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

در مرحله سوم جرم گیری ماشین ظرفشویی فضای داخلی دستگاه خود را بازرسی کنید، فضا زیرین قفسه ها به ویژه منطقه ای که نزدیک به محل تخلیه آب است را به دقت بررسی کنید و در صورت لزوم آن را پاک سازی کنید این مرحله مهمترین مرحله در جرم گیری ماشین ظرفشویی است.

مرحله سوم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله چهارم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

بهتر است برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی از مواد شوینده صنعتی استفاده نکنید. با استفاده از یک پارچه و یا اسفنج مرطوب می توانید به سادگی فضای داخلی ماشین ظرف شویی خود را تمیز کنید. شوینده های صنعتی مثل کف صابون ها ممکن است فطعات دستگاه شما را از حالت آکبند خارج کنند و سبب شل شدن پیچ و مهره آن ها و پایین آوردن عمر شوند. برای جرم گیری ماشین ظرفشویی از ترکیبات طبیعی مثل سرکه سفید و آبلیمو و نمک می تواند در این زمینه به شما کمک بسیاری نماید.

مرحله چهارم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله پنجم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

در مرحله پنجم از تمیز کردن ماشین ظرفشویی شاید از خودتان بپرسید علت کدر شدن ظروف در ماشین ظرفشویی چه می توان باشد؟ پاسخ شما رسوبات موجود در آب است. در این مرحله باید به حذف رسوبات آهکی و سختی های آب که به صورت ذرات سفید رنگ روی بدنه داخلی و روزنه های آب پاش موجود در این فضا پرداخت، چرا که تجمع این رسوبات در طولانی مدت باعث مسدود شدن روزنه ها و فیلتر ماشین ظرفشویی و در نتیجه کدر شدن ظروف شما می شود، برای این کار کافی است از سرکه ی سفید استفاده کنید و به سادگی رسوبات را از آن ها خارج کنید.

مرحله پنجم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله ششم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

همان طور که گفتیم در شستشو و پاکسازی ماشین ظرفشویی بهتر است از مواد شوینده صنعتی استفاده نشود در صورت استفاده بهتر است از مواد شوینده با کیفیت بالا استفاده شود چه در هنگام شستشو ظروف و چه در زمان نظافت محفظه ی ماشین ظرف شویی. با این کار علاوه بر بالا بردن کارایی، عمر دستگاه خود را هم افزایش می دهید.

مرحله ششم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله هفتم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

در مرحله هفتم از تمیز کردن ماشین ظرفشویی توجه داشته باشید که حتما پیش از قرار دادن ظروف داخل محفظه ماشین ظرفشویی کاملا تمیز باشند چرا که این عدم نظافت سبب گیر کردن ذراتی مانندی استخوان ها، خلال دندان و هسته های زیتون یا حتی برجسب های ظروف تازه خریداری شده در محفظه فیلتر می شود حتی ممکن است ظرفی در حین شست و شو شکسته شود در این زمان شاید نیاز است که شما فیلتر را تعویض نمایید تا مانع کارکرد صحیح دستگاه نشود.

مرحله هفتم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله هشتم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

بهتر است پیش از شروع تمیز کردن ماشین ظرفشویی تمام گزینه های دستگاه خود را به خوبی بشناسید، با استفاده از گزینه های مناسب دستگاه خود می توانید به سادگی طول عمر دستگاه خود را بالا ببرید و مانع از ایجاد اشکالات بعدی برای دستگاه خود شوید.

مرحله هشتم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله نهم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

برای چیدمان ظروف در فضای ماشین ظرفشویی حتما از کتابچه ی راهنما استفاده کنید این کار به عملکرد صحیح ماشین ظرفشویی و همچنین شستشوی بهتر ظروف کمک بسزایی می کند. همچنین توجه داشته باشید که ماشین ظرفشویی شما به درستی نصب شده باشد چرا که در صورت نصب نادرست خسارات زیادی را برای شما به وجود خواهد آورد.

مرحله نهم جرم گیری و نگهداری ماشین ظرفشویی

مرحله دهم جرم گیری ماشین ظرفشویی با سرکه

همان طور که گفته شد از درمان های خانگی مانند سرکه می توانید برای حذف بو و لکه های محفظه ی داخلی ماشین ظرفشویی استفاده نمایید کافی است یک فنجان سرکه را در بخش بالایی ماشین ظرفشویی بپاشید و در بخش پایین آن یک فنجان جوش شیرین بپاشید و اجازه دهید دستگاه شروع به کار کند درمدت کوتاهی شاهد تمیزی و از بین رفتن بوهای نامطبوع آن خواهید شد. برای تمیز کردن و از بین بردن رسوبات داخلی ماشین ظرفشویی استفاده از آب پرتغال هم می تواند بسیار موثر باشد.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

در این بخش می‌خواهیم نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی را برای شما به صورت مرحله به مرحله با استفاده از مواد طبیعی و قابل دسترس توضیح دهیم با ما همراه باشید.

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

قبل از شروع هر کاری بهتر است بدانید برای جرم گیری ماشین ظرفشویی باید ابتدا به صورت کامل ماشین ظرفشویی را از برق خارج کنید و هر گونه ظروف که درون آن قرار دارند را از ماشین ظرفشویی خارج کنید.

1. در اولین مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید سبدها و وسایل متحرک ماشین ظرفشویی که قابل جدا شدن هستند را از ماشین ظرفشویی خارج کنید و به صورت جداگانه بشوید که برای این کار بهتر است سبد و سایر قطعات را درون سینک گذاشته تا خیس بخورند و راحت تر شسته شوند.

2. در مرحله بعدی جرم گیری ماشین ظرفشویی آب فشان‌های بالا و پایین ماشین ظرفشویی را که دارای چند سوراخ کوچک می‌باشند با استفاده از سوزن یا خلال دندان تمیز کنید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

3. ته ماشین ظرفشویی در قسمت خروجی آب یک فیلتر جهت گرفتن آشغال‌های ظروف وجود دارد که در این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید آن را خارج کنید و تمیز شستشو دهید.
فیلتر به دلیل اینکه در قسمت کف ماشین ظرفشویی قرار دارد بسیار چرم و کثیف است که با شستن معمولی تمیز نمی‌شود شما می‌توانید برای تمیز کردن آن یک محلول از آب، مایع ظرفشویی و جوش شیرین درست کنید و سپس با یک مسواک یا فرچه آغشته به آن محلول فیلتر را تمیز شستشو دهید تا چربی روی آن از بین برود.

4. مرحله بعدی جرم گیری ماشین ظرفشویی تمیز کردن واشر درب ماشین ظرفشویی است.
واشر درب یکی از کثیف ترین قسمت‌های ماشین ظرفشویی است چرا که از خروج آب، چربی و … به بیرون جلوگیری می‌کند.
برای این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی می‌توانید با استفاده ار یک پارچه آغشته به سرکه واشر را تمیز کنید و آن نقاطی که دست نمی‌رسد را با یک شیء باریک پاک کنید.

5. در این مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی باید سبدها و قطعاتی را که در مرحله اول خارج کردید تمیز شستشو دهید.
با استفاده از سرکه و مسواک سبدها را تمیز شستشو دهید تا جرم‌ها روی آن‌ها گرفته شود.

6. در آخرین مرحله از جرم گیری ماشین ظرفشویی پاک سازی کلی را انجام دهید.
پاک سازی کلی به خاطر این انجام می‌شود که امکان وجود لکه یا چربی درون ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد و با این راه حل به صورت کلی پاک می‌شود.

نحوه جرم گیری ظرفشویی

نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی

برای پاک سازی باید یک لیوان سرکه کف ظرفشویی بریزید و ظرفشویی را راه اندازی کنید تا به صورت عادی کار کند پس از به اتمام رسیدن و خاموش شدن ماشین ظرفشویی اجازه دهید تا سرکه کاملا خارج شود و سپس ماشین ظرفشویی را راه اندازی کنید تا سرکه را شسته و خارج کند و بوی آن را از بین ببرد.

در صورتی که می‌خواهید ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری کنید و با این توضیحات نتوانستید این کار را انجام دهید می‌توانید از زرین سرویس مرکز تخصصی نصب، تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی در انواع برندهای مختلف در استان‌های تهران، البرز، رشت، گرگان، گیلان، مشهد و … کمک بگیرید.

نصب، تعمیر و سرویس ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

علت جرم گیری ماشین ظرفشویی

در این بخش می‌خواهیم به شما بگویم علت جرم گیری ماشین ظرفشویی چیست؟
جرم گیری ماشین ظرفشویی چند علت دارد که دلیل آن این است که ظروف کثیف و چرب را شستشو می‌دهد و زمانی که چربی آن‌ها را گرفته چربی روی قطعات ماشین ظرفشویی مانده و باعث بروز بوی بد خواهند شد و یا پس از مدتی ظروف شما تمیز شستشو نمی‌دهند.
همچنین رسوب گرفتن لوله‌ها و یا فیلتر و … می‌تواند علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی شود.
به طور خلاصه علت جرم گیری ماشین ظرفشویی را برای شما توضیح دادیم در ادامه جهت دریافت اطلاعات بیشتر با زرین سرویس همراه باشید.

علت جرم گیری ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

نکات مراقبت از ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یک وسیله برقی است که در صورت رعایت نکردن چند نکته ممکن است آسیب جدی ببیند در ادامه برای شما توضیح داده می‌شوند.
نکاتی که لازم است رعایت شوند:

· همیشه پس از تمیز کردن ماشین ظرفشویی مراقب باشید که فیلتر را به درستی در جای خود قرار دهید چرا که باعث اختلال در عملکرد ماشین ظرفشویی می‌شود.

· فواصل زمانی جهت جرم گیری کردن ماشین ظرفشویی رعایت شود تا وقت زیادی از شما گرفته نشود.

· قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی مواظب باشید که ظروف شما به درستی تمیز شده باشند چرا که در صورت افتادن آشغال درون ماشین ظرفشویی در محفظه خروجی گیر کرده و یکی از علت صدای زیاد ماشین ظرفشویی خواهد شد.

· درجه آب را تنظیم کنید چرا که ظروف چرب با آب سرد اصلا تمیز نمی‌شوند و برای شستشوی آن‌ها نیاز به آب داغ است.

· با استفاده از دفترچه راهنما به درستی ظروف را درون ماشین ظرفشویی قرار دهید که در حین کار کردن ماشین ظرفشویی ظرف‌ها شکسته نشوند و یا به پره‌های آب فشان گیر نکنند و علت کار نکردن ماشین ظرفشویی شوند.

و …

نکات مراقبت از ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی

ماشین ظرفشویی‌های ال جی یکی از معتبرترین برند‌ها در بازار ایران و سایر کشور‌های دیگر می‌باشد.
جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی هم مانند سایر برندهای دیگر ماشین ظرفشویی انجام می‌شود البته علاوه بر سرکه، جوش شیرین، آبلیمو و نمک هم می‌توانید با استفاده از مواد شویند‌های دیگر که کیفیت مناسبی دارند جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی را انجام دهید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

برای جرم گیری ماشین ظرفشویی می‌توانید از روش‌هایی که توضیح دادیم استفاده کنید.
برای استفاده از مواد شوینده‌ها می‌توانید مواد شوینده را درون ماشین ظرفشویی ریخته و آن را روشن کنید و پس از آن اجازه دهید تا ماشین ظرفشویی شستشوی کامل را انجام دهد و خاموش شود.
پس از آن می‌توانید ماشین ظرفشویی را باز کرده و اجازه دهید که درون ماشین ظرفشویی خشک شود جرم گیری ماشین ظرفشویی ال جی به اتمام رسید.

جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش

جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش هم تقریبا شبیه به سایر برند‌های دیگر انجام می‌شود البته مدل‌های آن‌ها با هم فرق می‌کند که با توجه به دفترچه راهنما می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید.
ماشین ظرفشویی بوش که یکی از بهترین برندها می‌باشد و محصولی از شرکت بوش در آلمان می‌باشد که بسیار عالی کار می‌کند.

جرم گیری ماشین ظرفشویی بوش

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی بوش اینگونه است که ابتدا سبد‌های آن را خارج کرده و شستشو می‌دهیم و سپس اجزای داخلی آن را با سرکه پاک می‌کنیم و در صورتی که مشاهده کردید لکه‌ها به درستی از بین نرفتند می‌توانید از قرص‌ها و یا پودر‌های جرم گیری استفاده کنید.
برای استفاده از پودرها و یا قرص‌های جرم گیری اینگونه عمل می‌کنید که قرص یا پودر را درون ظرفشویی قرار داده و مانند همیشه که از آن استفاده می‌کنید آن را روشن کنید و اجازه دهید که کار آن به اتمام برسد و سپس درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و اجازه دهید تا خشک شود.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

شست و شوي ظروف هميشه كاري پر دردسر و سخت در كارهاي خانه محسوب مي شود، اما چندين سال است كه با وجود ماشين ظرفشويي اين كار ديگر نه سخت به حساب مي آيد و نه خستگي براي تان باقي مي گذارد ؛ به همین منظور در این مطلب قصد داریم تا شما....

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

ماشین ظرفشویی از آن دست لوازم خانگی است که شاید تا چند سال پیش خیلی ضرورت خریدش را حس نمی‌کردیم. اما در سال‌های اخیر استفاده از آن بسیار متداول‌تر شده است. ازآنجاکه این دستگاه قیمت نسبتا بالایی دارد، دقت در انتخاب و خرید ....

۸ ماشین ظرفشویی برتر در بازار ایران از دید کاربران

هر آنچه در مورد نگهداری ماشین ظرفشویی باید بدانید

آموزش طرز کار و نگهداری صحیح از ماشین ظرفشویی: تمیز کردن تا جرم گیری

راهنمای ماشین ظرفشویی ال جی

عیب یابی ماشین ظرفشویی ال جی و راهنمای نگهداری از آن

۷ اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی و راه حل آن ها

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی

خشک نکردن ظروف توسط ماشین ظرفشویی

نکات مهم قبل انتخاب و خرید ماشین ظرفشویی

   محصولات مشابه