مقالات رابوکالا
فروشگاه

معیارهای انتخاب ماشین لباسشویی

خرید ماشین لباسشویی در نگاه اول وقتی بودجه‌ی شما مشخص باشد خیلی آسان به نظر می‌رسد، اما لازم است که کمی بیشتر دقت کنیم. شاید چیزهایی باشد که به آن‌ها فکر نکرده باشید مانند هزینه استفاده از ماشین لباسشویی: به عبارت دیگر بهتر است کمی پول بیشتری خرج کنید در عوض ماشین لباسشویی بخرید که بهینه‌تر کار کرده و در هزینه آب و برق صرفه‌جویی کنید.
در اینجا ما مواردی که باید در انتخاب ماشین لباسشویی در نظر داشته باشید که برای‌تان شرح می‌دهیم. با توجه به بودجه‌ی خود برخی موارد را باید در نظر بگیرید.

۱- مصرف انرژی

میزان مصرف آب و برق دو فاکتوری هستند که میزان هزینه‌های سالانه کارکرد ماشین لباسشویی را تعیین می‌کنند. برای برخی افراد، این هزینه‌ها به شدت اهمیت دارند بنابراین ماشینی که هزینه‌ی هر بار استفاده از آن کمتر باشد در دراز مدت با صرفه‌تر خواهد بود حتی اگر قیمت بالاتری داشته باشد.

شرکت‌های تولیدکننده برای نشان دادن میزان مصرف از سیستم برچسب انرژی EU استفاده می‌کنند که برچسب دارای اطلاعات کافی در مورد میزان مصرف آن وسیله می‌باشد. مهمترین قسمت برچسب درجه‌بندی میزان مصرف می‌باشد از حرف G به حرف A علامت‌گذاری شده است.

البته بالاترین و بهترین درجه A+++ می‌باشد. همچنین میزان مصرف سالانه ماشین لباسشویی در واحد کیلوات در سال نیز در این برچسب مشخص است.

۲- اندازه‌ی دیگ

اندازه‌ی دیگ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ماشین لباسشویی می‌باشد که به صورت حداکثر وزن لباس‌های خشک قابل بارگذاری در ماشین لباسشویی بیان می‌شود. در حالت عادی، دیگ شش کیلوگرم کافی خواهد بود. همچنین دیگ‌های ۸ یا ۱۰ کیلوگرم می‌توانند نه تنها لباس‌های بیشتری در یک بار بشویند که می‌توان چیزهای بزرگ‌تر مانند پتو یا بالش را نیز با آن‌ها شست. به طور ساده می‌توان گفت که دیگ‌های بزرگ به ازای هر کیلوگرم بهینه‌تر هستند و آب و مواد شوینده‌ی کمتری نسبت به دیگ‌های کوچکتر برای مقدار لباس برابر مصرف می‌کنند.

3- سرعت چرخش

سرعت چرخش به طور ساده حداکثر سرعتی که دیگ می‌تواند در هر دقیقه بچرخد را مشخص می‌کند. در حالت کلی هر چقدر سرعت چرخش بیشتر باشد در انتهای شستشو، لباس‌ها خشک‌تر خواهند بود. ماشین لباسشویی‌های با قیمت پایین دارای سرعت ۱۱۰۰ هستند اما به دنبال سرعت‌های ۱۴۰۰ یا ۱۶۰۰ برای عمل‌کرد بهتر باشید. البته باید توجه داشته باشید که برای ماشین لباسشویی با سرعت‌های بالا تراز بودن وسیله خیلی مهم‌تر می‌شود.

۴ – ویژگی‌های خاص

هر کدام از شرکت‌های تولیدکننده در ماشین لباسشویی‌های تولیدی خود ویژگی‌های مخصوصی برای افزایش کیفیت شستشو و صرفه‌جویی در هزینه‌ اضافه می‌کنند. مثلاً سامسونگ از تکنولوژی اکوبابل استفاده می‌کند که مواد شوینده را توسط آب و هوا حل می‌کنند تا حباب تولید شده و در لباس‌ها نفوذ کند تا لباس‌ها تمیزتر شسته شوند.

۵- مدهای شستشو

به برنامه‌های شستشو ویژه از پیش برنامه‌ریزی شده دقت کنید. ماشین که دارای علامت پشم می‌باشد می‌تواند لباس‌های پشمی را به خوبی بشوید. برخی ماشین‌ها دارای گزینه‌ای برای شستن لباس‌های ابریشمی هم می‌باشند. همچنین ویژگی‌هایی مانند ضد چروک، اتوی آسان نیز هست که برای لباس‌هایی که بعد از شستشو باید اتو شوند مناسب است.

۶- صفحه نمایش و راحتی استفاده

با پیچیده و پیچیده‌تر شدن ماشین‌های لباسشویی، مهم است که مدلی را برخید که برای‌تان قابل‌فهم‌تر باشد. و البته مهم است که صفحه‌ی نمایش ماشین لباسشویی بتواند تنظیمات فعلی را به خوب نشان دهد و اطلاعاتی درباره زمان تمام شدن و وضعیت جاری را ارائه دهد.

بهترین برند ماشین لباسشویی برای خرید چیست؟

در حالی که لوازم خانگی بیشتر برندهای با قیمت پایین می‌توانند سال‌ها بدون مشکل کار کنند، اما وقتی پای ویژگی‌ها، قابل اطمینان بودن و کیفیت ساخت به میان می‌آید تولیدکننده‌های آلمانی و کره‌ی حکم‌رانی می‌کنند. البته قیمت‌های آن‌ها بالا هستند. بوش، زیمنس و نف که متعلق به شرکت BSH هستند محصولاتش را به قسمت‌های مختف تقسیم کرده است: محصولات بوش که دارای قیمت متوسط هستند در حال که زیمنس و نف دارای قیمت بالا می‌باشند. بیشتر ماشین BSH در کارخانه‌های مختلفی در اروپا شامل لهستان و اسپانیا تولید می‌شوند. BSH کیفیت بالای محصولات همه کارخانه‌های خود را به دقت کنترل می‌کند ولی ممکن است تفاوت‌های وجود داشته باشد.

کارخانه‌های آلمانی خیلی بهینه بوده و دارای استانداردهای کنترل کیفی بالایی هستند. طبق اطلاعاتی ما داریم تنها برد میله است که کلاً در آلمان ساخته می‌شود. و شاید این دلیل آن باشد که این برند دارای بیشترین رتبه است.

در نهایت، هیچ ارزیابی برند لوازم خانگی بدون نام برد از سامسونگ کامل نمی‌شود. ماشین‌های لباسشویی این شرکت دارای رتبه‌های بالایی هستند.

معیارهایی که باید هنگام خرید یک ماشین لباسشویی خوب در نظر بگیرید

به‌طورکلی می‌توان معیارهای لازم برای خرید یک ماشین لباسشویی خوب را به دو دسته تقسیم کرد. دسته اول معیارهایی هستند که مربوط به کارایی و کیفیت خود ماشین لباسشویی هستند و دسته دوم معیارهایی هستند که مربوط به آینده‌نگری استفاده از دستگاه است.

کارایی و کیفیت لباسشویی  

1 -مصرف انرژی

 مصرف انرژی و مصرف آب دو عامل مهمی هستند که تعیین‌کننده میزان هزینه شما در سال برای استفاده از ماشین لباسشویی است. سیستم برچسب انرژی اتحادیه اروپا، لوازم خانگی را از A+++ تا A رتبه‌بندی می‌کند و هر چه این رتبه بالاتر باشد، دستگاه کارایی بیشتری دارد.

همچنین هر برچسب دارای یک فرم برای مصرف برق ماشین لباسشویی برحسب کیلووات ساعت در سال و میزان مصرف آب در سال برحسب لیتر است. سعی کنید به دنبال دستگاهی باشید که مقدار این ارقام برای آن‌ها کمتر باشد: بین مدل‌های مختلف تفاوت قابل‌توجهی وجود دارد.

2- ظرفیت لباسشویی

اندازه درام یا ظرفیت لباسشویی و به‌صورت کل وزن لباس‌ها به‌صورت خشک که در یک سیکل شستشو، لباسشویی می‌تواند بشوید، در نظر گرفته می‌شود.

برای یک خانواده معمولی یک لباسشویی 6 کیلوگرمی کفایت می‌کند اما لباسشویی 8 تا 10 کیلوگرمی انتخاب مفیدتری خواهد بود. یک درام بزرگ‌تر کارایی بیشتری داشته و نیاز به آب و مواد شوینده کمتری برای شستن همان مقدار لباسی که در یک لباسشویی کوچک‌تر می‌ریزید، دارد.

3- سرعت چرخش

سرعت چرخش بیان‌کننده سرعت چرخش درام در هر دقیقه است. به‌طور کلی سریع‌ترین زمان چرخش خشک‌کن لباسشویی زمانی است که کار دستگاه رو به پایان است. سرعت چرخش یک ماشین لباسشویی مناسب و اقتصادی در حدود 1100 دور در دقیقه است؛ اما بهترین عملکرد برای دستگاه 1400 یا 1600 دور در دقیقه است.

4- ویژگی‌های خاص

هر شرکت سازنده لباسشویی آپشن‌های خاص خود را طراحی می‌کند، به‌عنوان‌مثال تکنولوژی Ecobuble شرکت سامسونگ، مواد شوینده را با استفاده از آب‌وهوا حل می‌کند تا حباب‌هایی تولید شود که در لباس‌ها نفوذ کرده و به‌طور مؤثری آن‌ها را تمیز کند. سیکل یا برنامه شستشو 15 درجه‌ای آن نیز می‌تواند به صرفه‌جویی در هزینه‌های مشتری کمک شایانی کند.

5- حالت‌های شستشو

به برنامه‌های شستشو در مدل‌های مختلف ماشین لباسشویی و نیاز خود بسیار دقت کنید. یک ماشین لباسشویی دارای تائیدیه woolmark می‌تواند لباس‌های پشمی را بودن آسیب رساندن به آن‌ها بشوید. برخی از ماشین‌ها نیز برنامه خاصی برای لباس‌های ابریشمی دارند. اگر شما اغلب لباس‌های ظریف می‌پوشید حالت شستشوی دستی می‌تواند کارایی زیادی داشته باشد. برخی از ماشین‌ها دارای تنظیمات ضد چروک و اتوکشی آسان هستند که مراقبت از لباس‌هایی که پس از شستشو نیاز به اتوکشی دارند را ساده‌تر می‌سازد.

6- نمایشگر و سهولت استفاده

همان‌طور که ماشین‌های لباسشویی روزبه‌روز هوشمندتر می‌شوند، بسیار مهم است که به‌گونه‌ای طراحی شده باشند که استفاده از آن‌ها برای هر شخصی آسان باشد. داشتن صفحه‌نمایشی که تنظیمات فعلی شما و مدت‌زمان باقی‌مانده از سیکل شستشوی انتخابی را نشان می‌دهد، نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

آینده‌نگری ماشین لباسشویی  

1- داشتن خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش که می‌تواند شامل گارانتی و ارائه قطعات یدکی دستگاه شود، معیار بسیار بااهمیتی برای انتخاب یک ماشین لباسشویی است.

دقت داشته باشید همیشه برای خرید لباسشویی برندهای بسیار متنوعی در بازار وجود دارد که بسیار باکیفیت هستند، اما ممکن است هیچ‌گونه خدمات پس از فروشی در ایران نداشته باشند؛ بنابراین هنگام خرید باید به این نکته توجه کنید که اگر در آینده به هر علتی دستگاه دچار اشکال و نقص فنی شد، آیا برندی که انتخاب می‌کنید نمایندگی رسمی خدمات پس از فروش در ایران دارد؟ آیا قطعات آن در صورت خرابی در بازار وجود دارد؟

اگرچه معیارهای کارایی مهم هستند اما اگر دستگاهی را انتخاب کنید که در آینده و در صورت خرابی قطعات آن نتوانید دستگاه خود را تعمیر کنید، انتخاب خوبی نداشته‌اید و در صورت بروز مشکل جدی به‌احتمال‌زیاد دیگر قادر به استفاده از لباسشویی خود نخواهید بود.

لباسشویی‌های ال جی و سامسونگ از جمله برندهای معتبری هستند که در بازار لوازم‌خانگی ایران نمایندگی‌های رسمی بسیار قدرتمند و قطعات یدکی زیادی دارند و در صورت بروز مشکل می‌توانید با خیال آسوده‌تری برای تعمیر ماشین لباسشویی ال جی یا سامسونگ خود اقدام کنید.

2- نخریدن لباسشویی‌های خیلی جدید

همیشه به خاطر داشته باشید لباسشویی‌هایی که به‌تازگی وارد بازار شده‌اند و هنوز زمان زیادی از تولید و استفاده آن‌ها توسط مشتریان نمی‌گذرد، هرچند که ممکن است معیارهای عملکردی بسیار خوبی داشته باشند و حتی از برند معروفی باشند اما گزینه خوبی برای خرید نیستند، زیرا اولاً به خاطر جدید بودن هنوز عیب‌های تعمیراتی و خط تولیدی آن‌ها به‌طور کامل شناسایی نشده است و ثانیاً قطعات آن‌ها در بازار بسیار کم خواهد بود و در صورت بروز نقص فنی، برای تعمیر آن به مشکل برخواهید خورد.

3- لباسشویی درب از جلو یا درب از بالا

با توجه به تجربیات 22 ساله شرکت دیجی تعمیرگاه در امر نصب، سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی، پیشنهاد می‌شود قطعاً خرید لباسشویی درب از جلو گزینه بهتری است. چرا که لباسشویی‌های درب از جلو در ایران بسیار رایج‌تر هستند و در صورت نیاز به تعمیرات به دلیل فراگیر بودن، قطعات آن‌ها در بازار بسیار بیشتر است. در صورتی‌که قطعات لباسشویی‌های درب از بالا کم بوده و به‌طورکلی تعمیر آن‌ها سخت‌تر و تکنسین‌های متخصص در زمینه تعمیرات آن‌ها بسیار کم است.

بهترین برندها برای خرید ماشین لباسشویی خوب چیست؟

حتی ارزان‌ترین برندهای لوازم‌خانگی نیز می‌توانند سال‌ها بدون مشکل برای شما کار کنند، اما تولیدکنندگان آلمانی مثل بوش و کره جنوبی مثل سامسونگ و ال جی عموماً در مورد ویژگی‌ها، قابلیت اطمینان و کیفیت ساخت بیشترین شهرت را در میان سایر برندها دارند.

لباسشویی‌های ال جی و سامسونگ با بهره‌گیری از به روزترین تکنولوژی‌ها مانند Turbo Clean ،‌True Steam و Ecobuble و همچنین با توجه به داشتن نمایندگی‌های قوی و خدمات پس از فروش مطمئن و همچنین قطعات یدکی بسیار زیاد در بازار ایران می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید ماشین لباسشویی باشند.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید بهترین ماشین لباسشویی

راهنمای خرید بهترین ماشین لباسشویی

امروزه ماشین لباسشویی یکی از وسایل پرکاربرد درون منزل شما است. به این دلیل که ماشین لباسشویی پرکاربرد است پس باید بهترین ماشین لباسشویی را انتخاب کنید. برای خریداری بهترین ماشین لباسشویی باید راهنمای خرید بهترین ماشین ....

راهنمای خرید بهترین ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی | معرفی بهترین برند ماشین لباسشویی

راهنمای خرید ماشین لباسشویی | معرفی بهترین برند ماشین لباسشویی

با توجه به اینکه ماشین لباسشویی به یکی از وسایل ضروری خانگی تبدیل شده است خرید ماشین لباسشویی نیاز به تحقیق و بررسی کامل دارد. یک ماشین لباسشویی خوب نتایج خوبی را به شما ارائه می دهد و شما این را پس از بارها شستن لباس ها در ....

راهنمای خرید ماشین لباسشویی | معرفی بهترین برند ماشین لباسشویی

کدام مارک لباسشویی بهتر است ؟ ال جی یا سامسونگ یا بوش المان یا بوش ترکیه

ماشین لباسشویی خوب، 8 برند ایرانی و خارجی+ قیمت

کدوم ماشین لباسشویی رو بخریم که یه عمر واسمون لباس بشوره؟

بهترین برندهای ایرانی ماشین لباسشویی از نگاه مصرف‌کنندگان کدامند؟

بهترین ماشین لباسشویی 2019 کدامند؟

راهنمای خرید ماشین لباسشویی ، با حداقل قیمت و حداکثر کیفیت

راهنمای جامع خرید ماشین لباسشویی

   محصولات مشابه