مقالات رابوکالا
فروشگاه

نکات کلیدی در انتخاب ذره بین

ذره بین وسیله ای که با آن اشیای ریز را میتوان بزرگ کرد ، بخش اصلی ذره بین از عدسی همگرا درست شده که کار بزرگنمایی را انجام میدهد و یک قاب دسته دار که عدسی ذره بین را محکم نگه می دارد .
برای اینکه بتوانیم با ذره بین اجسام را بزرگ ببینیم باید آنقدر ذره بین را به جسم نزدیک کنیم تا جسم در فاصله کانونی عدسی قرار بگیرد .
اگر در یک روز آفتابی  ذره بین را بین پرتوهای خورشید و کاغذ بگیرید طوری که کاغذ در نقطه کانونی قرار بگیرد گرمای زیادی تولید می شود که می تواند آن را بسوزاند .

ذره بین جزو دستگاههای نوری است، که برای مشاهده اشیا به نحو مطلوب بکار می‌رود. برای رویت اجسام آنها را به چشم نزدیک می‌کنند اما در چشم این نزدیک سازی تا حداقل رویت برای چشم مقدور است. اگر به حداقل رویت برسیم باز هم جسم را به خوبی ببینیم از ذره بین استفاده می‌کنیم. پس ذره بین از جسم کوچک یک تصویر بزرگی ایجاد می‌کند و چشم به جای رویت خود جسم آن را از طریق تصویرش رویت می کنید. برای این منظور جسم را در فاصله کانونی ذره بین قرار می‌دهند تا تصویر مجازی بزرگی داشته باشند. بعضی از دستگاههای نوری مثل ذره بین و عینک فقط از یک عدسی و برخی دیگر مانند دوربین فیلمبرداری از عدسیهای متعدد تشکیل یافته‌اند. کار ذره بین درشت نمایی اجسام است.

ذره بین های معمولی در سه سایز مختلف:

به فروش میرسند ذره‌بین سایز بزرگ که ۱۰۰ میلیمتر ، ذره‌ بین سایز متوسط که ۷۵ میلی متر و ذره بین سایز کوچک که ۴۰ میلیمتر است .
جنس بدنه این عدسیها معمولاً از پلاستیک مات می باشد و تصویر را تا سه برابر بزرگنمایی می‌کند ذره بینهای معمولی عمدتاً برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد تا آنها بتوانند آزمایش های موجود در کتب درسی خود را با ان وسیله انجام داده و درس مورد نظر خود را به بهترین شکل یاد بگیرند .
ناگفته نماند که انواع دیگر عدسی ها در دستگاه‌هایی همچون میکروسکوپ ، تلسکوپ و دوربین وجود دارد اما از آنجایی که این مقاله در رابطه با ذره بین های معمولی می باشد از پرداختن به کاربردهای دیگر عدسی ها اشاره ای نشده است .
برای مشاهده انواع ذره بین در سایز های مختلف در فروشگاه اینترنتی رابوکالا اینجا کلیک کنید .

آشنایی با فاکتورهای مؤثر در انتخاب و خرید ذره بین

در این مقاله به بررسی فاکتورهایی می­پردازیم که حتما باید هنگام انتخاب و خرید ذره بین به آنها دقت کنید. با ما همراه باشید.

  • میزان بزرگنمایی: میزان بزرگنمایی ذره بین فاکتور و عامل مهمی در قدرت کارکرد آن است. حتما دقت داشته باشید که این وسیله را با چه هدفی تهیه می­کنید به عنوان مثال اکثر زمین شناسان بزرگنمایی 10 برابری و یا 5 برابری را تهیه می­کنند. برای بررسی کریستال­ها، مواد معدنی کمیاب و غیره باید ذره بین متناسب با فیلد کاری انتخاب و خریداری کنید.
  • به دقت ذره بین توجه کنید: این نکته بسیار مهم است که ذره بین انتخابی شما تا چه میزان دقت داشته باشید و شما را به اشتباه نیاندازد. به عنوان مثال باید آن را روی یک برگه­ی سفید نگه دارید و به آن نگاه کنید نباید رنگ اضافی ایجاد کند و یا انعکاس تولید کند. اشیاء صاف نباید پیچ خورده و یا تاب خورده بنظر برسند اگر اینگونه است یعنی ذره بین برای خرید مناسب است.
  • میدان دید:میدان دید منطقه ای است که از طریق ذره بین دیده می شود. با افزایش قدرت ، قطر لنز و میدان دید کاهش می یابد. در قدرت 5 (5X) ، میدان دید در حدود 1.5 “است. در 10 قدرت (10X) ، حدود 0.5” است. معمولاً برای اسکن سطوح بزرگتر و قدرت زیاد برای مناطق کوچک بهتر است از قدرت کم استفاده شود.
  • تسکین چشم: حداکثر فاصله چشم می تواند از ذره بین باشد و هنوز نمای کاملی از خود نشان می دهد. تسکین چشم طولانی تر به طور کلی مشاهده راحت تری را ارائه می دهد.
  • عمق میدان: فاصله بین نزدیکترین و دورترین نقاطی که ذره بین در یک موقعیت ثابت در کانون قرار می گیرند. با افزایش قدرت عمق میدان کاهش می یابد.
  • نوع لنز: لنزهای دوتایی و سه تایی حتما باید متناسب با نوع کار انتخاب شوند. برای موضوعات و یا تحقیقاتی که نیاز به مشاهده­ی جزئیات بیشتری دارید حتما باید از لنزهایی با چندین عدسی استفاده کنید تا کیفیت مدنظر خود را پیدا کنید.
  • راحتی چشم: به هر میزان که فاصله­ی چشم شما از لنز ذره بین بیشتر باشد و هنوز بتوانید میدان دید خوبی داشته باشید یعنی وسیله­ی مناسب­تری را انتخاب کرده­اید و چشم شما راحتی بیشتری دارد.
  • پوشش لنز: برای مواقع یا کارهای تحقیقاتی که در نور کم انجام می­شوند خیلی مهم است که لنز ذره بین با پوشش­های ضد انعکاس پوشیده شده باشد. این کار سبب می­شود تا هدر رفت نور کمتر شده و از حداقل نور بیشترین استفاده را ببرد. اکثر افراد از این موضوع اطلاعی ندارند و هنگام خرید چنین گزینه­ای را دنبال نمی­کنند.
  • کیفیت: همیشه لنزهای بزرگ­تر در ذره بین بهتر هستند با اینکه گزینه­هایی هستند که بزرگ­نمایی­های 20 و 30 و حتی 45 برابری را پیشنهاد می­دهند اما در مقابل قیمت پایینی دارند، همین امر نشان می­دهد که ادعای کذب دارند، ضمن اینکه میدان دید آنها به حدی کم است که به آنها نمی­توان ذره بین گفت. لذا نکته­ی گفته شده را حتما در خاطر داشته باشید.
  • فاصله­: حتما به فاصله دقت داشته باشید به این معنا که نباید از ذره بین برای دیدن اشیایی که یک قدم یا بیشتر با شما فاصله دارند استفاده کنید زیرا عملا فایده­ای نخواهند داشت. لذا حتما دقت کنید که هدف شما از خرید این وسیله چیست و اشیایی که قصد مطالعه و بررسی آن را دارید در چه فاصله­ای قرار دارند. برخی اوقات مواد مورد نظر خطرناک هستند و حتما باید از دوربین­های اسکنر از راه دور استفاده شود و اصلا ذره بین گزینه­ی مناسبی نیست.

  مطالب آموزشی مرتبط

  

آشنایی با میکروسکوپ


آشنایی با میکروسکوپ   

میکروسکوپ وسیله ای ست که برای رویت اجسامی که با چشم دیده نمی شوند ، کاربرد دارد. گاهی جسم با چشم دیده میشود اما جزئیات آن بدلیل کوچک بودن نمونه قابل تشخیص نیست مانند یک قطره خون که قابل مشاهده بوده اما سلول گلبول قرمز موجود درون آن با چشم قابل تشخیص نیست ، اینجاست که به میکروسکوپ نیاز پیدا خواهید نمود. در واقع میکروسکوپ ابزاری ست که چیزهایی را به شما نشان میدهد که تا بحال با چشم غیر مسلح ندیده اید از اینرو همیشه شما را شگفت زده خواهد کرد. ادامه مطلب

آشنایی با میکروسکوپ

 

   محصولات مشابه