مقالات رابوکالا
فروشگاه

نکاتی که هنگام خرید یک یخچال فریزر خوب باید بدانید

نمایشگر و آلارم قرار گرفتن نمایشگر دیجیتالی روی بدنه نه تنها جلوه بهتری به یخچال فریزر می دهد بلکه با یک نگاه به آن می توانید هر نوع اشکالی در سیستم خنک کنندگی یا موتور را تشخیص دهید. نمایشگرهای LED نسبت به نمایشگرهای LCD تفاوت چندانی در ظاهر ندارند اما قیمتشان بالاتر است.                                 
کنترل سرمایه برفک زدایی و تصفیه هوا                                      
برفک زدایی اتوماتیک یکی از مهمترین قابلیت های یخچال فریزر به حساب می آید چون نه تنها زحمت شما را کم می کند بلکه مصرف برق دستگاه را هم پایین می آورد. هر چه تعداد سیستم های خنک کنندگی بالاتر باشد کیفیت خنک کنندگی بالاتر می رود و البته تاثیر مستقیمی روی قیمت یخچال فریزر خواهد داشت.                     
 استفاده از کربن در بدنه و لاستیک دور در ضدباکتری، باعث می شود مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشد و البته بوی مواد غذایی درون محفظه یخچال یا فریزر پخش نشود.                                
محفظه صفر درجه و بار خانگی                                       
 این امکانات تقریبا امکانات اضافه و غیرضروری به حساب می آید. هر چند بارخانگی کمک می کند تا طول عمر یخچال بالاتر بروداما محفظه صفر درجه تنها برای مواد غذایی تازه کاربرد دارد. اگر عادت به خرید روزانه دارید حتما به داشتن محفظه صفر درجه در مدل انتخابی تان دقت کنید.                                      
برچسب انرژی                          
 در بین یخچال های موجود در بازار ایران چه مدل های تولید داخلی و چه مدل های وارداتی می توانید مدل هایی در رده مصرف انرژی A پیدا کنید اما برچسب مصرف انرژی +A را تنها در مدل های وارداتی می بینید. این برچسب هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ میران به صرفه و اقتصادی بودن یخچال اهمیت زیادی دارد.                             
تعداد محدودی از خریداران قبل از خرید می دانند چه مدلی با چه ظرفیتی مناسبشان است. در حالی که انتخاب ظرفیت مناسب شاید سخت ترین و مهم ترین بخش خرید یخچال فریزر به حساب بیاید. به طور معمول برای یک خانواده دو نفره یخچالی با ظرفیت ۱۶۰ تا ۲۰۰ لیتر کفایت می کند اما برای خانواده های پرجمعیت بهتر است سراغ مدل های ۵۰۰ تا ۷۰۰ لیتری بروید که شامل مدل های ساید بای ساید و دوقلو می شود.                       
یخچال های هتلی                       
 تنها زمانی که فضای کافی برای قرار دادن مدل های بزرگتر وجود نداشته باشد خریدن این مدل ها پیشنهاد می شود. قیمت مدل های هتلی تفاوت خیلی کمی با مدل های دو در بالا و پایین دارد و ظرفیتشان بین سه تا هفت فوت است. بزرگترین نقطه ضعف یخچال های هتلی نداشتن جایخی و فریزر است. اگر با تمام این تفاسیر قصد خرید یخچال هتلی را دارید می توانید مدل ۱۷۰-AFR هوور را با ظرفیت ۶ فوت و قیمت ۳۴۰ هزار تومان انتخاب کنید. اگر هم بخواهید از برندهای شناخته شده تر و البته گران قیمت تر انتخاب کنید مدل پنج فوتی ERU13500 الکترولوکس با قیمت یک میلیون و ۳۵۵ هزار تومان در بازار وجود دارد.                                   
یخچال های دو در                          
این مدل ها به خاطر ظرفیت پایین فریزر و فضای کم چندان پیشنهاد نمی شود اما برای آشپزخانه های کوچک گزینه ای بهتر از این مدل ها وجود ندارد. مدل ۱۶۶۶-RF امرسان ۱۶ فوت ظرفیت دارد، تنها با بدنه سفیدرنگ تولید می شود و برای کسانی مناسب است که با بودجه کم می خواهند یخچال فریزر انتخاب کنند. .                         
 ساید بای سایدها                             
 پرفروش ترین مدل های یخچال فریزر در بازار ایران مدل های ساید بای ساید است. فروش بالای این مدل ها شاید بیشتر به خاطر طراحی بدنه و زیبایی ظاهری شان باشد اما ظرفیت ایین فریزر مدل های ساید بای ساید باعث می شود خانواده های پرجمعیت زحمت و هزینه خرید یک فریزر جداگانه را متحمل شوند.                              
یخچال فریزرهای سه در                               
  بعضی از مدل های سه در جزو دسته ساید بای سایدها هستندو بعضی دیگر در دسته مدل های یخچال فریزر بالا و پایین قرار می گیرند. تنها مزیت خرید این مدل ها امکان تنظیم جداگانه یکی از محفظه هاست. البته به خاطر تفکیک فضا و قابلیت استفاده از درهای مختلف هم دسترسی آسانتری به مواد غذایی خواهید داشت و هم آسیب پذیری دستگاه پایین می آید.                                   
 یخچال فریزرهای دوقلو                              
مدل های دوقلو را با دقت بیشتری انتخاب کنید. قیمت این مدل ها کمی بیشتر از مدل های ساید بای ساید است و فضای زیادی اشغال می کند. در نتیجه تنها برای آشپزخانه های بزرگ مناسبند. از طرفی فریزر فضای بسیار زیادی دارد و حجم بالایی از مواد غذایی را در خود جای می دهد.                                                     
فریزر بهترین جا برای نگهداری طولانی مدت غذا نیست                        
دما در فریزر نیز هر زمان که در آن باز و بسته می شود تغییر می کند. ممکن است غذا یخ زده باقی بماند اما روند فریز شدن آن کند پیش برود و کریستال های یخی یا به اصطلاح برفک نیز داخل فریزر ایجاد شود، بنابراین تا می توانید درهای فریزر را فقط در مواقع لزوم باز کنید .

انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می شوند. هر نوع یخچال برای کاربری خاصی طراحی می شود که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر همه مدل ها را به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد. 

1-یخچال بالا پایین مدل فریزر بالا

در یخچال های بالا پایین مدل فریزر بالا ، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. بعضی از افراد از روی اجبار و به این دلیل که وقت اشپزی ندارند ، یک بار غذا درست می کنند و بعد هر روز هفته ان غذا را دوباره گرم می کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید ، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است چون فریزر همیشه دم دست است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


2-یخچال بالا پایین مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال ها ، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است. اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می کنید ، یخچال فریزر پایین ، برای شما مناسب تر است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


3-یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر های دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال های ساید بای ساید دارند. در واقع می شود گفت ساید بای ساید هم به نوعی، یخچال فریزر دوقلو به حساب می اید. یخچال فریزر های دوقلو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با ساید بای ساید ندارند. اما اندازه یشان بزرگ تر است. اگر اشپزخانه تان کوچک است به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جادار است.

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی تواند کارتان را راه بیندازد. البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزر های فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نسبت به دوقلوها بیشتر است. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


4-یخچال فریزر ساید بای ساید Side by side

یخچال ساید بای ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستند. همانطور که از نام این مدل مشخص است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند (مثل یخچال فریزر های دوقلو). امکانات یخچال های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی است. ساید بای ساید در واقع به نوعی یخچال فریزر دوقلو بپیشرفته تر است. تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته می شود و معمولا در یخچال های ساید با ساید هم ، اندازه یخچال بزرگتر از فریزر است. اغلب Side by side ها امکانات خوبی دارند مثل یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن. مدل های هوشمند امکاناتی چون دستیار صوتی، اینستا ویو، امکان پخش اهنگ، سیستم عامل و اتصال به اینترنت را دارند. در واقع هرچقدر امکانات یخچال بیشتر باشد، قیمت هم بیشتر است. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال

ظرفیت مناسب یخچال ساید بای ساید

بهترین اندازه برای ساید بای ساید 28 فوت است. به دلیل اینکه ساید بای ساید های 28 فوت در اغلب آپارتمان ها به راحتی جا به جا می شوند. اگرچه فضای راه پله اکثر اپارتمانی های جدید برای انتقال وسایل منزل مناسب است. اما هنوز هم راه پله خیلی از آپارتمان ها کوچک است و بالا و پایین بردن وسایلی مثل یخچال واقعا سخت است. اندازه 28 فوت از هر لحاظ عالی است و معمولا در اسباب کشی دردسر کمتری دارد.


5-یخچال فریزر در فرانسوی یا فرنچ دور French door

یخچال های درب فرانسوی یا فرنچ دور از همه مدل ها جادارتر و البته گران تر هستند . فرنچ دور معمولا دو تا درب در بالا دارد و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین. یخچال فرنچ دور بسیار جادار است و جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه‌تان می دهد. یخچال درب فرانسوی یا French door فقط برای خانه های بزرگ با حداقل جمعیت 5 نفر مناسب است. چون فرنچ دور واقعا برای یک خانواده 2 نفره طراحی نشده است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


رنگ مناسب برای یخچال فریزر

رنگ یخچال هم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به ان توجه کنید. ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، می خواهیم درباره رنگ های مختلف یخچال چند نکته مهم را خدمتتان عرض کنیم.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

یخچال فریزر سفید

رنگ سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال است. چون یخچال های سفیدرنگ معمولا ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند. اگر موقع اسباب کشی خط و خشی رویش بیافتد کمتر دیده می شود. برای ترمیم خط و خش همیشه یه راه حل وجود دارد. سفید با هر رنگی ست می شود.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به اشپزخانه تان می دهد. رنگ نقره ای تقریبا خنثی است. به این معنی که با هر رنگی می تواند ست شود اما با لوازم مشکی خیلی شیک تر و مدرن تر به نظر می اید. در حال حاضر اغلب یخچال های موجود در بازار نقره ای هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم اشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرن تری به اشپزخانه تان می دهد. اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد. کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم می اید. مثلا کافیه یک خط روی یخچال بیافتد. در ضمن اغلب یخچال های مشکی همین گونه هستند که وقتی دستتان را روی بدنه اش می کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می ماند که خیلی از خانم ها به این مسئله حساس است.

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلا اگر یک یخچال قرمز بخرید ، نمی توانید بقیه لوازم مثل لباس شویی را با ان ست کنید. و رنگ های فانتزی معمولا بعد از مدتی از چشم می افتند. اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و می خواهید حتما یک رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می کنیم یک رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید. چون یخچال فریزر وسیله ای است که شما در طول روز زیاد باهاش کار دارید. بنابراین دیدن رنگ های جیغ ممکن است برای روحیه‌تان مناسب نباشد و به مرور زمان عصبی تان می کند (مثل رنگ قرمز).

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

بودجه شما برای خرید یخچال فریزر چقدر است ؟

بیشتر افراد توانایی خرید یخچال های گران قیمت را ندارند. یخچال نقش بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها دارد. هر خانواده در طول عمرشان ممکن است فقط 2 یا 3 عدد یخچال بخرند، بنابراین برای خرید یخچال فریزر هزینه کنید. اما اگر بودجه تان محدود است به این دو نکته مهم حتما دقت کنید :

نکات مهم در هنگام خرید یخچال فریزر و امکانات یخچال ها

موقع تحویل گرفتن یخچال، به محل قرار گرفتن برچسب انرژی دقت کنید. ممکن است یک قسمتی روی بدنه یخچال اسیب دیده باشد و فروشنده برای اینکه مشتری متوجه این مسئله نشود برچسب انرژی را روی ان قسمت بچسباند. برچسب یخچال معمولا در گوشی سمت چپ و بالای یخچال چسبانده می شود.

سعی کنید یخچالی بخرید که زیرش چرخ داشه باشد. چون معمولا خانم ها زحمت تمیز کردن و نگهداری اشپزخونه را می کشند. و به همین خاطر جابه جایی یخچال بدون چرخ برایشان غیر ممکن است. البته الان دیگر خیلی از یخچال های موجود در بازار چرخ دارند اما به هر حال باز هم حواستان باشد.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس ویژگی ها

خب مسلما همه می دانند که آب سرد کن چیه اما نکته مهمی که وجود دارد این است که ابسردکن ها دو مدل هستند. یک مدل معمولی است و شما باید خودتان به صورت دستی داخلش آب بریزید و یک مدل جدیدتر است که شلنگ دارد و مستقیم به لوله آب وصل می شود. این مدل به مراتب بهتر است چون شما همیشه توی یخچال تان آب سرد دارید.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

یخساز ها هم دو مدل است. یک مدل معمولی است که فقط جایش توی یخچال مشخص است و باید به صورت دستی تنظیم کنید. اما یک مدل دیگر هم هست که به صورت اتومات یخ می سازد و فقط کافی است یک دکمه را فشار دهید تا به اندازه نیازتان یخ بریزد. معمولا یخساز های اتومات دو نوع یخ می سازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگر هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا عالی است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

door in door در واقع یک نوع طراحی جدید و مدرن است که روی درب اصلی یخچال یک درب دیگر هم کار گذاشته می شود. داخل درب دوم می توانید بطری های نوشیدنی تان را قرار دهید و اگر زمانی خواستید نوشیدنی میل کنید به جای اینکه در بزرگ را باز کنید فقط کافی است در کوچک را باز کنید و خیلی راحت نوشیدنی را بردارید و نوش جان کنید. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات


نتیجه گیری راهنمای جامع خرید یخچال فریزر 

اکیدا توصیه می کنم پیش از خرید یخچال تو اینترنت مطالعه کنید. مطالب ، عکس ها و ویدیو های زیادی درباره مدل های مختلف یخچال وجود دارد. همه را ببینید و بعد مدل مناسب را انتخاب کنید. اگر بصورت انلاین هم خرید می کنید حتما مدل مورد نظر را داخل سایت بررسی کنید و با فروشنده هم مشورت کنید تا با توجه به نیازتان مدل مناسب را معرفی کند. امروزه خرید انلاین خیلی به صرفه است و در صورت وجود مشکل، بیشتر فروشگاه ها ضمانت تعویض کالا را دارند. پس جای نگرانی وجود ندارد اما حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر

خرید یخچال یکی ازمهم‌ترین و گران‌ترین لوازم موجود در منزل است و باید طوری بهترین یخچال را انتخاب کنید که بیش از 10 سال عمر مفید داشته باشد. همچنین باید برای خرید یخچال خوب وقت بگذارید و در مورد انتخاب بهترین مارک یخچال فری....

راهنمای خرید یخچال فریزر

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

وقتی صحبت از یخچال و فریزر امروزه است ، گزینه ها فراتر از گرفتن یک لیوان آب یخ بدون نیاز به باز کردن درب هستند. با استفاده از پنل های سفارشی ، می توانید داخلی را بسازید که دقیقاً با کابینت های آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد ....

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

بهترین یخچال ایرانی - معرفی برترین برندها

یخچال چی بخریم ؟راهنمای خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید خوب

۸ مدل یخچال فریزر دوقلو محبوب در بازار ایران کدامند؟

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

   محصولات مشابه