مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید هارد دیسک

هارد دیسک یکی از قدیمی ترین قطعات کامپیوتر است که همچنان جایگاه خود را در سیستم های امروزی کمابیش حفظ کرده و تاکنون در برابر هجمه اس اس دی مقاومت خوبی از خود نشان داده است. هنوز بسیاری از دستگاه ها مانند ذخیره سازهای تحت شبکه و سیستم های نظارتی به هارد دیسک نیازمند هستند. همچنین افزایش نرخ ارز باعث افزایش عجیب غریب قیمت اس اس دی ها و رو آوردن مجدد کاربران به هارد دیسک شده است. از این رو بر آن شدیم تا راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال و اکسترنال را پس از یک سال به روز رسانی کنیم. هارد دیسک‌ها از نظر ظاهری به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می شوند.

هارد اینترنال یک حافظه داخلی در سیستم‌های کامپیوتری است که فضای کافی برای سیستم و ذخیره‌سازی اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهد. هر هارد دیسکی طول عمری دارد و بالاخره از بین می‌رود؛ بنابراین طبیعی است که بعد از چند سال به دنبال یک هارد دیسک جدید باشید؛ تا آن را جایگزین کنید. در این راستا برندها و مدل‌های متنوعی وجود دارند. در میان این همه مدل‌ها، چه هارد دیسکی برای شما مناسب‌تر است؟ خبر خوب این است که خرید سخت‌افزار سخت نیست و شما می‌توانید با استفاده از چند نکته کلیدی یک هارد دیسک خوب بخرید. تا زمانی که دستورالعمل‌های زیر را دنبال می‌کنید لازم نیست نگران خرید هارد دیسک  باشید.

هارددیسک داخلی (هارد اینترنال) چیست؟

هارد دیسک یا همان هارد درایو وسیله‌ای برای ذخیره انواع اطلاعات و داده‌ها به صورت دائمی می‌باشد. در سیستم کامپیوتری، هارد درایو داخلی به صورت درایو سی به نمایش در می‌آید (در ویندوز).  هارد درایوهای داخلی یا اینر در داخل کیس و یا لپ‌تاپ قرار می‌گیرند و بر خلاف هارد درایوهای اکسترنال جابه جا نمی‌شوند. هاردهای اکسترنال و اینترنال از نظر اجرا و ذخیره اطلاعات با هم تفاوت ندارند؛ تنها برای هاردهای اکسترنال یک بدنه محافظ در نظر گرفته شده است و با رابط کاربری یو اس بی به کامپیوتر وصل می‌شود. اما هارد درایوهای اینترنال از رابط SATA درونی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود سرعت آن‌ها بیشتر شود. این هارد درایوها به دو صورت HDD (قیمت کم‌تر، سرعت کمتر و ظرفیت بالا) و هارد درایوهای SSD (قیمت بیشتر، سرعت بیشتر و ظرفیت کمتر) در بازار وجود دارند.

هارد دیسک HDD یا SSD حافظه حالت جامد

هارد درایو SSD جدیدتر هستند و سرعت بیشتری دارند. دلیل سرعت بالای SSD عدم وجود حرکت مکانیکی در آن‌ها است. این عدم حرکت مکانیکی در اس اس دی‌ها باعث می‌شود تا مصرف انرژی کمتری داشته باشند و انرژی در آن به دلیل اصطکاک از بین نرود. بنابراین استفاده از SSD در لپ تاپ باعث می‌شود؛ عمر باتری لپ تاپ بیشتر شود. بنابراین اگر سرعت درایو، اندازه و کاهش مصرف انرژی برای شما مهم است و می‌توانید هزینه بیشتری بپردازید و از SSD استفاده کنید و مطمئن شوید دستگاهتان با آن سازگار است. اما اگر به ظرفیت بالاتری نیاز دارید SSD این ظرفیت را در اختیار شما قرار نمی‌دهند و بهتر است سراغ HDD بروید.

راهنمای خرید هارد دیسک

عواملی که در هنگام خرید هارد اینترنال باید به آن توجه کنیم:

۱. اندازه هارد دیسک

هارد درایوها تنها به دو شکل ارائه می‌شوند؛ درایوهای ۳.۵ اینچی و ۲.۵ اینچی. که امروزه لپ تاپ‌ها بیشتر از هارد دیسک‌های ۲.۵ اینچی استفاده می‌کنند. اندازه SSD ها کوچک‌تر است؛ زیرا آن‌ها بخش متحرکی ندارند و در اندازه ۲.۵ اینچی ارائه می‌شوند. البته برخی از برندها SSD های ۳.۵ اینچی نیز تولید می‌کنند. هارد درایوهای داخلی ۳.۵ اینچی در اندازه ۱۹ در ۱۰۱ در ۱۴۶ میلی‌متر و  هارد درایوهای ۲.۵ اینچی دارای اندازه‌ای معادل با ۲۵ در ۱۰۱ در ۱۴۶ میلی‌متر هستند.

۲. رابط هارد دیسک

هارد دیسک‌ها دارای رابط‌هایی هستند که آن‌ها را به مادر بورد متصل می‌کند. در زمینه اتصالات و رابط، بیشتر  این هارد درایوها از اتصالات ساتا استفاده می‌کنند. هاردهای قدیمی‌تر که قبل از استاندارد SATA ایجاد شده بود، به احتمال زیاد از اتصال دهنده‌های IDE استفاده می‌کردند. در صورتی که دستگاه شما قدیمی است؛ می‌توانید با استفاده از رابط‌ها، IDE مادربورد را به SATA و یا برعکس این حالت تبدیل  کنید. در پورت‌های IDE که معمولاً در مدل‌های قدیمی‌تر استفاده می‌شود؛، کابل‌ها و سیم‌های رابط فضای زیادی را در کیس به خود اختصاص داده‌اند؛ اما در مدل ساتا، کابل‌ها و سیم‌های رابط هارد و مادربرد فشرده‌تر و منظم‌تر شده‌اند که علاوه بر شکل ظاهری مناسب، عملکرد بهتری هم دارند. درایوهای خارجی نیز از طریق پورت یو اس بی متصل می‌شوند.

راهنمای خرید هارد دیسک

مشخصات و عملکرد

تا این قسمت شما متوجه  شده‌اید چه نوع هارد درایوی برای سیستم شما مناسب است. از این بعد باید متناسب با بودجه خود یک هارد درایو داخلی مناسب انتخاب کنید.

۳. ظرفیت

یکی از ویژگی‌های مهمی که باید در انتخاب هارددیسک داخلی در نظر گرفته شود؛ ظرفیت آن است که به صورت گیگابایت ارائه می‌شود. درواقع میزان فضایی است که هارد درایو در اختیار شما قرار می‌دهد تا اطلاعات سیستم و داده‌های خود را در آن قرار دهید  شما باید متناسب با نیازتان از یک هارد درایو با ظرفیت مناسب استفاده کنید. مثلاً اگر مصارف شما عادی است و ظرفیت زیادی نیاز ندارید لازم نیست مدل‌های چند ترابایتی آن را انتخاب کنید. این هارد درایوها از ۶۴ گیگابایت به بالا در دسترس هستند و مدل‌های چند ترابایتی آن نیز در بازار وجود دارد. در صورتی که بازی‌های کامپیوتری انجام می‌دهید؛ می‌توانید سراغ هارد درایوهای ۲ ترابایتی بروید؛ در غیر این صورت و در استفاده عادی و معمولی، ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت تا یک ترابایت نیز برای شما مناسب است.

۴. سرعت چرخش

سرعت ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات در هارد درایوها از طریق حرکت مکانیکی و سرعت چرخش آن‌ها به دست می‌یابد. این سرعت در هاردهای مختلف متفاوت است و شما بسته به نیازتان باید به این فاکتور توجه کنید. اگر چند وظیفه را به صورت هم‌زمان انجام می‌دهید؛ بهتر است از هارد درایوها با سرعت چرخش بیشتری استفاده کنید و  این سرعت با واحد دور بر دقیقه RPM اعلام می‌شود و تا ۱ هزار دور دقیقه و یا بیشتر نیز وجود دارد.

۵. حافظه بافر

زمانیکه یک سیستم درخواست اطلاعاتی را می نماید ، هارد دیسک علاوه بر اینکه می بایست بازیابی داده درخواستی ر ا انجام دهد بلکه مسئولیت استقرار ( load ) داده در بافر مربوطه به خود را نیز برعهده دارد . بدین ترتیب در صورتیکه پردازنده درخواست مجدد همان اطلاعات قبلی را داشته باشد ، اطلاعات مورد نیاز آن از طریق بافر هارد دیسک تامین خواهد شد . استفاده از دو مگابایت بافر، ظرفیت مناسبی در این رابطه می باشد . در مواردیکه از برنامه های خاصی نظیر فتوشاپ ، استفاده می شود ، ظرفیت هشت مگابایت برای بافر ، منظقی بوده و اثرات مثبتی را در رابطه با افزایش کارائی سیستم بدنبال خواهد داشت .

۶. سرعت جست‌وجو

زمانی که هارد دیسک شما به اطلاعاتی نیاز داشته باشد؛ باید به دنبال آن بگردد. در این بین، سرعت دسترسی و پیدا کردن این اطلاعات اهمیت پیدا می‌کند. در واقع سرعت دسترسی هارد درایو به اطلاعات، با واحد میلی ثانیه بیان می‌شود که یک فاکتور مهم در خرید هارد اینترنال است. سرعت یافتن اطلاعات در هارد درایو با سرعت چرخش آن رابطه مستقیمی دارند.

راهنمای خرید هارد دیسک

۷. قیمت

قیمت هارد درایوها بسته به مشخصات بالا کم و زیاد می‌شوند؛ اما بیشتر شرکت‌ها در ارائه هارد درایوهای خود با افزایش ظرفیت، قیمت را نیز بالاتر می‌برند. در واقع هر چه ظرفیت هارد درایو بیشتر باشد؛ قیمت آن بیشتر است و این فاکتور بیشترین تأثیر بر قیمت تمام شده آن را دارد. بعد از ظرفیت عواملی دیگری مانند سرعت چرخش و حافظه موقت و برند آن نیز تأثیر می‌گذارد.

۸. برند

بنابراین این شما هستید که متناسب با نیازتان و با توجه به برندها و محصولاتی که در دسترس است یک مدل مناسب انتخاب می‌کنید. شرکت‌های متنوعی در این زمینه فعالیت دارند. علاوه بر این شما می‌توانید از روی نرخ خرابی یا همان Failure rate هر برند به آن اعتماد کنید. منظور از نرخ خرابی عمر مفید یک هارد درایو نیست؛ بلکه نرخ خرابی در واقع تعداد دفعاتی است که در یک سال مجبور می‌شوید هارد دیسک خود را تعویض کنید که در هر شرکتی متفاوت است. در این میان شرکت‌هایی مانند وسترن دیجیتال، سیگیت، هیتاچی، توشیبا یا سامسونگ هارد درایوهای خوب و با کیفت تولید می‌کنند.

9 سرعت اینترفیس 

حداقل ( Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳) ، پیشنهادی (Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳ ) ، حداکثر ( Ultra ATA/۱۰۰ or ATA ۱۳۳)
تفاوت سرعت بین درایوهای ATA/۱۰۰ و ATA/۱۳۳ برای اكثر كاربران مشهود و قابل ملاحظه نخواهد بود. برای اینکه از سرعت درایوهای انتخابی بطرز موثری استفاده شود، می بایست سرعت آنان با كامپیوتر سازگار باشد ، در غیر اینصورت می بایست ار کارت هائی استفاده شود که سرعت درایو را با سرعت كامپیوتر هماهنگ نماید.

 سرعت RPM هارد دیسک چیست؟

به تعداد چرخش دیسک داخل هارد در دقیقه، RPM گویند. برای مثال 5400RPM بدین معناست که در دقیقه 5400 دور دیسک می چرخد تا انتقال اطلا  عات صورت پذیرد. هرچه میزان این سرعت بالاتر باشد، عملکرد هارد دیسک سریعتر و سرعت انتقال اطلاعات بیشتر خواهد بود.

کش Cache هارد دیسک چیست؟

کش هارد دیسک یا Buffer، به میزان حافظه موقت موجود در هارد دیسک گفته می شود که واسط انتقال اطلاعات از/به دیسک سخت است و جابه جایی و خوانش اطلاعات، تا جایی که امکان پذیر باشد از داخل این حافظه کش صورت می پذیرد. هرچه میزان کش هارد دیسک بیشتر باشد، حجم بیشتری از اطلاعات درون آن جای می گیرد و سرعت جابه جایی اطلاعات بیشتر می شود. بنابراین هرچه حجم حافظه کش بیشتر باشد، هارد دیسک عملکرد سریعتری دارد.  

هارد دیسک هیبریدی SSHD چیست؟

هارد دیسک هیبریدی که به صورت اختصار، HHD یا SSHD نامیده می شود، به نوعی از هارد دیسک گفته می شود که حجم قابل توجهی مثلا 8 گیگابایت از حافظه های NAND را درون خود جای داده است تا به عنوان یک کش قدرتمند، عملکرد کلی هارد دیسک را افزایش دهند و سرعت Boot کامپیوتر را به مانند SSD سریعتر کنند. هارد دیسک‌های هیبریدی به سختی یافت می‌شوند و کمی گران قیمت تر هستند.   

 نکاتی دررابطه با خرید هارد دیسک:

استفاده از كامپیوترهای جدیدتر. کامپیوترهای جدیدتر قادر به استفاده مطلوب از مزایای یک درایو با ظرفیت بالا می باشند ( افزایش کارائی ) . سیستمی كه دارای پردازنده ای با سرعت پائین و یا میزان اندکی حافظه اصلی می باشد ، نمی تواند از تمام ظرفیت و پتناسیل های هارددیسك انتخابی ، بنحو احسن استفاده نماید. در صورتیکه یک کامپیوتر ارزش ارتقاء را داشته باشد ( سیستم موجود دارای کارآئی لازم می باشد ) می توان بمنظور دستیابی به ظرفیت ذخیره سازی بیشتر ، هارد آن را بتنهائی ارتقاء داد.
اطمینان از وجود فضای كافی درون كیس .اكثر کیس های استفاده شده در كامپیوترهای شخصی حداقل دارای یک و یا چندین محل برای نصب هارد می باشند.با استفاده از دفترچهٔ راهنما و یا با باز نمودن كیس ، می توان بررسی لازم در خصوص وجود فضای کافی را انجام داد( خصوصا" در مواردیکه قصد استفاده از یک هارد جدید و نگهداری هارد قدیم وجود داشته باشد ).
تهیه هارد دیسک با ظرفیت بیشتر از نیاز اولیه .پیشنهاد می گردد همواره هارد دیسکی با ظرفیت بیش از نیاز اولیه ، انتخاب گردد. ظرفیت انتخابی می بایست پاسخگوی نیازهای آینده بوده و لازم است باتوجه به نوع استفاده از کامپیوتر در حال و آینده ، تصمیم مناسبی در اینخصوص اتخاذ گردد.
سازگاری سرعت هارد انتخابی با سرعت اینترفیس كامپیوتر. سرعت درایوهای ATA/۱۰۰ و ATA/۱۳۳ بمراتب از سرعت اینترفیس های كامپیوتر بیشتر است ( خصوصا" اگر از زمان خرید كامپیوتر یك سال گذشته باشد). قبل از انتخاب هارد دیسک ،می بایست با استفاده از دفترچه های راهنمای كامپیوتر كه فروشندگان ارائه می نمایند، سرعت اینترفیس های كامپیوتر را مشخص نمود.
تهیه هارد دیسک با قیمت مناسب .رقابت تنگانتنگی بین تولید كنندگان درایوها وجود داشته و اكثر فروشندگان كاربران را بدلیل اختلاف ناچیز قیمت ، ترغیب به تهیه هارد دیسک های با ظرفیت بالاتر می نمایند. این امر در خصوص درایوهایی با ظرفیت پایین تر صادق است چرا كه آخرین ظرفیت های موجود در بازار به علت تولید كم دارای قیمت بالاتری هستند. بنابران پیشنهاد می گردد هرگز به دنبال آخرین ظرفیت موجود در بازار نباشید.
تهیه بسته كامل( کیت ) درایو .این نوع بسته ها شامل قطعه سخت افزاری،كابل ها ،دفترچه راهنما و در برخی موارد درایور مورد نظر برای نصب می باشد.

مطالب آموزشی مرتبط:

انواع تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات

انواع تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات

روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات بسیار متنوع هستند؛ اما در دنیای رایانه‌ها بنا به تعریف کارکرد حافظه‌های جانبی، دو مدل درایو ذخیره‌سازی از نوع هاردهای مکانیکی و حافظه‌های الکترونیکی بیشترین رواج دارند؛ این دسته‌بندی چن....

انواع تجهیزات ذخیره‌سازی اطلاعات

راهنمای خرید بهترین و مناسب تریت فلش مموری

راهنمای خرید بهترین و مناسب تریت فلش مموری

با رشد فضاهای ذخیره سازی ابری و سرویس‌هایی که این نوع فضا را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، خرید و استفاده از یک حافظه خارجی برای انتقال و ذخیره ضروری نیست. اما در حالی که ایمیل‌ها، دراپ باکس و سایر سرویس‌های ذخیره ساز....

راهنمای خرید بهترین و مناسب تریت فلش مموری

راهنمای خرید هارد اکسترنال

راهنمای خرید حافظه ssd

راهنمای خرید فلش مموری

   محصولات مشابه