مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

امروزه در اغلب خانه ها از یخچال برای نگهداری و انجماد مواد غذایی استفاده می شود. با گذشت سال ها ، یخچال از یک جعبه خنک کننده با تعدادی قفسه ساده به یک وسیله ای پیچیده تبدیل شده است و دارای تنوع زیادی است که قیمت های متفاوتی هم دارند و احتمالا فرکر کنید هرچقدر بیشتر هزینه کنید بهتر است اما اینطور نیست. مهم ترین نکته برای خرید یخچال این است که انتظارتتان را از این وسیله مشخص کنید. ما در مطلب راهنمای جامع خرید یخچال فریزر همه جوانب یک یخچال فریزر را مورد بررسی قرار داده ایم تا در انتخاب مدل مناسب به شما کمک کنیم. پس اگر قصد خرید یخچال فریزر دارید، این مطلب را تا انتها بخوانید. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

واحد فوت در اندازه یخچال فریزر چیست ؟

اندازه یخچال فریزر نقش بسیار مهمی در خرید شما دارد. قبل از اینکه بخواهیم بررسی کنیم که چطور امکان دارد اندازه یخچال مورد نیاز خودمان را تخمین بزنیم باید بدانیم که ابعاد یخچال چطور اندازه گیری می شود. فروشنده ها بیشتر اندازه یخچال را با فوت اعلام می کنند. به همین خاطر ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، ابتدا به بررسی واژه‌ی گنگ فوت می پردازیم. البته در اصل یخچال فریزر با لیتر محاسبه می شود و به کار بردن فوت بیشتر برای تبلیغ است و در اکثر مواقع دقیق نیست.

مطلب پیشنهادی»  منظور از فوت در یخچال چیست ؟

محاسبه ظرفیت یخچال

برای محاسبه اندازه یک یخچال از واحد فوت مکعب استفاده می شود که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر روش محاسبه ان را شرح می دهیم. هر فوت مکعب (Cubic Foot) برابر با 28٫3168 لیتر می باشد. هر لیتر فضایی به اندازه یک مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال می کند، بنابراین :

1 لیتر = یک مکعب 10 * 10 * 10

1 فوت مکعب = 28٫3168 لیتر

1 فوت مکعب تقریبا برابر است با 28 تا مکعب 10 * 10* 10

امیدوارم که متوجه شده باشید. بنابراین یک یخچال 12 فوت، فضایی به اندازه 336 مکعب 10 در 10 در 10 را اشغال می کند (336=2*28).

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر

یخچال فریزر شما باید چه اندازه ای باشد؟

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی دارد که در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ان ها را شرح می دهیم.

مطلب پیشنهادی»  ابعاد و اندازه استاندارد تمام یخچال ها

یخچال فریزر مناسب برای خانواده های پر جمعیت

خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ و پر جمعیت محسوب می شوند. هر چه تعداد اعضای خانواده بیشتر باشد خوراکی و اشامیدنی بیشتری نگهداری می شود. برای خانواده های بزرگ ما یک یخچال 18 فوت را توصیه می کنیم. البته بستگی به مصرف خانواده ها دارد و برای خانواده هایی که پر مصرف هستند 28 فوت پیشنهاد می کنیم. 

یخچال فریزر مناسب برای زوج های جوان

زوج های جوانی که تازه می خواهند تشکیل خانواده بدهند بهتر است که از همان ابتدا یک یخچال خوب تهیه کنند تا دیگر لازم نباشد تا چند سال دیگر هم ان را تعویض کنند. بهتر است یک یخچال فریزر هوشمند بخرید چراکه تا چند سال آینده یخچال های غیر هوشمند منسوخ می شوند.

یخچال فریزر برای خانه دانشجویی و مجردی

دانشجو ها که معمولا فوت و اندازه برایشان مهم نیست بلکه قیمت در اولویت است ما برای دانشجو ها یک یخچال 7 فوت پیشنهاد می کنیم.

نکات فنی مهم درباره یخچال فریزر

طرز کار یخچال فریزر کمی پیچیده است و لازم است که در یک مقاله فقط طرز کار یخچال را توضیح دهیم. اما ما به صورت مختصر طرز کار را برای شما شرح خواهیم داد تا در هنگام خرید یخچال تا حدی اطلاع داشته باشید. یخچال از 4 قسمت مختلف تشکیل شده که عبارتند از :

1- Compressor

2 Evaporator

3- Condenser

4- Termostat

این چهار قسمت طی یک فرایند پیچیده گاز فریون را خنک می کنند و در لوله های یخچال به حرکت در می اورند. و به این ترتیب این گاز گرمای مواد غذایی را جذب می کند و دوباره با کمک Compressor و Condenser خنک می شوند. و دوباره این چرخه تکرار می شود. ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، فقط درباره انواع کمپرسور های یخچال توضیح مختصری می دهیم تا موقع خرید بدانید کمپرسور یخچال تان از چه نوعی است.

منظور از کمپرسور یا موتور یخچال فریزر چیست ؟

واژه Compress در زبان انگلیسی به معنی فشرده سازی است. کمپرسور یخچال فریزر یا همان موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچال است. نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است. اما ما در این پست به صورت کلی توضیحاتی خواهیم داد.

وظیفه کمپرسور در یخچال

وظیفه کمپرسور در یخچال این است که گاز فریون را در لوله های یخچال به حرکت در اورد. هر چه این گردش بتواند با قدرت و سرعت بیشتری انجام شود (یعنی هر چی زور کمپرسور بیشتر باشد) بهتر است. در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیمی با نوع کمپرسور دارد . کمپرسور یخچال فریزرهای موجود در بازار دو نوع هستند که عبارتند از پیستونی و خطی و ما در این جا هر کدام را بررسی کرده و تفاوت کمپرسور معمولی (پیستونی) با کمپرسور خطی ساخت LG را نیز شرح می دهیم.

 کمپرسور پیستونی یا کمپرسور معمولی

اساس کار این کمپرسورها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندر است. کمپرسورهای پیستونی سر و صدای زیادی دارند و برق بیشتری مصرف می کنند. در بیشتر یخچال های مدل پایین از کمپرسور پیستونی استفاده شده است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر- نوع موتور

کمپرسور خطی یا compressor Linear

کمپرسور خطی یک تکنولوژی جدید است که در یخچال فریزر های LG به کار رفته است. کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف می کنند، صدای بسیار کمی دارند. در اکثر یخچال های جدید از کمپرسور خطی استفاده می شود.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر - نوع موتور

میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

حتما موقع خرید حواستان به میزان مصرف انرژی یخچال فریزر مورد نظر باشد! یادتان باشد که یخچال فریزرهای ساید بای ساید نسبت به یخچال فریزر های معمولی برق بیشتری مصرف می کنند. برای تشخیص میزان مصرف برق یخچال فریزر باید به برچسب انرژی آن دقت کنید. بحث برچسب انرژی کمی طولانی است. ما فقط به صورت خلاصه خدمتتان عرض می کنیم که برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی می شود. و هر چه میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشد یعنی مصرف ان دستگاه کمتر است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر - برچسب انرژی

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید یخچال فریزر هایی با موتور قدرتمند نیاز نیست، چون زیاد به یخچال فشار نمی آید. ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزرشان فکر کنند. اما در مناطقی مانند خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعا بسیار گرم است، ساکنان باید یک یخچال فریزر بخرند که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشد و بتواند از پس گرمای منطقه بر بیاید.

مطلب پیشنهادی»  عیب یابی یخچال و بررسی انواع راه حل برای تعمیر آن

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر حسب نوع اب و هوا

متوسط عمر یخچال فریزر چقدر است؟

هر یخچال، به طور متوسط بین 12 تا 14 سال می تواند کار کند. طول عمر یخچال به دو عامل مهم بستگی دارد که عبارتند از بدنه و موتور یخچال فریزر که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر در مورد ان ها شرح می دهیم.

بدنه یخچال فریزر

بیشتر یخچال های بالارده از استیل ضدزنگ ساخته شده اند که بسیار مقاوم هستند اما خیلی از یخچال ها هم با پوشش های شبیه استیل پوشانده می شوند و در واقع فولاد کربن ساخته شده اند. بدنه هر یخچالی در آب و هوای مرطوب (مثل گیلان یا مازندران) خیلی زود پوسیده می شود. و شما هم نمی توانید جلوی این مسئله را بگیرید. البته این مشکل در اپارتمان ها کمتر است چون خیلی از اپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستند. و این رطوبت در محیط خانه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. در مناطقی مثل تهران که آب و هوای خشک دارد و در طول سال هوای نرمالی دارد احتمال اسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتر است.

موتور یخچال فریزر یا همان کمپرسور

اگر در استفاده از یخچال فریزرتان حساس باشید و مواظب ان باشید، احتمال اسیب دیدن موتور یخچال یا کمپرسور، خیلی کم است. البته حتی اگر موتور یخچالتان خراب شود قابل تعمیر یا تعویض است اما هزینه اش کمی بالا است.

انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال ها بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید می شوند. هر نوع یخچال برای کاربری خاصی طراحی می شود که ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر همه مدل ها را به اختصار خدمتان توضیح خواهیم داد. 

1-یخچال بالا پایین مدل فریزر بالا

در یخچال های بالا پایین مدل فریزر بالا ، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است اما در بعضی از مدل ها ممکن است یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. بعضی از افراد از روی اجبار و به این دلیل که وقت اشپزی ندارند ، یک بار غذا درست می کنند و بعد هر روز هفته ان غذا را دوباره گرم می کنند. اگر شما هم جزو این دسته هستید ، یخچال بالا فریزر برای شما خیلی مناسب است چون فریزر همیشه دم دست است.

مطلب پیشنهادی»  بهترین یخچال های ساید بای ساید ال جی | قیمت یخچال ساید بای ساید

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


2-یخچال بالا پایین مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال ها ، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار دارد. معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزر است. اما در بعضی از مدل ها ممکن است که یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشند. اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص از خوارکی های فریز شده (یخ زده) استفاده می کنید ، یخچال فریزر پایین ، برای شما مناسب تر است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


3-یخچال فریزر دوقلو

یخچال فریزر های دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال های ساید بای ساید دارند. در واقع می شود گفت ساید بای ساید هم به نوعی، یخچال فریزر دوقلو به حساب می اید. یخچال فریزر های دوقلو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با ساید بای ساید ندارند. اما اندازه یشان بزرگ تر است. اگر اشپزخانه تان کوچک است به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جادار است.

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی را در فریزر جا بدهید، بهتر است یخچال فریزر دوقلو بخرید چون ساید بای ساید نمی تواند کارتان را راه بیندازد. البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزر های فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جا دارند اما قیمت شان نسبت به دوقلوها بیشتر است. 

 


4-یخچال فریزر ساید بای ساید Side by side

یخچال ساید بای ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستند. همانطور که از نام این مدل مشخص است، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرند (مثل یخچال فریزر های دوقلو). امکانات یخچال های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولی است. ساید بای ساید در واقع به نوعی یخچال فریزر دوقلو بپیشرفته تر است. تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته می شود و معمولا در یخچال های ساید با ساید هم ، اندازه یخچال بزرگتر از فریزر است. اغلب Side by side ها امکانات خوبی دارند مثل یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن. مدل های هوشمند امکاناتی چون دستیار صوتی، اینستا ویو، امکان پخش اهنگ، سیستم عامل و اتصال به اینترنت را دارند. در واقع هرچقدر امکانات یخچال بیشتر باشد، قیمت هم بیشتر است. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال

ظرفیت مناسب یخچال ساید بای ساید

بهترین اندازه برای ساید بای ساید 28 فوت است. به دلیل اینکه ساید بای ساید های 28 فوت در اغلب آپارتمان ها به راحتی جا به جا می شوند. اگرچه فضای راه پله اکثر اپارتمانی های جدید برای انتقال وسایل منزل مناسب است. اما هنوز هم راه پله خیلی از آپارتمان ها کوچک است و بالا و پایین بردن وسایلی مثل یخچال واقعا سخت است. اندازه 28 فوت از هر لحاظ عالی است و معمولا در اسباب کشی دردسر کمتری دارد.


5-یخچال فریزر در فرانسوی یا فرنچ دور French door

یخچال های درب فرانسوی یا فرنچ دور از همه مدل ها جادارتر و البته گران تر هستند . فرنچ دور معمولا دو تا درب در بالا دارد و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین. یخچال فرنچ دور بسیار جادار است و جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخانه‌تان می دهد. یخچال درب فرانسوی یا French door فقط برای خانه های بزرگ با حداقل جمعیت 5 نفر مناسب است. چون فرنچ دور واقعا برای یک خانواده 2 نفره طراحی نشده است.

مطلب پیشنهادی»  بهترین مارک یخچال ساید بای ساید کدام است؟

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس نوع یخچال


رنگ مناسب برای یخچال فریزر

رنگ یخچال هم یکی از مواردی است که در هنگام خرید باید به ان توجه کنید. ما در این راهنمای جامع خرید یخچال فریزر ، می خواهیم درباره رنگ های مختلف یخچال چند نکته مهم را خدمتتان عرض کنیم.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

یخچال فریزر سفید

رنگ سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال است. چون یخچال های سفیدرنگ معمولا ارزان تر از مدل های مشکی و نقره ای هستند. اگر موقع اسباب کشی خط و خشی رویش بیافتد کمتر دیده می شود. برای ترمیم خط و خش همیشه یه راه حل وجود دارد. سفید با هر رنگی ست می شود.

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به اشپزخانه تان می دهد. رنگ نقره ای تقریبا خنثی است. به این معنی که با هر رنگی می تواند ست شود اما با لوازم مشکی خیلی شیک تر و مدرن تر به نظر می اید. در حال حاضر اغلب یخچال های موجود در بازار نقره ای هستند.

یخچال فریزر مشکی

یخچال مشکی خیلی شیک است و اگر با بقیه لوازم اشپزخانه درست ست شود (نسبت به رنگ نقره ای) جلوه مدرن تری به اشپزخانه تان می دهد. اما متاسفانه رنگ مشکی یک مشکل هم دارد. کوچک ترین ایرادی در رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشد خیلی زود به چشم می اید. مثلا کافیه یک خط روی یخچال بیافتد. در ضمن اغلب یخچال های مشکی همین گونه هستند که وقتی دستتان را روی بدنه اش می کشید جای انگشت هایتان روی ان باقی می ماند که خیلی از خانم ها به این مسئله حساس است.

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکن است خیلی سخت باشد. مثلا اگر یک یخچال قرمز بخرید ، نمی توانید بقیه لوازم مثل لباس شویی را با ان ست کنید. و رنگ های فانتزی معمولا بعد از مدتی از چشم می افتند. اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و می خواهید حتما یک رنگ فانتزی انتخاب کنید، توصیه می کنیم یک رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید. چون یخچال فریزر وسیله ای است که شما در طول روز زیاد باهاش کار دارید. بنابراین دیدن رنگ های جیغ ممکن است برای روحیه‌تان مناسب نباشد و به مرور زمان عصبی تان می کند (مثل رنگ قرمز).

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس رنگ

بودجه شما برای خرید یخچال فریزر چقدر است ؟

بیشتر افراد توانایی خرید یخچال های گران قیمت را ندارند. یخچال نقش بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها دارد. هر خانواده در طول عمرشان ممکن است فقط 2 یا 3 عدد یخچال بخرند، بنابراین برای خرید یخچال فریزر هزینه کنید. اما اگر بودجه تان محدود است به این دو نکته مهم حتما دقت کنید :

مطلب پیشنهادی»  بهترین یخچال های ساید بای ساید سامسونگ

نکات مهم در هنگام خرید یخچال فریزر و امکانات یخچال ها

موقع تحویل گرفتن یخچال، به محل قرار گرفتن برچسب انرژی دقت کنید. ممکن است یک قسمتی روی بدنه یخچال اسیب دیده باشد و فروشنده برای اینکه مشتری متوجه این مسئله نشود برچسب انرژی را روی ان قسمت بچسباند. برچسب یخچال معمولا در گوشی سمت چپ و بالای یخچال چسبانده می شود.

سعی کنید یخچالی بخرید که زیرش چرخ داشه باشد. چون معمولا خانم ها زحمت تمیز کردن و نگهداری اشپزخونه را می کشند. و به همین خاطر جابه جایی یخچال بدون چرخ برایشان غیر ممکن است. البته الان دیگر خیلی از یخچال های موجود در بازار چرخ دارند اما به هر حال باز هم حواستان باشد.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس ویژگی ها

خب مسلما همه می دانند که آب سرد کن چیه اما نکته مهمی که وجود دارد این است که ابسردکن ها دو مدل هستند. یک مدل معمولی است و شما باید خودتان به صورت دستی داخلش آب بریزید و یک مدل جدیدتر است که شلنگ دارد و مستقیم به لوله آب وصل می شود. این مدل به مراتب بهتر است چون شما همیشه توی یخچال تان آب سرد دارید.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

یخساز ها هم دو مدل است. یک مدل معمولی است که فقط جایش توی یخچال مشخص است و باید به صورت دستی تنظیم کنید. اما یک مدل دیگر هم هست که به صورت اتومات یخ می سازد و فقط کافی است یک دکمه را فشار دهید تا به اندازه نیازتان یخ بریزد. معمولا یخساز های اتومات دو نوع یخ می سازند : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگر هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا عالی است.

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات

door in door در واقع یک نوع طراحی جدید و مدرن است که روی درب اصلی یخچال یک درب دیگر هم کار گذاشته می شود. داخل درب دوم می توانید بطری های نوشیدنی تان را قرار دهید و اگر زمانی خواستید نوشیدنی میل کنید به جای اینکه در بزرگ را باز کنید فقط کافی است در کوچک را باز کنید و خیلی راحت نوشیدنی را بردارید و نوش جان کنید. 

راهنمای جامع خرید یخچال فریزر بر اساس امکانات


نتیجه گیری راهنمای جامع خرید یخچال فریزر 

اکیدا توصیه می کنم پیش از خرید یخچال تو اینترنت مطالعه کنید. مطالب ، عکس ها و ویدیو های زیادی درباره مدل های مختلف یخچال وجود دارد. همه را ببینید و بعد مدل مناسب را انتخاب کنید. اگر بصورت انلاین هم خرید می کنید حتما مدل مورد نظر را داخل سایت بررسی کنید و با فروشنده هم مشورت کنید تا با توجه به نیازتان مدل مناسب را معرفی کند. امروزه خرید انلاین خیلی به صرفه است و در صورت وجود مشکل، بیشتر فروشگاه ها ضمانت تعویض کالا را دارند. پس جای نگرانی وجود ندارد اما حتما از فروشگاه های معتبر خرید کنید.

راهنمای تعیین اندازه یخچال فریزر خانگی

اندازه یخچال فریزر به دو تا عامل مهم بستگی داره :

■ اندازه آشپزخانه : اگر اندازه آشپزخانه تون کوچیکه به هیچ وجه یخچال بزرگ نخرید چون واقعا دردسر میشه . موقع رفت و آمد مشکل ساز میشه ، تمیز کردنش سخت تره و هزار و یک دردسر دیگه .

■ نوع کاربری و تعداد کاربران یخچال: البته این مسئله در خانواده های ۲ تا ۵ نفره خیلی فرق نداره اما در خانواده های بیش از ۵ نفر دیگه باید یه یخچال بزرگ بخرید .

یخچال فریزر مناسب برای استفاده خانواده بزرگ

خانواده هایی با تعداد اعضا 5 نفر و بیشتر خانواده بزرگ محسوب میشن . هر چی تعداد افراد خانواده بیشتر باشه خب طبیعتا مقدار خوارکی های بیشتری هم باید نگهداری بشن . بهتره یخچال فریزر یه خانواد بزرگ حداقل 18 فوت باشه . حدود 50 درصد فضای یخچال فریزر به قسمت یخچال و بقیه فضا به فریزر اختصاص داده شده . بنابراین واسه خیلی از خانواده های 5 نفره 18 فوت هم خیلی کمه  .

یخچال فریزر مناسب برای زوج های جوان

عروس خانم هایی که می خوان جهاز بخرن نیازی نیست به اندازه یخچال زیاد فکر کنن . الان دیگه خیلی از زوج ها حداقل ۲ سال بعد از ازدواج شون بچه دار میشن و حداقل 10 سال طول میکشه تا فرزند شما به اندازه ای برسه که روی مقدار غذای مصرفی تون تاثیر بذاره . بنابراین شما می تونید یه یخچال فریزر حداکثر ۲۲ فوت بخرید و ۱۰ سال دیگه عوضش کنید . به زوج های جوان و خانواده هایی که یک یا دو تا فرزند کوچولو دارن ( زیر 10 سال ) توصیه میکنم به ای اینکه یه یخچال فریزر بزرگ بخرید ، بهتره یه یخچال فریزر هوشمند بخرید . تا چند سال آینده یخچال های غیر هوشمند باز نشست میشن و بهتره شما از الان با این امکانات آشنا بشید و ازشون استفاده کنید .

یخچال فریزر برای خانه دانشجویی و مجردی

دانشجو ها که خیلی حق انتخاب ندارن و باید برن از این سمساری ها یه یخچال زپرتی بخرن . واسه خونه های دانشجویی یه یخچال ۵ فوت کافیه . حرف نزن برو خط بعدی

نکات فنی مهم درباره یخچال فریزر

طرز کار یخچال فریزر یکم پیچیده است و در این پست نمیگنجه اما من در حدی که موقع خرید کمک تون کنه توضیح میدم . یخچال از 4 قسمت مختلف تشکیل شده : Compressor , Evaporator , Condenser و Termostat  . این چهار قسمت طی یک فرایند پیچیده گاز فریون رو خنک میکنن و در لوله های یخچال به حرکت در میارن و به این ترتیب این گاز گرمای مواد غذایی رو جذب میکنه و دوباره با کمک Compressor و Condenser خنک میشه و به این چرخه برمی گرده . من در این قسمت فقط درباره انواع کمپرسور های یخچال یه توضیح کوتاه میدم خدمت تون ، چون موقع خرید مهمه که بدونید کمپرسور یخچال تون از چه نوعیه .

کمپرسور یخچال فریزر یا موتور یخچال فریزر چیه ؟

تلفظ صحیح واژه Compressor به این صورته « کمپرسر kəmˈpres.ɚ » اما چون دیگه همه جای ایران میگن کمپرسور ما هم فقط در این پست می نویسیم کمپرسور . واژه Compress در زبان انگلیسی یعنی فشرده سازی . کمپرسور یخچال فریزر یا همون موتور یخچال فریزر در واقع قلب یخچاله . نقش کمپرسور در یخچال فریزر خیلی پیچیده است اما من در این پست به صورت کلی توضیحاتی میدم که موقع خرید خیلی خیلی اهمیت داره و بعدا در یک پست دیگه به طور مفصل ساختار و عملکرد کمپرسور رو براتون تشریح میکنم . وظیفه کمپرسور در یخچال اینه که گاز فریون رو در لوله های یخچال به حرکت در بیاره . هر چی این گردش بتونه با قدرت و سرعت بیشتری انجام بشه ( یعنی هر چی زور کمپرسور بیشتر باشه ) بهتره . در واقع قدرت و میزان سر و صدای یخچال فریزر ارتباط مستقیم با نوع کمپرسور داره . کمپرسور یخچال فریزر های موجود در بازار دو نوع هستن :

مقایسه کمپرسور معمولی ( پیستونی ) با کمپرسور خطی ساخت LG

کمپرسور معمولی یا کمپرسور پیستونی

اساس کار این کمپرسور ها بر اساس حرکت یک پیستون در داخل یک سیلندره . کمپرسور های پیستونی سر و صدای زیادی دارن و برق بیشتری مصرف میکنن . در تمام یخچال های ارزون ( زیر 6 میلیون تومن ) از کمپرسور پیستونی استفاده میشه  .

کمپرسور خطی یا کمپرسور لینیر Linear

کمپرسور خطی یا لینیر تکنولوژی جدیده که در یخچال فریزر های LG به کار رفته . کمپرسور های خطی علاوه بر اینکه برق کمتری مصرف میکنن ، صدای بسیار کمی دارن . در اکثر یخچال های بالای 6 میلیون ( مثلا ساید بای ساید های الجی ) از کمپرسور خطی استفاده شده .

میزان مصرف انرژی یخچال فریزر

حتما موقع خرید حواس تون به میزان مصرف انرژی یخچال فریزر مورد نظر باشه ! یادتون باشه که یخچال فریزر های ساید بای ساید نسبت به یخچال فریزر های معمولی برق بیشتری مصرف میکنن . برای تشخیص میزان مصرف برق یخچال فریزر بایدبه برچسب انرژی دقت کنید . بحث برچسب انرژی یکم طولانیه من فقط در حد تیتر بگم خدمت تون که برچسب انرژی از G تا A رتبه بندی میشه . هر چی میزان مصرف انرژی به A نزدیک تر باشه یعنی مصرف اون دستگاه کمتره  . محمد امین زاده دوست خوبم زحمت کشیده یه متن خیلی خوب و دقیق نوشته با عنوان « برچسب انرژی چیست ؟  » که توصیه میکنم حتما حتما حتما بخونیدش .

نقش منطقه جغرافیایی در انتخاب یخچال فریزر مناسب

یادمه یه بار رفتم اردبیل و سرعین دیدم هیـــــــــچ خونه ای کولر نداره ! ساکنان مناطقی که آب و هوای خنکی داره ( مثه اردبیل ) نیازی به یخچال فریزر خفن ندارن . اگر در مناطق سردسیر زندگی میکنید نیازی نیست یخچال فریزر هایی با موتور قدرتمند بخرید چون اصلا به یخچال فشار نمیاد . ساکنان این مناطق باید بیشتر به اندازه یخچال فریزر شون فکر کنن . اما در مناطقی مثه خوزستان که دمای هوا در تابستان واقعا ترسناک میشه تا جایی که اگر کولر گازی خونه دائم روشن نباشه به احتمال خیلی زیاد موتور یخچال می سوزه ! بنابراین ساکنان مناطق گرم سیر باید یه یخچال فریزر بخرن که موتور بسیار قدرتمندی داشته باشه و بتونه از پس گرمای منطقه بر بیاد .

متوسط عمر یخچال فریزر چقدره ؟

هر یخچال فریزر به طور متوسط بین 12 تا 14 سال می تونه کار کنه و اگر بعد از 14 سال بازم داره کار می کنه دیگه خیلی کارش درسته و قدرشو بدونید . طول عمر یخچال به دو عامل مهم بستگی داره :

بدنه یخچال فریزر

بدنه هر یخچال فریزری در آب و هوای مرطوب ( مثه گیلان یا مازندران ) خیلی زود پوسیده میشه و شما هم نمی تونید جلوی این مسئله رو بگیرید . البته این مشکل در آپارتمان ها کمتره چون خیلی از آپارتمان های مناطق شمال کشور به کولر گازی و تهویه مجهز هستن و این رطوبت در محیط خونه تا حد زیادی کاهش پیدا میکنه اما در خونه هایی که کولر گازی ( اینورتر ) ندارن احتمال پوسیدگی بدنه بسیار بالاست . در مناطقی مثه تهران که آب و هواش خشکه و در طول سال هوای نرمالی داره احتمال آسیب دیدن بدنه یخچال خیلی کمتره .

موتور یخچال فریزر یا همون کمپرسور

اگر با یخچال فریزر تون مهربون باشید ، احتمال آسیب دیدن موتور یخچال تون ( کمپرسور ) خیلی ضعیفه . بعدا به طور مفصل  نکات مهمی رو در مورد روش های درست استفاده از یخچال فریزر خدمت تون عرض میکنم . البته حتی اگر موتور یخچال فریزر تون خراب بشه قابل تعمیر یا تعویضه اما هزینه اش یکم گرونه .

معرفی انواع یخچال فریزر بر اساس طراحی و کاربری

یخچال فریزر بر اساس نیاز مشتریان در چند نوع مختلف تولید میشن . هر نوع یخچال فریزر برای کاربری خاصی طراحی میشه که در ادامه به اختصار خدمت تون توضیح میدم :

یخچال فریزر ، فریز بالا یا Top freezer

یک نمونه از یخچال فریز سامسونگ مدل فریزر بالا

در این نوع یخچال فریزر ها ، فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار داره . معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزره اما در بعضی از مدل ها ممکنه یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشن . بعضی از افراد از روی تنبلی یا از روی اجبار ، یه بار غذا درست می کنن و بعد هر روز هفته اون غذا رو هی داغ می کنن و می خورن . اگر شما هم جزء این دسته هستین ، یخچال بالا فریزر براتون مناسبه چون فریزر همیشه دم دست تونه .

یخچال فریزر ، فریز پایین یا Bottom freezer

یک نمونه از یخچال فریزر امرسان مدل فریزر پایین

در این نوع یخچال فریزر ها ، یخچال در قسمت بالا و فریزر در قسمت پایین قرار داره . معمولا اندازه یخچال بزرگ تر از قسمت فریزره اما در بعضی از مدل ها ممکنه یخچال و فریزر تقریبا هم اندازه باشن . اگر معمولا غذای تازه مصرف می کنید و فقط در مواقع خاص ( مثلا وقتی که مهمون دارید ) از خوارکی های فریز شده ( یخ زده ) استفاده می کنید ، یخچال فریزر پایین براتون خیلی مناسبه . چون زیاد باهاش کار ندارید .

یخچال فریزر دوقلو

نمونه ای از یخچال فریزر دوقلو سامسونگ

یخچال فریزر های دوقلو در نگاه اول شباهت زیادی با یخچال فیزر های ساید بای ساید دارن . در واقع میشه گفت یخچال فریزر ساید بای ساید هم یه جور یخچال فریزر دوقلو به حساب میاد . یخچال فریزر های دوقو به لحاظ قیمت تفاوت چندانی با یخچال فریزر های ساید بای ساید ندارن اما اندازه اشون بزرگ تره . اگر آشپزخانه تون کوچیکه اصلا به یخچال فریزر دوقلو فکر نکنید ! قسمت فریزر یخچال های دوقلو خیلی جا داره . اگر خانواده پر جمعیتی دارید و نیاز دارید خوراکی های زیادی رو در فریزر جا بدین ، بهتره یخچال فریزر دوقو بخرید چون ساید بای ساید نمی تونه کار تون رو راه بندازه . البته ساید بای ساید های 32 فوتی یا یخچال فریزر های فرنچ دور یا درب فرانسوی خیلی جادارن اما خب قیمت شون هم بالاست و ممکنه هر کسی نمی تونه بخره ( حدودا 10 میلیون تومن ) .

یخچال فریزر ساید بای ساید Side by side

نمونه ای از یخچال فریزر ساید با ساید سامسونگ

یخچال فریزر های ساید با ساید محبوب ترین نوع یخچال فریزر هستن . همونطور که از نام این مدل مشخصه ، یخچال و فریزر در کنار هم قرار می گیرن ( مثه یخچال فریزر های دوقلو ) .  امکانات یخچال فریزر های ساید بای ساید بیشتر از مدل های معمولیه . اکثر یخچال فریزر های ساید بای ساید بالای ۵ میلیون تومن هستن . یخچال فریزر ساید بای ساید در واقع یه جور یخچال فریزر دوقلو بپیشرفته تر ست . تناسب اندازه یخچال به فریزر بر اساس نیاز در نظر گرفته میشه و معمولا در یخچال فریزر های ساید با ساید هم ، اندازه یخچال بزرگ تر از فریزره . اغلب Side by side ها امکانات خوبی دارن مثه یخ ساز اتوماتیک و آب سرد کن که برای خانواده هایی کارمند واقعا مناسبه . به نظر من بهترین اندازه برای ساید بای ساید 28 فوته . به دلیل اینکه ساید بای ساید های 28 فوت در اغلب آپارتمان ها به راحتی جا به جا میشن . اگرچه فضای راه پله اکثر آپارتمانی های جدید برای انتقال وسایل منزل مناسبه اما هنوز هم راه پله خیلی از آپارتمان ها تنگه و بالا و پایین بردن وسایلی مثه یخچال واقعا سخته . اندازه 28 فوت از هر لحاظ عالیه و معمولا تو اسباب کشی دردسر کمتری داره . قیمت یخچال فریزر های ساید بای ساید حدودا از 6 میلیون تومن شروع میشه . البته نمونه های ارزون تر هم هستن که من خیلی توصیه نیمکنم .

یخچال فریزر در فرانسوی یا فرنچ دور French door

یخچال فریزر در فرانسوی الجی

یخچال های در فرانسوی یا فرنچ دور از همه مدل ها جا دار و البته گرون تر هستن . فرنچ دور معمولا دو تا در در بالا داره و یک یا دو درب کشویی در قسمت پایین . یخچال فریزر فرنچ دور بسیار جا داره و جلوه بسیار شیک و مدرنی به آشپزخونه تون میده . یخچال فریزر در فرانسوی یا French door فقط برای خونه های بزرگ با حداقل جمعیت 5 نفر مناسبه . البته بعضی از عروس خانوم های ایرانی ممکنه به خاطر پز و کلاسش فرنچ دور بخرن اما اصلا نیازی نیست . چون فرنچ دور واقعا برای یه خانواده 2 نفره طراحی نشده !  قیمت یخچال فریزر های فرنچ دور از ۸ میلیون تومن شروع میشه . البته مدل های ارزون تر هم هست اما خب من اصلا توصیه نمی کنم .

رنگ مناسب برای یخچال فریزر

من باور دارم که ما ایرانی ها در انتخاب رنگ ها خیلی خوش سلیقه ایم . اما متاسفانه بعضی وقتا دیگه زیاده روی می کنیم . من در این بند می خوام درباره رنگ های مختلف یخچال چنتا نکته مهم رو خدمت تون عرض کنم :

یخچال فریزر سفید

به نظر من رنگ سفید بهترین و مناسب ترین رنگ برای یخچال فریزره . چون یخچال فریزر های سفید رنگ معمولا ارزون تر از مدل های مشکی و نقره ای هستن . اگر موقع اسباب کشی خط و خشی روش بیوفته کمتر دیده میشه . برای ترمیم خط و خش همیشه یه راه حل وجود داره . سفید با هر رنگی ست میشه و به نظر من برای یخچال رنگ مناسبیه . اگر بودجه تون کمه حتما یخچال سفید بخرید چون هم ارزون تره و هم هیچوقت رنگش خز نمیشه .

یخچال فریزر سیلور یا نقره ای

یخچال فریزر نقره ای یا سیلور جلوه بسیار مدرنی به آشپزخونه تون میده . رنگ نقره ای تقریبا خنثی است . به این معنی که با هر رنگی می تونه ست بشه اما به نظر من با لوازم مشکی خیلی شیک تر و مدرن تر به نظر میاد . در حال حاضر اغلب یخچال فریزر های موجود در بازار نقره ای هستن . یخچال فریزر های نقره ای از یخچال های سفید گرون ترن .

یخچال فریزر مشکی

یخچال فریزر مشکی خیلی شیکه و به نظر من اگر با بقیه لوازم آشپزخونه درست ست بشه ( نسبت به رنگ نقره ای ) جلوه مدرن تری به آشپزخونه تون میده . اما متاسفانه رنگ مشکی یه بدی هم داره . کوچک ترین ایرادی تو رنگ بدنه یخچال وجود داشته باشه خیلی زود به چشم میاد . مثلا کافیه یه خط روی یخچال بیوفته . در ضمن اغلب یخچال فریزر های مشکی اینجورین که وقتی دست تون رو روی بدنه اش میکشید جای انگشت هاتون روش می مونه که خیلی از خانوما به این مسئله حساسن . یخچال فریزر های مشکی ( در حال حاضر ) از یخچال های سفید و نقره ای گرون ترن .

یخچال فریزر با رنگ های فانتزی

من اکیدا توصیه می کنم رنگ های فانتزی ( یعنی رنگ هایی غیر از سفید ، مشکی و نقره ای ) رو انتخاب نکنید . ست کردن لوازم منزل با رنگ های فانتزی ممکنه خیلی سخت باشه . مثلا اگر یه یخچال قرمز بخرید ، نمی تونید بقیه لوازم ( مثه لباس شویی ) رو باهاش ست کنید . رنگ های فانتزی ممکنه یه دوره ای مد بشن اما خیلی زود از مد میوفتن و بعد آشپزخونه تون یک آشپزخونه قدیمی و خز میشه . اگر وضعیت مالی تون انقدر خوبه که می تونید هر 2 سال یه بار یه یخچال فریزر جدید بخرید ، خب در این صورت هر رنگی که دوست دارید بخرید اما اگر واسه خریدن یه یخچال فریزر 6 میلیونیمجبورید 4 میلیون وام بگیرید اصلا به رنگ های فانتزی فکر نکنید چون خیلی زود پشیمون میشید . اگر به رنگ های فانتزی علاقه دارید و میخواید حتما یه رنگ فانتزی انتخاب کنید ، ت.صیه می کنم یه رنگ ملایم و شاد انتخاب کنید چون یخچال فریزر وسیله ایه که شما در طول روز زیاد باهاش کار دارید بنابراین دیدن رنگ های جیغ ممکنه برای روحیه تون مناسب نباشه و به مرور زمان عصبی تون کنه ( مثه رنگ قرمز ) .

بودجه شما برای خرید یخچال فریزر چقدره ؟

بودجه مورد نیاز برای خرید یخچال فریزر

اغلب ما ایرانی ها توانایی خرید یه یخچال بالای 5 میلیون رو نداریم مگر با قرض و قسط و وام . یخچال فریزر نقش بسیار مهمی در زندگی ما انسان ها داره . هر خانواد ممکنه در طول عمرشون ممکنه فقط 3 یا 4 تا یخچال فریزر بخرن . بنابراین برای خرید یخچال فریزر خساست نکنید . اما اگر بودجه تون محدوده به این چند نکته مهم حتما دقت کنید :

■ در انتخاب اندازه یخچال فریزر خیلی دقت کنید !

یخچال فریزر بزرگ تر ، گرون تره . اگر واقعا به یک یخچال فریزر بزرگ نیاز ندارید ، خب یخچال کوچیکتر بخرید . یه زوج جوون واقعا به یخچال فریزر بزرگ تر از 25 فوت نیازی ندارن . آخه تو این گرونی کی می تونه این یخچال رو پر کنه ؟! به این مسئله فکر کردین ؟!

■ آیا واقعا به یک یخچال فریزر مدرن نیاز دارید ؟

بارها عروس خانوم هایی رو دیدم که اصرار دارن حتما یخچال فریزر ساید بای ساید یا فرنچ دور ( در فرانسوی ) بخرن . یه یخچال ساید با ساید حداقل 6 میلیون تومنه . حتما این نکته رو در نظر داشته باشید که خیلی از امکانات یخچال فریزر های مدرن ( مثه انواع ساید بای ساید ها ) در بسیاری از خونه ها اصلا استفاده نمیشن . برای مثال یخچال هایی که یخ ساز اتومات دارن گرون تر هستن . مگه شما چقدر یخ مصرف میکنید ؟ اینم در نظر بگیرید که مصرف زیاد یخ برای بدن مضره . یخچال فریزر های مدرن برای خانواده هایی مناسبه که همه شون کارمندن و وقت انجام خیلی از کارا رو ندارن . اگر خانه دار هستین و بودجه تون محدوده ، موتور ( کمپرسور ) و اندازه یخچال فریزر خیلی مهم تر از  امکانات جانبیه .

■ فراموش نکنید یخچال فریزر سفید ارزون تره

می دونم که خیلی از خانوما نمی تونن با یخچال سفید کنار بیان اما واقعیت اینه که یخچال فریزر های سفید رنگ ارزون تر از رنگ های دیگه هستن .

چند نکته مهم در مورد خرید یخچال فریزر

■ نکته مهم موقع تحویل یخچال فریزر

موقع تحویل گرفتن یخچال فریزر به محل قرار گرفتن برچسب انرژی دقت کنید . ممکنه یه قسمتی روی بدنه یخچال آسیب دیده باشه و فروشنده برای اینکه مشتری متوجه این مسئله نشه برچسب انرژی رو روی اون قسمت بچسبونه . برچسب یخچال معمولا در گوشی سمت چپ و بالای یخچال چسبونده میشه .

■ چرخ زیر یخچال

سعی کنید یخچال فریزری بخرید که زیرش چرخ داشه باشه . چون معمولا  خانوما زحمت تمیز کردن و نگهداری آشپزخونه رو میکشن ، به همین خاطر جابه جایی یخچال فریزر بدون چرخ براشون غیر ممکنه . البته الان خیلی از یخچال های موجود در بازار چرخ دارن اما به هر حال بازم حواس تون باشه .

■ آب سرد کن ؟

خب مسلما همه می دونن که آب سد کن چیه اما نکته مهمی که وجود داره اینکه که آبسرد کن ها دو مدلن . یه مدل معمولین و شما باید خودتون به صورت دستی توش آب بریزید و  یه مدل جدیدتره که شلنگ داره و مستقیم به لوله آب وصل میشهاین مدل به مراتب بهتره چون شما همیشه تو یخچال تون آب سرد دارید . مزیت آبسرد کن اینه که دیگه فضای داخل یخچال رو اشغال نمیکنه . الان دیگه خیلی از یخچال های ارزون هم آب سرد کن دارن اما ممکنه از مدل های معمولی ( بدون شلنگ ) باشه .

■ یخساز یخچال فریزر ؟

یخساز هم که دیگه همه میدونن چیه . یخساز ها هم دو مدلن . یه مد معمولیه که فقط جاش تو یخچال مشخصه و باید به صورت دستی تنظیم کنید . اما یه مدل دیگه هم هست که به صورت اتومات یخ میسازه فقط کافیه یه دکمه رو فشار بدین تا به اندازه نیاز تون یخ بریزه . معمولا یخساز های اتومات دو نوع یخ میدن : یکی به صورت حبه ای و یکی دیگه هم به صورت فالوده ای . یخساز اتومات واقعا چیز خوبیه اما خب قیمت یخچال هایی که یخساز اتومات دارن یکم گرون تره .

■ Door in Door یا DID یعنی چی ؟

door in door یا « در تو در » در واقع یک نوع طراحی جدید و مدرنه که روی درب اصلی یخچال یک درب دیگه هم کار گذاشته میشه . داخل درب دوم ( که روی درب اصلی سوار شده ) می تونید بطری های نوشیدنی تون رو بذارید و اگر یه موقع خواستین نوشیدنی میل کنید به جای اینکه در بزرگه رو باز کنید فقط کافیه در کوچیکه ( درب دوم ) رو باز کنید و خیلی راحت نوشیدنی رو بردارید و نوش جان کنید . اسم این نوع طراحی door in door هست اما به جای بطری نوشیدنی ها میگن « بار » .

■ پیش از خرید حتما اینترنت رو شخم بزنید !

اکیدا توصیه میشه پیش از خرید یخچال فریزر تو اینترنت مطالعه کنید. مطالب، عکس ها و ویدیو های زیادی درباره مدلهای مختلف یخچال فریزر وجود داره . همه رو ببینید و بعد برید به نمایندگیهای رسمی تا یخچال مورد نظر رو از نزدیک ببینید. حتما برای پیش از خرید همه فروشگاه های اینترنتی رو چک کنید چون بعضی از فروشگاه ها ممکنه تخفیف دوره ای داشته باشن. جدیدا دیگه همه فروشگاه ها ضمانت تعویض کالا دارن، بعضیهاشون بصورت رایگان میارن درب منزل در حالیکه تو بازار بابت حمل یخچال ازتون یه هزینه ای میگیرن

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید یخچال فریزر

راهنمای خرید یخچال فریزر

خرید یخچال یکی ازمهم‌ترین و گران‌ترین لوازم موجود در منزل است و باید طوری بهترین یخچال را انتخاب کنید که بیش از 10 سال عمر مفید داشته باشد. همچنین باید برای خرید یخچال خوب وقت بگذارید و در مورد انتخاب بهترین مارک یخچال فری....

راهنمای خرید یخچال فریزر

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

وقتی صحبت از یخچال و فریزر امروزه است ، گزینه ها فراتر از گرفتن یک لیوان آب یخ بدون نیاز به باز کردن درب هستند. با استفاده از پنل های سفارشی ، می توانید داخلی را بسازید که دقیقاً با کابینت های آشپزخانه شما مطابقت داشته باشد ....

یک یخچال خوب چه ویژگی هایی دارد ؟

نکاتی که هنگام خرید یک یخچال فریزر خوب باید بدانید

بهترین یخچال ایرانی - معرفی برترین برندها

یخچال چی بخریم ؟راهنمای خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید خوب

۸ مدل یخچال فریزر دوقلو محبوب در بازار ایران کدامند؟

   محصولات مشابه