مقالات رابوکالا
فروشگاه

برای خرید بهترین گیرنده دیجیتال باید چه نکاتی را بدانیم؟

گيرنده ديجيتال چيست و چه كاربردي دارد؟

حتماً تا به حال اسم گيرنده ديجيتال به گوش شما خورده است و اين سوال در ذهن شما ايجاد شده كه  گيرنده ديجيتال چي هست؟ اصلا چه كاربردي داره؟ ما در اين مقاله قصد داريم توضيحاتي كامل در خصوص گيرنده هاي ديجيتال و انواع آن ها و كاربردي كه دارند خدمت شما كاربران عزيز قرار دهيم. ست تاپ باكس ها (set top box) علاوه بر دريافت تلويزيون ديجيتال، قابليت هاي زيادي را فراتر از تلويزيون آنالوگ شما فراهم مي آورند. در پخش تلويزيوني ديجيتال باتوجه به تغييرات عمده نسبت به سيستم تلويزيوني آنالوگ، براي دريافت تلويزيون ديجيتال بايد از دستگاه هاي گيرنده تلويزيون زميني ديجيتال (DVB-T) استفاده كرد. 

باتوجه به اينكه كاربر گريرنده DVB-T عموم مردم هستند و با سطوح آشنايي مختلف خواهند بود، لازم است نحوه نصب و تنظيمات و منوهاي مربوطه حتي الامكان ساده باشد. گيرنده يا ست تاپ باكس، دستگاهي است كه سيگنال تلويزيون ديجيتال را از طريق آنتن دريافت كرده و صدا و تصوير (و داده) را از آن استخراج مي كند. آنت هاي مورد استفاده براي نوع موبايلي و تبلتي اين گيرنده ها به صورت آنتن هاي تلسكوپي، دستبندي و روي ميزي مي باشد. صدا و تصوير استخراج شده توسط گيرنده هاي تلويزيوني عادي قابل نمايش است. گيرنده ديجيتال داراي ورودي آنتن، خروجي صدا و تصوير و خروجي اصلي مي باشد.
گيرنده هاي ديجيتال براي كاربردهاي متفاوتي توليد و عرضه شده اند براي مثال شما براي استفاده از گيرنده ديجيتال براي تلويزيون خود بايد دستگاه مخصوص گيرنده ديجيتال تلويزيون، براي موبايل و تبلت نيز دستگاه گيرنده ديجيتال ميكرو گيرنده ديجيتال و براي لپ تاپ ها نيز گيرنده ديجيتال USB تهيه كنيد. 

سوالي كه اغلب كاربران دارند اين است كه آيا گيرنده ديجيتال مخصوص موبايل قابل استفاده براي تبلت ها نيز هستند يا نه... بايد بگويم بله قابل استفاده هستند ولي در صورتيكه تبلت شما داراي پورت OTG باشد و يا گيرنده ديجيتال شما به صورا وايرلس بوده و از طريق تكنولوژي واي فاي WIFI تبلت خود را به آن متصل كنيد.

بهترين كيفيت رو چه گيرنده اي براي كامپيوتر و لپتاپ داره؟

در اين مقاله تي وي موبايل به يكي از مهم ترين و اصلي ترين سوالات قبل از خريد گيرنده ديجيتال براي لپ تاپ ها پاسخ مي دهد! بهترين گيرنده ديجيتال از نظر كيفيت ساخت براي كامپيوتر و لپ تاپ كدام نوع و برند است؟ اين پرسش برندهاي مختلف و مدل هاي مختلفي از گيرنده هاي ديجيتال usb را در ذهن ها ايجاد مي كند كه سردرگمي هاي هنگام خريد را براي كاربران ايجاد مي كند. ما در اين مقاله 3 مورد از بهترين گيرنده هاي ديجيتال usb مخصوص كامپيوتر و لپ تاپ ها را براي شما نام برده و توضيح مختصري نيز در مورد هركدام خواهيم داد...

بهترين گيرنده براي كامپيوتر و لپ تاپ يعني دستگاه گيرنده ديجيتال usb كه طول آنتن خوبي داشته باشد و آنتن آن داراي قدرت گيرندگي بسيار بالايي باشد! گيرنده ديجيتالي بهتر است كه كيفيت ساخت و مواد اوليه ساخت مرغوب و با كيفيتي داشته باشد و .... 

3 برند برتر گيرنده ديجيتال در ايران عبارتند از:

  1. گيرنده ديجيتال 4100 برند ماديران
  2. گيرنده ديجيتال SDVB-900PC برند اسنوا
  3. گيرنده ديجيتال MICRO XP.DT1100 برند ايكس پي

بهترين گيرنده ديجيتال براي لپ تاپ برند ماديران 4100 هست (داراي آنتن 2 شاخه با طول سيم 3 متر به بالا و قدرت گيرندگي بسيار قوي ) و داراي گارانتي كه متاسفانه درحال حاضر توليد نمي شود و TV-Mobile.ir نيز نماينده رسمي ماديران مي باشد كه در صورت توليد مجدد و عرضه به بازار در وب سايت محصول را قرار خواهيم داد...

بعد از ماديران نيز 2 گيرنده برتر ديگر به ترتيب برند اسنوا و xp هستند كه هر دو در سايت tv-mobile.ir به همراه مشخصات و ويژگي ها درج شده اند كه با مراجعه به سايت نامبرده مي توانيد اطلاعات لازم در اين خصوص كسب نماييد.
گيرنده ديجيتال اسنوا SNOWA SDVB-900PC USB DVB-T و گيرنده ديجيتال لپ تاپ XP-DT1100 داراي طول كابل آنتن بسيار كمتري نسبت به برند ماديران هستند و آنتن تك شاخه دارند ولي هردوي اين دو برند اسنوا و xp در يك سطح هستند از لحاظ عملكرد و تنها تفاوتي كه دارند در كيفيت جك اتصال آنتن به دستگاه گيرنده مي باشد كه برند اسنوا كيفيت بهتري دارد و شكستگي و خرابي نخواهد داشت. 
گيرنده هاي اسنوا و xp نيز داراي گارانتي مي باشند و جزو 3 گيرنده برتر براي لپ تاپ و كامپيوتر پس از ماديران مي باشند.

راهنمای خرید انواع گیرنده دیجیتال

مدت ها از زمان معرفی شبکه های دیجیتال میگذرد. این شبکه ها با ارائه کیفیت مناسب تصویر و قطعی بسیار کم جای خود را در خاه های ایرانی باز کرده اند. اما برای خرید یک گیرنده دیجیتال نیاز به دانستن چه نکاتی می باشد تا خرید ایده آلی داشته باشیم. دستگاه گیرنده دیجیتال یک مبدل است که سیگنال‌ها را از منابع مختلف دریافت کرده و طی یک فرایند پردازش، آن را تبدیل به صدا و تصویر نموده و آماده پخش برای تلویزیون می‌نماید. گیرنده دیجیتال فقط در حد یک مبدّل ساده که در تلویزیون‌های آنالوگ وجود دارد نیست بلکه دارای عملکرد پیچیده‌تری است.

انواع گیرنده دیجیتال

گیرنده دیجیتال امروزه جایگزین گیرنده های آنالوگ شده اند و دیگر دردسر تماشای یک شبکه تلویزیونی با برفک زیاد و آنتن هوایی بسیار قوی را نخواهید داشت. گیرنده های دیجیتال در مدل های گیرنده دیجیتال موبایل ، گیرنده دیجیتال لپتاپ و کامپیوتر ، گیرنده دیجیتال تلویزیون و گیرنده دیجیتال خودرو  طراحی و تولید می شوند. در حال حاضر سیگنال دیجیتال با فرمت Mpeg 4 و کدک H.264 در فرکانس DVB-T پخش می شود که در آینده نزدیک قرار است به فرکانس T2 که تعداد کانال بیشتری را تحت پوشش قرار می دهد تغییر کند. از مزیت های گیرنده دیجیتال نسبت به آنالوگ می توان به دریافت شبکه های تلویزیونی و رادیویی صاف و شفاف بدون برفک ، دریافت شبکه ها با آنتن های ساده و رومیزی و دریافت تعداد شبکه های بیشتر تلویزیونی و رادیویی اشاره کرد. در ادامه به معرفی انواع گیرنده دیجیتال می پردازیم و یک راهنمایی کاربردی جهت خرید گیرنده دیجیتال ارائه می کنیم.

گیرنده دیجیتال موبایل

بعد از راه اندازی شبکه های دیجیتال تلویزیونی ، کم کم محصولات و دستگاه های گیرنده هم گسترش پیدا کردند و علاوه بر ستاپ باکس ها ، گیرنده های دیجیتال مخصوص کامپیوتر و لپتاپ و گیرنده دیجیتال خودرو ، گیرنده دیجیتال مخصوص موبایل هم تولید شدند. گیرنده دیجیتال موبایل یکی از جذابترین تولیدات در این زمینه بود. چرا که پیش از آن گیرنده های دیجیتال و آنالوگ مخصوص کامپیوتر و لپتاپ و خودرو تولید شده بودند اما گیرنده مخصوص گوشی موبایل و تبلت تولید نشده بود. البته باید این نکته را هم در نظر بگیریم که اسمارت فون ها در گذشته هم مانند امروزه پیشرفته نبود و سرعت بالایی برای پشتیبانی از این گیرنده ها نداشتند. در ایران هم از سال ۹۲ به صورت گسترده پخش و فروش این گیرنده ها رواج پیدا کرد و امروز هم گیرنده های دیجیتال کیفیت بالاتری پیدا کرده اند و هم موبایل های و تبلت ها از سرعت بالاتری برای پشتیبانی از این گیرنده ها برخوردار هستند.

مزیت گیرنده دیجیتال موبایل

بارها شده که هنگام مسافرت و یا بیرون از خانه در اتومبیل و غیره نیاز به تماشای فیلم سینمایی مورد نظر خود دارید و یا دسترسی به شبکه های دیجیتال نظیر شبکه نسیم ورزش و غیره ندارید و یا میخواهید تلویزیون و یا فیلم مورد نظر خود را در گوشی موبایل خود تماشا کنید. از دیگر مزیت های این گیرنده نصب به گیرنده های دیجیتال دیگر مانند گیرنده دیجیتال مای جیکا کاربری راحت و اسان ان میباشد به این صورت که نرم افزار pad tv hd را نصب میکنید گیرنده را مانند پورت otg به گوشی خود وصل کرده شبکه های دیجیتال را جستجو و بر روی هر کدام که میخواهید کلیک و تماشا میکنید که در قسمت اموزش نصب گیرنده دیجیتال کامل توضیح داده میشود و لینک دانلود نرم افزار گیرنده دیجیتال pad tv hd نیز وجود دارد.

گیرنده دیجیتال موبایل چیست

گیرنده دیجیتال خودرو

گیرنده های دیجیتال مخصوص خودرو یکی از پرفروش ترین محصولات در دسته بندی گیرنده های دیجیتال می باشند. این گیرنده های در مدلهای مختلف با صفحه LCD و بدون LCD طراحی و به فروش می رسند. گیرنده دیجیتال خودرو به دلیل برخورداری از تیونرهای قوی و تقویت شده قابلیت دریافت شبکه های دیجیتال تلویزیون و نمایش آن ها در حال حرکت و با سرعت نسبتا بالا را دارند. بعضی از کاربران می خواهند از گیرنده های دیجیتال موبایل به عنوان جایگزین گیرنده دیجیتال خودرو استفاده کنند که انتخاب اشتباهی است. چرا که گیرنده های دیجیتال موبایل یا گیرنده های دیجیتال ساده برای استفاده در ماشین در حال حرکت و با سرعت بالا از قدرت گیرندگی خوبی برخوردار نیستند به همین دلیل باید حتما از گیرنده دیجیتال مخصوص ماشین استفاده کنید. نصب این گیرنده ها زیاد سخت نیست اما به راحتی نصب سایر گیرنده های دیجیتالی هم نیست. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای نصب گیرنده دیجیتال خودرو از یک متخصص کمک بگیرید.

گیرنده دیجیتال تلویزیون

امروزه گیرنده های دیجیتال مخصوص تلویزیون عموما بر روی خود تلویزیون ها طراحی شده است و نیازی به دستگاه اضافه ندارند اما برای تلویزیون هایی که تیونر دیجیتالی ندارند باید از دستگاه دیجیتال که به ستاپ باکس Set-top box هم معروف اند استفاده کرد. دستگاه دیجیتال تلویزیونی با برندهای مختلف و امکانات متفاوتی تولید می شوند . از برندهای معتبر این محصولات می توان به گیرنده دیجیتال دنای ، ایکس ویژن ، گاندو ، مکسیدر و مارشال اشاره کرد که مدت زیادی است که به تولید و پشتیبانی این گیرنده ها می پردازند. تفاوت این دستگاه ها عموما در قابلیت های نرم افزاری و بعضا سخت افزاری می باشند اما همه آنها قابلیت دریافت تمام شبکه های دیجیتال در فرکانس های T و T2 و پشتیبانی از شبکه های HD را دارند.

راهنمای خرید دستگاه دیجیتال

در انتخاب و خرید دستگاه های دیجیتال تلویزیونی به ۲ نکته توجه داشته باشید :

 ۱- برند معتبر با گارانتی معتبر   ۲- دستگاه دارای دکمه جلو بدنه باشد

مورد اول بسیار واضح است چرا که دستگاه دیجیتال با برندهای معتبری مانند ایکس ویژن ، دنای ، مارشال ، مکسیدر ، گاندو و مانند آنها هم از گیرندگی خوبی برخوردار هستند و هم از نسل جدید شبکه های HD و شبکه های با فرکانس T2 پشتیبانی می کنند. اما در مورد نکته دوم باید بگوییم که دکمه جلوی بدنه دستگاه وقتی به کار می آید که ریموت کنترل دستگاه در دسترس نباشد و یا از کار افتاده باشد و این دکمه های جلو بدنه مانند دکمه منو ، تعویض کانال یا افزایش و کاهش صدا به کمک شما می آیند.

سایر قابلیت ها مانند ورودی USB برای ضبط برنامه های تلویزیونی ، خروجی HDMI ، قابلیت EPG ، قابلیت ضبط خودکار برنامه ها و … بر روی تمام دستگاه های دیجیتالی وجود دارد و امروزه به عنوان یک قابلیت متفاوت محسوب نمی شوند.

*توجه : عموما هنگام تبلیغ دستگاه دیجیتال از قابلیت اتصال USB و پخش فایل های ویدئویی با فرمت های MKV ، MPEG ، Divx و … به عنوان قابلیت گیرنده دیجیتال عنوان می کنند اما این یک تبلیغ اشتباه است چرا که هیچ گیرنده دیجیتالی قابلیت پخش تمامی فرمت ها و کدک های ویدئویی را ندارد و شما اگر به یک دستگاه پخش حرفه ای نیاز دارید باید از پلیرهای حرفه ای مانند انواع اندروید باکس استفاده کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

DVB-T مخفف عبارت Digital Video Broadcasting Terrestrial است که معنی تحت لفظی آن پخش زمینی ویدیوی دیجیتال است . این زمینی که اینجا نام برده شده یعنی اینکه احتیاجی نیست از طریق هوا و ماهواره تصاویر ارسال بشوند . در واقع منظور از زمینی این است که ....

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

این سیستم (DVB) که توسط موسسه ETSI استاندارد شده است امروزه در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان سیستم پخش تلویزیونی انتخاب شده است. از مزایای استاندارد DVB-T نسبت به سیستم پخش تلویزیونی زمینی آنالوگ می‌توان به قابلیت ....

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

۱۱ گیرنده دیجیتال ارزان و باکیفیت به همراه قیمت روز و خرید اینترنتی

انواع گیرنده دیجیتال DVB-T ، DVB-C و DVB-S و تفاوت آن ها

راهنمای خرید انواع گیرنده دیجیتال

   محصولات مشابه