مقالات رابوکالا
فروشگاه

انواع گیرنده دیجیتال DVB-T ، DVB-C و DVB-S و تفاوت آن ها

DVB یا Digital Video Broadcasting به معنی پخش دیجیتال ویدئو، مجموعه ای از استانداردهای بین المللی برای تلویزیون های دیجیتال است که پخش دیجیتال را با استفاده از ماهواره، کابل و زیرساخت زیرزمینی تعریف می کند.
در اوایل 1990 پخش کننده های اروپایی، تولیدکنندگان و گروه های نظارتی ELG را برای بحث در مورد معرفی تلویزیون های دیجیتال (DTV) در سراسر اروپا تشکیل دادند و بعدها بدلیل مسائل اعتمادی میان اعضا پروژۀ DVB ایجاد شد. امروز پروژۀ DVB شامل بیش از 220 سازمان در 29 کشور جهان است. پخش و پخش دیجیتالی با استاندارد DVB بطور گسترده ای در دسترس است و توسط لوگوی DVB که در زیر آورده ایم مشخص می شود.

تفاوت بین گیرنده ها

همانطور که گفتیم اختصار DVB به معنی پخش ویدئوی دیجیتال است و به پخش تلویزیونی اشاره دارد که به تدریج جایگزین پخش آنالوگ می شود. مزیت های تلویزیون دیجیتال واضح است و تنها تلویزیون دیجیتال می تواند کیفیت های بالا در کانال های متنوع را ممکن سازد و انتقال آنالوگ ظرفیت این کار را ندارد. در دنیای تلویزیون دیجیتال در حال حاضر سه نسخه مختلف از گیرنده ها وجود دارد که عبارتند از DVB-C و DVB-T و DVB-S. که در این پست بابیروس به توضیح و مقایسۀ آنها می پردازد.

 1. DVB-T و DVB-T2
  DVB-T به تلویزیون های دیجیتال زمینی اشاره دارد و بنابراین قابل مقایسه با آنتن های قدیمی پشت بام تلویزیون آنالوگ است. نکتۀ مثبت در مورد آنتن های DVB-T اینست که آنها در مقایسه با آنتن های قدیمی بسیار کوچک هستند و همچنین می توانند بعنوان یک آنتن داخلی استفاده شوند بدین ترتیب شما می توانید آنتن قدیمی خود را برای DVB-T استفاده کنید. این استاندارد یک جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون تقسیم فرکانس متعامد QFDM با کد گذاری کانال از طریق کانال های زمینی ارسال می کند.
  DVB-T2 استانداردی است که جانشین DVB-T است و اجازه می دهد که برنامه های بیشتری را در کیفیت تصویر بالاتر ببینید اما با DVB-T سازگار نیست. DVB-T2 پیشرفته ترین سیستم تلویزیون دیجیتال جهان (DDT) است که قابلیت ها، انعطاف پذیری و حداقل بهره وری آن 50% بیشتر از سایر سیستم های DDT است. این دستگاه از UHD ، HD و SD و همچنین تلویزیون تلفن همراه پشتیبانی می کند.

 2. DVB-C و DVB-C2
  تلویزیون های کابلی دیجیتال نیز DVB-C نامیده می شوند (حرف C پایانی به کلمۀ Cable یعنی کابل اشاره دارد.) همانطور که از نامش برمی آید در تلویزیون کابلی اتصال کابل از خانه مورد نیاز است و شما تلویزیون خود را بر روی شبکۀ کابلی خواهید یافت. این استاندارد یک جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون QAM با کد گذاری کانال از طریق کانال های کابلی انتقال می دهد.
  DVB-C2 نیز جایگزینی برای DVB-C است که برنامه های بیشتری را با کیفیت بالاتر و همچنین سرعت بالاتر ارائه می دهد.

 3. DVB-S و DVB-S2
  DVB-S استاندارد تلویزیون های ماهواره ای دیجیتال است (حرف S پایانی به کلمۀ Satellite یعنی ماهواره اشاره دارد.) در اینجا تلویزیون از طریق ماهواره پخش می شود و بواسطۀ این گیرنده ما محتوا را مشاهده خواهیم کرد. این استاندارد یک جریان صوتی/تصویری دیجیتال را با استفاده از مدولاسیون QPSK با کد گذاری کانال های 11/12 ماهواره ای انتقال می دهد.
  DVB-S2 در واقع جانشین DVB-S است در این جا با نرخ دادۀ بالاتر برنامه های بیشتری  با کیفیت بالاتری در دسترس شما قرار می گیرند. شایان ذکر است که DVB-S2  با نسخۀ قبلی اش سازگاری ندارد.

نکات بابیروس

♦ جدیدا چند مدل از تلویزیون های 2019 سامسونگ از DVB-S بهره می برند.

♦ تلویزیون های الجی اگر حرف آخر مدلشان V باشد به این معنی است که DVB-S دارند.

♦ در تلویزیون های سونی نیز اگر دو حرف آخر مدل آن 05 باشد به این معنی است که DVB-S دارد.

مزایای تلویزیون دیجیتال چيست؟

سیستم دیجیتال، تجربه ای جدید در عرصه تماشای تلویزیون بوجود می آورد. چرا که علاوه بر ایجاد امکان ارائه شبکه های تلویزیونی بیشتر، کیفیت صدا و تصویر نیز بهبود می یابد. در حال حاضر صدا و سیما در ارائه شبکه های تلویزیونی بیشتر محدودیتهایی دارد که با سیستم دیجیتال این محدودیت ها تاحدی مرتفع شده است . برخی از مزایای تلویزیون دیجیتال عبارتند از:

• امکان ارائه تعداد شبکه های بیشتر

• کیفیت صداو تصویر بالاتر نسبت به آنالوگ

• امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر

• راهنمای الکترونیکی برنامه ها

• رادیو همراه با تلویزیون

• ارائه خدمات ویژه نابینایان و ناشنوایان

سیستم دیجیتال این قابلیت را ایجاد می کند که در کنار شبکه های تلویزیونی به شبکه های رادیویی نیز دسترسی داشته باشیم. برای این منظور هنگام جستجوی شبکه ها، لیست شبکه های رادیویی نیزدر اختیار شما قرار می گیرد و با دکمه prg+ و prg- و عوض کردن کانالها روی مبدل، می توانید شبکه های رادیویی را نیز بشنوید.

و در پایان قابل ذکر است که برای استفاده از این مزایا  ، شما به یک تلویزیون که از این قابلیت برخوردار است یـا به یک دستگاه مبدل دیجیتال نیاز خواهید داشت.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

DVB-T مخفف عبارت Digital Video Broadcasting Terrestrial است که معنی تحت لفظی آن پخش زمینی ویدیوی دیجیتال است . این زمینی که اینجا نام برده شده یعنی اینکه احتیاجی نیست از طریق هوا و ماهواره تصاویر ارسال بشوند . در واقع منظور از زمینی این است که ....

راهنمای قبل از خرید گیرنده دیجیتال

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

این سیستم (DVB) که توسط موسسه ETSI استاندارد شده است امروزه در بسیاری از کشورها از جمله ایران به عنوان سیستم پخش تلویزیونی انتخاب شده است. از مزایای استاندارد DVB-T نسبت به سیستم پخش تلویزیونی زمینی آنالوگ می‌توان به قابلیت ....

DVB چیست ؟ | انواع DVB در تلویزیون

برای خرید بهترین گیرنده دیجیتال باید چه نکاتی را بدانیم؟

۱۱ گیرنده دیجیتال ارزان و باکیفیت به همراه قیمت روز و خرید اینترنتی

راهنمای خرید انواع گیرنده دیجیتال

   محصولات مشابه