مقالات رابوکالا
فروشگاه

راهنمای خرید تلویزیون در سال 2020-2019

ممکن است شما در فکر خرید تلویزیون مناسب باشید، با توجه به اینکه همه تلویزیون‌های سال‌هاست که دارای صفحه ‌نمایش تخت هستند و همچنین با توجه به تنوع گسترده برندها و مدل های  مختلف تلویزیون در بازار شما با انتخاب های زیادی رو به رو می شوید که شاید تصمیم گیری را برایتان دشوار کند.

امروزه تلویزیون ها به لحاظ کیفیت، پیشرفت چشمگیری داشته اند و از فناوری ها و امکانات مختلفی برخوردارند که ضروری است قبل از خرید تلویزیون در مورد کارایی ان ها اطلاعات داشته باشید. در هرحال اگر بخواهید که تلویزیون مناسبی را تهیه کنید باید به ‌اندازه مناسب، کیفیت تصویر و چند ویژگی اصلی و مهم دیگر دقت داشته باشید. و همچنین اطمینان حاصل کنید که تلویزیون جدید شما مجهز به اتصالات موردنیاز و ضروری باشد. ما در این راهنمای خرید تلویزیون از زومیلو،به توضیح نکات لازم خرید تلویزیون، تکنولوژی‌ها و معرفی بهترین برندهای تلویزیون می پردازیم و شما را در انتخاب تلویزیون مناسب یاری می کنیم.

همانطور که گفتیم تلویزیون ها از تکنولوژی ها و امکانات متفاوتی دارند که در عملکرد و کیفیت تلویزیون تاثیر زیادی دارند. برای مثال شاید اسم فناوری هایی همچون HDR ،  4K ، OLED و … را شنیده باشید که ما در ادامه به شرح کامل هر کدام می پردازیم.

راهنمای خرید تلویزیون در سال 99

سایز صفحه نمایش

مهم‌ترین نکته در تهیه تلویزیون اندازه صفحه‌نمایش است. صفحه‌های تلویزیون به‌صورت مورب اندازه‌گیری می‌شوند و از اندازه های کوچک‌ 20 اینچ تا اندازهای بزرگ‌تر 80 اینچ، متغیر هستند. البته در روند خرید و در نظر گرفتن اندازه صفحه زیاد افراط‌ و تفریط نمی‌شود و خریداران بیشتر اندازه متعارف را تهیه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال: برای تلویزیون‌های داخل آشپزخانه یا اتاق‌خواب‌های کوچک ممکن است تلویزیون 24 تا 32 اینچ اندازه مناسب باشد، اما اگر قصد خرید تلویزیون برای نشیمن را دارید، توصیه می‌کنیم سایز بزرگ‌تر را تهیه کنید؛ تلویزیون با صفحه‌نمایش 50 تا 65 مناسب به نظر می‌رسد. و در صورتی‌ که نمایشگری برای اتاق‌های خیلی بزرگ در نظر دارید و یا خیلی دور از تلویزیون می‌نشینید اندازه های بزرگ‌تر را تهیه کنید.

البته در خصوص راهنمای خرید تلویزیون بر اساس سایز، در کل باید گفت که با اینکه قانون و قاعده خاصی برای تعیین تلویزیون با اندازه مناسب وجود ندارد ممکن است ترجیح شخصی، زاویه دید و حتی میزان بینایی بیننده در تصمیم‌گیری برای خرید تلویزیون مؤثر باشد. برخی دستورالعمل‌های کلی به شرح زیر وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

در این مبحث باید به بحث “فاصله” نشستن و اندازه صفحه توجه داشته باشد. اگر شما بخواهید تلویزیونی full hd تهیه نمایید. نزدیک‌ترین فاصله شما تا تلویزیون باید 1.6 برابر اندازه‌گیری مورب از تلویزیون شما باشد. پس اگر شما تلویزیونی 60 اینچی دارید باید در فاصله تقریباً 2.43 سانتیمتری آن قرار بگیرید.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس سایز صفحه نمایش

البته زیاد به این مساله فکر نکنید. امروزه ، بیشتر تلویزیون‌های در سایز بزرگ‌، 4K می‌باشند. و ما فکر می‌کنیم خرید یکی از آن‌ها منطقی است زیرا علاوه بر اینکه آن‌ها معمولاً گران نیستند، این تلویزیون‌ها دارای صفحه‌نمایش با وضوح بالاتر و با پیکسل‌های فشرده‌تر هستند. این بدان معنی است که با خرید و استفاده از این تلویزیون شما  به هنگام نشستن و دیدن فیلم در هر فاصله ای که باشید انگار نزدیک تر به تلویزیون نشسته اید و فاصله شما به اندازه مورب صفحه نمایش تلویزیون باشد.

مطلب پیشنهادی»  بهترین برند تلویزیون کدام است ؟ | در سال 2020-2019

ما در این راهنمای خرید تلویزیون ، چند محدوده قیمت معمولی برای اندازه های مختلف صفحه نمایش را بیان می کنیم ( اعداد تقریبی است)

وضوح صفحه نمایش

 از دیگر نکات مربوط به راهنمای خرید تلویزیون ، وضوح صفحه نمایش است که مربوط به رزولوشن واقعی یا اصلی تلویزیون‌ است. HD پایین ترین وضوح صفحه نمایش در تلویزیون های امروزی است که بیشتر در سایزهای خیلی کوچک دیده می شود که وضوح بالاتر از آن ، full HD نامیده می‌شود. وضوح صفحه‌نمایش آن 1920×1080 پیکسل است. این بدان معناست که دارای 1920 پیکسل افقی و 1080 پیکسل عمودی است. بنابراین در کل حاوی 2 میلیون پیکسل است. پیکسل‌ها نقاط کوچک و ریزی هستند که تصویر تلویزیون را تشکیل می‌دهند.

تلویزیون های UHD که از تلویزیون‌های با وضوح بالاتر از فول اچ دی هستند را 4k می نامند. که رزولوشن تصویر آن‌ 3840×2160 است بنابراین حاوی 8 میلیون پیکسل می‌باشد. یا به‌ عبارت‌ دیگر پیکسل های آن 4 برابر پیکسل‌های یک دستگاه HD است. فشرده‌سازی پیکسلی به‌صورت متراکم‌تر در تلویزیون های 4k باعث می‌شود آن‌ها بتوانند جزئیات تصویر بیشتری نمایش دهند. که مزایای تلویزیون 4k در اندازه های بزرگ‌ قابل مشاهده  است.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس کیفیت تصویر

در حال حاضر، شاهد وجود تلویزیون‌های 8K در بازار هستیم که وضوح صفحه‌نمایش آن ها ، 7680×4320 است و دارای بیش از 33 میلیون پیکسل هستند. این بالاترین وضوح تصویری است که از استاندارد UHD برخورداراست، بنابراین از نظر فنی این تلویزیون‌ها کیفیت UHD را نیز پشتیبانی می کنند. البته در حال حاضر تعداد زیادی از آن‌ها در بازار وجود ندارد، و معمولاً کمی گران‌تر از مدل‌های 4K هستند. در کل این روزها، خرید تلویزیون 4k بسیار معقول‌تر است.

توجه : برای دیدن و بررسی تلویزیون های 4K موجود در بازار می توانید به لینک بهترین تلویزیون های 4K در سایت زومیلو مراجعه کنید. 

همچنین پخش‌کننده‌های بلوری 4K Ultra HD Blu-ray وجود دارند که می‌توانند دیسک‌های 4K Blu-ray را پخش نمایند. از دیگر دلایلی که سبب شده است تلویزیون 4k جهش خوبی در بازار داشته باشد این است که از استانداردهای لازم مربوط به فناوری 4k برخوردار هستند که دربرگیرنده‌ی دامنه‌ی دینامیک بالا (HDR)، طیف گسترده از رنگ‌ها می باشد. به ‌منظور آشنایی بیشتر با در مورد دامنه دینامیکی بالا، به بخش HDR ما مراجعه کنید.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس کیفیت تصویر

تلویزیون 4K و 8K

 از دیگر نکات مهم در راهنمای خرید تلویزیون ، آشنایی با مشخصات نمایشگرهای 4k و 8k است. به دلیل صفحه نمایش 3840×2160 با وضوح بالاتر، تلویزیون 4k می تواند در صورت ارائه محتوای 4k با کیفیت بالا، جزئیات بیشتری را نسبت به تلویزیون full HD نشان دهد. تلویزیون‌های جدید 8k با صفحه نمایش 7680×4320 قادر به نمایش جزییات دقیق‌تر هستند. تصاویر موجود در این دستگاه ها بسته به فاصله مشاهده شما، واضح‌تر به نظر می‌رسند.

در بسیاری از تلویزیون‌های 4k سعی بر این شده که ارتقا کیفیت تصویر با استفاده روش های دیگر به عمل آید. به عنوان مثال، ما شاهد آغاز به کارگیری تعداد فزاینده‌ای از تلویزیون‌ها HDR هستیم، که کنتراست بالاتری بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین تصاویر فراهم می‌کند. تلویزیون‌های 4k جدیدتر نیز طیف وسیعی از رنگهایی را نشان می‌دهند که یک تلویزیون می تواند نمایش دهد، اما استفاده از این مزایا نیاز به محتوای خاص دارد. هر ساله محتوای بیشتری که با اچ دی ار بارگذاری شده اند در دسترس است.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس کیفیت تصویر

تلویزیون full HD

یک تلویزیون با کیفیت بالا (full HD) با وضوح تصویر 1920×1080 برای اکثر بینندگان خوب و مفید به نظر می‌رسد و در مقایسه هزینه ای با یک دستگاه 4k با اندازه مشابه،می توانید مقداری پول بیشتری پس انداز نمایید. تقریباً هر تلویزیون full HD یک تلویزیون ال سی دی با نور پس زمینه LED است، اما تعداد محدودی از تلویزیون های فول اچ دی OLED نیز وجود دارد. دقت داشته باشید که در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد تلویزیون 4k کوچکتر از 39 اینچ پیدا کنید.

ما دریافته‌ایم که بسیاری از مخاطبانمان نمی‌‎توانند جزئیات اضافی را در یک تلویزیون 4k با اندازه صفحه نمایش بسیار بزرگ ، مثلاً 65 اینچ و بالاتر از فاصله معمولی مشاهده نمایند منتها به یاد داشته باشید که وضوح تصویر تنها از معدود خصوصیاتی است که یک تلویزیون برای تولید عالی کیفیت تصویر به طور کلی می‌تواند داشته باشد. از جمله مواردی که مربوط به راهنمای جامع خرید می‌باشد این است که تلویزیون‌های معمولی HD هنگام افزایش قیمت، به ویژه در اندازه صفحه نمایش کوچکتر از 65 اینچ، گزینه خوبی برای بسیاری از مصرف کنندگان باقی می‌مانند.

تفاوت تلویزیون OLED ،QLED و LED

این نکته نیز ضروری است که تفاوت تلویزیون OLED ،QLED و LED را بدانید. کیفیت تصویر در تلویزیون‌های OLED به نسبت تلویزیون‌های LED خیلی بالاتر است و اگر شما به دنبال با بهترین کیفیت در دسترس هستید بدانید که گزینه‌ای بهتر از تلویزیون‌های oled وجود ندارد. تلویزیون‌های اولد oled با داشتن سیاهی کامل ، یکنواختی خاکستری ، زاویه دید گسترده و بالاتر از حد متوسط ، تصویری بهتر از هر تلویزیون led موجود را ارائه می دهند. اگر شما در حال تماشای تلویزیون در اتاق تاریک هستید، OLEDها می‌توانند رنگ سیاه کامل را نمایش دهند، که این کیفیت تصویر را افزایش می‌دهد. در حال حاضر تلویزیون های OLED در بازار کم هستند. و تقریبا تمام تلویزیون های OLED برای شرکتهایی مانند ال جی و سونی هستند.

تلویزیون QLED دقیقاً مانند تلویزیون معمولی LED است، جز اینکه از نانو ذرات ریز به نام نقاط کوانتومی برای شارژ بیشتر درخشندگی و رنگ آن استفاده کند. این فناوری در ابتدا در سال 2013 توسط سونی معرفی شد، اما اندکی پس از آن سامسونگ شروع به فروش تلویزیون های QLED خود کرد و همکاری با مجوزها را با دیگر تولید کنندگان برقرار کرد، به همین دلیل ما اکنون شاهد هستیم که چندین مارک تلویزیونی در حال ارائه تلویزیون QLED هستند.

درباره تلویزیون های OLED

در حال حاضر شرکت‌هایی مانند LG و سونی و… تلویزیون ها OLED وارد بازار می نمایند. و سایر تولید کنندگان باید طی یکی دو سال آینده این فناوری رو در ساخت تلویزیون بکار ببرند. از طرف دیگر ممکن است شما به تلویزیون‌هایی توجه داشته باشید مانند تلویزیون‌های OLED در رده‌بندی‌های اندازه بزرگ‌تر به نسبت تلویزیون‌های فعلی  موجود در بازار در رتبه بالاتری قرار گیرند. قیمت تلویزیون OLED نسبت به مدل‌های LCD / LED که بخش عمده‌ای از تلویزیون‌های موجود در بازار را تشکیل می‌دهند، گران‌تر هستند. البته باید گفت که هرساله فاصله قیمت‌ها نسبت به هم نزدیک‌تر می‌شود. البته این نکته را نیز باید افزود که LCD ها نیز هر ساله به لحاظ کیفیت ارتقا می‌یابند به‌عنوان‌مثال از نظر عملکرد نزدیک‌تر به OLEDها می‌شوند.

HDR یا دامنه دینامیک بالا

از جمله نکات مهم راهنمای خرید تلویزیون ، داشتن اطلاعاتی در خصوص این بخش است. بزرگ‌ترین کلمه کلیدی صنعت تلویزیون دامنه دینامیکی بالا یا HDR است. هنگامیکه این قابلیت در تلویزیون به‌ درستی به کار گرفته شود HDR درخشندگی، کنتراست و رنگ تلویزیون را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تصاویر روی صفحه‌نمایش بیشتر شبیه به زندگی واقعی باشند. وقتی HDR به کار گرفته شود، می‌توانید جزئیاتی را ببینید که در غیراین صورت (عدم به‌کارگیری آن) واضح و شفاف نیست. همچنین می‌توان پرتو نورهای خاصی که درخشنده می‌باشند، روشن‌تر و  واقعی تر ببینید؛ انعکاس نور آفتاب از سپر کرومی اتوموبیل یا بال‌های هواپیما مثال خوبی برای این مورد است.

HDR تمام این موارد را با افزایش کنتراست میان روشن‌ترین و سیاه‌ترین رنگ‌های سفید و سیاه که یک تلویزیون می‌تواند ایجاد کند برقرار می‌نماید. بنا به گفته‌ی Claudio Ciacci ،مدیر برنامه آزمایش تلویزیون Consumer Reports،” این فناوری میتواند روشنایی طبیعی‌تری از محتوای تصویر را نشان می‌دهد. وی اضافه می‌کند، “HDR می‌تواند توانایی دامنه پویای خود را در صحنه‌های روشنگر قوی قرار دهد که کنتراست تلویزیون را کاهش میدهد و مزایای برجسته HDR در صحنه‌های روشن‌تر را مشاهده خواهید کرد.”

در این قسمت از راهنمای خرید تلویزیون باید اضافه کنیم که معمولاً، تلویزیون‌های HDR رنگ‌های روشن و زنده بیشتری نسبت به سایر دستگاه‌های دیگر تولید می‌کنند این خاصیت بدین علت است که HDR با طیف رنگ گسترده (WCG) همراه است. تلویزیون‌های HD می‌توانند حدود 17 میلیون رنگ نمایش دهند، اما نمایشگرهایی که دارای WCG هستند، می‌توانند تا یک میلیارد رنگ را نمایش دهند. این مانند جعبه مداد رنگی بزرگ‌تری است که تلویزیون شما  بتواند از طریق آن کارایی خود را نشان دهد. اما به این نکته دقت داشته باشید در هر تلویزیونی، آن تضاد و رنگ های خارق‌العاده را مشاهده نخواهید کرد. برای آشنایی استفاده از HDR و WCG باید یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را تماشا نمایید.

 انواع HDR

تاکنون در این راهنمای خرید تلویزیون در مورد HDR بحث کرده ایم و خصوصیات این فناوری را برشمرده ایم، اما انواع مختلفی از HDR وجود دارد که هر یک مجموعه‌ای از مشخصات فنی مختلف را دارند. تشریح این مبحث می‌تواند پیچیده‌تر شود، و قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم، اطلاعات مفید وجود دارند که در این راهنمای خرید به ان اشاره خواهیم کرد.

نخست، تلویزیون شما باید به‌ طور خودکار نوع HDR مورد استفاده را در محتوا تشخیص دهد و روش صحیح پخش آن را انتخاب کند. دوم نوع HDR در حال حاضر به نظر نمی‌رسد خیلی مهم باشد. آنچه در آزمایش‌های نمایشگرها مشاهده‌ شده است این است که تلویزیون‌های برتر می توانند دارای عملکرد عالی با انواع مختلف HDR باشند. کیفیت تلویزیون از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین منطقی است که بهترین تلویزیونی را که می‌توانید صرف‌نظر از نوع HDR که پشتیبانی می‌کند خریداری کنید. با این‌حال، اگر می‌خواهید تفاوت بین انواع HDR را درک کنید، در این راهنمای خرید به‌ مرور کلی آن می‌پردازیم.

 

HDR10 و Dolby Vision

یک نوع از HDR ها، تحت عنوان HDR10 شناخته می شود که به ‌عنوان یک استاندارد باز مورد استفاده قرار گرفته‌اند. خصوصیت آن این است که استفاده از آن رایگان است و همه تلویزیون‌های 4K با فناوری HDR از آن می‌توانند پشتیبانی کنند. این مسئله در مورد همه پخش‌کننده‌های 4K Ultra  Blu-ray players و برنامه‌نویسی HDR نیز صادق است، بنابراین شما با دستگاهی که قادر به پخش HDR نباشد سروکار نخواهید داشت. اما برخی از تلویزیون‌ها نوع دیگری از HDR را نیز به نام Dolby Vision ارائه می‌دهند که به‌عنوان نسخه پیشرفته HDR10 تبلیغ و معرفی می‌شود. و شرکت‌ها برای استفاده از آن هزینه مجوز پرداخت می‌کنند. این نسخه از HDR مزایایی دارد بدین معنی؛ به‌طور خاص، از ابر داده دینامیک پشتیبانی می‌کند، جایی که می‌توان سطح روشنایی یک فیلم یا نمایش را به‌ صورت صحنه به صحنه بالا ببرد. در مقابل، HDR10 از ابر داده ایستا (static metadata) استفاده می‌کند، به نحوی که میزان روشنایی را برای کل فیلم یا نمایش ارائه دهد.

+HDR10

از دیگر نکاتی که در این راهنمای خرید تلویزیون باید به ان اشاره کرد این است که Dolby Vision صرفاً منحصر به استفاده از ابر داده پویا نیست. نسخه جدیدتری از HDR10 وجود دارد که تحت عنوان +HDR10 مرسوم است. این قابلیت، همچنین دارای ابر داده پویا است و HDR10 را بیشتر شبیه Dolby Vision می‌نماید. در حال حاضر این قابلیت از سوی شرکت سامسونگ پشتیبانی می شود و همچنین آمازون اظهار داشته است که در سرویس پخش خود آن را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد. همچنین در این راهنمای خرید برآنیم که شما را با فرمت HDR دیگر (hybrid log gamma) آشنا نماییم.
به‌کارگیری این فرمت در صورت اتخاذ آن در نسل بعدی سیگنال‌های هوایی و رایگان تلویزیون می‌تواند مهم باشد، از استانداردی به نام ATSC 3.0 برخوردار است. در انتهای این قسمت از راهنمای خرید به معرفی نوعی دیگر از HDR ها می‌پردازیم که تحت عنوان Advanced HDR است که از سوی شرکت Technicolor شناخته‌شده‌اند که به‌طور گسترده در اروپا استفاده می‌شود. در حال حاضر برخی از تلویزیون‌های LG 4K  آن را مورد پشتیبانی قرار می‌دهند.

راهنمای خرید تلویزیون از لحاظ HDR

آیا همه تلویزیون های HDR برابر هستند؟

جواب این سؤال منفی است. از دیگر نکات راهنمای خرید تلویزیون این است که آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که هر تلویزیون اگر صرفاً روی جعبه آن عنوان HDR نوشته‌شده باشد، به این معنا نیست که تصاویر به همان اندازه غنی و باکیفیت نشان دهد. این‌ یکی از دلایلی است که ما اکنون در رتبه‌بندی‌های تلویزیونی خود HDR را با امتیازی جداگانه ارائه می‌کنیم.

حرف‌ و حدیث‌های زیادی در مورد  کیفیت تصاویر تلویزیون‌هایی که HDR باشند یا نه گفته‌شده است. اما همچنین چالش‌های خاصی برای این فناوری وجود دارد. مهم‌تر از همه، یک تلویزیون ممکن است به‌اندازه کافی دارای این قابلیت نباشد که در حقیقت HDR را تحویل دهد نمایش بهتر تلویزیون‌های HDR معمولاً حداقل 600 نیت(نیت نام واحد SI روشنایی کاتدلابر مترمربع) از روشنایی اوج را ایجاد می‌کند، در حالی‌ که نمایش‌های برتر به 1000 نیت یا بیشتر می‌رسند. اما بسیاری از تلویزیون‌های HDR فقط 100 تا 300 نیت تولید می‌کنند.

نحوه تشخیص تلویزیون HDR عالی از دیگر تلویزیون ها

متأسفانه، شما فقط نمی‌توانید بسته‌بندی را بخوانید یا حتی به نحوه ظاهر تصویر در فروشگاه اعتماد کنید. برخی از تلویزیون‌ها دارای یک آرم Ultra HD Premium هستند،که  به‌عنوان مجموعه‌های با کارایی بالا توسط یک گروه صنعتی به نام اتحادیه 4k تأییدشده‌اند. به این نکته در راهنمای خرید تلویزیون توجه داشته باشید که تلویزیون‌های دارای بهترین HDR باشند از گران‌ترین نمایشگرها هستند. اما همچنین برای افرادی که می‌خواهند هزینه کمتری خرج کنند گزینه‌های خوبی نیز وجود دارد. و اگر می‌خواهید یک دستگاه کوچک‌تر خریداری کنید، یا اگر قصد خرید تلویزیون 4K و HDR باشد، می‌توانید چندین گزینه خوب و ارزان‌قیمت دیگر را پیدا کنید.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس فناوری ها- hdr

تلویزیون هوشمند

 مورد دیگر در راهنمای خرید تلویزیون که می بایست آن را در نظر گرفت قابلیت هوشمند است. تلویزیون‌های هوشمند، که به آن تلویزیون اینترنتی نیز می‌گویند، پل شما به دنیایی از محتوای آنلاین است که می‌توانید مستقیماً از خود تلویزیون به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. این‌ روزها بیشتر تلویزیون‌های هوشمند به‌ شما امکان دسترسی به چندین سرویس ویدئویی مانند Amazon Prime، DirecTV Now، Hulu، Netflix، Sling TV، YouTube TV و Vudu را می‌دهند، همچنین یک یا چند سرویس موسیقی انلاین مانند Pandora و Spotify باید به این موارد افزود. بسیاری از تلویزیون‌های هوشمند همچنین به شما اجازه می‌دهند به سایت‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر بروید و همچنین چندین بازی آنلاین نیز پشتیبانی می‌کنند. معمولا قیمت تلویزیون هوشمند بالاتر از مدل های معمولی است.

امکانات تلویزیون هوشمند

این تلویزیون‌های به طور قابل چشمگیری می‌توانند به محتوای آنلاین مانند پخش خدمات ویدئویی از Amazon Prime و Netflix دسترسی پیدا کنند. تلویزیون‌های هوشمند ابتدایی ممکن است به محبوب‌ترین سرویس‌ها محدود شود، اما دستگاه‌های دیگر مجموعه گسترده‌ای از برنامه‌ها را ارائه می‌دهند. بسیاری از این تلویزیون‌ها مرورگرهای وب دارند و تلویزیون‌های هوشمند پیشرفته‌تر می‌توانند به دستورات صوتی پاسخ دهند، توصیه‌هایی برای تماشای برنامه ‌ها را ارائه دهند و به شما اجازه دهند محتوای تلفن هوشمند خود را در صفحه تلویزیون مشاهده کنید.
بیش از 70 درصد تلویزیون‌هایی که این روزها فروخته می‌شوند تلویزیون‌های هوشمند هستند. اما اگر تلویزیون ساده تری را در نظر دارید یا تلویزیون شما هوشمند نیست، می‌توانید به‌ راحتی با استفاده از یک پخش‌کننده رسانه‌ای جداگانه مانند Amazon Fire TV، an Apple TV ، Google Chromecast اینترنت را به‌ راحتی به تلویزیون اضافه نمایید.

سیستم‌ عامل‌های تلویزیون هوشمند

برخی از تولیدکنندگان، سیستم‌عامل‌ تلویزیون هوشمند خود را توسعه داده‌اند، در حالی‌ که برخی دیگر ممکن است از یک سیستم دارای مجوز مانند Android TV مربوط به Google یا Roku TV استفاده کنند. تلویزیون‌هایی که به‌ صورت هوشمند تولید می‌شوند دسترسی به محتوا را آسان می نمایند یعنی فقط یک کنترل از راه دور جدا وجود دارد. اما یک پخش‌کننده رسانه‌ای جداگانه، ممکن است امکانات بیشتری برای پخش محتوا داشته باشد، یا از رابط کاربری استفاده می کند که پیدا کردن و دسترسی به محتوا را آسان‌تر می‌کند.

دستیار های صوتی در تلویزیون

این روزها تلویزیون‌های بیشتری با پشتیبانی دستیارهای صوتی همراه هستند، مانند Amazon Alexa و Google Assistant که این کار به شما امکان می‌دهد تنظیمات اساسی تلویزیون از جمله : بالا بردن و کاهش صدا، تغییر کانال‌ها یا ورودی‌ها را انجام داده و با استفاده از دستورات صوتی نمایش و فیلم مورد نظرتان را جستجو کنید. گاهی اوقات شما می‌توانید سایر دستگاه‌های سازگار مانند سیستم صوتی هوشمند و … را درست از طریق ریمت تلویزیون، کنترل کنید. باید این نکته را نیز مطرح نماییم که مانند پخش‌کننده‌های رسانه‌ای، تلویزیون‌ اسمارت باید به اینترنت خانگی شما متصل شوند. توصیه می‌کنیم در صورت امکان از اتصال کابل LAN استفاده کنید، اما در حال حاضر همه تلویزیون‌های هوشمند نیز برای دسترسی بی‌سیم به شبکه مجهز به WiFi داخلی هستند.

دستگاه های پخش‌کننده‌

پخش‌کننده‌های رسانه‌ای برنامه‌های اضافه‌شده و محبوب برای تلویزیون هستند مثل : پخش فیلم‌ها، موسیقی و بازی‌ها در صورتی‌ که تلویزیون‌ فاقد دسترسی به اینترنت باشند ویا به عبارتی هوشمند نباشد. اگر شما تلویزیونی هوشمند دارید ممکن است در مقایسه با streaming player که مجهز به ویژگی‌ها و سرویس‌های بیشتری است، تلویزیون شما آن را پشتیبانی نکند. بیش از دوازده مدل دستگاه پخش‌کننده استریم وجود دارد که در دو نوع ارائه می‌شود. ورژن های اولیه آن‌ها از ویدیوی 1080p پشتیبانی‌ می‌کند، در حالی‌ که بسیاری از مدل‌های جدید محتوای 4k را هم پشتیبانی می‌کنند. توجه داشته باشید که این دستگاه ها برای جلوگیری از قطع و وصل شدن فیلم، به اینترنت پرسرعت نیاز دارند.

زاویه دید

با وجود پیشرفت‌های صورت گرفته، بسیاری از LEDها هنوز دارای نقص های نسبتاً قابل‌ توجهی هستند و آن‌ هم این است که زاویه دید محدود دارند. این بدان معنی است که تصویر فقط از یک زاویه مستقیم و درست در مقابل صفحه‌نمایش بهترین کیفیت را دارد. در این راهنمای خرید توصیه می‌کنیم با تماشای یک تلویزیون از اطراف و از بالا و پایین صفحه نمایش، زاویه دید را بررسی کنید. ممکن است با دور شدن از مرکز صفحه نمایش، تصویر می‌تواند کمرنگ شود و دقت رنگ را از دست بدهد. البته میزان کاهش کیفیت تصویر از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. ما دریافته‌ایم که تلویزیون‌هایی که از پنل های IPS استفاده می‌کنند، زاویه دید وسیع‌تری نسبت به تلویزیون‌های LCD ارائه می‌دهند. در مقابل، تلویزیون‌های OLED تقریباً مانند تلویزیون‌های پلاسما دارای زاویه دید نامحدود هستند و کاهش کیفیت را در زاویه های غیر مستقیم ندارند.

اخیراً، برخی از تلویزیون‌های سامسونگ و سونی را دیده ایم که دارای زاویه دید متوسط ​​برای یک صفحه‌نمایش LED بدون استفاده از پنل IPS هستند. تا زمان نگارش این راهنمای خرید تلویزیون‌های موجود در دو سری QLED سامسونگ مانند (مدل Q80 و Q90 سامسونگ) دارای بیشترین زاویه دید هستند. اگر می‌خواهید که زاویه دید تلویزیون را در فروشگاه بررسی کنید، توجه داشته باشید که تنظیمات تلویزیون به‌ طور معمول روشنایی را تغییر می‌دهند و رنگ‌ها را به سطوح غیرطبیعی افزایش می‌دهد، و این تغییرات باعث بهبود زاویه دید اما نه به صورت طبیعی می‌شود. پس زمانی که تلویزیونی را خریداری می کنید در خانه هم بعد از تنظیمات تصویر، دوباره ان را از لحاظ زاویه دید بررسی کنید.

راه های ارتباطی تلویزیون

به هنگام خرید تلویزیون ارتباطات و اتصالات ان را حتما بررسی نمایید. شما باید از وجود ورودی‌ها و خروجی‌های مناسب برای پشتیبانی از همه تجهیزات صوتی و تصویری خود اطمینان حاصل کنید. در حال حاضر  تقریباً در تمام تلویزیون‌ها یک سری ورودی ها در بغل تلویزیون و یک سری ورودی ها در پشت تلویزیون وجود دارد که شامل بیشتر ورودی های مورد نیاز کاربر می باشد. اگر می خواهید تلویزیون را به دیوار نصب کنید، ورودی های واقع در بغل تلویزیون بهترین کارایی را دارند. اگر مایل هستید که دستگاه تلویزیون خود را بر روی دیوار نصب نمایید  توصیه می کنیم که از یک کابل کوتاه HDMI استفاده نمایید تا استفاده از ورودی ها کمی راحت‌تر شود.

 درگاه ورودی HDMI

اکنون رایج ترین فناوری برای اتصال جعبه های کابل، پخش کننده‌های Blu ray، پخش کننده‌های رسانه ای و کنسول های بازی تلویزیون است. با این حال، بسیاری از دستگاه‌ها تنها یک یا دو ورودی HDMI دارند. هنگام انتخاب تلویزیون خود، توصیه می‌کنیم که تلویزیونی را انتخاب کنید که سه پورت HDMI داشته باشد، مگر اینکه تمام دستگاه های دیگر خود را به یک گیرنده سینما خانگی یا یک تبدیل HDMI متصل کنید.

ARC

برخی‌ از مجموعه ها دارای ورودی HDMI با نام ARC هستند که مخفف audio return channel یا کانال بازگشت صدا است. این ورودی به شما امکان می دهد تا با استفاده از همان کابل HDMI، صدای خروجی از تلویزیون را به کامپونت متصل شده مانند ساند بار ارسال کنید. اگر در حال خرید تلویزیون 4k هستید، اطمینان یابید که که حداقل نسخه HDMI 2.0 از HDMI داشته باشد، که  این نسخه می تواند از 60 فریم در ثانیه در محتوای ویدیویی 4K و HDR پشتیبانی کند. بیشتر دستگاه های جدید دارای HDCP 2.2، هستند، که از آن برای پخش فیلم های از پیش تنظیم شده 4k به 4k Blu ray و از طریق HDMI استفاده می شود.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

ورودی های ویدیویی کامپوننت/کامپوزیت

بیشتر تلویزیون‌ها همچنین دارای ورودی های ویدیویی کامپوننت هستند که در برگیرنده‌ی کانکتورهای نوع RCA به رنگ قرمز، آبی و سبز هستند که بعضا با علائم PR ، PB و Y مشخص می شوند. در بعضی از تلویزیون‌ها، ورودی ویدیوی کامپوننت دو کارکرد را به عنوان اتصال ویدیویی کامپوزیت انجام می دهد، همانطور که در تصویر نشان داده شده ورودی زرد و سبز با نام “ویدئو” مشخص شده است. این اتصالات فقط از طریق فیلم های آنالوگ معمولاً برای اتصال درگاه ها یا ورودی ها قدیمی استفاده می شوند که فاقد خروجی HDMI هستند. اما بیشتر دستگاه های امروزی از HDMI پشتیبانی می کنند که کفایت می کند.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

پورت ورودی RCA

تقریباً همه تلویزیون‌های دارای پورت های RCA قرمز یا سفید هستند که برای ارسال (خروجی) یا دریافت (ورودی) سیگنال های صوتی استریو استفاده می شوند. بسیاری از تلویزیون‌های کوچکتر و برخی سایزهای بزرگ ممکن است دارای پورت هدفون باشند. تلویزیون با قابلیت بلوتوث به شما امکان می‌دهد در صورت داشتن هدفون با بلوتوث این کار را به صورت بی سیم انجام دهید.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

 درگاه ورودی USB

یک تلویزیون با یک یا چند پورت USB به شما امکان می دهد فلش مموری USB را وصل کنید و موسیقی پخش کنید یا عکس یا فیلم را در تلویزیون تماشا کنید. بسیاری از تلویزیون ها برای مشاهده عکس های دیجیتال ویژگی نمایش اسلاید دارند.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

خروجی صوتی OPTICAL

اگر می خواهید صدای دیجیتالی را از تلویزیون خود به بلندگو نوار صدا یا گیرنده صوتی/تصویری ارسال کنید و خروجی HDMI در دسترس نباشد، می توانید از خروجی صوتی دیجیتال به نام OPTICAL استفاده کنید که می تواند سیگنال‌های صوتی چند کاناله را کنترل کند. برخی از تلویزیون‌ها دارای خروجی کواکسیال نیز هستند که یکی دیگر از اتصالات صوتی دیجیتال است، اما در حال حاظر رایج نیست و برای تلویزیون ضروری نیست.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

 پورت اترنت یا LAN

تقریباً تمام تلویزیون‌های هوشمند و در برخی موارد معمولی هم دارای پورت اترنت هستند که به آن LAN نیز گفته می‌شود. اگرچه تلویزیون های هوشمند این روزها با WIFI داخلی ساخته شده اند، ممکن است متوجه شوید که اتصال با کابل به اینترنت خانگی، تجربه بهتر و مطمئن تری را فراهم می کند، خصوصاً با سرویس‌های ویدیویی مانند Netflix. بنابراین تلویزیون باید هر دو را داشته باشد.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

ورودی RF یا آنتن

همه تلویزیون‌ها همچنان دارای ورودی RF (آنتن/کابل) برای تغذیه سیگنال‌های تلویزیونی با کیفیت بالا، چه از آنتن و چه از طریق اتصال کابل هستند. البته توجه داشته باشد که اکثر گیرنده‌های دیجیتال، اکنون با استفاده از کابل HDMI به تلویزیون شما متصل می شوند.

راهنمای خرید تلویزیون بر اساس امکانات

معرفی بهترین برند های تلویزیون

و در اخر این راهنمای خرید تلویزیون ، ما بهترین برندهای تلویزیون را خدمت شما معرفی می کنیم.

Hisense

Hisense یک تولیدکننده چندملیتی است که دارای دفتر مرکزی در چین است. علاوه بر فروش تلویزیون‌های مارک‌دار Hisense ، تلویزیون را در ایالات‌متحده و مکزیک نیز با نام تجاری شارپ به بازار عرضه می‌کند. این شرکت طیف گسترده‌ای از مدل‌ها را با قیمت‌های مختلف از جمله تلویزیون‌های 4k ارائه می‌دهد که شامل فناوری رنگ کوانتومی نقطه‌ای است.

LG

ال جی شرکت الکترونیکی کره‌ای و چندملیتی است، که به عنوان یکی از شرکت‌های بزرگ در زمینه الکترونیک و فناوری اطلاعات شناخته می‌شود. LG تولیدکننده‌ی تلویزیونی درجه‌یک است و بزرگ‌ترین حامی تلویزیون‌های OLED است و پنل های oled در واقع تولید ال جی است و شرکت های دیگر پنل های oled را از ال جی می گیرند. تلویزیون های oled نسبت به led کیفیت تصویر بی نظیری دارند. اما قیمت تلویزیون ال جی در مدل های LED مناسب تر است.

Panasonic

شرکت الکترونیکی ژاپنی و چندملیتی پاناسونیک در سال 1918 تحت نام ماتسوشیتا تأسیس شد و در طول سال‌های متمادی فعالیت در صنایع الکترونیک و مخابرات، امروزه در ردیف شرکت‌های بزرگ ژاپنی مانند سونی، هیتاچی، شارپ و توشیبا قرار دارد، که به‌عنوان غول‌های صنایع الکترونیکی جهان شناخته می‌شوند. این شرکت در سال 2012 به‌عنوان چهارمین تولیدکننده تلویزیون در جهان شناخته شد.

Samsung

سامسونگ یکی از تولیدکنندگان سطح عالی و برتر در بازار است. سامسونگ تلویزیون‌های LED را در سایزهای مختلف، قیمت و سطوح گوناگون ارائه می‌دهد. این شرکت به نظر می‌رسد که گسترده‌ترین مجموعه تلویزیون‌های 4k از میان تولیدکنندگان تلویزیونی را به خود اختصاص داده است. تلویزیون های QLED این شرکت دارای کیفیت فوق العاده ای هستند و برای گیم حرف ندارند اما قیمت بالاتری دارند و در عوض قیمت تلویزیون سامسونگ در مدل های LED پایین است و انتخاب خوبی برای کسانی است که نمی توانند هزینه زیادی برای خرید تلویزیون پرداخت کنند.

Sharp

برند تلویزیونی شارپ متعلق به کشور آمریکاست که در حال حاضر از سوی Hisense دارای مجوز است. شارپ پیشگام  اولیه فن‌آوری تلویزیون ال سی دی بود، و همچنان یکی از پیشرفته‌ترین کارخانه‌های تولید پنل LCD در جهان را داراست که توانایی ساخت پنل های LCD بسیار بزرگ را دارد.

Sony

سونی یکی از شناخته‌شده‌ترین مارک‌های لوازم الکترونیکی مصرفی ژاپنی در جهان است. یک سری از تلویزیون‌های LED سونی تحت عنوان Bravia در حال حاضر با اندازه متوسط ​​و بزرگ‌ در بازار عرضه می شوند. این شرکت در سری‌های XBR مدل‌های شاخص خود را ارائه می‌دهد، و ترکیب آن از تلویزیون‌های 4k از 49 تا 85 اینچ است. سونی هم‌اکنون مدل های محدود از تلویزیون‌ OLED دارد اما کیفیت خیلی خوبی دارند.

PHILIPS

فیلیپس (Philips) یک شرکت هلندی است که در سال 1891 توسط جرارد و فردریک فیلیپس پایه گذاری شد .شرکت فیلیپس، یکی از بزرگترین شرکت های تولیدکننده لوازم و تجهیزات الکترونیکی جهانه ، که شمار کارکنان آن بیش از 122٫000 نفر است و در 60 کشور جهان، خدمات خودش را ارائه می دهد. در سال 2012 شرکت فیلیپس به عنوان بزرگترین تولیدکننده تجهیزات روشنایی و نورپردازی در جهان، شناخته شد. تلویزیون‌های فیلیپس همیشه در سه مورد خلاصه می شوند : تصاویر بی همتا، صدای شگفت آور و نور محیطی فوق العاده. در کل کیفیت تلویزیون های این شرکت بی نظیر هستند. 

Toshiba

توشیبا، یک تولیدکننده جهانی مستقر در ژاپن با دفتر مرکزی ایالات‌متحده در کالیفرنیا است . این شرکت که چندین سال مجوز برند تلویزیون توشیبا را به شرکت Compal Electronics تایوان صادر کرده بود، این برند را در سال 2017 به Hisense فروخت.

Vizio

ویزیو یک شرکت الکترونیکی مصرفی در ایالات‌متحده است که در ابتدا در فروشگاه‌های عمده‌فروشی عرضه شدند تا اینکه به یکی از برندهای برتر فروش تلویزیون در آمریکای شمالی تبدیل شد. Vizio شمار گسترده‌ای از تلویزیون‌های LCD-LED را ارائه می‌دهد که به‌ طور معمول در رنج قیمتی مختلفی به بازار معرفی می‌شوند. اما تلویزیون های این برند در بازار ایران موجود نیست.

بهترین تلویزیون های ال جی 2020


بهترین تلویزیون های ال جی در سال 2020 (LG 2020TV)

تلویزیون های ال جی 4K در سال 2020، مدل‌های 1080p را از میدان به در کرده‌اند. بدین ترتیب ارزان‌ترین تلویزیون 2020 ال جی نیز به پنل فورکا مجهز شده است. سیستم عامل این مدل‌ها به نسخه پنجم webOS ارتقا یافته که Home Dashboard آن، تمام تنظیمات فعال تلویزیون را در یک نگاه به شما نشان می‌دهد.


خرید تلویزیون ال جی از معتبرترین مرکز


خرید تلویزیون ال جی (where to buy LG TVs)

تلویزیون‌های ال جی در بازار نایاب شده‌اند. بسیاری از شرکت‌های وارد کننده، همزمان با افزایش نرخ ارز، واردات کالا را متوقف کرده‌اند. بنابراین اگر خواهان خرید بهترین تلویزیون‌های ال جی هستید، خرید از بانه بهترین گزینه برای شما است.

شهر بانه به عنوان قطب خرید لوازم خانگی با قیمت مناسب و تنوع بالا، زبانزد خاص و عام است. اما بسیاری از ما امکان سفر به بانه برای خرید تلویزیون را نداریم. اینجاست که فروشگاه لوازم خانگی کاکابیست به کمک ما می‌شتابد و امکان خرید از برترین برندها را برای ما ممکن می‌کند.

برای خرید تلویزیون ال جی از فروشگاه کاکابیست کافیست ابتدا مدل دلخواه خود را انتخاب کنید. سپس با پرداخت بیعانه‌ای مختصر (بین 5 تا 10 درصد قیمت تلویزین های ال جی)، آن را درب منزل خود تحویل می‌گیرید. باقی مبلغ تلویزیون نیز پس از تست و اطمینان از سلامت آن دریافت می‌شود.

گروه کاکابیست از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماد اعتماد و مجوز ساماندهی دارد. این گواهی به شما امکان می‌دهد تا جدیدترین و بهترین تلویزیون های LG را به سادگی انتخاب کرده و با قیمت ارزان و اطمینان بالا، خریداری کنید.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای خرید تلویزیون – چگونه بهترین تلویزیون را انتخاب کنیم؟

راهنمای خرید تلویزیون – چگونه بهترین تلویزیون را انتخاب کنیم؟

بازار لوازم صوتی و تصویری و به‌ویژه تلویزیون‌‌ها در دوره‌های اخیر هم از لحاظ تکنولوژی و هم از لحاظ قیمت دست‌خوش تغییرات فراوانی شده‌است. صفحات نمایش با وضوح تصویر استاندارد 1080P که به آن‌ها عادت کرده‌بودیم، امروزه جا....

راهنمای خرید تلویزیون – چگونه بهترین تلویزیون را انتخاب کنیم؟

ویژگی های یک تلویزیون خوب| انتخاب مناسب داشته باشید!

ویژگی های یک تلویزیون خوب| انتخاب مناسب داشته باشید!

تلویزیون هوشمند، LED، OLED، ۴K، HDR و …، نام‌هایی هستند که با آن‌ها آشنایی داریم و با دنیای تلویزیون‌هایی که روز به روز در حال پیشرفت هستند و نام‌های جدیدی را به لیست ما اضافه می‌کند روبرو هستیم. اما در میان این همه نام و تکن....

ویژگی های یک تلویزیون خوب| انتخاب مناسب داشته باشید!

بهترین برند تلویزیون در بازار چیست؟

بهترین برند تلویزیون کدام است ؟ | در سال 2020-2019

بهترین تلویزیون رو چطور انتخاب کنیم؟

نکات مهم قبل از خرید تلویزیون

راهنمای خرید مانیتور

   محصولات مشابه