مقالات رابوکالا
فروشگاه

خرید ساعت مچی متناسب با سایز مچ

یکی از مهترین مسایلی که در هنگام خرید ساعت مچی باید به آن توجه کنید، انتخاب ساعت مچی متناسب با سایز مچ دست شما است؛ چرا که هر ساعت مچی برای همه دست‎‌ها مناسب نیست. هر چد قاعده و قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد اما برخی نکات کلی است که با رعایت آن‌ها می‌توانید اطمینان حاصل کنید که ساعت مچی که خریداری کرده‌اید، متناسب با مچ دستان شما است. در این مطلب قصد داریم به نکات کلی که بایستی در انتخاب ساعت مچی متناسب با سایز مچ دستانتان رعایت کنید، اشاره کنیم. نکاتی در مورد انتخاب قطر صفحه، پهنای بند ساعت و جنس بند ساعت و ... . پس تا پایان با ما همراه باشید.

ساعت مچی مردانه

قطر صفحه‌ی ساعت مچی:

 قطر صفحه ساعت مچی از جمله قسمت‌های ساعت است که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. به صورت کلی قطر صفحه‌ی ساعت‌های مردانه بین ۳۸ تا ۴۶ میلیمتر است. هر اندازه‌ای بیش از ۴۶ میلیمتر تبدیل به یک ساعت مچی خیلی بزرگ می‌شود و هر اندازه‌ای کمتر از ۳۸ میلیمتر، ساعت خیلی کوچک می‌شود. حال سوال اساسی این است که چگونه اندازه مناسب با مچ دست خود را پیدا کنیم. برای پاسخ به این سوال باید مچ دست خود را اندازه بگیرید. چنانچه مچ دست شما بین ۱۴ تا ۱۸ سانتیمتر بود سک ساعت مچی با قطری بین ۳۸، ۴۰ و یا ۴۲ میلیمتر انتخاب کنید. اما چنانچه مچ دست شما حدود ۱۸ سانتیمتر یا بیشتر بود، یک ساعت مچی با صفحه‌ی بزرگتر به اندازه ۴۴ تا ۴۶ میلیمتر انتخاب کنید.

ساعت مچی مردانه اصل

ضخامت صفحه‌ی ساعت مچی

 حال باید به ضخامت صفحه‌ی ساعت مچی توجه کنیذ. البته ضخامت ساعت اغلب ارتباط مستقیمی با قطر صفحه‌ی ساعت دارد. در زمانی که ساعت‌های مکانیکی، بازار ساعت مچی را در تسخیر خود درآورده بودند، تصور بر این بود که هر چه یک ساعت نازکتر باشد، کیفیت بالاتری دارد. اما در حال حاضر با ورود ساعت‌های دیجیتال و کوارتز این تصور دیگر درست نیست. قاعده کلید در این مورد این است که عمق صفحه باید متناسب با قطر آن باشد و به اندازه‌ای که قطر زیاد می‌شود، ضخامت هم افزایش یابد. برای مثال برای ساعت مچی با قطر ۳۸ تا ۴۲ میلیمتر ساعتی با ضخامت حدودا ۷ میلیمتر مناسب خواهد بود. همچنین برای ساعت مچی با قطر ۴۴ میلیمتر و بیشتر سراغ ساعتی با ضخامت حدودا ۹ میلیمتر بروید.

خرید ساعت مچی مردانه

عرض بند ساعت مچی

 در هنگام انتخاب و خرید ساعت مچی مناسب با مچ دستان شما، بایستی حتما اندازه بند ساعت را در نظر بگیرید. مطابق با یک قاعده کلی بایستی عرض بند ساعت مچی به اندازه نصف قطر ساعت باشد. حال اگر ساعتی با قطر ۴۰ میلیمتری می‌پوشید عرض بند آن باید حدودا ۲۰ میلی‌متر باشد. البته ممکن است که شما بندهای پهن‌تر یا نازکتر از این قاعده را ترجیح بدهید و این مساله کاملا بستگی به سلیقه شما دارد.

خرید اینترنتی ساعت مچی مردانه

جنس بند ساعت مچی

 بندهای فلزی به دلیل ماهیت فلزی خود بزرگتر و سنگین‌تر هستند. بنابراین برای مچ‌های برگتر مناسب‌تر خواهد بود. در اینجا نیز باید تاکید کنم که این قاعده کاملا شخصی است و ممکن است افرادی با مچ‌های بزرگتر، بندهای فلزی باریک را ترجیح دهند. استایلی مانند استایل‌های میلانی که یکی از استایل‌های معروف مردانه است.

انواع صفحات ساعت مچی

صفحات ساعت‌های مچی دارای تنوع زیادی در انواع اشکال هندسی هستند. این اشکال در انواع سایزها برای مشتریان ساخته می­شود. هرکدام از صفحات مشخص شده با طراحی خود متناسب با یک نوع ساعت هستند که باعث می­شود جلوه بیشتری به ساعت بدهند. انواع صفحات ساعت مچی به این شرح است:

 1. دایره: این شکل از صفحه ساعت بیشتر تنوع را در طراحی دارند. شکل دایره‌ای بیشتری طرفداران را در بین انواع شکل‌های صفحه دارند. صفحات دایره‌ای برای ساعت‌هایی با صفحه‌های بزرگ مناسب‌ترین نوع صفحه هستند. این نوع از صفحه در اندازه بزرگ آن بیشتر مناسب آقایان است.
 2. بیضی: شکل بیضی صفحه ساعت بیشتر برایساعت‌هایی با طراحی‌های ظریف به کار می­رود، از این‌رو صفحه بیضی را بیشتر در انواع ساعت‌های زنانه می­شود مشاهده کرد. صفحه بیضی برای اشخاصی که ساعت‌های ظریف را به ساعت‌های درشت و بزرگ ترجیح می­دهند بسیار مناسب است و جلوه زیبایی به دست می­دهد.
 3. لوزی: صفحات لوزی شکل نیز بسیار به ساعت‌های بیضی نزدیک هستند. آن‌ها نیز بیشتر کاربری زنانه و ظریف دارند. صفحات لوزی برای ساعت‌های سایز بزرگ مناسب نیستند.
 4. مربع: ساعت‌های دارای صفحه مربع را شاید بتوان گفت جزء ساعت‌هایکم‌کاربرد هستند. این ساعت‌ها در طراحی­های محدود و خاصی استفاده می­شوند و طرفداران مخصوص به خود را دارند. این شکل از صفحه نیز بیشتر مناسب ساعت‌های ظریف با صفحات کوچک است.
 5. مستطیل: بعد از ساعت‌های صفحه دایره‌ایساعت‌های صفحه مستطیلی دارای بیشترین طرفدار هستند. این ساعت‌ها اغلب طرفداران زیادی دارند و یکی از شکل‌های محبوب برای صفحه ساعت است. این نوع از صفحات نیز برای صفحه‌های بزرگ مناسب است. ولی با این وجود هنوز هم بیشترین ساعات صفحه بزرگ به شکل دایره هستند.
 6. فشن: ساعت‌های دارای صفحات فنموردتوجه عده خاص و محدودی هستند. این ساعت‌هامعمولاً ظریف و مجلسی هستند و صفحات آن‌هامعمولاً سایزهای کوچکی دارند.

معیارهای تعیین اندازه ساعت

 1. سایز مچ دست: ساعت مچی باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که هنگامی که بسته شد خیلی شل و آویزان نباشد و هم اینکه آن‌قدر چسبان و محکم دور مچ قرار نگیرد. یک قاعده کلی در این باره وجود دارد. بر اساس اینقاعده ساعت بر روی دست نباید بیشتر 5 سانتی­متر بر روی مچ رها باشد، همچنین از لحاظ چسبان بودن نیز نباید جای ساعت بر روی مچ باقی بماند.
 2. قطر ساعت: این معیار با توجه به سایز ساعت مشخص می­شود. قطر ساعت در انواع ساعت‌ها متفاوت است. قطر ساعت واضح‌ترین قسمت ساعت است که به راحتی برای همه قابل مشاهده است، با این وجود تناسب قطر و مچ بسیار مهم است. قطر مچ در ساعت‌های مردانه بین 38 تا 46 میلی‌مترمتغیر است. ساعت‌های زنانه معمولاً قطر زیر 38 میلی‌متر دارند.
 3. ضخامت صفحه: ضخامت صفحه متناسب با قطر آن است. هرچه قطر صفحه ساعت بزرگ‌تر باشد ضخامت آن نیز بیشتر می­شود. ضخامت زیاد صفحه باعث درشت شدن و بزرگ شدن ساعت می­شود. هرچه ضخامت بیشتر باشد وزن ساعت نیز بیشتر می­شود. معمولاً برای قطر 38 تا 42 میلی‌متر ضخامت 7 میلی‌متر را در نظر می­گیرند. برای ساعت‌های با قطر بالای 42 میلی‌متر ضخامت صفحه 9 میلی‌متر است که باعث بزرگ شدن ساعت می­شود.
 4. عرض بند ساعت: بند ساعت در انواع جنس‌ها دارای یک قاعده کلی است. عرض بند باید به اندازه نصف قطر صفحه باشد. اگر قطر صفحه ساعتی 42 بود عرض بند 21 می­شود. در این میان ساعت‌هایی نیز وجود دارند که این معیار را رعایت نکرده و طراحی خاصی دارند و دارای صفحات بزرگ‌تر و به نسبت بندهای باریک‌تر هستند.
 5. جنس بند: این معیار به صورت سلیقه‌ای تعیین می­شود. به طور کلی ساعت‌های فلزی ضخیم‌تر و سنگین‌تر هستند و بیشتر مناسب مچ‌های بزرگ هستند در صورتی که ساعت‌های بند چرمی و پارچه‌ای ظرافت بیشتری دارند و مناسب مچ‌هایکوچک‌تر هستند

تعیین نسبت قطر صفحه ساعت به مچ دست

یک قاعده کلی در این باره وجود دارد. براساس این قاعده دور مچ دست اندازه­گیری می­شود. چنانچه اندازه مچ بین 15 تا 17 سانتی‌متر بود سایز مچ دست کوچک محسوب شده و ساعت‌هایی با سایز 38، 40 و 42 مناسب برای این سایز است. اگر که اندازه مچ 19 تا 20 سانتی‌متر بود ساعت‌هایی با سایز 44 و 46 مناسب این سایز از مچ‌ها هستند. هر چقدر تناسب موجود بین مچ دست و اندازه­های استاندارد ساعت بیشتر رعایت شود ساعت زیبایی و جلوه بیشتری خواهد داشت.

مطالب آموزشی مرتبط:

راهنمای انتخاب ساعت مچی مردانه

راهنمای انتخاب ساعت مچی مردانه

امروزه نوع و کیفیت ساعت مچی برای بسیاری از آقایان دارای اهمیت فراوان است. آقایانی که به استایل و تیپ خود اهمیت می­دهند مسلما از داشتن یک ساعت مچی مردانه شیک و زیبا بدشان نخواهد آمد. درچند سال اخیر مدل­ها و برندهای مختلفی ا....

راهنمای انتخاب ساعت مچی مردانه

بهترین مدل های ساعت مچی مردانه | لاکچری ترین مدل ها

بهترین مدل های ساعت مچی مردانه | لاکچری ترین مدل ها

در اینبخش مجموعه اي لاکچری از مدل ساعت مچی مردانه را جمع آوری کرده ایم. فکر می کنید ساعت مچی از مد افتاده؟ آخر اینروزها همه ی نگاه‌ها بـه ساعت موبایل ها و تبلت هاست و کمتر کسی بـه سراغ خرید ساعت مچی برای تکمیل استایل خود می....

بهترین مدل های ساعت مچی مردانه | لاکچری ترین مدل ها

راهنمای خرید ساعت مچی (صفر تا صد خرید ساعت)

مدل ساعت مچی مردانه برای انواع سلیقه ها

   محصولات مشابه