فروشگاه لوازم دیجیتال رابوکالا

فروشگاه
  

مديريت عمليات خودكار در فتوشاپ



مديريت عمليات خودكار در فتوشاپ



 

آموزش فتوشاپ, آموزش ترفندهای فتوشاپ

 

هنگام كار با فتوشاپ به علت جذابیت فراوانی كه این نرم افزار دارد، در شرایط معمولی هیچ‌گاه احساس خستگی نخواهیم كرد؛ اما وقتی كار با فتوشاپ به یك نیاز تكراری روزانه تبدیل شود و مجبور باشیم هر روز یك سری امور تكراری را بارها و پشت سر هم انجام دهیم، تكراری بودن كارها باعث می‌شود زود خسته شويم علاوه بر آن، كارهایی وجود دارد كه باید به ترتیب و پشت سر هم روی تصاویر انجام دهيم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

این كار زمانبر بوده و وقت زیادی از ما خواهد گرفت. یكی از ویژگی‌های بسیار جالب فتوشاپ، غلبه بر این موضوعات از طریق ضبط كارهای تكراری و اجرای آن روی تصاویر جدید است كه این شماره در نظر داریم درباره این ویژگی فتوشاپ با هم صحبت كنیم.

برای مدیریت عملیات به صورت خودكار در فتوشاپ از پانلی با نام Action استفاده می‌كنیم كه از منوی Window قابل فراخوانی است. به كمك این پنجره می‌توانیم هر عملی را كه در فتوشاپ انجام می‌دهیم ذخیره و روی پروژه‌های دیگر دوباره اجرا كنیم. ابتدا اجازه دهید با این پانل آشنا شده و قسمت‌های مختلف آن را مورد بررسی قراردهیم.

برای فراخوانی و مشاهده پانل Action علاوه بر منوی Window با فشار دادن همزمان كلیدهای Alt+F9 نیز می‌توانیم آن را باز كرده و مشاهده كنیم. با انتخاب دومین دكمه از سمت راست دكمه‌های پایین این پنجره(Create new action) پنجره‌ای ظاهر می‌شود كه در این پنجره باید نام اكشن، مجموعه، كلید میانبر و رنگ فرامین زیر مجموعه این اكشن را انتخاب كنیم سپس دكمه ركورد را فشار دهیم. با زدن دكمه ركورد، هر عملی را كه در فتوشاپ انجام دهیم با همان تنظیمات ذخیره خواهد شد. در انتها با انتخاب دكمه Stop می‌توانیم عمل ضبط فرامین را متوقف كنیم. توجه داشته باشید فرامینی وجود دارند كه دارای كادر محاوره ای بوده و باید مقادیری را در آن وارد كرده و با تایید آن، شاهد اجرای فرامین باشیم. مثلا هنگامی‌كه می‌خواهیم از قسمت New یك پروژه جدید ایجاد كنیم كادر File New ظاهر شده و با تنظیم ابعاد، رزولوشن، پس زمینه و سایر پارامترهای New آن پروژه را ایجاد می‌كنیم. در ضبط این نوع فرامین می‌توان نمایش یا نبود نمایش این نوع كادرهای محاوره ای را فعال یا غیرفعال كنیم. برای فعال كردن كادر محاوره‌ای كافی است در پنجره اكشن روی مربع خالی سمت چپ فرمان، مورد نظر كلیك كنیم تا آیكون كادر محاوره‌ای در آن پنجره ظاهر شود. با این كار هنگام اجرای اكشن و موقع رسیدن به این فرمان اكشن متوقف شده و كادر محاوره ای را نمایش داده و كاربر می‌تواند در صورت نیاز تغییرات دلخواهی را در آن اعمال و تایید كند. در صورتی كه بخواهیم یك فرمان هنگام اجرای اكشن اجرا نشود، می‌توانیم تیك سمت چپ آن فرمان را در پنجره اكشن برداریم تا آن فرمان هنگام اجرا بی‌تاثیر شود. برای ویرایش یك اكشن ذخیره شده، پس از باز كردن آن اكشن می‌توانیم روی فرامین زیر مجموعه آن اكشن دوبار كلیك كرده و آن فرمان را ویرایش كنیم. برای حذف یك اكشن ایجاد شده كافی است بعد از انتخاب آن اكشن دكمه Delete (سطل آشغال) را از قسمت پایین پانل اكشن انتخاب كنیم. علاوه بر امكان ذخیره اكشن‌های دلخواه می‌توانیم از اكشن‌های آماده پانل اكشن نیز استفاده كنیم و در صورت نیاز با كلیك در قسمت سمت راست و بالای پنجره اكشن، مجموعه اكشن‌های جدیدی را فراخوانی كرده و مورد استفاده قرار دهیم.

 

آموزش فتوشاپ, آموزش ترفندهای فتوشاپ

 

در صورتی كه چند اكشن هم خانواده باشند و كار مشابهی انجام بدهند، می‌توانیم آنها را در یك مجموعه گروه‌بندی كنیم. برای این كار با كلیك روی دكمه New Set مجموعه جدیدی را با نام دلخواه ایجاد كرده سپس با درگ اكشن‌های مورد نظر روی آن، آنها را به داخل آن مجموعه هدایت می‌كنیم.

فرض كنید با دوربین عكاسی دیجیتال تعداد زیادی عكس از سفرتان گرفته اید ولی بعد از انتقال آنها به رایانه متوجه شدید كه نور دوربین تنظیم نبوده و عكس‌هایتان تیره شده اند و نیازمند اعمال و تنظیم Level هستند. یعنی باید برای هر یك از عكس‌ها Level مورد نظر را اعمال سپس آنها را ذخیره كنیم. در این حالت حتی اگر برای اعمال Level نیز اكشنی تعریف كنیم مرحله باز كردن و ذخیره كردن تصاویر را باید به صورت دستی انجام دهیم. در این‌گونه موارد كه نیاز داریم یك اكشن را روی تعداد زیادی از تصاویر اجرا كنیم می‌توان از قسمت File گزینه Automate سپس گزینه Batch را انتخاب كرده و در پنجره باز شده در بخش Play از قسمت Action،اكشن دلخواه خود را انتخاب كنیم و از بخش Source پوشه حاوی تصاویر اولیه و از قسمت Destination مقصد مورد نظر جهت ذخیره سازی فایل‌ها پس از اجرای اكشن را تنظیم كنیم.در صورتی كه در این بخش گزینه Save and Close را برگزینیم به صورت خودكار پس از گشوده شدن فایل و اجرای اكشن انتخاب شده فایل روی فایل قبلی ذخیره شده و بسته می‌شود. در صورت انتخاب گزینه Folder می‌توانیم مسیر،نام و شماره دلخواهی را به عنوان اسم فایل تعریف و آن را ذخیره كنیم.

استفاده از Batch به مهارت و آشنایی به بخش‌های مختلف فتوشاپ نیاز دارد ؛ اما فتوشاپ برای راحت‌تر كردن عملیات خودكارسازی، گزینه دیگری نیز به نام Droplet دارد كه به كمك آن می‌توان از اكشن مورد نظر فایل اجرایی با پسوند exe ایجاد كرد و با درگ كردن فایل عكس‌های خود روی این فایل اجرایی، اكشن تعریف شده برای آن را روی تصویر یا تصاویر دلخواه خود اعمال كنیم. به این شكل حتی نیاز به مهارت استفاده از فتوشاپ نیز وجود ندارد و فقط با درگ فایل همه كارها انجام می‌شود و طبق تنظیمی‌كه هنگام تعریف Droplet برای ذخیره سازی نتیجه اجرای فرمان انجام داده ایم، تصاویر مورد نظرمان در پوشه یا مسیر دلخواه ذخیره می‌شود. تنظیمات Droplet هم دقیقا همانند Batch بوده و فقط از قسمت Save Droplet in باید مسیری برای ایجاد فایل اجرایی تعریف كنیم.

از جمله كارهایی كه می‌توانیم برای خودكار سازی در نظر بگیریم، عملیاتی چون تغییر سایز و اندازه تصاویر جهت نمایش در صفحات وب، تنظیم سایز و كنار هم چیدن تصاویر پرسنلی در عكاسی برای چاپ سری عكس‌ها، دوران تصاویر، اعمال مجموعه ای از جلوه‌ها و فیلترها، تنظیم نور و رنگ تصاویر و اموری از این قبیل است.

منبع:jamejamonline.com



چند گام بالاتر

  • نحوه ذخیره فایل در فرمت‌های مختلف
  • آموزش اولیه فتوشاپ
  • آموزش حذف پس زمینه تصویر در پاورپوینت، ورد و اکسل
  • افزايش كارآيي و سرعت ياهو مسنجر
  • ترفند هاي كاربردي در powerpoint
  • ساخت يک جعبه سه بعدی

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

با گجت هوشمند Lucy منزل‌تان را با نور طبیعی روشن‌ کنید
آموزش طراحی متن دیجیتالی با فتوشاپ
آموزش طراحی قطره آب در فتوشاپ
آموزش طراحی لوگو ساحل با فتوشاپ
تصاویر قالب های آیفون ۱۲ منتشر شد
پیشرفته‌ترین گجت لاغری در قالب لباس پوشیدنی
طراحی جریان آب از شیر آب به کمک فوتوشاپ
طراحی پرچمدار گلکسی S11 فاش شد/عکس
لوگو طراحی کنید
طراحی کارت ویزیت

   محصولات مشابه  

طرح قالب دار آبلیموی طبیعی طراحی با فتوشاپ طرح قالب دار آبلیموی طبیعی طراحی با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

فایل آماده برچسب آبلیموی طبیعی طراحی شده با فتوشاپ فایل آماده برچسب آبلیموی طبیعی طراحی شده با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

برچسب آبلیموی طبیعی به صورت قالب دار ،طرح لایه باز لیبل و برچسب آبلیموی طبیعی برچسب آبلیموی طبیعی به صورت قالب دار ،طرح لایه باز لیبل و برچسب آبلیموی طبیعی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب عسل طبیعی طراحی با فتوشاپ طرح برچسب عسل طبیعی طراحی با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز برچسب عسل طبیعی طراحی شده با فتوشاپ طرح لایه باز برچسب عسل طبیعی طراحی شده با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب گلاب قالب دار طراحی شده با فتوشاپ،psd طرح برچسب گلاب قالب دار طراحی شده با فتوشاپ،psd
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب گلاب قالب دار ، طراحی شده با فتوشاپ طرح برچسب گلاب قالب دار ، طراحی شده با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب گلاب قالب دار (طراحی با فتوشاپ psd) طرح برچسب گلاب قالب دار (طراحی با فتوشاپ psd)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب گلاب قالب دار (طراحی با فتوشاپ) طرح برچسب گلاب قالب دار (طراحی با فتوشاپ)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح برچسب گلاب قالب دار ، طراحی شده با فتوشاپ psd طرح برچسب گلاب قالب دار ، طراحی شده با فتوشاپ psd
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود فایل لایه باز برچسب روغن زیتون قالب دار طراحی شده با فتوشاپ دانلود فایل لایه باز برچسب روغن زیتون قالب دار طراحی شده با فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود فایل لایه باز برچسب روغن زیتون قالب دار طراحی شده با برنامه فتوشاپ دانلود فایل لایه باز برچسب روغن زیتون قالب دار طراحی شده با برنامه فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز آبلیموی طبیعی اندازه 15*5.2 سانتی متر طرح لایه باز آبلیموی طبیعی اندازه 15*5.2 سانتی متر
مشاهده مشخصات و خرید

طرحلایه باز برچسب آبلیموی طبیعی ، لیبل آبلیمو طرحلایه باز برچسب آبلیموی طبیعی ، لیبل آبلیمو
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود فایل آماده برچسب آبلیموی طبیعی psd دانلود فایل آماده برچسب آبلیموی طبیعی psd
مشاهده مشخصات و خرید

آبلیموی طبیعی برچسب لایه باز (لیبل آبلیمو) آبلیموی طبیعی برچسب لایه باز (لیبل آبلیمو)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح جدید لایه باز آبلیموی طبیعی مناسب برای چاپ طرح جدید لایه باز آبلیموی طبیعی مناسب برای چاپ
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز لیبل و برچسب آبلیموی طبیعی اندازه 14*8 سانتی متر طرح لایه باز لیبل و برچسب آبلیموی طبیعی اندازه 14*8 سانتی متر
مشاهده مشخصات و خرید

فایل آماده به چاپ و برچسب (لیبل) لایه باز آبلیموی طبیعی فایل آماده به چاپ و برچسب (لیبل) لایه باز آبلیموی طبیعی
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود فایل آماده به چاپ لیبل آبلیمو (برچسب آبلیموی طبیعی) دانلود فایل آماده به چاپ لیبل آبلیمو (برچسب آبلیموی طبیعی)
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش
افزودنی فتوشاپ چیست ( پلاگین ها و اکستنشن ها )
طراحی و دکوراسیون داخلی، نکاتی که باید بدانید
طراحی ویلای مدرن :  بررسی ATTIC HOUSE یک ویلای زیبا در شمال ایران- حسن سلطانپور
هنر طراحی داخلی توسط طراحان داخلی به زبان ساده
آموزش دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی