فروشگاه لوازم دیجیتال رابوکالا

فروشگاه
  

شهید آوینی و غزاله علیزاده؛ کدام یک عاشق‌تر بود؟

برترین‌ها: مستند «آقا مرتضی» در سازمان هنری رسانه‌ای اوج تولید شده و به روایت سازندگانش قرار بوده متفاوت و بدون سانسور از زندگی شهید اهل قلم سید مرتضی آوینی بگوید. اشاره مستند «آقا مرتضی» به ارتباط پیش از انقلاب شهید آوینی با غزاله علیزاده نویسنده و شاعر، حاشیه‌های زیادی برای این مستند رقم زده.
 
 
آوینی
عشق میان کامران(مرتضی) آوینی و غزاله علیزاده، دو شخصیت تیپیکال که بعدها به واسطه تغییرات شهید آوینی فاصله فکری زیادی میانشان رقم خورد، یکی از بحث‌برانگیزترین نقاط تاریخ روشنفکری ایرانی‌ست، مستند «آقا مرتضی» اما گویا نگاه همه‌جانبه‌ای به ماجرا نداشته.
 
ارتباط آوینی با علیزاده چهره مشهور جریان روشنفکری پیش از انقلاب اسلامی، از موارد مگوی زندگی شهید سیدمرتضی آوینی است که چندان به آن پرداخته نشده است. نام علیزاده در حالی در این مجموعه مستند در کنار نام آوینی آمد که این شاعر و نویسنده، به طور معمول جایی در صداوسیما ندارد.
 
آوینی
 
در بخشی از اولین قسمت این مستند به نقل از دوستان شهید آوینی بر این نکته تأکید شده است که در ماجرای  ارتباط میان سیدمرتضی آوینی و غزاله علیزاده، کشش از سوی غزاله علیزاده بوده و مرتضی بت خوبی برای الهام غزاله علیزاده بوده است.
 
روایت مستند «آقا مرتضی»، این‌گونه است: «غزاله، خانی بود که کامران (نام پیش از انقلاب مرتضی آوینی) از آن گذشت... دختر خاص جذابی که می‌توانست کامران را زمین‌گیر کند، اما نکرد. داستانی که کامران آن را نیمه‌تمام رها کرد..
 
غزاله علیزاده پس از ورود به دانشگاه تهران به رغم تحصیل در دانشکده‌های متفاوت با کامران یا همان شهید مرتضی آوینی آشنا می‌شود، آشنایی که گویا بسیار عمیق بوده، زیرا پس از سال‌ها هم چنان از رابطه این دو صحبت‌هایی در محافل شنیده می‌شود.
 
شهید آوینی و غزاله علیزاده؛ کدام یک عاشق‌تر بود؟
 
داستان زندگی آوینی، اما از ایام جوانی و قبولی در دانشگاه معماری هنر‌های زیبا آغاز می‌شود. دورانی که بسیار متفاوت از دیگر دوران زندگی او بود. آوینی در سال ۱۳۴۴ وارد دانشگاه معماری شد. او در سال‌های جوانی خودش را کامران آوینی معرفی می‌کرد. دوستان دوره دانشگاه آوینی غزاله علیزاده، شهرزاد بهشتی و امیر اردلان بودند. درباره کامران آوینی گفته‌اند آن سال‌ها به اشعار فروغ فرخزاد، احمد شاملو و مهدی اخوان ثالث علاقه داشت. به ظاهر خود می‌رسید، کراوات می‌زد، و به فلسفهٔ غرب علاقه‌مند بود.
 
جنجالی‌ترین روایت از ایام جوانی مرتضی آوینی را مسعود بهنود از مرتضی آوینی دارد. بهنود در ویدیویی دو سه دقیقه‌ای به علاقه آوینی و غزاله علیزاده بهم اشاره کرده و گفته «زمانی که آوینی مذهبی شد، این بخت را پیدا کرد که انقلاب اسلامی شد و مقارن شدن این دو با هم باعث شد که «کامران» تبدیل شد به «مرتضی آوینی» و وقتی که در جوانی در موقع تهیه فیلم مستند روی مین رفت، به او لقب سید شهیدان اهل قلم داده شد و این باعث شد ده‌ها هزار نفر به استقبال تشییع پیکرش بروند. تمام گذشته او، تمام کنجکاوی‌هایی که کرده بود، تمام هنر‌هایی که داشت، زندگی شخصی که کرده بود، زندگی که با غزاله علیزاده گذراندند و زندگی که در دوره دانشجویی کرده بود، همه انگار در یک قرار عمومی قرار بود فراموش شود.»
 
آوینی
 
به هر حال علیزاده، تک دختری از خانواده مرفه بوده که کاملا در بافت جریان روشنفکری زیست می‌کرده و قرابت چندانی با آوینیِ بعد از انقلاب نداشته و در واقع رسانه‌های رسمی میان این «رابطه» تناقض‌هایی می‌دیدند که ترجیح را دائما بر سانسور کلیت «رابطه» و یا تخفیف جایگاه «علیزاده» دانسته‌اند، گو این که علیزاده «خودکشی» کرده و اساسا مرگش هم مطابق هنجار و الگوهای رسمی نیست.
 
البته سال‌ها قبل، خانواده آوینی(حسین معززی‌نیا، کوثر آوینی، مریم امینی) داماد و دختر و همسر آوینی در پاسخ به پرونده‌ای در نشریه «شهروند امروز» نوشته بودند:
 
«وقتي براي اشاره به دوستي کوتاه‌مدت مرتضي آويني و خانم غزاله عليزاده با عباراتي از اين دست مواجه مي‌شويم که: «سرو‌هاي بلند دانش‌گاه تهران بارها شاهد قهرها و آشتي‌‌هاي کامران آويني با غزاله عليزاده بودند. جوانان پر شوري که مي‌توانستند دنيا را دگرگون کنند... » به اين فکر مي‌افتيم که احتمالاً نويسنده‌ي محترم بيش از خود آن «جوانان پرشور» طبع رمانتيکي دارد و از ابعاد و نتايج اين دوستي خرسند است! اساساً شايد تذکر اين نکته لازم باشد که اطلاعات موجود درباره‌ي کيفيت زندگي سيد‌مرتضي آويني در سال‌‌هاي قبل از انقلاب کاملاً صحيح و دقيق نيستند و بسياري از وقايعي که مورد اشاره قرار مي‌گيرد (مثل ماجراي چند نوبت خودکشي که در اين مطلب به آن اشاره شده) واقعاً با اين شرط رخ نداده‌اند و لازم است درباره‌ي آن‌ها از دوستان نزديک‌تر آويني تحقيق مفصل و کاملي انجام گيرد تا بي‌دليل جعل و تحريفي رخ ندهد و به عنوان زندگي‌نامه منتشر نشود»
 
به هر حال آوینی در سال‌های پیش از انقلاب حتی در برهه‌ای «هیپی» بوده و همان‌طور که مستند «آقا مرتضی» درباره او همه‌جانبه نیست، این تاکید بر «هیپی» بودن و یا عاشقانه‌هایش هم روایت کاملی نیست و باید به خانواده او حق داد، در واقع شهید آوینی، هم مرتضی بوده و هم کامران.
 
کاوه عباسیان(فیلمساز) می‌نویسد: «در گفتگویی که با بصیر نصیبی بنیانگذار «سینمای آزاد» داشتم، اشاره داشت که غزاله علیزاده مرتضی آوینی را به او معرفی کرده بود که با امکانات کانون فیلمسازی یاد بگیرد. ولی شیفتگی آوینی نسبت به علیزاده  تا حدی بود که ‏«هفته‌ای یک بار» اقدام به خودکشی میکرد و او و علیزاده باید از بیمارستان جمع‌اش میکردند. آوینی نه تنها نتوانست هیچ فیلمی در آن دوره بسازد بلکه در عشق اش به علیزاده هم به جایی نرسید. به گفته‌ نصیبی، آوینی خواستار رابطه متعارف بود در حالیکه علیزاده رها بود و در این قالب نمیگنجید»
 
صابر محمدی(مستندساز) هم در این‌باره می‌نویسد: استراتژیِ پیچیده‌ای ندارد این مستند «آقا مرتضی». مستندی که یکی دو روز است با پیش‌کشیدنِ «کششِ» غزاله‌ی علیزاده به مرتضی آوینی، شهر را به هم ریخته است. خب، بدیهی‌ست چنین ادعایی اگر مراتبِ باورپذیری را نیز طی کند، دستاوردِ بزرگی برای جریانِ نزدیک به فیلمسازِ جنجالیِ دهه‌ی شصت می‌تواند محسوب شود. فکرش را بکنید زنی زیبا را که بسیاری از روشنفکران، دل در گرو و چشم به جمالش داشته‌ اما همواره شکست خورده‌اند، چنان مشتاق به ستاره‌ی یک جریان جا بزنید انگار یوسف و زلیخاگون، آویزانِ مرد بوده اما او از این آزمونِ شهوت، زاهدانه بیرون آمده است. حقیقتاً دستاوردی‌ست؛ نه دستاوردی زرد و مناسب برای پرداختنِ داستان‌های عشقی و جنسی، بلکه دستاوردی بیناگفتمانی در صف‌بندی‌های مرسوم ایدئولوژیک. دافِ بزرگِ روشنفکران که همواره آن‌ها را در حسرتِ وصال خویش می‌چزانده، شیفته و واله‌ی یکی از هویت‌نماترین چهره‌های راست‌گرای هنر ایران بوده و ایشان تف هم توی صورت جذابِ زن نمی‌انداخته است! مبارک‌ها باشد.

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

وزیر ارشاد: زندگی شهید سلیمانی و فخری زاده، سوژه‌ مناسبی برای اشعار حماسی است/ ماجرای حشر و نشر شهید هسته‌ای با قیصر امین پور
نحوه تبدیل پاورپوینت به ورد
آموزش گام به گام پاورپوینت (قسمت اول)
قسمت اول: آموزش گام به گام پاورپوینت (PowerPoint)
آموزش گذاشتن صدا بر روی همه اسلایدهای پاورپوینت
ادغام ویدئوهای یوتیوب در ارائه‌های پاورپوینت
شهید آوینی و غزاله علیزاده؛ کدام یک عاشق‌تر بود؟
ویژه‌ برنامه‌های شبکه دو به مناسبت نخستین سالگرد شهید سلیمانی
سرانجام ساخت پروژه‌های هنری درباره شهید سردار سلیمانی چه شد؟
شهید سلیمانی جهانی‌ترین سردار ایرانی در عرصه مقاومت است

   محصولات مشابه  

پاورپوینت شهید گمنام(شهدای گمنام) پاورپوینت شهید گمنام(شهدای گمنام)
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهدای غواص پاورپوینت شهدای غواص
مشاهده مشخصات و خرید

گزارش کارآموزی عملیات عمومی فرودگاه شهدای جزیره خارگ گزارش کارآموزی عملیات عمومی فرودگاه شهدای جزیره خارگ
مشاهده مشخصات و خرید

گزارش کارآموزی عملیات عمومی فرودگاه شهدای جزیره خارگ گزارش کارآموزی عملیات عمومی فرودگاه شهدای جزیره خارگ
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید مفتح پاورپوینت شهید مفتح
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید همدانی پاورپوینت شهید همدانی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید تندگویان پاورپوینت شهید تندگویان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید کاظمی پاورپوینت شهید کاظمی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید خزایی پاورپوینت شهید خزایی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید چیت سازان پاورپوینت شهید چیت سازان
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید اسدالله‌ هاشمی پاورپوینت شهید اسدالله‌ هاشمی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید حسین فهمیده پاورپوینت شهید حسین فهمیده
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت تشییع شهید سلیمانی پاورپوینت تشییع شهید سلیمانی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید بهروز مرادی پاورپوینت شهید بهروز مرادی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید غفور جدی اردبیلی پاورپوینت شهید غفور جدی اردبیلی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت شهید محسن فخری زاده پاورپوینت شهید محسن فخری زاده
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت زندگی نامه شهید نواب صفوی پاورپوینت زندگی نامه شهید نواب صفوی
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت زندگی نامه شهید مرحمت بالا زاده پاورپوینت زندگی نامه شهید مرحمت بالا زاده
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت خانه تاریخی شهید رجایی مشهد - در حجم 70 اسلاید، فرمت ppt پاورپوینت خانه تاریخی شهید رجایی مشهد - در حجم 70 اسلاید، فرمت ppt
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق شهید در قرآن تحقیق شهید در قرآن
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

آموزش پاورپوینت
چطور یک پاورپوینت عالی برای ارائه تهیه کنیم؟
آموزش گام به گام ساخت پاورپوینت برای ارائه (بصورت تصویری و با مثال)
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی