فروشگاه لوازم دیجیتال رابوکالا

فروشگاه
  

تغييرات اساسي در کارکردن با فتوشاپتغييرات اساسي در کارکردن با فتوشاپ 

روتوش عکس, بهبود كيفيت تصاوير با فتوشاپ

نرم‌افزار فتوشاپ كاربرد و مخاطبان متنوعي دارد و هركس فراخور كارش از امكانات اين نرم‌افزار استفاده مي‌كند. بيشترين مخاطبان اين نرم‌افزار، عكاسان و ويرايشگران تصاوير هستند. فتوشاپ ابزارها و فرامين متنوعي براي افزايش و بهبود كيفيت تصوير ارائه كرده كه در شماره‌هاي پيشين به آنها اشاره شده است و در اين شماره قصد داريم با گام‌هاي مختلف افزايش كيفيت تصوير آشنا شده و آنها را بيان كنيم.

مراحل بهينه‌سازي تصوير شامل دوربري، تغيير سايز، رتوش تصوير، تنظيم نور و رنگ تصوير و افزايش وضوح آن براي داشتن بهترين خروجي چاپي يا وب است. براي شروع كار روي تصاوير در محيط فتوشاپ بايد به موارد زير دقت كنيد:
1. پس از باز كردن تصوير در محيط فتوشاپ حتماً از لايه اصلي تصوير يك كپي تهيه كرده و كارهاي خود را روي آن انجام دهيد (اين كار به روش‌هاي مختلفي انجام مي‌گيرد كه راحت‌ترين آنها استفاده از كليد‌هاي تركيبي Ctrl+J است)

2. مطمئن شويد رزولوشن تصويري كه روي آن كار مي‌كنيد متناسب هدفي است كه در نهايت براي آن در نظر گرفته‌ايد (چاپ يا وب).

3. تصوير را در اندازه و كادربندي مناسب برش دهيد.

4. قسمت‌هاي آسيب ديده تصوير را ترميم كنيد.

5. تصوير را از لحاظ نور و رنگ تنظيم كنيد.

6. وضوح تصوير را تنظيم و آن را ذخيره كنيد.

رزولوشن و سايز تصوير
اولين گام در شروع بهينه‌سازي يك تصوير بررسي مناسب بودن رزولوشن تصوير با هدفي است كه براي آن تعريف كرده‌ايم. مثلا در صورتي كه مي‌خواهيم تصوير براي انتشار در محيط وب آماده شود با حالتي كه مي‌خواهيم آن را براي چاپ آماده كنيم، متفاوت خواهد بود. رزولوشن در واقع تعداد مربع‌هاي كوچك تشكيل‌دهنده تصوير است كه از كنار هم چيدن آنها تصوير تشكيل مي‌شود.

اين مربع‌هاي كوچك به اصطلاح پيكسل ناميده شده و با شماره تعداد پيكسل‌هاي تصوير در واحد طول تصوير رزولوشن آن محاسبه مي‌شود، با واحد پيكسل بر اينچ(ppi) و نقطه بر اينچ(dpi) و خط بر اينچ(lpi) بيان مي‌شود. هرچه تعداد پيكسل‌هاي تشكيل‌دهنده يك تصوير بيشتر باشد (رزولوشن بالاتر)، كيفيت تصوير بهتر و حجم آن نيز بيشتر خواهد بود و هر چه رزولوشن پايين‌تر باشد كيفيت تصوير پايين‌تر و حجم آن نيز كمتر مي‌شود. براي رعايت تناسب در كيفيت و حجم براي كارهاي چاپي حداقل رزولوشن 300 و براي كارهاي وب حداقل رزولوشن 72 تعريف شده است. دقت كنيد كه افزايش رزولوشن در محيط فتوشاپ نتيجه زياد مطلوبي نداشته و باعث تار شدن تصوير مي‌شود؛ بنابراين بهتر است نخست سايز اوليه تصوير متناسب با هدف نهايي انتخاب شود تا نياز به تغيير سايز نباشد و ديگر اين‌كه منابع تصوير از همان ابتدا با كيفيت انتخاب شود (اسكن تصوير با رزولوشن مناسب و استفاده از سايز مناسب هنگام عكاسي با دوربين‌هاي ديجيتال).

دوربري تصوير
دومين مرحله از مراحل بهينه سازي تصوير دوربري و حذف قسمت‌هاي اضافه تصوير و كادربندي و تراز كردن دوباره آن است. اين عمليات به كمك ابزار Crop انجام مي‌شود كه به كمك آن مي‌توانيم سايز، رزولوشن و تراز تصوير خود را تنظيم كنيم. براي استفاده از اين ابزار به شكل زير عمل مي‌كنيم:

1. از جعبه ابزار روي ابزار Crop كليك كنيد تا انتخاب شود يا دكمه C از صفحه كليد را فشار دهيد.

2. در نوار تنظيمات اين ابزار (بالاي فضاي كاري) در صورت نياز سايز مناسب را براي تصوير خود انتخاب كنيد.

3. براي تنظيم تراز تصوير، ابزار Straighten را از نوار تنظيمات انتخاب كرده و پس از كليك و درگ ماوس در جهت تراز دلخواه از تصوير، تصوير را در آن تراز موازي كنيد.

4. پس از تنظيم تراز با كليك و درگ ماوس در اطراف كادر ظاهر شده، آن را متناسب با حالت دلخواه خود تنظيم كنيد. در صورت بروز اشتباه با زدن دكمه ESC از صفحه كليد كادر را كنسل كرده و دوباره كادر دلخواه خود را ترسيم كنيد. تفاوت فتوشاپ نسخه 6 cs با نسخه‌هاي قبلي در نحوه ترسيم و حركت كادر Crop به اين شكل است كه در اين نسخه به جاي حركت كادر، تصوير جابه‌جا مي‌شود تا كادر در حالت دلخواه ما قرار گيرد.

5. پس از ترسيم و تنظيم كادر، با كمك مربع‌هاي كوچك موجود در اطراف كادر، با زدن دكمه Enter كادربندي جديد را تائيد كنيد تا تصوير را در اندازه و كادر جديد ببينيد.

روتوش عکس, بهبود كيفيت تصاوير با فتوشاپ

ترميم قسمت‌هاي آسيب ديده
سومين گام از مراحل تنظيم تصوير ترميم بخش‌هاي آسيب‌ديده تصوير است. ترميم بخش‌هاي آسيب‌ديده تصوير معمولا با جايگزيني بخش‌هاي آسيب‌ديده تصوير با بافت‌هاي سالم كناره آن انجام مي‌گيرد، كه به اين منظور سه ابزار در اختيار ما قرار گرفته است. اين بخش نيز در نسخه جديد فتوشاپ با تغييراتي كه كرده نتيجه فوق‌العاده جالبي را به دست مي‌دهد. ابزارهاي ترميمي كه با فشار دكمه J از صفحه كليد فراخواني شده يا با كليك در جعبه ابزار قابل انتخاب است، عبارت است از:

Spot Healing Brush براي ترميم بخش‌هاي آسيب‌ديده به صورت هوشمند با توجه به بافت كناره با حركت و درگ ماوس روي نقاط مورد نظر بدون نياز به نمونه‌گيري، Healing Brush براي ترميم مثل ابزار قبلي با نمونه‌گيري و ابزار Pathكه ماهيت انتخابي داشته و پس از انتخاب قسمت‌هاي آسيب‌ديده با كليك در محدوده انتخاب شده و درگ به محدوده سالم عمل ترميم را انجام مي‌دهد. در ابزارهاي Spot Healing Brush و Path با فعال كردن حالت Content-Aware مي‌توانيم به نتايج بسيار جالب و هوشمندانه‌اي در ترميم بافت‌هاي آسيب‌ديده تصوير دست پيدا كنيم. در اين مجموعه ابزارهاي Spot Healing و Healingماهيت قلم‌مويي داشته و تنظيمات قلم‌مويي (تغيير شكل، اندازه و فشار) قابل تغيير است.

تنظيم نور و رنگ تصاوير
مرحله بعدي از مراحل بهينه‌سازي تصوير، تنظيم نور و رنگ و حذف ته‌مايه‌هاي رنگي تصوير است. معمولا اگر تصوير قديمي بوده يا در شرايط مساعد نوري تهيه نشده باشد، ته‌مايه‌اي از يك رنگ خاص در تصوير مشاهده مي‌شود كه با حذف آن، تصوير جذاب‌تري خواهيم داشت. با استفاده از فرامين Auto Tone ،Auto Contrast و Auto Color كه از مسير Menu‌/‌Image قابل فراخواني است، مي‌توانيم در بيشتر موارد تا حد قابل قبولي تصوير خود را از نظر نور و رنگ تنظيم كنيم؛ ولي چنانچه اين فرامين نتيجه مناسبي را به دست ندهد، مي‌توانيم از ابزارهاي پيشرفته ديگري مثلLevel ، Brightness & Contrast و Exposure كه براي تنظيم نور و روشنايي تصوير و Vibrance،

Color، Balance، Variations براي تنظيم رنگ تصوير كاربرد دارد و از مسير Image‌/‌Adjustment قابل فراخواني است، استفاده كنيم.

افزايش وضوح تصوير
آخرين گام از مراحل بهينه‌سازي تصاوير تنظيم وضوح تصوير است كه در صورت نياز روي تصاوير انجام مي‌شود. معمولا ‌اگر تصاوير اندكي وضوح بيشتري داشته باشد جذاب‌تر به نظر مي‌رسد، كه براي رسيدن به اين هدف با اعمال فيلتر Sharpen از قسمت Filter‌/‌Sharpen يا فيلتر UnSharp Mask از همان مسير مي‌توانيم به نتيجه دلخواه خود برسيم.

در صورت نياز مي‌توانيم تصاوير سياه و سفيد را رنگي كرده (قبلا روش‌هاي رنگي كردن بيان شده) و در نهايت تصوير خود را ذخيره كنيم.
منبع:jamejamonline.irچند گام بالاتر

  • بازگشت به عقب در فتوشاپ
  • کاهش حجم تصاوير در فتوشاپ
  • 4 ابزار پایه با کاربرد وسیع در فتوشاپ
  • آموزش اولیه فتوشاپ
  • ساخت يک جعبه سه بعدی
  • معرفی اوراق اداری(سربرگ، کارت ویزیت و پاکت نامه)

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

توانایی شناخت فتوشاپ در عمق لایه ها
استفاده از لایه‌های گرافیتی برای خنک کردن گوشی‌ها
فیلمبرداری با آیفون ۱۲ با کیفیت ۲۴۰ فریم در ثانیه
طرح های گرافیکی با موضوع ماه مبارک رمضان
جوانان مخاطب اصلی سریال‌هایی با موضوع شخصیت‌های انقلابی هستند
۱۲ اثر با موضوع سردار سلیمانی در جشنواره تئاتر فجر/ اجرای نمایش تا قبل از محدودیت‌های کرونایی
لایه کرونا به خدمات نقشه گوگل اضافه می شود
ایجاد لایه ضدمیکروب بر روی سطوح با استفاده از فناوری نانو
۲۰ ترفند برای کارکرد سریع تر در فتوشاپ
ترفندی در فتوشاپ برای صاف کردن عکسی که کج گرفته شده

   محصولات مشابه  

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع جشن طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع جشن
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق آبی طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق آبی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع گل و آرامش طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع گل و آرامش
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع گل و وفاداری طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع گل و وفاداری
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع ماشین طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع ماشین
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عصر یخبندان طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عصر یخبندان
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع کودکان(بن تن) طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع کودکان(بن تن)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع آرامش عشق طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع آرامش عشق
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع یک عاشقانه طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع یک عاشقانه
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع زیبایی خاص طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع زیبایی خاص
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع تقویم عشق طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع تقویم عشق
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع حلقه عشق طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع حلقه عشق
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق (Love) طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق (Love)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع مینیون شاد طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع مینیون شاد
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع مینیون شرور طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع مینیون شرور
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع نقاشی رویایی طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع نقاشی رویایی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق روشن (Love is bright) طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع عشق روشن (Love is bright)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع داستان اسباب بازی ها طرح لایه باز قاب عکس و فریم برای فتوشاپ با موضوع داستان اسباب بازی ها
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود طرح لایه باز بروشور سه لت با موضوع علمی قابل ویرایش در فتوشاپ دانلود طرح لایه باز بروشور سه لت با موضوع علمی قابل ویرایش در فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود طرح لایه باز بروشور سه لت با موضوع علمی قابل ویرایش در فتوشاپ دانلود طرح لایه باز بروشور سه لت با موضوع علمی قابل ویرایش در فتوشاپ
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش
افزودنی فتوشاپ چیست ( پلاگین ها و اکستنشن ها )
معیار های ایده آل برای انتخاب دوربین مناسب برای عکاسی در طبیعت
بهترین تشک برای کمر درد
اصلاح موی بدن برای مردان مفید است یا مضر؟
کفی طبی ژله‌ای برای درمان و پیشگیری از مشکلات پا
۱۱ روش برای افزایش فواید پیاده‌روی
هشت نکته مهم برای انتخاب ویلچر مناسب
۹ نکته برای افزایش رتبه الکسا
نکاتی برای انتخاب و خرید عطر مناسب
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی