فروشگاه لوازم دیجیتال رابوکالا

فروشگاه
  

تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد(فتوشاپ)تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد(فتوشاپ) 

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, عکس های سیاه و سفید

چنانچه به تصاوير سياه و سفيد دقت كنيد حتما متوجه مي‌شويد كه بين تصاوير مختلف تفاوت‌هاي زيادي وجود دارد.

برخي از اين تصاوير بسيار واقعي و جالب به نظر مي‌رسد. در اين مطلب در نظر داريم شما را با رمز و راز توليد تصاوير سياه و سفيد واقعي آگاه كنيم. در گذشته عكاسان با استفاده از فيلترهاي مخصوصي كه مقابل لنز دوربين خود قرار مي‌دادند، اين تصاوير را روي فيلم‌هاي سياه و سفيد به وجود مي‌آورند، سپس در محيط تاريكخانه، با استفاده از تكنيك‌هايي مثل داجينگ وبرنينگ براي تاريك و روشن‌كردن تصوير مورد نظر خود اقدام مي‌كردند. هم‌اكنون نيز برخي عكاسان منظره از همين روش‌ها براي ثبت تصاوير سياه و سفيد استفاده مي‌كنند. به كمك دوربين‌هاي مدرن كنوني ديگر نياز به انجام اين مراحل‌ پيچيده يا مشكل براي به دست آوردن تصاوير سياه و سفيد مطلوب نيست؛ به گونه‌اي كه برخي جلوه‌هاي پركاربرد علاوه بر اعمال توسط خود دوربين، به وسيله نرم‌افزارهاي ويژه ويرايش عكس مثل فتوشاپ يا لايت‌روم نيز قابل شبيه‌سازي و اعمال است.

نكته جالب توجه در اين روش اين است كه مي‌توان بدون از دست‌دادن تصوير رنگي اصلي و آسيب رساندن به آن، يك تصوير بسيار واقعي و عميق سياه و سفيد را در حالت‌هاي مختلف با جابه‌جايي چند منوي كشويي و انتخاب چند فرمان از تصوير رنگي توليد كرد.

اما قبل از توضيح درباره پروسه تبديل نرم‌افزاري، اجازه دهيد كمي درخصوص روش قديمي يعني استفاده از فيلترهاي رنگي در مقابل لنز دوربين صحبت كنيم. هنگامي كه يك فيلتر ويژه با رنگ خاص را مقابل لنز دوربين قرار دهيم ساير رنگ‌ها را جذب كرده و فقط اجازه عبور رنگ همتاي خود را خواهد داد.

مثلا اگر از فيلتر قرمز مقابل لنز دوربين استفاده كنيم فقط اجازه عبور رنگ قرمز را داده و روشن‌تر از بقيه رنگ‌ها ديده خواهد شد. براي تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد روش‌هاي مختلفي وجود دارد كه برخي از اين روش‌ها بسيار ساده و برخي ديگر بسيار پيچيده‌ است، به طوري كه استفاده از آنها نياز به مهارت و تمرين فراوان دارد و تركيبي از روش‌هاي مختلف براي به دست آوردن بهترين نتيجه است. پس اجازه دهيد شما را با اين روش‌هاي مختلف آشنا كنيم.

ساده‌ترين و البته بدترين روش تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد استفاده از روش بي‌رنگ‌كردن است كه در بيشتر نرم‌افزارهاي ويرايش تصوير فرماني را براي انجام اين كار خواهيد يافت؛ مثلا در فتوشاپ از مسير
Image ‌/‌Adjustment وانتخاب گزينه Desaturate يا فشار همزمان كليدهاي u+Ctl+ Shift از كيبورد قابل فراخواني و اجراست كه در زير نتيجه‌اي از اجراي اين فرمان را مي‌بينيد:

در اين تصوير درخت‌ها خوب به نظر مي‌رسند، اما بالعكس، آسمان و ابرها آن‌گونه كه بايد به نظر نمي‌رسند. اين نتيجه كاري است كه با فرمان انجام مي‌گيرد و هيچ كنترلي روي رنگ‌هاي تبديل شده نداشته و نمي‌توانيم آن را به گونه‌اي تنظيم كنيم كه در خروجي نهايي برخي رنگ‌ها تيره‌تر و برخي ديگر روشن‌تر جلوه كنند.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, عکس های سیاه و سفید

روش دوم استفاده از فرمان Black‌/‌White
روش دوم، راه نسبتا بهتري براي تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد ارائه كرده كه نتيجه آن از فرمان بالا بهتر است و طبيعي‌تر به نظر مي‌رسد.

در فتوشاپ به اين منظور از فرماني تحت عنوان Black‌/‌White استفاده مي‌شود كه امكان كنترل سايه‌هاي خاكستري و سياه و سفيد را فراهم مي‌آورد.

براي دسترسي به اين فرمان بايد از مسيرImage‌/‌Adjustment گزينه Black&White را انتخاب كنيم يا همزمان دكمه Alt + Shift + Ctrl +B را فشار دهيم تا پنجره تنظيمات آن ظاهر شود.

نكته جالب در اين فرمان حالت‌هاي مختلف پيش‌فرض است كه امكان انتخاب حالت مورد نظر را از بين چند حالت مختلف فراهم آورده و پس از انتخاب بهترين حالت مي‌توانيم با جابه‌جايي اسلايد‌هاي مربوط براي رسيدن به بهترين نتيجه تلاش كنيم.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, عکس های سیاه و سفید

روش سوم استفاده از Channel Mixer
روش پركاربرد ديگر براي تبديل تصاوير رنگي به سياه و سفيد، استفاده از فرمان Channel Mixer فتوشاپ است. براي دسترسي به اين فرمان بايد از مسير Image Adjustment گزينه Channel Mixer را انتخاب كنيم تا پنجره مربوط باز شود. در مقايسه روش‌هاي سياه و سفيد‌كردن تصاوير اين روش بسيار شبيه روش دستي و استفاده از فيلترهاي رنگي هنگام عكاسي عمل مي‌كند. اين فرمان نيز حالت‌هاي پيش فرضي دارد كه مي‌توانيم با انتخاب آنها و تغيير مقادير دلخواه، به بهترين نتيجه دست يابيم.

در اين فرمان امكان انتخاب فيلتر رنگ‌هاي مادون قرمز، آبي، سبز، نارنجي، قرمز و زرد به وجود مي‌آيد كه با انتخاب هر كدام از اينها شاهد نتايج متفاوتي خواهيم بود.

تمام روش‌هاي اشاره شده براي سياه و سفيد‌كردن تصاوير، در نهايت باعث كم شدن عمق تصوير و جذابيت آن مي‌شود. اضافه‌كردن مقداري كنتراست به تصوير باعث جان بخشيدن به تصوير و افزايش عمق و جذابيت آن مي‌شود.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, عکس های سیاه و سفید

اولين كاري كه در اين مواقع و در مواجهه با اين تصاوير بايد انجام دهيم، افزايش كنتراست تصوير است. به اين منظور از مسير  Image Adjustment و انتخاب Brightness‌/‌Contrast در فتوشاپ مي‌توان استفاده كرد (البته براي اين منظور از فرمان Curve در فتوشاپ نيز مي‌توان بهره جست؛ فقط بايد دقت كنيم مقدار افزايش كنتراست در حد معمول باشد و نه بيشتر؛ زيرا باعث از بين رفتن جزئيات آن مي‌شود. عمليات بعدي كه براي بهتر شدن تصوير سياه و سفيد بايد انجام دهيم افزايش جزئيات تصوير است. براي اين منظور در فتوشاپ از فرمان Unsharp Mask كه در قسمت Filter‌/‌ Sharpen قرار گرفته مي‌توانيم استفاده كنيم.

آموزش فتوشاپ, ترفند فتوشاپ, عکس های سیاه و سفید

تمام روش‌هاي گفته شده در صورتي كه با تجربه فرد همراه باشد نتايج بسيار جالبي را ارائه خواهد كرد؛ اما رسيدن به اين نتيجه عالي نيازمند انجام مراحل مختلف و استفاده از فرامين متفاوت است. در صورتي كه شما زمان كافي براي مراجعه به بخش‌هاي مختلف و استفاده از فرامين گفته شده را نداريد و دنبال روش راحت يا نتيجه عالي هستيد، مي‌توانيد از پلاگين‌هاي ويژه‌اي كه به اين منظور طراحي شده و به قسمت فيلتر فتوشاپ اضافه مي‌شود استفاده كنيد. يكي از بهترين پلاگين‌هاي موجود در اين زمينه Silver Efex pro است كه تقريبا همه مراحل ذكر شده بالا را در خود جاي داده و به كمك آن براحتي مي‌توانيم به نتيجه مطلوب خود دست پيدا كنيم. حتي به كمك اين پلاگين مي‌توانيم تاثير تغييرات خود را به يك قسمت خاص از تصوير منحصر كرده و آن را تحت تاثير قرار دهيم؛ مثلا با تغيير روي آبي آسمان در روش‌هاي قبلي ممكن است رنگ آبي در بخش ديگري از تصوير نيز تغيير يابد كه در پايان بايد توجه داشته باشيد هر تصوير رنگي به تناسب محتواي خود، به روش‌هاي متفاوتي براي تبديل به يك تصوير سياه و سفيد نياز دارد و با يك روش نمي‌توان همه تصاوير را به بهترين حالت ممكن سياه و سفيد كرد.
منبع:jamejamonline.irچند گام بالاتر

  • بازگشت به عقب در فتوشاپ
  • کاهش حجم تصاوير در فتوشاپ
  • 4 ابزار پایه با کاربرد وسیع در فتوشاپ
  • آموزش اولیه فتوشاپ
  • ساخت يک جعبه سه بعدی
  • معرفی اوراق اداری(سربرگ، کارت ویزیت و پاکت نامه)

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

طراحی کارت ویزیت
مجموعه 19 کارت ویزیت جالب و خنده دار
کارت ویزیت مجهز به حسگر شمارش ضربان قلب!!
آموزش طراحی کارت ویزیت RAMPI با نرم افزار CorelDRAW
معرفی اوراق اداری(سربرگ، کارت ویزیت و پاکت نامه)
توانایی شناخت فتوشاپ در عمق لایه ها
بلیت فروشی در اتاق‌های صوتی توییتر آزاد شد
لایه کرونا به خدمات نقشه گوگل اضافه می شود
استفاده از لایه‌های گرافیتی برای خنک کردن گوشی‌ها
ایجاد لایه ضدمیکروب بر روی سطوح با استفاده از فناوری نانو

   محصولات مشابه  

طرح لایه باز کارت ویزیت مبل فروشی(فتوشاپ) طرح لایه باز کارت ویزیت مبل فروشی(فتوشاپ)
مشاهده مشخصات و خرید

کارت ویزیت لایه باز پیتزا فروشی، کارت ویزیت مناسب ساندویچ فروشی ، ویزیت کارت فست فود کارت ویزیت لایه باز پیتزا فروشی، کارت ویزیت مناسب ساندویچ فروشی ، ویزیت کارت فست فود
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت شیرینی فروشی (کارت ویزیت قند قاووت فروشی) طرح لایه باز کارت ویزیت شیرینی فروشی (کارت ویزیت قند قاووت فروشی)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت میوه فروشی طرح لایه باز کارت ویزیت میوه فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت پارچه فروشی طرح لایه باز کارت ویزیت پارچه فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت خرما فروشی طرح لایه باز کارت ویزیت خرما فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت شکلات فروشی طرح لایه باز کارت ویزیت شکلات فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت ایزوگام فروشی طرح لایه باز کارت ویزیت ایزوگام فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت سیگار فروشی دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت سیگار فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت مصالح فروشی و پیمانکاری طرح لایه باز کارت ویزیت مصالح فروشی و پیمانکاری
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت مصالح فروشی ، پیمانکاری طرح لایه باز کارت ویزیت مصالح فروشی ، پیمانکاری
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت گلیم فروشی ، کارت ویزیت تولیدی فرش و گلیم طرح لایه باز کارت ویزیت گلیم فروشی ، کارت ویزیت تولیدی فرش و گلیم
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت سوپر مارکت و خواربار فروشی دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت سوپر مارکت و خواربار فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت آماده بسیار زیبا و حرفه ای با طرح جدید فتوشاپ با فرمت psd دانلود طرح لایه باز کارت ویزیت آماده بسیار زیبا و حرفه ای با طرح جدید فتوشاپ با فرمت psd
مشاهده مشخصات و خرید

کارت ویزیت لایه باز تعویض روغنی و کارت ویزیت خدمات تیوبلس کارت ویزیت لایه باز تعویض روغنی و کارت ویزیت خدمات تیوبلس
مشاهده مشخصات و خرید

طرح کارت ویزیت شیرینی فروشی طرح کارت ویزیت شیرینی فروشی
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت فروشگاه (کارت ویزیت لوازم جهیزیه) طرح لایه باز کارت ویزیت فروشگاه (کارت ویزیت لوازم جهیزیه)
مشاهده مشخصات و خرید

کارت ویزیت سیگار فروشی و عاملیت دخانیات کارت ویزیت سیگار فروشی و عاملیت دخانیات
مشاهده مشخصات و خرید

طرح لایه باز کارت ویزیت اتوسرویس (لایه باز ویزیت مکانیکی) طرح لایه باز کارت ویزیت اتوسرویس (لایه باز ویزیت مکانیکی)
مشاهده مشخصات و خرید

طرح کارت ویزیت باغ بستنی (ویزیت کارت بستنی فروشی) طرح کارت ویزیت باغ بستنی (ویزیت کارت بستنی فروشی)
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

از صفر تا 100 فتوشاپ را یاد بگیرید+ آموزش
افزودنی فتوشاپ چیست ( پلاگین ها و اکستنشن ها )
فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی