فروشگاه لوازم دیجیتال رابوکالا

فروشگاه
  

معرفي و مقايسه ادوب لايت روم و ادوب فتوشاپمعرفي و مقايسه ادوب لايت روم و ادوب فتوشاپ 

آموزش فتوشاپ, گرافیک کامپیوتری, لايت روم

تاريكخانه فتوشاپ
نرم‌افزار فتوشاپ يك نرم‌افزار چند منظوره گرافيكي است كه براي طيف وسيعي از كاربران قابل استفاده است. يكي از كاربران اصلي اين نرم‌افزار عكاسان و ويرايشگران تصاوير هستند كه به كمك آن به رتوش و تنظيم تصاوير مختلف پرداخته و آنها را براي چاپ آماده مي‌كنند.

شركت ادوب چند سالي است كه براي رفع نياز اين بخش از كاربران فتوشاپ، نرم‌افزار ديگري به نامLightroom (تاريكخانه) را معرفي كرده كه اين قشر مي‌توانند از هر دوي اين نرم‌افزارها در انجام امور روزمره خود بهره بگيرند. سوالي كه ممكن است ذهن اين گروه را به خود مشغول كند تفاوت‌هاي بين اين دو نرم‌افزار و انتخاب بهترين آنها براي كار است، در اين شماره در نظر داريم به تفاوت‌هاي بين آنها اشاره كرده و كاربرد هر يك را بررسي كنيم.

معرفي فتوشاپ
فتوشاپ ابتدا به عنوان ويرايشگري ساده براي ويرايش تصاوير معرفي شده بود تا اين كه سال 1990 با رشدي عظيم به عنوان هيولاي نرم‌افزارهاي كار روي عكس با امكانات فراوان براي طراحان گرافيك، مهندسان معمار، انيميشن سازان، فعالان صنعت چاپ، عكاسان و حتي طراحان سه بعدي تبديل شد. فتوشاپ به عنوان ابزار ويرايش تصوير با قدرتي بي‌انتها به علت وجود فرامين قدرتمند و پلاگين‌هاي ويژه‌اي كه توسط خود شركت ادوب يا شركت‌هاي ديگر ارائه شده و به نام فيلتر ناميده مي‌شود، براحتي مي‌تواند چند عكس را در هم ادغام كند، يك تصوير HDR به وجود آورد، با آن از شر لكه‌هاي پوست خلاص شد يا يك فرد را بلندتر، كوتاه‌تر، چاق‌تر يا لاغرتر كرد. فهرست كارهايي را كه با فتوشاپ مي‌توان انجام داد يك فهرست بي‌پايان است و فتوشاپ در حال حاضر بخشي از اصطلاحات روزمره ماست، زيرا هر روز شاهد تصاويري هستيم كه بسيار واقعي به نظر مي‌رسند در صورتي كه قدرت فتوشاپ را به تصوير مي‌كشند و به كمك آن به وجود آمده‌اند.

معرفي لايت روم
نام كامل لايت روم Adobe Photoshop Lightroom است كه شايد به علت وجود نام فتوشاپ در نام آن كمي گيج‌كننده به نظر برسد، اما در واقع لايت روم يك زير مجموعه از فتوشاپ با قابليت‌هاي خاص است كه اين قابليت‌ها در فتوشاپ وجود نداشته و احتمالا هرگز وجود نخواهد داشت.

هدف اصلي اين نرم‌افزار مديريت حجم انبوهي از تصاوير و مرتب‌سازي آنها به منظور سهولت دسترسي هنگام ذخيره در يك مكان خاص است. فتوشاپ نرم‌افزار فوق‌العاده‌اي در ويرايش تصاوير به شمار مي‌آيد، اما هنگامي كه تعداد اين تصاوير ويرايش‌شده زياد شود مديريت آن كار بسيار دشواري خواهد بود.عمده فعاليت يك فرد به عنوان عكاس با فتوشاپ تنظيم و بهينه‌سازي تصاوير قبل از انتقال آنها از دوربين به هارد رايانه است كه هميشه يك پروسه پيچيده و زمانبر محسوب مي‌شود. پس از انتقال، بزرگ‌ترين چالش مرتب‌سازي و گروه‌بندي و پيدا‌كردن يك تصوير از بين انبوه تصاوير موجود است.

لايت روم يك نرم‌افزار مديريت تصوير بر پايه پايگاه داده است كه بصورت خودكار اطلاعات متاديتاي تصوير مثل نام و نوع دوربين، تاريخ و زمان ثبت، ديافراگم، سرعت شاتر، iso، وايت بالانس و... را خوانده و به‌عنوان يك exif شناخته و اين اطلاعات را در يك بانك اطلاعاتي به نام كاتالوگ براي عكس ذخيره مي‌كند. هنگامي كه يك تصوير به محيط لايت‌روم افزوده مي‌شود اين نرم‌افزار با قابليت دروني خود امكان اضافه‌كردن اطلاعات اضافي مثل كلمات كليدي، علائم، ستاره‌هاي امتيازدهي و... را فراهم مي‌كند كه اين امر در پيدا‌كردن تصوير مورد نظر از بين هزاران تصوير موجود كمك فراواني خواهد كرد. اين روش فهرست‌برداري و تگ‌گذاري در فتوشاپ وجود ندارد، زيرا فتوشاپ يك برنامه مبتني بر پايگاه داده نيست. علاوه بر قابليت‌هاي مديريت رسانه، لايت روم حاوي ابزارهايي است كه به عكاسان در دستكاري و تنظيم تصاوير كمك مي‌كند. به طور خلاصه فتوشاپ يك ابزار ويرايش تصاوير و لايت روم يك ابزار مديريت تصاوير با برخي قابليت‌هاي ويرايشي و تنظيم تصوير است.

ابزارهايي كه لايت‌روم از آنها در ويرايش و تصحيح تصاوير استفاده مي‌كند، در گروه‌هايي به شرح زير جمع شده است:
1ـ Histogram
2ـ Basic
3ـ Tone Curve
4ـ HSL / Color / B&W
5 ـ Split Toning
6 ـ Detail
7ـ Lens Corrections
8 ـ Effects
9 ـ Camera Calibration

فهرست ابزارهاي موجود در لايت روم تقريبا پوشش‌دهنده مجموعه كاملي از ابزارهاي مورد نياز براي ويرايش و تنظيم تصاوير است. در لايت‌روم تغييرات انجام گرفته روي يك تصوير را مي‌توان به عنوان يك الگو ذخيره و به مجموعه‌اي از تصاوير مورد نظر به صورت يكجا اعمال كرد.

علاوه بر بخش‌هاي نام‌برده شده، لايت روم حاوي بخش‌هايي نيز براي توليد اسلايدشو ـ چاپ تصاوير و ايجاد خروجي براي گالري تصاوير وب نيز است. تمام ابزارها و امكانات موجود در لايت روم در قسمت camera raw فتوشاپ نيز وجود دارد كه هنگام گشودن يك تصوير raw به صورت خودكار اجرا مي‌شود و با صرف‌نظر‌ از برخي تغييرات جزئي تقريبا مي‌توان گفت كه اين ابزارها كپي است. به تصويري از پانل camera raw نگاه كنيد و آن را با محيط لايت‌روم مقايسه كنيد. (تصوير 1)

آموزش فتوشاپ, گرافیک کامپیوتری, لايت روم

مي‌توان گفت همه كارهايي كه براي ويرايش تصاوير در لايت روم مي‌توان انجام داد باقدرت بيشتري در فتوشاپ نيز امكان‌پذير است، ولي قدرتي كه لايت‌روم در مديريت تصاوير دارد در فتوشاپ وجود ندارد. برخي كاربران، همراه فتوشاپ از نرم‌افزار بريج شركت ادوب براي مديريت تصاوير استفاده مي‌كنند. با اين كه برخي ابزارهاي مديريتي لايت‌روم در بريج وجود داشته و قابل استفاده است، اما چون بريج نرم‌افزاري مبتني بر پايگاه داده نيست، جستجو و يافتن يك تصوير در آن بسيار زمانبر بوده و به هيچ عنوان با جستجوي چند ثانيه‌اي لايت روم قاب مقايسه نيست؛ زيرا بانك اطلاعاتي لايت روم براي جستجو و يافتن تصاوير بهينه شده است. در صورتي كه كاربري، لذت جستجو را در لايت روم تجربه كرده باشد، كار با ادوب‌بريج برايش ملال‌آور خواهد بود.

سوالي كه اينجا مطرح مي‌شود اين است كه با توجه به توضيحات داده شده و با توجه به اين كه همه ابزارهاي ويرايشي لايت روم در فتوشاپ وجود دارد، چرا بايد از لايت استفاده كرد؟ براي پاسخ به اين سوال و توضيح علت استفاده از لايت روم مي‌توان به چند مورد اشاره كرد:

ـ يادگيري لايت روم از فتوشاپ ساده‌تر است و محيطي ساده‌تر دارد.

ـ لايت روم حاوي ابزارهاي آماده فراواني جهت تنظيم و ويرايش تصاوير است.

ـ سرعت كار در لايت روم به علت امكان مشاهده و ويرايش سريع چند تصوير بدون صرف زمان براي باز‌كردن و بستن فايل‌ها بالاتر است.

ـ لايت روم به عنوان ابزار مديريت فايل و رسانه، امكان ايجاد پوشه، زيرپوشه و تغيير نام گروهي فايل‌ها را به صورت يكجا فراهم مي‌آورد.

ـ ويرايش تصاوير در لايت روم غير مخرب بوده و تمام تغييرات به صورت يك لايه جدا به لايه اصلي اعمال شده و فايل اصلي به هيچ عنوان دستكاري نمي‌شود؛ در صورتي كه در فتوشاپ كار روي تصاوير با تركيبي از ابزارهاي مخرب و غيرمخرب انجام مي‌گيرد و ممكن است تصوير اصلي تغيير يابد.

ـ در محيط لايت روم امكان ذخيره‌سازي سابقه همه عمليات انجام گرفته و امكان بازگشت و تصحيح آن برخلاف فتوشاپ وجود دارد.

ـ در لايت روم امكان مشاهده اطلاعات متاديتا روي فايل هنگام ويرايش آن برخلاف فتوشاپ وجود دارد.

ـ و ده‌ها امكان متنوع ديگر در زمينه ويرايش و مديريت تصاوير.
با وجود تمام مزيت‌هاي لايت روم بايد در نظر داشته باشيم در صورتي كه بخواهيم ويرايش‌هاي جدي روي تصاوير انجام دهيم، باز محتاج به فتوشاپ بوده و لايت روم اين امكان را در اختيار ما نخواهد گذاشت. پس مي‌توان با تركيب دو نرم‌افزار مذكور از قدرت مديريت تصاوير لايت روم و قدرت ويرايشي فتوشاپ براي كسب بهترين نتيجه استفاده كرد.
منبع:jamejamonline.irچند گام بالاتر

  • نحوه ذخیره فایل در فرمت‌های مختلف
  • 10روش براي افزايش سرعت فتوشاپ
  • افزایش سرعت اجرای برنامه‌ها با ارتقای حافظه
  • ترميم تصوير در فتوشاپ
  • تغییر اندازه عکس با Paint شکلی سریع
  • تغییر رنگ‌ها در پاورپوینت

   محصولات مشابه

   مطالب مشابه 

مراسم انتخاب دختر شایسته جهان اسلام برگزار شد
معرفي و مقايسه ادوب لايت روم و ادوب فتوشاپ
بازیگر و کارگردان مشهور فرانسه درگذشت
لباس زیبای کیت میدلتون Kate Middleton در یک میهمانی در فرانسه
جایزه بهترین اثر کمدی و انیمیشن جوایز فیلم اروپا به فرانسه رسید

   محصولات مشابه  

تحقیقايقان وجدان قاضي مقايسه اجمالي سيستم‌هاي حقوق اسلام، حقوق ايران و فرانسه 29ص تحقیقايقان وجدان قاضي مقايسه اجمالي سيستم‌هاي حقوق اسلام، حقوق ايران و فرانسه 29ص
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقتدليس مطالعه تطبيقي در حقوق فرانسه, انگليس اسلام و ايران 106ص تحقیقتدليس مطالعه تطبيقي در حقوق فرانسه, انگليس اسلام و ايران 106ص
مشاهده مشخصات و خرید

بررسي تطبيقي حمايت از حقوق بشر در اسلام و حقوق بين الملل معاصر بررسي تطبيقي حمايت از حقوق بشر در اسلام و حقوق بين الملل معاصر
مشاهده مشخصات و خرید

حقوق بشر در اسلام و اعلاميه جهاني حقوق بشر حقوق بشر در اسلام و اعلاميه جهاني حقوق بشر
مشاهده مشخصات و خرید

گزارشي درباره مطالعه در زمينه حقوق بشر در مراجع كيفري فرانسه و سويس گزارشي درباره مطالعه در زمينه حقوق بشر در مراجع كيفري فرانسه و سويس
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت سيستم حقوق و دستمزد پاورپوینت سيستم حقوق و دستمزد
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقاهميت سيستم حقوق و دستمزد در حسابداري تحقیقاهميت سيستم حقوق و دستمزد در حسابداري
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقبررسی حقوق زن در اسلام 36 ص تحقیقبررسی حقوق زن در اسلام 36 ص
مشاهده مشخصات و خرید

بررسي قاعده (منع تعقيب مجدد) در حقوق جزاي بين الملل و حقوق جوامع اروپا بررسي قاعده (منع تعقيب مجدد) در حقوق جزاي بين الملل و حقوق جوامع اروپا
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق سيستم حسابداري حقوق و دستمزد یک شركت تحقیق سيستم حسابداري حقوق و دستمزد یک شركت
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق اهميت سيستم حقوق و دستمزد در حسابداري تحقیق اهميت سيستم حقوق و دستمزد در حسابداري
مشاهده مشخصات و خرید

پایان نامه حقوق شهروندی از دید حقوق بشر و فقه شیعه ( 149 صفحه ) پایان نامه حقوق شهروندی از دید حقوق بشر و فقه شیعه ( 149 صفحه )
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق حقوق کودک در اسلام تحقیق حقوق کودک در اسلام
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق نظام حقوق زن در اسلام تحقیق نظام حقوق زن در اسلام
مشاهده مشخصات و خرید

پاورپوینت کامل و جامع با عنوان Civil Law 4 یا جلد اول کلیات حقوق تعهدات مبحث وقایع حقوقی یا حقوق مدن پاورپوینت کامل و جامع با عنوان Civil Law 4 یا جلد اول کلیات حقوق تعهدات مبحث وقایع حقوقی یا حقوق مدن
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق بررسیحق و حقوق کودکان در دین اسلام تحقیق بررسیحق و حقوق کودکان در دین اسلام
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیق در مورد حقوق زن در اسلام - 17 صفحه تحقیق در مورد حقوق زن در اسلام - 17 صفحه
مشاهده مشخصات و خرید

سيستم حسابداري حقوق و دستمزد شركت بسته بندي پاژ پارس 50ص سيستم حسابداري حقوق و دستمزد شركت بسته بندي پاژ پارس 50ص
مشاهده مشخصات و خرید

سيستم حسابداري حقوق و دستمزد شركت بسته بندي پاژ پارس سيستم حسابداري حقوق و دستمزد شركت بسته بندي پاژ پارس
مشاهده مشخصات و خرید

تحقیقبروز خسارت و نحوه جبران آن در حقوق اسلام تحقیقبروز خسارت و نحوه جبران آن در حقوق اسلام
مشاهده مشخصات و خرید


   مقالات مشابه  

فروشگاه خانه چین - سلطاتپور استودیو - حسن سلطانپور - طرح های معمار امین سلطانپور - لیدی مدکالا - مقالات - سایت مپ - نقشه سایت - تماس با ما - صفحه اصلی